Ernstige crisistoestand België Gezondheid baart ons reden tot zorg in hark en sjoch L Hl 1 Johnson naar Honolulu Gysbert Japiks Lelijk woord' over de ,Ton van Luns' Wat baat bet Zilveren filmpjes Nieuwe visseizoen eerder open Maar op oude visakten en bewijzen I v -W I r* 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lilBllllliliHillhlilliiillilIlillllllillll I O tl VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 105e JAARGANG No. 12 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS landing op de maan. Erhard in Parijs. te Sonder hert iz sonder libben. Artsenkwestie. Johnson naar Honolulu. viswater moet worden te- J. S. Advertentieprijs: 15 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OSINGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Italiaanse crisis duurt voort. Mannen met baarden, Die lopen nu rond, En met die koude Is dat wel gezond. 't Was P.E.B. steeds Die ons met zorgen omringt, Maar de manlijke man, Nu tot man zijn weer dwingt. Hoe klein is de mens En hopeloos teer, Als kracht der natuur, Even komt in ’t geweer. Ondertussen laaide de strijd met de art sen weer op. Men zal zich herinneren, dat de Belgische artsen enkele jaren geleden uit protest tegen te lage hono raria in staking zijn gegaan, hetgeen een aantal van hen het rustige Neder land deed opzoeken. De artsen hebben hun honoraria wederom verhoogd en zij eisen ook, dat de zeven poliklinieken van de socialistische partij akkoord gaan met de heffing van 30 Belgische frank voor een behandeling, evenals de andere poliklinieken bereid zijn te doen. De so cialisten staan op algeheel vrije behan deling, hetgeen volgens de artsen de „overconsumptie” van medische hulp in de hand werkt. Geen van de partijen ■wist van wijken en de desbetreffende minister, de socialist Brouhon, die zich geheel op het standpunt van de socia listische poliklinieken had gesteld, nam ontslag, hetgeen het ontslag van de ge hele regering ten gevolge had. De art sen hadden ondertussen aangekondigd, met ingang van maandag j.l. in staking te gaan. Op grond van de boodschap van de koning, die het ontslag van de regering niet heeft aanvaard, hebben de artsen hun staking nu opgeschort. De oorzaken van de vuldig. In de eerste standhouding tussen De Italiaanse regeringscrisis, die enige tijd geleden is ontstaan naar aanleiding van de kwestie van de oprichting van staatskleuterscholen, is minder gemak- Rusland heeft een groot succes behaald met de ruimtevaart door al3 eerste er in te slagen een ruimtevaartuig met een zachte landing op het oppervlak van de maan te doen neerkomen. De Loena heeft allerlei gegevens over het maan oppervlak naar de aarde gezonden. Er is al vast komen te staan, dat dat op pervlak bestaat uit harde rots, slechts overdekt door een dun laagje stof. Voordien meenden velen, dat het opper vlak geheel uit stof zou bestaan, het geen een landing van levende wezens van de aarde onmogelijk zou maken. Nu is dit dichter in het verschiet ge komen. Als aannemelijk wordt geacht, dat ra diotoestellen worden gebruikt voor het luisteren naar geheime zenders, kunnen deze worden verbeurd verklaard. Sandu, een Roemeen van 116 jaar ge storven. Hij was nooit ziek geweest. Ir. Vondeling hield voor de afd. Friese Mij. van Landbouw een causerie over de N.O.-Polder, die dit jaar reeds voor een groot gedeelte zal droogvallen. Te Sneek In het ziekenhuis overleden de heer L. J. Hilarides te Arum. Hij was degene, die de bloembollencultuur in Friesland invoerde. Veel nieuwe ma chines werden op zijn boerderij gepro beerd. Het salaris van religieuze onderwijzers die in gemeenschap leven, zal met 40 worden gekort. De aldus vrij gekomen gelden zullen worden aangewend tot 't verlagen van de leerlingenschaal. 2e week februari 1941 Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Ongeval met boor. De heer O. Dijk stra te Pingjum werd op de laatste dag, dat hij bij zijn werkgever werk te, een onaardig afscheid toege zwaaid. Een elektrische boor pro beerde zijn bediener duidelijk te ma ken, dat hij niet erg op diens ver trek gesteld was. Hij snelde uit zijn boorgat en gaf de pink van de rech ter hand van zijn bestuurder een flinke tik. De pink zal over een aan tal weken in een gipsbedje uit zijn bewusteloosheid ontwaken. Wellicht zijn verrassende ontwikkelin gen te verwachten in de kwestie Viet nam, want president Johnson heeft eind vorige week onverwacht een reis onder nomen naar Honolulu, waar hij een ont moeting zou hebben met premier Ky van Zuid-Vietnam. Over de richting, waarin zich het overleg heeft bewogen, zijn op het ogenblik van schrijven nog geen berichten, zodat het gissen blijft. Johnsons stap is opzienbarend en hij moet er inderdaad dringende redenen voor hebben gehad. Dat hij zijn minister van landbouw heeft meegenomen, moet er op wijzen, dat het hem vooral er om ten doen is met premier Ky te spreken over plannen het Zuidvietnamese plat teland tot betere ontwikkeling te bren gen, maar het kan evengoed camoufla ge zijn. De ernstige vraag blijft toch de gang van zaken op het militaire vlak. Zal Johnson besluiten de inspan ning nog te verhevigen Wil hij premier Ky ruggesteun geven of wil hij juist aansturen op een ontwikkeling, die naar overleg met de vijand leidt Het is allemaal nog duister. Een beeld van het topgesprek tussen de de Ver. Staten en Vietnam In Honolulu. Op de voorgrond President Johnson met minister Rusk; op de achtergrond vlnr Chef Protocol Nguyen Phuoc Don, mi nister Tran van Do van B. Z.; premier Nguyen Cao Ky; het Staatshoofd Nquyen Van Tliieu; Lt. Gen. Nguyen Huu co, onder-premiar. Het koffie- en theerantsoen voor de café’s is tot 25 beperkt. Er Is een ernstige en merkwaardige crisis ontstaan in België, ernstig omdat de oorzaken ervan bijzonder ingewikkeld zijn, merkwaardig omdat de koning ge weigerd heeft het ontslag van de regering Harmel te aanvaarden, en sterker nog, zich in een boodschap aan de premier heeft uitgelaten over liet verloren gaan van het vertrouwen in het gezag „In een land, dat niettemin de noodzaak voelt gere geerd te worden”. Zaterdag 28 mei a.s. wordt het vis- seizoen 1966/67 geopend en dus niet op woensdag 1 juni 1966. Dit heeft de minister van landbouw en visserij besloten. Hij wil hiermee de zeer vele hengelaars en andere beoefenaren van de visserij tegemoetkomen door ook dit jaar de opening te verschuiven naar de voorafgaande vrije zaterdag. Minister Biesheuvel maakt dit thans be kend, omdat hengelaars en vissers voor deze vier dagen eerder vissen, de vis- akten of bijdragebewijzen (voor het vis sen met één gewone hengel) van het tot 1 juni 1966 lopende seizoen 1965/66 nodig hebben. Zij dienen deze rocumen- ten dus te bewaren om, desgevraagd, akte of bewijs tijdens het vissen te kun nen tonen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het visseizoen voor de speciale hengel als gebruikelijk pas per 1 juli wordt geopend. Dit betekent, dat een snoek die aan de gewone hengel vóór 1 juli zou worden gevangen, onmiddellijk en in hetzelfd ruggezet. Een wil der natuur Hakt ons In de pan, En maakt van snob Weer een baardige man. Het element der natuur, De wet van 't bestaan, Die trekt haar van alles Lekker niets aan. crisis zijn menig- plaats is de ver- de katholieke en socialistische coalitiegenoten niet al te best, o.a. door het streven van Eyskens, de minister van financiën, naar een slui tende begroting, hetgeen hogere indi recte belasting en beperking van uit gaven met zich brengt. Eén van de punten van het sanerings programma was de sluiting van een ko lenmijn in Zwartberg in de Limburgse Kempen. Zoals in de Westeuropese mijn- gebieden overal het geval is, werken de Belgische mijnen, waarin vette in- dustriekolen worden geproduceerd, met een fors verlies zonder kans, dat er verandering in de toestand komt. De Limburgse mijnwerkers, overtuigd van de goede kwaliteit van hun mijnen en van de slechte kwaliteit van de mij nen in Wallonië, zagen, slecht voorge licht als zij waren, in deze sluiting een achteruitzetting van de Vlaamse mij nen, hoewel er ook al vijf mijnen in Wallonië zijn gesloten. Bovendien maak ten zij zich ernstige zorgen over de om scholing en de bereidheid van de rege ring nieuwe industrieën in het mijnge- bied te vestigen. Vlaamse activisten maakten zich meester van de ongeruste gemoederen en betogers van de Vlaamse Volksunie mengden zich onder de mijn werkers. De gendarmerie greep hard handig in, er vielen twee doden en een aantal betogers werden gearresteerd. Toen haalde de regering haar verzuim in, maakte de al aangezegde ontslagen ongedaan en gaf de garantie, dat geen mijnwerker zou worden ontslagen, voor dat ander emplooi voor hem gevonden zou zijn. Daarop keerde de rust in Zwartberg weer. In het kader van het in het Frans- Duitse verdrag vastgelegde schema van twee bezoeken per jaar, is bondskanse lier Erhard nu weer in Parijs geweest, zonder dat er nu veel uitgekomen is. Erhard toont altijd belangstelling voor een politiek Europa, maar dat zegt niet veel. De Gaulle heeft de vorige week te kennen gegeven wel wat te voelen voor een nieuw gesprek over het z.g. kelijk op te lossen dan men aanvanke lijk had verwacht. Het was premier Moro er om te doen meer richtingen van zijn chr.-democratische partij in de regering te krijgen en hij dacht daarbij vooral aan de leider van de rechter zijde oud-minister Scelba. Tegen diens in trede in de regering maken echter de socialisten ernstig bezwaar en de toe stand is op het ogenblik zo, dat Moro de formatie-opdracht al aan president Saragat terug heeft moeten geven. In zijn nota zegt de staatssecretaris, dat in het algemeen „de toestand van de volksgezondheid in Nederland als betrekkelijk gunstig kan worden be stempeld, met enkele uitzonderingen waarvoor de situatie als verontrustend plan-Fouchet, dat de blauwdruk voor een politieke unie bevatte, zonder ove rigens ook maar enigszins tegemoet te komen aan de Europese gedachte van integratie. Voor De Gaulle is en blijft dat politieke Europa een samenwerking van geheel onafhankelijke regeringen met als voornaamste doel een van Amerika zo onafhankelijk mogelijke rol in het we reldgebeuren te spelen. Een van de be langrijkste Nederlandse bezwaren tegen deze conceptie is, dat De Gaulle ook de defensie in het geding wil brengen, waardoor er een Europese club in de N.A.V.O. gevormd zou worden, wat ze ker niet aanlokkelijk is, gezien de plan nen van De Gaulle de N.A.V.O. min of meer de rug toe te keren. Grensgeval. Op de gemeentegrens Wonseradeel-Bolsward (bij km paal 8,9, zoals dat in politietermen heet) raakte gistermorgen een truc met oplegger, bestuurd door J. P. uit Broek op Langendijk in een slip. Het hele geval schoof in de sloot. Garage Boontje zorgde voor de rest. En de verzekering. O, die voorrang. Op de hoek Nieuw- markt-Skilwyk werd de personen auto van H. J. v. d. M. aangereden door de idem dito van Y. T., beiden Bolswarders. Het bleef bij blikscha de. Oorzaak? Geen voorrang. Sik op dwaalspoor. Op de Snekerweg liep ons aller Sik uit de rails. Ook al door de ijzel. Hij kwam tegen een naastliggend hek tot stilstand. f 500,- per jaar. Wonseradeel schonk f 5000,- voor de 10 jaar, dat Gysbert Japicx in Witmarsum woonde, f 500 per jaar. Dat is meer dan Gysbert destijds aan guldens in Witmarsum verdiende. Loonsverhoging met te rugwerkende kracht zogezegd. Wat zal Bolsward doen Hier woonde Master Gysbert ruim 50 jaar. Vijf keer zolang als in Witmarsum. Maak maar eens een sommetje. Kritefoarsitter W. Wielsma is in het Gysbert Japicxjaar nu ook maar be gonnen Fries in de raad te spreken. Och, waarom ook niet. Of kwam het van de gezellige sfeer daar in de bo venzaal in de Dode? of zorgwekkend moet worden be schouwd”. Voor wat betreft het sterfte cijfer is de situatie in Nederland zonder meer gunstig. De Nederlander wordt nu gemiddeld heel wat ouder dan bij voorbeeld een eeuw geleden. Zo rond Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Ride de bussen wer? vroegen we een paar meisjes, die hun zware tassen torsend, zich kennelijk om niet te laat op de Huishoudschool te komen, op een holletje door de Witheren straat bewogen. „Né,” was het ant woord, „wy binne roun.” „Hwer wenje jim dan?” „Yn Burchwert.” Petje af. Een leraar, gemotoriseerd nog wel, en als verwoed eierzoeken in 't voor jaar gewend om kilometers te lopen belde af: De wegen waren zo slecht. Neen, het ging echt niet. Petje weer op. Verstandig. De tentoonstelling te Mantgum is in verband met het slechte weer een week uitgesteld. Burgergemeenschap was er ook vroe ger al en werd soms zelfs gedeco reerd. Zo heeft de heer G. Bootsma, Godscalcusstraat 12 te Bolsward, ’n vork met het jaartal 1794 en het woord „Burgergemeenschap”. Bij welke gelegenheid en aan wie de vork werd gegeven, is niet bekend. Gedachtenislepel. De heer Y. Heeres, Snekerweg, heeft een merkwaardige gedachtenislepel, vervaardigd door een Leeuwarder zilversmid, die her innert aan de schipbreuk bij Groen land. Naar het zoele zuiden. De weergoden zij 1 burgemeester Geukers zeer ge zind geweest om hem het afscheid van Bolsward zo licht mogelijk te maken. Terwijl beijzeld en besneeuwd donker Bolsward in de kou zat, was het in het zoele zuiden des lands 10 graden boven nul, heerlijk voorjaars weer zogezegd. Wie zou dan niet naar Helmond willen? De Tijd niet op tijd. Een abonnee op het dagblad De Tijd-Maasbode te Bolsward ontving al drie dagen lang geen krant. Vader en zoon. Een ngetje in Par- rega vroeg: „Mem, as ik letter great In het algemeen beschouwen wij ons zelf als een gezond volkje. Toch, als men alles nu eens heel zakelijk gaat beschouwen, geeft de gezondheid van de gemid delde Nederlander nog heel wat reden tot nadenken. Staatssecretaris Bartels (volksgezondheid) laat dit duidelijk blijken in z(jn zeer uitvoerige „Volksgezondheidsnota 1966”. Het begrip gezondheid gaat daa.rb(J overigens heel wat verder dan het praatje over de heersende griep, het gevaar van kanker, of het vatten van een vervelende verkoudheid. Problemen als lucht vervuiling, drinkwatervoorziening en zelfs de gehorigheid van de moderne flats hangen heel nauw samen met onze lichamelijke en geestelijke gezondheid. bin, krij ik dan ek in auto?” Moeder antwoordde bevestigend, maar voeg de er aan toe: „Ja, ast goed dyn bést dochste en goed learste.” Het knaap je dacht even diep na en conclu deerde toen spijtig: „Dan hat üs heit dat froeger net dien, nou mem?” Net Blijke.rk De rr ’dsleden schikten zich woensdagavond in de Doele oog in oog aan een lange tafel en zaten niet in de bekende U-vorm zoals in de raadszaal. „Net Blijkerk,” zei de een. „En wie fungeert als boer Voorthuizen?” vroeg een ander. Deze vraag bleef onbeantwoord. De grootste groei in Baarderadeel was in 1965 voor Winsum 16), gevolgd door het kleine Lions (4-7) Britswerd (4- 3), Weidum (4- 3) en Huins (4- 1). De verliezers waren Bozum 37), Oosterwierum 17), Wieuwcrd 16), Oosterlittens 12), Hij- laard 9) en al de andere van de 15 dorpen. Het totale verlies be droeg 90 zielen, bijna 2 voorna melijk ontstaan door een vertrek- overschot. Kampioen. Het snelst groeiende dorp is Lions (14 dat het in dit op zicht ver wint van Winsum (nog geen 2 Het ligt trouwens toch vreemd in Baarderadeel. De hoofd plaats Mantguni (415 inw.), que in woneraantal pas de 5e plaats in de gemeente. Groter zijn (in deze volg orde): Winsum (923), Weidum (584) Oosterlittens (516) en Bozum (450). - Gysbert - om froed en from gol en goed seit ós hjoed: de gewoonte zeer vaak de tanden te poetsen. Als algemene ontwikkeling geeft de be windsman aan, dat komende generaties als gevolg van de leefomstandigheden onder geestelijke spanningen kunnen lijden In ernstiger mate dan nu al het geval is. Een zelfde soort ontwikkeling, meent hij, als toen vroeger de mensen leden aan lichamelijke overbelasting, ondervoeding en drankmisbruik. Om overbelasting van huisartsen voorkomen wil de regering gaan bevor deren, dat huisartsen in een bepaalde wijk gaan samenwerken en elkaar in ploegverband gaan aflossen. Het sys teem, dat elke arts zijn eigen praktijk heeft, is onder de huidige omstandighe den nauwelijks te handhaven. Lelyk woord Tijdens de behandeling van de begro ting vant minister Luns (buitenlandse zaken) is het in de tweede kamer tot i een incident gekomen rond de k.v.p.-i afgevaardigde vice-admiraal b.d. Moor- i man. De heer Moorman verzette zich tegen de „Ton van Luns, de honderd duizend gulden die de regering aan een internationaal fonds wil schenken, dat de slachtoffers van de Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek helpt. De heer Moor man wilde het geld liever aan India ge ven, ter bestrijding van de ernstige hon gersnood die daar heerst. „Daar had de regering nog niet meer dan een jodenfooi voor gegeven”, meen de hij. Het woord viel helemaal ver keerd. Socialistische en communistische afgevaardigden riepen luid „schande” en „vulgair”. De voorzitter vroeg de heer Moorman het woord „jodenfooi” terug te nemen. „Ik heb slechts een uitdruk king uit de volksmond willen gebruiken, niet iemand willen kwetsen”, zei de heer Moorman. Hij verzette zich tegen het fonds omdat het, naar hij meende, onder communistische leiding zou staan. Minister Luns ontkende dat. De tweede kamer keurde de gift met grote meer derheid goed. Naast de heer Moorman en de heer Van Dis (S.G.P.) waren ook enkele anti revolutionairen tegen. Zij vrezen een verslechtering van de verhouding met Zuid-Afrika. Die moet juist beter wor den, menen zij, zodat wij de regering van Zuid-Afrika als vrienden kunnen waarschuwen, dat zij op de verkeerde weg is. 1850 kon een man verwachten 36.4 jaar te worden en een vrouw 38.2 jaar. Nu is het vrijwel verdubbeld: voor mannen 71.4 jaar en voor vrouwen 74.9 jaar. Drie groepen van doodsoorzaak geven nu aanleiding voor bijzondere bezorgd heid, meent staatssecretaris Bartels. Het zijn de hart- en vaatziekten (o.a. de „managersziekte”), longkanker en ver keersongevallen. Het percentage Neder landers, dat door een van deze oorzaken overlijdt, neemt van jaar tot jaar toe. Op de honderdduizend mannen en hon derdduizend vrouwen stierven in 1950 67 mannen en 40 vrouwen aan hartziek ten, in 1964 waren het er liefst 175 en 91. Aan longkanker overleden (op de honderdduizend in 1950 23 mannen en 3 vrouwen, in 1964 respectievelijk 59 en 5. Verkeersongevallen eisten in 1950 de levens van zeventien mannen en vijf vrouwen (opnieuw van elke honderd duizend), in 1964 van twee en dertig en negen. De sterke stijging van deze getallen stemt tot nadenken. De besmettelijke ziekten zijn in Neder land bedwongen. Een probleem is ech ter de groep infecties, die zich kan ver spreiden via vleeswaren. Nieuwe zorgen geven ook de ziekenhuisinfecties, de ge slachtsziekten en in het algemeen die ziekten, waarvan de verwekkers onge voelig worden voor de moderne genees middelen. Het blijkt, dat veel Neder landers op een onverstandige manier eten. Het is duidelijk gevolg van de wel vaart, dat een belangrijk deel van de bevolking last heeft van overvoeding (een te groot lichaamsgewicht) en van snoepen. Met ons gebit is het volgens de staatssecretaris slecht ge steld. Er zullen daarom extra maatre gelen moeten worden genomen, zoals fluoridering van drinkwater, bevorde ring van goede voedingsgewoonten door voorlichting en het aanleren van de goe- mm V i -i *■- w-' - 12

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1