Zomaar wat peinzen bij een oude krant Waardevol - waardeloos - waardevol Gysbert Japiks Fan de Marlinvloer Zilveren filmpjes 1603-1666-1966 •X- 1 r— 5 DINSDAG 29 MAART 1966 105e JAARGANG No. 25 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Storm raasde over Nederland ZONDEK STROOM. SPOORWEGEN Wegzeilen. WINTERSWIJK. u even mee ge- SCHIPHOL. j* Uitgave: A. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Maart roert zijn staart, dit werd ook dit jaar maar weer al te waar. Een hevige zuidwester met rukwinden van 150 km per uur, onweer, wolkbreuken en hagel buien, heeft zondag een spoor van vernielingen getrokken over ons land. liet oosten en het noorden van het land werden het zwaarst getroffen. Daar werd voor vele honderdduizenden guldens schade aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Advertentieprijs: 16 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Gevestigd te Bolsward R. Jorritsma, ged. mid. techn. architect. Voorlopig adres: Plantsoen 5. Het is met een krant maar een vreemde zaak. Een (gloed)nieuwe krant is waarde vol. Komt ons lijfblad niet prompt op tijd, dan is het om er humeurig van te wor den. Maar is een krant een week oud, dan dient hij hoogstens slechts als pak papier of als kachelaanmaak. Is een krant eenmaal enkele tientallen jaren oud, dan stijgt de waarde met de ouderdom Op Schiphol raakten drie vliegtuigen op drift. Een vracht-Dakota van Finnair werd opgenomen en zo hard terugge smakt, dat een propeller en een motor ontzet raakten. Een KLM-Elektra, met passagiers op weg naar Tunis, moest tijdens het uit- taxiën uitwijken voor een aan de rol geraakte werkwagen. De vliegmachine werd als een veertje opgenomen en viel daarna op de staart en moest zwaar be schadigd naar de hangar worden terug gebracht. Een andere Elektra rolde over zijn blok- De Nederlandse jeugd kan als gast van Duitse boeren en tuinders een half jaar werken op Nederlandse bedrijven. Wed. Th. Weerstra heeft na 40 jaar de gunst te hebben genoten de bakkerij overgedragen aan J. Wagenaar. Ondergetekende biedt zich aan als direc teur van fanfarecorps, liefst in of omge ving Bolsward P. v. d. Veer, Cnossen- laan 26. van 9 augustus de voorloper van Kramer Mzn. en Secretaris De Beijer. Meegedeeld wordt dat de paardenmarkt gehouden zal worden op maandag 25 augustus. De tweede mededeling (van dezelfde heren) is dat de kermis aan vangt op maandag 1 september en ein digt op zaterdag 6 september, telkens des morgens om 8 uur. Hazardspel, lo terij en hardlopers worden geweerd. Voor de muziek worden slechts 5 draai orgels toegelaten. Ook op de voorpagina wordt geadverteerd. Herman Oosterbaan doet dit met enigszins beschadigde da mes- en kinder tusschen rokken! (wat zijn dat en Wed. G. van der Pol te Achlum deelt mee, dat er gelegenheid is tot knopbreken; H. H. Terpstra te Wels- rijp heeft los koolzaadstro te koop en Van Bergen in de Kerkstraat stoffen-, ’k Sjog ’t heylig rjuecht trog onrjuecht sterck forfolge Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro S87926 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In de strijd In de Balkan Salonikl geval len. Hierdoor is de scheiding tussen de Joegoslavische en Grieks-Engelse strijd krachten voltooid. le week april 1911 Gysbert - om hoed en from gol en goed teit ós bjoed: •X Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOCR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. NEI DE SLACH It koar fan stimmen, dy’t de ütslach fan forline woansdei üs ütlizze wolle, is jit oan it sjongen en it klinkt net botte har- monysk, om sa to sizzen. De lüden binne wakker üngelyk. Ik soe net graech üt- meitsje wolle, hokfoar kommentator nou gelyk hat en grif sil ik my net minge yn de wurdenstriid tusken de partijen, dat is hjir it plak net. Mar hwat my it sterkst opfoel by dizze ütslach wie, dat rounom yn Nederlan deselde forskyn- sels nei foaren kamen, likegoed yn it Su- den as yn it Westen of Noarden en Eas- ten it wie allegearre as üt ien lape snijd. Goedt lit men nou de partij fan Koekoek In onze omgeving bleef, voor zover be kend, de schade beperkt tot het af waaien van dakpannen, het afbreken van boomtakken en vernielde dakbe- ken. Het toestel zou geladen worden met bloemen, maar de dozen werden een prooi van de wind. De meteo van Schiphol heeft nog nooit zulke krachtige winden gemeten. Met 150 km per uur waren zij nog 5,5 km sneller dan de beruchte orkaan van 1963. Veertig geparkeerde auto’s wer den beschadigd door van de daken waaiend grind. jarige beer ter dekking. Komt en ziet! Lollum en Waaxens houden 27 aug. een pleziertocht: Per fiets via Wommels naar Franeker, verder met de Prins van Oranje (plezierboot) over de Friese me ren. Afrit uit Lollum 's morgens half 5 (oude tijd). Kaarten f 1,50. De schoen makers Patroonsverenlging ,Ons Belang’ te Bolsward maakt bekend dat hun za ken wegens vakantie gesloten zullen zijn van 18-20 augustus, 3 volle dagen. „Zuivere grove witpuntsthee, thans 27 cent per ons. Overal met stijgend succes verkocht,” aldus fa. IJ. L. Hettema en Zoon, Marktplein. P. Wiersma en P. Kraft te Blauwhuis hebben een p.m. op steel staande bomen te koop en 2 p.m. op steel staande grote bomen. R. Bo- graaf te Pingjum vraagt 2 beste ge bruikte hooiwagens en Jetse IJbema te Schettens ’n gebruikte fiets. Een prach tige haargroei wordt verkregen door het hoofd éénmaal per week te wassen met Purolzeep, haarziekten worden verdre ven, het uitvallen van haar houdt op. Ook pag. 4 bestaat enkel uit adverten ties.. De Albino verhoogt de koffieprij zen met 5 cent. Op de fiets naar Sneek? Bij Jac. Coens, Oosterdijk, 9e huis van af de Leeuwarder straatweg Is gelegen heid de fiets te bergen. B. en W. van Wonseradeel maken bekend, dat in de week van 1016 aug. op bon 84 van het bonboekje 3’A ons suiker verkrijg baar Is. M. Feenstra, Gr. Dijlakker ad verteert met teakhouten inmaakvaten, beter en duurzamer dan stenen potten. Wed. G. Andela heeft dames hand schoenen te koop en fa. Banning Crono kindermeel. Dirk Jorna heeft een grote sortering pendules en regulateurs. Druk kerij en binderij A. J. Osinga, Oosterdijk 58 te Sneek, maakt H.H. hoofden van scholen, kerkbesturen, gemeentebestu ren, jongelingsverenigingen enz. er op attent, dat hij alle soorten bindwerk uit voert. Tel. 52. Fijn suiker- en krenten brood is verkrijgbaar bij K. Dijkstra, ma chinale bakkerij te Bolsward. Correspon dent D. B. Eerdmans houdt zich aanbe volen voor de verzekering van vastig heden, meubelen, enz. bij Woudsend. Steenhouwerij Arend P. Cuperus heeft grafstenen en grafkransen in alle prij zen. Pijnlijke zweren, steenpuisten, ne genogen, bloedvinnen, open benen, ver ouderde wonden, likdoorns en wratten genezen volkomen door de Oprechte Winsumer Zalf. Per doos 60 cent. Gene raal agent J. C. de Vries, Winsum. Vele dames bewaren hun uitgevallen haar om er een streng of vlecht van te laten ma ken. Zend het naar ons. Fa. E. de Vries, coiffeurs, Schapenp. 8, Sneek. Heeft u af en toe moeten glimlachen? Bedenk, dat men dat over weer bijna 25 jaar doet om wij mensen van nu. Tussen Bodegraven en Woerden brak de bovenleiding. De passagiers op de lijn Utrecht-Leiden w moesten tussen deze plaatsen met bussen worden ver voerd. In Hilversum sloeg de bliksem zondag avond in een studio van de N.C.R.V. aan de Schuttersweg in. Een deel van de apparatuur werd beschadigd, maar door snel om te schakelen kon het radio programma worden voortgezet. ’s Avonds sloeg de bliksem nogmaals in. De ravage deed denken aan de gevol gen van een bombardement. De 78-jari- ge J. Elgersma zegt: „Ik zag de daken wegzeilen, het mijne ook. Balken, ste nen, vloerbedekking en gordijnen vlo gen door de lucht. Ook schoorstenen woeien om. De getroffen woningen in prijs va riërend van f 23.000 tot f 28.000 zijn het eigendom van de bewoners. Zij zijn ervan overtuigd, dat de huizen niet de gelijk zijn gebouwd. Zo zouden de ge bruikte materialen te licht zijn, de spe cie te zacht en zouden er geen ankers in de daken zitten. De bouwer een plaatselijke aannemer ontkent deze beschuldiging met klem. Bij de familie Kitz ontkwam de baby Marjan ternauwernood aan ernstig let sel. Zij lag boven te slapen toen de wind het dak meenam. De verontruste ouders vonden Marjan ongedeerd te midden van puin. De Nederlandse Spoorwegen hadden met ernstige vertraging te kampen door blikseminslag. De treinen op het tra ject Amsterdam-Utrecht moesten zon dagavond van seinhuiswachter tot sein huiswachter worden „doorgepraat”, na dat de bliksem was ingeslagen in Nieu- wersluis. Alle seinen bleven daardoor op rood staan. Hetzelfde gebeurde op de lijn Amersfoort-Den Dolder. dat sy seis de lju dy kant üt triuwe moatte en by need twinge moatte. Nou is de mjitte altyd in kostlike saek en grif yn sokke yngripende dingen as hwert wy tsjintwurdich foar steane. Hald men dy kostlike mjitte net goed yn it each, dan wurde de minsken kopskou, hja bigjinne yn it gat to hingjen en as it driuwen dan jit trochgiet, wurde hja mal. In goed bistjür giet net tsjin de lju yn, mar bisiket harren to winnen foar syn plannen. Diktatuer kweket altyd forset, ek al komt dat fan in demokratyske re gearing. Der binne düdlike symptomen fan in al to sterke oerheitstwang. Ik neam hjir allinnich mar de kwestje fan de kearnoanwizing, fan de ruilforkave- ling, fan de konsintraesje fan wetter- skippen en soksoarte kwestjes mear. By al dizze foarbylden Is folie mear twang tapast as oerienkomt mei de mentaliteit fan folie minsken, dêrom rint it stroef en groeit it forset. Mei de letter fan de Wet yn de han, kinne oerheit en oer- heitsorganen hiel hwat trochsette, mar hja forspylje it bitrouwen fan de yn- wenners. Der komt in gefoel fan mach- teleazens oer de minsken, dat in ütwei siket en ek fynt. In twadde oarsaek soe neffens my lizze kinne yn it feit, dat de oerheit wol alle dagen praet oer struk- tuerwiziging, mar to min docht om de minsken, dy’t dêrfan it slachtoffer wur de, to helpen om dêrmei klear to kom men. Hja slüt fierst to min by de po- sysje fan de minsken, dy’t aloan mear ünder druk komme to stean. Hja seit, dat in lyts bidriuw gjin rjucht fan bi- FABRIEKSBRAND Resteren: Een felle brand heeft vrij dagmorgen zes produktiehallen van de- rubber- en polyethcrfabrlek „Recticel” verwoest. Ook de nieuwe personeels- kantine ging in vlammen op. Over de oorzaak is niets bekend, de schade be draagt 2 miljoen gulden In Dubbeldam werd het stenen clubhuis, dat het vorige jaar door de leden in hun vrije avonduren was gebouwd, geheel vernield. Het dak trok in rijn val palen met spanningskabels mee, waardoor ’n deel van Dubbeldam zonder stroom kwam te zitten. In Vlissingen kwam het verkeer op de boulevard in de knoop te zitten. Vele honderden automobilisten keken naar de opgezweepte golven. ■!a.< je voor de morgenuren, zaterdags de ge hele dag. De Hanze kan nieuwe leerlingen noteren. Schoolgeld f 15,minvermogenden f 7,50, Onvermogenden gratis. Fa. Th. H. van der Meulen vraagt een nette loopjongen om later in de winkel op te leiden. Wed. B. de Boer te Hichtum ver loor op de weg van Hichtum naar Sneek een gouden doekspeld met rooden steen. Terug te bezorgen tegen beloning. Corn. Tijmstra te Burgwerd heeft twee perce len grasgewas te koop. „It is leafhab- berij, sok moai guod foar de kij”, schrijft hij er in het Burgwerds bij. R. Bokma, Kerkeburen te Makkum heeft 5 schar koemest te koop, zittende aan de grint weg en het water. „Mooi haar bekomt en behoudt gij door Lax te gebruiken. Ver wijdert stof, roos en onrein. Per doos 25 centen” adverteert L. I. Akker te Rotterdam. W. Bestevaer heeft paling- fuiken te koop en G. Visser te Baijum een handharmonica met 19 tonen zon der registers. Tj. S. Huizenga te Arum sluit de rij. Hij heeft 25 are vlas te koop. Pag. 3 bestaat uit enkel advertenties, nu van groter opmaak. P. O. van der Klei nodigt uit tot een bezoek aan zijn ma gazijnen Herenkleding, Grote Dijlakker C27 en Dameskleding, Appelmarkt A153. B. en W. van Wonseradeel besteden het bouwen van 8 werkmanswoningen aan te Witmarsum en Arum. Bestek en teke ningen verkrijgbaar f 2,—. Burge meester J. Quarles van Ufford van Workum brengt ter kennis, dat de brug gen In de trekvaart naar Bolsward her steld zullen worden. Het brugje in de buren te Parrega zal 3 dagen gesloten zijn voor rijtuigen en vee, het brugje bij de boerderij van Huitema te Tjerkwerd 2 dagen en dat te Jousterp 1 dag. Voor ieder die te veel van zijn kracht ge vergd heeft is Sanquinose hét middel, adverteert ’t Blomke. Sanquinose ver nieuwt, verrijkt en versterkt het bloed, grijpt met vaste hand in, in tal van kwa len. Tweemaal per dag een eetlepel is voldoende. Wacht u voor namaak! S. A. de Witte te Wons heeft een beste over- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadecl, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en najaarshoeden vanaf f 2,38 (enig op de fiets!) en dito hinderhoeden vanaf f 1,90 Het bestuur van de Evangelisatievereni. ging deelt mee, dat de heer G. I. v. d. Ploeg zijn 25 jarig jubileum viert. In De Doele zal er des dinsdags receptie zijn van 35 uur, ook volgt er een feest avond. Op pagina 2 lezen we onder stadsnieuws, dat stadgenoot Tjebbe de Jong te Haar lem slaagde voor de acte Gymnastiek (vak S). Met aanvankelijk 12 leden werd er een afdeling van de Centrale Neder landse Ambtenarenbond opgericht. De heer Alt hield een orgelbespeling, ingezet met „Ruwe stormen mogen woe den.” Er was goede belangstelling, hin derlijk was echter, dat velen zo laat kwamen. Jonge mensen hebben vaak rugpijn. Geen nood, ’t Blomke heeft For- ters Rugpijn Nieren-pillen. Dit middel gaat de kwade gevolgen van urinezuur tegen. De familie Panbakker, Carousselhouder betuigt hartelijke dank voor het bezoek op 4 en 5 augustus te Witmarsum. Rein de Jong en Johanna Tuinstra te Exmor- ra zijn 25 jaar getrouwd. P. Haarsma, Grootzand te Bolsward vraagt een meis- Twee uur later werd Winterswijk door een windhoos getroffen. Ook hier was de schade groot. Geen t.v.-antenne bleef gespaard, schoorstenen werden van de daken geblazen en tientallen bomen werden ontworteld of knapten af. Van het grote, 70 jaar oude feestgebouw in het hart van de stad, bleef slechts een ruïne over, nadat eerst het dak was afgerukt en 300 meter verder was neer gesmakt. In de Heldstraat werden auto’s door de wind opgenomen en neergeworpen. In de Terwoldestraat werd een zware vrachtwagen eenvoudig omgeblazen. De politie had handenvol werk. Toen zij de bomen op de rijksweg Groenlo- Winterswijk weer had opgeruimd, kwam het verkeer weer vast te zitten door de vele dagjesmensen, die naar de ravage kwamen kijken. dekking. In Parrega zagen we zondag morgen bewoners bezig daken te repa reren. De radio deed tal van meldingen van schepen in nood. Ook geraakte een booreiland op drift. Na de watersnood en de ijzel, heeft deze storm weer eens bewezen hoe kwetsbaar we ondanks al lerlei voorzieningen toch eigenlijk zijn. Een lezer stopte ons een paar oude kran ten in handenWij lazen, ge ïnteresseerd. En we gingen aan het pein zen. Nu bedoelen we allerminst, dat u allemaal op zoek zult gaan naar antieke advertentie- of nieuwsbladen, Want dit is echt de bedoeling niet, maar onze vriend willen we dankbaar zijn voor dit verloren uurtje. Wilt nieten Het eerste blad was 1919. Het betrof hier ons eigen blad. Dit heette destijds „De Jong’s Nieuwsblad”, waarin opgenomen Westergoo. Het was een uitgave van fa. P. de Jong. De oplaag bedroeg 9000 ex. De advertentieprijs was 7 cent per re gel, bij abonnement lager. De eerste me dedeling was van loco-burgemeester Joh. stean mear hat, mar hwat docht hja om dy lju de mooglikheden to jaen om in greater bidriuw to krijen. Hja moatte mear kij halde, in modern büthüs haw- we, masines oantuge, mar op hokfoar wize kinne dy minsken dat? Der binne hünderten boeren, dy’t graech har bidriuw en har lan oanpasse soene by de moderne tiid mar op hokfoar ma- near kinne hja dat dwaen as de fiskus it jild, dat troch hurd arbeidzjen sparre is, foar de helt opeasket? De boer en de eigner moat ynfestearre, sil har bidriuw foar de takomst biwarre bliuwe, mar it jild foar seis, sawn per- sint liene moatte, bringt mar twa of trije op. Binammen yn de feanhoeke bin ne de bidriuwsütkomsten tige leech en de measte buorkerijen foraldere, mar op hokfoar wize kinne dizze minsken In üt wei fine. En dan alle dagen It gepreek fan de greate en lytse profeten, dat hja mear kij melke moatte, rationeel ar- beidzje en leger kostpriis helje moatte. Soe jin dan de kop net omrinne en is it dan net to bigripen, dat hja üt de ban brekke en op dizze wize protesteare? Wy hawwe yn it bistjür fan l&n, pro- vinsje en gemeente net allinnich lju ne- dich mei in skerp forstan, mar binam men mei folie bigryp en biljeaven mei in waerm hert. Gjin ambtlike diktatuer, mar minsklik bigryp foar harren, dy’t dizze maet- skiplike foroaring de siken binimt en eltse ütwei blokkeart. It soe in skoan- der ding wêze, as de ütslach fan dizze forkiezingen der ta liede mocht. Tj. de J. De grootste schade werj veroorzaakt in Hardegarijp, waar in één seconde zon dagmorgen tussen kwart voor elf en elf uur van zes gloednieuwe woningen het dak werd afgerukt. De brokstukken be schadigden drie andere huizen. De to tale schade wordt geschat op ruim f 500.000,—. Dat er niemand werd gewond, komt doordat er op het moment van de wind hoos vrijwel niemand op straat was: de gereformeerde kerkgangers waren net thuis en de hervormde, die hetzelfde kerklokaal gebruiken, zaten om de kan sel geschaard. brükt ha om syn protest düdlik to meit- sjen, it opmerkelike is, dat sünder ien- nige ófspraek, dit rounom to sjen wie. Stêdden jit mear as doarpen of it platte- lan, mar ek dêrre yn alle sawnhündert gemeenten. My tinkt, dat de oarsaken dus wol socht wurde moatte yn in mienskiplik forskyn- sel en net yn In pleatselik of provinsiael feit. Sünder dêrmei sizze to wollen, dat dit it wichtichste of bilangrykste fan dy oarsaken west is, komt it my dochs foar, dat it lizze moat yn it moed, yn it hert fan de minsken. Ik leau net, dat de rek- kenmasters hjir ea efter komme, ek net de lju, dy’t it allegearre logysk forklear- je wolle, it sit, tocht ik, folie mear yn hwat oars. Wy libje nou ien kear yn in tiid, hweryn in bulte foroaret, hurd for- oaret. It hiele libben kriget in oare foarm. Dat bringt mei, dat hiele groe pen fan de bifolking harren omstelle moatte, oare wegen sykje en biwende paden forlitte moatte. Oan dit tiidsfor- skynsel kin gjin minske hwat foroarje, de tiid giet syn gong. Mei it foarmjen fan dizze moderne struktuer yn de maet- skippij, is der in bulte forlet fan lieding en foargongers. Net elkenien is by steat Seis to sjen hwert hy hinne moat en hwat hy dêrfoar dwaen en litte moat. Sterker as ea komt nou de oerheit mei al syn organen hjir yn it gewear. Hja sil de wei wize, hja stippelt de koers üt. De ryksoerheit mei syn sintrale planning en de legere oerheit mei syn ekonomyske en planologyske tsjinsten dogge dat. En net allinnich jowe hja de koers oan, mar hja hawwe fakentiids ek de pretinsje. mm 25

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1