Aannemers uit Wonseradeel voer(d)en be langrijke werken uit in de Zuid-Westhoek Paasveetentoonstelling op 29 maart te Sneek Gysbert Japiks I Fan de Martinytoer es Zowel op gebied van recreatieve voorzieningen als economisch-maatschappelijke belangen 1603-1666-1966 Zilveren filmpj Jj Singelsma loch in Friese Staten DINSDAG 5 APRIL 1966 105e JAARGANG No. 27 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS vangen. Harmen Anema de grote winnaar 27 en HOE FINE VVY IN LTWEI Tj. de J. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ook nu weer was het Harmen Anema van Bolsward, die de toon aangaf in het winnen van de prijzen, zo meldt ons Harmen Abma, de secretaris van het Paasveecomité uit Sneek. Hij won vele eerste prijzen, te veel om op te noemen, verder twee kampioensprijzen als mester uit geheel Noord- Nederland en bovendien de publieksprijs met vele voorkeurstemmen. Deze publieksprijs, die verleden jaar werd gewonnen door Slagersbedt ijf Hofmeester te Sneek (n.l. het U.T.D. wisselbord), wordt door het publiek zelf aangewezen door stemming, die, voordat de prijswinnaars zijn aan gewezen, moeten zijn ingeleverd in één verzegelde bus bij de Directiestand. Het publiek dacht er deze keer precies zo over als de jury, want ze kwa men met hetzelfde beest uit de bus, wel een teken, dat dit beest van de heer Harmen Anema ook wel het beste beest van de tentoonstelling was. Foto: Het tentoonstellingsterrein. Taljochting: Gysbert hellet hjirre de deilisskip oer de hikkel. De deilisskip skeel) is elke üre dwaende de freon- sklp bütendoar to jeijen en it jowne wurd en in djür swarde eed to forbrek- ken, seis tusken leave freonen. le week april 1941 Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadcel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Gysbert - om froed en from go! en goed •cit ös hjoed: Gedeeltelijke evacuatie van Instamboel. Een goede fruitoogst vernacht. Aangiften omzetbelasting. Accontants- kantoor Blok, Bargefenne 4, Bolsward. Een zaak die 40 jaar bestaat En waar menig roker prat op gaat Eerdmans, Bolsward, is de man Die tientallen jaren een zaak drijven kan Het bekende ooievaarsnest bij de heer Wybrandi heeft weer bezoek gehad van een mannelijke ooievaar. Ook het nest in het Park is door een ooievaar bezocht. Verkoping van het woon- en winkelhuis Schildwyk-Bargefenne in huur bij D. Bijlsma. Koopster het R.K. Paroch. arm bestuur voor de som van f 2626, Een goede bril is een bril van Kramer. Eenigst staatsgedipl. opticiën ter plaatse Alle scholen in Joego Slavië van Lagere school tot en met universiteit zijn voor onbepaalde tijd gesloten. De borrel gerantsoeneerd. In de Zuld-Westhoek van Friesland wordt in de laatste jaren ha.rd gewerkt aan grote openbare werken als bruggen, sluisbouw, enz. Daarnaast, mede in ver band met vorengenoemde, aan de omvangrijke werken van Frieslands tweede gemaal bij Staveren, waarvan de afbouw zo langzamerhand in zicht komt. Hope lijk zal nog tegen of in de herfst dit belangrijke werkstuk voltooid kunnen wor den. Deze 4 grote werken hebben alle te maken met de afstroming van de Friese boezem. De verbreding en het uitdiepen van het stroomkanaal vanaf Staveren via Warns-Galamadammen en iets verder in de Fluessen is reeds een feit geworden, het grote materiaal van de fa. Kraaijenveld te Sliedrecht, door welke firma het baggerwerk was aangenomen, is reeds teruggetrokken. Door de verbreding van het kanaal, de Warnser vaart en de doorvaart op Galamadammen moesten de bestaande bruggen door nieuwere, langere bruggen worden ver- OVERWINNING VOOR WILSON Harold Wilson neemt als grote over winnaar In de Britse verkiezingsstrijd de toejuichingen van rijn aanhangers in ontvangst tijdens de bijeenkomst in de Labour-club van Huyton. net wier, dat de boerebifolklng net yn- sjocht, dat it op de buorkerij hiel oars gean moat as foar de oarloch. Dat sjogge hja yn "reate mearderheid wol, hja wolle de nije tiid wol yn ’e ea- gen sjen ek al bringt dizze hiel hwat swierrichheden mei, mar it moat ek kinne. It biwiis foar dizze biwearing sjocht men op eltse pleats. Rounom bin- ne melkmasines oanskaft, nije weinen, opladers, transporteurs, heafentilators, traktoaren en gean sa mar troch. Mei tüzenen geane de agrariërs nei de RAI to Amsterdam om modern bidriuwsark to bisjen en op de gearkomsten dêr’t dizze dingen bisprutsen en ütlein wurde, komme hünderten op ta. Hwant dizze dingen lizze yn de sfear fan de mooglik- heden en wurde dêrom graech oanpakt. Mar sil it boerebistean sosiael en ekono- mysk takomst hawwe, dan is dit net genóch, de bilangrykste dingen lizze op in oar plak. Sawol foar de ekonomy as foar in reedlik minsklik bistean, moatte ek de bidriuwen moderniseard wurde. En alhoewol de rendabiliteit fan dizze oanpassing der net is, hawwe hünderten fan boeren it dochs dien, sawol yn de foarein as yn büthüs en skuorre. Hja hawwe dat dien mei oergarre jild of troch dat de greate bern meiholpen, krekt omt hja hels tige goed witte, dat it dy kant üt moat. Mar op it foarste plak binne mear as sawntich persint hierdeboeren, sadat ek de eigners hjir oan to pas komme. En fan ’45’65 haw we dizze minsken oan de forkearde kant Scheel set Eed In Wlrd to loan Alle uwre* in stuwne Scheel drieut frjuenschlp boeyte doar Twissche Ijeave frjuenen. Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag sitten. Der mocht men it initiatyf net fan forwachttsje. Lykwols binne der tsientallen foarbylden fan modernisea- ringen troch gearwurking fan boer en eigner ta stén komd, hwat jin winlik for- wünderje moat, omt it foar gjinien fan beiden üt koe. It wiist lykwols düdlik op ien bilangryk feit, namlik dat de lju seis wol graech wolle, as se mar kinne. As léste biwiis kin tsjinje, dat de lytse en tige biperkte mooglikheden, dy't it Unt- wikkelings- en Sanearingsfüns oant nou ta biedt, troch hünderten oangrypt wur de. Ik bin fan miening dat de regearing gjin better ding dwaen koe, dan via dit füns de minsken in reedlike kans to jaen om har bidriuwen by de tiid oan to passen, mar it hat de skyn, dat hjir remmen lizze, dy’t it tempo tsjinhalde. As de re gearing ré wêze soe om de ünrendabele top fan dizze bidriuwsforbetteringen foar har rekken to nimmen, dan soene hja ris sjen hoe tankber boeren en eigners hjir gebrük fan meitsje soene. Hwat is it in miljoenenforlies, dat dit yn de twcintich jier nei de oarloch net bard is, hwant nou moat it trije kear safolle kostje. En ien kear moat it dochs barre. De léste tiid wurdt der gauweris wiisd op Dütsklén, dêr’t men foar dizze dingen troch middel fan rinte-subsydzje, goed- keap jild krije kin. Mar yn ’t Lénbou- kundich Tydskrift komt Pref. Horring der mei klam tsjin op, omt hy seit, dat dit de prizen fan de groun omheech driuwe sil. Ik soe dêrop sizze wolle, dat Voor de Frysk Nasjonale Partij zal niet de. heer Tj. J. de Jong uit Mantgum in de Prov. Staten komen, maar de heer J. B. Singelsma uit Goutum. Weliswaar was de heer De Jong ge kozen, maar deze heeft zich terugge trokken, zodat nu zijn opvolger op de lijst in aanmerking komt en dat is de heer Singelsma. In het afgelopen weekend heeft de FNP zich ook beraden, wat men tijdens de raadsverkiezingen zal doen. Besloten Is, dat de Frysk Nasjonale Partij alleen in die gemeenten zal deelnemen, waar men meent, over een goede kandidaat te be schikken. Dat zal in niet zoveel gemeenten het ge val zijn. In Leeuwarden neemt de FNP in ieder geval, wel deel aan de gemeente raadsverkiezingen op 1 juni. Lijstaan voerder zal hier waarschijnlijk de heer Singelsma worden. Verder denkt men er o.a. ernstig over, om een lijst in te die nen in de gemeente Baarderadeel. dizze rinte-subsydzje allinnlch mar jown wurde moast foar gebouwenforbettering en net foar grounoankeap, sa as yn Dütsklén en dat syn biswieren dan grea- tendiels weifalle. Hwant as men aide gebouwen opknapt, wurdt de keapwear- de wol heger, mar de timmerkosten dy komme der nea wer üt. It is ommers op it heden sa, dat as men in élderwetske pleats forkeapje wol, dan kin men like goed it lén allinnich forkeapje, it aide fort bringt sagoed as neat op. En de forhierder fan sa'n pleats hélde mear oer as hy it lén los forhierde, as nou. In great diel fan de üntofredenens komt hjir wei, dat men wol wit hwat men win lik dwaen moast, mar de mooglikheden dêrta mist. Wol men ien fan de wich- tichste oarsaken fan dy ünfré weinimme, dan leit hjir de oplossing. In bilangrike forheging fan de molk- priis is yn it EEG-forbén net mooglik en in heale sint mear jowt ek to min. Mar der kin en moat folie mear help komme foar de modernisearing fan de bidriu wen. Dat is foar de boer en syn hüshal- ding folie wichtiger en it makket üs lén sterker yn de konkurrinsje mei de oare lannen. Docht men dat net, dan sil de ünrêst op it plattelén al mear oanboazje en wegen sykje, dy't ta skea binne fan lén en folk. Lit dan de deaden har deaden bigrave, as men de libbenen mar kilns Jowt om posityf to arbeidzjen. De greate mear- derheit wol neat leaver. Een dezer beide grote ophaalbruggen (elektrische) wordt gebouwd door aan nemersbedrijf A. Fokkema en Zn. te Wons. De bouw van beide bruggen moest worden onderbroken door de te vroeg invallende winter in de maand novem ber en dat trof zowel die te Warns als de bruggenbouw te Galamadammen, ’t werkstuk van de heer Fokkema. Hierbij was ook enorm veel afbraak werk, o.a. het opruimen van een sluis en dat bleek een zwaar karwei. Door het vroeg invallen van de winter kon men, zoals toch was gehoopt, het brugdek niet meer aanbrengen; het ge hele werk kwam stil te liggen. Momen teel wordt er weer hard gewerkt aan de afbouw der brug en aan de lange oprit ten ter weerszijden. Toch zullen er nog wel enkele weken mee gemoeid zijn aleer deze mooie nieu we brug ken worden opengesteld. (Te Warns is de brug reeds in gebruik ge nomen, maar hier was bij lange na niet dat opruimingswerk Bij Galamadammen betreft het een werk dat boven de 7 miljoen kost! Deze brug is plm. 65 m. lang en 12 m. breed en de op-of afritten aan beide zijden zijn zeker samen 500 m. lang. De bestaande weg wordt iets omgelegd en sterk opgehoogd. Hier is een grote verandering geschapen „Landustrie” van Sneek is reeds ver gevorderd met de elektrische voorzieningen, kabels, enz. Misschien kan de brug ongeveer Pasen in gebruik worden genomen, hoewel dan ’t hele werk nog niet gereed zal zijn dat zal nog wel een maand of drie duren. Zeer actief was men in onze omgeving, ook de aannemer M. Buwalda van Schet- tens. Hij was n.l. laagste inschrijver voor het te bouwen bejaardencentrum „Claerbergen” te Koudum, dat, voorzo ver het de bouw betreft, thans gereed kwam. De grote borden waarop af te lezen viel, wie er bij de bouw betrokken waren, zijn althans weggenomen. Bovendien heeft de heer Buwalda ook nog ten behoeve van de Philips-industrie te Koudum een 28-tal industrie-wonin gen gebouwd en bij het bejaardencen trum nog 24 kleine bejaardenwoningen. Al met al is hier voor een zeer groot bedrag, ongeveer ruim f 800.000,ge bouwd en tot stand gekomen. Dat zijn dus voorname werken, waar van men zou kunnen zeggen, dat ze in grote mate het maatschappelijk econo misch bestel dienen. Op een ietwat ander vlak ligt hetgeen te Rijs in Gaasterland gebeurt. Hiermee komt men op het gebied van de recreatie, de nieuwe naam voor va kantie, want de werken, welke daar worden uitgevoerd, staan in nauw ver band met deze vrijetijdsbesteding. Sinds jaren stond de gemeente Gaas terland reeds bekend als een rustig ge bied voor vakantiemensen. Er was veel bos en op verschillende plaatsen kon men aan zee komen (tot Ijsselmeer ge worden sedert de afsluitdijk werd ge legd). Reeds tijdens de periode van een 65 70 jaar geleden, kwamen de Hollanders via Staveren naar Rijs, zij het dan niet massaal. De laatste jaren is het vreemdelingen verkeer wel heel sterk toegenomen in deze bosrijke gemeente en mocht men aanvankelijk, vooral in conservatieve kringen, een beetje argwanend deze ont wikkeling volgen, aldra kreeg men door, dat deze „vreemdeling-industrie” geld in het laadje bracht bij neringdoenden en/of zakenmensen. Zo geraakte men gaandeweg verzoend met de gedachte dat het voordeel op woog tegen de nadelige gevolgen, welke men zich had gedacht. Het .welkom vreemdeling’ geldt nu ten volle in Gaasterland. Te Rijs zijn drie hotels en verscheidene kampeergelegen heden. Van eerstgenoemden is hotel Jans het oudste en ongetwijfeld het meest en gereedmaken van de fundamenten voor een machtig bouwsel, althans voor deze omgeving, een zaal met een grond vlak van 400 M.a Een dergelijke zaal- ruimte vindt men in deze omgeving niet. De jonge, ondernemende aannemers wer ken zelf hard mee en dank zij hun wel willendheid konden wij meteen kennis maken met de vernieuwing van een onderdeel, een dependance van dit hotel aan het Ijsselmeer bij het Mirnser Klif en Zeelaantje. Stond daar tot nu toe een eenvoudig tentje, nu verrijst er een royaal gebouwtje met een woongelegen heid voor de beheerder (ster), een zaal tje met bar, van waaruit men een prachtig uitzicht heeft over het ruime water aan het Ijsselmeer en daarvóór nog een flink terras, dat beschermd door glaswanden, een beschut zitje biedt. Op mooie voorjaars- en zomerda gen kan het er druk zijn. Reeds vorige zondag kwamen er al vele auto’s een kijkje nemen. In dit gebouwtje zijn ook kleedhokjes aangebracht en goede sanitaire voorzieningen getroffen. Een gezocht plekje, waar men naar harte lust kan baden! Bij ,Rijsterbosch’, thans gedoopt als ,Re- creatie-centrum Rijsterbos’ werden reeds vele van de zware bomen geveld; men verkrijgt en verkreeg daardoor ruimte voor de nieuwbouw, maar ook voor een ruim parkeerterrein en terras. Het stukje oude gracht langs de weg zal worden gedempt, zo werd ons mee gedeeld, en mede daardoor wordt een mooie in- en uitrit verkregen. Iets ten zuiden van dit terrein ligt een complex land met woning en schuur, eveneens territoir van genoemd „Fryske Gea”. Camping ,’t Zonnetje’ werd ge durende de laatste jaren geëxploiteerd door de heer U. Cnossen, die ook het huis bewoonde en er nog vee hield, ,’t Zonnetje’ was een gezochte camping, mooi beschut door het Rijsterbos. Een en ander zou thans onder beheer komen van de eigenaars van dit in aan opbouw zijnde recreatie-centrum. Op het terrein aan de Z.W.zljde ver rees reeds een gebouw, bestemd voor wasgelegenheid en douche, maar ook andere sanitaire voorzieningen. Daar door werd een grote verbetering gescha pen, want gewoonlijk kamperen hier in de zomermaanden vele honderden gas ten, w.o. ook buitenlanders. Het terrein is nog belangrijk uitge breid en biedt aanstonds voldoende plaats voor vele tenten, caravans en auto’s. Zal beheer van camping en hotel met zaal in één hand komen, zoals gemom peld wordt, dan betekent dit wel veel werk voor de betrokkene. Het Is ons tot dusverre nog niet gelukt de eigenaars er aan te treffen, maar zij zullen hope lijk dit artikel lezen en ons zo nodig corrigeren. Dat wij, die deze omgeving vanaf de jeugd kennen, graag het goede voor deze streek en haar welvaart zien, is begrijpelijk. Vandaar dan ook de aan dacht geschonken aan deze zo gron dige metamorfose van dit stukje Gaas terland. Wij besluiten deze regels met de wens dat èn dit seizoen èn de naaste toe komst het bewijs mogen leveren dat het grote plan ook ten volle als ge slaagd kan worden aangemerkt! De tiidsforoaringen kin gjin minske kea- re, seine wy de oare kears, mar der moat mear en better bisocht wurde de lju in ütwei to jaen. Dêrmei wol ik net sizze, dat dit net bisocht wurdt, mar wol dat it to hoeden en to min bart. Der moatte maetregels nommen wurde, dy’t de lju wer bitrouwen jowe yn har birop of affear, maetregels, dy’t de lju in üt wei biede foar de tiidsforoaringen. It is bekende. Haar eigenaar, de heer Jans, thans te Oranje'.-oud, is hoogbejaard en zeer waarschijnlijk zal dat de oorzaak zijn, dat zijn hotel in de laatste jaren niet gemoderniseerd werd. De tegen woordige exploitant J. Jager, kan van zelfsprekend, niet op eigen houtje zo iets uitvoeren. Hotel „Rijsterbosch” was jarenlang het eigendom van „It Fryske Gea”, daarvóór van de maatschappij „Gaasterland” en nog eerder van de zo bekende adellijke familie Vin Swinderen. Dit hotel is de laatste jaren in verval geraakt, maar werd vorig jaar aange kocht door de N.V. Gebr. Lammertsma te Bolsward, een firme welke gewend is met dergelijke bedrijven.- Zo is ook de zo bekende „Sankop” bij Makkum (Holle Poarte) en in Drente het recreatiegebied „Ellert en Bram- mert” onder haar beheer. Dat „It Fryske Gea” genegen was tot verkoop, werd hier algemeen als een verrassing gezien. En dat de nieuwe eigenaars niet schromen om hier gron dige veranderingen, even zoveel verbe teringen aan te brengen, mogen wij van harte toejuichen. Temeer omdat ook de eigenaar van ho tel .Gaasterland’, de heer De Jong, reeds vorig jaar begon met verbeteringen aan zijn pand en daarmede ook doorging in de wintermaanden als het weer bouw activiteiten toeliet. Momenteel wordt ook daar door de fa. A. van der Zee en Zn. te Rijs nog hard gewerkt aan de nieuwbouw, een ver groting van het bestaande hotel, dat als de plannen geheel zijn uitgevoerd, 40 bedden telt. Hetgeen wij bij .Rijsterbosch’ zagen, wekte naast verbazing, onze verwonde ring! Hier zijn .durvers’ in actie, zo is de conclusie van de Gaasterlanders als zij de werkzaamheden eens van nabij in ogenschouw namen. Uitvoerders van dit grote en grootse plan (eigenlijk plan nen) is de fa. Struiving en Tiesma, aannemers- en houtbewerkingsbedrijf enz. te Makkum. Het oude, slecht onderhouden hotel wordt grondig gerestaureerd. De serre aan de zuidzijde is reeds weggebroken en men was druk bezig met het graven -'■3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1