de Speurtocht naar politiek van morgen hark en sjoch ifl Zuid-Vietnamese crisis duurt voort Moeilijk Nederlands partijstelsel te veranderen Gysbert Japiks Zilveren filmpjes VRIJDAG 15 APRIL 1966 105e JAARGANG No. 29 te 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradecl, Workum en WymbritseradeeL VRIJDAGS Blokkade van Rhodesië geen volledig succes De Partijcongres. Verschillend doel. lang beraad heeft de West-Duitse Studiecentrum. Grote woorden. een- l'ot ziens, dit was Hark en Sjoch Op 29 april a.s. zal de bekende sigaren zaak de Tabaksplant van de heer M. B. Eerdmans het 40 jarig bestaan vieren. Zuid-Vietnamese crisis duurt voort. De Franse troepen in Duitsland. Het geheel van nieuwe denkbeelden is tamelijk verwarrend. Er zijn mensen, die de grondslagen van onze democra tie een constitutionele monarchie met een veelpartijen-stelsel niet willen aantasten, doch menen dat de uitwer king niet klopt. Zij vinden bijvoorbeeld de manier waarop Eerste en Tweede Kamer werken te ouderwets en te wei- Jeld njoct, de jeugd hette wjjld, De jeld kearig, de jeugd mijld Jeld Godtsjlenstig ijnne Tjercke Jeugd liclit-sehoneke’ in bly to mercke. Jeld by huwz in jeugd to bjear Dat ’s foar beyd in ad menear. Taljochting: Ek hjirre biskrluwt Gys bert de tsjinstelling tusken aid jeld) en jongerein jeugd). De alderein ia nuet, de jeugd hwat wyld, de alderein. sunich karig), de jeugd rij (myld) de alderein godtsjinstich yn ’e tsjerke, de jeugd lichtskonkich en blild nei de merke kermis); de alderein thüs en de jeugd oan ’t bier. Gysbert oardlelet net, hy konstatearret allinne: it Is fan aids sa de manear. centrum staande grote centrumpartij”, met twee kleine groeperingen van con servatieven en avant gardisten. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 387926 Urtgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 3e week april 1941 Gysbert - om froed en from gol en goed geit üs lijoed: Aan de oostkant van Bolsward is het momenteel een en al bedrijvigheid met de bouw van de nieuwe woningen in ’t z.g. Lange Land. Ook bestaan er plan nen een 30 woningen te bouwen in het verlengde van de chr. huishoudschool. Hij wil de paarderennen zien en zij dat toneelstuk op de andere zender Dit tv-toestel brengt de lang verwach te uitkomst: twee beeldschermen en onafhankelijke hoofdtelefoons! En wie weet komt er ooit nog een klein schermpje voor het kinderprogram ma bij te delen. Wij meenden altijd, dat de P.T.T. een algemeen nutsbedrijf was en de kantoren e.d. niet in particu liere handen. Burgemeester Mr. J. A. Geukers vond het dit ligt in het zelfde vlak bijv, altijd belachelijk als er sommige collega’s waren, die voortdurend spraken over „mijn ge meente”, „mijn raad”, „mijn secre taris”, enz. Het zwakke geslacht. Op het bouw land van H. Wiersma te Hartwerd moesten eieren liggen. Geen manvolk dat het nestje vond. Toen ging het zwakke geslacht haar kansen pro beren. Mevr. A. Breeuwsma vond er een broedje. De vreugde werd enigszins getemperd toen ze ook nog een snoek vind. Het water- spatte hoog op, aldus de H. en Sj.-repor- ter Goed zo. Drie jongedames van de C.V.O.-school, Geke Osinga, Carl-a Haagsma en Annie Brinksma, or ganiseerden met klassegenootjes en vrienden een „voorstelling” ten bate van de actie voor zuster T. Beimers. Het werd een knalmiddag, waarvan tientallen kinderen genoten. De op brengst was ruim f 30,-. Onverslagen. De heer Gerrit Ybema te Schettens kwam tijdens het toer nooi van de damclub „De Oldehove” in het bezit van de ereprijs. Van de 118 deelnemers toonde hij zich de sterkste. Hij boekte in de hoofdklasse een volledig succes, door al zijn par tijen te winnen. Hooggeboren zouden de eendekuiken- tjes geweest zijn als het moeder eend gelukt was te Hichtum in de galm gaten van de toren een nest te bou wen. Paasmaandag werd daartoe 'n poging ondernomen. Het lukte niet, er zat gaas voor gespijkerd. Wat te leurgesteld zat de a.s. moeder later op de nok van de kerk. Koude rit. Zondagmiddag (le Paas dag) kwam een gezelschap Zwe den weer pleisteren in Bolsward. Zij waren op de terugreis en 's morgens in Parijs gestart. In Parijs was een zijruit van de bus gesneuveld, die noch in Parijs, noch in Amsterdam gemaakt kon worden. Voor de pas sagiers was deze reis dus geen lol letje. Dank zij de zorgen van „Het Raadhuis”, een telefoontje naar de LAB, welke direct bereid was om zijn collega in nood te helpen, werd het euvel verholpen. Uit plastic werd een ruit op maat gezaagd en keurig in de bus gemon teerd. Onnodig te zeggen, dat èn de chauffeur èn de passagiers de direc tie van de LAB en haar monteur uiterst dankbaar waren. In opge wekte stemming verlieten zij Bols ward (richting Hamburg). Hulde aan de LAB, die door deze service de goe de klank van onze stad weer eens bevestigde. Afblijven van neergestorte vliegtuigen: Niet nakoming van bevelen kan de dood ten gevolge hebben. kaanse afgevaardigden overleg plegen voor hij bereid was de vergadering uit schrijven. Na regering vorige week woensdag een ver klaring gepubliceerd over haar stand punt inzake de Franse troepen in de bondsrepubliek, wanneer deze aan het opperbevel van de N.A.V.O. zullen zijn onttrokken. Bonn betwist het Franse standpunt, dat deze Franse troepen on der Frans bevel zonder meer kunnen blijven op grond van het bezettings-sta- tuut. Bonn ziet de troepen graag, maar De Ronde van Friesland wordt op zaterdag 16 april a.s. weer verreden. De beste renners doen aan de wed strijd mee. Omstreeks 13.45 worden de renners in Wommels verwacht, omstreeks 13.57 te Bolsward (Fra- nekerstraat, Gr. Dijlakker, Broere- sraat, Snekerpoort, Oude weg naar Sneek). Er is een veld van 206 ren ners. Langere bon-periode voor vlees. Sanering van het kappersbedrijf heid in lonen en tarieven. Stadich. Op 26 april zal de RONO een bespreking geven van het KFFB boek „De stadige leafde fan Fet- sje” van onze oud-plaatsgenoot Tejje Brattinga. Niet alleen de „leafde” is blijkbaar stadich”, ook met het bespreken. Het boek kwam reeds, in 1964 van de pers. Het 23ste congres van de Russische communistische party is afgesloten. In de partijleiding, in oude stijl weer polit bureau en niet langer partijpresidium genoemd, komen maar weinig belang rijke wijzigingen voor. Brezjnjew blijft als secretaris-generaal de leider van de partij. De oude Mikojan en de bijna 80- jarige Zjwemik zijn er uit verdwenen evenals een aanhanger van Chroesj- tsjow. De invloed van de grensprovin cies, zoals Letland, Kazachstan en Wit- Rusland, lijkt versterkt. Verandering van politieke richting wordt niet ver wacht. Belangrijker is de mededeling van premier Kosigin, dat begin volgend jaar bijna een derde van de Russische industrie-arbeiders in de Sowjetunie zal werken onder het nieuwe economische systeem, dat door de invoering van het begrip winst enkele kapitalistische ele menten gaat opnemen. De invoering van dit nieuwe stelsel gaat nu sneller dan men had aangenomen. In het nieuwe vijfjarenplan blijft de zware industrie prioriteit behouden, maar zal er toch meer geld beschikbaar komen voor ge bruiksgoederen. nig inspirerend. Eén van hen Is premier Cals. Anderen bestrijden hetzij de mo narchie, hetzij het veelpartijen-stelsel. Vooral diegenen, die aanvallen doen op de huidige politieke partijen, worden ken-.elijk steeds talrijker. Bijna de 1000 vol. De opbrengst van de collecte voor „Simavi” bedroeg in de gemeente Bolsward samen f 973,27. Hartelijk dank, èn voor het collecteren, èn voor het depone ren. Verschijn: DINSDAGS en zij moeten een duidelijk omschreven taak binnen het kader van de geza menlijke defensie van de N.A.V.O. heb ben. De status van de Franse troepen is bovendien een probleem, dat het gehele Atlantische bondgenootschap aangaat, aldus de Duitse verklaring. Dat bete kent, dat Duitsland weliswaar de be reidheid van Parijs over het blijven van da troepen te onderhandelen verheu gend vindt, maar dat er van de door Parijs voorgestelde bilaterale gesprek ken niets kan komen. Parijs zal dit niet prettig vinden, evenmin zal het bereid zijn te onderhandelen over een taak bin nen het kader van de N.A.V.O. De Gaulle heeft Amerika laten weten, dat de bases van de N.A.V.O. en de Ver. Staten per 1 april van het volgend jaar van Franse bodem vertrokken moeten zijn. Naar verluidt, is er een Amerikaanse nota in voorbereiding, waarin Amerika betoogt, dat het met deze korte tijdslimiet geen genoegen kan nemen. De tactiek van de geallieer den schijnt er vooral op gericht te zijn langdurige onderhandelingen in te lei den, in de hoop vermoedelijk op een eventueel verdwijnen van De Gaulle. Het is de enige hoop, die nog rest voor een defensie in N.A.V.O.-stijl. Met kritiek alleen bereikt men echter niet zo veel. Zolang twaalf van de der tien politieke partijen op het standpunt blijven staan, dat haar organisatie de enig juiste is, zal niet snel verandering in de situatie komen. Het zal echter niet alleen bij kritiek blijven. Eind vo rige week is in Den Haag het „Demo cratisch Centrum Nederland” opge richt. Dit centrum wil een „studie- en pressiegroep” zijn, die streeft naar een nieuwe politieke structuur in Nederland. Het woordje pressie klinkt wat af schrikwekkend, meer dan het in feite is. Het centrum wil via een gedegen studie tot een redelijk alternatief ko men voor ons huidige politieke sy steem en dan proberen de bestaande partijen van dit alternatief te overtui gen. Daar zal geen chantage of omko perij aan te pas komen, begrippen die vaak nauw worden betrokken bij het woordje pressie. Het centrum is aanvankelijk gepresen teerd door dr. S. Couwenberg, een me dewerker van het Oost-West instituut. Dit is een wat vage instelling in Den Haag fluistert men, dat de B.V.D. en het Ministerie van Buitenlandse Zaken de belangrijkste financiers van het in stituut zijn die het tot haar werk zaamheden rekent om de ontwikkeling van de Westerse democratieën en de di verse takken van het communisme te bestuderen. Dr. Couwenberg Is geen onbekende in politiek Nederland. Hij was aanvanke lijk een nogal vooruitstrevend lid van de K.V.P. (waarin hij een twee-partijen- stelsel propageerde), en later parlemen tair redacteur van een landelijk dag blad. Men heeft nogal de neiging hem af te schilderen als een man, die graag te wetenschappelijk doet en daarbij het kontakt met de realiteit verliest. Voor dat vorige week het centrum officieel werd opgericht, presenteerde Dr. Cou wenberg zijn eigen ideeën. Hetgeen aanvankelijk nogal wat misverstanden opriep omdat men meende dat zijn ideeën dan ook wel die van het demo cratisch centrum zouden zijn. Couwen berg wil slechts drie partijen in Ne- derland: een grote, „ie’.s links van het Eén van de beide schepen heeft Beira bereikt, doordat Engeland niet de mach tiging had geweld te gebruiken. Onmid dellijk heeft Engeland toen om een spoedvergadering van de Veiligheidsraad gevraagd, die eind vorig jaar al een beroep had gedaan op alle leden van de Ver. Naties de Engelse maatrege len te ondersteunen. De Raad heeft za terdag Engeland gemachtigd geweld te gebruiken om de sancties af te dwin gen. Onmiddellijk gingen Engelse ma trozen aan boord van het tweede tank schip om dat naar andere havens te geleiden dan Beira. Premier Smith van Rhodesië blijft nu aangewezen op de dure tankauto’s uit Zuid-Afrika, die vermoedelijk slechts in de minimale behoefte van zijn land kun nen voorzien. Daar staat en valt het succes van de sancties mee. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Nu deze week het dagelijkse parlementaire werk vrijwel stil heeft gelegen, ligt het voor de hand, dat vvjj de gelegenheid dankbaar aangrijpen om nog eens iets te verhalen over een algemene ontwikkeling in onze vaderlandse politiek. De laatste (staten)verkiezingen hebben overal wees eens de stemmen doen opklinken van mensen, die het niet eens zjjn met ons huidige politieke stelsel. Daar worden in dit geval nu eens niet de extremen, links of rechts, mee bedoeld, maar de nuchtere denkers, die objectief een oordeel kunnen geven over de manier waarop onze democratie werkt. Dat er iets hapert, wordt ook door de grote politieke partijen in Nederland erkend. Maar daar blijft het veelal bij. Het is waar, dat de Katholieke Volkspartij, de grootste van de politieke groeperingen, in een rapport haar eigen bestaansgrond ter discussie heeft gesteld, doch wat valt er voorlopig in de praktjjk van te verwachten Het olle-embargo tegen Rhodesië, dat premier Wilson eind vorig jaar met een nantal andere economische maatregelen heeft afgekondigd, is geen volledig succes. De bedoeling was de tot opstandige regering verklaarde regering van Rhodesië door gebrek aan olie op de knieën te dwingen, maar na een aanvanke lijk niet ongunstig vooruitzicht voor het slagen van de blokkade, waarbj] vooral werd gerekend op een wat afzjjdige houding van Zuid-Afrika, bleek Rhodesië toch te kunnen rekenen op de hulp van zijn buurlanden Zuid-Afrika en het Portugese Mozambique. Tankauto’s voerden van Zuid-Afrika uit olie naar Rho desië en Portugal was bereid olie door de olieleiding van de havenstad Beira naar de grens te pompen. Alleen was er in Beira geen voorraad meer. Daar was ook een mouw aan te passen. Twee tankschepen met Perzische olie veranderden in volle zee van naani, nationaliteit en koers en hielden op Beira aan. Voordat zij zover waren, werden zij onderschept door Engelse oorlogsschepen. crisis in Zuid-Vietnam blijft voort duren. Premier Ky heeft inderdaad en kele afdelingen parachutisten naar 't noorden van het land gezonden, waar legereenheden zich hebben aangesloten bij de betogingen tegen het bewind van de junta in Saigon. Maar hij heeft hen niet gebruikt, wat een teken van on macht is. Hij heeft verder veel van zijn woorden, dat de betogingen werk van de Vietcong waren, moeten intrekken. Hij heeft de vorming van een burger lijke regering na verkiezingen binnen vier zes maanden beloofd, maar de boeddhistische leiders willen het zwart op wit. Vooral bedenkelijk is, dat bij de betogingen tegen Ky een heel sterk anti-Amerikaans element naar voren is gekomen. Dozy'n Recepten met Rozjjn” is een leuk receptenboekje dat ons werd toegezonden. Deze boekjes worden - zolang de voorraad strekt - koste loos ter beschikking gesteld van de Nederlandse huisvrouw. Onze H. en Sj.lezeressen kunnen het per brief kaart aanvragen bij het California Raisin Bureau, Postbus 9059, Am- sterdam-W3. Red. en Adm. Voor ons gesneden koek, maar niet alle lezers blijken te weten, dat dit de afkortingen zijn van Redactie en Administratie. Al les wat betrekking heeft op de nieuwsvoorziening richte men aan de Redactie, al het andere (advertenties, abonnementen, adreswijzigingen enz. aan de administratie. Dit voorkomt veelal vertraging. Verzamelaarsloket. De openstelling van het verzamelaarsloket voor fila telisten op de 3e woensdag van elke maand op het Post- en Telegraaf kantoor te Sneek is met ingang van april uitgebreid. De openstellings- uren zijn thans van 16.30—18.30 uur. „Op mijn kantoor”, schrijft ons de directeur, die ons verzoekt dit mee En daar staat en valt ook Wilsons po litiek van geen geweld mee, waarvoor hij eind vorig jaar de aarzelende toe- •stemming van de Afrikaanse leden van het Gemenebest heeft gekregen. Deze Afrikaanse landen wensen op de eerste plaats het gebruik van geweld, d. w. z. van Engelse troepen om Rhodesië op de knieën te krijgen. Zij zien dat als een eerste stap op de weg naar ver jaging van de blanke overheersers uit Rhodesië, terwijl Wilson niet anders kan doen dan aansturen op een rege ling, die ook een plaats inruimt voor de blanken. Hij wil het gebruik van geweld tot het uiterste ogenblik uit stellen, ook al omdat dat in eigen land misschien ongekend verzet zal wek ken. De Afrikaanse landen zijn over het algemeen niet zo ingenomen met de politiek van Wilson, ook al zou zij succes hebben. Deze politiek gaat niet ver genoeg. Dat is de verklaring van het merkwaar dige incident in de Veiligheidsraad, dat de voorzitter, de afgevaardigde van Mali, wat getreuzeld heeft met het uit schrijven van de door Engeland ge vraagde spoedzitting. Zelfs druk van secretaris-generaal Thant moest er aan te pas komen om hem te laten con voceren. Het geval wilde n.l. dat de Engelsen een aantal Afrikaanse lan den net voor waren met het verzoek aan de Veiligheidsraad zich met de kwestie te bemoeien, maar vermoedelijk waren de Afrikanen verder gegaan en zouden zij militaire maatregelen tegen Rhode sië geëist hebben. Niet dat dat er door gekomen zou zijn (de Westelijke mo gendheden beschikken n.l. over een vetorecht), maar de Westelijke mogend heden zouden weer in een verkeerde hoek terecht zijn gekomen. De voorzit ter moest eerst met een aantal Afri- Ter gelegenheid van de viering van Hitlers verjaardag in Nederland de Rijkscommissaris Seyss Inquart bevor derd tot SS Obergrupenführer. De toon maakt de muziek. Dat is een heel duidelijk spreekwoord. Bij het pre senteren van zijn ideeën leek dr. Cou wenberg nu niet bepaald de juiste toon te hebben getroffen. Hij gebruikte ver schrikkelijk ingewikkelde termen als „Een nieuwe christelijk-humanistisch-ge- inspireerde Democratische Centrumfor- matie”; „een partij op een brede geeste lijke en sociale basis, die niet uitgaat van een scherp omlijnde ideologie, maar streeft naar het tot uitdrukking bren gen van een gemeenschappelijk waarde besef in zijn politieke beleid en politie ke stijl”. Hij schreef ook, dat „uit een principieel-gefundeerde centrumpositie als juist omlijnd een politiek van cu mulatieve cultuur-ontplooiïng resulteert van geleidelijke aanpassing en hervor ming, van synthese en overbrugging van belangentegenstellingen”. Juist nu zo hard wordt geroepen om een wat eenvoudiger woordgebruik in onze po litiek leek dit geen aardig begin. Tijdens de oprichtingsvergadering (die in Den Haag werd gehouden) namen de deelnemers al heel snel afstand van de door dr. Couwenberg gestelde ideeën. „Laten we eerst maar eens een hele tijd gaan studeren op wat er eigen lijk moet gebeuren, voor we met stel lingen naar buiten komen,” luidde de gemiddelde mening. Waarom het woord studiecentrum, als er niets meer te studeren valt? was een heel sterk ar gument. Deelnemers aan de bijeenkomst waren allen zeer deskundige mensen, sociologen, een hoogleraar, politieke deskundigen. De verwachting lijkt gerechtvaardigd, dat men met enige spanning kan uit zien naar wat deze speurtocht naar mor gen zal opleveren. Overigens zal daar wel enig geduld voor nodig zijn. Voor er iets in de Nederlandse politieke structuur zal veranderen zullen wel min stens tien jaar voorbij moeten gaan, aldus een van de eerste opmerkingen tijdens de bijeenkomst. Bolswards Nieuwsblad 29

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1