Sociaal huis stevig gebouwd FRANKRIJK HERVAT HET WERK IN DE E.E.G. f 1 hark en sjoch 1 Engelse Labourpartij had succes Aardgas en inflatie Gysbert Japiks Het Amerikaanse vredesoffensief in Vietnam op niets uitgelopen 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 105e JAARGANG VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 No. 10 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 2660 of 2335 Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. dat ver- De Commissie. Foei, Vondeling. Aardgas en inflatie. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. ■i Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag toe dan in voorgaande jaren onge veer met twee en een half procent. „Daar haalden we vroeger onze schou ders over op,” meende de bewindsman. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Leer om leer. De rijkspolitie te Ach- lum heeft één van de moordenaars weten te vangen en met een kara bijn doodgeschoten. De andere hond is nog voortvluchtig. Ook de eiga- naren van de honden zullen worden opgespoord en aansnrakelijk worden gesteld voor de aangerichte scha de. Bolswanls Nieuwsblad Gysbert - om froed en from gol en goed seit üs hjoed: Dokter b(j de hand. Op de Hegedyk bij Weidum botste de heer S. Brou wer van de Brouwers Accordeon- school te Giekerk op de auto van dr. Walstra van Jorwerd, die wilde stop pen. Dokter zag het gevaar in, zette de auto in de vrijloop, zodat de schok enigszins kon worden opge vangen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Beide auto’s wer den zwaar beschadigd. tussen de vijftien en vijfenzestig jaar 1.6 pct. van zijn salaris als premie betalen. Hij heeft dan de zekerheid, dat hij of zij, of iemand van zijn gezin bij onverwachte langdurige ziekte zich geen zorgen meer behoeft te maken over de kosten. De verzekering is vooral be langrijk voor de rond zeventigduizend geesteszieken, lichamelijk gehandicapte kinderen, epileptici en zintuigelijk ge handicapten. Voor deze zeventigduizend zieken moest vorig jaar zo’n 450 mil joen gulden worden betaald voor ver pleging en medische hulp. Door het grote aantal sociale voorzie ningen is een nieuw probleem ontstaan: de steeds groter wordende premielast. Deze druk heeft nu zijn maximum be reikt, heeft minister Veldkamp al laten weten. In totaal zal dit jaar 31,74 van het loon aan sociale verzekeringen en -voorzieningen moeten worden be taald als premiebetaling. Werkgever en werknemer betalen elk ongeveer de helft. De rijksbijdrage is dit jaar 250 miljoen gulden. Om de premiedruk iets te verlichten als compensatie voor de nieuwe regeling voor de zware genees kundige risico’s zal de regering volgend jaar de premie voor de Algemene Kin derbijslagwet (2.1 voor eigen re kening nemen. Deze premie wordt nu nog door de W’erkgever betaald. Praten over het „sociale huis” wordt er overigens niet gemakkelijker door. De deskundigen hebben voor elke ver dieping kun eigen vaktaaltje. Zo zitten we nu met een AOW (algemene ouder domswet), AWW (algemene weduwen en wezenwet), AKB (kinderbijslagrege- ling) en een AZW (zware geneeskundi ge risico’s. Nederland neemt op het gebied van de sociale verzekeringen een vooraanstaande plaats in, zelfs onder de welvaartslanden. Dit is niet inde laatste plaats het werk van minister Veldkamp, die de laatste jaren het departement van sociale zaken en volksgezondheid beheert. Deze bewindsman is een wat aparte figuur in het kabinet. Zowel letterlijk als figuurlijk behoort hij ongetwijfeld tot de „zware jongens”, die volgens de politieke opinievormers in zulke verbijsterende hoeveelheden in de ploeg van premier Cals zijn te vinden. Hij Is een stug en hard werker, die voor zijn ideaal een volmaakt opgebouwd sociaal stelsel door dik en dun gaat, en daarbij niet schroomt met zijn volle gewicht op politieke tenen te gaan staan. Frankrijk keert naar Brussel terug. Dat is het resultaat van het overleg, de ministers van buitenlandse zaken van de E.E.G. het afgelopen weekeinde hebben bereikt. Frankrijk was op 30 juni van het vorige jaar boos uit de verga derzaal weggelopen toen de landTaouwregelingen niet op tijd klaar waren en enkelen van de partners er vooral op stonden, dat er een controle-instantie zou worden gevonden in het Europese parlement om toezicht te houden op de enorme bedragen waarover de Commissie zou komen te beschikken. Dat was voor de Fransen vooral aanleiding, want in de loop van het vorige jaar kwam duidelijk naar voren, dat enkele andere punten nog meer de aandacht van de Fransen hadden. In de eerste plaats wilde Frankrijk vermijden, dat per 1 januari besluit vorming met gekwalificeerde meerderheid van stemmen regel zou worden in plaats van de tot nu toe heersende eenstemmigheid. In de tweede plaats wilde Frankrijk de rol van de supra-nationale Commissie aanzienlijk besnoeien. Bij een treffen tussen demonstrerende mijnwerkers en Rijkspolitie In Water schei (België) zijn maandag schoten gevallen. Eén van de mijnwerkers, Jan Latos, werd zo ongelukkig getroffen, dat hij aan zijn verwondingen is over leden. Hier wordt het slachtoffer met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Wat is er nu gebeurd, dat Frankrijk bereid is weer naar Brussel terug te keren? Wanneer men beziet wat over de onderhandelingen bekend is gewor den, dan kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat vooral Frankrijk water in zijn wijn heeft moeten doen, maar dat de conflictstof bepaald nog niet is weggenomen. Wat het eerste punt, dat van de meerderheidsbesluiten betreft, hebben de Vijf voet bij stuk ge houden en is er in geen enkel opzicht getornd aan de letter van het Verdrag van Rome. De Vijf houden aan hun standpunt vast, maar dat doet Frank rijk ook, zoals blijkt uit de vier punten van het document, dat over deze kwes tie gaat. De Vijf oordelen, dat de mi nisters, als er zaken van vitaal belang voor een bepaald land aan de orde zijn „binnen een redelijke termijn” tot over eenstemming moeten zien te komen. Redelijk schijnt een vier a vijf maanden geacht te worden, totdat er algemene overeenstemming is bereikt. Er is dus geen overeenstemming over de stem- mingskwestie, maar het normale werk wordt hervat. Dat wil zeggen, Frankrijk keert terug zonder zijn zin gekregen te hebben. En dat is al heel wat. Wat de rol van de Commissie betreft, hier had Couve de Murville bij de vorige vergadering van half januari tien leef regels voor de Commissie als eis ge steld. In bepaalde opzichten zijn de Vijf aan de Franse bezwaren tegen de com missie tegemoet gekomen, maar de kern van de huidige positie is gehandhaafd, zodat Frankrijk hier de meeste conces sies, zeker naar de geest heeft moeten doen. Er wordt nu van de Commissie verlangd, dat zij meer contact met de regeringen onderhoudt, dat zij haar plannen pas bekend zal maken wanneer de regeringen op de hoogte gebracht zijn en dat zij zich een beter toezicht van de ministers op de uitgaven van de Commissie moet laten welgevallen. Maar aan het recht van initiatief wordt niet getornd en dat was de kern van de Franse eisen. Wat de meerderheidsbesluiten betreft, de Duitsers hebben er nog wel door weten te slepen, dat de zaken, die in 1965 onder het regime van de eenstem migheid tot stand hadden moeten ko men, ook nu nog onder deze regel zul len vallen. Dat geldt vooral voor de landbouw. Bombardementen hervat. Blikschade. Een vrachtauto komen de vanuit Bolsward, gaf op de weg naar Tjerkwerd geen voorrang aan een van Exmorra komende personen wagen. Rechts gaat voor, ook al is een vrachtauto vele malen groter dan een kleine luxe wagen. Geluk kig bleef het bij blikschade, maar deze zal wel zilver gaan kosten. Twee Bolswarders moesten in een toneelspel om utens allebei een on sympathieke rol vervullen. Ze deden dit zo overtuigend, dat het publiek een dusdange hekel aan hen kreeg, dat het hen moeilijk viel in de pau ze koffie te bemachtigen. Dat eerst móy schijnt kin ney gryzje. Tal joch ting: Hwat earst moai skynt, fait letter wolris of („kin neityd griizje griis wurde). Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur (05157) Dorpen willen leven, Schettens ook. Vanavond hoopt de zangver. „De Lofstem” er een uitvoering te geven in het „Dorpshuis”. Medewerking verleent de C.J.V. van Burgwerd die het toneelstuk „Route Kopenhagen” voor het voetlicht zal brengen. Zo helpt men elkaar en heeft men sa men een fijne avond. Goed zo. een fors deel van het „sociale huis” in Nederland. De laatste verdieping van dit huis zal de „volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico’s” zijn. Minister Veldkamp heeft nu zijn plan nen voor deze verzekering bekend ge maakt. De kosten van een langdurige medische verzorging zijn zo duur ge worden, dat vrijwel niemand deze meer kan betalen. De staat sprong tot nu toe in bijzondere gevallen bij via de Al gemene Bijstandswet. Dit bedrag liep vorig jaar op tot 310 miljoen gulden. Voor deze nieuwe verzekering moet vanaf 1 januari volgend jaar iedereen De maeitlid komt. Toen te Ooster- littens dinsdagmiddag reeds 2 klei ne koppels kieviten passeerden, maakten de eierzoekers zich alweer lekker en.terstond begonnen de heren van de ijstent op de banen van „Eendracht” met het afbreken er van. Zou ’t helpen? Eén dag zonne schijn maakt nog geen zomer! Het aardgas zal voor sommige ge bruikers goedkoper worden. Minister Den Uyl (economische zaken) heeft dit aangekondigd tijdens zijn lang durig gesprek met de Tweede Kamer- oommissie voor economische zaken. De onderhandelingen zijn nog niet afgeslo ten, maar zeker is, dat het aardgdas voor blok- en individuele verwarming minder duur zal zijn. Minister Den Uyl wil ook een lager tarief voor de kleine gezinnen, die niet zoveel aardgas ge bruiken. Voor deze kleine afnemers is het gas relatief duurder dan het oude stadsgas. Weinig kon nog worden verteld over het politiek zwaar geladen punt van de staatsdeelneming aan de winning van gas of olie op het Nederlands deel van het „continentaal plat”, het ondiepe deel van de Noordzee, waarvan een op pervlakte, tweemaal zo groot als Ne derland, aan ons land is toegewezen. De regering moet nog een algemene maatregel van bestuur uitvaardigen, waarin voorwaarden staan omschreven, waaronder men op de Noordzee mag gaan werken. Er zijn echter moeilijk heden met vooral Amerikaanse olie maatschappijen, die niet akkoord gaan met de vennootschapsvorm, die minis ter Den Uyl voor staatsdeelneming heeft voorgesteld. Zij willen een vorm van samenwerking, die het hen moge lijk maakt aanspraak te maken op be- lastingfaciliteiten in eigen land. Het is een moeilijk juridisch probleem, waar men niet een-twee-drie uitkomt, vertel de de minister. Voortdurend werd tijdens het debat over de inflatie gepraat. Minister Den Uyl had één lichtpuntje: inflatie is er nog wel, maar ze neemt minder sterk’ Van hem gaat hét gerucht (en dat zal het voorlopig blijven want alles wat op kabinetsvergaderingen gebeurt, is zeer, zeer geheim), dat hij in enkele gevallen een mede-minister, die het in de kabi- netsbijeenkomst niet met hem eens bleek, met een aantal verbluffende zee manstermen tot zwijgen bracht. Ook zou hij een enkele maal een kop en schotel, waarin doorgaans de mini steriële koffie wordt geschonken, als vliegende ondersteuning voor zijn ar gumenten hebben gebruikt. Hoe men hierover ook denkt, men kan Dr. Gerard Veldkamp veel vergeven, omdat hij architect en bouwer is van i Definitief. Aanstaande woensdag is het afscheid van het gezin van oud- burgemeester Geukers van Bolsward. Dan komt de verhuiswagen voor de deur. En nu maar afwachten wie de nieuwe bewoners zullen worden. In de Ibus I. In de kolossale bussen, die geplaatst waren in verschillende portieken in de stad en waarin gif ten konden worden geworpen, is to taal gedeponeerd f 71,36. Niet hele maal in de bus, vinden we, maar wel licht vonden gevers van grote gaven het toch veiliger maar bij de banken te storten. Zo’n bus stond daar maar los en onbewaakt. Voor slechtaards een gemakkelijke buit. Maar zover kwam het in eerlijk Bolsward niet. In de bus II. Een deelnemer aan een excursie vanuit Wons ging in Beet- sterzwaag op familiebezoek. Hij kwam niet op tijd terug. Ten einde raad besloot men maar zonder de man te vertrekken. Aldus geschied de. Bij een van de laatste huizen van het dorp stoof toen een deur open en de man, zwaaiend met zijn pet holde achter het vehikel aan. Hij werd opgemerkt en kwam toch nog in de bus. De tjiftjaf, het Hichtumer vogeltje, heet in het Fries „tjomke” of „Tüm- ke” aldus meldde ons onze volijve rige correspondente uit Bozum me vrouw A. Dij'kstra-Althuisius. Har telijk bedankt voor de tip. Schapenmoordenaars. In de nacht van zaterdag op zondag en op zon dagmiddag hebben twee honden in de omgeving van Achlum in totaal 15 schapen zo zwaar verwond, dat de dieren moesten worden afgemaakt. Sommige ervan werden de sloot in gejaagd, van de andere werden de poten kapot gebeten. De schapen zijn eigendom van de landbouwers Y. Kramer en Tj. Sinnema uit Ach lum en T. Wiersma uit Midlum. Een schaap wordt vermist. De schade wordt op plm. f 3000 geraamd. De kerk lacht. Wie pas in Exmorra komt wonen, merkt dat er hier tal rijke zogenaamde kerkelijke vereni gingen zijn. Zij zijn op de vingers van één hand niet te tellen. We be doelen de Gereformeerde en Her vormde mannen-, vrouwen- en jeugd verenigingen. Velen zien het als een plicht om naast het lid zijn van een kerk ook bij een dergelijke vereni ging te horen. Buitenstaanders vragen zich soms af wat men nu wel op die verenigingen doet. Meest al heeft men bij voorbaat veel kri tiek, lezen we in het Exmorster Bi- bliotheeknieuws. Gelukkig zijn deze avonden niet al tijd even „dreech”, getuige het ver slag in de -Friese Kerkbode over een bijeenkomst van de Geref. man nenvereniging in Exmorra. „Na een inleiding over het leven van de eer ste christenen is het onderwerp druk besproken, maar er werd ook veel gelachen. Het was een gezellige ver gadering!” Niet voor niets was het boek „De kerk lacht” in december j.l. één van de meest verkochte poc kets in ons land. Verrassing in Huil. In Engeland heeft de Labourpartij succes gehad bij de verkiezingen in Noord-Hull. Daar was door het over lijden van een parlementslid een tus sentijdse verkiezing noodzakelijk ge worden. Bij de jongste algemene verkiezingen had Labour deze zetel op de conserva tieven veroverd met een meerderheid van ongeveer 1100 zetels. Er was alle reden om te verwachten, dat de con servatieven deze zetel zouden kunnen heroveren, want er waren diverse fac toren, die Labour minder aangenaam waren. In de eerste plaats was er een radicaal- pacifistische kandidaat, die wat van de Labourstemmen weg kon pikken, in de tweede plaats is het prijspeil in Enge land dit jaar wat sterker gestegen, iets waaruit de conservatieven politie ke munt proberen te slaan, In de derde plaats zijn er weer wat liberalen naar de conservatieven aan het teruglopen. Maar dit alles heeft niet kunnen ver- Wanneer minister Anne Vondeling (fi nanciën) ergens moet spreken, houden heel wat socialisten hun hart vast. „Wat gaat er nu weer voor verschrik kelijks gebeuren?” vragen zij zich ang stig af, want de vroegere socialistische fractieleider en nu de man met wie de p.v.d.a. de verkiezingen in wil, is niet gewend een blad voor de mond te ne men. Dat bleek weer eens overduidelijk In het Amsterdamse restaurant De Kroon, waar minister Vondeling voor een ge zelschap Amsterdamse studenten met minachtig voor de naam van de goede gelegenheid vertelde, dat hij „toch eigenlijk wel een republikein” was. Dat kon er dan nog net mee door, el trapte hij wel op de tenen van de ver stokte royalisten. Die dan ook prompt vertelden, dat een minister zich niet behoort uit te spreken over de monar chie. Nu is dit niet helemaal waar. Een minister mag rustig zeggen, dat hij principieel republikein is, zolang hij maar niet probeert om in Nederland zijn principes door te voeren. „Ik ben toch aan het tenen trappen, laat ik nog maar even doorgaan,” schijnt minister Vondeling te hebben gedacht. En hij nam achtereenvolgens de bouwvakkers en Amsterdam op de korrel. De bouwvakkers hebben schan- leijk overdreven door een loonsverho ging van vijfentwintig procent te vra gen in deze niet gemakkelijke inflatie tijd, meende de minister. Natuurlijk had hij gelijk, maar zoiets zeg je toch niet als partijman. Amster dam raakte opgewonden over zijn uit lating dat hij niet van plan was de klei ne gemeenten minder te geven om te gemoet te komen aan de financiële wen sen van de grote steden. Vooral Am sterdam had toch al lange tenen door dat het vooral minister Vondeling is geweest, die de hoofdstedelijke plannen voor de Olympische Spelen heeft getor pedeerd. „Geen geld”, had de heer Von deling kortaf gezegd. De p.v.d.a. hoopt nu maar, dat bij de verkiezingen nie mand zegt: „Geen stem”. hinderen, dat de Labourkandidaat maar liefst met een goede 5000 stemmen- meerdetrheid uit de bus kwam. Dat is prettig voor de meerderheid in het Lagerhuis en het geeft Wilson bo vendien wat meer armslag bij de vast stelling van de nieuwe verkiezingen. De party aan de macht probeert altijd een zo gunstig mogelijk ogenblik hier voor uit te kiezen. Wanneer de kiezers zich bij algemene verkiezingen net zo zouden gedragen als nu in Huil, zou Wilson over een meerderheid van 150 zetels kunnen beschikken. Het merk waardige van de Hullse uitslag is voor al, dat de liberalen niet, zoals gebruike lijk, aan de conservatieven hebben ver loren, maar aan Labour. Zij zijn sterk achteruitgegaan en wel van 15.9 op 6.3 pet. Hoe Wilson de uitslag zal dulden is nog niet bekend, maar er wordt sterke drang op hem uitgeoefend om voor maart algemene verkiezingen uit te schrijven. Het Amerikaanse vredesoffensief in Vietnam is, zoals wij al herhaaldelijk hebben voorvoeld, op niets uitgelopen. Aan dat vredesoffensief hadden de Amerikanen een stopzetting van de bombardementen van Noord-Vietnam verbonden. Door deze stopzetting zou den de Noordvietnamezen de gelegen heid krijgen onderhandelingen met de Amerikanen te openen, zonder dat de indruk gewekt zou worden, dat zij onder de druk van de bombardementen zouden capituleren. Maar de Vietnamezen bleven bikkel hard. Voor president Johnson ontstond toen het probleem wat hij moest doen. De resultaten van de bombardementen waren niet bijzonder groot, hervatting zou vermoedelijk militair niet veel be tekenen, zodat men het beter kon laten. Aan de andere kant menen vele Ame rikaanse leiders nog, dat de bombarde menten een rol kunnen spelen om Hanoi aan de conferentietafel te krijgen of in elk geval de indruk te vestigen, dat Amerika niet voor forse stappen terug deinst. In elk geval zij- op 31 januari, na een ''M - onderbreking van 37 dagen, de bom bardementen hervat. De bemoeienissen om tot vrede te ko men, zijn hiermede echter niet afgeslo ten. Paus Pius, die zich al vaker inten sief met deze oorlog heeft bezig gehou den, heeft vorige week zaterdag aan gedrongen op bemiddeling van de Ver. Naties via neutrale landen. Er werd van bevoegde Katholieke zijde klaard, dat de Paus in de eerste plaats denkt aan Vaticaanstad als neutraal land. 10

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1