hark en sjoch I r ,U Ml aan Gysbert Japiks Zilveren filmpjes Soekarno Nederland besteed jaarlijks 200 miljoen gulden aan huishoudtextiel De mond- en klauw zeer maatregelen gehandhaafd i OM 1603-1666-1966 Jl STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND te te. teU- WW dB® VRIJDAG 4 MAART 1966 105e JAARGANG No. 18 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS RUITEN ZIJN TROEF IN KATOEN-SHOW 1966 Ruzie tussen de groten Verkiezingen. Belasting. Unie-voorzitter. PIET Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ook een De Christelijk Historische Unie heeft een nieuwe voorzitter met een oude naam gekregen: drs. A. D. W. Tilanus. Hij is de zoon van dr. H. W. Tilanus, die na de oorlog een belangrijke rol in de c.h.u. heeft gespeeld eveneens als voorzitter. De benoeming van de .jonge’ Tilanus stond overigens in het teken van rouw, doordat kort tevoren de va der was overleden. De .jonge’ Tilanus staat bekend als een gematigd en zeer voorzichtig politicus. Hij deed overigens pas kort geleden in 1963 zijn in trede in de vaderlandse politiek als lid van de Tweede Kamer. De slaap des gerusten sliepen de gebroeders Piso, brandstoffenhande laren alhier, veilig in de bedstede. Maar toch niet veilig genoeg, want zonder dat zij het merkten, sloop iemand binnen, die de weg naar het kabinet wel wist. Orgelconcert. A.s. zondagavond zal Littens weer eens staan in het teken van muziek en zang, daar door de bekende organist-dirigent, de heer Wim Eppinga uit Britswerd, een or gelconcert zal gegeven worden in de Ned. Herv. kerk, welke zich voor een dergelijk concert bij uitstek leent. Bovendien zal er ook samenzang zijn van liederen uit de nieuwe proef bundel 102 gezangen van de Ned. Herv. Kerk. Veel belangstelling bestaat er voor het burgemeestersambt te Bolsward zo vernemen we. Er zijn heel wat gegadigden, behorend tot verschil lende politieke partijen. Geen gemak kelijke taak voor Hare Majesteit. We wachten rustig af. Meer dan 100.000 Nederlanders vinden op het ogenblik werk in Duitsland. Over het algemeen maakt de Nederlandse werker een goed figuur. De Nederlan der heeft het opperbest in Duitsland, ’t behoeft hem aan niets te ontbreken. Diefstal in de chr. huishoudschool te Snoek. Uit de lessenaar van de direc trice werd f 16,ontvreemd. Het jongste bombardement op Londen was het grootste dat Engeland tot op dusver heeft meegemaakt. De vernielin gen aan doks, fabrieken en wapenvoor- raden zijn zeer groot. Te koop: 3 zware beukebomen met kap- vergunning. Te zien Appelmarkt 5, Bolsward. Eenmaal door het gevoel gesterkt Mijn zon blijft stralend schijnen Machtsstreven onbeperkt Wat er ook mag verdwijnen Ik blijf staan, ongeschokt Door geen stormwind bewogen Er blijkt niet juist gegokt De oppositie lokt. Soekarno, moet gewogen. Eenmaal 't Hosanna jubelkoor Bij dagen en bij nachten Stuurman in ’t rechte spoor Volijverig pllchtsbetrachten Wie wordt dan op zijn post Niet grenzeloos verwaten? Nu is het andere kost Waren wij maar verlost. Soekarno, geeft ons graten Eenmaal, ’t gold reeds voor menigeen Dat leert ons de historie. Dictators, gingen heen Het volk riep luid: Victorie Sla standbeelden aan gruis Van politieke heren Hun bewind was abuis De berg baarde een muis. Staatslieden, ’t kan verkeren. le week maart 1941 Eenmaal de mythische figuur van een nieuwgeboren natie. Arrogant aan het bestuur, ’t Volk zag in adoratie Hem als een godenzoon De grootste van de Heren, Nu blijkt die hoge droom Was waarlijk iets te schoon. Soekarno, 't kan verkeren. Gysbert - om froed en hom gol en goed seit (ii hjoed: Trek aan de bel. De loco-burgemees- ter E. Oldenziel wilde blijkbaar voor komen dat zijn eerste ruk aan de bel zoals de voorlaatste keer zou mislukken. Hïj trok nu zó hard dat de bel in de Vierschaar 't prompt deed, maar tevens zó hard, dat hij de zilveren bal wat verbouwereerd in zijn handen hield. Kapoet! Fout I. Mej. G. Kuipers te Arum kwam met haar auto plus passagier uit de richting Witmarsum en wil de inzwaaien naar de Zilverstreek (rechts) naar haar woning. Zij haal de hierbij enigszins naar links uit om daar de lastige bocht te nemen. Fout II. Op dat moment kwam ach ter haar een auto met een vertegen- De belde grootste politieke partijen Katholieke Volkspartij en Party van de Arbeid zijn boos op elkaar. De k.v.p. voelt zich diep beledigd door de socialis tische reactie op het k.v.p.-rapport over „Grondslag en karakter van de k.v.p.” Het bestuur van de Partij van de Arbeid noemde vorige week dit rapport „vol strekt onvoldoende”, het geeft (volgens de p.v.d.a.) „aanleiding tot ernstige kritiek”. Het rapport (vorige maand vrijgegeven) behandelt een hervorming van de k.v.p. tot een minder „roomse” partij, waarin ook niet-Katholieken zich thuis zouden voelen. Ook oppert het de mogelijkheid van een onderzoek naar een chrristen-demoeratische partij, waarin protestanten en katholieken in een soort politieke oecumene zouden kunnen samenwerken. „Ais zo’n partij er lean komen, heffen wij de k.v.p. op,” vertelde destijds k.v.p.voorzitter mr. P. Aalberse. Het botert toch al niet zo best tussen k.v.p. en p.v.d.a. Strijdpunt in de da gelijkse politiek is op het ogenblik de nog door het vorige kabinet voorberei de belastingverlaging, die bij de jongste kabinetsformatie door k.v.p. en a.r.p. werd gehandhaafd. Het gaat om het tweede deel van de verlaging van loon- en inkomstenbelasting met één miljard gulden. Nu er zoveel werk voor de over heid wacht huizenbouw, onderwijs, wegenaanleg vinden heel wat socia listen deze belastingverlaging, die voor januari 1967 zou moeten worden gere aliseerd, onzon. De belastingverlaging zou, menen zij, ook al gezien de volgens minister Den Uyl (economische zaken) „niet ongezonde”, maar toch wel ge spannen economie, niet verantwoord zijn. De twee andere regeringspartners lij ken echter niet van plan een voetbreed te te wijken. Binnen het kabinet zou dan ook langzamerhand een moeilijke tegenstelling groeien tussen de ene en k.v.p.- en a.r.p.ministers aan de andere kant. dertig miljoen stuks voor een gemid deld prijsje van zes dubbeltjes per zak doek. De profeten van deze tijd, de markt- deskundigen, verwachten dat er in de komende jaren nog veel meer huishoud geld naar de sektor huishoudgoed zal gaan. Ze denken daarbij aan de roem ruchte geboortegolven in de jaren 1946, ’47 en ’48, waarvan de thans 17- tot 20-jarigen binnen niet al te lange tijd een gigantische vloot van huwelijksbo- ten de levenszee op zullen sturen. We zijn ook, zeggen de deskundigen ten minste, op het gebied van huishoudtex tiel modebewuster aan het worden. Uit hun observaties is hun gebleken, dat we tegenwoordig steeds gretiger grijpen naar modieus bed- en tafelgoed en naar dito baddoeken. Het gaat niet zo ver dat er mensen zouden zijn die geen oog dicht doen tussen zacht gele lakens, om dat lichtblauw mode is geworden. Er is echter een beter en feitelijker voorbeeld te noemen van een onmiskenbare mode- tendentie in huishoudtextiel en dat be treft de flanellen beddelakens. Vroe ger werden die eigenlijk alleen gebruikt door schippers en reumalijders, maar se dert ze versierd zijn met bloempjes of strepen of gedrenkt in zachte pasteltin ten, zijn ze de favorieten geworden van vele huisvrouwen. Joe deys leyt de wrad omkcare Yn klear duwbbeld-hertigheyt Jou uwz Lan weer Ijseve Heere d’Ade roune yenfadigheyt Ondanks deze strubbelingen kunnen de socialisten toch met enig vertrouwen de verkiezingen, die over enkele weken zullen worden gehouden (voor provin ciale staten), ingaan. Volgens het onderzoek van het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) zullen bij deze verkiezingen dè Christelijk Historische Unie en de Partij van de Arbeid de grootste winst kun nen behalen. De k.v.p. en de v.v.d. zou den in percentages wat achteruit gaan, vergeleken bij de Kamerverkiezingen van 1963. Het aantal van de p.v.d.a. in het totaal aantal uitgebrachte stemmen zou oplopen van 28 tot 29,5 dat van de c.h.u. van 8,6 naar 10 Daarmee zou de c.h.u. opnieuw iets groter wor den dan de protestantse zusterpartij de a.r.p., die volgens het Nnpo zou stij gen van 8,7 naar 9 De k.v.p. kan een terugval verwachten van 31.9 naar 31 Van de kleinere partijen zouden vooral pacifisten en boeren winst behalen, de communisten zouden verliezen, evenals s.g.p. en g.p.v. Opmerkelijk is overi gens, dat tijdens een vorig jaar gehou den Nipo-enquête bij de jonge kiezers (die voor het eerst naar de stembus gaan) een grotere voorkeur voor paci fisten en boeren bestond dan bij dit laatste, in januari gehouden onderzoek. Veertig ja?.- Kunst. De heer J. Kunst te Makkum is deze week 40 jaar in dienst geweest bij de fa. C. Amels en Zn., aldaar, op de scheepswerf en machinefabriek „Welgelegen”. Ter gelegenheid van dit heugelijk feit werd hem woensdagavond in hotel „de Prins” door de directie een re ceptie aangeboden. De wegenbouw te Bolsward vordert met snelle en vakkundige spoed. De aardelichamen van de eerste viaduc ten zijn al aangebracht, de buizen voor opspuiten al gearriveerd. Voorjaar. We zagen al hier en daar jongens met polsstokken in de wei landen. Pas zijn er de eerste kievit- ten, of de jeugd krijgt de kriebel in de benen. Acht miljoen beddelakens hebben wij, Nederlanders, ons in 1964 aangeschaft. We hadden er gemiddeld 8,50 gulden per stuk voor over Aid. hielpen we de indus trie en handel aan een omzet in lakens (katoenen zowel als katoen-flanellen) van ongeveer zeventig miljoen gulden. Nog veel meer nieuw huishoudtextiel hebben we in dit jaar in huis gehaald; tien miljoen badlakens en bandhand- doeken bijvoorbeeld. Voor die handdoe ken legden we gemiddeld drie gulden op de toonbank; voor de zogenaamde gladde doeken precies de helft, maar daarvan kochten we er dan ook vijftien miljoen. Onze hoofden hebben we te rus ten gelegd op vijf en een half miljoen nieuwe slopen, waarvoor we de winke liers beloonden met een zacht prijsje ter grootte van een rijksdaalder. Tafel- en ontbijtlakens maakten vorig jaar met z’n twee miljoenen hun intrede in onze woningen, nadat (of misschien ook soms voordat) we er 6,50 gulden per stuk voor hadden neergeteld. Met de servetten wa ren we uiteraard goedkoper uit: dat was gemiddeld een kwestie van drie kwar tjes. Drie miljoen stuks kochten we er van. En dan de zakdoeken. Wat dacht u van een land waar verkoudheid en griep periodieke volksziekten zijn? Ber gen hebben we er ook verleden jaar weer van gekocht om wat exacter te zijn: Het antwoord van de Partij van de Ar beid bleek op de eerste plaats een voor stel om een gesprek op gang te bren gen tussen een groep mensen, die tot verschillende politieke richtingen beho ren. Het gesprek zou kunnen leiden tot een „vernieuwing van het partijwezen” in Nederland, meende het p.v.d.a.be- stuur. Een dergelijk gesprek zou nog niet eens zo gek zijn voor Nederland, waar de politieke partijen langzamer hand alle in een soort inflatie terecht zijn gekomen. De p.v.d.a.-uitnodiging werd echter in een zodanig jasje gesto ken, dat zij voor de k.v.p. volstrekt on aanvaardbaar bleek. Het k.v.p.bestuur, dat eind vorige week over deze zaak in Utrecht vergaderde, toonde zich bij zonder boos over de uitlating van het p.v.d.a.bestuur als zou de k.v.p. in het rapport niet, of beter gezegd: „vol strekt onvoldoende", hebben gemoti veerd waarom een katholieke partij of 'een algemeen-christelijke partij nog nuttig en nodig zou kunnen zijn. De k.v.p. wees de mogelijkheid van een gesprek met de p.v.d.a. dan ook af on der het motto: „een gesprek kan slechts vruchtbaar zijn als het wordt gevoerd Nu maart is in het land, staan we nog even met de pet in onze hand. Petje ditmaal af voor onze gemeen- te-reinigii.g, annex sneeuwruim- en bestrijdingsdienst. In vergelijking met naburige steden kon Bolsward de toets der critiek glansrijk door staan. Zelfs op de vrije zaterdag en als het moest des zondags werd er gewerkt. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Te huur: nette arbeiderswoning met goed onderhouden tuin aan de weg Roodhuis-De Kliuw. Huurprijs f 50, Gegadigden Rechtzinnig Hervormd met schoolgaande kinderen. Een kompleet badgar- nituur in één dessin en kleur is iets wat tegen woordig erg in trek is. Hier ziet u er een voor beeld van (van Jorzo- lino) in romantische stijl en ruim bemeten. Het garnituur bestaat uit een badlaken (lOOx 180 cm), een douchela- ken (75x150 cm), een badhanddoek (55x110 cm), een handdoekje v. eventuele gasten, een washandje en bo vendien een damesbad- mantel. Een bedrag van f 3000,- werd ont vreemd. Heel gemakkelijk, want de gebroeders hebben gewoonlijk ’s nachts de achterdeus los.Toch was de insluiper niet handig genoeg. Had hij nog een greep gedaan, dan had hij nog f 3000,- mee kunnen pikken. De deur is nu gesloten. Bloemryke taal. In Bolsward wa ren een paar da...es bezig met het repeteren voor een toneelstukje. Misschien, dat we ’t ook elders kun nen opvoeren, zei één der dames. Ze vervolgde: Wij hoeven geen hoog „honogranium”. Een andere dame kende dit „woord” niet en verstond: hoge geranium. Voorzorg. Een mevrouw in Hart- werd vertelde, een hele week niet bij haar man te hebben geslapen. Reden? Haar man had griep en zij wilde niet worden aangestoken, om dat ze in een toneelstuk moet souf fleren. Toepasselijk. „As ’t wer simmer wurdt”, heet het toneelstuk. Ja, als het weer zomer wordt. Misschien dat dan deze langdurige griep-epi- demie eens tot stilstand komt. Exmorra helpt Utrecht. In de stad Utrecht organiseert de Herv. Jeugd raad volgende week een tentoonstel ling van foto’s over de oorlog in Vietnam. Op 9 febr. j.l. kwam hier voor een aanyraag bij de knipsel- dienst te Exmorra-Allingawier. Daar na zijn er enkele flinke zendingen kranten- en tijdschriftenfoto’s uit 't archief naar Utrecht verstuurd. De tentoonstelling wordt zondag 6 mit. a.s. opengesteld voor de Utrechtena ren. woordiger in schildersbenodigheden die door de vreemde situatie meende rechts te moeten passeren. Een aan rijding was onvermijdelijk. Beide wagens kregen materiële schade, ter wijl beide bestuurders een bekeuring opliepen. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Er kaas van gegeten. Van de vroede vaderen te Bolsward kan men niet zeggen, dat zij er geen kaas van hebben gegeten op de vorige begro- tingsvergndering. Schalenvol werden binnen gedragen. Geschonken door de N.V. Hollandia, verklapte de voor zitter nu. „Krekt hwat foar Hark en Sjoch”, vond vroedman Palstra. Waarvan acte. Geweven of ruiten nemen in de Katoenshow 1966 een flinke plaats in. Omdat deze Katoenshow geslaagde voorbeelden laat zien uit de nieuwe katoen- coilectles van veertien Nederlandse fabrikanten, mag verwacht worden, dat ruiten de aanstaande zomermode belangrijk zullen gaan beïnvloeden. De zoge naamde Madrasdessins treden daarby sterk op de voorgrond. Ze hebben zich de laatste jaren herhaaldelyk in het modebeeld genesteld, maar nog nimmer zo sterk als deze keer. Door hun fijne kleuren en vele verwerkingsmogeiijk- heden zijn ze dankbaar materiaal In handen van de ontwerpers, die, voor wat de Katoenshow 1966 betreft, by voorkeur gezocht hebben naar contrasten tussen de Madrasruiten en effen stoffen. Bijgaand vakantie-ensemble (SH-15) is er een geslaagd voorbeeld van. Mode-ontwerper Arnould Diepeveen heeft ermee willen aantonen hoe gevarieerd twee verschillende stoffen (een naturel- kieurige cavalry twill van Blydenstein-Wlllink en een madrasdessin van Ten Hoopen) te verwerken zijn. Het strandpakje kan „verstopt” worden onder een mouwloze, korte mantel, waarvan de buitenzijde het tegengestelde effect heeft van de binnenzijde. Over de gesloten mantel past weer ’n kort jasje, dat met de madrasstof is gevoerd, maar aan de buitenzyde weer effen is en aldus een geheel vormt met de rok van de mantel. Als u dan nog weet, dat van de kleine hoed een grote te maken is door er een losse rand overheen te schuiven, kunt u zelf wel nagaan hoeveel verrassende variaties de ontwerper in dit ensemble heeft „Ingebouwd”. Voor het ontwerp was maar één naam passend: „Summerstrip”. met hen, die, tot welke partij zij behoren, het uitgangspunt van geïnspireerde partijstructuur aanvaar den”. De p.v.d.a. heeft het rapport helemaal verkeerd begrepen, meent de k.v.p. Er wordt duidelijk in gezegd, aldus het k.v.p.-bestuur, dat partijvorming op christelijke grondslag ook in de huidige omstandigheden met overtuiging kan worden voorgestaan. Wel is het zo, er kende het rapport, dat het (katholieke) geloof niet altijd pasklare oplossingen biedt voor actuele vraagstukken. „Een liberaal gebouwd huis kan net zo goed zijn als een katholiek gebouwd huis”. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workutn en Wymbritseradeel. De minister van landbouw en visserij, heeft besloten het bestaande samenstel van mond- en klauwzeerbestrijdings- maatregelen veiligheidshalve voorals nog tot 16 maart 1966 te doen verlen gen. Werd tot dusverre telkenmale tot ver lenging met een maand overgegaan (laatstelijk tot 1 maart), uit de nieuwe verlenging van de maatregelen met 2 weken blijkt wel, dat de ziekte geluk kig een sterk verloop te zien geeft. In de oude haard het zuidoosten des lands zijn de laatste tijd nog maar sporadisch nieuwe gevallen voorgeko men. Ditzelfde beeld vertoont zich ook elders, met uitzondering echter van Gelderland en aanliggend Overijssels gebied, waar wekelijks nog enkele tien tallen nieuwe gevallen optreden, hoewel ook hier het verloop sprongsgewijs de goede kant opgaat. Sinds het eerste geval van mond- en klauwzeer op 9 oktober 1965 werden tot nog toe ruim 3.300 bedrijven aangetast. Door het Rijk werden hierbij een kleine 228.000 varkens alsmede 3.300 runderen tot een bedrag van ruim 36 miljoen gul den overgenomen. 18

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1