Jeugdwerk in de branding Politieke jeugdverenigingen, sport organisaties en vrijetijdsbesteding Gysbert Japiks Bij het verscheiden van onze medewerker J. de Boer I 11 Fan de Marlinyloer Zilveren filmpjes 4e week maart 1911 Vrouw maakt solo vlucht om de wereld F- 1603-1666-1966 Illlllllllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllllllin DINSDAG 22 MAART 1966 105e JAARGANG No. 23 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS BOEKENBALVERSIERDER TJ. de J. Uitgave: A. J. OS1NGA NV., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal bij vooruitbetaling) Giro 887926 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Politieke organisaties. we leven, dat ze tegemoet gaan. In het algemeen kunnen we zeggen, dat de jonge mens er behoefte aan heeft inge wijd te worden in de wereld der vol wassenheid. Jeugdverenigingen en exa mens komen slechts ten dele aan deze behoefte tegemoet. Zolangs de clubs en ook de scholen te veel naar het ver leden en te weinig naar de toekomst kijken, zullen veel jongeren langs zij- en sluipwegen compensatie zoeken voor het tekort aan echte leiding. Het woord initiatief komt van imitatie, inwijding. Het heeft geen zin de jeugd slapheid en een tekort aan initiatief te verwijten, als de ouderen haar niet hel pen over het dode punt heen te komen, als de volwassenen niet zelf een ant woord geven op de uitdaging der huidi ge cultuur. De crisis wordt voornamelijk veroor zaakt door het ontbreken van een toe komstbeeld, dat voor de jonge mens voldoende perspectieven biedt, om hem de behoefte te doen gevoelen tot deze toekomstige wereld te worden ingewijd. En wie zou beter als leider kunnen op treden dan Hij, die in het volgende ge dicht van Henriëtte Roland Holst ge noemd wordt? Een grote groep arbeiders, uit Makkum, gehuwden en ongehuwden vertrok naar Frankrijk, n.l. 35 a 40 personen. „Erbarm U, Heer, over de kinderen van dezen tijd, over hun hoogmoed en hun mateloos begeer’en hunkering naar bedwelmend zingenot. Directie en personeel A. J. OSINGA N.V. Kloosterzusters mogen met kap gefoto grafeerd worden om deze foto op het persoonsbewijs te dragen. De hoofdbe dekking mag geen schaduw over het ge zicht werpen. Het is niet toegestaan zich zonder hoofdbedekking of met een an dere dan op de foto zich in het openbaar te begeven. De landbouwschool te Bolsward telt mo menteel 89 leerlingen, terwijl aan de cur sus akkerbouw bovendien nog 23 cur sisten deelnemen. Amsterdam: De grafisch ontwerper Pieter Groot Is druk bezig met de ver vaardiging van versierselen voor het literair dansfeest: Het Boekenbal”, dat 25 maart in de RAI te Amsterdam zal worden gehouden. Behalve de sportverenigingen, die voor al ook op de jeugd zijn afgestemd, zijn er in Bolsward verschillende politieke organisaties, die ook jeugdafdelingen hebben zoals bijv, de A.R.J.O.S. en de C.H.J.G. De Jonge Strijd heeft ook een bloeiende afdeling ter plartse. In het algemeen is de belangstelling voor dergelijke verenigingen nog veel geringer dan die voor de jeugdclubs, uitgaande van een kerk. Het gebeurt zelfs, dat op een vergade ring alleen het bestuur en een spreker verschijnt. Politieke interesse bestaat blijkbaar niet of nauwelijks. Wanneer men de jeugd er naar vraagt, zegt ze geen verstand van politiek te hebben, nog geen keuze gedaan te hebben, zich HWAT SIL DE UTSLACH WURDE? Moarn wurde yn alle provinsjes de nije steaten keazen. Mei men de struibiljet- ten en forkiezingsbiljetten leauwe, dan binne alle partijen hiel hwat fan doel, de iene sil jit mear as de oare. Dat seit bést, fansels en men kin it yn sa’n tiid ek net oars forwachtsje. Forkiezingstiid, dat is sokssahwat as nijjierswinsken.. Fan alle kanten hearre jo heil en segen, alles hwat winsklik is en moai waer en lange dagen. Mar nijjiersdei duorret mar ien dei en dan is alles wer gewoan en der is net folie foroare. Ik soe bang wêze, dat it mei dy forkie- oan. De stjit troch de yndustrialisaesje- polityk oan it Noarden jown is ütwurke, de winst op industriëel gebiet wurdt al- oan lytser, de groei fan de bifolking is de leechste fan alle alf provinsjes. Wy bigripe skoan, dat de regearing plannen makket om de mynstreek yn Limboarch by to springen en wy hawwe der neat op tsjin, mar hwat dêr nou yn ien klap nel foaren komt is hjir al mear as fyftich jier oan ’e gong. Boppe Zwol le Is it klimaet fan it libben hiel oars as to’n Suden derfan. De trije noardlike provinsjes en Fryslan it meast, komme efteroan en as it net slagget der mear oandacht en stipe foar to krijen wurdt dat aloan jit slimmer. Der sil folie mear oandacht frege wur de moatte foar dizze provinsjes om foar to kommen, dat Fryslan forwurdt ta in diel fan it l&n, hwer’t men simmerdei hinne giet to silen, mar dat njoggen moanne fan it jier oan wyn en wetter oerlitten wurdt. De hakken moatte yn ’e groun, wy sille meiinoar fjochtsje moatte om FryslAn der by to lüken en de partij dy't dat klearspilet, fortsjin- net de stipe fan Aids. Hoe’t de ütslach moarn ek wêze sil, it sil komme moatte fan in oare geast en dy geast rint dwers troch alle partijen hinne. Net kleije en klieme mar biret oan- pakke. Oan wurden hat men nou yn de forkiezingsbiljetten genöch offere, lit nou ris sjen hwat de dieden binne. Der allinnich hat FryslAn forlet fan. Reken hun hun hoovaardigheid niet aan, niet hun opstandigheid; Gij weet het immers; z’ is ook opstand tegen een wereld waar Uw geest uit geweken is. De zich christelijk noemende voetbal vereniging heeft verreweg de minste le den, hoewel er gereformeerden, her vormden en van de kerk vervreemden bij zijn aangesloten. De rooms-katholieken hebben in Bols ward de meeste sportclubs. Behalve een wandel- en een volleybalvereniging ont stond hier ook nog de hockeyclub, nu echter reeds geruime tijd een open stads club. AI deze clubs mogen zich in een behoorlijke belangstelling verheugen. De V.C.J.V. en de C.J.V. (boven 16 jaar) hebben nu in het voorjaar 1961 een wandelclub opgerieht, waarvoor di rect grote belangstelling bestond. Er kwamen toen ook al plannen voor het een volleybalvereniging, reeds het begin van de het V.C.J.V.- en C.J.V.- zal geen dingen doen die rechtstreeks tegen het christen-zijn indruisen, maar hij dient God en zijn naasts lief te hebben als zich zelve, ook in de sport. En het al of niet voetballen op zondag is maar een bijzaak, die over enkele jaren misschien geheel komt te verval len. Het is n.l. best mógelijk dat de sportactiviteiten van de zondag naar de zaterdag worden verschoven, evenals in Engeland, dit in het kader van de vijf daagse werkweek. Ook bestaat de mo gelijkheid er, dat de sport meer in het midden van de week zal worden beoe fend, omdat velen in de toekomst het weekend niet thuis zullen zijn. jongens cn meisjes, die dagelijks een paar keer langs het stadhuis lopen. Ze hebben het stadhuis van binnen nog nooit betreden en van buiten nog nooit bekeken. Nu de Bolswarder Skotsploech enkele jaren geleden is opgericht, blijkt bij de jeugd belangstelling te bestaan voor der gelijke folkloristische aspecten. De C.J.V. heeft reeds een soort volks- danscursus georganiseerd, waar flinke interesse voor bestond. Ook verschillende toneelclubs, de Frys- ke Krite incluis, tellen jeugd- of in ieder geval jeugdige leden. Nog een vorm van speciale jeugdzorg treffen we aan bij enkele verenigingen, die o.a. de taak op zich genomen heb ben jongens die in militaire dienst zijn te gaan bezoeken. Zo kennen we de protestantse vereni ging „Pro Rege”. De jongens, die een bezoek krijgen, ontvangen tevens een map waar enveloppen en scvhrijfpapier in zit. Ook het P.I.T. is bekend. Het Katholiek Thuisfront verricht vooral werk onder de rooms-katholieke jon gens. Door deze verenigingen worden de jon gens op goede wijze ingewijd in het nieu- stjür by steat binne, omt hja fierst to min seis dwaen kinne en oer sokke bi- hyplike jildmiddels biskikke, dat It win- lik ünbigryplik is, dat hja jit buorkje kinne. De miljarden fan de steats-bigrea- ting binne hjir noch gjin miljoenen. Fier- wei it aldermeaste moat üt de Rykskas finansierd wurde, ek hjir yn Fryslan. Seis dwaen en mei eigen jild bitelje kin de provinsje mar och sa’n bytsje. It greate kwea sit hjiryn, dat alles oer den Haech moat, dat it kolleezje de measte tiid fordwaen moat om der to biddeljen en to pleitsjen, like goed mei It iene as mei it oare. Sunder meiwurking fan it Ryk en sünder de ryksjilden kin hjir oars net barre as hwat lyts wurk. Mar oan dizze grounoarsaek sil de üt slach fan dizze steateforkiezings neat foroarje. Dat moat op nationael niveau bisocht wurde. In twadde opmerking, dy’t ik meitsje woe is, dat it wol fan tige great bilang wêze sil, hwa aensens de leden fan it kolleezje fan deputearre steaten wêze sille. It is bikend, dat de hearen Hoog land en Brouwer om har leeftiid netiwer komme sille. Faeks sil der ek fan de oa- ren jit ien troch in oar forfongen wurde. It soe in ding fan great bilang wêze as de partijen dy’t dizze mannen oanwize, goed foar eagen halde, dat dit bikwame en drege keardels wêze moatte, sil it mei Fryslan in oare en bettere wel ütgean. Hwant it giet op it heden net goed mei üs provinsje. De wurkleazes nimt wer ta, it crilike kwea fan de üttocht is jit altyd oan ’e gong en wurdt wer slimmer Gysbert - om froed en from gol en goed seit üs hjoed: er niet mee bemoeien wil of eenvoudig geen tijd heeft en dan houdt alles op. Wanneer er een grote bijeenkomst ge organiseerd wordt, waar behalve Bols- warders ook veel jongeren van buiten Bolsward mogen komen, is de be langstelling meestal wel groot. De sa menwerking tussen de A.R.J.O.S. en de C.H.J.G. is goed. Deze grote bijeenkom sten worden dan ook door beide ver enigingen samen georganiseerd. Een spreker valt op dergelijke avonden goed in de smaak, getuige de vele vragen, die steeds na een referaat worden ge steld. De ouderen hebben trouwens zelf ook zeer weinig verstand van en interesse voor de politieke aangelegenheden. De jeugd wordt nog wel eens naar de kna pen- of jongelingsvereniging gestuurd, maar naar een politieke bijeenkomst, die éénmaal in de drie maanden wordt gehouden, moet zij uit eigen vrije wil gaan. De vakorganisaties werken ook onder de jeugd, maar treden toch veel min der op de voorgrond en hebben ook niet veel belangstelling. Grote belangstelling en veel leden heb ben verenigingen als de Chr. Platte- landsmeisjes en de Jonge Boerinnenbond (R.K.) te Bolsward. De meeste leden wonen trouwens niet in de stad, maar in de omgeving. De jeugd wordt zeer weinig ingelicht over de kunst in het algemeen en de kunst- en cultuurschatten in Bolsward in het bijzonder. Ouderen zijn in de regel ook niet kunstzinnig en specule ren bij een of andere gelegenheid voor al op het geld. Wanneer er in Bolsward feesten worden georganiseerd, dan Is het vrijwel zeker dat het slotavondpro- gramma bestaat uit alles behalve iets cultureels. Men Iaat bijv, enkele „schreeuwers” ko men, maakt reclame,, trekt de jeugd naar het festijn en zorgt er wel voor, dat er geld in 't laad je komt. Gelukkig is er enkele jaren geleden ter plaatse een muziekschool opgericht. Op de lagere en ook middelbare scholen wordt zeer weinig aan goede muziek- ontwikkeling gedaan, uitgezonderd de massale deelname aan de goed verzorg de schoolconcerten. Er zijn enkele en sembles ontstaan. Onder deskundige lei ding wordt zo geprobeerd de jeugd mu- ziek-minded te maken. Niet alleen pas sief, maar ook actief. Het Jeugdcorps „Oranje” gaf enkele jaren geleden een mooi voorbeeld van hoe het kon. De leiding moet altijd voor haar taak berekend zijn. Ligt die in goede han den, dan is het vrijwel zeker dat er suc cessen volgen. De ouderen willen tegenwoordig de jeugd tegemoet komen door speciale jeugd-abonnemcntskaarten beschikbaar te stellen voor toneeluitvoeringen, de Matthaus-Passion, concerten van het Frysk Orkest enz., het B.I.C. d.i. Bols- wards Initiatief Comité, enz. Ondanks de jaarlijkse schilderijenten toonstelling kan toch niet gezegd wor den, dat er veel kennis en interesse bij de jeugd aanwezig is voor dergelijke kunstuitingen. Toch is er een verschui ving ten goede waar te nemen. Dit komt ongetwijfeld ook door het bezoek, dat veel schoolklassen met leraren aan de tentoonstelling brengen. Het grootste gedeelte van de plaatselijke jeugd be seft evenwel niet, welke kunstschatten de stad bezit. Er zijn bijv, honderden De Jongs Nieuwsblad publiceert de feuilleton „De Gouden Swipe” door Abe Brouwer. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De 38-jarige Britse pilote Sheila Scott is van plan eind april een solovlucht om de wereld te maken. Zij zal daarbij zo ver mogelijk de route volgen die Amy Johnson in 1930 naar Darwin in Austra lië vloog. Haar vlucht zal haar over twee en twintig landen, de Stille Oceaan en de Atlantische Oceaan voeren. Haar één- motorige vliegtuig wordt op het ogen blik uitgerust met extra brandstoftanks en hier en daar gewijzigd om het ge wicht te reduceren voor de langste étap pe, 3840 kilometer over de Stille Oceaan, waarover zij 14-17 uur zal doen, al naar gelang de windrichting. In 1965 heeft Miss Scott de Lord Brabazon of Tara pr(js gewonnen, die wordt verleend voor opmerkelijke prestaties op het gebied van de actieve vliegerij. oprichten van Dit betekende omkering van jeugdwerk. De belangstelling van de kant van de jeugd wordt voor de sport steeds groter. Dit blijkt o.a. uit de steeds groeiende gymnastiekverenigingen. De rooms katholieken hebben 2 gymnastiekclubs. Eén voor jongens en één voor meisjes. De neutrale vereniging op dit gebied is veruit de grootste. De Christelijke gym nastiekvereniging mag zich evenwel ook in een grote belangstelling verheu gen. Het verschil tussen deze laatste twee is, dat de laatste vereniging nooit op zondag, de eerste vaak op zondag optreedt. Van een lid van een christe lijke vereniging wordt evenwel verwacht ook inderdaad christelijk te zijn in leer en leven. Een lid van deze vereniging zingsleuzen net folie oars is. Hwant de trije greate partijen hjir yn Fryslan dy hawwe al tweintich jier de lieding yn it provinsiale bistjür hawn en men kin der wis fan wêze, dat ek nei de oansteande forkiezing dyselde trije groepen de tsjinst ütmeitsje sille. De gearstalling fan de steaten is op it heden sa: PvdA 20 leden; AR 12 leden; CHU 9 leden; VVD 4 leden; KVP 3 leden; PSP 2 le den en de CPN 1 lid. Nou binne der inkelde nije sollisitanten en dus kin it wêze, dat fan dy nije par tijen ek ien of twa leden yn de Steaten komme sille, hja hawwe der genöch drokte foar makke, mar nimmen sil for wachtsje, dat soks ek mar iennige for- oaring bringe sil. Wy krije sünder mis wer in kolleezje fan Deputearre Steaten üt de trije greatste fraksjes. dus wer PvdA, AR en CHU en mei syn trijen sille hja ek grif wer goed 40 setels bi- sette. Dêrmei hawwe hja sa’n greate mearderheit yn de Steaten, dat elk wol bigripe kin, dat de oaren harren nea twinge kinne. Troch dizze steateforkie zings sil dus neat oan de forhaldingen foroarje en dy der syn hope op set hat moat ’m mar op in toloarstelling klear- meitsje. It sit him ek bileaven net yn de partij- forhaldingen dat hiel hwat Friezen min har moed hawwe oer de gang fan saken yn de provinsje. De oarsaek sit folie djipper. De bilang- rykste oarsaek is dat it mei de macht en de finansjes fan de provinsje sa ge steld is dat hja net ta in krêftich bi- Laat hen niet allen verderven en ver loren gaan, maar voer hen langs de paden die Gij weet, uit dezen doolhof near uw zekerheden; voer hen buiten het bereik der valsche góden, naar waar Uw held’re zegen zichtbaar wordt.” Lit nwz, al uwz libben langh Hadde’ uwz guea bejearte’ in twangh Taljochting: quea bejearte kwade be geerte. Met ontsteltenis en diepe verslagenheid bereikte ons het bericht van het plotseling al te plotseling heengaan van onze vriend en medewerker J. de Boer. Zaterdagavond, na een welbestede dag, kwam geheel onverwacht het einde. Wie dit hoorde kan het moeilijk geloven, laat staan verwerken Jelte de Boer was nu weer reeds verscheidene jaren aan onze zaak en speciaal ons blad verbonden. Na een 5 tal jaren gymnasiale stu die en het vervullen van een administratieve betrekking, leek hij hier zijn levenswerk te zullen vinden. Aanvankelijk als hulp in de administratie en afdeling boekhouding werden hem spoedig meer verantwoordelijke taken opgedragen. Hij verleende dra alzijdige medewerking. Op de administratie was hij een gewaardeerde kracht. Maar hij verrichtte ook een groot deel van de acquisitie tot in Mak kum en Sneek. Geregeld vulde hij als assistent van de redactie ook menige kolom In dit blad. Hij verzorgde de raadsverslagen, veel zakennieuws, de filmaankondigingen. En hij deed dit met groot plichtsbesef en voorbeeldige ijver. Na een drukke en lange raads vergadering toog hij in de regel direct aan het werk. Soms schreef hij de hele nacht door. Het gebeurde wel, dat hij ’s morgens de copy afleverde zonder naar bed te zijn geweest en meteen weer aan de slag ging. In dit opzicht was niets hem te veel. In dit blad vindt u van zijn hand nog een verslag van de weder ingebruikname van de Gereformeerde kerk, zijn kerk. Wij hadden er nog een gesprek over. Hij was verrukt over de mooie kerk. Over de woorden van Ds. Van Bochove: „Zalig, die eens God mogen aanschouwen van aangezicht tot aangezicht.” Die woorden waren hem uit het hart gegrepen. Wie had kunnen denken, dat in de eerste officiële zondagse kerkdienst ’n groot gedeelte van het gesprokene aan zijn zo plotseling heengaan zou zijn gewijd. Zelf had hij een week tevoren te Bozum op de be grafenis van de zo tragisch aan haar einde gekomen Anna Teakes nog namens de directie en redactie het woord gevoerd. Hij ging met een zekere voorliefde naar deze begrafenis. De oude banden trokken hem. Afkomstig uit ditzelfde Bozum bleef hij buitenman. Eens in Hartwerd, later in Hichtum vond hij zijn home. Hij gaf zich volledig aan de dorpsgemeenschap, kon zelfs in Hichtum Hartwerd niet ver geten en speelde hier b.v. nog graag mee in de toneelvereniging. Naast zijn ijver werd Jelte de Boer gekenmerkt door zijn onver woestbaar optimisme. Geen weer kon zo bar en boos zijn, dat hij klaagde. Soms kwam hij te voet op zijn werk. Zeer belezen als hij was, wist hij prompt bij elke situatie een anecdote of citaat. De hu mor was zijn tweede natuur. Ook voor het detail had hij belang stelling. Hij leverde b.v. geregeld tips aan Hark en Sjoch, Nu abrupt kwam het einde: Jelte de Boer is niet meer. Zijn geluid is verstomd. Vandaag is zijn plaats op het kantoor leeg. Vanavond mist er op de raadsvergadering een vertrouwde verschijning achter de perstafel. Onze gedachten gaan in de eerste plaats uit naar zijn weduwe en naar de kinderen die vaderloos achterblijven. God geve hen sterkte en troost. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeél, Workum en Wymlritseradeeï. V. Behalve deze verenigingen, die ulfgaan van een Kerkgenootschap, zijn er te Bolsward nog tal van andere clubs, christelijke zowel als neutrale. Zo bestaat er de voetbalvereniging R. E. S., waarbij alleen rooms-katholieken zjjn aange sloten. Naast de neutrale voetbalvereniging C. A. B., die eveneens op zondag speelt, is er nog een derde voetbalvereniging, n.l. Bolswardia. Deze laatste heeft het predikaat „Christelijk” voor haar naam en komt alleen zaterdags op de velden. Opgemerkt kan worden dat voor deze sport, die ook juist in de winter wordt beoefend, procentsgewijze niet veel meer belangstelling bestaat dan voor de bovengenoemde andere clubs. 23

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1