Hoe te handelen met ’t gemeente- lijke „huishoudgeld” Hoe de secties reageerden Sluitende begroting baart toch nog zorg Gysbert Japiks Bolsward: meer ont- Fan de Mart iny loer IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllllllllllllllllll vangsten maar ook: meer uitgaven De rijke man 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 8 FEBRUARI 1966 105e JAARGANG No. 11 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Algemene Bijstandswet. Bedrijven. Bijdrage Sudergoa. uitvoe- Zwcmbad. De twee secties. Subsidie muziekkorpsen. IJsewgencentrale. Bijdrage muziekschool. Rattenbestrijding. Algemeen. Kapltaaldienst. Subsidie Floralia. dat Cijnzen en erfpachten. f 657.300,- wegen Dus méér ink. f 651.558,34 f 663.200,- men f 14.000,- f 649.200,- f 2.350,- Tj. de J. f 651.550,- •Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Speelruimte voor de jeugd. In de aanbiedingsbrief bij de begroting wordt aangegeven, dat uit de middelen van de begroting een bedrag van f 25000 moet worden bestemd voor bijdrage in het exploitatietekort voor het alhier op te richten zwembad. Deze mededeling ontlokt de commissie de vraag of het B. en W. bekend is hoe ver de behan deling van de plannen van het zwem bad gevorderd zijn. De geringe bedragen van 'n aantal ver schuldigde cijnzen doet veronderstellen, dat de kosten van administratie en in- De commissie spreekt haar verwonde ring uit over het feit, dat in een tijd van stijgende kosten de kosten van het openbaar onderwijs ten opzichte van 1965 zijn afgenomen. Subsidie Frysk Orkest. Kosten openbaar onderwijs. deze vereniging alsnog weer wordt op gericht en haar activiteiten, desnoods in gewijzigde vorm, hervat. Zij zal gaar ne van B. en W. vernemen of er tekenen zijn die in deze richting wijzen. Raming div. geringe bedra gen ais ontvangst en ter afronding van dit over zicht Af: minder opbrengst aan huur voor industriehallen in verband met verkoop GESLAAGDE RUSSISCHE MAANLANDING f 628.600,- f4.052.354,47 f3.400.796,13 A Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 f215.000,- f 153.000,- f 11.000,- - 106.900,- f 20.000,- f 83.700,- f 73.600,- Na de geslaagde „zachte” maanlanding van de Russische Luna-9 meldden de Russische kranten dit succes met vette koppen op de frontpagina. Bolswards Nieuwsblai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, IlennaarderadecI, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Gysbert - om froed en from gol en goed seit us hjoed: Met alle lof voor het beleid van het bestuur van de muziekschool en de ont wikkeling van dit instituut tot 450 leer lingen verzoekt de commissie te worden geïnformeerd of de stijgende exploita tiekosten en het daarop gebaseerde ho gere subsidie het bestuur ook aanlei ding heeft gegeven de lesgelden gedu rende de laatste 5 jaren te verhogen in verhouding tot de gestegen inkomsten van de ouijders der leerlingen. vordering beduidend hoger zijn dan de te innen bedragen, waarom gaarne v-an B. en W. zal worden vernomen hoe wordt gedacht over de gelegenheid tot afkoop van deze bedragen. De commissie zegt, dat ze kennis heeft genomen van het feit, dat de gemeen tebegroting voor de dienst 1966 reëel sluitend is, maar ook van de omstan digheid, dat de begroting eigenlijk in het geheel geen ruimte laat voor het uitvoeren van een aantal urgente kapi- taalwerken. De commissie betreurt dit laatste ten zeerste, daar ze vreest, dat op deze wij ze een zekere achterstand zal ontstaan in de ontwikkeling van de gemeente. Zij zal gaarne vernemen om welke re den B. en W. een sluitende begroting prefereren boven het ramen van de in- vesteringslasten voor een aantal nood zakelijke kapitaalwerken, ook al zou daardoor de begroting een tekort aan wijzen. Indien het college de voorkeur geeft aan een sluitende begroting, dan zal de commissie gaarne worden inge licht hoe B. en W. in de naaste toekomst nog mogelijkheden zien voor uitvoering van de op de urgentielijst geplaatste en andere buitengewone werken. Een deel van de commissie wenst in af wijking van de door B. en W. overge legde urgentielijst van buitengewone werken aan de „Vernieuwing van de be strating van de Nieuwmarkt” voorrang te verlenen boven de andere aangegeven werken. De reden hiertoe is de uiterst slechte bestrating van deze straat en vrij drukke verkeer hierlangs en de aanwezigheid van een aantal bejaarden- Sedert enkele jaren heeft de Ijswegen- centrale niet in actie behoeven te ko men wegens de geringe vorst. In de toe lichting wordt gesteld, dat het subsidie zal worden voortgezet tot de ijswegen- centrale over een voldoende reserve be schikt om grotere uitgaven in langdu rige vorstperiodes op te vangen. De commissie zal het op prijs stellen een overzicht te ontvangen van de tot nu toe gevormde reserve. De begrotingen van de bedrijven geven de commissie geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Op het moment, dat bovenstaande werd geschreven, was het antwoord van B. en W. op dit commissierapport nog niet binnen gekomen. Indien het op de val reep de leden van de raad en de pers nog bereikt, zullen we alsnog trachten elders in dit blad dit antwoord nog te publiceren. De rijke man van onze dag? Hij heeft ook gouden dromen Kent het bestendig voorrecht, mag in een welvaartsstaat wonen. Een dikke beurs, een volle maag, de maatschappelijk verwende. Hoort hij, van veraf, het geklaag de jammerlijke ellende? Als resultaat van het gehouden onder zoek heeft de commissie o.a. het vol gende geschreven: Bij het vaststellen van de verordenin gen ter uitvoering van de Algemene Bij standswet is door het college van B. en W. meegedeeld, dat dit college het eerste jaar de uitvoering van deze wet in eigen hand wilde houden. Nu het col lege op dit punt ervaring heeft opge daan, vraagt de commissie zich af of langzamerhand niet de tijd gekomen is een college van bijstand in te stellen, waarbij alle vormen uit het maatschap pelijk leven betrokken zijn, ter behan deling van de ingekomen aanvragen om bijstand. De commissie wil hierbij stel len, dat zij, voorzover bekend, over het algemeen tevreden is over ring van deze wet. De commissie meent, dat de vereniging Floralia is ontbonden. Zij heeft geen bezwaar voor 1966 de raming voor dit subsidie te handhaven in de hoop, dat tehuizen. De rijke man? Vul In, uw naam. de namen van ons allen. Hebben wij de noodkreet verstaan? Wij zien de naasten ballen hun hand, In angst, krampachtig saam de ogenglans wordt doffer. Onze overvloed blijft wel bestaan 't betekent dus geen offer. Maar wel kijkt Christus ons stil aan: Die een broeder helpt heeft ’t Mij gedaan. Piet Taljochting: Jeld ouderdom (forge- lykje kjeld koude). Met enige zorg wordt de ontwikkeling van het subsidie van dit orkest gevolgd. Voor 1966 kan de commissie zich met het geraamde bedrag verenigen. Zij vraagt zich echter af of het plaatselijk belang bij dit orkest zo groot is, dat bepaalde urgente uitgaven daardoor bij een zo krappe begroting achterwege moeten worden gelaten. Zou het niet juist zijn indien de geza menlijke Friese gemeenten een onder zoek instellen naar een andere verde ling van het subsidie of zouden kunnen nagaan of er andere mogelijkheden zijn? De r(jke man, hij weet er van ’t Wordt tijd om mij te haasten In India in Pakistan liggen miljoenen naasten op ’t uitgedroogd verschroeide veld van honger te creperen. Ze smeken hem om graan en geld Hun krachten gaan wegteren. meije de Friezen yn Hollan wol lije as boekhêlder, as winkelchef, as skoal- master of dümny, as polysje of portier, as forpleechster of tsjinstfaem omt hja trochstrings hwat better fortroud en minder matearialistysk binne, mar krekt om dyselde reden wolle hja leaver seis net nei Fryslan ta. Yn it trêdde plak binne hja bang foar it wide, flakke lan en it rauwere kli- maet. It reint der trije dagen yn ’e wike en it waeit der alle dagen. Hiel hwat jonge froulju, dy’t troch de man nei Fryslan brocht binne, hawwe it earste jier yn hjerst en winter trientsjes litten fan ünwennigens en dat hoecht nimmen nij to dwaen, dy’t wit hoefolle smüker it Goai, Twente of de Graefskip, Lim- boarch of Braban, hwat dit oangiet, binne. Dizze sterk forbreide antipathy foar festiging yn Fryslan moatte wy wol foar eagen halde, as wy oan de yndu- strialisaesje fan dit gewest tinke. In greate stream fan net-Friezen meije wy hjir net forwachtsje, hoe’t wy per- soanlik dan ek oer dy biswieren tinke. forbettering sil op it foarste plak kom- me moatte fan de eigen lanslju. As dy yn har eigen kontrei in goed stik brea fortsjinje kinne en net to fier efter steane yn de mooglikheden foar ünt- wikkeling en fordivedaesje, dan soene de measten wol graech bliuwe wolle. Hja hawwe namlik de boppesteande bi swieren net of gans minder. Mar om hjir har bidriuw halde to kinnen, moat FryslAn ek it moderne libbenspatroan oannimme. Elke saek hat bilang by in f215.000,- f 18.000,- f 224.200,- f 28.700,- f 75.400,- f 96.000 Dy syn jeugd ijn ’t wijlde’ oon-stelt Bettert him wol oppe jeld In deze begroting zijn praktisch alle subsidies op hetzelfde peil gehandhaafd. Van een enkele is het bedrag verhoogd, waarbij de bijdrage aan de stichting Sudergoa. De activiteiten van deze stichting zijn weinig bekend en men vraagt zich dan ook af of het nodig is deze subsidie te verhogen. Hoe is de stand van zaken van de werkzaamhe den van Sudergoa? In de commissie is de vraag gesteld of men zich niet ern stig moet beraden of bij het huidige be- grotingsbeeld deze bijdrage nog kan worden verleend. Voor dit jaar kan de commissie zich verenigen met het thans voorgesteld bedrag, indien de werkzaamheden bin nen enkele jaren kunnen worden afge rond. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag In de aanbiedingsbrief bij de begroting wordt gesproken over het bouwrijp ma ken van het tweede deel van het uit breidingsplan Noord II. Voorzover be kend zijn in dit uitbreidingsplan geen terreinen aangewezen voor speelruimte voor de jeugd. Toch achte de commissie het wenselijk, zo niet noodzakelijk, in dit stadsdeel voor de jongere kinderen een afgebakende gelegenheid aan te brengen, waar zij buiten het verkeer veilig kunnen spelen. Gaarne zal wor den vernomen of B. en W. hiervoor mo gelijkheden zien en zo ja, of voorstellen tot het geven van deze bestemming aan bepaalde gronden te verwachten is. Verder wordt het wenselijk geacht ook voor de rijpere jeugd een gelegenheid te scheppen voor het doen van spelen. De commissie vraagt zich af of in de naaste toekomst, bijv, als het sportvel dencomplex in gebruik is genomen, ter reinen vrij kunnen komen voor dit doel. Zij zou gaarne een systematische opzet zien voor speelgelegenheden in het ge hele gebied van de gemeente. HWER WOL FRYSLAN HINNE? Sa ticht oan de steateforkiezings wurdt der mear as oars praet oer de situaesje hjir yn Frysljln en binammen hoe’t it yn de takomst mei dit stik fan Neder- lan komme sil. In tige wichtige fraech, hwant fan de algemiene wolfeart hing- je wy op it lést allegearre mear of min der óf. En dy is hjir net sa’t hy wêze moast. Wy binne nou de iennige pro- vinsje, dy’t syn ynwenners gjin fol- dwaende takomst biede kin en dêrom in fortrekoerskot hat en haldt. Ek nei de stipe, dy’t de regearing bean hat oan de efterbliuwende gebieten yn de foarm fan finansiële bydragen oan De commissie voor het onderzoek van de gemeente- en bedrrjfsbe- grotingen Was verdeeld in twee secties. Ie sectie: voorzitter de heer J. M. A. Mulder; leden de heren: H. Boschma, B. P. van Dalen, K. A. Duran, R. Faber en E. Til- stra. Afwezig wegens ziekte mw. J. A. Hilgers-Jacobs. Rapporteur de heer R. Faber. 2e sectie: voorzitter de heer E. Oldenziel; leden de heren: E. S. de Jong, S. Palstra, L. B. Plan- tinga en W. Wielsma; Rappor teur de heer S. Palstra. yndustry-oanlükende gemeenten koene wy net oer de fatale drompel hinne komme. It is wol hwat better wurden mar op dit stuit is de gong der wer frij- hwat üt en bigjint de üttocht nei oare gebieten wer sterker to wurden. Lju mei chauvinistyske ynslach, dy’t sjonge fan „it béste lan fan ierde”, wol le der net rjucht oan, dat de measte Ne- derlanners der net oan tinke nei dit „béste lan” to gean. Hja hawwe der elk foar oar har eigen biswieren tsjin, mar trije dêrfan binne wol nei to kommen. Alderearst lei Fryslan op it fuottenein tsjin de sédyk oan, in ein fan it sintrum. Jo misse de greate stêdden, dy’t foar hiel folie minsken tige bilangryk binne of skine to wêzen. It moderne en mon daine libben, it deistich kontakt mei kopstikken op ünderskate gebieten, moat men hjir misse. Foar folie mins ken, dy’t yn it westen great wurden binne, is in festiging yn Fryslan eat fan in ballingsskip. Sa lang as hja hjir binne, fait it de measten wol ta, mar nei in jiermannlch fordwine hja nei dy lansdielen, dy’t dochs winlik it bettere diel fan üs lan foarmje. In lyts diel fielt him hjir echt thüs. Yn it twadde plak tinkt men buten Fryslan hwat somber oer de sfear fan har biwenners. Dy soene wol stoer en earlik wêze, mar fier fan charmant en fleurich. Hja miene, dat it hjir allegear re tige earnstich om en ta giet, deeglik en sa, mar krekt dat léste hat by de mannichte gjin sympathike klank. Hja hearre yn de greate parse aparte lüden oer Fryslfm en dat is grif hwat büten- wenstichs en selden hwat goeds. Hja sa goed mooglike forbining mei de grea- Deze zijn ontstaan als vo1'Tt: Adm. ramingen Hogere uitk. gem.fonds Id. ontv. sal. onderw. ld. div. belastingen batig saldo Katrijn-Epesst. Meer ink. soc. zorg Meer ontv. woningb Op sommige plaatsen in de stad wordt veel hinder ondervonden van ratten. Het zal wenselijk zijn door middel van een publicatie in het plaatselijk blad aan de bevolking bekend te maken dat de reinigingsdienst bestrijdingsmiddelen tegen dit ongedierte verstrekt, daar ver ondersteld wordt dat velen hiermee niet bekend zijn. Ter gemeentesecretarie heeft men een overzicht samengesteld van de uitgaven geraamd op de begroting 1966 in ver gelijking met de geraamde uitgaven op de primitieve begroting 1965. De totale uitgaven in 1966 bedroegen f 4.052354,47. In 1965 bedroegen deze uitgaven f 3.423.727,76, dat is dus f628.626,71 méér. Dit verschil Is aan te geven als volgt: Adm. ramingen onderh. sportvelden meer-lasten soc. zorg Hogere onvoorz. uitg. Id. van woningbouw ld. salarissen te sintra, sawol om to keapjen as om oare reden. Dêrom binne de wegenplan nen fan It aldergreatste bilang, sawol nei büten ta as yn de provinsje seis. De oansluting troch de nije polders oer Lelystêd Is foar Fryslan in libbensbi- lang, mar ek de nije wegen nei Drach ten en fan Ljouwert nei de südwesthoek. Yn dat opsicht is der jierren lang fierst to min bard en hat men to lang de for- Aldere situaesje bistean litten. Hjir is haest by, greate haest, sille wy net wer weromfAUe yn it leechrinnen fan dizze oarde. Neist bettere wegen en forbiningen moatte de hannen hjir ek fiks üt de mouwe om it libbensklimaet op to fie- ren. It is bittere jammer, dat de haed- stêd elts jier wer sa’n stadige groei sjen lit en dêrtroch to lyts bliuwt foar hiel hwat bilangrike fêstigingen. Alle jierren gean tüzenen üt Ljouwert wel en kin men skraechwurk in twa- hündert biwenners winne. Op it gebiet fan de rekreaesje is it tem po ek lang net heech genóch, al binne der genóch plannen op papier. As men sjocht, hwat Limboarch yn in pear moannen los wit to krijen, soe men dochs slzze, dat it hjir, dêr't de moog likheden lang sa goed net binne, slagje moast om Den Haech to oertsjügjen, dat hja hiel oars üt ’e hoeke komme moat, sil men hjir de boat net misse. Hwant it is hjir roeijen tsjin de stream yn en dan mei men gjin tel de riemmen rêste litte, oars driuwt men wer tobek. Het behandelen van de gemeenteBiegroting is openbaar. Wanneer woensdag avond het enige vrouwelijke raadslid mevr. Hilgars-Jacobs zich met de Bolswardse vroede vaderen rond de tafel schaart, mag ieder burger mee komen luisteren. Van deze gelegenheid wordt af en toe gebruik gemaakt, hoewel nooit veelvuldig. Een uitpuilende publieke tribune, zoals wij die elders wel meemaken, is in Bolsward iets ongewoons. Voor degenen, die echter wel hopen te komen en voor hen, die van verre toch de gang van zaken volgen, hebben we reeds het een en ander meegedeeld uit de z.g. aanbiedingsbrief, die B. en VV. de raad met de begroting deed toekomen. In een tweetal secties heeft de commissie voo.r onderzoek zich over deze brief en over de begroting zelf beraden. De leden hetlben hun bevindingen neergelegd in een brief, namens hen opge steld door de rapporteurs van de beide secties, waarin de commissie was verdeeld. Deze brief zal nog voor a.s. woensdag, wellicht reeds voor het verschijnen dan dit blad, door B. en W. worden beantwoord. Deze correspon dentie tussen de commissie en B. en W. is eveneens openbaar, zodat wij onze lezers er over kunnen inlichten. Slechts enkele posten waren „goedko per”. Raming van minder kapitaalslasten, kosten vakonderwijs, bijzonder u.l.o. on derwijs uitkeringen g.l.o. en u.l.o., en andere geringe afwijkingen van de ra mingen 1965, samen f 28.700,- Dit bedrag afgetrokken ran het vorige geeft weer De tot. ink. '66 bedr. In 1965 De rijke man staat anoniem in de Evangeliebladen. Hij kende niet ’t devies: ik dien Iemand zo vol geladen mocht leven, weelderig, ongestoord Dan wordt 't gevoel nooit wakker. Toch wist hij het buiten de poort ligt een berooide stakker. Met het voorstel tot verhoging van het subsidie aan de muziekkorpsen kan de commissie zich verenigen. Bij een vo rige gelegenheid is gesteld, dat aan het subsidie de verplichting is verbonden, dat de korpsen 3 verplichte concerten, eventueel optochten, moeten houden. Gaarne wordt vernomen of het aan B. en W. bekend is, dat hieraan is voldaan. Voor het geval dit niet bekend is, zou den B. en W. dan hiernaar willen infor meren of voor de toekomst een perio dieke opgaaf van de muziekkorpsen willen vragen. F és®®! Is? x

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1