een Nog een hap en een snap uit een vergeelde krant Fan de Martinytoer Gysbert Japiks Zilveren filmpjes Sinneblinkje Wel beschermen, niet „bevriezen” 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 19 APRIL 1966 105e JAARGANG No. 30 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Overheid wil stads en O dorpsgezichten bewaren Re- PYT STEAN NOED FOAR JINS ERFSKIP Tj. de J. Uitgave: A I OSINGA N V.t Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 4e week april 1941 Foar elk in weardefol geskink Unütsprutsen weardearre. In hiel-lyts glimke sinneblink Lokkich dy't it de neisten bringt De wrald sil dêrfan hearre. De sinne yn in minskehert In blinkje, hiel biskieden Fiif dagen ünbisoarge pret De neisten dy’t it fielden Al blaest de wyn kald üt noard-east Is de loft griis bitrutsen Dit sinneblinkje is üs treast Op Amelan üntstutsen. Yn Amsterdam drige gefaer Inkele hüsgesinnen, Waerden it needlottich gewaer Hwat der tsjin to bigjinnen? In branstifter die syn misdied ’t Hat minskelibbens kostte. Nimmen kin fan dit swier fortriet Neibisteanden forlosse. Telef. 2044 Na 1830 uur 2660 of 2335 (05157) PRESIDENT JOHNSON IN MEXICO President Johnson (links) wordt verwelkomd door de Mexicaanse president Diaz Ordaz, terwijl diens echtgenote, mevr. Johnson (links) begroet. De Amerikaanse president is enthousiast ontvangen in Mexio Abonnementsprijs t 2 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. folie fan harren it hiele libben, wylst de oaren hjir ris in kear yn it moaist fan de simmer in pear dagen of wiken har for- tier sykje. Fryslan moat Fryslan bliuwe foar har eigen 500.000 biwenners, omt hja fan dit lan hélde. It mei net binefter bliuwe yn mooglikheden en libbensniveau, mar it moat har eigen gesicht halde. In modern gesicht, sünder mis, mar in gesicht mei karakter en styl, mei in eigen aerd en skiën tme. Dy’t seis jierren om utens west hat, hat ünderfoun hwat soks sizze wol. Dy’t nou jit yn fiere lannen syn brea en bistean foun hat, wit it jit folie better. By alles hwat hja yn it nije lan foun ha, fiele hja djip, hoefolle hja efter litten ha, hwat hja nearne wer fine sille. It byld fan Fryslan lit hünderten emi granten nea wer los en om in film of sprekker üt it aide lan binei to kommen reizgje hja üren lang. Dit Fryslan is üs erfskip en it is kostber. Dit is in ryk erfskip. Om dit to hoedzjen binne der miljoenen bistege oan syn prachtige tsjerken en tuorren en hwa kin him Boalsert foar de geast helje sünder syn machtige Martiny, toer en tsjerke beide, syn stêdhüs en Bruorre- tsjerke Mar net minder is it lanskip fan in apar te, nobele struktuer. De manske pleat- sen, stjelpen of pleatsen mei in foarein, hawwe dêryn in tige wichtich plak, hja stoffeare dit lan sa alderkostlikst, dat it alle oandacht hawwe moat, hoe’t wy mei dit kostbere meubilair hannelje. En by alle bigryp foar de ekonomyske situaesje fan de boerestan en dielend yn har noeden en frezen, soene wy dochs graech in goed wurd dwaen wolle foar dit wichtich aspekt fan har bistean. Wy soene it sa bitter jammer fine, as üs boerefolk net genóch each mear hie foar har skoander bisit, har Fryske pleatsen. Wy fine it skoof en skande, dat de lanboupolityk fan de neioarlogske jierren sa negatyf wie foar dizze kant fan de agraryske problemen en it oan hierder en eigner ünmooglik makke de pleatsen har gerak to jaen. Wy sjogge it foaral alle dagen tanimmen en dêrby de ünforskilligens foar dizze dingen ta nimmen. Frjemde ütbousels montaezje- stallen, smoarge, wite kuilbulten dy’t as mislearre skieppetsizen it hiem bidjerre. Kin dy fabrikant gjin grien plastyk meitsje 1 Of kin it neat mear skille, hoe’t it der ütsjocht op it boerehiem By aids wie de boer greatsk op pleats, hóf en hiem. It wie him mear as in kostwin ning, it wie syn djür erfskip. Hawwe de moderne tiden party boeren de smaek en de soarch foar dit sieraed fan har stan üntnomd Dat soe üs tige bigreatsje. Alderearst om de boeren seis, hwant dy’t him seis weismyt, wurdt troch de bar- gen opfretten, seit in aid sprekwurd, mar net minder om Fryslan seis, hweryn de boerepleatsen, mei har earlike, ienfaldi- ge styl, har hoven en mantels de moaiste stoffearing binne, dy’t men tinke kin. Hwa’t hjir noed foar stiet, biwarret in kostlik erfskip! Mennig jongh in dertten Minsche Suwn, ijn kreft, ney wad en winske, Juwnz fol-noegge giet ney bed Wirt mey Sinne opgong belet. Taljochting: Gysbert bisjongt hjirre de forgonklikheit fan it minskelibben. Man- nich jong en derten dartel) minske, soun, yn syn krêft, dy’t alles nel winsk hat en jouns woltomoede op bêd giet, wurdt mei sinne-opgong bilet (is dus yn de nacht hommels forstoarn). In de radiorubriek „Mens en Samenleving” van liet Ministerie van Cultuur, creatie en Maatschappyk werk hield dr. ir. J. C. Visser, hoofd van de afdeling Stedebouw van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, onlangs een belangwek kende beschouwing over het conserveren van stedenschoon, dorpsgezichten en de taak van de gemeenten hierbij. De Monumentenwet van 1961 regelt naast de vaststelling van een register van beschermde monumenten, in de wandeling genoemd: de monumentenlijst, de aan wijzing van zogenaamde beschermde stads- en dorpsgezichten. De bescherming van waardevolle historische stads- en dorpsbeelden is, ten aanzien van de monu mentenzorg zoals we die reeds langer kennen, een nieuw element. Op Amelén woen’ hja ’t forstean Elkoars lésten to dragen V.V.V. hat fekansje oanbean Fiif kostleas frije dagen Dy’t troffen waerden troch it leed Kin hjir Onderdak fine. 't Eilan is sellich, ’t stran is breed Wy litte de sinne skine. Hja jowe har net mear rêstich del En dy’t by nacht wif slomme Makke it minst geroft bang, kjel Soe 't swarte spoek opkomme? Hwat hinget hjoed of moarn üs bern Twaheech, boppe de holle? Wy hawwe alle moed forlern De soarch wurdt sa tofolle jowt, de lieding nimme moatte yn de striid om dizze provinsje to meitsjen ta in diel fan Nederlan, dêr't it meartal fan syn biwenners it leafst bliuwt en bliu we kin. De frijheit om om utens to gean bliuwt fansels foar elts iepen. Mar hja meije en moatte net twongen wurde om om utens to gean, omt hja hjir gjin brea of takomst fine kinne, of omt it hjir yn wenjen en libjen, materieel, maetskiplik en kultureel binefter bliuwt. Ik siz net, binefter rekket, mar bliuwt, hwant yn mannich opsicht binne wy al tsientallen jierren binefter by folie oare provinsjes. Dat dit folie minsken net mear dwers sit, komt foar in bilangryk diel hjirfan, dat hja it noait oars wend wiene, dat hja to min op ’e hichte binne fan de for- oaringen yn oare kontreijen en binam- men hjirfan ek, dat hja oan har eigen lan en folk sterk forboun binne. Dit léste groeit mei de jierren, alteast as der groei yn de minsken sit. It freget in lichame- like en geastlike ripens om de kleur, it klimaet, de skientme fan minsken en lansdouwe to sjen en to genietsjen, jin al mear thüs to fielen by dizze minsken en by dizze romme, iepene fjilden, hwer yn de tsjerken en tuorren, de pleatsen en molens, de puollen en marren in lan skip foarmje, dat mannichien net misse wol of kin. Dit alles is Fryslan! En by de sterke oantrün om de provinsje mear attraktyf to meitsjen foar de re- kreaesje, mei men nea forjitte, dat it alderearst giet om de fraech, hoe’t de provinsje wêze moat foar har eigen bi wenners. Dér giet it alderearst om, hwant hja libje hjir 365 dagen fan it jier en Te Leeuwarden is de eerste Duitse school geopend in de noordelijke provin cies. Burgemeester Jhr. Mr. J. M. van Beijma hoopte in zijn openingswoord, dat de kinderen mochten opgroeien tot goede burgers. Verschillende Duitse autoriteiten voerden tevens het woord. Zij spraken de wens uit, dat de kinderen mochten opgroeien tot goede nationaal socialisten. Na de opening werd de hakenkruisvlag gehesen. De eerste betonstortingen voor de nieu we weg Boisward—Sneek zijn begonnen. Gysbert - om (roed en from go! en goed seit 6s hjoed: De stad- en dorpsgezichten omvatten namelijk groepen van gebouwen, die door de huidige Monumentenwet kun nen worden beschermd, indien deze groe pen of complexen door hun bijzondere sfeer voor de schoonheid van stad of dorp van belang zijn. Vele voorbeelden zijn te geven van his torische groeperingen, die een fraai, maar tevens ook een karakteristiek, dat wil zeggen een voor een stad of dorp kenmerkend beeld vormen. Denkt U aan de stadsgrachten en havens, typi sche elementen in vele van onze oude steden: in Amsterdam zowel als Delft, in kleinere steden zoals Oudewater en Schoonhoven: in Harlingen en Sloten in het noorden van ons land, of in het zuiden Middelburg of Goes. Dit geldt ook verder voor marktpleinen, bijvoor beeld in Haarlem met de oude Bavo- kerk, of de Markt in Gouda met zijn monumentale gothische stadhuis. En wie denkt hier niet aan de Markt- straat-Appelmarkt te Boisward met het stadhuis op de achtergrond of de Merk te Workum. Van geheel andere aard, doch hierdoor niet minder belangrijk, zijn de histo rische dorpsbeelden; een dorpsstraat of een marktveld bij een oude, meestal uit de middeleeuwen daterende dorpskerk, of een groepering van boerderijen en bescheiden huizen rond een brink, die met fors geboomte is beplant. Het gaat hierbij niet alleen om de gebouwen zelf, maar om het geheel van bebouwing mét de tot de groepering behorende wegen en straten, eventueel sloten of grachten en de beplanting. Kortom, het gaat om alles, wat het stads- of dorpsbeeld mede bepaalt en tot de schoonheid of karak teristiek hiervan, bijdraagt. In tegenstelling tot het „bouwkundige” monument, het individuele gebouw dus, zouden we bij de historische groeperin gen kunnen spreken van een „stede- bouwkundig” monument. Spreker ge bruikte hier het woord „stedebouwkun- dig”, omdat daarbij de nadruk valt op de situering van de gebouwen, op de re latie tussen deze gebouwen onderling, of wat ruimer omschreven op het historische plan van aanleg, zoals dit zich in het verleden heeft ontwikkeld en zich nog steeds ontwikkelt. Hierbij komt een belangrijk nieuw aspect naar voren: het aspect van de planologie of ruimtelijke ordening. De bescherming van stads- en dorpsge zichten vindt nu plaats op grond van planologische maatregelen. Het stedebouwkundige aspect speelt ook een belangrijke rol bij de procedure, die aan de aanwijzing van de beschermde stads- of dorpsgezichten vooraf gaat. Om alle belangen zoveel mogelijk tot hun recht te laten komen, wordt bij deze procedure het oordeel gevraagd van de Verschijnt in: Boisward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, llindeloopen, Wonseradeel, Workum en Burgemeester Mr. S. M. van Haersma Buma van Wymbritseradeel op last van de Rijkscommissaris ontslagen. Reeds meer dan 100.000 arbeiders heb ben werk gevonden in Duitsland. MABO. Vanaf 28 april wordt de autobus dienst Makkum-Workum-Gaasterland hervat. J. Bouma - De plaatselijke vereniging van vee houders te Utens en Hennaard is ge heel ontbonden. Mevr. Van der Werf- Flieringa vraagt een flinke Dagmeid. v.g.g.v., grote was buitenshuis. Aanmel dingen in persoon 89 uur. Moaije teammen piken en hinnen. L. Sieperda, Snittserwei, Boalsert. Steeds voor radig Pietermans Deventerkoek 56 ct. R. Reinsma, Grootz’and. Het bestuur van De Hanze, roept sollicitanten op voor de betrekking van leraar in het cijferen. Tramstation Arum: optreden van het duo Jan en Greta, zang-, dans en transformatieduettisten. Te koop of te huur gevraagd 25 klaverruiters. H. Sj. Miedema te Zurich. Raapolie bij 5 liter f 1,50. Harkema’s winkels. Machinale schoenmakerij Johs. Kooistra vraagt flinke nette leerjongen. Hwa forsekere wêze wol heechste prizen to krijen foar wrak fé birichtet dat oan W. Zijlstra, slachter en keapman, Boal sert. Oanbringers, tink om de tsien gou- ne! Gaarmann’s koffie en thee munt uit door kwaliteit en prijs. H. Gaarmann, Thee- en koffiehandel, Boisward. Een lekkernij, een pijp tabak van De Haas, fabriek Oosterdijk, Sneek. Bij S. K. Elzinga, ged. hoefsmid te Oosterend, zijn voorradig alle maten veevoeder-kook- potten. Te koop 30.000 koolraapplan- ten 45 cent de 1000 bij Siebren de Jong, Allingawier. Nog een aannemelijke partij mansklom- pen. Beleefd aanbevelend S. Hengst. So- lar-lantaarns en Chrbid tegen lage prijs. F. van der Meer, Rijwielen, Wommels. Ondergetekende bericht aan de geachte ingezetenen van Nijland, dat hij binnen kort hoopt te komen met een lading le soort turf uit de Groningse venen. Aan bevelend C. S. Hofstra, turfschipper. Aangeboden grote en kleinere partijen dekriet en bladriet, te bekomen bij R. P. Veltman te Workum. L. J. Timmer, piano- en orgelhandel Boisward. Onze instrumenten zijn niet van z.g. oorlogs materiaal vervaardigd, doch alle geheel in koper. Gevraagd te Boisward een doodgraver. Jaarwedde f 900,plus vrije woning of bij gemis daarvan f 100,De heer D. Terhenne bedankt ingaande de nieuwe zittingsperiode als lid van de raad van Boisward. De Bank van leening te Boisward op geheven. Benoemd tot tijdelijk wethouder te Boisward, de heer H. J. Boersma. Af scheid burgemeester M. Oberman, die 9 jaar alszodanig aan Boisward was ver bonden. Mej. A. Brems te Kimswerd, slaagde voor de hoofdakte. Te koop een zeer nette soliede dresseerkar te be vragen bij J. R. van Slageren, mach.- wagenmakerij te Arum. Overleden op 56 jarige leeftijd Ds. W. Timmermans, Pa- quy, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Cubaard, welke gemeente bij een 20 tal jaren diende. Te koop een beste makke kedde bij H. Hoekstra te Waaxens (Henn.). Te koop wegens aan schaffing van het electrlsch licht een nette soliede petroleumlamp, T. Kam- minga. Arum. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uit het 2e blad (zaterdag 9 aug. 1919) lezen we dat er aan de Freulepartij te Wommels 31 parturen deelnamen. Op de vier kwamen Dokkum, Kimswerd, Dron- rijp en Wommels. De nikkelen klokjes bleven In Wommels, het goud was voor Dronrijp. IJ. O. Bekema aan de Blauwpoort adverteert met uitgewogen jam 12 cent per ons. Herman Gaar mann en Elisabeth Bonte melden hun ondertrouw. Huwelijksvoltrekking 30 augustus. Getrouwd G. A. Heldoorn en A. J. Huisman, die hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling. Op 10 aug. herdacht P. Pan bakker, dat hij 40 achtereenvolgende ja ren de volksvermaken te Arum met zijn Carroussel heeft opgeluisterd. Steeds ten genoege van alle kermis-voorstanders. Witmarsum schonk hen ter gelegenheid van dit jubileum een gouden medaille. gemeenteraad. Gedeputeerde Staten, de Monumentenraad en van de Rijksplano logische Commissie. Nadat deze advie zen zijn ingewonnen, wijst de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, samen met zijn ambtgenoot de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, de beschermde stads- en dorpsgezichten aan. De beschikking, die op de aanwijzing betrekking heeft, wordt dus door beide ministers ondertekend. De maatregelen, die na de aanwijzing tot een beschermd stads- of dorpsgezicht genomen moe ten worden, berusten echter niet op de Monumentenwet, maar op de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Woning wet, de twee wetten, die sedert 1 aug. 1965 de Woningwet van 1901 hebben vervangen. Hieruit blijkt duidelijk de aard van de bedoelde maatregelen, namelijk deze zijn van stedebouwkundige aard. In de wet op de Ruimtelijke Ordening is ge steld, dat voor een gebied, dat als stads of dorpsgezicht is aangewezen, een be stemmingsplan gemaakt moet worden. Dat wil zeggen een stedebouwkundig plan, waarop de bestemmingen van de verschillende gebouwen zijn aangege ven, de hoogte van de bebouwing en de profielen van de straten zijn vastge legd, kortom waarbij die maatregelen zijn genomen, die we reeds lang kennen bij het vroegere uitbreidingsplan. Dit plan wordt gemaakt door de gemeente en doorloopt de gebruikelijke procedure van het stedebouwkundige plan: name lijk de vaststelling door de gemeente raad, de goedkeuring door Gedeputeer de Staten met mogelijkheid van beroep op de Kroon. De belanghebbenden heb ben hierbij de gebruikelijke mogelijkhe den tot het maken van bezwaren tegen het plan. In de eerste plaats kunnen zij hun be zwaren kenbaar maken bij de gemeen teraad en vervolgens bij Gedeputeerde Staten, als het plan door de gemeente raad is vastgesteld. Tenslotte kan men de Kroon om een uit spraak vragen. Het is met de bescher ming van de stads- en dorpsgezichten dus zo, dat de minister van Cultuur, Rrecreatie en Maatschappelijk Werk, samen met de Minister van Volkshuis- Nou’t de drokte oer de forkiezingen hwat bilune is, de argewaesje oer mins ken en tastannen in ütlaet foun hat, giet it normale libben wer syn gong. En dat leart, dat mei kreten en happenings net folie oan de situaesje foroaret, de dingen steane jit op itselde plak. It komt wer krekt as altyd oan op de ar beiders, de lju, dy’t hwat üt ’e wei sette, de wrotters en trochsetters, net op de skreauwers en skriemers. Yn koarten sil in nij kolleezje fan Depu- tearrent foar safier as de Wet har foech vesting en Ruimtelijke Ordening aan wijst, wut voor bescherming in aanmer king komt, maar dat de maatregelen ter bescherming genomen worden door de gemeente onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, die hierover het advies vragen aan de Monumentenraad. Men zal zich nu af vragen: wat behel zen deze maatregelen Beogen deze maatregelen een volledige conservering van het thans bestaande? Een nauw keurige omschrijving van de aard van deze beschermende maatregelen is in het algemeen niet gemakkelijk te geven Het zou inderdaad eenvoudig zijn om op te merken, dat alles zo moet blijven zoals het is. Dit is echter zeker niet de bedoeling van de wetgever gew'eest. De Memorie van Toelichting op de Mo numentenwet stelt hierover het volgen de: „Het ligt geenszins in de bedoeling dergelijke stads- en dorpsgezichten door de bescherming te „bevriezen" in de toe stand waarin zij zich bevinden. Het stre ven moet er op gericht zijn dat wense lijke en noodzakelijke veranderingen slechts geschieden op zodanige wijze, dat het aspect van het geheel niet of althans zo weinig mogelijk schade leidt". Deze uitspraak is te beschouwen als een algemene richtlijn. Wat betreft de details van de te nemen maatregelen, zullen deze geval voor geval bezien moeten worden. Het gaat immers mede om het behoud van het eigensoortig ka rakter van de verschillende historische stads- en dorpsbeelden. Het plan zal dan ook moeten zijn als een pak, dat wordt aangemeten. Confectie is hier niet aan vaardbaar. Bij de uitwerking van de maatregelen voor de beschermde stads- en dorps gezichten heeft de gemeente een belang rijke, zo niet de belangrijkste taak. Deze taak betreft in de eerste plaats het vervaardigen van ’t stedebouwkun dig plan, waarbij, zoals ik al eerder heb gezegd, de maatregelen er op gericht moeten zijn, dat de elementen die van belang zijn, inderdaad beschermd wor- d n. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg is steeds gaarne bereid de ge meenten hierover van - advies te dienen. Deze bescherming betekent echter niet „bevriezing”. Dat wil dus zeggen, dat bestaande bebouwing vernieuwd kan worden, en dat eventueel zelfs nieuwe bebouwing kan worden toegevoegd. Het spreekt vanzelf, dat deze beböuwing zal moeten voldoen, zoals elke bebouwing aan de eisen van welstand en schoon heid. Binnen de beschermde stads- en dorpsgezichten zullen deze eisen mede afgestemd moeten zijn op het karakter van de beschermde historische groepe ringen. Hetzelfde mag gelden voor nieuwe bestratingen of nieuwe beplan tingen. Het uiteindelijke doel is iets van de schoonheid in stad en dorp, die ons uit het verleden is overgeleverd, te behou den als waardevol onderdeel van ons toekomstig levensmilieu. L 30

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1