Jeugdwerk in de branding Streekplan Waddeneilanden voorziet in grote uitbreiding recreatie-mogelijkheid Frisse aanpak bij het R.K. jeugdwerk J '4 Gysbert Japiks DINSDAG 8 MAART 1966 105e JAARGANG No. 19 van de Marlinytoer es Op Terschelling wordt de concentratie kampeerterreinen nodig geoordeeld 1603-1666-1966 Zilveren filmpj STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. Winkels donderda de gehele dag gesloten -ff 1 V Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, II onseradeel, Workum IV En de dammen dan. Goede beplanting. Uitbreiding capaciteit. sa Inlevering van oude rijwielbanden. Advertentieprijs: 16 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Abonnementsprijs t 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het kan niet strikt zo gesteld worden, dat de planologen voor de vier eilanden Nog geen rekening gehouden met dammen plan voor Ameland. een geheel andersoortige recreatie op het oog gehad hebben, maar wel heeft men bij het ontwerpen van de planneh zoveel mogelijk willen aansluiten bij de huidige ontwikkeling. Zo acht men het wel gewenst, dat Vlie- midden yn dizze striid tusken It aide en biwende libbenspatroan en it nije, dat mei greate faesje op üs takomt. Wy sjogge dat yn de reorganisaesje fan de suvelfabriken, dy’t drok oan ’e gong is. Hwat kostet it in striid om de mins- ken ryp to meitsjen foar it feit, dat har doarp it fabryk kwyt rekket om dêr- troch de posysje foar de takomst feilich to stellen. Op dit gebiet is de striid jit net oan ein komd mar de geasten rypje dochs mear foar de konsintraesje-need- saek. Wy sjogge datselde by de konsintraesje fan it leger lanbou-ünderwiis, dat nou ek al jierren oan 'e gong is en dat elts jier it nare boadskip meibringt, dat der wer trije of fjouwer skoallen slute wurde moatte. En ek op dit gebiet bitsjut dat greate offers en toloarstelling. Skoallen, dy’t op har gebiet pioniers west hawwe en it foarbyld foar lettere neikommers, moatte op it heden har poarten slute. Wy neame hjir allinnich mar de earste Legere Lanbouskoalle yn Oldeberkeap, dy’t fjirtich jier lyn as proefskoalle start is en dy’t folge waerd fan mear as fiif en tweintich skoallen yn dizze provinsje. In jier as seis letter waerd dy fan Steg- gerda oprjuchte, mar beide hawwe nou de wapens dellizze moatten. Nei har bin- ne al fiif oaren dizze wei folge en as de plannen fuortgong fine, dy’t momenteel by de regearing makke wurde, is de ein jit net to sjen. Wy sjogge dizze striid nou ek forgoed kommen op it gebiet fan de polders en wetterskippen. Fan aids wie de wetter- Op Terschelling concentratie nodig. 2e week maart 1941 In het streekplan voor de Friese Waddeneilanden, dat deze week voor een periode van twee maanden ter visie is gelegd, wordt uiteraard ruime aandach be steed aan de recreatiemogelijkheden, die deze vier eilanden bieden. Men behoeft er de cijfers van het rapport bij dit streekplan niet uitvoerig voor te bestuderen om te weten, dat deze eilanden voor honderdduizenden mensen een goede vakantie- besteding bieden. Het streekplan biedt de mogelijkheid, dat in de komende tien jaar het aantal slaapplaatsen in de recreatieve sector met 28.500 zal worden uitgebreld. Men heeft bij het stellen van een prognose voor de toekomstige ont wikkeling van de Waddeneilanden wel een zekere voorzichtigheid in acht geno men. Het is nooit precies te vóórspellen, hoe de belangstelling van de vakantie gangers voor de Noordzee-eilanden zich zal ontwikkelen, er kunnen veranderingen plaats vinden, die geheel andere vormen van recreatie mogelijk maken (bijv, het dammenplan), maar ook moet een zekere voorzichtigheid betracht worden, om dat voorkomen moet worden, dat het karakter van de eilanden te zeer wordt aangetast. wolle, dy’t net op technysk terrein leit, mar op oar gebiet. En dat bitreft de bi- ynfloeding fan de minsken, dy’t dizze foaroaringen ündergean moatte. Is hjir wol genöch dien oni de lju op de hichte to bringen fan de plannen en har to oer- tsjügjen fan de needsaek fan dit wurk? Sokke greate plannen binne fuort net immens geastlik eigendom, dit moat tiid ha to rypjen en to weakjen. Ik nim sünder mear oan, dat de deskundigen dit as in posityf bilang sjogge mar haw we hja genöch dien om de yngelannen ek dy oertsjüging by to bringen. Hjir binne de omstannichheden, dy’t meitsje, dat de provinsiale oerheit haest makket, mar dat mei gjin reden wêze om de minsken, dy’t de gefolgen en de lésten aensens drage moatte, oer it mad to kommen. Dat birikt men net mei in in- kelde gearkomste en in pear dagen tiid, hweryn men de stikken ynsjen kin. Dan üntstiet koartsluting en krije hja it ge- foel, dat hja oerrompele wurde. Tusken de Wettersteat en de yngelannen moat in tried rinne fan bitrouwen. Dy tried mei men net troch al to rimpen to han- neljen, brekke. In ütstel, hwertsjin de mearderheit mei klam protesteart, is jit net ryp foar bislüt. Set men dat mei de wet yn ’e hén troch, dan rekket men dat bitrouwen kwyt en hat men lange jierren nedich om dat wer hwat oan to kweken. Hjir moat neist kennis ek de wiisheit in wurd meisprek- ke! Brood, bloem, vet, vlees, worst, vlees waren, suiker, kaas, zeep, eieren, peul vruchten, koffie en thee, rijst, vermi celli, havermout, maizena, brandstoffen en petroleum zijn thans op de bon. Boven is reeds de indeling van de Pro testantse jeugd in drieën genoemd. Hier ligt dan een taak voor de eerste cate- glorie. Er kunnen in Bolsward op deze manier drie clubs verschijnen, waarvan de leden 12 en 13 jaar zijn. De Gereformeerde jongeren wensen in land en Schiermonnikoog, waar zich een meer rustige vakantiebesteding heeft ontwikkeld (er worden op deze eilanden praktisch geen auto’s toege laten) ook in de toekomst op deze wijze wordt verder gewerkt. Uitbreiding van de logiescapaciteit voor Vlieland zal dan ook met mondjesmaat moeten geschie den: bij de slaapplaatsencapaciteit van 5000 zullen nog een 1500 kunnen ko men. Men voelt ook weinig voor ver dere uitbreiding van het kampeerterrein Stortemelk, omdat dit terrein door bo demgesteldheid minder geschikt is, maar helaas is er geen andere keus. Men heeft voor groepen een kampeer terrein geprojecteerd bij de Lange Paal maar van verdere uitbreiding heeft men toch afgezien. Wel acht men het moge lijk nog een 150 zomerhuisjes op het eiland toe te laten, terwijl aan het ein de van de Badweg ruimte is gelaten voor dè bouw van een tweede hotel. Voor Schiermonnikoog is gedacht aan uitbreiding van het aantal zomerhuis jes met 209, terwijl men hier de aanleg van een nieuw kampeerterrein, waarvoor aan de westzijde van het dorp een ge bied van 16 ha is aangegeven, een ter rein dat zowel ten opzichte van het dorp als van het Westerstrand gunstig is gelegen. Men heeft dit gedaan omdat het huidige kampeerterrein een inten sief gebruik op den duur niet zal kun nen verdragen; als er een nieuw ter rein komt, zou het bestaande als pas- poortterrein gebruikt kunnen worden. Voor Schiermonnikoog zijn ook enkele nieuwe tracé’s voor rijwielpaden aange geven ter completering van het bestaan de rijwielpadennet. Voor Ameland, waar de recreatie zich bij elk der vier dorpen heeft ontwik keld, is een 60 ha grond aangegeven voor recreatieve bebouwing boven de 115 ha, die het eiland nu reeds heeft. Boven de 400 zomerhuisjes op het eiland is er nog plaats voor een 600 zomer huisjes. Ook is er naar de mening van de opstellers van het rapport nog wel plaats voor enkele horecabedrijven. Voor Ameland, dat uit landschappelijk oogpunt het minst bedeeld is, wordt een goede landschapsbeplanting nodig ge acht. Door de verschillende uitbreidingen zal het mogelijk zijn het aantal slaapplaat sen op Vlieland met 1500, op Terschel ling met 8500, op Ameland met 10.5000 en op Schiermonnikoog met 3300 uit te breiden. Dat is nodig als men de ontwikkeling van het aantal vakantie gasten in de afgelopen jaren ziet; van 1960 steeg het aantal overnachtingen van 1.897.500 naar 2.138.000 in 1963. Opmerkelijk is daarbij, dat het aantal Nederlanders iets daalt, nl. van 1.612.137 naar 1.455.514, terwijl het aantal bui tenlanders gestegen is van 285.363 tot 682.886. Hierbij speelt een rol, dat de vakantie-periode in Duitsland (want de buitenlanders zijn hoofdzakelijk West- Duitsters) langer is dan in Nederland, terwijl de Duitse ziekenfondsen ook een kuur aan de Waddenkust grote gene zende waarde toekennen. Voor Terschelling wordt een concen tratie van kampeerterreinen bepleit. Men kent hier n.l. een 60 70 terreinen. Om hier tot een betere situatie te ko men, spreekt het streekplan zich uit voor een concentratie in een zekere zonering, waardoor betere voorzienin gen op het gebied van hygiëne, toe zicht en verzorging getroffen kunnen worden. Men acht het ook gewenst de kampeerhuisjes niet op de kampeer terreinen toe te laten, maar hiervoor aparte terreinen aan te wijzen. Ver betering van de situatie wordt trouwens niet alleen door planologische maatre gelen bereikt, doelbewuste hantering van een doelmatig ingerichte kampèer- verordening en een regeling omtrent de eisen van constructie, indeling en uiterlijk van de kampeerhuisjes zijn als sluitstuk nodig. Een 200 slaapplaatsen moet worden gesaneerd, zo meent het rapport, dat verder de aanleg -van we gen voor ontsluiting van kampeerter reinen aanbeveelt; ook zijn vier nieu we rijwielpaden in het plan opgenomen. bihearsking in boeresaek en neame fynt men de warberens en de eigen forant- wurding sa libben as krekt op dit ge biet. Neist de séwearende wetterskippen en de feanpolders binne it binammen de boezemwetterskippen, dêr’t in hiele his- toarje fan ieuwen oan to’n grounslach leit. Dit wetterskipspatroan botst nou mei de nije tiid en de nije easken. Foar in moderne bidriuwsfiering is de wetter- bihearsking in saek fan de earste rang. De oerheit hat hjir de taek de algemiene wurken ta stan to bringen en wy haw we fan ’e winter düdlik sjen kinnen, dat hjir jit hiel hwat barre moat. It nije ge- mael to Staveren en de ütstreaming nei de Lauwerssé sille dizze kant fan de kwestje oplosse moatte, mar dêrneist is it patroan fan inkelde hünderten sels- stannige polders en wetterskippen net mear fan üs tiid. De reorganisaesje is al inkelde jierren oan ’e gong en oant nou ta wie it forset fan de yngelannen yn de measte gefallen wol oer to sljuchtsjen. Dat nimt net wei, dat de konsintraesje op it Amelan swier siet en noch sit, dat de gearfoeging fan de Fiifdelén Sédiken bütendyks en binnendyks weromnomd is en dat der op it heden in sterk forset is tsjin de oprjuchting fan ien great wetterskip foar de Noardwesthoeke fan Fryslan, dat fjouwer en tritich wetter skippen omfetsje sil. It ütstel leit nou by de stikken foar de kommende steate- sitting en it hat der alle skyn fan, dat hjir de fonken wolris öffleane kinne. Ik rin der fierder net op foarüt, mar ik soe wol in inkelde opmerking meitsje Gysbert - om hoed en from gol ,en goed seit <is hjoed: In het streekplan is in zoverre geen rekening gehouden met het plan Ame land door middel van twee dammen aan het vasteland te verbinden, dat op grond daarvan reeds verschillende plan nen in dit ontwerp zijn opgenomen. Daarvoor heeft het plan nog onvol doende vastheid gekregen. Wel heeft men er rekening mee gehouden door geen bestemmingen aan te geven, die later bij uitvoering van het dammenplan de nieuwe ontwikkeling in de weg zou den kunnen staan. Overigens als de dammen inderdaad aangelegd worden, zal de ontwikkeling van de recreatie op Ameland vast geheel anders verlopen dan in de huidige situatie het geval zal zijn; bij een vaste verbinding met de Friese kust zal bijv, vooral dagrecre atie zich op Ameland richten, terwijl ook in het Waddengebied tussen de dammen dan tal van mogelijkheden voor recreatieve voorzieningen geboden kun nen worden. Maar daarvoor kon men nu nog geen plan maken (en dus niet provinciaal) ingedeeld en provincie en gemeenten kunnen nu eenmaal geen streekplan vaststellen voor een gebied, dat niet tot het territoir van de plannenmakers be hoort. Een streekplan moet men trouwens ook niet zien als een strak keurslijf, maar meer als een ruime jas. Het plan, dat nu eerst gedurende twee maanden ter inzage ligt om belanghebbenden gele genheid te bieden bezwaren in te die nen, wordt daarna door de Prov. Staten vastgesteld. Een herziening van het plan is later vrij gemakkelijk en het streek plan is dan ook niet bedoeld om in de bestaande verhoudingen in te grijpen. De gemeentebesturen kunnen hun be stemmingsplannen afstemmen op dit streekplan, dat trouwens in nauw over leg met de gemeentebesturen is vast gesteld. De Duitsers hebben reeds meer dan 100.000 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. Bolswards Nieuwsblad Een zwarte japon van een katoenen gabardi ne, waarbij een katoen- satijnen mantel met een zwart-wit opart dessin behoort. De eerstge noemde stof is van Blij- denstein-Willink, de mantelstof van Menko. A. Diepeveen heeft het model ontworpen. Het werd Down-Town ge noemd, omdat het en semble zo geschikt is voor steedse gezellig heden. Model Katoen- show 1966). H In Bolsward hebben ook de R.K. jeugdverenigingen te kampen met veel moeilijk heden. De R.K. jongeren zjjn vrijer in hun doen en laten dan dc Protestanten. Gedoeld wordt in dit verband vooral op dansen, kaarten, biljarten, enz. De R.K. jongeren hebben nog een .voorfdeel’. Ze hebben n.l. een eigen gebouw, dat zondags en zaterdags op geregelde tijden geopend is. In dit gebouw kan de R.K. jeugd kaarten, iets drinken, biljarten, praten enz. Is zoiets niet mogelijk b(j de Protestanten? Het is toch waar, dat veel jongeren zaterdag en zondags zich op bepaalde tjjden vervelen, niet thuis willen bljjven en in de stad de gezelligheid trachten te vinden. Café’s worden bezocht. Als er nu eens een Protestants gebouw kwam. Een gebouw, dat bijv, zaterdagmiddags beschikbaar is van 2-6 uur en 's avonds van 7-9 uur. Ook zou het zondags een paar uurtjes geopend kunnen zijn. Wanneer er tafeltennis kan warden beoefend, een bibliotheek aan wezig is en verder nog diverse spelen zoals schaken en dammen, zou dit dan alles in een behoefte voorzien De zaak is uitgdbreid besproken. Suggesties zijn gedaan. Er zou steeds een predikant of tenminste een kerkeraadslid aanwezig moeten zijn; gelegenheid tot vertrouwel(jk praten is noodzakelyk en alcoholische dranken zijn niet gewenst. Yn d(jn Tuwn iz noagh to wjoeden Taljochting: Bimuoi dy net mei in oar, yn dyn eigen tün is genöch to wjüden. Spoedig zal er een nieuw koffiesurrogaat in de handel worden gebracht. De sa menstelling van de „nieuwe” regerings- koffie” is nog geheim. Vermoedelijk be horen tot de grondstoffen bloembollen, waarvan bekend is, dat zij het meest smakelijke vervangingsprodukt opleve- Tj. de J. ren, alsmede gerst. De R.K. padvinderij mag zich verheu gen in een flinke belangstelling. Naast deze padvinderij is of was 1er een tweede, waarvan ieder kind lid mag zijn. Speciaal R.K. jeugdwerk vindt men niet onder de kinderen van beneden de 12 jaar. De K.A.J. (Katholieke Arbeiders Jeugd) kortweg de kajotters genoemd, heeft in Bolsward een bloeiende afdeling. De groep in Bolsward is ook weer onder verdeeld in verscheidene kleinere afde lingen. Er is hier een muziekgroepje, de z.g. Kajolo’s, een toneelafdeling, een jeugdkoor, een wandelvereniging, volley balclub en nog meer. De nadruk ligt op de vrijetijdsbeste ding, maar dan op een zeer prettige. Een club waar je mag doen wat je wilt en waar je niet opgelegde lezingen hoeft aan te horen, moet wel aantrek kelijk zijn. De leden zijn jongens, die overdag werken en niet meer naar school gaan. Ook de meisjes kunnen zich aansluiten bij een groep, nl. bij de K. V. J. (Katho lieke Vrouwelijke Jeugd). In deze groep praat men veel meer en de groep is ook niet zo onderverdeeld zoals bij de jongens. De groep bestaat gedeeltelijk ook uit schoolgaande jeugd. De meisjes, die overdag werken, sluiten zich eerst aan bij Ao V. K. A. J. (Vrou welijke Katholieke Arbeiders Jeugd). Lang niet alle katholieke jongeren zijn aangesloten bij één der genoemde ver enigingen. Is er bijv, iemand, die alleen van wandelen houdt, dan kan deze zich aansluiten bij de wandelclub, zonder ver plichtingen ten opzichte van de andere afdelingen te hebben. Catechismus wordt op de clubs niet gegeven. Dit gebeurt alleen op school. Wel worden cursussen gegeven, die goed worden bezocht. De z.g. M.A.-cursussen voor algemene ontwikkeling zijn vooral geliefd en bekend geworden. Er worden ook cursussen gegeven voor 18-jarigen en ouderen. In de lessen 10) wordt allerlei voorlichting gegeven. De leerlingen worden vele dingen bijge bracht en hiermede klaar gemaakt voor het leven. Eenmaal in het jaar houdt men in Bols ward een bijeenkomst voor alle Rooms- Katholieke jongeren uit de stad en om geving boven de 18 jaar. Het samenzijn duurt soms wel een week. In deze week worden veel lezingen gehouden, vraag- en groepsgesprekken blijken zeer waar devol te zijn. Elk jaar opnieuw blijkt voor deze dagen zeer veel belangstelling te bestaan. In ’t algemeen is er bij deze R.K. acti viteiten frisheid te bespeuren. Er wordt met enthousiasme gewerkt, al moet ook geconstateerd worden, dat lang niet alle R.K. jongens en meisjes lid zijn van een club. De kennis van de Bijbel werd en wordt bij de Rooms-Katholieken niet zo op zettelijk op de voorgrond geschoven, evenmin als bij de Doopsgezinden. De jeugdclubs evenwel draaien beter! Nu is het al of niet brengen van bijbel kennis niet alleen het punt, waardoor het Hervormde en ook Gereformeerde jeugdwerk op dood spoor blijkt te lopen De hele aanpak, organisatie, speelt par ten. De ,leer’ is nu jaren aaneen het belangrijkste geweest. Komt nu de tijd van leven’? De Protestanten hebben, wat het jeugd werk betreft, behoefte aan een volko men nieuwe aanpak. Het beste lijkt ons niet te beginnen met clubs van bijv, jongens van 12 en 13 jaar uit de gehele stad. Beter is het clubs te hebben van jongens uit een be paalde wijk, met als het kan een nog jeugdig persoon als leider. De R.K. jeugdorganisaties bijv, kennen hier ter plaatse ook wijkpropagandisten. BREK DE TRIED NET! As it tij forrint, foarset men de beakens, seit in aid sprekwurd en as dat ea wier west hat, dan is dat hjoed de dei wol. It tij op elts gebiet is hurd oan it forrinnen, sa hurd, dat it alle muoite kostet om net efter to reitsjen. Foroa- ringen kostje lykwols hiel hwat geast- like en materiële offers en sadré dizze offers foar eigen doar komme to lizzen, brekt it forset los. Dér Ontkomt gjin minske oan. Hjir yn Fryslan, dêr’t ieu wen lang it patroan fan de mienskip lein hie fan lytse en hwat greatere agrerys- ke mienskippenf sitte wy op it heden In verband met het huwelijk van Prin ses Beatrix en de heer Claus von Arns berg zal het a.s. donderdag 10 maart een nationale feestdag zijn. Winkels en kantoren zullen in Bols-1 ward dc gehele dag gesloten zijn. Ook de markt wordt een dag verscho ven. Deze wordt nu gehouden op woens dagmorgen. Voor ons blad van a.s. vrijdag dienen we advertenties en berichten eveneens een dag eerder in ons bezit te hebben en wel uiterlijk tot woensdagochtend 10 uur. Bolsward aansluiting of in ieder geval veel meer contact met de Hervormden. Uit oeucmenisch oogpunt is dit toe te juichen, maar in het raam van de hier boven genoemde ,wijkclubs’ is een zeer goede samenwerking ook zeer van node. Het voordeel van dergelijke clubs is nl. ook, dat de vrienden meestal bijelkaar komen, dat de leden elkaar veel vaker zien op straat en behalve op clubavon den, ook op andere avonden op eigen initiatief kunnen samenwerken en spe len en sporten enz. De jongens moeten taken en verant woordelijkheidsgevoel krijgen. Ze moe ten ook voelen, dat het hun club is en niet de club van een leider. Eén keer in de maand moet er een avond wor den belegd met de andere clubs. Be halve tegen elkaar wedstrijden te hou den, kunnen dan met elkaar .inleidin gen’, zij het kleine, worden gehouden. Moeilijkheden worden besproken en vriendschapsbanden verstevigd. De school en het gezin moeten de taak, die de clubs vroeger hadden, nu pro beren over te nemen. De rijpere jeugd is meer geschikt voor inleidingen en ge sprekken. Voor deze jeugd zijn ook de jeugddiensten bedoeld. De asfaltjeugd zal in de kleine groepjes zonder te veel inleidingen ongetwijfeld veel meer aan sluiting krijgen bij de kerkelijke jeugd. Bovendien kan er aan deze asfaltjeugd nu meer aandacht worden geschonken. Als doel van de clubs moet evenwel gelden, ten eerste het bijbrengen van het Christelijk leven en ten tweede de Hoofdsom der Wet. Na een diensttijd te Bolsward van 38 jaar gaat de heer A. Ridder, onderwij zer aan de R.K. jongensschool, eerst daags met pensioen. 19 mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1