Crisissen naderen het einde bi hark sjoch en 1 MP Wi. -■ EH Gysbert Japiks Zilveren filmpjes E O- Brill llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1603-1666-1966 •X* STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 'V' ■ww MI .41 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1965 105e JAARGANG No. 16 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Poging van Segers. van Carnaval Verkeer. waartoe premier Wilson niet de rechters op Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. i de Op Schiphol is dinsdagochtend de 59- jarige Andreas Alexander Franz Ba ron von Koskull uit Willemstad aan gekomen. De man, die onder politie bewaking reisde, wordt ervan beschul digd betrokken te zijn geweest als officier van de Duitse „Wehrmacht” bij massamoorden op Joden Links: Bij het uitstappen uit het vlieg veld hield Von Koskull een krant voor Floralia: Aanvraag van stekken in bewaarschool. DUITSE OORLOGSMISDADIGER OI’ SCHIPHOL AANGEKOMEN Ook paarde- en schapevlees komt de bon o.a. op mouth. Engelse defensie in het geding. te de plan om een estafette-rljderij te or ganiseren, maar door de invallende dooi kon dit niet doorgaan. De Ijs baan verdween steeds verder onder waterEr was ook al een naam voor de nieuwe ijsclub bedacht: „De Gieter” Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 zwaarder tegen worden opgetre- Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 4e week februari 1941 Gyibert - ont froed en front gol en goed •eit ós hjoed: Nog meer vreugde, want de lijst van geslaagden van de cursus Veilig Ver keer te Witmarsum, was nog vier namen langer dan door ons vermeld. Oók slaagden nog de heren: A. Ane- ma, I. Bierma, I. Brandsma en J. Feenstra. Proficiat! Een lezer uit Parrega schrijft ons: Als ik de naam „Bolta-State” zie staan bij rijksweg 43 Bolsward-Sneek denk ik steeds „sjoch”, dit is toch niet de betekenis van het woord State? In de richting Hichtum vin den we wel een state, maar dit klopt hier niet. Ongeluk op klein hoekje. Terwijl de chauffeur H. Rodenhuis te Ooster- littens van het expeditiebedrijf Hil- verda zn., aldaar bezig was met re paratie aan één der auto’s, had hij het ongeluk een zware autoband over zijn rechterhand te krijgen, zo dat doktershulp noodzakelijk bleek en de gewonde jongeman op dokters advies geruime tijd rust zal moeten nemen. minister van defensie niet bereid zijn. In het debat over deze kwestie wordt het probleem samengevat onder de naam van de defensie ten oosten van Suez. Dat was in de tijd van het Britse zijn gezicht om zich aan de pers te onttrekken, doch even later (rechts) bleek de reactie van de fotograaf sneller dan die van de Baron. De beide kabinetscrisissen in de E.E.G., die in België en in Italië, naderen haar einde en het resultaat is in beide gevallen een voortzetting van de coalitie, die zich eerst niet meer in staat voelde het werk voort te zetten. In Italië zal, als er niet op het laatste oigenblik iets tussenkomt, formateur en oud-premier Moro nog voor het einde van de weck de lijst van ministers bekend maken van zijn ploeg van het linkse centrum, bestaande uit zijn eigen chr.-demoe.raten en socia listen van Nenni. De chr.-democraten bestaan echter uit enkele elkaar tamelijk yijandige stromingen en het is vooral het touwtrekken tussen deze groepen, elk met hun belangstellenden voor regeringsfuncties, geweest, dat de crisis langer heeft laten duren dan eigenlijk wel verantwoord was. Toon Hermans met zjjn konijn: een scene uit de nieuwe jubileum-one man show, welke maandagavond in Tilburg in première is gegaan. II.K.H. Prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollenhoven hebben de eerste voorstelling van Toon Herman’s nieuwe one man-show „Tien Toon” in de Tilburgse schouwburg bjjgewoond. Na afloop van de voorstelling werd een wederzijdse heildronk uitgebracht. Iaën iz Ijeafte, Nimmen tjeafte Taljocliting: Letterlik: Jaen is leafde, nimmen dievjen diefstal). Lyk as it Holl, lief leaf wie is yn Gysbert syn tiid dief tsjeaf, in wurd dat Dr. G. A. Wumkes ek noch brükt yn syn fryske bibeloersetting, mar dat yn de sprektael net mear foarkomt. Aan het programma van de regering is nagenoeg niets veranderd. Minister van buitenlandse zaken wordt weer Fan- fani, die eind vorig jaar boos uit de regering was weggelopen, o.a. in de hoop met de steun van andere groepen een greep naar het premierschap te kunnen doen. Geslaagde aanvallen op Zuid-Engeland, de haven-inrichting van Ports- Een vreemde vangst deed de beroeps visser D. Wijngaarden, Visserburen bij Parrega, toen hij in zijn netten een dode visotter vond. Door de win ter kan het dier wel 14 dagen in de fuik gezeten hebben. De visotter was 1 meter en 5 cm lang en woog 13 pond en 3 ons. Nachtwandeling. Op zaterdag 26 februari zal de G.J.V. Exmorra-Allin- gawier ’n 26-tal gasten uit Minnerts ga ontvangen. Op zaterdag- en zon dagavond a.s. zullen de jongelui in het gebouw gezellig bijelkaar zijn. Er staat ook een nachtwandeling op het programma; Enkele weken geleden was de jeugd uit onze dorpen voor 'n weekend in Minnertsga. carnavalvierders was ziek. Het belette hem niet om vrolijk (en met vrat heim wee) „dat gaat naar Den Bosch toe, zoete, lieve Gerritje” te spelen. Hij is een groot voorstander van een karakterverandering van de k.v.p. Van hem komt, zegt men in Den Haag, dan ook het voorstel de naam van k.v.p. niet te veranderen, omdat je er zo ge makkelijk „Karnaval Voor Politici” van kunt maken. Compromis in Duitsland. In Duitsland is de ruzie, "die ontslaan was tussen bondskanselier Erhard en fractievoorzitter Barzel, opgelost. Men zal zich herinneren, dat Barzel bereid was zich candidaat te stellen voor de functie van voorzitter van de C.D.U., ter vervanging van Adenauer, maar dat prompt daarop Erhard bekend maakte, dat hij deze post zelf ambieer de. Om een scherpe strijd in de party tegen te gaan, die het gezag van Er hard zou kunnen ondermijnen en het aanzien van de partij zou kunnen schen den, heeft men het compromis gevon den, dat Erhard candidaat zal zijn voor het voorzitterschap en dat Barzel zal optreden als zijn plaatsvervanger. Barzel zal nog even geduld moeten heb ben alvorens naar boven te kunnen klimmen. Over een gesprek over Vietnam is nog steeds niets te melden. De oorlog woedt voort met Amerikaanse aanvallen op concentraties van de Vietcong, die weer antwoordt met aanvallen op Ameri kaanse stellingen. Verslagen. Maud van Praag maakte aan het slot van de feestavond „Gou den Lok” bekend dat mej. Truus Vijn te Sneek straks in Amsterdam op 29 maart in Krasnapolsky met 11 ande re provinciale finalisten moet strij den om de erepalm de handgesme- de gouden lok en de Fiat 850. Jammer, mej. Jacobs, Bolsward, werd verslagen. Ds. C. Aalders, Ned. Herv. Pred. Oudega-W. nam het beroep naar Herv. Gem. Wommels-Hijdaard aan. De Hut van Oom Tom. Een woning te Huins heeft wel bijzonder van de vorst te lijden gehad. Er zijn zo met elkaar zes ramen gesprongen. De bewoners begonnen toen oude plan ken als beschermingsmateriaal te gebruiken. In zekere zin afdoende, maar niet passend in deze tijd. Spielerei. Dat geldt dan vooral voor Huins, waar sommige mensen bijna op de vuist gaan voor een paar cen ten. De politie had weer werk en de mensen hadden weer iets om lang durig over te discussiëren. Hark en Sjoch reikt nog veel ver der dan Luxemburg. Wij ontvingen nu een brief van Age F. Westra uit Pella Iowa, R.R. 2. Hij volgt met aandacht onze rubriek en wil er zelfs tips voor geven. Van zessen klaar. Zo stuurt hij ons een foto van een koe met 6 jonge kalveren. De moeder van deze zes- ling (springlevend en welvarend) is een Holsteiner. Geen Adema dus. Nog een wereldwonder. Tevens ont vingen we een krantenknipsel uit Lineville. Hier kreeg een rode blaar- kopkoe, genaamd Queen, in 21 maan den niet minder dan 7 kalveren. In maart 1964 een tweeling, in jan. ’65 een drieling en op Kerstavond in ’t- zelfde jaar opnieuw een tweeling. Imperium wel de voornaamste defensie- opdracht, het openhouden van de ver bindingen met India, Singapore, Austra lië. Maar nu is India onafhankelijk, de protectoraten in het Midden-Oosten zijn verdwenen. Engeland is voornamelijk teruggeworpen op zich zelf. En, vraagt een belangrijke groep politici zich af, moet de defensie nu op de oude leest geschoeid blijven? Wilson heeft de de- fensieproblemen uitvoerig met de Ame rikaanse regering besproken en daar van de indruk overgehouden, dat Washington het zeer op prijs zou stel len, indien Engeland zijn bijdrage tot de verdediging ten oosten van Suez zou blijven leveren. Dat verlicht niet alleen de Amerikaanse taak, maar het maakt de Westelijke politiek in Azië wat minder tot een Amerikaanse aan gelegenheid. De wens zich uit het gebied ten oosten van Suez terug te trekken, leeft niet alleen bij radicale socialisten, ook de conservatieve woordvoerder voor defen sie, Enoch Powell, heeft vorig jaar op het conservatieve partijcongres met na druk een pleidooi gevoerd voor een grotere concentratie van de Engelse defensiemogeiijkhéden op Europa. Hoe het zij, de kleine crisis in de En-' gelse regering komt niet zo gelegen, want Wilson zat, mede in verband met de gunstig'e resultaten van een tussen tijdse verkiezing en de goede socialis tische positie bij opinie-onderzoek, mid den in het wikken en wegen of hij het parlement zal ontbinden en nieuwe ver kiezingen zal uitschrijven. Men noemde al de datum van 31 maart. Bij een ver kiezingscampagne kan men van con servatieve zijde rekenen op een volle dige uitbuiting van het geschil in de regering, dat nu naar buiten is geko men. Maar aan de andere kant mag men zich afvragen of dit wel verkie zingen zal beslissen. en Healey, de In België blijkt op het ogenblik ook geen andere oplossing mogelijk dan de combinatie katholiek-socialistisch. De koning had de socialistische voor man en voorzitter van de Kamer, Achiel van Acker, verzocht als informateur op te treden. Van Acker, die alom ver trouwen bezit, is er in geslaagd de scherpe puntjes op de tegenstellingen wat af te slijpen, maar de tamelijk al gemene verwachting, dat hij de leiding van de nieuwe regering zou krijgen, is niet bewaarheid. De chr.-democratische partij weigerde onder een socialistische premier aan de coalitie deel te nemen. Niet alleen is de C.V.P. de grootste partij, maar bo vendien zouden in dat geval de socia listen winst hebben geboekt met het weglopen van hun ministers uit de re gering naar aanleiding van de kwestie van de ziekenfondsen. Met enige teleurstelling heeft Van Acker moeten adviseren de formatie- opdracht te verstrekken aan de katho liek Segers, een van de bekwaamste figuren uit de C.V.P., afkomstig uit de vakbondswereld. Segers zet op het ogen blik van schrijven, zyn formatiepogin- gen nog voort, maar algemeen is de indruk, dat hij wel slagen zal, omdat in België het besef is gegroeid, dat de economische problemen een krachtige aanpak vereisen. Daarmee is tegelijk de bereidheid gegroeid het probleem, waar over Harmel gestruikeld is, in de ijs kast op te bergen. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel, Minister Samkalden (justitie) heeft de ze week verteld, dat hij hard werkt ac n een wijziging van het boetestelsel in de Nederlandse strafwetgeving. Voor veel overtredingen gelden nog maxi mumstraffen, die dertig tot veertig ja« ren ‘geleden zijn vastgesteld. In de loop der jaren is de gulden heel wat minder waard geworden, waardoor de straffen in feite ook veel lager zijn geworden. Was vroeger vijf en twintig gulden een zeer forse boete, tegenwoor dig is het voor velen toch niet meer dan een simpele uitgave. Daar komt nog bij, dat ook de aard van sommiga overtredingen sterk is veranderd. Wie in het verleden een verkeersfout maak te, had altijd de zekerheid, dat zijn ver gissing niet zulke vérstrekkende gevol gen had. Vandaag de dag, in het zeer intensieve verkeer, betekent elke fout vrijwel zeker een ramp. Het is dan ook vanzelfsprekend, - dat deze vergrijpen moet den. Nu kan een minister op dragen zwaardere straffen te geven. De rechterlijke macht is, volgens de re gels van onze democratie, een onafhan kelijke grootheid. De bewindsman kan echter wel enige invloed uitoefenen door het in de wet vastgelegde systeem van maximumstraffen te veranderen. Dat schijnt dan ook binnenkort te zul« ien gebeuren. Ook zal zeer snel de „contante betaling” worden ver hoogd. Op het ogenblik kan men een vervolging voor een eenvoudige over treding voorkomen door de agent, die de bekeuring opstelt, direct een bepaald bedrag te betalen. (U krijgt daar een bonnetje voor, het is dus geen omko ping). Dit bedrag is op het ogenblik in de meeste gevallen f 7,50. Het zal binnenkort worden verhoogd tot mini maal tien gulden. Alle kalveren zijn normaal en kern gezond. De koe is „not for sale”. Keatsebal van papier. Wij ontvingen een proefnummer van „De Keatse bal”, het officiële orgaan van de Chr. Friese Kaatsbond. Het redactie- en administratie-adres is: R. Politiek Waaxenserweg 15, Lollum. Streng. De afd. Achlum heeft een verzoek bij het hoofdbestuur inge diend, de scheidsrechters voortaan tijdens wedstrijden strenger te laten optreden. Zondagsheiliging. Ook de afd. Tzum heeft zijn wensen. Deze afdeling legt nog eens de nadruk op het feit, dat het de leden van de C.F.K. verbo den is om op zondag aan wedstrij den deel te nemen. George M. Hogenkamp overleden. Onlangs overleed in Maarssen de oud-journalist en fiets-pionier Geor ge M. Hogenkamp, schrijver van o.a. „Een halve eeuw wielersport”. De heer Hogenkamp heeft zich steeds zeer beijverd voor 4161 propageren van de fiets. Hij verzamelde ook oude fietsmodellen. Bij de elfstedentoch ten te Bolsward was hij steeds een graag gezien gast. Wel wat laat. Vorige week kreeg Ex- morra er ineens een nieuwe vereni ging bij, die een ijsbaan met verlich ting aanlegde. Zij had bovendien het Mr. Enzo Toxopeus, die binnenkort lei der wordt van de liberale kamerfractie, zakte ook naar het zuiden af. Hoewel hij van huis uit toch eigenlijk geen zui derling is. Hij is geboren in Amersfoort, een flink stuk van de grens waar be neden de lof der zotheid hoogtij viert. Hij had echter jarenlang een advocaten praktijk in Breda, was ook lid van de Bredase gemeenteraad. Dan weet je genoeg van het zuiden af om er elk jaar rond carnaval weer terug te keren. Had de heer Toxopeus Kamervoorzitter Van Thiel ontmoett, dan had hij hem ongetwijfeld gerust kunnen stellen. Zo in de trant van: „wacht maar tot ik fractievoorzitter wordt. Zo’n carnaval heb je in de Kamer nog nooit meege maakt”. Het was natuurlijk niet zo verwonder lijk, dat het merendeel van de cama- valvierende Kamerleden uit k.v.p.ers be stond. Die hebben de meeste aanhang in het zuiden en bovendien is het de partij, die zich zelf het minst serieus neemt. Zo zegt men althans in Den Haag na het rapport van een k.v.p.- commlssie over de bestaansgronden en doelstellingen van de k.v.p. Het rapport zegt duidelijk, dat een echt katholieke partij geen enkele betekenis meer heeft. Wel een partij, die uitgaat van „alge meen christelijke beginselen”. Het was een duidelijke uitnodiging van de zijde van de k.v.p. aan de grote pro testantse partijen om eens te denken (nog heel voorzichtig) aan een even tueel samengaan. Die uitnodiging is mis lukt. Zowel Christelijk Historische Unie als Anti Revolutionaire Partij heeft in middels laten weten, dat zij geen be hoefte heeft aan een gesprek over een mogelijk samengaan tussen de Christe lijke partijen in Nederland. Dat moet een hele teleurselling zijn geweest voor de heer Schmelzer, frac tievoorzitter van de k.v.p. in de Tweede Kamer. Hij is een groot voorstander van deze samenwerking. Het afgelopen weekeinde heeft hij zich overigens ook los gemaakt van deze zor gen en heerlijk carnaval gevierd. Elk jaar trekt hij met een fors aantal buurkinderen langs de straten rond zijn Haagse woning (Kijkduin), vrolijke wijsjes spelend op een harmonika. Af gelopen zaterdag bleef hij thuis, met een stuk of ‘ien buurkinderen. Het was slecht weer, het merendeel van de jonge Aanbesteding van de bouw van 33 wo ningen zgn. Langeland en gedeeltelyk aan de andere kant van het zwarte weg je. Achitect G. van der Zee. Hoogste in schrijver: H. Jorritsma, Bolsward voor f 99.166,—; laagste: Gebr. Draisma te Piaam voor f 88.556, Terwijl de crisissen op het vasteland op het einde lopen, is er in Engeland enige opwinding ontstaan over het plotse linge ontslag van de minister van ma rine, Mayhew, die op deze manier pro testeert tegen het dinsdag gepubliceer de witboek over de defensie, waarin enkele drastische maatregelen voorko men om de voortdurende stijging van de defensiekosten een halt toe te roe pen. Hierbij moet de marine het in de eerste plaats ontgelden. Een vliegdek schip is van de begroting geschrapt, waardoor- de marine zich in haar positie bedreigd voelt. Bij de marineleiding zul len nog wel enkele ontslagen komen wegens ontevredenheid met deze gang van zaken. Een tweede bezwaar tegen het witboek is de beslissing van de regering om Amerikaanse F-III toestel- len te kopen in plaats van een Engels of een Engels-Frans vliegtuig te ont wikkelen, hetgeen veel duurder zou ko men. Het schrappen van het vliegdekschip is overigens lang niet de enige aanleiding tot het ontslag van Mayhew. Hij is zelfs geen tegenstander van bezuinigin gen op de begroting van defensie, maar hij wenst daaraan ook een beperking van Engelar.ds militaire verantwoorde lijkheid in de wereld te koppelen, iets, waartoe premier Wilson en Healey, de Wie denkt, dat politici alleen maar ietwat stijve en zeer deftige heren zijn, die slechts in onbegrijpelijke termen met elkaar kunnen debatteren, heeft het toch mis. Het laatste weekeinde stond beneden de Moerdijk in het teken van carnaval, het jaarlijkse feest der zotheid. En zowaar, ook een aantal anders zo hoogst ernstige lieden als Tweede Kamerleden, heeft zich in het feestgewoel gestort. Onder aanvoering van Kamervoorzitter mr. Frans van Thiel, dia hoogstpersoonlijk in Helmond de boel op stelten heeft gezet. Hij heeft daar uit gelaten gedanst, gehost en gezongen. Ongetwijfeld wensend, dat het zo nu en dan ook wat vrolijker zou kunnen zijn in de Tweede Kamer. i 16

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1