DE E.E.G. NOG NIET UIT DE PROBLEMEN Waar wringt de schoen i hark sjoch Nigeria nu ook al een militaire staat Mevrouw Gandhi volgt Sjasiri op en BBSlil HhMR Hoe de vis Zilveren filmpjes Sn ie Arreslee wedstrijd te Hemelum Gysbert Japiks tegen de gevolgen van het ijs te beschermen VRIJDAG 21 JANUARI 1966 J05e JAARGANG No. 6 16034666-1966 iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin -X- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i I I O! B K I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vietnam. Opstand In Nigeria. Besparing aan arbeid. 4e week Januari 1941 Ontwikkellngsregeling. Krite dat ons. J. S. Duitse bombardementen hadden succes. Bij Londen werden vele doelen getroffen en verscheidene slachtoffers gemaakt. Engelse aanvallen boven West-Duitsland daarentegen brachten weinig schade. Kleine branden werden in de kiem ge smoord. Verliezen van mensenlevens zijn niet gemeld. Een heftige beroering heeft nu Nigeria getroffen, het grootste Afrikaanse land, waar het democratische proces het verst gevorderd was. Vorige week zaterdag Peter Pech trad op in de Doele met zijn bekende cabaret. Te koop: twee konijnen 10 en 12 pond. Sj. Tiesma, Exmorra. Alle soorten duiven moeten ter regi stratie worden opgegeven. De geregi streerde dieren krijgen een ring. Het houden van niet geringde dieren is ver boden. De uitvoer van snijbloemen naar Duits land begonnen. De heer H. Algra heeft zijn functie als hoofdredacteur van het Friesch Dagblad neergelegd. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, is in Saigon geweest en men krijgt de indruk, dat hij weinig an ders heeft gedaan dan de Zuidvietna- mese regering van kolnel Ky gerust stellen over het punt, dat Amerika geen ondoordachte stappen in de richting van een vrede in Vietnam zal nemen. Het be zoek, dat de Rus Sjelepin aan Hanoi heeft gebracht, heeft de vrede ook niet nader gebracht. Hij heeft meer steun aan het Noordvietnamese leger toege zegd. voor C.Z. Tzum, C.Z. Weidum en C.Z. Witmarsum en een bronzen medalje voor C.Z. Achlum en Wommels. Mevrouw Gandhi kreeg grote meerderheid. Wil men tot besparing van arbeid komen op de bedrijven dan moet bij het begin Abonnementsprijs f2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Oer it wetter, Yn it slyk en Yn ’e sleatten Oer de diken De Franse ploeg voor de komende strjjd in Deventer heeft maandag de ijs vloer In het stadion van de koekstad verkend. Ten behoeve van de fotograaf werd even oen sneeuwschuiver ter hand genomen, v.l.n.r.: Jean Jacques Rum pier; Martine Ivangine, Michel Duchet en Michel Thepenler De Commissie van de E.E.G. wenste zich wat in te Schakelen in het beheer van deze pot, maar daar stelden vooral de Nederlanders tegenover, dat de Com missie dan meer onder toezicht van het Europese parlement moest worden ge plaatst volgens de stelregel, dat er geen bevoegdheden kunnen worden uitgeoe fend zonder een wakend parlementair oog. Hiermee was de kwestie van de fi nanciering van de landbouw op een ge heel ander vlak gekomen, want het par lement is een supranationaal orgaan, dat een doorn is in het oog van De Gaulle. Deze weigerde op enigerlei wijze aan de positie van de Nederlanders en de ande ren tegemoet te komen. Maar er stak nog meer achter: Per 1 januari zou het gewoonte worden, dat de meeste besluiten met meerderheid van stemmen zouden worden genomen, zodat elk afzonderlijk land zijn veto recht zou verliezen. Ook hier voelden de Fransen niets voor, omdat De Gaulle het zich schikken naar een meerderheid ziet als een inbreuk op de Franse soevereini teit. Tenslotte matigde de Commissie zich te veel macht aan, oordeelde hij. Zij deed of zij de E.E.G. was, In plaats van de functionaris van de zes regerin gen. Hij wilde tevens het recht van ini tiatief van de Commissie aanzienlijk be perken. Na veel polsen en onderhandse gesprek ken heeft Frankrijk positief geantwoord op de uitnodiging van de Raad van de E.E.G. (dat zijn de ministers) om de moeilijkheden eens door te praten. De vijf voelen echter niets voor de wijzigin gen, die Frankrijk in het verdrag van de E.E.G. zou willen aanbrengen en dit eerste contact heeft nu dan ook geen op lossingen gebracht. Hiel ünskuldich, Fyn en bros. Litt’ se üt ’o Wolken los. Sweve oer bosken En lansdouwen Oer de greiden en de bouwen. lit het begin van deze week zijn de ministers van buitenlandse zaken van de lan den van de E.E.G. In Luxemburg bijeen geweest. Men is nog niet veel verder gekomen in de oplossing van de problemen. Wij geven hier eerst een overzicht van <ie problemen, die aan de orde zijn gesteld. Sedert 1 juli van het vorige jaar neemt Frankrijk niet deel aan de werkzaamheden van de E.E.G., wanneer die boven het zuiver technische uitgaan. De aanleiding hiertoe was de moeilijkheid op tijd een door Frankrijk gewenste en door de anderen toegezegde regeling van de land bouwproblemen er door te krijgen. Het gemeenschappelijke landbouwfonds is een dikke pot, waarvan vooral de Fransen profijt trekken. Aktieve Huinzer meldde oud-plaatsgenote mej. Ruth Boon stra zeventig dagen lang in Ame rika zal rondneuzen. Niet verdwalen Ruth! Tzum aan de spit. Niet alleen met de torenspits, maar ook op het ge bied van de zuivel. Bij de boter- en kaaskeuringen in 1965 zijn op grond van de keurings-resultaten weer ver schillende medaljes behaald. Bij de boterkeuringen was er een bronzen medalje voor C. Z. Tzum. Bij de kaaskeuringen een zilveren medalje Met een meerderheid van 355 tegen 169 werd mevrouw Indira Gandhi gekozen als premier van de Unie van India. Zij werd daarmee de tweede vrouwelijke premier ter wereld naast mevrouw Ban- deranaike van Ceylon. De overwinning van mevrouw Gandhl werd met veel enthousiasme ontvan gen. De leden van de .Congrespartij juichten en stampten op de vloer. Bui ten namen duizenden het gejuich over. De nieuwe premier brak in tranen uit. „Mijn hart is vol. Ik weet niet hoe ik u moet danken,” zei ze. Mevrouw Gandhi sprak haar vertrou wen uit in het volk van India, dat In iedere crisis zijn eenheid heeft bewaard. Bij het verlaten van de zaal moest zij door de politie worden beschermd te gen de opdringende menigte. Juichende mensen bedolven mevrouw Gandhi on der bloemen toen zij naar haar auto liep. Het eerste vraagstuk van India Is vol gens de nieuwe premier de voeding. Op een persconferentie zei mevrouw Gan dhi, dat dit een nationaal vraagstuk en niet een partrjkwestie is. Zij zal de politiek van haar vader, Pan dit Nehroe, volgen. Met betrekking tot de Indiaas-Pakis- taanse overeenkomst van Tasjkent zei mevrouw Gandhl dat deze volledig na geleefd diende te worden. Over het conflict tussen China en India zei de nieuwe premier, dat India zeker onderhandelingen zal beginnen als de omstandigheden zich daartoe lenen. Op het omslag prijkte voorheen In de regel het gemeentewapen. Nu ech ter de Martinikerk. Waarom? Omdat er een band bestaat tussen kerk en overheid? Omdat de kerk cultuur centrum is? Omdat de restauratie de gemeente handen vol geld kostte? Omdat de toren gem eente-ei gendom is? Nee, we gokken op het feit dat Master Gysbert er eens voorzanger was en juist hier dit jaar een stand beeld voor hem komt. lot ziens, dit was Hark en Sjoch. De tijd nadert dat er op de bedrijven meer nieuwmelkse koelen komen. Het voe ren en verzorgen van het vee gaat clan meer werk vragen en dat, terwijl de hoe veelheid beschikbare arbeid op de bedrijven steeds schaarser begint te worden. Hierin ligt een tegenstelling die gemakkelijk aanleiding kan geven tot moeilijk heden, waardoor het voeren en verzorgen van het vee in de verdrukking komt. Er zal aan zekere minimum eisen moeten worden voldaan, maar de vraag is hoe? Om hierop een antwoord te geven zal men eerst moeten weten waar de schoen wringt. Dit loopt van bedrijf tot bedrijf uiteen. het leger Is niet alleen de opstand te onderdrukken, maar ook om zoveel mo gelijk de eenheid van het land in stand te houden. Swiet, ja swiet iz ’t, oere mlete, ’t Boaskien fore jonge Lie, Krêftig swiet Iz ’t, siz lek jiette Az it giet mey’ aders rie. Taljochtlng: Gysbert blsjongt hjlr In Aid en altyd nij probleem: it houlik, al of net mei goedfinen fan ’e Alden. Swiet, ja swiet is it boppe mjitte, ’t trouwen foar de jongelju, as it giet mei Alden rie. De Ijsclub te Hemelum heeft durf! Van daar dat het bestuur ook risico’s aan durft en na tweemaal een langebaan- wedstrijd te hebben uitgeschreven nu eens het roer omgooide en een Arreslee- wedstrljd uitschreef. Beljeijen was vroe ger algemeen. Van 18001850 werden in onze provincie nog bijna 110 derge lijke wedstrijden gehouden. Wat kan er In de tijd van een eeuw toch veel ver anderen! Hoe leefde en werkte de bur gerij van dit kleine dorpje mee. Onge veer 40 namen lazen we op de keerzijde van de deelnemerslijst, zij schonken óf een bepaalde prijs, óf bedragen In geld, waarvoor het bestuur dan de prijzen kon kopen. De zilveren zweep was door D. J. Feenstra te Rijs geschonken. Ver-‘ der waren er een tinnen theeservies, een prachtige bokaal en vele andere kost bare luxe voorwerpen. Het bestuur be sloot voor de afvallers een B-rijderij te houden. Bij beide waren 5 prijzen ter beschikking, de heer Sj. v. d. Akker, fi liaalhouder van U.T.D., Akkrum was zo royaal om bij de eerste prijswinnaars ’n zak paardenbiks aan de prijs toe te voe gen voor het schoonste geheel. Voor bel de rassen, stelden de Coöp. zuivelfabriek en de filiaalhouder „A. en O.”, de heer G. van der Zee, zeer fraaie wandbor den beschikbaar. Het was daar op het wijde, witte veld voor velen al even verrassend als boeiend! Bij de A-rijderlj werd eerste Frieda van J. Krist te Boombergum, die dus de Zilveren Zweep won; 2. Wienlander van Piet G. Kooi, Boornbergum; 3. All B. van H. Bootsma, Hennaard; 4. Cisca van A. de Winter, Ruigahuizen; 5. Tjam- ke van R. de Vries, De Wilgen. B-rijderij: 1. Fetje van Joh. de Wolf, Tjerkgaast; 2. Ema van E. de Winter, Balk; 3. Frlx van S. C. Postma, Wor- kum; 4. Isabelle van Th. Jonkman te Itens (Isabelle had schijnbaar haar dag niet het paard wilde niet goed lopen 5. Bonzo van M. Gijsen, Nijemlrdum. Lytse stjerkes, Tftzendtalien, Komme üt ’e Loft wei fallen. had een groep officieren een staatsgreep gepleegd, maar zij konden zich niet handhaven. Wel hebben zij nog enkele delen van het land in handen, maar de chef-staf van het leger, generaal Irons!, Is belast met de regering en zijn troe pen zijn bezig de rebellen op de knieën te krijgen. Nigeria is een federatie van vier gebie den. De premiers van twee ervan, Bello van Noord-Nigeria en Akintola van W.- Nigeria, zijn door de rebellen vermoord, terwijl dezen de federale premier, Bale- wa, als gijzelaar gevangen houden. De ministerraad heeft toen met algemene stemmen besloten het lot van het land aan het regeringsgetrouwe deel van het leger over te geven. Men moet maar af wachten of dit een tijdelijke overdracht is of dat het Nigeriaanse leger de Afri kaanse mode gaat volgen en de macht aan zich houdt, zoals dat in de Cen- traalafrikaanse Republiek, Dahomey en Opper Volta is gebeurd. De kaarten lig gen voorlopig nog iets anders, want de nieuwe machthebbers in deze drie ex- Franse gebieden dienen zich aan als de zuiverende krachten in hun land (vrees voor Chinese invloed speelde ook een rol), terwijl het in Nigeria de naar het Noorden teruggedrongen rebellen zijn, die de politici aan de kant wilden zetten. Ieder land heeft echter zijn eigen bij zonderheden en wanneer men zoekt naar de motieven voor de opstand, dan komt men al spoedig op het feit, dat de pre miers van het Noorden en het Westen, die dus vermoord zijn, de mohamme daanse en conservatieve krachten in het land vertegenwoordigden. Onder deze mohammedaans-conservatieve greep, die zich vooral via de eenheid van het land deed gevoelen, voelden de andere lands delen en de andere, niet mohammedaan se stammen zich ten sterkste achtei ge steld. In dergelijke omstandigheden zoekt men al spoedig een oplossing in de scheiding der wegen. De taak van bedoelde alleen maar dat kasteleins vroeger een hadden geëxploiteerd. Fjouwer minsken en in protte bisten. Onder dit motto bespreekt de DONO op 4 febr. het boek over de fokkers familie Knol te Hartwerd (19.35). Goede raad. Loco-burgemeester J. Visser ontving in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam van zijn col- collega-raadsleden een bloemstuk met het volgende rijmpje; „Goede raad Van uw raad Houd moed Dan gaat het goed! Weyer te water. Jan G. Weijer ge raakte vrijdagmorgen van de weg af en kwam bij Rewerd met auto en al in de bermsloot terecht. De auto mankeerde niet veel, de bestuurder evenmin, maar de kraanwagen die er aan te pas moest komen, ope reerde natuurlijk niet voor de grap. Rectificatie van een eerder Hark en Sjochnieuwtje: Huins krijgt op den duur geen cafetaria. Onze tipgever de heren cafetaria begonnen worden. Eén van de eerste punten die de aandacht vragen is de op slag van het voer ten opzichte van de ligging van de stal. Het hooi vormt hier in meestal geen probleem daar dit on der dak zit. De vraag is echter hoe het gesteld is met het kuilvoer. Is dat zo danig opgeslagen dat het op een goede plaats dicht bij de stal is neergezet of kan dit beter. Een andere vraag is of de verharding rondom de kuil zodanig is dat van rollend materiaal gebruik kan worden gemaakt zonder dat dit extra in spanning vraagt. Zijn de deuren naar de stal voldoende breed om er vlot te kunnen komen en zijn er geen lastige drempels die het transport bemoeilijken. Op een vergadering is eens gesteld dat de opslag van het voer van doorslagge vende betekenis is voor de vereenvou diging van het werk. Als dit waar is, laat elk zijn gedachten hierover dan eens gaan, op welke wijze hierin op zijn be drijf verbetering is te brengen. Dit kost niets en verplicht nog niet tot iets, doch de verbeteringen die hieruit kunnen voortvloeien kunnen u zelf of de ver zorging van uw vee ten goede komen. Gysbert - om fro*d en from gol en goed •cit (is hjoed: Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag - Vooral In verontreingde en ondiepe, plantenrijke wateren neemt thans de kans op vissterfte toe. Als de vorst nog langer aanhoudt, gaat de vis in deze wateren onherroepelijk dood, tenzij bij tijds overbrengen naar beter water mo gelijk is. Van het inpompen van lucht en andere maatregelen kan in deze wateren over het algemeen weinig resultaat worden verwacht. Als algemene voorzorg Is het sneeuwvrij maken van het ijs 1 meest effectief, omdat hierdoor de zuurstof- produktie in het water aan de gang blijft. Het hakken van bijten is van heel weinig waarde, tenzij daardoor geduren de de dooi zuurstofrijk smeltwater kan instromen. Voor advies bij moeilijkheden, contröle van de zuurstofvoorraad in het water en instructie in het zelf bepalen van het zuurstofgehalte wende men zich tot de technische opzienders der visserijen of tot de Visserijinspectie te Utrecht, tel. 030—11865. De Russische schaatsploeg voor de komende Europese kampioenschappen in Deventer is maandagavond, kort na aankomst in ons land, al naar de baan getogen om een proefrondje te draaien. We zien hier de kop MatusevitsJ, met daarachter Valery Kaplan en Kossitsjkin Thans wordt bekend, dat de bevolking van Rotterdam in 1940 met 30.587 ach teruit is gegaan. In het officiële ver slag staat, dat dit verband houdt met „gebeurtenissen in het voorjaar”(!!) Concentratie bij de radio. De omroep verenigingen geliquideerd en de diverse eigendommen overgegaan naar het staatsbedrijf. De bedoeling is „Het na streven van een hoger peil Waar ligt Bozum Het Tweemaan delijks tijdschrift Friesland weet het blijkbaar niet. Het plaatst bij het ar tikel „Gebruik en feest in winter maand” door S. J. vm der Molen een foto van een „AldjiersbrAn” te Bo zum, maar er staat bij dat dit is „in de streek tussen Drachten en Hee- renveen”. Kom nou! Een voet is geen biet. De heer O. v. d, Tol te Pingjum, stak zich tijdens het bietenscheppen met een vork in zijn voet. De wond was zo ernstig, dat er een dokter aan te pas moest ko men. Het slachtoffer moet enige da gen rust houden. Op de koffie. De Kilte Boalsert houdt op de 28e januari (houd die avond alvast vrij) een „kofjejoun” met da één-acter „Ik, persoanlik seis” met medewerking van de heer D. Deinum. Op 24 maart volgt nog een „Kritejoun”, dan met „De Sti- kelbaerch”. Bolsward op de TV. Als u oplet ver baast het U hoe vaalt Bolsward of iets uit of van of over Bolsward op de TV komt. Zo hoorden en zagen wij in één uitzending een citaat uit ons blad (ja, heus! n.l. In het onder deel Babarber) een plaatje van „Bloemkamp”, een recensie van ’n nieuwe culturele atlas van oud- plaatsgenoot Prof. Dr. van der Meer en nog iets over eendjes in de Bols- warder vaart. Omke Romke was ook op de TV en had een heel goede pers. Niet ons orgel, maar de echte omke, n.l. de Amsterdamse politierechter Mr. Rom ke de Waard, draaiorgelvriend no. 1 naar wie „ons” orgel is genoemd. Gekraakt. Op de hoek Markt Bleekstraat te Makkum kwamen als gevolg van geen voorrang te ver lenen, de heer C. Kamstra van Mak kum, in botsing met de heer S. J. Oudeboon, arts te Leeuwarden. De auto van laatstgenoemde werd aan beide zijden beschadigd, doordat de ze door K. tegen een betonpaal van het schrikhek werd gedrukt. Plof. Dinsdagavond viel er bij de raadsleden te Bolsward (althans die met een gróóóte brievenbus) de keu rig gebonden gemeente-begroting door de bus. Een lijvig boekwerk. Alle jaren komt de begroting vroe ger, maar helemaal op tijd was hij ook ditmaal niet. Stuivertje wisselen. Wist U dat de Huinzer caféhouder bier bij de win kelier moet kopen en dat de Boeren leenbank te Jorwerd er zitting houdt In de kosterswoning Niet op de Appelmarkt staat de merkwaardige pruliemand, die uit nodigt de directeur gemeentewerken in Witmarsum te bellen betreffende het stemmen van uw piano, maar, zoals we reeds eerder schreven, op de Bargefenne. De loco-burgemeester houdt geen spreekuur op donderdag, zoals Mr. Geukers voorheen, maar op vrijdag. Echter niet voor woningaangelegen- heden. Wenst u een woning, dan vervoege u zich bij de dienst sociale zaken. Het her en der verspreid staan van het vee in de gebouwen vraagt bij het voe ren en verzorgen veel werk. Verbeterin gen hierin zijn vaak van ingrijpende aard en gaan gepaard met belangrijke kos ten. De ontwikkellngsregeling biedt in dit opzicht zekere mogelijkheden. Dit be treft zowel verbeteringen van bestaande bedrijfsgebouwen als het bouwen van rundveestallen volgens een arbeidsbe sparend systeem. De bijdrage In de kos ten bedraagt in het eerste geval 25% van de bouwkosten met een maximum van f 10.000,De bijdrage voor de zgn montagestallen bedraagt f 600,per strekkende meter tot een lengte van 18 meter, daarna f 450,— per strekkende meter. In beide gevallen moet aan be paalde eisen worden voldaan. Deze ei sen zijn vastgelegd In een tweetal be stuursbesluiten van de Stichting Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbou’ De aanvrage om een bijdrage moet voor 1 maart I960 plaats hebben. De be- drijfsvooriichter in uw gebied kan u over één en ander nader inlichten. Bolswards Nieuwsblat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindetoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeeï. WBM—*...i K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1