HET JEUGDWERK IN DE BRANDING werd een succes ETEN VOOR INDIA Actie „Eten voor India” J 11 J I i' Jeugdwerk Ned. Herv. Gemeente In Bolsward in enige uren 18.500 Gysbert Japiks 5^0® I T Til anus Fan de Marl iny loer Zilveren filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll o DINSDAG 22 FEBRUARI 1966 105e JAARGANG No. 15 I. 1603-1666-1966 SOKS MEI MEN GRAECH HEARRE GIRO 100200 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, I! or hum en Wymbritseradeel, F if /i d t I ik.. I I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS PIET Rijwielbanden op de bon Toh. Vellinga was 25 jaar in dienst bij Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Hij diende het parlement Een volle generatie, Op het belang der natie Innerlijk afgestemd. Een man zonder ophef Geen vuurwerk en fanfare. Steeds (’t kenmerk van het ware) Eenvoud en plichtsbesef. De oude garde gaat. De politiek, het leger Wist deze man, integer. Steeds op zijn post, paraat Tot aan de laatste nacht. Toen God diep, de gerede Het oog sluitend in Vrede. Tilanus, vriend, rust zacht (in memoriam) De oude garde gaat. Politieke vazallen, Weer iemand weggevallen In levensavond, laat. In de slaap heeft zijn Heer Hem zacht tot Zich genomen. Het werd, ontroerd, vernomen Tilanus is niet meer Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) April dieses Jahres den Hof Prey er in Well als PRchter übernommen, um hier lm Bergischen Land wertvolles Milch- vieh zu züchten. Bei den regelmaszig stattgefundenen Melkbarkeitsprüfungen des Tierzuchtamtes wurden seine Milch- kühe bereits in die höchste Bewertungs- stufe eingereiht. Dem siegreichen Züch- ter seien weitere Erfolge gewiinscht.” By dizze léste winsk slute wy üs fan- sels fan herten oan. Dit jowt it moedige jonge pear hoop en bitrouwen, dat hja it dêrre yn it frjemde lAn wol rédde sille. Maklik is it der lykwols ek net, hwant folk foar de buorkerij is der jit folie minder to krijen as hjirre en oan boere- help-organisaesje binne hja jit net ta komd. De jonge boerinne, dy’t hjir al direktrise wie fan de hüshaldskoalle yn Donkerboek, stiet der wer foar in hiel oare taek, mar hawar, hja binne jong en moedich en de lju binne har der tige tagedien. Tsjerke en skoalle hawwe se tichteby en as it yn de foarein sa flot giet as yn it büthüs, dan hoecht dat gjin probleem to wezen. De earste yndruk is wol sa, dat er in reedlike kftns is om foarüt to kommen, de molke bringt aer- dich mear op as hjir en as it mei de fé- forkeap nou altomets giet as yn dit stikje biskreaun stiet, dan liket it alle- gearre net sa min. En it jonge pear mei gerêst ris witte, dat it üs hjirre, om de Martiny-toer hinne, tlge deugd docht, as har móedich bisyltj'n s’agje mei. Wy .ca sui.s iaii Herten ta. 1 de Ia. Haagsma. Bolsward Wonseradeel Hennaarderadeel Baarderadeel Workum Hindelopen Wymbritseradeel Franekeradeel In from minsch’ mierckt op God, In from hert eag't op God. Ons land telt meer dan 100.000 vereni gingen. Concentratie is dringend nodig. Een jood, die te Amsterdam biljetten aanplakte op heterdaad betrapt en ter dood veroordeeld. Het vonnis werd met de kogel voltrokken. Gebakken vis, poffertjes en oliebollen op de bon. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 f Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 4e week februari 1941 f 18.500,— f 23.600,— f 14.000,— f 9.750,— f 11.000,— f 3.350,— f 31.000,— f 10.500,— Gysbert - om froed en from gol en goed seit üs hjoed: DRIE KINDEREN IN VLAMMEN OMGEKOMEN By een middelbrand in de 2e Van Swindenstraat in Amsterdam-Oost is een drietal kinderen in de vlammen omgekomen. Vier andere kinderen konden worden gered. Hier de redding van de kinderen via de ladder uit de 3e etage die geheel uitbrandde. jaar 1965 overvalt deze hongersnood een volk dat reeds voor 25 ondervoed is en voor 60 aan de gevolgen van ver keerde voeding lijdt. Het betekent, dat de weerstand tegen deze accute hongertoestand minimaal is. De voedselproduktie is weliswaar sedert 1950 gestegen van 50 miljoen tot 88.4 miljoen in 1964, maar deze stijging houdt geen gelijke tred met de snelle be volkingsgroei. Per jaar groeit de bevol king van India met ruim 10 miljoen mensen. In 1965 was ten gevolge van de droogte de voedselproduktie 77 miljoen ton. Om 450 miljoen mensen te voeden is ten minste 98 miljoen ton nodig. In de Wanneer we naast deze kleine Doopsgezinde gemeenschap een grotere plaatsen, n.l. die van de Hervormde groeperingen, dan zien we meteen een verschil. Was de eerste er één met een nog jonge jeugdbeweging, bjj de tweede ijjkt deze soms oud en der dagen zat. Deze laatste kerk is een grote familie geweest, maar door de grootte vervreemdden de leden van elkaar. Deze familie kunnen we in tweeën splitsen, n.l. in Rechtzinnig Hervormden en in Vrijzinnig Her vormden. De rechtzinnig hervormde kleuter begint dichter bij de Gereformeerden dan bij de vrijzinnigen. Hij eindigt zjjn jeugd echter dichter bij de iaatsten. Er zyn n.l. behalve de Doopsgezinde nog twee zondagsscholen, beide van Hervormde huize, één voor de vrijzinnig en één voor de rechtzinnig Hervormden, waar ook Gereformeerde kinderen op gaan. Hij liet een soepelheid, Van nature eigen, blijken Wist echter nooit van wijken Ging het om beginselstrijd. Heeft vaderlijk gehoed. Velen de weg gewezen, Toen de vrijheid was herrezen. Voorwaarts, vol goede moed. Hij had het bevel verstaan. Een soldaat die bewust ging Doende de wapenrusting Gods, in het strijdperk, aan. 't Geloof was hem een schild De Iaatsten die bezwaarden Als uit Gods hand, aanvaarden. Voor de naasten zacht en mild. Om oan ’e slach to kommen is op it he den foar in jonge boer net sa maklik en it seit him seis, dat der dan ek wol ris ütsjoen wurdt nei in oplossing, dy’t net daliks foar de han leit. Wy kenne se alle- gearre wol dy jonge minsken, dy’t de greate dobbe oerstutsen binne om yn Kanada of Australië har lok to sykjen. Friezen binne swalkers, sa is in Aid B r, sechje, mar de oarsaek fan dy swalkerij d, leden allemaal ouder zijn dan 16 jaar. I sil dochs meast wol lem ha yn it feit. roep gedaan op de wereldbevolking om voedsel naar India te sturen. De Amerikanen, die reeds jaarlijks 6 miljoen ton graan uitvoerden naar In dia, hebben hun bijdrage nu verhoogd tot 700.000 ton per maand. Johson ver klaarde in zijn .Food for Freedom Mes sage’ de oorlog tegen de honger en kondigde aan, dat de voedselproduktie in de V. S. zal worden verhoogd(de Amerikanen hebben de landbouwpro- duktie vorig jaar kunstmatig laag ge houden). Engeland zal melkpoeder, gecondenseer de melk, vitamines en insecticiden be schikbaar stellen tot een waarde van 10 miljoen gulden. Italië is een grootscheepse actie bezig na de. R.A.I. (radio en televisie). Men verwacht daarvan een resultaat van ze ker 6 miljoen gulden. Reeds nu is door de bevolking 2 miljoen gulden bijeen gebracht. Een grote stimulans is de oproep van de Paus, die een briefje van twee kin deren voorlas, waarin zij zeiden, dat ner gens meer kinderen mogen doodgaan van de honger en dat zij daarom hun spaarcentjes gaven. De Paus spoorde de Carnavalvierders aan zich te mati gen voor de hongerenden. Ook de Wereldraad van Kerken heeft zich met een oproep tot de wereld ge richt en steun gevraagd voor zijn hon- gerbestrijdings- en ontwikkelingsplan nen in India. In ons land is de actie „Eten voor India” waarin vijf organisaties samenwerken (Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, Nederlands Comité Unicef, Unesco Centrum Nederland, de Stichting Oecumenische Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen, de R.K. Stichting Mensen in Nood), nu door medewerking van radio en televisie een werkelijk na tionale actie geworden. De actie werd aan iedere Nederlander gepresenteerd. Er zal nu niemand meer in ons land kunnen zeggen: ,Ik wist er niets van.’ Dat ook in Bolsward en omgeving de actie is aangeslagen, bewijzen de vol gende cijfers. Staan ter dekking: Knjilles van Teake B. Rypma; Karel K. 1818 van Y. K. Osinga, Tzum; Sado van S. Osinga en Silius van P. C. van Popta. Het lijkt overigens, dat er weinig be langstelling voor deze klubs bestaat. Wat wordt er eigenlijk op zo’n klubver- gadering gedaan? Men begint met het zingen van een psalm of gezang, gebed en daarna weer zingen van een lied. Vervolgens wordt er een inleiding gehouden over een ge deelte uit de Bijbel. Daarna is er weer zang en komt de pauze. Na de pauze wordt er meestal een spel letje gespeeld. De avond wordt besloten met zingen en een gebed. De vergade ring duurt 2 uur. Bij al deze groepen, dus ook die van jon geren boven de 16 jaar is een volwas sene leider. Deze volwassene verzorgt ook meestal de inleiding en ook wel het tweede gedeelte van de avond. Er zijn trouwens ook groepen, waar alles gebeurt door de leider. Men kent .spel’avonden, ,spreek’avonden en zoekt tal van nieuwe vormen. Op een spelavond mag iedereen spelen wat hij wil (tafeltennis, schaken, dam men, tafelvoetbal, enz.) op een spreek- avond wordt een lezinkje verzorgd door een spreker, die meestal iets over zijn beroep vertelt (politie-agent, p.t.t.-be ambte, enz.). Onderling contact tussen de verschil lende leiders is helaas gering. De vergaderingen van de diverse klubs worden in hetzelfde lokaal gehouden. Men gebruikt dezelfde bijbels en zang bundels. VAN BLANKENBURGSTRAAT 6 OEN HAAG boud, der kinne hja it bést mei dwaen, it lan liket ek goed, mar it is nou jit to ier om dér in oardiel oer to jaen. Mar hwat winiik de reden is fan dit artikel- tsje, dat is in knipsel üt in pleatselike Dütske krante, dat ik hjir folgje lit. Dat giet oer in bolle, dy’t hja as kealle- bolle fan de alderlike pleats meinommen hiene en dy hjir yn dit stikje neamd wurdt. Mar lêz it seis mar: 10.000 D.M. für einen Bullen. Auf der 485-ste Zuchtvieh-Auktion in Krefeld er- rang der Landwirt: Walle Johan Nooit- gedagt aus Wermelskirchen-Well, gros zen Erfolg mit einem 17 Monate alten, schwarz-bunten Zuchtbullen. Von 80 vor- geführten Bullen wurden sieben pra- miert. Züchter Nooitgedagt erhielt den 1-B. Preis für sein Rheinischf )-Frie- sische Zuchttier. Eine Bullenhaltungs- genossenschaft aus dem Oberbergischen erwarb das Tier zum Preise von 10.000 D.M. Kaum jemais wurde für ein Tier dieser hohe Preis geboten. Trotzem mag sich der Fachman nicht wundern, wenn er den Stambaum dieses Bullen kennt. Die Vaterlichen Ahnen siegten schon mehrere Male bei der be- rühmtcn hollündischen Bullenkörung in Leeuwarden, wahrend das Muttertier ebenfalls einer hoch pramierten Züch- tung enstammt und mit Miichleistungen von 6748 kg. bei 4.48% Fettegehalt in 302 Tagen aufwartete. Landwirt Nooitgedagt stammt aus Lol- <ia( mwuiv» luuVHolland-Friesland und hat Mittewinskje iia. Beide laatste zondagsscholen gebruiken evenwel bij het Kerstfeest dezelfde kerstboom. (Typisch voorbeeld van een heid en verscheidenheid, uit economi sche zuinigheidsredenen dezelfde kerst boom. Op de 1ste Kerstdag brandden de kaarsjes voorheen in de boom voor de vrijzinnigen in de Martinikerk, op de 2de Kerstdag voor de rechtzinnigen in de Broerekerk. Dit laatste jaar werden beide feesten in de Martinikerk gehou den. De vrijzinnige zondagsschool telt weinig leerlingen. De „lessen” worden op een ietwat verouderde wijze gegeven. Er wordt een verhaal verteld en gezongen. Op het Kerstfeest krijgt een ieder een cadeautje. Het aantal leerlingen loopt in Ce adventstijd met het Kerstfeest in zicht, op, evenals bij de andere zondags school, die veel groter is. Op deze laat ste zondagsschool zijn wel eens 400 leer lingen geweest. Tegenwoordig zijn er meestal zo’n 200. De leidraad voor de vertellingen is ook hier weer Kind en Zondag. De leidsters cn leiders houden géén voorbereidingsavond, zoals we die wel kennen bij de Doopsgezinde zon dagsschool. Het uur wordt vol gemaakt met zang, een vertelling (soms 2) en een collecte. Er zijn verschillende klassen. De kleu ters (4-6 jr.) zitten in één klas, jongens en meisjes samen. Daarna komen de jongens in een jongens-, de meisjes in een meisjesklas te zitten. Wanneer de leerlingen 12 jaar zijn en het laatste Kerstfeest hebben meege maakt, wordt hen een Bijbel aangebo den met een toepasselijke tekst op de eerste pagina geschreven. Deze zondagsschool (zondagsschool „Sa- muël”) is niet halfjaarlijks, maar gaat het hele jaar door (behalve in de va kanties). Er is soms een soort sleur te bemer ken in het houden van de zondagsschool. Het er meee doorgaan heeft toch zin, omdat men van het standpunt kan uit gaan, dat kinderen, die door de week niet of nauwelijks met de Bijbelse Ge schiedenis in aanraking komen, hiertoe dan toch op de zondagsschool gelegen heid krijgen. Door het houden Van een zondagsschool kan men dus in een blijk baar bestaande behoefte voorzien. De leiders en leidsters zijn op deze zon dagsschool géén oppas onder kerktijd. Het schooluur is van 12 tot 1 uur. De ouderen (boven de 12 jaar) kunnen na de zondagsschool de jongerenvereni gingen gaan bezoeken. Deze clubs heb ben alleen vergaderingen in het winter halfjaar. In dit gedeelte van het jaar worden ook de catechisaties gehouden. De clubs worden zeer weinig bezocht! Er is catechisaties voor jongens en meisjes apart. De volgende groepen be staan: 12-14 jaar meisjes; 12-14 jaar jongens; 14-19 jaar, meisjes en 14- 19 jaar jongens. Na deze catechisaties volgt de belijdenis catechisaties voor jongens en meisjes samen. De Vrijzinnig Hervormden, veel minder talrijk, hadden in Bolsward hun eigen catechisaties, er wordt echter toenade ring gezocht. De vrijzinnige knapenver eniging telde op onze peildatum 12 leden. De jongelingenvereniging van af 16 jaar, 8 leden. De rechtzinnige knapenvereniging 14 leden, die allemaal 12, 13 of 14 jaar waren. De tweede groep, jongens van 14 tot 16 jaar, 10 leden. De meisjesvereniging (12-14 jaar) had op dat moment een behoorlijk aantal leden, maar de groep van 14 tot 16 jaar daarentegen telde geen enkel lid! Dit by gebrek aan leidsters. Deze verenigingen, die allemaal uitgaan van het C.J.V. d.i. Christelijk Jongeren Verbond (vroeger gesplitst in Chr. Jon ge Mannen Verbond en Chr. Jonge Vrouwen Verbond) hebben nog een zus tervereniging in Bolsward, n.l. de in de volksmond genoemde „jongelings- vereniging”. Door gebrek aan leden zijn de meisjes bij de jongens gevoegd. Sa men vormen ze nu een groep, waarvan Tengevolge van de droogte in het na-voorafgaande jaren werden de tekorten door invoer van Amerikaans graan ge deeltelijk gedekt. Het voedseltekort bedraagt nu 20 mil joen ton. De slechte voedselsituatie waarin India reeds tientallen jaren verkeert, zal door de grote najaarsdroogte tot een honger- catastrophe uitgroeien. Deze dreigt het komende half jaar te zullen aanhouden en, aldus de voedseldeskundigen, van jaar tot jaar nog verergeren. Er zullen grootscheepse programma’s moeten worden uitgevoerd, zowel met betrekking tot de voeselproduktie als de geboorteregeling, aldus de FAO. Oe Thant heeft samen met B. Sen, dir.- generaal van de FAO, een dringend be- dat hja yn it heitelan net oan ’e slach komme koene, sa’t hja graech woene. Der wie in bulte „moutten” by, tinkt my sa. De stap om nei de oare ein fan de wrald to gean bliuwt lykwols in hiele greatenien en it hat foar harsels en har famyije hjirre ek hiel hwat skaedkan- ten. Dêrom is it skoan to bigripen, dat de léste jierren forskate jonge boeren tichter by hüs in nij bigjin socht hawwe, binammen yn it noarden fan West- Dütskian; der sitte nou al in stik of acht Fryske boeren hjir wei en ik leau, dat it net sa min is dêrre. In skoftke lyn waerd my fan bifreone side in kranteknipsel tastjürd oangean- de in nijtsje oer ss’n jonge pioniersfa- mylje, beide üt de eigen omkriten. De man, Walle Johan Nooitgedagt en de frou, Clara van der Velde, binne hjir foriine maetiid troud; hy komt fan in bikende boerefamylje üt Lollum en hja is in dochter fan de famyije Van der Velde oan de Secr. Haitsmaleane. April 1965 binne hja hierder wurden fan in spul fan 60 pounsmieten yn Westfalen. It doarpke leit sa’n 60 kilometer oer de grins, eastlik fan Venlo. De „Preyer- hof” koe foar in reedlike priis hierd wurde, foar in lange termyn en de dea- de ynventaris foar in skaplike priis oer- nomd wurde. Hja namen it fé üt Frys- lün mei en sitte nou sünt april op dizze pleats. De gebouwen binne flink en bl- nammea it wenhü" is rom en deeglik Do Indiase bevolking, omstreeks 450 miljoen zielen, wordt getroffen door een hongersnood, die in omvang die van 1962 in Bengalen ver overtreft (toen stierven 2 miljoen mensen). De Amerikaanse voedseldeskundige, Dr. Raymond Ewel, V. N.-konsulent, heeft voorspeld, dat zeker 10 A 12 miljoen mensen de hongerdood zullen sterven. Voor namelijk in september en oktober, ais de huidige oogst is opgegeten en de nieuwe nog niet binnen is gehaald. In het Indische Lagerhuis heeft de Minister van Voedselvoorziening, Soebranianiam, medegedeeld, dat tussen april en juni ruim 52 miljoen mensen door hongersnood bedreigd zullen worden. Bolswards Nieuwsblad Omdat het V.C.J.V. (Vrijzinnig Christe lijk Jongeren Verbond) ter plaatse ook geen grote afdeling heeft, zijn de twee groepen in Bolsward saamgevoegd. Wat het aantal leden betreft is de grootste achteruitgang te bespeuren na het 14e levensjaar. Het is zaak juist de jongens en meisjes van deze leeftijd te activeren voor der gelijke clubs en dit jeugdwerk. De grote moeilijkheid is hier trouwens het zich niet beschikbaar stellen van een leider of leidster. Wanneer de volwassenen eens het voorbeeld zouden geven, al is het maar tijdelijk, zou er veel gewon nen zijn. De jeugd heeft een steuntje in de ru~ nodig. .ffl «f ,.,'i 15

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1