Bolsward heeft krap sluitende begroting Kt Gysbert Japiks Voor buitengewone werken nauwelijks ruimte llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll de Marlinytoer Fan r* 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Financiële toestand niet slecht, maar vooruitzicht is geen rozengeur en maneschijn 1 Ui w Br w DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 105e JAARGANG No. 9 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hij t •4 Gysbert - om froed en from gol en goed seit és hjocd: De eerste oplage van Sil de strandjutter Tj. de J. is uitverkocht. De heer E. Bolta te Bolsward arriveer de met twee zijner gezellen op de elf stedentocht reeds om 8.35 uur te Leeu warden. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week februari 1911 DE VVETTERSNOAD FAN 1955 Sa’t it nou liket, sil it net lang mear duorje of de lannen komme mei gau- wens üt it wetter v’ei. Teakesyl hat al in dmmannich stilstien, omt it peil sa fier sakke wie, dat it gjin sin hie dér mei troch to gean. Mar it gemael bliuwt bi- driuwsklear om sadré it teiwaer troch- set en der dus rylik wetter forwachte wurde kin, daliks wer oan to pakken. Sa to sjen is it hege wetter dus foarby, mar it seit himsels, dat de saek seis jit lang net foarby is. Alderearst sil jit bliken dwaen moatte, hoe slim de lannen en di en bakeropleiding te verhogen van 4 tot 10 cent per inwoner. Het belangrijke werk dezer vereniging ook voor onze gemeente, erkennende achten B. en W. het thans op grond van de begrotingsuitkomst niet verant woord het verzoek in te willigen. Een verhoging van het thans toegekende subsidie van 4 cent per inwoner tot een bedrag van f 500,totaal achten zij een zekere tegemoetkoming aan het verzoek, waarom zij voorstellen de ra ming te verhogen met f 150, Door de verenigingen voor uitzending van kinderen naar vakantiekolonies is een hoger subsidie gevraagd in verband met de gestegen verpleegkosten. Dit nuttige werk in het belang van de jeugd moet zeker worden voortgezet. Momenteel bedraagt het subsidie f 2,50 per verpleegdag met een maximum van 40 dagen per kind. B. en W. stellen voor het bedrag te stellen op f 3,75. Op grond van de uitgaven over de bei de voorgaande jaren behoeft daardoor echter het geraamde bedrag niet te worden verhoogd. De culturele commissie adviseert voorts het subsidie voor de beide muziekkorp sen Schutterij en Oranje met 50 te verhogen en te brengen op f 1500,— per jaar. B. en W. achten het culturele belang van deze instellingen voor de gemeente door de zelfwerk zaamheid van de leden van groot be lang en willen daarom het advies over nemen. Naar hun mening moet dan evenwel de muziekvereniging Hollandia, welke wel De begroting voor de dienst 1966, welke B. en W. de Raad van Bolsward hebben aangeboden, vertoont een gering batig saldo, is dus z.g. „sluitend”. Hoewel dit op zich zelf gunstig is kan niet worden gesteld, dat de toekomst op financieel gebied rooskleurig is. De financiële positie van de gemeente Bolsward kan evenwel niet ongunstig worden genoemd. De vlottende schuld, welke maximaal 25 van het totaal der uitgaven van de begroting mag bedragen, beloopt per 1 januari slechts f 118.207,of van het totaal der uitgaven 2,9 De vaste schuld bedraagt f 18.255.266,42, terwijl het restant van de nog niet af geschreven kapitaalsuitgaven voor z.g. niet-produktieve werken, dus niet die voor de woningbouw en de be drijven, industriehallen enz. bedraagt f4.158.460,26. Deze bedragen, omgerekend per inwoner geven een cijfer van f 2063,32 voor de totale schuld en f 470,22 voor de z.g. Inproduktieve schuld, welke cijfers volgens Informatie liggen beneden het landelijk gemiddelde. huzen, dy’t yn it wetter stien hawwe, sille folie skea oproun hawwe. Op tal fan plakken hawwe de lju greate kosten makke om it wetter to kearen en as it net mear to kearen wie, om minsken en fé in hinnekommen t_> jaen. Né, de saek is jit lang net ütiten. En de fraech hwa én hwat hjir de skuld fan wie, haldt folie hollen en herten dwaen- de. It is net sa slim to bigripen, dat de boer, dy’t hjir mei pleats en lan de dupe fan wurden is, hjir oars foaroer stiet as de bütensteander. Men moat it mar mei- makke hawwe, hwat soks bits jut; de boeren om Snits hinne, soene jo der alles fan fortelle kinne. Mar ek sokke swiere omstannichheden jowe net it rjucht om mar biskuldigingen to uterjen, dy’t net wier binne. Feiten bliuwe fei ten, ek al bringe se folie leed. En dan moat men bigjinne mei it bigjin. Heal novimber wie it peil fan de Fryske boe zem oan de lege kant. Hja wie leger as 15+ simmerpeil. Dat peil moat men oanhélde omt oars de skipfeart biswie- ren ünderfynt en yn normale omstan nichheden jowt dit ek gjin inkeld bi- swier. It is dus net wier, dat it wetter al fierst to heech stie, doe’t it reinen bi- goun. Yn it twadde plak wiene de waers- omstannichheden sa min as men it sel- den tsjinkomt. Net allinnich it kwantum reinwetter, mar de almar opstouwende wyn üt deselde rjuchting makke, dat it wetter al heger kaem. Dyselde wyn wie ek de oarsaek, dat de séslüzen net spuije koene, sadat men op Teakesyl allinnich oanwiisd wie. Op 25 novimber wie de De oproeping voor persoonsbewijzen be gint in maart. Zorg tijdig voor uw foto’s Atelier Elzinga, Bolsward. wordt gesteund door het gelijknamig bedrijf, uit waardering voor hetgeen deze vereniging voor haar leden bete kent, ook een subsidieverhoging van plm. 50 worden toegekend. B. en W. stellen daarom voor Hollandia te subsidiëren met f 400, Een vorig jaar is besloten het schema opgesteld door de afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse ge meenten, voor de subsidiëring van het Frysk Orkest door de gezamenlijke ge meenten te volgen. De’ exploitatie-uit- gaven van het orkest zijn door de in getreden loonronden sterk gestegen, zodat Bolsward als subsidie wordt aan gemerkt voor f9668, De continuïteit in het beleid vraagt dat aan deze richtlijn wordt vastgehouden en tot verhoging van het subsidie wordt overgegaan. Aan de stichting Sudergoa is een sub sidie toegekend van 15 cent per inwo ner. In verband met het omvangrijker wordend onderzoek, het uitwerken van deze gegevens en de hogere kosten voor jaarwedden vraagt het bestuur thans 25 cent per inwoner. B. en W. achten voor een juiste ont wikkeling van Z.W. Friesland en het zich hierop instellen van de bevolking het werk van deze stichting nuttig en ook voor Bolsward van belang, waar- zij voorstellen dit verzoek toe te de post te verhogen met dizze omstannichheden it wetter lyk- wols baes wurden. Dan wie de boezem jit fierder oproun en soe it faeks op oa- re plakken bard wêze, mar deründer flein wiene se al. Mei Teakesyl is in ek- stra hege wetterstan net to kearen, dat wie algemien bikend. Dêrom is men drok mei it twadde gemael dwaende en ek dat is jit net genóch. Earst as de Lau- wersé folslein meidwaen kin oan de ünt- wettering, dan kin men op in reedlike wize dizze dingen foar komme. Dit jier komt it gemael to Staveren klear en by it Ryk wurdt oan ien tried wei hammere op de Lauwersséwurken en de forbre- ding fan de tafierkanalen. De biperkte finansiële middels fan de provinsje meitsje, dat men dizze kostbere wurken net üt eigen büse bitelje kin en dus nei den Haech moat om stipe. Krekt mei dat twadde gemael is der in aparte bi- lêsting lein op alle eigendommen (for- heging fan de grounlêsten) om it ear- der klear to krijen. Mar dér is ek raer guod oer opjown. En nou is it tige spi- tich, dat wylst men dwaende is om de saek roun to krijen, krekt dizze winter alles gearspant om sjen to litten, hoe mal it wetter hüshülde kin as letterlik alles tsjinsit. Dat it jin oandeart soks ünderfine to moatten, der is alle reden foar, mar yn it wylde wei mei forwiten roun to smiten is ünbinlik foar de lju, dy’t letterlik al- ieg dien hawwe, om slimmer ünheil foar to kommen. Fangt de fleande Krie aerne aet, Yen dy sit dy krijgget naet. Taljochting: Dizze spreuk üt it „hüs- mannepetear” tusken Sjolle Kreamer en Tetke, is sünt in krante „De Fleanende Krie”, hjit en dizze rigels as motto fiert, tige bikend wurden. In krie is yn it Hollansk in „kraai” en net in „roek”. Hoewol dizze fügels in bulte op elkoar lykje is it uterlik en binammen de lib- benswize fan de krie en de roek hiel oars. In krie libbet b.g. yn pearen, in roek yn koloanjes, b.g. yn it Raerder bosk. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactic-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In de Nederlandse arbeidsdienst zullen boer en burger, student en arbeider, schouder aan schouder in goede kame raadschap bouwen aan de toekomst van ons dierbaar vaderland. Advertentieprijs: 15 cent per min Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag ontbreken van werkgelegenheid voor personen in de leeftijd van 20 tot 50 jaar. Ten aanzien van de culturele sector kan worden vermeld, dat het spbrtvelden- complex dit najaar in gebruik kan wor den genomen. De plannen voor de ac- comodatie kleedgelegenheden, kan tine enz. zullen dezer dagen ter in zage worden gelegd. Op dit plan wordt bereids met voorrang rijkssubsidie aan gevraagd en hopelijk zal deze tijdig worden verleend, waarna met de bouw een aanvang zal worden gemaakt. Voor het zwembad is het vorig jaar subsidie aangevraagd uit de daarvoor aangewezen fondsen. B. en W. hopen dat het mogelijk zal zijn dit jaar de toezegging voor het subsidie tot het vereiste percentage te ontvangen, zo dat de plannen voor de bouw verder kunnen worden uitgewerkt. Vermeld dient nog te worden de dit jaar in Bolsward te houden Gysbert Japicxherdenking, waarvoor thans door de provinciale- en de plaatselijke com missie de plannen worden afgerond. Door B. en W. wordt verder gewezen op de gunstige werking van de Alge mene Bijstandswet voor een groot aan tal personen. Uit de cijfers van de be groting kan de stijging van de uitga ven in deze sector blijken. Deze uit gaven, die wel een belangrijke rol spe len in het gemeentelijk budget, vormen in wezen niet de hoofdzaak. Wat be- langrrijk is is het bieden van hulp vol gens objectieve maatstaven met inzicht in de persoonlijke omstandigheden van degene, die geholpen wordt. In dit opzicht heeft de dienst in het jaar, dat de Algemene Bijstandswet in werking is, belangrijke diensten ver richt door bij het nemen van beslissin gen voor te lichten vooral over de ver antwoordelijkheid van B. en W. zonder daarbij de verantwoordelijkheid van de hierbij betrokken personen te vergeten. Het aantal aanvragen neemt steeds toe, waarom een derde kracht voor deze en 50 autoboxen kunnen worden ge bouwd. Inmiddels wordt voortgang ge maakt met de plannen voor het uitbrei dingsplan Eekwerd. Aan twee saneringsplannen wordt thans in de behandeling bij het college voor rang verleend, n.l. Grote Kampen en Elandslaagte. De plannen hiervoor zul len de Raad binnen niet te lange tijd bereiken. Het verkeersvraagstuk biedt technisch momenteel naar de mening van B. en W. geen grote problemen. Voor het vaststellen van parkeerverboden voor het gebied ten noorden van de stads gracht worden onderhandelingen ge voerd met de deskundigen en B. en W. verwachten hiervoor op korte termijn maatregelen te kunnen beoordelen. Het komt hen wenselijk voor reeds thans mee te delen, dat het verkeers vraagstuk van de gemeente binnen zeer korte tijd financieel offers zal vragen. Nu het rijk de noodzakeljjke werken uitvoert voor verbreding van rijksweg 43 en de verbindingen op deze weg in het belang van het verkeer wijzigt, zal de gemeente op haar grond de nieuwe verbindingsweg met de stad ten oosten van het Parkplan moeten aanleggen en de Snekerweg moeten verbreden ter aanpassing van de verkeersbehoeften. Een en ander zal van de gemeente een belangrijke financiële bijdrage vragen en op grond van hetgeen in de aanhef is meegedeeld over de budgetaire po sitie van de gemeente zal het moeilijk zijn binnen het kader van een sluitende begroting dekking te vinden voor de hieruit voortvloeiende investeringslas- ten. Nagegaan zal worden of hiervoor op de een of andere wijze mogelijkhe den kunnen worden gevonden. Omtrent de werkgelegenheid kan wor den meegedeeld, dat het rayon van het arbeidsbureau Bolsward met enkele an dere in Friesland een der laagste werk loosheidspercentages heeft in deze pro vincie. Dit op zich zelf is een gunstig teken, voorzover dit niet mede veroor zaakt wordt door het vertrekoverschot uit de verschillende gemeenten door het dienst is aangesteld om de omvang van de werkzaamheden op te vangen. Op de post onvoorziene uitgaven is ge raamd een bedrag van f 41.868,45. Hier in is begrepen voor dekking van het ex ploitatietekort van het zwembad, dat het vorig jaar bij begrotingswijziging is geraamd wat ook voor dit jaar het geval zal zijn f 25.000,zodat resteert f 16.868.45. Voor onvoorziene uitgaven in de loop van het dienstjaar moet volgens de voorschriften f 13.252,50 worden ge raamd f 1,50 per inwoner of totaal 8835 x f 1,50. Er zou dan nog slechts f 3.615,95 overblijven, ware het niet, dat bij de begroting is uitgegaan 8780 in woners. Per 1 januari 1966 bedraagt dit evenwel 8835, zodat voor de alge mene uitkering een hoger bedrag kan worden geraamd van 55 x f 54,x f 1,56 is f 4.633,20, tevens voor de verfijning alg. uitkering probleemgebieden en mo numenten uitkering 55 x f 3,41 x f 1,56 is f 292,58 en voor de belastinguitke- ring f 599,62, zodat het „werkelijke” onvoorzien bedraagt f 9.141,35. Het vorig jaar was bij de primitieve begroting het bedrag op de post voor onvoorziene uitgaven juist toereikend voor de raming van f 1,50 per inwoner. Door het opvoeren van de gemeentelij ke belastingen was het toen mogelijk de investeringslasten van een uitgaaf van rond f 500.000,op te vangen bin nen het kader van een reëel sluitende begroting. Deze investeringslasten zijn thans ook opgenomen in de primitieve begroting voor 1966, zodat het eigen lijk vanzelfsprekend is, dat er weinig mogelijkheden zijn voor het doen van buitengewone uitgaven, wat bepaald ’n somber beeld geeft voor 1966 en de eerstvolgende jaren. Van de posten, die een verhoogde ra ming vroegen, noemen we in de eerste plaats de subsidie aan de Prov. vereni ging „Het Groene Kruis”. Deze vereniging verzoekt het aan haar toegekende subsidie voor kinderhygiëne RUDIE LFEBRECHTS OVER WINNAAR IN DAVOS Rudie Liebrechts op het ere-podium als overwinnaar van de tweedaagse Inter nationale schaatswedstrijden. wordt geflankeerd door de Noren Moe (2) en Tveter (3). Het Is evenwel mogelijk, dat bij een gunstige financiële positie van een ge meente de budgetaire positie niet ge makkelijk is. Dit laatste kan het gevolg zijn van het feit, dat wel de normale uitgaven van de gewone dienst kunnen worden gedekt, maar dat de inkomsten geen mogelijkheid bieden tot uitzetting, zodat het moeilijk, zo niet onmogelijk is nieuwe investeringslasten op te ne men. Voor de beperkte investering, waarvoor de begroting dan nog ruimte biedt, zal een uiterst nauwkeurige urgentie moe ten worden bepaald ter bepaling van het toekomstig beleid. Het uitzetten van een dergelijk beleid, hoewel noodzakelijk, biedt in de gege ven omstandigheden weinig perspectief. Het beoordelen van de gewone inkom sten op langere termijn is niet moge lijk. Het plafond voor de gemeentelijke belastingen en retributiën is, na de het vorig jaar vastgestelde verhogingen voor de eerste jaren althans bereikt. Met de algemene uitkering op grond van de wet tot regeling van de finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten wordt getracht de invloed van de loon- en prijsverhoging voor de gemeenten op te vangen. Voor het dek ken van hogere investeringslasten, ver oorzaakt door noodzakelijke buitenge wone werken wordt bij het verhogen van de uitkering geen rekening gehou den. Voor deze gemeente, die behoort tot de garantiegemeenten dit zijn de ge meenten voor wie de financiële verhou ding volgens de oude regeling met een bijzondere uitkering gunstiger was dan de nieuwe regeling na I960 moet zelfs' rekening worden gehouden met een korting van 20 per jaar op de garantie-uitkering, ingaande 1966, wat betekent een lagere inkomst van f 15.613,59. Ten opzichte van het vorig jaar is deze verlaging plm. f 25.000, als gevolg van een verhoging van de algemene uitkering en een verlaging van de garantie op grond van nieuwe voorschriften. Met deze toelichting zal het duidelijk zijn, dat de budgetaire positie van de gemeente zorgen baart en dat, hoewel men gaarne een vooruitstrevend beleid willen voeren, een aantal wensen onver vuld moeten blijven. Hoewel de beperkte mogelijkheid tot ’t uitzetten van het jaarlijks budget van grote invloed is op het te voeren beleid mag men over verschillende onderde len van gemeentelijke zorg niet onte vreden zijn, temeer omdat de hiermee verband houdende uitgaven binnen het kader van een sluitende begroting kon den worden opgevangen. De woningbouw verloopt, zoals in de Oudejaarsrede reeds is medegedeeld, gunstig. De toewijzing van het aantal in 1966 te bouwen woningen is bevre digend. Het contingent woningwetwo ningen voor 1966 is reeds in uitvoering door de bouw van de 4e flat aan de Van de Venstraat. Men mag redelijker wijze hopen, dat de flatwoningen tegen het einde van dit jaar of het begin van het volgend jaar gereed zullen komen. Het aantal aan vragen voor een woning blijft nog steeds, ondanks de jaarlijkse uitbrei- ding van het woningbestand, constant. Reeds het vorig jaar schreven B. en W dat naar hun mening de bouw van wo ningwetwoningen tenminste in hetzelfde tempo moet doorgaan. De R.K. Sportcommissie heeft toege zegd, het sportveld in het grondcomplex Noord II omstreeks 1 april a s. te zul len ontruimen, zodat nog dit voorjaar kan worden begonnen met het bouwrijp maken van,het laatste deel van dit com plex, waar buiten de in uitvoering zijn de plannen nog ongeveer 110 woningen ken lijd hawwe, ek de buorkerijen en boezem 15+ dus hiel normael. Doe waerd op 26 novimber opdracht jown oan Teakesyl to meallen en de oare deis draeide it gemael. Mar der wie yn dy tiid gjin meallen tsjin en men koe it lang net byhdlde. Op 3 desimber binne de motoaren op it heechste tal toeren set, dat jit forantwurde wie, oan de grins fan de oerbilésting, mar yn dizze om stannichheden wie it fierst to min. Om Sintneklaes hinne waerd de situaesje krityk, hwant yn Terherne wie doe it peil 62,5+. Doe’t it wetter al heger kaem, die wol bliken, dat de oantrün oan de wetterskippen om har polderdi- ken op hichte to bringen, lang net oeral neikommen wie. En as men dat seit, wize party fingers daliks nei it kollege fan Deputearre Steaten, hwant dizze binne bilêstige mei it tasicht op de wetterskippen. Mar ek hjirmei moat men efkes foarsichtich wê ze. Krekt yn dy kontreijen binne de plannen foar wetterskipskonslntraesje en ruilforkaveling yn it tarieden. Hwat is nou mear to bigripen fan in wetterskip, dat it op eigen kosten de polderdiken jitteris opheget, wylst yn koarten dizze diken foar in diel forfalle en foar in oar diel troch ruilforkaveling yn it plan op- nommen wurde, sadat hja foar 60% sub- sydzje krije, of dat it yn öfwachting dêr- fan in bytsje tuike-tuike spilet. En hwat soene de boeren yn dy wetterskippen foar galle opjown hawwe, as Deputearre Steaten harren mei de wet yn de hèn yn dizze omstannichheden dêrta twongen hiene. Mar boppedat, al wiene alle pol derdiken op hichte west, dan wie under lolswarils Nieu wshlai om staan en f 880,—. Voor de muziekschool was het vorig jaar een bijdrage’geraamd van f8000,- De hogere lonen, maar vooral ook de rechtspositieregeling met sociale zeker heden voor docenten vragen van het bestuur hogere uitgaven. Een dezer da gen zal opnieuw een bespreking plaats hebben met de aangrenzende gemeen ten over een vorm van samenwerking voor een streekschool. Voor instandhou ding van dit nuttige instituut met een 450-tal leerlingen wordt thans een bij drage verzocht van f 9000, Deze verhogingen vragen een hogere uitgaaf van f 4698, Bij wijziging zal evenals het vorig jaar geraamd moeten worden het exploi- tatie-tekort van de zwemschool van f 25.000,—. Beschikbaar moet blijven voor onvoor ziene uitg. 8835 x f 1,50 f 13252,30. Voor investeringen blijft dan nog be schikbaar een bedrag van slechts f 7841,35. Noodzakelijke buitengewone werken, welke voorkeur verdienen, vragen in vesteringslasten van f 4869,75, zodat er dan nog slechts f 2971,60 overblijft. Nu de sportvelden gereed zijn en dit jaar in gebruik kunnen worden geno men, achten B. en W. het in het behoud van deze eigendom noodzakelijk dat een woning bij dit complex wordt gesticht, waarvan zij de netto-lasten ramen op f 2000,—. En als ook dat is afgetrokken rest nog f971,60. Met de Gysbert Japicxfeesten de bijna 9000 inwoners elk één ijsje van 10 cent en dan Is het laatste oortje welhaast versnoept. 9

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1