Oplossing regeringscrisis Italië m niet eenvoudig belasting-inspecteur’ I „IJzeren I hark sjoch Amerikaanse defensie verslindt miljarden Overleg der zes op losse schroeven en Gysbert Japiks Stadgenoten f t I I a I i •j I I I V T H s a Ki VRIJDAG 28 JANUARI 1%6 105e JAARGANG No. 8 >5 Vrouwelijke voortrekker 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes 3 aHsa.j v Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS M»X»I«X«I>X«X»X»Ifl«X»X«X»I^»X»I*^^^^ L2J A K Gezinsregeling. Optimisme? Verbitterde gevechten in Oost-Afrika. 11-, van van lijke tred kunnen houden. Zonder de robot zou de dienst in de komende vijf jaren tweeduizend man extra personeel moeten aantrekken. De „ijzeren inspec teur”, zoals de machine al snel is ge noemd, neemt het werk van deze twee duizend moeilijk te krijgen, personeels leden over. Het invullen van een aanslagbiljet is nog altijd geen gemakkelijke opgave. Er zijn zoveel verschillende regels, dat men al snel door de bomen het bos niet meer ziet. Staatssecretaris Hoefnagels is een sterk voorstander van vereenvou diging van de inkomstenbelasting. Wa naet arbeyd't sil naet ijtte Dat’s in spreck-wird ad in wier. Taljochting: „Hwa’t net arbeidet, sil net ite”, neamt Gysbert hjir in sprekwurd, ê.ld en wier. En dat Is it grif. Yn de bi- bel komt it ek al foar (2 Thess. 3 10). Bestellingen voor gasmaskers voor de burgerbevolking kunnen voortaan wor den gedaan aan het bureau Gemeente werken te Witmarsum. Indira Gandhi oogst de roem Voltooide emancipatie Van vierhonderdtachtig miljoen Der Indiase natie Zal deze vrouw de leidster zijn Het volk heeft haar verkoren Zij staat straks in de publieke schijn Als wachtster op de toren Als enigst dochter opgegroeid Naast een vereerde vader Bracht ze volhardend, onvermoeid Tegenstellingen nader Tot krachten, samenbundeling Zou zo de harten raken En met het werk, dat zij aan ving Gestadig opgang maken Een vrouw van acht en veertig jaar Die thans de weg moet wijzen Broos van lichaam, golvend haar Dat reeds begint te grijzen Echter volkomen toegewijd Aan het doel der nood-verzachtlng Vol geestkracht en bewogenheid Sociale plichtsbetrachting. Prijsopdrijving geconstateerd: er werd reeds 12 gulden voor een kg thee be taald. De elfstedentocht Is vastgesteld op don derdag 6 februari a.s. Van Duitse zijn wordt nog eens extra gewezen op het verbod tot het luisteren naar verboden zenders. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactic-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De loco-burgemeester, E. OLDENZIEL. Indira Gandhi, kan zij het doen’ In hooggespannen tijden De vierhonderdtachtig miljoen Met vaste hand te leiden Zij wil de taak gigantisch zwaar Geroepen, op zich nemen. De zachte kracht werkt wonderbaar Regeren met het hart, in ’t klaar Besef van volksverenen. Misschien bereikt een vrouw, gekuist Meer dan de man met zwaard en vuist. PIET Laatste week januari 1941 Zoals U reeds via pers en radio heeft kunnen vernemen, is er een nationaal comité huwelijksgeschenk H. K. H. Prinses Beatrixde heer Claus von Arnsberg opgericht. Het nationale comité stelt zich ten doel de bevolking van Nederland de gelegenheid te bieden gelden te storten voor één gezamenlijk geschenk uit het Neder landse volk. Hier ter plaatse heeft onderstaand comité de inzameling van Uw bijdragen op zich genomen. Zij heeft daartoe rekeningen geopend bij de plaatselijke banken, t.w. de Amsterdam-Rotterdam-, de Kingma’s- en de Raiffeisenbank en geeft U tevens de gelegenheid om uw bijdragen (gaarne in ge sloten envelop) te deponeren in de bekende W.A.C.-bussen, welke zaterdag 29 januari a.s. van 10-12 en 2-6 uur worden geplaatst in de portieken van: Gysbert - om froed en kom gol en goed leit us hjocd: De regering zal binnenkort de wette lijke voorschriften veranderen voor de verkoop van medische hulpmiddelen, die voor de geboorteregeling worden gebruikt. Ook zal zij extra subsidies geven aan o.a. de nationale kruiden- verenigingen om de voorlichting op dat terrein te verbeteren. De regering meent, dat grote groepen van de bevolking de middelen als een noodzaak beschouwen en dat daardoor de wettelijke rem op de verkoop niet te sterk mag zijn. Uit respect voor diegenen, die de middelen nog als on aanvaardbaar beschouwen, zal er wel een rem blijven bestaan. De middelen zullen alleen verkocht mogen worden door apothekers en drogisten. fa. D. D. van den Berg, Snekerpoort 10 fa. O. P. van der Klei, Grote Dfjlakker 13 A. J. Osinga N.V., Marktstraat 13 Fa. Gebr. Wolke, Dykstraat 35. Het Oranje-Comité. Het nationaal comité huwelijksgeschenk heeft de burgemeesters verzocht in iedere gemeente een plaatselijk comité te vormen voor de inzameling. Het Oranje-comité heeft zich op mijn verzoek onmiddellijk beschik baar gesteld de inzamelingsactie in onze stad te organiseren. Gaarne beveel ik de actie van het Oranje-comité bij U allen aan. Laat ook Bolsward tonen dat ze in deze meeleeft met ons Vorsten huis. over de vooruitzichten. Nog altijd kam pen wij met een ernstige inflatie. De sluitingen van bedrijven (o.a. de ge ruchtmakende gebeurtenissen in Deven ter) zijn een waarschuwende vinger, die men niet snel vergeet. Evenals een te groot optimisme ver keerd is, behoort ook een sterk pessi misme tot de verkeerde inzichten, meende de minister. Er zijn ook gun stige vooruitzichten. De produktie stijgt nog steeds behoorlijk, de betalingsba lans ziet er gunstig uit en er is voor ieder ruimschoots werkgelegenheid. pakt. De socialisten moeten er per slot van rekening voor oppassen, dat zij hun linkervleugel, die het liefst de samen werking met de communisten hersteld zou willen zien, niet al te zeer op stang jagen. Er wordt al enige tijd uitvoerig gesproken over een hereniging van de sociaal-democraten en de socialisten, maar juist dat punt van de houding tegenover de communisten lijkt ’n strui kelblok. De sociaal-democraten wensen een scherpe grens te trekken tussen de nieuwe socialistische partij en de com munisten, terwijl de socialisten vertrou wend op een democratiseringsproces, willen blijven streven naar een hereni ging van de gehele arbeidersklasse. Voorlopig houdt men nog rekening met een voortzetting van de oude coalitie. Een eenvoudig herstel zal echter niet gemakkelijk zijn, want de crisis is juist ontstaan door de wens om te zien of er veranderingen mogelijk zijn. Staatssecretaris Hoefnagels (belastingen) heeft deze week In Apeldoorn het centrale rekencentrum van de rtfks&elas.tingdienst geopend. Het nieuwe gebouw is het torenhoge bewys (het centrum is met acht verdiepingen het hoogste ge bouw van Apeldoorn), dat het systeem van de belastingheffing in Nederland verandert. Staatssecretaris Hoefnagels heeft daarop al meermalen toespelingen gemaakt, in de Tweede Kamer wordt er regelmatig op aangedrongen. In het centrum zal met behulp van een electronisch hrein de inkomstenbelasting van zo’n vier miljoen Nederlanders worden berekend. Zonder de hulp van de reken robot zou de belastingheffing in Nederland zeer binnenkort in een chaos zijn ontaard, werd tijdens de opening van het centrum verteld. Mevrouw Gandhi premier. Gemakkelijker is in India de opvolging van de overleden premier Sjastri gere geld. Mevrouw Gandhi, de dochter van wijlen premier Nehroe, heeft weliswaar niet alle stemmen van de parlementsle den van de Gongrespartij op zich weten te verenigen, maar zij kreeg toch een zeer comfortabele meerderheid. Haar conservatieve tegenstander, Desai, had zich niet zoals anderen teruggetrokken en kreeg 169 van de goed 500 stemmen. Twee essentiële problemen wachten de nieuwe premier: de voortzetting van de betere verstandhouding met Pakistan, waar sommige groepen zich nu niet zo tevreden voelen met het akkoord van Tasjkent, dat Kasjmir geen milimeter dichter bij Pakistan heeft gebracht, en in de tweede plaats de uiterst moeilijke economische toestand, die zich vooral op het gebied van de voedselvoorziening doet gelden. MAANDAG a.s. VIERT ONZE KROONPRINSES HAAR VERJAARDAG Foto E. Posthuma de Boer Tot enig resultaat zijn de ministers van de E.E.G. op hun conferentie in Luxem burg niet gekomen. Couve de Murvilie blies, zoals te verwachten was, hoog van de toren. Hij hield vast aan het vetorecht en de beknotting van de rol van del Commissie. De vijf anderen hebben voet bij stuk gehouden en liet enige optimisme gold het feit, dat op 28 januari het gesprek zou worden voortgezet. inmiddels is in Italië een regeringscrisis uitgebroken, waardoor de voortzetting van het gesprek weer op losse schroeven kwam te staan. Moeilijk wegverkeer. De mist ver oorzaakt ook op de weg veel vertra ging en aanrijdingen. Zaterdagmor gen zag de 46-jarige heer J. J. K., rijdend van Bolsward naar de Af- luitdijk, dicht bij de kop plotseling een tegenligger voor zich opdoemen, die geen lichten aan had. Hij schrok daarvan zo, dat hij zijn stuur naar rechts gooide en de bermsloot in reed. Diggeis voor de R.O.N.O. Op dins dag 8 febr. zal Jo Smit het boek „Diggeis” (verzameling van 80 korte verhalen) van Teatske Alzum voor de RONO bespreken. De eerste ver halen stonden destijds in Bolswards Nieuwsblad. Het was ook een Bols- warder, die de verhalen verzamelde en inleidde. Bovendien, ze werden te Bolsward gedrukt. In de laatste tien jaren is het aantal ingeschrevenen voor de inkomstenbelas ting verdubbeld. De uitbreiding van de I belastingdienst heeft daarmee geen ge- Minister Den Uyl heeft deze week drie dagen lang zijn economisch beleid ver dedigd in de Tweede Kamercommissie voor Economische Zaken. De grote vraag was wat nu eigenlijk de verwach tingen zijn over onze economie. De Kamer klaagde, dat een goed over zicht niet wel mogelijk is. De ene des kundige spreekt de andere tegen. Het ene rapport Is in strijd met het andere. Zelfs ministers kunnen het er niet over eens worden Minister Veldkamp (sociale zaken) heeft zich somber uitgelaten, minister Vondeling (financiën) zag daarentegen het economische zonnetje nog voluit schijnen. Minister Den Uyl nam nu een tussenweg. Somber was hij i niet. Maar ook niet uitgesproken blij Ontvoeringsschandaal. De ontvoering en de vermoording van Ben Barka gaat ernstige gevolgen krij gen, en wel in twee richtingen. Ben Bar ka was een links georiënteerde Marok kaanse politicus, die in Parijs in bal lingschap leefde. Op 29 oktober werd Ben Barka ontvoerd door twee Franse politiemannen, die hem naar een villa voerden, waarin hij eigenhandig ver moord heet te zijn door generaal Oufkir, de Marokkaanse minister van binnen landse zaken, die voor de gelegenheid naar Parijs was overgekomen. Het on derzoek van de politie liep lange tijd op niets uit en dat is naar aanleiding van latere onthullingen wel te begrijpen, want vele hoge Franse politie-autoritel- ten en zelfs de rechterhand van de Fran se minister van binnenlandse zaken, blij ken in de affaire verwikkeld te zijn. Ge neraal De Gaulle heeft Ingegrepen en volledige openbaarheid verlangd. Hij heeft ook reorganisatie van de geheime dienst bevolen. Uit het onderozek is tenslotte gebleken dat generaal Oufkir naüw bij de zaak betrokken is geweest, en de Franse re gering heeft daarop een internationaal hechtenisbevel uitgevaardigd. Koning Hassan van Marokko wijst echter alle beschuldigingen aan het adres van ge neraal Oufkir van de hand, ook al weet hij, dat de zo belangrijke Franse hulp kan worden ingehouden. De Franse am bassadeur is al naar Parijs teruggeroe pen. Boezem. Er is veel gesproken over de Friese boezem, maar de redactie doet goed de hand in eigen boezem te steken. In H. en S. werd de Frys- ke krite het lexum gelezen betref fende de tikfouten in de convocatie en laat nu in hetzelfde stukje een tikblunder van je welste staan. Goede raad. Twee ansichtkaarten, die door iemand uit Bolsward in juni ’65 vanuit Halgweg (Haarlemmer meer) verstuurd werden, bereikten hun bestemming, n.l. Wommels, op 20 januari ’66. Op het poststempel stond; „Alkmaar” en.duidelijk geschreven, vlot bezorgd Die Tan te Pos. Kom gerust eens kijken, schreef ons een lezer. Oók wij hebben een prach tige geboortelepel vah meer dan 100 jaar oud. Hartelijk welkom, hoor, ons adres is; Klaas en Jitske Rein- sma, R R II, Whitby Ont. Canada. Nou.as wy dy kant ris ütkomme. komme wy efkes oan, goed? Eigenaar gezocht. Reeds een week lang wordt in Tjerkwerd een Duitse herder gesignaleerd. De hond die wat schuw is, is niet te vangen. Het beest dat voorzien is van halsband met penning, krijgt voedsel van de inwoners. En maar sparen. De raiffeisenbanken boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht, hebben een goed jaar ach ter de rug. De toevertrouwde mid delen, d.w.z. spaargelden inclusief bijgeschreven rente en creditsaldi Politiek is dit wel interessant, omdat zijn voorganger, de heer Van den Ber ge, juist twee jaar geleden, een alge mene herziening van deze belasting door de Tweede Kamer zag aangenomen. Deze herziening was ook als vereenvou diging bedoeld, maar door de vele, vele wijzigingen, die de Kamer aanbracht, werd de hele zaak opnieuw bijzonder ingewikkeld. Ieder wacht nu met enige spanning af of staatssecretaris Hoef nagels het zal aandurven opnieuw met een algemene herziening te komen. Een ander belangrijk punt was de hui dige grens voor de inkomstenbelasting (twaalfduizend gulden per jaar). Een hoge ambtenaar van het departement van financiën (directeur-generaal F. I. Wethmar) zei hierover, dat deze grens duidelijk is achtergebleven op de waar dedaling van de gulden. Dit verklaart ook, meende hij, waarom de laatste ja ren het aantal mensen, dat inkomsten belasting betaalt, zo sterk is toegeno men. Deze grens zou, dacht hij, toch zeker op vierentwintigduizend gulden moeten worden gesteld. Staatssecre taris Hoefnagels liet zich hierover niet uit. Hij wil zich nog niet vastleggen. Politiek vanzelfsprekend verstandig, maar het verhoogt wel de nieuwsgie righeid. Naast het rekencentrum wordt in Apel doorn nog een tweede belastingkantoor gebouwd. Hier zal de administratie wor den gevoerd van de motorrijtuigenbe lasting. Elk kenteken krijgt in het cen trum zijn „stamkaart”. Via fotografi sche controles langs de weg kan de computer binnen enkele ogenblikken uitmaken of iemand zijn wegenbelas ting heeft betaald. De vestiging van de twee belastingkan toren (samen 450 man personeel) in Apeldoorn betekent, dat eindelijk uit voering wordt gegeven aan een al jaren bestaand advies om de rijksdiensten niet alleen in Den Haag te concentreren, maar meer over het land te spreiden. Ook dit is een gelukkig aspect van de nieuwe belastingcentrale. in lopende rekening, stegen met meer dan f 640 miljoen tot f 5450 miljoen, waardoor in 1965 het be drag van f 5 miljard ver werd over schreden. Bolsward spaarde dapper mee. U ook? De prestatie van Pico werd door iemand in het geheel geen wereld record genoemd. In Mantgum moet eens een zeug zijn geweest met 22 biggen. Grote worpen kwamen ook vroeger wel voor. Handig. De vroede vaderen van de gemeente Baarderadeel krijgen nu de raadsstukken in brochurevorm toegestuurd, voorzien van het ge meentewapen. Handig en ter navol ging. Trek aan de bel. De eerste trek aan de bel van de nieuwe loco-burge- meester van Bolsward (om pers en publieke tribune te nodigen) mis lukte. Alles moet wennen. De tweede keer was het raak. Het eerste kievitsei, is gesignaleerd. Op één van de stembriefjes stond onder de naam van de heer S. Pal- stra een krabbeltje. „Een plasje”, meende stembureaulid Plantinga. ’t Bleek een kievitsei te zijn. Zachte wenk aan ons raadslid, verleden jaar vond hij er ook één. Het zal ons be nieuwen wie dit jaar het eerste eitje mag oppeuzelen, loco-burg. Visser of loco-loco Oldenziel. Heeft U er een? Keuringen van tot dekking bestemde hengsten voor '66 van het type landbouwpaard en an dere typen (met uitzondering van het type trekpaard), die niet zijn in geschreven in een stamboek, zullen worden gehouden te Leeuwarden op woensdag 2 maart 1966. Belangheb benden dienen van het voornemen tot keuring ten minste drie weken vóór de datum kennis te geven aan de Directeur van het Veeteelt- en Zuivelwezen, le v. d. Boschstraat 4, ’s-Gravenhage. greep van de conservatieve elementen In de Italiaanse politiek verzwakt en het is begrijpelijk, dat zij, waar zij de kans zien, tot de tegenaanval overgaan. Moro had al eerder gezegd te willen overgaan tot een reconstructie van zijn regering; minder efficiënte ministers moesten worden vervangen, maar te vens moest worden getracht meer stro mingen van de chr.-democratische partij bij de regering te betrekken. Van de kant van de socialisten van Nennie hoort men stemmen, dat het hervormingspro gramma, waarmee zij in de coalitie zijn gelokt, met kracht moet worden aange- Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Collie weer terecht. De donkerbrui ne collie, die vorige week het verkeer over de Afsluitdijk onveilig maakte en vrijdag door hoofdagent Haitsma werd opgevangen, is bij zijn eigenaar terug. Dat was de heer J. de Vries uit Warns. Deze had het dier van een ingezetene van Lemmer gekocht, maar de hond was al spoedig weg gelopen. De eigenaar kon worden op gespoord omdat het dier nog een in- entingsnummer om de hals droeg, waarvan de herkomst kon worden nagegaan? Een tip voor de herder van Tjerkwerd? Amerikaanse begroting. President Johnson heeft de begroting voor het jaar 1966/1967 ingediend. De uitgaven zijn geraamd op 112-800 mil joen dollar, dat. is meer dan zes miljard meer dan vorig jaar. Meer dan 53 pct. van de uitgaven gaat naar defensie, afgezien vermoedelijk van nog extra kosten van de oorlog in Viet nam. De kosten van deze oorlog worden geraamd op 10 miljard dollar. Zoals de president bij een vorige gelegenheid al heeft opgemerkt, is het zijn opzet Ame rika te bewaren voor de keuze tussen kanonnen en boter, maar beide te kun nen verschaffen. Uit Vietnam zelf zijn deze maal geen militaire of politieke ontwikkelingen te melden. Verkoping koemelkerij te Schettens, thans in gebruik bij H. Bootsma. Winkelman in de sloot. De heer J. v. Wigcheren te Achlum wilde vrij dagmorgen met zijn auto zijn klan ten voorzien van de nodige kruide nierswaren. Even vlug naar boer Zwaagstra, doch de „zwarte weg”, een binnenweg, bleek nogal glad te zijn en hierdoor kwam de auto met de „winkelman” in de sloot terecht. Dit gaf het nodige oponthoud. De kraanwagen van Franeker moest er aan -te pas komen. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hcnnaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, W orkum en Wymbritseradeel. Crisis in Italië. De regering van het linkse centrum van Moro, bestaande uit chr. democraten, republikeinen, sociaal-democraten de richting Saragat en socialisten de richting Nenni, is gevallen op een wet waarbij de oprichting van staats- kleuterscholen mogelijk zou worden. Tot nu toe was het kleuteronderwijs in Ita lië geheel in handen van nonnen, zodat van rechtse katholieke zijde geen be zwaar werd gemaakt tegen een rol van de staat in de affaire. Bij de puntsge wijze behandeling liep alles voortreffe lijk. Elke hoofdelijke, open stemming leverde een meerderheid op, maar bij de geheime slotstemming liepen ongeveer 100 chr.-democraten naar de oppositie over. Het voorstel werd verworpen en de regering trad af. Het ging hierbij in feite minder over de merites van het ontwerp dan wel over de algemene ontevredenheid, die bij de rechtervleugel van de chr. democraten heerst over de coalitie met de socialis ten van Nenni. Deze coalitie heeft de a a a .'7 -i. V 8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1