politieke keuze „Aardverschuiving” I o hark en sjoch Weinig verandering in de Atlantische kwestie Verrassende uitslagen, vooral ten opzichte van de Boerenpartij Zilveren filmpjes fel- VRIJDAG 25 MAART 1966 105e JAARGANG No. 24 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, llennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum 1603-1666-1966 api STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Suharto aan de macht Regering in België. Lonken naar Engeland. de de lot ziens, dit was Hark en Sjoch. werken als we hebben gedaan.” Uitgave: A. J, OS1NGA NV., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Wanneer wij ons overzicht beginnen met de mededeling, dat in Indonesië generaal Suharto de macht heeft overgenomen van prresident Sukarno, dan herhalen wij niet het nieuws uit ons overzicht van vorige week. Suharto hee,ft n.I. wederom de macht overgenomen. Enkele dagen nadat hij dat voor de eerste maal had gedaan, verklaarde Sukarno, dat hij nog de voltallige macht uitoefende en dat hij zijn bevoegdheden aan niemand had overgedragen. Suharto voegde hieraan toe, dat hem inderdaad slechts was opgedragen de orde te handhaven. Maar de dag daarop, toen bleek, dat er van een kabinetswijziging niets kwam, trokken de studenten weer de straat op om te protesteren tegen het aanblijven van Subandrio als minister van buitenlandse zaken. Advertentieprijs: 16 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Voorlopig bericht: Het boereboelgoed ten huize en verzoeke van de heer Marten Reitsma op Altena onder Idsegahuizen, is bepaald op woensdag 30 april a.s. Geloof maar dat er omstreeks het jaar 2000 een berichtje in H. en Sj. zal staan, dat er bij een verbouwing een antieke oproepingskaart voor de dag kwam. Dan stemt men natuur lijk allang elektrisch, op een atoom- capsule of. helemaal niet meer. Vergissen is menselijk, en zo toonde een mevrouw Uit de Kerkstraat de voorzitter van het stembureau een ingevuld girobiljet inplaats van de oproepingskaart. Ook dit varkentje werd gewassen. Moeilijkheden voor Ky. Ontevredenheid. Minister Biesheuvel (Landbouw, A.R.) in een tv-gesprek, omstreeks tien uur: „De overwinning van de Boerenpartij is de overwinning van de ontevreden heid. Het kan volgens wij alleen maar een aansporing zijn om door te gaan met een opbouwend beleid. Ik vind het een ern stig maar voorbijgaand verschijnsel. Het is opmerkelijk, dat, hoewel ik als minister van Landbouw de grootste kri tiek van de Boerenpartij heb te verdu ren gekregen, deze partij toch zijn stem men niet blijkt te hebben behaald ten koste van de AR-partij.” Abonnementsprijs f 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Telet. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) al in 4e week maart 1941 Haantje de wed. H. E. 's morgens stemlokaal, Gysbert - om froed en from gol en goed •eit 6s hjoed: Een oud moedertje kwam terug met de mededeling, dat ze thuis alles nog eens had overdacht en tot de con clusie was gekomen, dat ze toch op de verkeerde had gestemd. Of ze het nog eens over mocht doen. Het mocht niet, gedane zaken nemen geen keer, ook niet bij het stemmen. Ik kom niet thuis te eten, vertelden diverse stemopnemers aan hun echt genotes, wij krijgen op het bureau wel ons natje en droogje. Het bord kippensoep kwam inderdaad, maar... pas om 5 uur. Men fluistert, dat sommige magen zo rammelden, dat enkele leden van de stembureau’s toch maar een slippertje hebben ge maakt. Pechvogels werden er op de stem mingsdag van woensdag meermalen gesignaleerd. Daar was bijv, stads bode Van der Heide, die het hoofd stembureau in de raadzaal van kof fie en koek mocht voorzien, en als het ware kind in huis was, maar zelf met echtgenote door de kou naar het Convent moest te stemmen. De oproepingskaart van mevr. Bulks Snekerpoort, was achter de lambri sering gezakt Ze informeerde ten stadhuize of deze moest worden weg gebroken of dat ze. een nieuw bil jet mocht hebben. Nou, dat moest dan maar. Eén voorzitter van een stembureau volgde de uitslag wel met bijzondere spanning. Hij was zelf candidaat op een (misschien) verkiesbare plaats. Reden tot vreugde, hij haalde het. Het betrof hier het kvp-lid, wethou der J. M. A. Mulder. Hij wordt de 4e man in de kvp-Statenfractie. Bolsward komt, wat dat betreft, wel bijzonder goed voor de dag. Twee Statenleden van de kvp wonen er, de heren Tj. de Jong en J. M. A. Mulder. Bolsward heeft wat deze fractie betreft, altijd al voor candi- daten gezorgd. Vroeger waren dat de heren T. S. van der Zee en Tj. de Jong. Waardeloos was ook de stem waar op het woord „Rotsooi” geschreven stond. Er stonden 3 spelfouten in dit woord, maar de man of vrouw wist waarschijnlijk niet beter. 40-jarig ambtsjubileum Ds. Stelma te Tzum. Verklaring van de veertien. Een timmerman strooide in het stem lokaal in het Convent met spijkers. Hij had een gat in de broekzak, pech in het klein, maar het gaf wel eni ge hilariteit. Onzin. De heer H. L. Vonhoff, landelijk secre taris van de VVD, zei eerder, dat de Boerenpartij door haar stemmenwinst begrijpt. Ons plan is precies zo door te nu karakter zal me eten krijgen. d’Yene pluwgget, siedet eyd’t d’ Ore Schiep en Ky forweyd’t Elck iz drok yn roeren om syn dvvaen to stjoeren Taljochting: Elk hat sa syn eigen wurk. De iene ploeget, sieddet, eidet, de oare skiep- en kijforweidet, elk is drok dwaende om syn eigen saken to regel- jen. „Daardoor zal blijken, dat de Boeren partij geen karakter bezit. Ze zullen hun onzin waar moeten maken. Dat lukt niet en dan zien we een verschijnsel, dat eerder is vertoond: de partij gaat zijn geheel verdwijnen.” Onsportief. Voor de tv heeft de heer Van der Spek, Eerste Kamerlid van de PSP gezegd, dat de grote winst van de Boerenpartij zeker voor een groot deel toegeschreven moet worden aan de schampere manier waarop in het parlement de heer Koe koek wordt bejegend. Het publiek zou op deze wijze hebben gereageerd omdat de heer Koekoek hoe weinig zinnigs hij ook te berde brengt op onsportieve wijze wordt uitgelachen bij voorbeeld om zijn ac cent en stemgeluid. Een winst uit mede lijden dus. Elders in dit blad geven we verschillende stemmingsuitslagen weer. Hieruit blijkt, dat het beeld in Friesland niet geheel parallel loopt met dat in het overige Ne derland. Boekte de k.v.p. over de gehele linie enig en soms aanzienlijk verlies, in Friesland was dit winst. De P.v.d.A. kreeg ook hier een gevoelige neder laag, maar behalve de C.H.U. won ook de A.R., die elders veelal stabiel bleef, een zetel. De Boerenpartij is ook hier wel in opmars, maar niet zo extreem als elders. De Frysk Nasjonale Partij bracht het tot één zetel, minder dan men had gehoopt. Wat de dagbladcommentaren betreft, het volgende: probleem in feite alleen maar een pro bleem is van nucleaire aard, dat de re geling van het Duitse probleem, d. w. z. de hereniging, in feite daarvan zal af hangen of Duitsland al dan niet een zekere nucleaire zeggenschap in de N.A.V.O. zal krijgen. Couve de Murville waarschuwt hiermede tegen elke po ging van de Atlantische bondgenoten om door iets als de M.L.F. Duitsland nucleaire medezeggenschap te geven. Men neemt aan, dat Frankrijk dit zou voelen als een frontvorming tegen Frankrijk, hetgeen De Gaulle in de rich ting van een bondgenootschap met Rus land zou kunnen drijven. Het St. Annaleen te Hidaard, gesticht door Tryn Fedderiks-Meinsma en Bene- dictus Tibbinga roept sollicitanten op naar een te begeven studiebeurs. Generaal Ky, de premier van Zuid-Viet nam, heeft het niet gemakkelijk. Hij meende zo sterk te zijn, dat hij een be langrijke rivaal in de regering, de be velhebber in de noordelijke provinciën, generaal Thi, aan de dijk kon zetten, maar dat heeft tot zoveel demonstra ties aanleiding gegeven, dat hij Thi heeft moeten vragen in het noorden de mensen te kalmeren. Het ernstigste is, dat de boeddhisten de handen van Ky hebben afgetrokken en een regering van burgers eisen. Zij worden hierin gesteund door enkele rooms-katholie- ke leiders. Het betekent vooral, dat de positie van Ky uiterst wankel is ge worden. tieven zyn op het ogenblik groter voor standers van de onvoorwaardelijke toe treding tot de E.E.G. dan de socialis ten. De socialisten oordelen, dat de conservatieve leider, Heath, veel te goedgelovig is wanneer De Gaulle wat zegt. Veelvuldige polsingen wijzen uit, dat Labour op het ogenblik een flinke en stabiele voorsprong heeft, die het op 31 maart aan een meerderheid van over de honderd zetels zou kunnen helpen. Men verwacht evenwel, dat deze iets zal teruglopen, maar op 75 zetels meer derheid zou Wilson toch wel kunnen rekenen. Subandrio is in Indonesië het symbool geworden van de communistische in vloed. Weer een dag later, precies een week na de eerste overdracht van de macht, kondigde generaal Suharto aan, dat vijftien ministers van Sukarno in hechtenis waren genomen om hen te beschermen tegen het Indonesische volk. Enkele uren later kondigde Su harto uit mam van Sukarno de lang verwachte kabinetswijziging aan. De linkse, al te linkse figuren zijn van het toneel verdwenen. Opmerkelijk is de belangrijke positie, die de zeer kundige en als organisator buitengewoon knap pe sultan van Djokjakarta als eerste vice-premier is gaan innemen. Sukarno blijft de geëerbiedigde presi dent, maar nu zijn laatste poging om zich aan de greep van het leger te ont worstelen mislukt is, nu ook de bevol king zonder reacties heeft toegelaten, dat zijn invloed aanzienlijk is terugge bracht, rest hem alleen maar zich bij de nieuwe situatie neer te leggen. Of dat voorgoed is, kan men bij een vitale figuur als Sukarno nooit met absolute zekerheid zeggen. zag een voorzitter in een stemhokje een biljet liggen: Rijdt veilig met de k.v.p. Om geen misverstand op te wekken: er was geen onoirbare prac- tijk in het spel. Een kiezeres had domweg haar spiekbriefje verge ten. Sigaren stonden er naast ander rook gerei op de tafels van de stembu reau’s. Een paar maal kwam het voor, dat een kiezer meende, dat ook hij er een mocht opsteken. Het was niet de bedoeling. Ook al pech! Aan de andere kant lonkt De Gaulle wat in de richting van Engeland. Op de conferentie van de West-Europese Unie in Londen heeft de Franse woord voerder, onderminister De Broglio, aan gestipt, dat Frankrijk geen bezwaren meer zou hebben tegen een toetreding van Engeland tot de E.E.G. Zoals Cou ve de Murville dat al eerder had ge schreven, zou deze toetreding „sans réserve”, zonder voorbehoud, zonder voorwaarden van Engelse kant moeten geschieden. Stewart, de Engelse minister van bui tenlandse zaken, reageerde aanvanke lijk vrij optimistisch, maar al spoedig kwam toch naar voren, dat Engeland niet wilde afwijken van zijn standpunt, dat de belangen van het Gemenebest en van de partners in de E. V. A. ge waarborgd moesten worden, evenals de belangen van de Engelse landbouw. Tevens moet Engeland de vrijheid heb ben de eigen economie te plannen en een eigen buitenlandse politiek te vol gen. Het zal misschien wel tot een ge sprek komen, maar aanvankelijk is men nog niet erg optimistisch. In de niet zo opwindende Engelse ver kiezingsstrijd is hiermee een nieuw ge schilpunt gekomen, want de conseiva- COMMENTAREN VAN POLITICI Minister Vondeling typeerde het verlies van de PvdA als de voor hem „meest teleurstellende na de oorlog”. Na het NIPO-onderzoek van februari die een dergelijke politieke verschuiving niet voorspelde, moeten er in de laatste vijf weken dingen gebeurd zijn die de uitslag sterk hebben beïnvloed. „Ik noem de relletjes in Amsterdam, de emoties rond politie en provo’s,” al dus minister Vondeling. „Het is misschien een te eenvoudige, wat goedkope verklaring om het ver lies van de PvdA daarmee af te doen, maar ik kan op het moment op geen andere conclusie komen.” Van 11 tot 14 april mogen in Nederland geen bijeenkomsten worden gehouden. Uw stoelen met biezen matten worden netjes en billijk gerepareerd door L. van Dijk, Elandslaagte. Verkoop huizinge met café en veestal- lingen te Bolsward gelegen aan de Nieuwmarkt 20 en de Gasthuishaven, in huur bij de medeeigenaar P. J. Ynte ma. Bolswards Nieuwsblad In België is na lang overleg een coa litieregering van katholieken en libe ralen gekomen onder leiding van Van den Boeynandts. Aangezien de liberalen in België uitgesproken conservatief en zeer Waals georiënteerd zijn en de ka tholieken juist een sterke Vlaamse in slag hebben en voortdurend rekening moeten houden met hun linkse, sociale vleugel, die het liefst met de socialis ten in zee wil, zijn de moeilijkheden te voorzien. De voornaamste taak van de regering is de sanering van de overheids-uitga- ven en een besnoeiing op de begroting, die de stijging ervan gelijke tred laat houden met de stijging van het natio nale inkomen. De liberalen zouden het liefst de sterk gestegen kosten van so ciale verplichtingen wat terugschroe ven, maar dat kunnen de katholieken zich niet al te best veroorloven. Financiën is overigens naar een des kundige gegaan, die niet in het parle ment zit. Dat zou er op wijzen, dat de financiën op zakelijke wijze aange pakt worden. Doch bij de deskundigen zijn er ook vele scholen en richtingen. Wij zullen de regeringsverklaring moe ten afwachten om enig Inzicht te krij gen in de bedoelingen. In de Atlantische kwestie is na ons vorige overzicht weinig verandering ge komen. De veertien Atlantische part ners van Frankrijk hebben zich na langdurig beraad tot de openbaarheid gericht met een verklaring, waarin zij nadrukkelijk stellen, dat zowel het At lantische verdrag zelf als de daarop op gebouwde organisatie van de N.A.V.O. een onontbeerlijke bijdrage vormt tot de gemeenschappelijke verdediging. Zij houden vast aan de integratie en onderlinge afhankelijkheid, die zo ken merkend zijn voor het bondgenootschap Wat er nu verder gaat gebeuren, is niet geheel duidelijk. De geallieerden zijn van oordeel, dat Parijs nu maar moet komen met duidelijke voorstellen hoe het alles geregeld wil zien, want er is natuurlijk geen sprake van, dat men Frankrijk zou kunnen tegenhouden. Maar Parijs meent, dat elke bondge noot afzonderlijk, die bij het probleem betrokken is, maar zijn ideeën bij Parijs moet komen inleveren. Als beide par tijen op elkaar gaan wachten, kan het nog lang duren voor er nieuws te mel den valt. Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft voor ra dio en televisie het Franse standpunt nog eens duidelijk uiteen gezet en hij heeft tevens enkele waarschuwingen tot de bondgenoten gericht. Hij stelde zeer nadrukkelijk vast, dat het Duitse Verheugd. Dr. Tilanus (voorzitter CHU) toonde zich zeer verheugd over de winst van zijn partij. „Er valt een schaduw over dit verheugen nu de winst naar Boeren partij en PSP blijkt te zijn gegaan.” Dr. Tilanus wees op de grote winst die de Boerenpartij in Amsterdam heeft geboekt: „Men weet daar blijkbaar niet precies waar men op gestemd heeft.” Over de PSPwinst: „Wel jammer, de PSP streeft iets na wat niet te verwe zenlijken is en er zijn nu veel stemmen uitgebracht op iets, dat een illusie is.” Man en vrouw zijn blijkbaar niet al tijd één, in ieder geval niet eensge zind. In plan Noord hing voor één raam zowel een biljet van de PSP en één van de PvdA. Misschien wist de bewoner hetzelf ook wel niet of heeft hij gedacht: Het is toch één pot nat. Bolswarders die reeds enkele weken in Winsum wonen, hadden vergeten te vragen of ze ook in hun nieuwe gemeente mochten stemmen. Ze moesten nu speciaal naar Bolsward komen. Toen ze het stemlokaal gin gen verlaten, stapten ze regelrecht op de deur van de W.C. af. voorste was mevr. JornaDooper. Ze zat vóór 8 uur al in het geheel in de gelegen- heidspronk. „Ik ben altijd de eerste” vertrouwde ze ons toe. En dat moet dan al vaak zijn geweest, want ze is al 78 jaar. Modern. Een van de 'stembussen was wat de klep betreft, afgesloten met een ballpoint-stift. Hoewel alles bij de wet is voorgeschreven, betwijfe len we toch, dat dit er in zal staan. Mijnheer Pastoor stapte met zijn stembiljet niet naar het stemhokje, maar regelrecht naar de keuken (die met gordijntjes was afgesloten). T.V. gezien of de koffie geroken? Reclame werd er tot in de bureau’s gemaakt. Op een gegeven moment Gevaarlijk. „Deze verkiezingsuitslag heeft ons ge bracht op een buitengewoon gevaarlijk moment in de ontwikkeling van de de mocratie in ons land. Het zal zaak zijn dat de democratische partijen zich ge zamenlijk beraden, opdat de democra tische gedachte hier heersend en levend bljjft, was de reactie van prof. dr. I. Samkalden, PvdA-minister (Justitie), voor de t.v. Het was kwart over tien: de uitslagen o.a. van Den Haag en Amsterdam wa ren net binnen. Dr. Samkalden consta teerde niet alleen tegenslag voor de de mocratische partijen, maar ook kritiek op het kabinet-Cals. „Wij zullen ons re kenschap moeten geven van de situatie die is ontstaan.” Het allerbelangrijkste echter vond hij de grote vooruitgang van de Boerenpartij en, in mindere mate, de PSP. De actuele gebeurtenissen die vooral in het westen des lands hun rol hebben gespeeld, vormden hierin z.i. een fac tor, maar toch is het veelzeggend, dat het extremisme in het hele land heeft gewonnen. Dr. Samkalden meende wel, dat het moment van deze verkiezingen ongun stig was, omdat het regeringsprogram nog niet is voltooid. Het publiek ziet nog niet de resultaten, maar voelt wel de lasten. Antiek worden de raadgevingen in de stemlokaliteiten intussen wel. Zo stond er in menig stemhokje dat men de potlooden niet mocht bevochti gen. Sedert 1934 (min. Marchant) luidt de officiële spelling echter reeds met één o. Tevreden kiezers. Te kwart na middernacht kwam de voorman van de Boerenpartij voor de tv- camera’s. De heer Koekoek antwoordde op vragen van Ad Langebent. „Waaraan is volgens u de winst van de Boerenpartij te wijten?” Koekoek: „Die is te wijten aan de wijze waarop de vijf grote partijen geregeerd hebben.” Hij gaf toe dat veel Stemmen waren verkregen van mensen die ontevreden genoemd kunnen worden. Toen de heer Langebent meende dat het niet gunstig was als een partij voor namelijk op ontevredenheid is geba seerd, viel de heer Koekoek uit; „Nu moet u niet steeds weer het woord on tevreden gebruiken. Onze kiezers zijn tevreden.” Langebent: „Voelt u zich in staat en bereid eventueel regeringsverantwoor delijkheid te dragen?” Koekoek: „Niet in staat en niet bereid. Wij gaan niet zoals de CHU heeft ge daan onder de KVP en PvdA kruipen.” „Vindt u die houding constructief?” „Ja, dat is constructief.” „Men heeft van u gezegd, dat u bij de landbouwbegroting geen mond hebt opengedaan.” „Ik heb wel degelijk mijn mond vaak genoeg open gedaan. Als dat niet zo was, hoe zou ik dan de bekendheid heb- gekregen in het land, die ik heb?” „Bent u van plan in de nieuwe situatie uw koers te veranderen?” „Nee. Wij hebben een koers die het volk Schilderijenverloting ten bate van Winterhulp. Non-agressieverdrag Moskou-Belgrado Alle openbaar dansvermaak tot nader order verboden. mm ASTRONAUTEN VOOR APPOLLO- PROJECT Dit zijn de drie astronauten die ver kozen zijn voor het AppoIIo-project, dat mogelijk nog voor het eind van dit jaar wordt uitgevoerd. Vlnr: Edward White, Roger Chaffee en Virgil Gris som 24

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1