hark sjoch Pi fI Finse socialisten winnen en Gysbert Japiks b E 1 Illlillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll es Zilveren filmpj NIPO Ka VRIJDAG 1 APRIL 1966 105e JAARGANG No. 26 1603-1666-1966 I KT» s ffcs v - id w «BW t 1 ™,lllll''2 W Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bonn tracht wat soepeler te worden Verkiezingen. Kater van verkiezingen Grenzen. Kat uit <le boom. PIET Gedeeltelijke evacuatie van Instamboel. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch Uitgave: A. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) de situatie in het Oosten zo zal ver anderen, dat er inderdaad over hereni ging zal kunnen worden gesproken. Ieder had er zijn eigen woorden voor. Minister Smalienbroek (a.r., binnenland se zaken)„De maatschappij is voor veel mensen te ingewikkeld geworden. Die zien te veeel ambtenaren om zich heen, te veel regels en wetten. Zij wor den radicaler en zetten zich af tegen die maatschappij.” Het muziekpodium komt dit jaar niet op de Marktstraat. Dit uit verkeers technische overwegingen, maar wordt over de gracht van de Grote Kam pen geplaatst. Zowel in de Weeshuis tuin als in de open ruimte naast ’t Convent worden tribunes gebouwd. Mist U iets? In de stembussen werd onlangs ook een gouden ring aange troffen. Deze moet bij het deponeren van het biljet van de vinger gegle den zijn. De ring droeg geen inscrip tie. Te bezichtigen in de etalage van horlogerie Dijkstra. De eigenaar(es) kan hem hier afhalen. Minister Den Uyl (p.v.d.a., economische zaken)„De grote winst van de Boeren partij treft de democratie in het hart.” Minister Vondeling (p.v.d.a., financiën): „Dit is de grootste dreun uit mijn poli tieke carrière.” De cijfers waren duidelijk genoeg. De Katholieke Volkspartij verloor ten op- het hoge Noorden heeft het Finse een Finse socialisten winnen. Kamperen in tenten ’s nachts verboden. Na Pasen moeten de opbouw-uniformen worden ingeleverd. Verenigingen, die Nationaal Socialisti sche personen het lidmaatschap weige ren geschorst. Engelsen wierpen bommen op Potsdam (Berlijn). De bommen kwamen terecht in een park, ver van militaire doelen. De Engelsen hebben hiermee de wereld opnieuw hun onvermogen getoond. De heren onderzoeken partijverlies, of winst. Of ze successen boeken? Men twijfelt niet in ’t minst. CH die rustig sliep zo. Reclame ligt ons niet. Geen drukte, volgens Nipo Als derde favoriet! De heren nemen proeven, een steekje hier en daar. Wie speelt de hoogste troeven? Wij weten ’t, reken maar. P.v.d.A., hiep, hiep, nou laten we vrolijk zijn, naar wordt gezegd, door Nipo handhaven we ons terrein! De heren beuren centen, dat komt hen toe bepaald, profetische talenten moeten royaal betaald. Koekoek? 't Zit weinig diep, nou voor hem geen triomfboog. Hij gaat, neem ’t aan van Nipo, slechts drie procent omhoog! Geloof in het voorspellen, dan ben je de pineut. Het kwam bij stemmentellen een ietsje anders uit. Opinie-peilers liep zo het zaakje uit de hand. Al wie er bouwt op Nipo, zakt weg in het drijfzand. le week april 1941 De gave van voorspellen, wil menigeen wel aan. Die zich hierop instellen, bewondert men spontaan. Een poos geleden, riep: zó, het Nederlands publiek. Het petje af voor Nipo. Prestaties zeer uniek! Gysbert - om (roed «n from gol en goed •eit <is hjoed: Het benoemingsrecht van onderwijzers gewijzigd. Voortaan met een drietal wor den opgezonden aan het departement. Dit kan eventueel van dit drietal afwij ken. De politieke voormannen zitten met de handen omhoog. Ze weten liet niet meer. Steeds hebben zij gemeend en geroepen, dat het Nederlandse kiezersvolk wacht op een progressief beleid, op een regeringsprogramma, dat een fraaie toekomst in het vooruitzicht stelt. Dat beleid wordt door de regerlng-Cals gevoerd, is steeds gezegd en ook nauwelijks te ontkennen. Heel wat figuren In de regeringspartijen waren tevoren dan ook dronken van vreugde over de winst, die deze politieke groeperingen bij de Statenverkiezingen zouden behalen. Nu zitten zjj met de kater. En met het iVat trieste besef, dat in feite nog niemand begrijpt, wat er nu eigenlijk is gebeurd. EN PRINS CLAUS IN MEXICO Prinses Beatrix en haar echtgenoot Prins Claus nemen afscheid in de deuropening van het Merida hotel van Antonio diet NIcoll, een ambtenaar vaa de Mexicaanse regering in Quin tana Roo, die het paar gedurende hun 12 daags verblijf op het eiland Cosu- mel heeft weten te beschermen tegen de Journalisten Bonn brengt enkele positieve punten naar voren, die de spanning zouden kunnen verminderen. Alle landen zonder kernwapens, die lid zijn van de N.A.V.O. of het pact van Warschau, zouden de bondsrepubliek moeten navolgen en, net zoals zg in 1954 gedaan heeft, moeten beloven geen kernwapens te maken, ter wijl de kemmogendheden zouden moe ten beloven geen kernwapens aan hen te leveren. Bovendien wil Duitsland een overeenkomst steunen ingevolge welke de kernwapens in aantal verminderd worden. Maar hieraan verbindt Bonn een aantal voorwaarden, die verwezen lijking wel heel onwaarschijnlijk ma ken. De overeenkomst zou op geheel Europa betrekking moeten hebben (dus ook op Rusland, dat dan in een wat ongunsti ger positie t. o. v. Amerika zou komen te staan), het bestaande evenwicht van krachten zou niet verstoord mogen worden (hoe bepaalt men het evenwicht tussen nucleaire en niet-nnucleaire wa pens en er zou beslissende voortgang gemaakt moeten worden met de hereni ging van Duitsland. gebreid met een enkele burgerlijke par tij, wel wenselijk vindt en of het Helsin ki niet onder druk zal zetten om te ko men tot een volksfrontregerlng van centrum, sociaal-democraten en com munisten, die nu 42 zetels in het parle ment hebben, d.w.z. zeven minder dan het centrum. Diverse socialisten hebben zich al ta melijk positief hierover uitgelaten, maar men moet afwachten of de partijleiding een dergelijke grote en voor het land zo essentiële stap zal durven nemen. De Stiennen man, die bij Harlingen moest worden verwijderd in verband met de dijksophoging zal een nieuwe en definitieve plaats krijgen vóór het koffiehuis bij de kop van de Afsluitdijk. De onthulling hiervan zal hedenavond plaats hebben door bur gemeester Oosterhoff. De skots- ploech van Bolsward zal een nieuwe specjaal voor deze gelegenheid in gestudeerde dans demonstreren, ge ïnspireerd op „Het Stenen Bruilofs- bed” van Harry Mulisch. Hierna heeft de verkiezing plaats van miss Stenen Vrouw. stoord zal kunnen werken. Zijn meer derheid van drie vier is wel wat al te klein. zichte van de kamerverkiezingen van 1963 anderhalf procent, de Partij van de Arbeid bijna vijf procent, de Anti- Revolutionaire Partij bleef vrijwel ge lijk. Boerenparty en P.S.P. waren de grote winnaars. Waren deze verkiezingen niet voor de Provinciale Staten maar voor de Twee de Kamer gehouden, dan had de Boe renpartij tien inplaats van de huidige drie zetels gekregen, de P.S.P. zeven (nu vier). Nu moet men wel oppassen met dit soort vergelijkingen. Dit wa ren nu eenmaal geen Kamerverkiezin gen. De harde strijd over de landelijke politiek was er niet aan vooraf gegaan. Bij Statenverkiezingen is men ook wat gemakkelijker geneigd eens iets anders te doen dan men gewend was. Meer dan driehonderdduizend volwassen Nederlanders zijn tussen 1963 en nu Sljuecht in rjuelit, yenfadig, from, Lijcket me fen boeyte ’t Hert iz duvvbbel falsck en krom Pater Eclco Bruinsma celebreerde In de St. Fransiscuskerk zijn eerste plechtige H. Mis. Drietal bekend. Het drietal voor de Bolswardse burgemeestersvacature is bekend. Elders in dit blad vindt U de foto’s en een korte levensbe schrijving van de drie candidaten. Zij behoren resp. tot de k.v.p., de p.v.d.a. en de c.h.u. Wellicht komt vandaag de beslissing nog af. De Oost-Europese landen blijven uit gaan van twee Duitse staten, die zelf maar tot eenheid moeten zien te komen, en zij zullen zeker geen vinger uitste ken om dat proces te verhaasten. Wel doet Bonn voorzichtige stapjes tot toe nadering tot enkele Oost-Europese lan den door voor het eerst openlijk te klaren, dat Hitler het verdrag München, dat in 1938 Sudetenland Tsjechoslowakije ontnam, zelf Het is een drukke periode van verkie zingen in de wereld. Deze week kiezen zowel Zuid-Afrikanen als Engelsen een nieuw parlement, waarvan de uitslagen pas na het schrijven van dit overzicht bekend zullen worden. Men verwacht in Engeland over het algemeen een flinke overwinning van Labour, waardoor pre mier Wilson een aantal jaren onge- De West-Duitse regering heeft zich met een memorandum over militaire en politieke problemen gericht tot alle regeringen, waarmee z(j betrekkingen onder houdt, en ook tot de Arabische en Oost-Eivopese regeringen, waarmee zij dat niet doet. In het memorandum somt Bonn de punten op, waarmee het zijn wens naar veiligheid en ontwapening kan demonstreren, een wens die door de Oost- Europese landen en met name door Rusland zo vaak in twijfel wordt getrokken. Het memorandum klaagt over de schuldigingen van revanchisme en oorlogs- hitserij, die Moskou aan het adres van Bonn stuurt en wijst er op, dat Duitsland niet eens over zijn eigen troepen kan beschikken, die onder bevel van de N.A.V.O. staan. Octrooi aangevraagd. Een leraar aan de Technische School alhier, die reeds een tweetal octroois op zijn naam heeft staan, heeft thans een verbeterde stemmachine geconstru eerd. Waarschijnlijk zal Bolsward de primeur hebben. De machine zal van middag in Elim worden opgesteld en vanavond in het Doopsgezind rust huis (recreatiezaal). De oudjes kun nen dan alvast wat oefenen. De veertien blijven trouw aan het be ginsel van de N.A.V.O., ondanks de po litiek van De Gaulle. President John son heeft op vrij vermanende toon een brief aan De Gaulle geschreven, waar in hij de integratiegedachte verdedigt en De Gaulle om nadere uitleg vraagt. De enige, die tot nu toe begrip heeft getoond voor De Gaulle is de Portugese dictator Salazar. Maar deze handelt meer uit protest tegen de bezwaren, die zgn Atlantische bondgenoten hebben tegen zijn koloniale politiek in Afrika. Om weer even terug te komen op Duits land. Men gaat daar steeds sterker beseffen, dat de hereniging volgens de Westelijke methode niet tot stand kan worden gebracht, dat Oost-Duitsland steeds meer een staat gaat vormen, die niet te negeren valt. Steeds meer gaan er stemmen op om via de weg van het kleine contact een zekere toenadering Abonnementsprijs f 2 99 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Asyi. Bolsward krijgt een honden- asyl. Nog voor de vakantieperiode wil men het asyl gereed hebben, zo dat ieder gerust naar zee en str and kan gaan. De gemeente heeft daar toe’ de aangekochte panden van de fa. Haagsma (kantoor en pakhuis hoek KerkstraatKapelstraat be schikbaar gesteld. Tussen deze twee panden komt langs de gracht van de Broerestraat een afrastering. De honden kunnen op de open ruimte dan zonnen en een luchtje schep pen. Zwarte zwaan. In het Julianapark is een zwarte zwaan aangevlogen, 't Dier, dat eerst niet werd opgemerkt, heeft inmiddels ecu nest gemaakt in het openluchttheater. De eieren zijn donker van kleur. Camping met kamphuis. De V.V.V. te Bolsward zal op het nog niet uit gegeven gedeelte van het industrie park dit jaar voor de vele te ver wachten toeristen een camping in richten. Een kamphuis wordt reeds gebouwd. Wie voor dit sympathieke doel iets te missen heeft (meubilair, vloerbedekking, etensgerei), kan dit vandaag nog melden op tel. no. 05157 - 1234. Verkeersveiligheid. In verband met de toenemende verkeersonveiligheid wordt overwogen langs Marktstraat en Appelmarkt éénrichtingsverkeer in te stellen. Verkeer komend van uit de Jongemastraat wordt (rechts houdend) hierbij via de Appelmarkt geleid en ontmoet dus in het gedeelte stadhuis-Wijnberg geen tegenlig gers. Markt verplaatst. In verband hier mee wordt de wekelijkse markt ver plaatst naar de pleintjes op de hoek Witherenstraat-Hoogstraat (vroege re speelplaats oude openbare school) Een Waterlooplein in het klein, het geen echt wel de gezelligheid zal omgezwaaid naar de Boerenpartij. In 1963 behaalde boer Koekoek ruim 133 duizend stemmen, nu ruim 453 duizend. Merkwaardig genoeg zijn de jonge kie zers daar kennelijk niet verantwoorde lijk voor. In de steden behaalde de Boe renpartij de winst vooral in de wgken waar de sociaal minst welvarende kie zers wonen. De wijken dus, die in het verleden vooral links (party van de ar beid) of extreem links (communistisch, pacifistisch) kozen. Dat is een wonderlijke zaak. Zo op het eerste gezicht. Het is in strijd met alle politieke grondbeginselen, dat men van extreem links helemaal naar de andere kant, naar extreem rechts, overstapt. Maar in bijzondere tijden gelden bijzon dere regels. Dit klinkt wat aanmatigend, alsof wg nu plotseling in een zo uit zonderlijke periode leven. Het blijft echter niet minder waar. Op politiek terrein zitten wij inder daad in een crisistijd. Niet omdat par tijen het onderling niet eens kunnen worden. Neen, de oorzaak ligt veel die per en is daarom ook des te tragischer. De politiek is een voor velen ongrijp bare en daardoor afkeurenswaardige zaak geworden. De sociale onrust van de dertiger jaren, toen de klassestrijd in alle hevigheid losbarstte, is verdwe nen. Daarvoor in de plaats is de on rust gekomen over de „geheimzinnige” en „dreigende” maatschappij. Men voelt zich verloren en tegelijk gebonden aan bepalingen, die steeds meer de persoonlijke vrijheid terugdrin gen. Dat leeft het sterkst bg de mensen onder aan de maatschappelijke ladder, die er al helemaal niet in kunnen sla gen het geheel te overzien. Figuren, zoals boer Koekoek zelf (die uiterst rechts genoemd wordt) en o.a. ook de radio- en televisiecommentator Hilterman hebben nadrukkelijk ver klaard, dat de verschuiving naar de Boerenpartij een gevolg is van het naar hun oordeel al te socialistische beleid van de regerlng-Cals. Deze winst zou dan voornamelijk zijn toe te schrijven aan de werknemers met lage inkomens, de kleine zelfstan digen en de boeren (die ver uit de min derheid vormen), die het niet meer kun nen rooien. Deze mensen zijn niet zozeer ontevreden over het beleid van de rege- ring-Cals; zij zouden ontevreden zijn over elk bewind, dat eisen stelt aan iedereen en welk bewind doet dat niet? Het lijkt er op, dat zij daarmede hun eigen verlangens willen afschuiven op de „underdog”, de man aan de on derkant van de maatschappelgke lad der. De werkelijkheid ligt echter nu an ders, want gebleken is wel, dat velen (dus in alle maatschappelijke standen) die ontevreden zijn over het beleid van de huidige regering (en dan met name over de verzwaring der financiële las ten), maar toch niet hun stem hebben willen geven aan een van de oppositie partijen, om uiting te geven aan hun protest, hebben gestemd op een kleinere partij, waarvan zij niet direct behoeven te verwachten, dat deze regeringsbe- voegdheid zal krijgen. De tribune op het sportterrein vernield. Verschillende planken werden losge wrikt. verhogen. Een ander voordeel is, dat de drijfvuildienst van de gemeente minder wordt overbelast. Vanavond reeds wordt een proef genomen. Blijvend. Op het Plein 1455 bij de Gysbert Japicxbrug, dat vooral des donderdags druk wordt gebruikt als parkeergelegenheid, zal, naar wij vernemen, door de IWGL in vèrband met het Gysbert Japicxjaar, aan de gemeente Bolsward een fontein wor den aangeboden als blijvende herin nering. Praktisch. Het praktische wordt hierbij met het aangename verenigd. Door inworp van f 1,in een auto maat wordt de spuitrichting flexiebel en kan de straal gebruikt worden voor het schoonspoelen van de ge parkeerde auto’s. Op deze wijze hoopt de IWGL een deel van de kosten te kunnen terug verdienen. Hoffelijk. Kamerlid Koekoek zal vanmiddag na een bezoek aan de vee markt te Leeuwarden, op het Broe- replein staande op een boerenwagen, een openbare toespraak houden. Door overplakking van de eerste r in het naambordje wil men (uit hoffelijk heid) de verbondenheid tussen stad en platteland demonstreren. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadcel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, In volk een nieuw parlement gekozen, waar in nu een zeer versterkte sociaal democratische partij als grootste haar intrede doet. Zij won maar liefst 17 ze tels, waarmee zij het verlies, dat zij enkele jaren geleden had als gevolg van een afsplitsing, ruimschoots goed heeft gemaakt. De centrumpartij, die vele jaren profiteerde van het argument, dat president Kekkonen, haar voorman, de vrijheid van het land kon waarborgen, doordat hij het vertrouwen van de Rus sen had, heeft klop gehad, zy verloor vier zetels. Ook de conservatieven en de liberalen zagen hun aanhang vrij sterk teruglopen. De kwestie is nu welke regering Fin land zal krijgen. De kans bestaat op een coalitie van centrum (de oude boe renpartij) en de sociaal-democraten, die nu samen iets meer dan de helft van ’t aantal zetels bezetten. Maar het is de vraag of Moskou, dat al eens eerder heeft Ingegrepen, een dergelijke combinatie, al dan niet uit- ver- van aan' ontnam, zelf ver scheurd heeft door zijn agressie en dat Duitsland geen territoriale eisen tegen over Tsjechoslowakije heeft. Dat is heel wat voor de Sudeten-Duitsers, die in West-Duitsland nog een vrij hecht ver band vormen. Een stapje verder is Bonn ook gegaan ten opzichte van Polen. Het erkent wel iswaar de Oder-Neisse-grens niet, maar verklaart zich bereid met Polen een ge sprek over de grens te openen. Zolang beide Duitse staten bestaan, ligt de grens toch tussen Polen en Oost-Duits land, dat de Oder-Neisse-grens wel aan vaard heeft. Veel kans op een gesprek tussen Duits land en het Oosten is er niet naar aan leiding van dit document, dat evenwel toch aandacht verdient omdat Bonn zijn traditionele starre houding heeft laten varen. Men moet het zien tegen de ach- tergrond van een Europese politiek, die vooral door toedoen van het nationalis me van De Gaulle wat meer in beweging gaat raken, en men vraagt zich af, waar al dat beweeg tenslotte toe zal leiden. Dat zal men zich in Moskou ook afvragen en niets is waarschijnlijker, dan dat men daar de kat zorgvuldig uit de boom zal kijken, waar het kan zijn steentje bijdragend tot de ondergang van de N.A.V.O. - <|i WW?®® xJ I A 26

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1