In Engeland flinke overwinning Labour voor Maria Zwaar belaste auto’s gevaar bij’ Paasdrukte op de weg hark sjoch n Ernstige crisis in Vietnam Folgje my en Gysbert Japiks JSB 1 liii Moat ik dit paed lans, Heare? Dat kin ik net! Dan sil Ik it dy leare Troch leed en sniert. Ik bin op ierde berne En stoam £oar dy, Sa silst it libben kenne. Kom, folgje My! Zilveren filmpjes WL wol komme oan? 1603-1666-1966 Hear, kin ik sa Efter Jo Ik haw it paed dy romme Oer krüs ta kroan. Ik siz it dy, it slimste Dat is foarby, Ast My ta liedsman nimste. Kom, folgje My! Maria stie by ’t grêf. Hja skriemde om Jezus sêft, Iiwant Hy wie har sa djür. Hja bügde har foaroer yn ’t grêf, har Heare kwyt. Twa ingels, blinkend wyt, ien oan ’t hollenein en ien op ’t fuottenein, dy seine tsjin har: ,Frou, hwerom dochs skrieme jo?’ Hja sei: ,Hwer is myn Hear? Ik sjuch Him nearne mear. Hwer hawwe hja Him lein? Ik bin myn rie to’n ein. Doe kearde hja har om, fan smert forslein en stom, en murk net hwa’t it wie, de Man dy’t foar har stie, hwant har fordóve hert forstie syn stimme net. Mar Jezus sei tsjin har: ,Frou, bin jo yn ’e war, hwer skrieme jo sa om? Toe, siz it my mar, kom!’ Wer frege hja, yndróf: ,Och! siz it my, hear fan ’t hóf, as jo Him weilein ha, hwer brochten jo ’m nei ta? Dan helje ’k Him dèr wei, myn Leafste’. Jezus sei: Maria!’. Mar. dy stim. Ynienen koe hja Him en jüge it üt, hiel tear: ,Myn Master en myn Hear!’ Nou fleach se op Him ta, hja soe Him by har ha. Hja sleat Him oan har hert. Mar Hy sei: Hald my net, 'k bin noch net hinnefearn, mar dou moatst hinnegean en bring oan eltse broer dat libbensboadskip oer: ’k far hinne ta myn Heit, mar nou ek jimme .Heit, ‘k far hinne ta myn God, mar nou ek jimme God’. Rêd is hja hinnetein en hat har boadskip sein, mar fuort wie nou har smert, hja hie har namme heard fan Him, dy’t droech har lot: .Maria!’, ,0, myn God!’ Is dit foar my it béste? Dat lean ik net! Troch My silstou birêste, Brekt dyn forset. ’k Moast krêbbe en krüshout drage Mar dulde en swei, Oars hie dy ’t Ijocht nea dage. Kom, folgje My! VRIJDAG 8 APRIL 1966 105e JAARGANG No. 28 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verwoerd gesterkt. van De Gaulle preciseert. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2014 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Voor, tijdens en na de paasdagen wordt een optimale drukte verwacht in het ver keer. Automobilisten dienen niet alleen rekening te houden met overbelaste we gen (afstand houden, aanpassen van de snelheid), overbelaste auto’s betekenen ook een groot gevaar voor de verkeers veiligheid. Veel auto’s zeker in de kleinere klasse zijn niet berekend op vier of vijf personen met daaraan nog toegevoegd hoog opgestapelde rijen kof fers en tassen. De wettelijk toegestane maximum druk op de banden ligt ongeveer in de buurt van het maximum toelaatbare gewicht, dat de automobielfabrieken opgeven. Dit betekent dat bij verschillende auto’s wei nig of geen bagageruimte meer over is, als alle zitplaatsen bezet zijn. Men over- tuige zich dus van de laadcapaciteit van eigen auto! Bij het beladen van de auto moet het zwaartepunt niet (teveel) naar achteren verlegd worden. Met andere woorden, de bagage dient niet alleen achterin te wor- Dit alleen bij Holtinga: 10 pond rood star aardappelen, middelsoort 35 cent. Laag Bolwerk 60. Heeft u bonnen voor rijwielbanden? U kunt bij ons terecht. Jan Oppedijk, Bols ward. Gevraagd met midden mei een juffrouw voor de naaischool. Instructies ter inzage in de consistorie te Tjerkwerd. Te koop een beste trekhond. Kleine Diji- akker 33, Bolsward. den gelegd, maar verdeeld te worden over de gehele auto (dus bijvoorbeeld ge bruikmakend van een imperiaal). Alle koffers en valiezen achterin gaat overbelasting betekenen van één, in dit geval de achteras. Bij de auto's met een laadruimte voorin ligt bij belading het zwaartepunt veelal beter. Verkeerde ver deling van veel bagage heeft tot gevolg; Te koop een fokzeug en 5 biggen, 5 we ken oud. S. van der Werf, Trekweg, Par- rega. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week april 1941 Gysbert - om froed en front gol en goed seit hjoed: O, wenne ick ijnne Stedmy tingt ’t Iz kllnch-glear goud al het er blinkt. Taljochting: Yn it petear tusken Egge, Winering en Godsfrjeon, fortsjinwurdi- get Egge de boer en bütenman. Hy soe wol graech yn ’e stêd wenje wolle. It llket him ta, dat it allegearre klink- kleare goud is, hwat der blinkt! Tampa, Florida: Wervelstormen hebben maandag in Florida ernstige ver woestingen aangericht. Verscheidene mensen werden gedood, terwijl tenminste 250 personen verwondingen opliepen. De schade loopt in de miljoenen guldens De crisis in de N.A.V.O. gaat voort. De G-aulle heeft zijn bedoelingen nader ge preciseerd. Alle Franse strijdkrachten in Duitsland zullen op 1 juli aan het opperbevel van de N.A.V.O. worden ont trokken. De Fransen op de geallieer de hoofdkwartieren zullen op die da tum eveneens worden teruggetrokken. Op 1 april van het volgende jaar zullen de geallieerde hoofdkwartieren, die in Frankrijk gevestigd zijn, van Franse bodem verdwenen moeten zijn. Voor de Amerikaanse bases in Frankrijk geldt hetzelfde. De veertien geallieerden, die aan het geïntegreerde karakter van de NAVO willen vasthouden en de banden met de Ver. Staten zo nauw mogelijk wen sen te houden, zijn in voortdurend be raad. Eén van de kernpunten is, wat er met de Franse troepen in Duitsland moet gebeuren. Kunnen deze daar blijven, wanneer zij buiten het verband van de N.A.V.O. staan? De Duitsers voelen er bitter weinig voor. Een ander punt, vooral door de Amerikanen te beslis sen, is of Frankrijk kan blijven gebruik maken van de faciliteiten van het waar schuwingssysteem zonder hetwelk het Franse kernwapen ten dode is opge schreven. Men blijft bang om brokken te maken en dat is een grote troef in de handen van De Gaulle. Uit de percentages, die bij een distric tenstelsel welsprekender zijn dan een zetelverdeling, kan men opmaken, dat Labour behalve van de Conservatieven ook flink van de Liberalen heeft gewon nen. Dat betekent, dat bij vele kiezers van de middengroepen de angst voor een al te socialistische koers van een als radicaal bekend staande man als Wilson aanzienlijk verminderd is. Ver moedelijk is juist deze groep, die min der door partijdiscipline geplaagd wordt dan enige andere, er van overtuigd ge raakt, dat Wilson en Labour op het ogenblik de juiste figuren zijn om het land op een zakelijke wijze te moder niseren. De les, die Wilson uit dit re sultaat kan trekken, is, dat hij, wil hij aan het bewind blijven, zeker niet te dogmatisch socialistisch moet gaan worden. Ernstige crisis in Vietnam. Wat het zwaarst Is. De heer Hiern- stra van Arum, die als bestuurslid van Nijenhove bij het afscheid van de heer Oldenziel een toespraak hield maakte het niet lang. Zijn motief: „Der moat ek noch in skiep lamje” met andere woorden, de vergade ring moest niet nodeloos gerekt. Doe het eens na. Toen de heer Sane Tolsma te Bolsward zondagmiddag met vrouw en kinderen een wande ling door het veld maakte, zag hij uit de ,jister’ vlak tegen een boerde rij aan gelegen, twee mooie ,ljip- kes’. Tolsma, een verwoed eierzoe- ker, kwam natuurlijk direct in actie met het gevolg, dat hij binnen twee minuten zeven kievitseieren raapte, een 4 en aen 3. Flats voer bejaarden. De stichting „It Heechhout” (compliment voor die naam) wil eerlang te Bolsward een 50-tal flats voor zelfstandige be jaarden stichten. De naam is ver moedelijk ontleend aan de plaats waar men zich heeft gedacht, n.l. in de buurt van het vroegere „Heech hout” over de Witmarsumervaai t. 100-jarige in Nijland. De 100-jarige N. Z. V. te Nyland heeft grote plannen, o.a. het houden van een tentoonstelling in het verenigings gebouw aldaar. Prijs gewonnen. De Mater Amabilis- scholen in het Aartsbisdom en 't bis dom Groningen kwamen in een wed strijd tegen elkaar uit. De schouw burg Odeon te Zwolle stond in het teken van toneel, expressie en mode show. In de modeshow van zelfgemaakte kleding werden winnaressen in de le serie: 1ste prijs: Willy Gzeubrink te Enschede; 2de prijs: Ton Westland, IJsselstein en 3de prijs: Stiènie Val- linga, Bolsward. wijziging van de stand van de kop* lampen, waardoor verblinding kan optreden; overbelasting van de achteras cn ta grote druk op de banden; de auto krijgt een ander stuurkarak» ter (onderstuurde wagens worden overstuurd). Treedt bij lange vakantiereizen ver moeidheid op bij de (niet ervaren) chauf feur en wordt de controle over de wagen daardoor minder, dan betekent het sa mengaan van genoemde faktoren vaak het abrupte einde van een plezierig be gonnen vakantie. En vaak erger. Ut „Himelklanken” fan B. A. Siebesma - Utj. A. J. Osinga N.V. Overleden te Oosterend de heef Yde Jacobs Ringnalda, oud 75 jaar. Se dert 1905 was hij lid van de raad en se dert september 1927 wethouder. Tiental len jaren was hij kerkvoogd van de herv, gemeente te Oosterend. BH Een ernstige crisis is in Zuid-Vietnam ontstaan. De voorgeschiedenis gaat te rug tot 10 maart van dit jaar, toen de junta van generaal Ky een van haar leden, generaal Thi van het noorde lijke leegercorps, wegens ongehoor zaamheid uit de junta zette en als op perbevelhebber ontsloeg. Onmiddellijk kwam het in het noorden van het land tot betogingen ten gunste j Fries-Frask. Een Bolswarder nam een lifter mee. Het gesprek ging in wat moeizaam Duits. Toen vertelde de jongeman dat zijn moedertaal niet het Hoogduits was, maar het ,Frask’ Hij kwam uit N.-Friesland. Het Noordfries heeft het heel moei lijk, n.l. door invloeden van ’t Hoog duits èn van het Deens. Er is boven dien geen eenheid van spelling. De jongeman verbaasde zich er over, dat die hier wat ons Fries wel be stond en dat het zelfs op scholen on derwezen werd. Ons Fries kon hij moeilijk lezen, maar wanneer het werd uitgesproken herkende hij vele klanken en woor den. Rust een weinig. Van de toegezegde rustbanken staan er al, o.a. bij het Kruiswater. Echter wel wat dicht bij de walkant. Gevaarlijk als kinde ren er op gaan spelen. Maar dat is ook de bedoeling niet. De klok er bij. Familie Fokkema op Lonjé is in het bezit van een fraaie geboortelepel met het opschrift: 1795, den 11 maart is geboren Abdias Sy- bren Buwalda op woensdagmorgen om 4 uur. De lepel bevat tevens een fraai familiewapen. Zelfde naam. Een andere lepel van dezelfde familie bevat tweemaal de zelfde naam, n.l.: Fokjes Klases is geboren de 19 nov. 1772 en Fokje Klases is geboren 3 jan. 1832. De eerste is de beppe van de laatste. Accoord. Dit komt vast in Hark en Sjoch zei één van de werklieden te gen zijn maat, toen hij bezig was stenen te ruimen bij de verbouwing van Wasserij „Florence”. Accoord, hier staat het dan. Stand ophouden. Eierzoeker Palstra (2 x eerste bij de burgemeester) heeft zijn stand opgehouden door ook in Bolsward het eerste broedje gru- to-eieren te vinden. Zoals verwacht, heeft de Engelse socialistische partij by de de vorige week ge houden verkiezingen een flinke overwinning behaald. In plaats van over de meerderheid van drie zetels in het Lagerhuis, waarmee premier Wilson achttien maanden heeft moeten regeren, beschikt hij nu over een meerderheid van 97. Labour heeft nu 363 zetels (winst 49, verlies 1), de Conservatieven zijn door een verlies van 51 zetels op 253 gekomen, de Liberalen met een verlies van 2 en een winst van 4 zetels op 12. Er waren minder kiezers opgekomen dan in 1964, n.l. 75.8 pet. tegen 77.1. Van het aantal uitgebrachte stemmen behaalde Labour 47.9 pet. tegen 44.2 in 1964. De Conservatieven van 3.4 op 41.9 pet. ter wijl de Liberalen ondanks zetelwinst een stemmenverlies leden en van 11.1 op 8.5 pet. zakten. van Thi, die de steun genoot van de boeddhisten. Ook in Saigon werd het onrustig, vooral toen de boeddhistische leiders de eis stelden, dat de junta het veld zou ruimen voor een burgerlijke regering van nationale eenheid (zonder de communisten overigens). In de tweede helft van maart leek de regering, na aanvankelijke weigerach tigheid, toch bereid de boeddhisten wat tegemoet te komen. Voor eind 1967 aangekondigde verkiezingen, wilde zij vervroegen tot eind 1966, m-aar de beto gingen van boeddhisten en studenten in de noordelijke steden Da Nang en Hue bleven aanhouden. Een afgezant van de junta werd belet naar Saigon terug te keren en zondag was de situatie zo zorgelijk, dat Ky aankondigde, troe pen naar Da Nang te zenden om de stad te „bevrijden”. Volgens hem was de stad door de communistische Viet- cong overgenomen. Er dreigt hier een nieuwe complicatie door de spanningen in het niet-communistische deel van Vietnam. Heel pijnlijk is het voor de Amerikanen, die een grote basis bij Da Nang hebben en de toon van de be togingen dagelijks anti-Amerikaanser zien worden, terwijl zij bovendien al hun kaarten op Ky hebben gezet. Zij dreigen daarmee partij te worden in een con flict in Zuid-Vietnam cn dat zal hun positie ongetwijfeld ondermijnen. Viel tegen. De uitzending over de Gysbrecht Japicxpostzegel viel wat tegen. Ook van het ontwerp hadden we meer verwacht. Gysberts beelte nis komt er niet eens op voor. Wel zijn naam <n de aanduiding ,Frysk dichter’. Wij hopen nu maar, dat het standbeeld niet tegenvalt. Dat blijft. Examens naderen. Het is weer bijna zo ver, dat de ene helft van Neder land de andere examineert. In de regel krijgen we de uitslagen niet door en toch publiceren wij die wel graag. Wij houden ons aanbevolen voor tips. Schrijf er bij wanneer, wdar en door welke organisatie het examen werd afgenomen, hoe het diploma precies heet en. natuur lijk de naam van de gelukkige. Speelweide. In het Hid Heroplant- soen keren de bloemperken dit jaar niet terug. Kennelijk wil men het groen bestemmen als speelweide. Het nuttige gaat hier voor het aange name. En hy bouwde voort. Machinefa briek Koopmans N.V. legt weer de laatste hand aan een uitbreiding. Ook in Zuid-Afrika hebben verkiezin gen de regering versterkt. De Natio nale partij van premier Verwoerd had in het ontbonden parlement 106 de 156 zetels. Nu bezet hij er 126 van de 166. (Het parlement heeft er n.l. 10 zetels bij gekregen). De Verenigde partij, de oude glorie van Smuts, heeft 10 zetels verloren en staat nu op 39. De laatste zetel wordt ingenomen door de enige vertegenwoordigers van de progressieve partij, die de apartheid veroordeelt. Uit deze verkiezingen kan men leren, dat de oude onderscheiding tussen de Verenigde partij als de partij van de Engels sprekenden en de Nationale partij als de partij van de Boeren niet langer opgaat. De Nationale partij heeft forse winst geboekt onder de Engels sprekenden; hiervoor kan men verschil lende redenen aanvoeren. In de eerste plaats ontbreekt het de Verenigde partij aan een politiek en aan figuren, in de tweede plaats voelen de Engels spre kenden zich verraden door een Enge land, dat vrijheid en onafhankelijkheid voor alle Afrikanen bepleit, terwijl een Verwoerd met zijn politiek van de ban- toestans een oplossing biedt, die met de vervulling van een wensdroom gelijk staat. Verwoerd wenst de negerbevolking van Zuid-Afrika (11 miljoen tegen goed 3 miljoen blanken) onder te brengen in afzonderlijke woongebieden, waar zij zich hoofdzakelijk aan de landbouw moeten wijden. In een industriële ont wikkeling is niet voorzien. Voor de industrieën kunnen de blanken in hun gebied zorgen door deze aan de grens van de bantoestans te vestigen, zodat de negers na voldane arbeid weer naar hun woonsteden terug komen. In de blanke gebieden (overigens de grootste en rijkste van het land) kun nen de negers als burgers niet wonen en zo zij daar wonen, behouden zij de status van vreemdeling. Willen zij stemrecht e.d., dan moeten zij maar naar bantoestan. Wat er met de vier miljoen uit stamverband losgeslagen, in de steden wonende negers moet gebeu ren, is nog niet door Verwoerd aange geven. De Verenigde partij wijst er op, dat deze ontwikkeling gevaarlijk kan zijn, want als deze bantoestans, zoals de be doeling is, zelfbestuur krijgen, dan kan de Unie uiteenvallen. Het vertrouwen van de kiezers in Verwoerd geeft aan, dat zij niet geloven, dat dat zo’n vaart zal lopen. Zij zien in Verwoerd de beste garantie voor het behoud van de blan ke suprematie. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. WERVELSTORMEN IN FLORIDA 28 F*»*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1