Gevaar voor Erhard hark en sjoch Gysbert Japiks I Zilveren filmpjes 3de week februari 1941 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1603-1666-1966 e>. 4 105c JAARGANG VRIJDAG 18 FEBRUARI 1966 No. 14 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Regeringscrisis in België 1 en Italië Gevaar voor Erhard. Bezegeld huwelijk In duwckje, Artsenkwestie. Liberale ruzie. ver- Aanval op Engeland verwacht. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 De brand aan boord van de „South America” breidt zich uit. Zondagavond sloegen plotseling de vlammen uit het voorschip van de 19 jaar oude Liberty. De kans, het schip te kunnen behouden, lykt hiermee vrijwel verkeken. Wilson handhaaft zijn gezag. Tot brugwachter van de Blauwpoorts- brug benoemd, de heer L. Meines te Hindelopen. flatie beter het hoofd wordt geboden. Loonsverhoging wil men koppelen aan verhoging van de produktiviteit, maar dat is iets waarvan de Engelse vakbon den niet willen weten. Het belang van de overwinning van Wilson is ook, dat andere bonden bij hun eisen terughou dender zullen worden, want men mag niet uit het oog verliezen, dat de spoor wegweden een proefgeval waren. Een nieuwe, grote, algemene loonronde kan Engeland zich op het ogenblik niet ver oorloven. De p.v.d.a. heeft zich verkeken. De so cialistische verkeersminister heeft toch weer voor een rel gezorgd. Een rel met diep socialistische achtergronden. Het over zich candidaat te stellen. Deze af delingen wilden het partijbestuur ver jongen en bovendien moest een katho lieke Rijnlander of Westfaal een tegen- hang vormen tegen de protestantse Zuid- Duitser, Erhard. Erhard voelde het gevaar dreigen voor zijn positie als bondskanselier, indien de leiding van de fractie en de partij in één hand verenigd zouden zijn. Hij zou dan een gedeelte van zijn vrijheid ver liezen en derhalve nam hij met tegen- trieste van de zaak is, dat „Ko” het zelf eigenlijk helemaal niet kan helpen, maar er juist door zijn ministersfunctie zeer nauw bij is betrokken. zin en aan de late kant zijn besluit, dat hij zich candidaat zal stellen. Barzel heeft te verstaan gegeven zich niet terug te trekken, zodat het op de partij dag tot een stemming moet komen. Men zal moeten afwachten of de C.D.U. haar gespletenheid ook bij de stemming tot uitdrukking zal brengen dan wel of Erhard toch nog een glansrijke over winning zal behalen. Is dat niet het geval, dan lijdt zijn positie toch wel enige schade. zo’n affaire een debat ontstaat, dat ogenblikkelijk een gesprek wordt van vóór of tegen het koningshuis. En daar heeft deze week toch eigenlijk niemand behoefte aan. Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Distributie van rijwielbanden te wachten. Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Het Is allemaal erg meegevallen het bezoek, dat bondskanselier Erhard vorige week aan Prijs heeft gebracht. Van alle kanten klinken optimistische tonen over hervonden vriendschap en de bereidheid om samen te werken op praktische terreinen, die beide staatslieden zeiden te hebben, wijst er op, dat De Gaulle zich heeft terug gehouden op het gebied van zijn wereldpolitieke plannen. Dat geeft inderdaad aanleiding tot enig optimisme. De praktische terreinen zijn niet aangegeven, maar men kan misschien denken aan het werk in de E. E. G., zolang dat geen al te uitgesproken politiek tintje krijgt. Maar de grote politieke problemen zijn niet opgelost, men is slechts overeengekomen er op het ogenblik niet over te spreken. Men behoeft slechts te denken aan de defensiepolitiek, indien Frankrijk vasthoudt aan zijn dreiging tegen het einde van de jaren zestig de N.A.V.O. met haar geïntegreerde defensie de rug toe te ke>ren, ai treedt het dan ook niet uit het Atlantisch verbond. Erhard heeft nu besloten zich candidaat te stellen voor het voorzitterschap van de C.D.U., wanneer volgende maand Adenauer deze functie zal neerleggen. Het was niet zijn bedoeling geweest dit te doen, omdat hij zich niet al te nauw met het partijwerk wil verbin den. Hij had gehoopt, dat de zakelyke voorzitter, die de laatste jaren Ade nauer terzijde had gestaan, Duefhuss, zich candidaat had gesteld. Maar deze zag meer in de advocaten praktijk. In de leegte, die toen ontstond, werd druk gemanoeuvreerd en toen Erhard in Parijs was haalden de belangrijke afdelingen Rijnland en Westfalen de nog jonge fractieleider Rainer Barzel de beide partijen van de regering-Har- mel geen prettig vooruitzicht zijn nieu we verkiezingen te moeten ondergaan. Dat is dan ook de voornaamste grond voor de hoop, dat zij het beiden na een vermoedlijk lange crisis toch onder de druk van kamerontbinding nog wel eens kunnen worden. Het blijft evenwel de vraag of er een ploeg ten tonele zal verschijnen, die met voldoende gezag de talrijke problemen zal durven aan pakken. Een vole zeug te koop hij R. Haitsma, Wonserweren. Raad en College van B. en W. van Am sterdam, Hilversum en Zaandam ont bonden. De bevoegdheden gaan over op de regeringscommissaris. Een 20-jarig meisje wegens belediging van de Duitse weermacht tot 1 jaa' gevangenisstraf veroordeeld. In Engeland heeft premier Wilson het gezag van zijn regering bevestigd in felle onderhandelingen met de bond van spoorwegpersoneel. De looneisen van deze bond stuitten op verzet van de regering, die zoveel mo gelijk wil vasthouden aan een niet uit gesproken loonstop. De regering deed onder de druk der onderhandelingen een aantal concessies, maar toen de bond eiste, dat de loonsverhoging van a.s. oktober vervroegd zou worden tot april, wenste de regering niet verder te gaan dan september. Toen de rege ring weigerde verder op de eisen van de bond in te gaan, kondigde deze een staking af, die op maandag zou zijn in gegaan. Toen greep Wilson zelf in en dwong de bond in te binden. De staking werd afgelast. Dat is een belangrijk succes voor Wil son, want hiermee heeft hij het gezag van zijn regering tegenover de bond ge vestigd. De regering moet het algemeen economisch belang in het oog houden en dat is op het ogenblik, dat de in- Sinne In Moanne, ryzje’ Simmer, Winter, Foar-jier, Hearst, Ej’nje’, in libbje’ alweer az eerst. Taljochting: De tiid giet altyd troch. D® sinne en moanne komme op en geane tinder, de fjouwer tiden fan it jier wik- selje elkoar óf. Het andere land met een kabinetscrisis ia nu België, waar de regering-Harmel door de brief van de koning slechts en kele dagen uitstel heeft gekregen. De socialistische ministers boden ontslag aan, waarop Harmel vorige week vrij dag de koning bij diens terugkeer van een officieel bezoek aan Denemarken het ontslag van de regering kwam aan bieden. Wij hebben vorige week al geschreven, dat één van de punten, waarop er moeilijkheden in België waren ontstaan, de artsenkwestie was. De artsen eisen, naast een verhoging van het honora rium, van zeven socialistische klinie ken, dat zij breken met de gratis be handeling van de verzekerden, omdat er naar hun mening een overconsumptie van medische hulp ontstaat. Zij eisen de invoering van een z.g. „remgeld”. Dat is de achtergrond, maar ernstiger was, dat er een sterke tweedracht in de regering heerste. De socialistische ministers keken angstig om naar hun Waalse achterban, de katholieken to nen zich gevoeliger voor de Vlaamse verlangens. De katholieken vrezen een overlopen naar de Vlaams nationalis tische Volksunie, de socialisten maken zich zorgen, dat zij kiezers aan extre mistische groeperingen zullen verliezen, terwijl van beide partijen de meer bur gerlijke kiezers gemakkelijk kunnen overstappen naar de liberalen, die zich geheel op het Frans sprekende stand punt hebben gesteld. In deze omstandigheden zou het voor Slippertje. Toen de 20-jarige K. Tj. Tijssen van Jorwerd dinsdag van zijn werk naar huis terugkeerde, ge raakte de auto, waarin hij reed, in een slip tussen Weidum en Mantgum en sloeg enkele malen over de kop. Door deze manoeuvre werd de auto zwaar beschadigd. Tijssen zelf kwam met de schrik vrij. Begin van brand. In de bergplaats van loonbedrijf Joh. Brunia is een begin van brand ontstaan, waar schijnlijk in het droge riet van het dak, dat afgedekt was met een stuk stort. De knecht, die de brand ont dekte, trachtte het vuur te doven met een blusapparaat. Inmiddels belde men de brandweer van Wit- marsum, die spoedig ter plaatse was. Met het water, dat in de tank zat, werd men 't vuur meester. Gelukkig maar, de sloten lagen dicht. Luchtkastelen bouwen kan men in Schettens wel. Men wenste maar even 9 punten zoals een cafetaria, via duct, bushokje, kunst (matige) ijs baan, busdienst tussen beide dorpen en een carillon in de Longerhouw- ster toren. Deze wensen werden tij dens de jubileumavond van de Herv. Vrouwenver. bij het installeren van de „burgemeester van L. en S.” ge opperd. Niet adelijk. Op de stamtafel In de Doele ligt een prachtig boekwerk: Adelijk Bloed. Nee, het gaat niet over graven en baronnen, maar over preferente Friese stieren. Het is een door U. T. uitgegeven album met prachtige stierenplaatjes in kleur. Enkele plaatjes zijn door het publiek verwijderd. Dat is niet edel, laat staan van adelijk. Teken des tijds. Afgeluisterd: We hadden een liter hoestdrank, maar binne met zijn negenen. Su mar op, mut je denke. Gysbert - om froed en from gol en goed »eit és hjoed: ting: De beide eerstgenoemden wa ren broer en zus, en de twee laatst genoemden waren zusjes, en tevens nichtjes van de twee eerstgenoem den. Bovenstaande melding die ons bereikte voor „Hark en Sjoch” was afkomstig van T. A. Bouwhuis, Secr. Haitsmalaan 46, alhier. Het wintertje, dat maar voortkwak kelt, heeft voor menigeen nare ge volgen. Zo althans voor H. P. uit de Dr. Joost Halbertsmastraat, die op weg naar zijn werk Achter de Sme den kwam te vallen en zijn heup brak. Hl wordt verpleegd in het St. Bonifatiushospitaal te Leeuwar den. Sterkte, Henk! Gysbert-om, froed en from begint nu toch wel in de belangstelling te ko men. Werd onlangs vanuit Bolsward te Ijlst een Gysbert Japiksjoun ver zorgd, volgende week zal dit het ge val zijn te Dokkum. Het begint op een elfstedentocht te gelijken. Dubbel-op. Slager Couperus te Burg- werd keek wel wat vreemd op toen hij bij het openen van een noodslacht- koe, werd aangekeken door een kalf met. twee koppen. Het dier was dood en ook verder misvormd. Het had vier oren, vier ogen, maai- slechts’ vier poten, hoewel niet van normale vorm. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Nieuwe nadruk op het politieke Europa zal er voorlopig wel niet zijn, want wanneer de ministers van de E.E.G. weer bijeen komen is het de vraag of er in twee van de zes landen alweer een regering is. Italië is nog geen stap nader gekomen bij de oplossing van zijn kabinetscrisis. De moeilijkheid schuilt daar in de wens van de chr.-democraten, dat Scelba, de leid van de rechter vleugel van de chr. democratische partij, in de regering op genomen wordt. Maar dat stuit op fel verzet van de coalitiepartners. Forma teur Moro kan echter moeilijk buiten de steun van zijn rechter vleugel, voor- -<■1 niet omdat de overigens vrij linkse groepering van Fanfani een stilzwijgen de overeenkomst met Scelba schijnt te hebben om diens candidatuur een ab solute noodzaak voor steun aan Moro te vinden. Per slot van rekening wil Fanfani niet dat Moro slaagt, omdat hij zelf premier wil worden. die loyaal moet zijn tegenover de Kroon, niet zo maar even verkondigen. Neen, minister Suurhoof had het moei lijk. Dat het vragenuurtje bovendien viel op de dag voordat Beatrix en Claus in Baarn gingen aantekenen voor hun hu welijk, maakte de atmosfeer er niet zuiverder op. Dat de rel kon ontstaan is toch eigenlijk helemaal de schuld van de Kamer. De Kamer had haar mond moeten houden. Waarom er geen zege! was. kon iedereen wel begrijpen Zoals rok ieder kon voorzien, dat als over Als minister van verkeer en waterstaat is hij het opperste hoofd van de P.T.T. En daardoor ook de man, die uiteinde lijk de beslissing moet nemen over een belangrijke affaire als de uitgifte van nieuwe postzegeltjes. Vorige week vroegen dan ook prompt enkele Tweede Kamerleden bij de be handeling van de PTT-begroting, waar om er geen speciale postzegel uitkomt bij het huwelijk van Kroonprinses Bea trix met de heer Claus von Arnsberg. De minister vertelde, dat hij er te laat aan had gedacht „dat zoiets een moge lijkheid was”. „Als ik iets verkeerd heb gedaan, dan wil ik daarvoor graag alle schuld op me nemen,” zei hij deemoedig. De bewindsman meende, dat er zo laat aan was gedacht, dat alle technische moeilijkheden voor het laten verschij nen van de bijzondere zegel niet meer op tijd vóór tien maait konden worden opgelost. Het was misschien een leugentje, een minister behoort in de Kamer niet te jokken, hij mag alleen om de zaken heendraaien, maar het was in elk ge val ook niet helemaal de volle waarheid. Al in september had de hoofddirectie van de PTT aan het departement de suggestie gedaan om een speciale hu welijkszege! uit te geven. Dat bracht minister Suurhoff natuurlijk in een moeilijk parket. Had hij „ja" ge zegd, dan zouden heel wat republikein se partijgenoten (dat er bij de p.v.d.a. bezwaren zijn tegen het huwelijk, bleek wel bij de moeilijkheden rond de brief van fractievoorzitter Nederhorst) op hun tenen zijn getrapt en was hij uit gemaakt voor een „monarchist”, wat tegenwoordig al een even erg scheld woord lijkt te zijn als de term „repu blikein”. Misschien wilde hij wel on heuse grapjes voorkomen als „het lik ken aan de achterkant” en soortgelijke volksgrollen. Deze week werd hij opnieuw in de Ka mer ter verantwoording geroepen. De liberaal Visser stelde een reeks van mondelinge vragen: „waarom heeft de minister niet dit, of waarom heeft de minister niet dat gedaan". En een reeks van voorstemmers bij de huwelijkswet kwam ook even, geheel volgens het reglement van orde, één vraagje stellen. Wat had de minister moeten antwoor den Dat hij een republikein is en daar- bieden,” schrijft mr. "stikker achteraf, door alles wil vermijden wat aan het Prof. Oud heeft nu in zeer lange arti- bestaan van een koningshuis in Neder- kelen in enkele liberale kranten geant- land herinnert? Dat kan een minister, woord op Stikker’s memoires. Stikker komt er niet best af. „Ik neem de woor den van de heer Stikker met een grote zak zout," „Stikker bleef zijn eigen gang gaan, zonder zich aan ons veel gelegen te laten liggen,” en „Nu ik het lees, moet ik zeggen, dat ik van zijn houding niet veel begrijp", zijn enkele kernachtige, niet al te bewonderende uitspraken van mr. Oud. En over de plakkaten-zaak; „Ik kon me niet her inneren, dat Stikker met ontslag heeft gedreigd. Het staat ook niet in de no- tulen". Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Mr. Dirk U. Stikker is een belangrijk Nederlander. Deze liberale voorman was minister van Buitenlandse Zaken, di plomaat en later zelfs secretaris-gene- raal van de Noord Atlantische Verdrags Organisatie (N.A.V.O.). „Ik verkeerde onder de groten der aar de en was rechtstreeks betrokken bij de wereldpolitiek,” schrijft hij in zijn on langs verschenen mémoires (een dik boek, dat dan ook niet goedkoop is). Enkele van de zeer vele pagin’s zijn gewijd aan de moeilijkheden, die mr. Stikker in de loop der jaren kreeg met die andere liberale voorman, prof. Oud. Moeilijkheden, die hoog opliepen, en die mr. Stikker er toe brachten na enige tijd afscheid te nemen van de v.v.d. Eén van de belangrijkste twistpunten was de verkiezingsleus, waarmee in 1948 de liberalen stemmen probeerden te winnen. In Amsterdam verschenen plakkaten met het opschrift: „Het roer moet om. Hebt U er ook genoeg van? Stemt dan lijst 6, mr. Oud”. Welk roer om moest? Dat bleek duide lijk uit de tekening van een angstwek kende Soekarno. Het moest maar eens uit zijn met dat vrijheidsgeroep van de Indonesische rebellen. Met krachtige hand er op los, zo schenen de liberalen te zeggen. Maar eenmaal in de regering was het vooral mr. Stikker, die zich beijverde voor de onafhankelijkheid van Indone sië. „Ik slikte die plakkaten slechts met moeite en dreigde mijn ontslag aan te Proeven hebben aangetoond, dat Ne derland zelf goede tabak kan kweken. Een kleermaker, die handelde in vlees, op heterdaad betrapt. Hij droeg 7 koffers. Minister Suurhoff („Ko”) van Verkeer en Waterstaat, Is een rasecht socialist. Men zegt wel eens, dat hij zijn ministersportefeuir.e te danken heeft aan het feit, dat het party>estuur van de partij van de arbeid hem liever als bestuurder zag vertrekken. Hij was part(j-voorzitter en daarom vaak de spreekbuis van alle socialisten. Maar heel wat gemoderniseerde socialisten begonnen „Ko” Suurhoff wel wat al te ouderwets te vinden. Wanneer Suurhoff bulderde, krom pen de kapitalisten ineen. Dat was In een t(jd van doorbraak en samenwerking met andere partijen wel wat al te rood in veler ogen. .Als minister is Suurhoff onschadelijk, zo meende kennelijk de p.v.d.a. Dan is hij druk bezig met het bestu ren van het land en heeft geen tijd zich met de party-(politiek) te be moeien. De schapenmoord in Achlum. De hoden, die moorddadig hebben huis gehouden onder een 15-tal schapen te Achlum waren een bouvier van de heer J. Zoodsma en een pincer van de heer T. Bodewes, beiden uit Fra- neker. De bouvier werd ter plaatse door de Achlumer politie doodge schoten. De pincer is te Franeker door een veearts terechtgesteld. De beide eigenaren zijn voor de schade aansprakelijk gesteld. ’t Is maar een weet. Toen moeder de griep had, bracht vader de kinde ren naar bed. Het jongste joch schreeuwde wel een uur lang moord en brand. Toen werd het euvel ont dekt. Vader had het hoofd van het jongetje op het voeteneinde in bed gelegd. Snel werd het kind weer goed gelegd. Vader was dom geweest, zei het ventje. Schriften van eigen bodem. Als aan winsten van de C.J.V.bibliotheek te Exmorra-AUingawier vonden we o.a. vermeld „Pibe en Sibe Durks van Exmorra” bewerkt naar een gege ven van M. W. Camping en „Allin- gawier door de eeuwen heen”, het laatste is een korte samenvatting van wat tot nu toe over de geschie denis van dit dorp is bekend gewor den, met een literatuurlijst. Geen kleinigheid. In de afgelopen maand januari werden door de knip- seldienst van genoemde bibliotheek in totaal 3056 knipsels verstuurd, dit was ruim 500 meer dan in decem ber j.l. Tragisch. Op de begraafplaats te Doniaga las een lezer van ons blad op een oude, verweerde grafsteen ’t volgende: In dit graf, behorende aan Egbert Bouwhuis, zijn begraven: Age Bouwhuis 21 jaren, Riemke Bouwhuis 23 jaren, Marijke Postma 22 jaren en Akke Postma 15 jaren. Allen op schaatsen verdronken in de Tjeukenneer op 6 jan. 1833. Toelich- I N HUM ,.tx,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1