EEN BLIK OP WONSERADEEL Uitvoering „Oranje Bolsward iB ///A en Duidelijk verschil lassen „greid- lytse bouhoeke'’ Gysbert Japiks Bi Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Verloving op komst ■i F 105e JAARGANG No. 7 llllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll 59 I si .4 .4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. g m 1603-1666-1966 1 Sir Kij, 'V DINSDAG 25 JANUARI Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ATOOMBOM VERMIST ge- aan nu it It over- 7 Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De scheepvaart ondervindt veel hinder van het ijs. De burgerlijke mobilisatie in Bulgarije omvat alle mannen en vrouwen tussen 16 en 70 jaar. Door kolenschaarste papierfabriek te Velzen stopgezet. Rapen, zo zoet als suiker, 25 cent, kool (vorstvrij) per pond 5 cent. Prei p. pond 6 cent. Knolselderij per 2 stuks 10 cent. J. Hoitinga, Laag Bolwerk te Bolsward. Plan oprichting gastankstation te Bols ward. Uitgave: A. J. OSINGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 204 i - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) van Ideale weer hebben .Oranje’ zeker parten gespeeld, maar de vaste kern van trouwe aanhangers is toch wel zo groot, dat de lege stoelen niet al te veel opvielen. Onder de trouwe aanhangers bevond zich ook de oud-voorzitter Nawijn met familieleden, die de reis Deventer-Bols- ward hadden gemaakt, om deze avond bij te wonen. Voor wat de bezetting be treft, heeft het vertrek van deze fa- leld in rie lit mey dy frye Bern, so geanu’ djin saken wol Den sil de’ Hümmel oer dijn dwaen Lock, in mijlde Seyning jaen. Taljochting: Noch in goede houliksrie: Sil de himel lok en mylde seine ze gen) jaen en de saken goed gean, dan moat men „jeld en rie” mei frije litte. jeld de alderein, tink ek oan kjeld koude). By it trouwen moat men dus harkje nei de goede rie fan de élden. ge- ge- Laatste week januari 1941 Gyjbert - froed en from gol en goed •eit éi hjoed: Bols wards Nieuwshlai De speldjes voor de Winterhulp konden niet tijdig in Nederland worden vervaar digd. Ze zijn nu door Duitsland geleverd Voor de opbouw van haar organisatie heeft de directie van Winterhulp 14 auto’s aangeschaft. De speldjes kosten f 3,75 per honderd. Nederland had ze slechts kunnen leveren voor 4,36 per honderd. Sünt de EEG syn ynfloed bigoun fiele to littene, is de ütfier mei dy fiif partners oer it gehiel tige tanaem en wol yn syn gehiel mei 55%. Dat hat de situaesje gans forlichte en bydroegen ta it feit, dat de stipe fan regearingsside folie minder hoegde to wêzen. Mar der is in tige great ünderskied tusken oan de ie- ne kant de suvel en oan de oare kant fleis en aeijen. Kij, bargen, hinnen en har fleis en aeijen geane foar 90% nei de EEG-Iannen ta en dêrtroch wie it mooglik, dat de ütfierwearde fan 1953 oant 1964 fan fleis en aeijen oproun fan minder as 700 miljoen ta 1500 mil joen goune. i De EEG hat dus in greate forbettering brocht yn de fleisposysje en dy fan de aeijen, mar it is tige spitich, dat it mei de bilangrike suvelprodukten folie min der liket. De ütfier nei de EEG-lannen sakke fan 38% oant 32%, binammen de büterposysje is tige sakke. Dat komt omt dizze lannen praktysk har seis réd de kinne mei büter, tsiis en oare suvel produkten en dêr’t hja it noch net kinne, wurdt alles dien om sa fier to kommen. Foar fleis en aeijen is jit in goede merk yn dizze yndustry-lannen en dat lit him ek wol bigripe. As de lea- nen yn de yndustry tanimme, giet it forbrük fan fleis en fleisprodukten mei hinnen en aeijen by de greate massa hurd omheech. Dat sjocht men yn eigen omkriten like goed. En men hoecht ek fuort net bang to wêzen, dat de merk oerfierd wurdt hwant it oandiel dat Ne- lan yn de totale konsumpty fan dy lan nen is, mei ütsündering fan de aeijen net mear as 1 of 2%. Dêrom is it skoan to bigripen, dat de De verloving van kroonprins Harald van Noorwegen en prinses Benedikte v. Denemarken lijkt ophanden te zijn, vol gens berichten in het dagblad „Extra- Tj. de J. bladet”. f//r/ Donderdag 20 januari hield de Chr. mu ziekvereniging „Oranje” te Bolsward haar jaarlijkse uitvoering in „de Doe- le”. Om organisatorische redenen was het aanvangsuur op half acht bepaald. En. er werd ook stipt op tijd van start ge gaan. Rekenend op het bekende „Bols- warder kwartiertje” waren er daardoor nogal enige laatkomers. Het vroege aanvangusuur en het verre boeren har holle mear gelegen litte oan de fleisprizen en dêrüt folget wer, dat men de greatste oandacht jowt oan de geskiktheid fan de kij om fleis to lever- jen. De suvelexport nei de EEG-lannen wie yn de léste jierren mar it fjirde part fan de ütfier fan fleis en aeijen. Ek by it oanhélden fan keallen en hokke- lingen sjocht men in greate foroaring. De nofteren keallen, dy’t eartiids yn massa’s nei de slachter giene, binne foar it oergreate diel fordwoun, hja wurde oanhélden en fierder meste en bringe de léste jierren in goede priis op. Dat it stamboek op it heden de bisten greater ha wol as eartiids sit der ek foar in diel op fêst. Sawol de molke as de fleis- produksje hawwe der bilang by. Dêr’t nou it bilang fan de export foar de boeren sa great is en de EEG-lannen fierwei üs béste klanten binne, kin men it skoan bigripe, dat ek yn boerekringen de strideraesje yn de EEG mei greate bilangsteiling folge wurdt. Hwant sün- der eksport is it priispeil fan üs pro- dukten net op in reedlik peil to hélden. Derüt folget ek, dat alle middels, dy’t dizze eksport bifoarderje kinne, oan- grypt wurde moatte, sawol fan regea ringsside as fan de kant fan de eksport- organisaesjes. In greate iendracht tus ken dizze lésten leit yn de mooglikheit, dat de boeren har koöperaesjes sterker meitsje en moreel twinge mekoar to sykjen. Nei de kant fan it bütenlén moat men safolle mooglik as ien man op ’e merk komme, sil men goede saken dwaen. Der is jit it ien en oar oan to forbetterjen. Palomares, Spanje: Personeel van de Amerikaanse hichtmacht doorkruist het terrein in de hoop de vermiste atoombom op te sporen, welke zich aan boord heeft bevonden van de neer gestorte B-52 straalbommenwerper. milie destijds een flinke aderlating be tekend. Het podium was dan ook min der vol dan dat we bij „Oranje” wend waren. Voorzitter De 'Witte opende met bed, waarna Psalm 150 1 werd speeld. De door A. Deibecq gecomponeerde paraphrase op „Veilig in Jezus armen" werd alg tweede nummer ten gehore gebracht. Fraaie loonvorming en een mooi klankgehalte vielen hier en in de er op volgende 2 Engelse Hymnes te waarderen. Dergelijke nummers moe ten zeer zuiver worden gespeeld en dit was in het lage en vooral ook in het hoge register best verzorgd. Ter afwisseling als 4e nummer de man „Gluck auf” van Joh. Wichers, waar van het trio zeer beschaafd werd ge speeld. Muziek in moderne stijl kwam deze avond ook aan bod en wel in de 2de Rhapsodie en Negro Spirituals van Eric Ball, een bekende Engelse componist van verscheidene concoursnummers. De syncopische voordrachtsvorm werd door alle groepen goed aangevoeld, vooral de trombones kwamen hier veel aan bod. In de Marche Triomphale van F. Rous seau konden de pistons en trompetten zich eens goed uitleven in het geven van veel triomferende signaalmotieven. Het Fantasie-duo voor Sopraan Sax en Alt Sax van A. Deibecq werd uitgevoerd door de solisten R. Dijkstra en mej. A. Conradi, aan de piano begeleid door diri gent Anema. Dat deze solisten heel wat in hun mars hebben (getuige hun successen op solistenconcoursen) werd ook nu weer bewezen. Het sublieme samenspel werd door de zaal hogelijk gewaardeerd. Licht en lenig kwamen da moeilijke stoccata-gedeelten er uit! Als nummer 8 was de mars „London Finest" gekozen. Dirigent Anema liet hiermee horen, dat hij zelf ook wel in staat is een goede mars te componeren. De iets meer klassiek en traditioneel ingestelde hoorders kwamen aan hun trek met de uitvoering van „Rachel” grand Valse van L. Langlois en „Na bucco” de l’opera van G. Verdi. Bij de wals viel de mooie inleiding op en de vloeiende overgangen. Verdi stelt weer andere eisen en het is moeilijk voor een fanfare om daar helemaal aan te voldoen. De uitvoering van „Nabuc- cco” was daardoor misschien niet he lemaal vlekkeloos, maar in zijn geheel toch van goede kwaliteit. Als slot van het muzikale gedeelte kon den de trommen zich nog eens geducht roeren in de „Tambour maitre wars” van P. B. Bisselink. Het eerste gedeelte Van de avond was zeer vlot afgewerkt en om ruim 9 uur konden de musici het veld ruimen voor de decorbouwers. Dirigent Anema was als steeds in zijn directie zeer beslist en beheerst ge weest en zijn intenties werden door de spelers goed gevolgd. In de ruime pauze kreeg een leder ge legenheid de verloting tot een succes te maken. Daarvan werd goed gebruik ge maakt, want de loten werden snel l de man (en de vrouw) gebracht. Als sluitstuk van de avond trad ook weer op de „Krite Boalscert” fan it Frysk Selskip 1844. Zij brachten het blijspel in 3 bedrijven „In foarlik bern” met groot succes:. Na afloop werd aan spelers en speel sters een trommel met inhoud bandigd, beschikbaar gesteld door de beschermheer der vereniging. Het was half één toen voorzitter De Witte deze zeer geslaagde avond kon sluiten. van de socialistische beweging rond 1900. De neerslag van de kerkelijke gezindte vinden we ook bij het onderwijs. Van de 21 lagere scholen zijn er 6 openbare en 15 bijzondere. De o.l. scholen bevin den zich in Makkum, Zurich, Ping- jum, Arum, Kimswerd en Witmarsum. De bouwhoek met zijn grote onkerke lijkheid is hier niet vreemd aan. Het beeld wat zo juist van Wonsera deel gegeven is, vormt maar een klein uittreksel van wat zich er werkelijk af speelt. De getallen zijn slechts benade ringen. Toch vallen hieruit een klein aantal geringe verschillen tussen het noordelijk en het zuidelijk grondgebied der gemeente te ontdekken. Laat ech ter bovenal de tweedeling symbolisch zijn. 13700 ha agrarische grond. Het overige deel is meest water. Drie takken van landbouw worden beoefend, n.l. akker bouw, tuinbouw, veeteelt. De eerste twee bouwhoek) eisen hiervan 2330 ha (17 en de greidhoek 11370 ha (83 Hier reeds zien we een duide lijk verschil. De veeteelt neemt van het grondgebied een vijfmaal zo grote plaats in. De gemeente telt 12174 inwoners. Het aantal personen per km: bedraagt dus ongeveer 77. De juiste cijfers van de bouw- en greidhoek ontbreken mij. Naar schatting is de bouwhoek bijna twee keer zo dicht bevolkt dan de greid hoek. Het dichtheidscijfer van Fries land ligt rond 150 en van Nederland rond 375. Hieruit blijkt, dat dit deel van Friesland erg dun bevolkt is. Na 1950 vermindert het aantal inwoners nog steeds, ’n Groot aandeel heeft hier in de ontvolking. Mechanisatie van ’t boerenbedrijf stoot de arbeider af. De stad lokt, waar veelal meer verdiend wordt, waar het werk minder zwaar en regelmatiger is, waar meer beroepskeus is, waar meer studiemogelijkheden zijn en waar we meer ontspanning zien. De communicatiemiddelen (auto, brom mer, fiets) verkorten de afstanden tus sen de plaatsen, maar toch is menig dorp nog geen woongebied en de stad het daarbij behorende werk-, studie en ontspanningscentrum. Het pendelen ge beurt reeds, maar nog op te kleine schaal. Sinds 1950 loopt het inwonertal van Wonseradeel sterk terug. In de periode ’50-’60 verminderde de bevolking van deze gemeente met 8,5 De bouw hoek nam een percentage van 8,7 voor zijn rekening en de greidhoek 8,3 De afname tussen beide laat slechts een gering verschil zien. Toch moet er op gewezen worden, dat er in die periode van de 1000 mensen ongeveer 85 niet meer geteld konden worden. Ook het afgelopen jaar bedroeg dit ruim 8 (van 12276 naar 12174). Vervolgens wordt de beroepsbevolking bekeken. De percentages zijn benade ringen. Wonseradeel geeft het volgende beeld: Landbouw en visserij: bouwh. 40% en greidhoek 46 Nijverheid (bouwnijverheid, industrie e.d.: bouwhoek 22 en greidhoek 26 Handel en verkeer: bouwhoek 18% en greidhoek 14 de ütfier to forsoargjen. De boer en syn folk sitte om de deale net stil. Yn it treflike boek fan it Lanbou Ekonomysk Ynstitüt: „De Nederlandse Landbouw in een groeiende economie”, dat okker- deis al foar de twadde kear printe wur de moast troch de greate bilangsteiling by it ütkommen, wu’rit oanjown, dat de efficiency fan it boerewurk sünt 1920 mear as fordübele is. It rare forhaeltsje, dat de „steun” de boeren it jild sa mar yn ’e skerte smyt, soe men nou mar ris oan de jiskeman meijaen moatte. Ne- derlén kin bliid en greatsk wêze op syn agrariërs, dy’t in stevige grounslach iizze foar syn yndustry en hannel. Lyk- wols bliuwt it wier, dat it bütenlan lüke moat, sille de prizen hoek hélde. Ek nou jit wurdt de helt fan de bouboerspro- dukten nei it bütenlan forkoft, fan it fé 35%, fan de bargen 45% en fan hinnen en aeijen seis 55%. Meiinoar giet 42% oer de grins. Bisjocht men nou de pro- dukten apart, dan blykt, dat de bou- boerprodukten mar 20% fan dy ütfier ütmeitsje. Dat binne dan siedsied en strie, jirapels en setters, flaechs, karwei, koalsied, earte en beantsjes, gerssied en sokke artikels. Mar 80% fan üs ütfier komt üt de féhalderij en syn ünderdielen. De bilangrykste export is dy fan de suvel produkten, allinnich dizze is 30% fan it totael en oardel kear safolle as fan alle bouboerprodukten. Dan komt mei 19% de bargen en it bargefleis en spek, aei jen komme op 14,3%, wylst de kij en it kouwefleis cp 8,6% sit, hinnen en piken libben en slachte komme op 6.6% en 1.6% is dan foar it oare fé, sa as hyn- ders en sa. De gemeentevlag van Wonseradeel, een blauw veld met daarover in het midden een horizontale baan, symboliseert de deling van het gemeentegebied zowel in het verleden als in het heden. Vroeger scheidde de Marn, een zeearm die tussen Pingjum en Witmarsum doorstroomde, en die de verbinding tussen Waddenzee en Middelzee was, het grondgebied der gemeente. Twee grietmannen bestuurden dit deel van Friesland. De één voerde het bewind over Wonseradeel-buitendyks en de ander over Wonseradeel-binnendijks. Langzamerhand slibde deze stroom dicht. De gevulde sleuf werd vruchtbaar landbouwgebied. Overige; bouwhoek 20 en greidhoek 14 Het percentage dat in Nederland in de agrarische sector werkt, bedraagt 13 De nijverheid eist 43 in totaal Nederland op. De gemeente is dus, en begrijpelijk, erg op de landbouw inge steld. Bovendien valt op dat zowel in de land bouw en visserij als in de nijverheid de greidhoek meer mensen een bestaan biedt. Door handel en verkeer en an dere beroepen wordt dit weer opgevan gen. Door de afneming van de werk gelegenheid in het agrarisch bedrijf trekken velen weg. Dit wegtrekken, deze ontvolking kan door een groot deel tegengegaan worden door industrialisa tie. De werkgelegenheid in naburige steden kan dit proces misschien ophef fen. Toch is het ook van belang om in dustrie in eigen gemeente aan te trek ken. In sommige dorpen (Makkum, Witmar sum,, Zurich) treffen we industrie aan, maar is dit voldoende Reeds treden symptomen van werkloosheid naar vo ren. De z.g. verborgen werkeloosheid in de leeftijdsgroep van 50 tot 65 jaar kan ’s winters duidelijk geconstateerd worden. Zolang dit gezien wordt, zal de teruggang van het inwoneraantal doorgaan. Aan de hand van gegevens, ontleend aan de laatste volkstelling, werd het nu volgende overzicht van de kerkelijke gezindte in Wonseradeel samengesteld: Rooms-Katholiek: Bouwhoek 7%, greid hoek 11 Ned. Hervormd: bouwhoek 42 greid hoek 50 Gereformeerd: bouwhoek 28 greid hoek 28 Andere: bouwhoek 2.5 greidhoek 2.5 Geen; bouwhoek 20.5 greidhoek 8.5 Duidelijk is het grote verschil in on kerkelijkheid te zien. In de bouwhoek is dit ongeveer twee-en-een-half keer zo groot. Misschien heeft dit verband met de opkomst van het socialisme rond 1900. Deze beweging vond veel aanhan gers in de „lytse bouhoeke”. De socia listen streden toen tegen de vijf k’s; ka pitaal, kroeg, kazerne, koning en ten slotte de kerk. De katholieke kernen in Wonseradeel zijn: Witmarsum, Makkum en Greon- terp. De twee laatste liggen in het greidhoeksgedeelte. Deze verhouding tussen de ligging wordt teruggevonden in de percentages. De politiek heeft nauwe banden met de kerkelijke gezindte. De zetelverdeling in de gemeenteraad correspondeert er mee. Daar zowel de bouwhoek als de greidhoek hun stem in de verkiezing uitbrengen, komt er een compromis tot stand. Bij de gemeenteraadsverkiezingen wer den de zetels als het volgt verdeeld: k.v.p. 1, p.v.d.a. 4, v.v.d. 1, a.r.p. 4 en c.h.u. 5. Als delen afzonderlijk een verdeling moest geven, zouden er wel grote ver schillen optreden. De k.v.p. werd dan eenzelfde plaats toebedeeld, maar in de bouwhoek was de p.v.d.a. bijna vier keer zoveel zetels als in de greidhoek gege ven, de v.v.d. twee keer zoveel, de a.r.p. evenveel, maar de c.h.u. bijna vier keer zo weinig. De grote p.v.d.a.fractie in de bouwhoek is ook weer het gevolg IT BILANG FAN DE EXPORT is al in aide boerewiisheit, dat bütenlén lüke moat, sille de prizen fan de lanbouprodukten reedlik wêze. De yn- komsten fan de buorkerij moatte it fan de export ha, ek al wenje yn Neder- lén op it heden 12 miljoen konsuminten, dy’t ek fan great bilang binne. It kin sommige minsken net faek genöch foar hélden wurde, dat de lénbou, ündanks it feit, dat de agraryske bifolking yn Ne- derlén sünt 1920 fan 25% oant 9% wer- omroun is, it dochs klear spilet om earst dy 12 miljoen Nederlanners oan brea, büter, tsiis, aeijen, molke en fleis, grien- ten en fruit en jit tsientallen dingen mear to helpen boppedat jit 40% fan Thans kan men nog over een deling van Wonseradeel spreken. De greidhoek en de bouwhoek hebben hun eigen ka rakter. Ondanks deze deling is de een heid sterker. VrVoeger stond het gebied dat nu tot Wonseradeel behoort, onder twee besturen. Thans echter is er één hoofdzetel te Witmarsum. Het is moeilijk om een duidelijke schei ding tussen greid- en bouwhoek aan te geven. Symbolisch wordt Rijksweg 43 wel genoemd. Als we de encyclopedie van Friesland opslaan, dan wordt er over de „Lytse Bouhoeke” gesproken. Dit gebied omvat de dorpen Kimswerd, Witmarsum, Arum en Pingjum. Het overige deel rekent men tot de greid hoek. Ook in een gemeentelijke publi catie ter herinnering aan 10 jaar bevrij- ding -met vliegende vaandels en slaande trom worden de bovenge noemde dorpen onder eenzelfde noemer genomen, n.l. de bouwdorpen. De reste rende 23 dorpen vallen uiteen in dor pen rond de oude meren, dorpen langs de oude zeedijk, binnenlandse dorpen en het nieuwe dorp. Deze dorpen worden verder niet in het hokje van de greid hoek geduwd. Voor het nu volgende is dat wel ge beurd, hoewel er enige vraagtekens bij bijv. Makkum (industriedorp?), Zurich bouwdorp of Kornwerderzand (dienstverlenend dorp?) geplaatst kun nen worden. Om het geheel overzichte lijker te maken, zijn deze bedenkingen naar het tweede plan geschoven. Voor dat de twee delen vergeleken worden, dient mén te beseffen, dat Wonseradeel een eenheid is, gegroeid uit meerdere gebieden. Belangrijk voor de ontwik keling hiervan was Bolsward. Deze plaats diende als centrum van de grietenij. De stad maakte zich langza merhand los uit het omringende gebied. Toch vond men daar de zetel van het grietenijbestuur. In 1880 wordt het grie- tenijhuis naar Witmarsum verplaatst. Bolsward oefende geen invloed op de naamgeving van de gritenij uit. Leeu warden deed dit bijv, in Leeuwardera- deel en Franeker in Franekeradeel. De naam is afkomstig van het dorp Wons, waar waarschijnlijk vroeger in de Middeleeuwen het grietenijgevecht fverd gehouden (Wonser Weerstal). In de 14e eeuw heette Wons Woldens, de grietenij Woldenzeradeel. In de loop der tijden is dit langzamerhand ver vormd. De gemeente wordt nu vaak in de ge deelten bouwhoek en greidhoek gesplitst. Ieder deel had en heeft zijn kenmerken de eigenschappen. Ze zijn niet erg scherp tekenend meer, maar toch tre den er verschillen op. De nu te gebruiken gegevens zijn niet wetenschappelijk vastgelegd. De getal len zijn bij benadering vastgesteld. De laatste volkstelling verstrekte de grond- gegevens, van waaruit de overigen be rekend zijn. De oppervlakte van Wonseradeel be draagt ongeveer 15700 ha, waarvan -4» A TT* ont Abonnementsprijs f2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1