De Gaulle veroorzaakt ernstige de N.A.V.O crisis in en m omroepbe- discussie Belastingverlaging leid opnieuw ■s hark sjoch Indonesië nu militaire staat en Gysbert Japiks 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin v -'V.' J M ME a V, VRIJDAG 18 MAART 1966 105e JAARGANG No. 22 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Radio en t.v. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. 'Vj Uitgave: A. J. OSINGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Felle reacties. De reacties van de anderen zijn fel ge weest. President Johnson heeft onmid- Zowel de k.v.p. als de v.v.d. deed de duidelijke uitspraak, dat de belasting moet worden verlaagd, zoals bij de for matie van het kabinet-Cals is afgespro ken. De liberalen, die door de twist over het radio- en televisie-beleid uit de re lief leger aan de macht. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 tje Klazes, overleden 16 jan. 1813. Het kan wel in de krant, maar mijn naam er niet bij, want dan komt ieder in het dorp bij mij. Goed be keken, maar u zou natuurlijk entree kunnen vragen. In het gouden zonnetje komt van avond 18 maart de heer O. de Boer, hoofdboekhouder van de C.Z. „De Goede Verwachting” te Workum. Op 20 maart zal het n.l. 50 jaar geleden zijn, dat de heer de Boer bij „de Goe de Verwachting” in dienst trad. Met een goede verwachting gaat hij de feestavond tegemoet. Doorslaand argument. Op een dorp in de Z.W.hoek van Friesland wij noemen geen namen werd bij be grafenissen de klok niet meer geluid. Ter vergadering pleitte iemand voor herinvoering. „It is oars sa’n deade boel,” sei er. Tjawat wilt u anders Een vaste plaats? De a.r. partij heeft te Bolsward haar biljet over dat van de Frysk Nasjonale Partij heenge- plakt en dit hoewel er nog ruimte zat was op het plakbord. Het com mentaar dat we van iemand uit a.r.- kringen hoorden: Verleden keer stond de a.r. ook op die hoek van het bord. Wij wisten niet, dat hier óók al vaste plaatsen waren. Niet erg hoopvol voor nieuwe partijen. 3e week maart 1911 Gysbert - om froed en from gol en goed •eit fis hjoedi De roeiploeg van Oxford traint weer dageljjks op de Theems voor de grote komende bootrace tegen Cambridge, welke op 26 maart zal plaatsvinden. Hier glijdt de ploeg over het mistige water van de Theems bij Putney. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadccl, Hindeloopcn, Wonscradecl, Workum en Wymlmtseradcel. geringsboot waren gevallen, vertelden nu, dat de hele zaak toch eigenlijk niet meer zo belangrijk is. Mr. Enzo Toxopeus, de zaterdag in Amsterdam tot fractievoorzitter benoemde opvolger van Mr. Geertsema, voegde er nog aan De arbeidsdienst is van groot moreel en sociaal nut, dat zal ook in Nederland blijken. Steenhouwerij Hofstra te Sneek zal 50 ton natuursteen leveren voor de uitbrei ding van het stadhuis te Bolsward Het diploma Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden, toegekend aan E. Wes- tra te Kimswerd; H. Hoekstra te Lutke- wierum en S. Wijnia te Wons. stemming zich niet weer eens tegen het leger kan keren. De economische situ atie is moeilijk. Inflatie en hoge prijzen treffen de bevolking. Extra spanningen zullen worden opgeroepen door het machtsverlies van Sukarno, die in vele delen van het land als de voorwaarde voor het behoud van de eenheid werd gezien. Het is mogelijk, dat de regio nale zeggenschap een belangrijker rol gaat spelen. Op het terrein van de buitenlandse po litiek is deze ontwikkeling een geduch te tegenslag voor Peking, dat in Su- brandio, de nu gearresteerde minister van buitenlandse zaken, een toegewij de aanhanger kon zien. Café-Rest. te Assen vraagt meisje voor dag en nacht, f 25,per maand. Goede behandeling. Te koop: beste trekhond bij Tj, Jong- sma, Witmarsum. De heer AKlom, 45 jaar werkzaam op de Hollandiafabriek Twee ontwikkelingen moeten ditmaal onze volle aandacht krijgen, n.l. de over dracht van de macht door Sukarno aan generaal Suharto en de stappen van De Gaulle om nog dit jaar een einde te maken aan de Franse samenwerking met de bondgenoten in de N.A.V.O. In brieven aan de regeringsleiders, aangevuld door een gepubliceerde nota, heeft de Franse regering meegedeeld, dat z(j niet langer kan toestaan, dat er op Frans gebied bases en troepen zijn, waarover zij niet zelf het bevel voert. Dat betekent, dat binnenkort de Amerikaanse bases in Frankrijk gesloten zullen moeten worden, dat het geallieerde opperbevel uit Fontainebleau zal moeten vertrekken, maar ook dat Frankrijk zijn troepen in Duitsland (60.000 man), die onder opper bevel van de N.A.V.O. staan, aan dit bevel zal onttrekken. Frankrijk toont zich wel bereid deze troepen in Duitsland te laten, en wenst daartoe bilaterale onder- handelingen met West-Duitsland tte openen, zoals het ook bilaterale onderhan- dclingen wenst met de Ver. Staten om allerlei regelingen te treffen, die noodza kelijk worden door dit besluit van De Gaulle waarover geen overleg mogelijk is. Over het radio- en televisiebeleid lieten v.v.d. en k.v.p. ook al gelijke geluiden horen. Beide partijen klaagden, dat de invoering van het nieuwe beleid wel erg lang op zich laat wachten. Fractievoorzitter Schmelzer van de kvp zei, dat er nog wel heel wat wensen zijn Doordat de overgangsfase nog niet in volle werking is kunnen geen prakti sche ervaringen worden opgedaan voor een definitieve regeling van het nieuwe beleid, meende hij. Wat „eigenlijk hele maal niet” op gang komt, is de reclame in radio en t.v. „Wij waren het er toch over eens, dat die moest komen!” riep hij. Hij had een wijs advies voor mi nister Vrolijk (cultuur, p.v.d.a.): „We moeten het niet allemaal zo perfect wil len regelen, dat wij er later niets meer aan kunnen veranderen.” De heer Geertsema van de v.v.d. noem de het „lachwekkend”, dat de omroep wet een jaar na de kabinetscrisis nog niet tot stand is gebracht. Hij veron derstelde, dat de socialisten „zich door niets laten weerhouden om hun eigen doelstellingen na te streven”. Daar was de heer Schmelzer het niet zo mee eens. Hij zag in elk geval geen grote socialistische successen. „Het ka binet-Cals heeft zich ten opzichte van verschillende socialistische stokpaardjes nogal rustig en realistisch opgesteld”, zei de k.v.p.-voorman. Opvallend was het, dat de heer Schmel zer nogal fel van leer trok tegen het „Zo is het”-programma van de socialis tische VARA. Wanneer wij volstrekte voorstanders en behoeders willen zijn van de vrije meningsuiting, dan zouden alle zendgemachtigden toch goed doen zich te realiseren dat zij het zijn, die krachten, welke zich tegen die vrije meningsuiting gaan keren, oproepen, als zij van hun vrijheid op een vér gaande wijze misbruik maken, aldus de heer Schmelzer. Ais voorbeeld noem de hij het „Zo is het”-programma. „Dat gebeurt als een kleine groep mensen onevenredig veel gelegenheid krijgt op normloze wijze schokeffecten na te ja gen, waarbij zij, die bespot worden, zich niet of nauwelijks kunnen verdedigen en zeer velen in ons land zich terecht gekwetst voelen”. Hij kreeg hiervoor een langdurig applaus van de k.v.p.- partijraad. Ook de liberalen hebben het over „zo is het” gehad. Een vertegenwoordiger uit Den Haag vroeg hoe de liberale frac tie dacht over censcuur. Er klonk luid boe-geroep. Mevrouw van Someren zei: „wij moeten niet zo snel 't woord cen suur in de mond nemen”. De heer Van Riel, liberaal fractieleider in de se naat, zei over het boe-geroep: „Bij ons past niet het keelgeluid van geestelijk onvolwassenen”. Hij meende dat de vrij heid niet wordt aangetast als gepraat wordt over het menselijk respect in deze uitzendingen. „Wij mogen wel degelijk er over praten of deze uitzendingen na tionaal constructief zijn”. Verkiezingen. Volgende week woensdag gaan zevenen- eenhalfmiljoen Nederlanders naar de stembus. Achthonderdduizend meer dan bij de laatste verkiezingen (in 1963 voor de Tweede Kamer). Voor het eerst zullen er ook (vierhonderdduizend) jon ge kiezers bij zijn, die, dank zij de ver laging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 naar 21 jaar, nu ook een poli tieke keuze kunnen doen. Hierbij, ter vergelijking met de uitslag van woens dag, een overzicht van de samenstel ling van de huidige Provinciale Staten (gekozen in 1962). Hiervoor zijn de ze tels, die de partijen in de Provinciale Staten hebben, bij elkaar geteld. Voor elke partij is dus het totaal gegeven van alle elf Provinciale Staten. Het resultaat is dan: k.v.p. р. v.d.a. v.v.d. a.r.p. с. h.u. р. s.p. с. p.n. S.g.p. boeren g.p.v. overigen 217 zetels 207 64 67 63 13 13 12 1 3 5 dat men zich aan afspraken houdt," zei hij. De heer Geertsema wierp zich hier di rect met het nodige oppositionele vuur tegenaan. Tegen zijn opvolger Toxopeus zei hij zaterdag; „Misschien zul jij bin nenkort ook ervaring kunnen opdoen met een kabinetscrisis”. De heer Geert sema meende, dat hij nog nooit zo op zijn politieke wensen was bediend. „Het antwoord op mijn vraag kwam op het moment, dat ik de vraag stelde.” De liberaal had ook al fel stelling ge nomen tegen de (overigens nog heel voorzichtige) suggesties om de aange- kondigde verlaging van de loon- en in komstenbelasting met zo’n half miljard gulden, maar niet te laten doorgaan om dat de regering zoveel geld nodig heeft voor gemeenschapsvoorzieningen. „Ik doe U niet de belofte, dat een regering met liberalen nooit de belastingdruk zal verzwaren. Maar wel zullen we ons altijd blijven verzetten tegen een be leid, dat weigert een norm te aanvaar den voor de stijging van de overheids uitgaven,” riep de heer Geertsema in Amsterdam. Hij wilde weten hoe de an dere partijen hierover dachten. Het leek er het afgelopen weekeinde op, dat k.v.p. en v.v.d. broederlijk samen de loopgraven in gingen om zich te ver dedigen tegen de socialistische aanval len. Hetgeen verdacht veel ging lijken op het beeld, dat onder de vorige rege ring zichtbaar was toen de p.v.d.a.-op- positie- en de v.v.d. nog regerings- partij was. De p.v.d.a. voelt er wel voor om de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting niet per 1 januari 1967 te laten doorgaan. De anti-revolutio- nairen, de derde regeringspartner, zit ten voorlopig nog in het niemandsland. Men zegt geen ja en geen neen. overleg met Frankrijk te wensen, doch de kwestie met alle bondgenoten te wil len bespreken. Bondskanselier Erhard heeft de opvatingen van De Gaulle op koele wijze van de hand gewezen. De Engelsen zijn bijzonder boos en orga niseren in de Raad van de N.A.V.O. een gemeenschappelijk front tegen Frankrijk. De crisis in de N.A.V.O. is geopend. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De Gaulle heeft hiermee in sneller tempo dan verwacht werd de conse quenties getrokken uit zijn opmerkin gen op zijn persconferentie van februari waarin hij het einde voorspelde van de Franse horigheid aan Washington. Meende men aanvankelijk nog, dat De Gaulle aanstuurde op algemene onder- handelingen om de structuur van de NA.V.O. zoveel mogelijk in zijn geest te wijzigen, de mogelijkheid van een gesprek is nu afgeka.pt. Of, zoals De Gaulle zegt, de kans, dat een uittreden zonder overleg de natuurlijke ontwikke ling was. Zijn besluit roept een aantal vragen op. Wat zijn de militaire gevolgen en wat de politieke? En dan, waarom heeft De Gaulle dit gedaan? Het Franse uittreden is vooral geogra fisch een slag, omdat van zee uit de toegang tot Duitsland, het meest ooste lijke gebied van het bondgenootschap, beperkt wordt tot België, Nederland en de Duitse Noordzeekust. Dat geldt niet alleen voor toevoerproblemen, maar ook voor geallieerde vliegtuigen, die niet meer over Frankrijk zullen kunnen vlie gen. Dat de N.A.V.O. de Franse troe pen in Duitsland zal moeten missen, is geen onoverkomelijke slag. Voor Frank rijk is het een nadeel, dat zijn lucht macht in Duitsland nu niet langer over Amerikaanse kernwapens zal kunnen beschikken en bovendien dat Frankrijk uitgeschakeld wordt van het geallieer de waarschuwingssysteem, dat de komst van vijandige vliegtuigen en raketten moet melden. Zonder zo’n vooruitgeschoven waar schuwingssysteem, gecompleteerd waar schijnlijk door waarnemingen van aard- satellieten, heeft een moderne defensie weinig zin. De Fransen schijnen echter te hopen hiervan nog te kunnen blijven profiteren. to dat de v.v.d. helemaal geen oppo sitiepartij wenst te blijven. Het meest interessante onderdeel van de vaak zeer lange redevoeringen van k.v.p.- en v.v.d.leiders ging over de belastingen. De heer Schmelzer, fractievoorzitter van de Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer, liet er geen twijfel over bestaan, dat de k.v.p. niet accoord gaat met een uitstel van de beloofde belas tingverlaging. „Ik ben wel een beetje verbaasd over het gemak, waarmee hier en daar over deze zaak wordt gesproken en geschreven. Is men soms vergeten, dat het hier gaat om een bij de kabi netsformatie gemaakte afspraak? Het wordt in ons land gelukkig toch nog altijd als een goed ding beschouwd, De jeugd van tegenwoordig is, zegt men, weinig politiek geïnteresseerd. Op scholen en cursussen wordt er daarom wat aan gedaan. De (oude re) jeugd moet woensdag immers óók stemmen. Wie was Abraham Kuiper? werd gevraagd. Oprichter van de S.D.A.P. was het antwoord. En wat betekent V.V.D.? antwoord: Veel Vrije Dagen. Als de jeugd er zo over denkt, zal de laatst genoemde partij wèl stemmen garen. Afbraak. Aan het Hoog Bolwerk is weer een huis gesloopt. Overigens het gaat met de sanering daar wel wat langzaam. Nog meer geboortelepels werden ons gemeld. Het houdt maar aan. Hier zijn ze: een lepel met de naam Trijn tje Jacobs Noordman 1839 (in be zit van mevr. A. Molde Boer, ’t Laag 5 te Bolsward) van Jan Pie ters Oosterhaven 30 nov. 1822 (in bezit van P. Oosterhaven, Master Hiemststrjite te Wommels) en Rink Obes, geb. 15 dec. en gedoopt 16 dito 1731 van R. Posthumus te Sieswerd 5, bij Hichtum). Van Hichtum gesproken. De bermen tussen Hichtum en Bolsward liggen bezaaid met lege condens-melkblik- jes. Waren ze vol geweest dan was het leuk rapen, maar nu is het voor de maoiers alleen maar lastig. Een „botsen” voor B. en C. De op brengst van de inzameling ten bate van het huwelijksgeschenk te Bols ward bedraagt f 236,72, zoiets als 2J4 cent per inwoner. Zanglust bleef. De dorpkes ontvolk ten, maar de zanglust bleef. Zo kon de zangvereniging te Schettens-Lon- gerhouw het jubileum vieren, maar het aantal zangers daalde in die ja- ren van 64 tot 16. Als het in dit tempo doorgaat, is het spoedig een kwartet. Vooral politiek. De problemen liggen vooral op politiek gebied. Wanneer Frankrijk zal trachten op basis van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag een bilaterale overeen komst met Bonn te sluiten over de handhaving van de Franse troepen in Duitsland, dan nemen deze troepen een geheel andere positie in dan de Duitse troepen, die geheel gesteld zijn onder het geallieerde opperbevel. Dat kan niet nalaten het Duitse nationale gevoel te prikkelen, iets waarmee niemand is gediend. Wat beoogt De Gaulle met zijn besluit? Het is ongetwijfeld ingegeven door de Franse nationale tróts, maar het wordt gedragen door een concept van de we reldorde, die wat afwijkt van de taxatie van de andere mogendheden. De Gaulle ziet de noodzaak van de N.A.V.O. niet meer in, wel van het Atlantische pact, dat bepaalt, dat de bondgenoten elkaar moeten bijspringen De geïntegreerde defensie van de NAVO is overbodig geworden, doordat de drei ging van Rusland uit niet meer bestaat, meent De Gaulle. Misschien moeten wij het geheel zien in het kader van zijn slogan Europa van de Atlantische Oce aan tot de Oeral, wat zou betekenen, dat bij een nauwere samenwerking met het Oostelijke blok in een groter Euro pa voor wenselijk houdt. Maar voor lopig zal hij wel trachten een nauwere samenwerkiig van de Zes van de E.E.G. ook op militair terrein te bereiken. Maar dat betekent voor Bonn het doen van een keuze tussen Parijs en Washington, waar het beslist niet aan wil. En moet het kiezen, dan zal het vermoedelijk Washington zijn, waarbij Frankrijk in zijn isolement blijft, beschermd overi gens door de defensie van de anderen, en vooral van Amerika. en meer Deze week hebben de Kamerleden het druk gehad. Zo slak voor de verkiezingen (die volgende week woensdag worden gehouden; zijn de avonden en weekeinden gevuld met spreekbeurten en vergaderingen. Tijdens het laatste weekeinde was het nog maar net bij te houden. In Amsterdam vergaderde de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, in Utrecht kwam de pa-tijraad van de Katholieke Volkspartij bijeen. De grootste oppositiepartij en de grootste regeringspartij. Wie een handig gebruik van de agenda's maakte en over een snelle auto be schikte, kon net de belangrijkste momenten van de twee bijeenkomsten bij wonen. „Slaet op de trommele. Dat doen straks o.a. de Wommelser le den van hun drumband op het in ternationale muziekconcours te Kerk- rade. Wij wensen hen nu reeds succes. Niet langer de Hic. De Hic, die te Hichtum van het plaatsnaambord was gerukt, zodat dit Bolswardse forensendorp een tijdlang als HTUM door de wereld ging, is weer her steld. Hichtum heeft niet langer de Hic. Modern sprookje. Een Klein Duim pje op de fiets moet wel een modern sprookje zijn. Bij de speeltuin Jeugd en Vreugd’ (juist daar) fietste een vrouw met breiwerk onder de snel binder. De draad die achter de fiets aansleepte, werd hoe langer hoe lan ger. De weg terug vinden moest zo niet moeilijk zijn. Maar of het dadrom gebeurde? Een vijftal meis jes zag het en meldde het voorval aan H. en S. Somber geluid. Op 4 mei worden in Bloemkamp de schriftelijke examens gehouden voor diverse groepen leer lingen ziekenverzorgsters. „Dan mag de vlag wel halfstok,” zei een pessi- miste onder hen. Welnu, dit gebeurt: het is de 4de mei. Bijna een halve eeuw geleden, n.l. op 18 febr. 1918 kreeg de heer Tsj. Wiima (of Wijnia?) o.d. Wons een prentbriefkaart met de boodschap: „Ik heb het wel aardig getroffen, ’t zijn hier allemaal Friezen, D. Burg- graef en J. Breimer en andere lig gen hier naast mij. Wij krijgen goed eten, maar niet te veel, maar 't redt hem nog wel zoo’n beetje”. Kaart werd tussen oude foto's gevonden. Er staat geen afzender op, wel een foto van twee lieve meisjes. Wie is Wij- ma en wie de soldaat, die schreef Een lezeres uit Baarderadeel schrijft ons: Ik heb nog een lepel, waarop staat: 20 september is geboren Rig- weesi. 1-l’VölUCHV ö/UllllOUli aswa-v v. dellijk teruggeschieven geen bilateraal Na enkele weken voortdurende onrust in Djakarta, waarbij studenten op in tensieve wijze betoogden tegen alles wat communistisch was of vermoed werd te zijn, heeft president Sukarno zjjn politieke bevoegdheden overgedragen aan generaal Suharto, die als eerste maatregel een verbod van de commu nistische partij afkondigde. Per slot had Sukarno hem gevraagd alle maat regelen te nemen, die nodig zijn om de orde te herstellen. Sukarno blijft presi dent, maar zonder politieke macht. Die is nu geheel in handen gekomen van de legerleiding. Daarmee is een einde ge komen aan de kortstondige poging van Sukarno in de afgelopen maanden naast de machtsfactor leger een nieuwe, poli tieke machtsfactor in het leven te roe pen, die het hem mogelijk zou maken het leger de baas te blijven. Hij leek nog redelijke troeven in handen te heb ben toen hij generaal Nasution naar huis kon zenden, maar nu blijkt toch, dat het leger meer reserves energie heeft gehad dan men vermoed de. Er rust een zware taak op de nieuwe leiders. De roerigheid onder de bevol king is groot en al schijnt het leger nu de instemming van de bevolking te hebben, dut wil niet zeggen, dat de 22 Dear komt in tyd dat all uwz’ moeyte in pijne Eyn nlmt, in alle’ uwz weer moed sil fordwjjne.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1