Druk overleg over de N.A.V.O.=crisis Problemen hoger onderwijs Ibis sis e hark en sjoch 13 Gysbert Japiks E i i 1603-1666-1966 Doe’t de sémok rop Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND IIIIIIIIIHIIIIHIIIlillllllHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIH 1 105e JAARGANG No. 31 VRIJDAG 22 APRIL 1966 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbriiseradeel. Iraks president omgekomen. Verkiezingen in Indonesië. Geallieerd standpunt. J. s. Het rijwielbelastingplaatje verdwijnt. Ky zwicht. Verkeer(d). 7 Uitgave: A. J. OS1NGA NV., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Algemene verkiezingen zijn ook het In donesische volk toegezegd. Dat zou voor het eerst sinds 1955 zijn, want het hui dige Huis van Afgevaardigden is even als het Voorlopig Volkscongres benoemd door de president. Zoals de stand van zaken nu is, zijn er van de vier grote partijen van 1955 nog maar twee over, n.l. de partij van de islamitische schrift- heeft veroverd, zullen de instellingen voor het hoger onderwijs de sterke toe name van het aantal studenten niet of nauwelijks kunnen verwerken. Vooral bij de medische faculteiten dreigt het spaak te lopen. Door ruimtegebrek, tekort aan wetenschappelijke mensen en technische hulpmiddelen zal als er niets gebeurt, de studie elke waarde verliezen. De stich ting van de nieuwe medische faculteit in Rotterdam kan geen uitkomst bieden. geleerden en Sukarno’s Partai Nasional Indonesia. De Masjumi en de commu nistische partij zijn verdwenen. Bliid Boadskip. De kerkeraad van de Herv. gemeente heeft in de Martini kerk op de tafel, waar de prachtige Rembijbel ligt, nu ook de Friese kin derbijbel Bliid Boadskip’ ter inzage gelegd. Sympathiek idee, ook met 't oog op de honderden toeristen, die straks weer naar de kerk zullen stro men. Filologen. De deelnemers aan het 4e Friese filologencongres, dat dit jaar op 1 en 2 sept. te Franeker wordt gehouden, zullen ook een excursie maken naar de Gysbert Japicxüt- stalling te Bolsward. Maakte U al plannen in die richting? Zuinig Workum heeft de veikiezings- aanplakborden met p.s.p, f.n.p. enz. maar laten staan. Het is eerstdaags toch wéér verkiezing, zal men wel denken. Minister Diepenhorst wil de komende vijf jaren de toeloop van medische stu denten beperken door een zekere selec tie. Nieuwe studenten moeten aan be paalde voorwaarden voor wat betreft hun capaciteiten voldoen, willen zij worden toegelaten. De studentenorgani saties schreeuwden ogenblikkelijk hun verontwaardiging uit. Volgens hen komt door de ministeriële maatregel de studie- vrijheid een ongetwijfeld heilig goed in het gedrang. De tweede kamer leek aanvankelijk mee te gaan met de stu dentenorganisaties. Het gerucht circu leerde al snel, dat een grote meerderheid van de tweede kamercommissie voor on derwijs het niet eens kon zijn met de voorstellen van de minister. Ook de par- Benoemd tot juffrouw aan de naaischool te Tjerkwerd, mej. T. Kramer te Bols ward. Geen boternood! Gebruik Pasta Meila. IJ. O. Bekema. De R.K. Bond van Handels-, Kantoer en Winkelbedienden, afd. Bolsward, be staat 25 jaar. Tevens is de tegenwoor dige voorzitter, de heer Potma 25 jaar bestuurslid. Aardappelen op de broodbon in afwach ting van de aardappelkaarten. Dy hie it roppen forstien En libbe dêryn mei De rop fan 'e sémok Op 'n moaije maeitiidsdei. Doe yn lenkear, dér gie er Stadich wjokjend omheech Hja róp oer 'e weagen Nei in minske omleech In rop fan langstme Kriet fier oer it wiet Der, hwer’t syn maet Op ’e basaltgloeijing siet Syn rop joech to tinken Jimmeroan en allyk Hwant hy wist hwat er róp Dat die ek wol blyk. Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) Heech yn ’e blauwe loft Boppe de sé ropt de mok, Fleanend oer de weagen En dreamend fan lok. Veel kemphanen. In het weiland wor den dit jaar bijzonder veel kempha nen aangetroffen. Hoe potsierlijk als deze bontgekleurde vogels hun kra gen gaan opzetten en hun liefdes dans gaan maken. Mosterd na de maaltijd is altijd wat naar, maar zoals die huisvader in Hichtum het deed, is het nog erger. Hij smeerde (naar hij meende) een fline laag pindakaas op zijn brood, maar. deed dit het per ongeluk uit het mosterdpotje. Met de mondvol spoedde hij zich naar het vuilnis vat. 4e week april 1911 .Minister Diepenhorst (a.r.) heeft met zijn portefeuille (onderwijs en wetenschap pen gerammeld. Dat gebeurde vorige week. Politiek Den Haag schrok op. „Wat nu?” zei men, want minister Diepenhorst, een joviale vrijgezel, is in vrij korte tijd populair geworden. Men wil hem niet graag missen in het kabinet. Bovendien komt een crisis rond een minister nu net helemaal op het verkeerde moment. Na de ver rassende verkiezingsuitslag hebben de politici in de allereerste plaats behoefte aan een rustige periode, waarin zij zich op de toekomst kunnen bezinnen. Na een ge sprek met enkele vertegenwoordigers van de Anti-Bevolutionaire Partij heeft mi nister Diepenhorst zijn boosheid kennelijk weer wat ingetoomd. Zijn dreigement om af te treden heeft hij zodanig afgezwakt, dat van een dreiging nauwelijks meer sprake is. Een vliegtuigongeluk heeft het leven gekost aan president Aref van Irak. Hij is opgevolgd door zijn broer, generaal Aref, die voor een jaar is benoemd. Pre sident Aref, meer een moedig dan een bekwaam man, heeft een grote rol ge speeld in de‘staatsgreep van 1958, die het einde van de monarchie betekende. De voornaamste man van de staatsgreep was evenwel generaal Kassem, die enige jaren lang in felle vijandschap met Nas ser leefde. Het was Aref, die de hand had in de moord op Kassem en, zelf op de presidentszetel geklommen, een poli tiek van toenadering tot Egypte voerde. Er is zelfs sprake geweest van een unie tussen beide landen. Men neemt aan, dat de keuze van Arefs broer vooral tot stand is gekomen onder druk van Nas sers afgezant, maarschalk Amer. Andere gegadigden hebben zich teruggetrokken, maar men weet nooit voor hoe lang. De handschoen opnemen. Dit deed *n wachtende vader te Bolsward (en dan letterlijk) toen zoonlief volgens hem wat te lang op de W.C. zat. Hij wil de zoonlief aan het schrikken ma ken en wierp de handschoen door ’t raampje. Helaas, het was net op het moment, dat zoonlief klaar was en de trekker overhaalde. De hand schoen is nimmer meer gevonden. lot ziens, dit was Hark en Sjoch Het stedelijk muziekkorps zal bij het 60 jarig bestaan een Fries toneelgezel schap laten optreden en de zondag daar op een bal-avond houden. verkiezingen binnen 3 tot 5 maanden. Er wordt al gesproken van verkiezin gen op 15 augustus. Dit heeft overigens in het noorden bij Danang nog niet geleid tot verminde ring van de druk. Daar blijven boed dhistische demonstranten het aftreden van Ky eisen. Zij, die het weten Gaan in Den Hof van Holland eten Fier under him hinne Op it basalt, dei oan del Der siet noch in mok Woe der skynber net wei. Vorig jaar in april kreeg zij deze plant van haar man op haar verjaar dag. Een aardige attentie van hem, vindt U niet en vooral omdat zjj er nu zoveel plezier aan beleeft. (Vanaf de pot tot de bloemen is de lengte 65 cm). Oom Bauke, Tante Wil en Wilma gingen fam. J. Verhoef, ark Albatros feliciteren met de geboorte van hun dochtertje. Kaartje zonder plaats naam kwam terecht bij H. en Sj. Willen de afzenders zich even mel den? Anders is het dochtertje inmid dels groot. Er zijn zoveel arken in ons land, Tante Pos kan het zo echt niet vinden. Uw stoelen met biezen matten worden netjes en billijk gerepareerd door L. van Dijk, Elandslaagte 9. Heert de Wrad de reame’, o Sot? In de draege mólcke God Taljochting: Gysbert woe hjirmel sizze dat mannichien de minske mear earet as God. Dêrom róp er: Heart de rjemme room) oan de wrald wereld) en de dreage molke tapte melk) oan God. Dus, de minske it béste en God it mindere Het draait allemaal om de „numerus clausus”, een term, die men in Den Haag schijnt te willen gebruiken om zijn klas sieke opleiding waar te maken. Het is een aanduiding voor het voorstel van mi nister Diepenhorst om de toeloop van medische (eerste jaars) studenten te be perken. Ons universitaire onderwijs zit danig in de moeilijkheden. Ondanks de extra miljoenen, die minister Diepenhorst voor de hogescholen en universiteiten In het begin van deze week is Couve de Murville, de Franse minister van buiten landse zaken, in Bonn op bezoek geweest om de kwesties met zijn Duitse collega Schröder te bepraten. Schröder kon bij dit onderhoud wijzen op het gemeen schappelijke standpunt, dat Duitsland met twee van de vroegere bezettende mogendheden, Amerika en Engeland, in neemt. Want enkele dagen voor de komst van Couve. in Bonn zijn daar in tensieve besprekingen gevoerd tussen Schröder, de Engelse ambassadeur sir Frank Roberts en McCloy, die vroeger Amerikaanse hoge commissaris in Duits land is geweest en nu de speciale ge volmachtigde van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken voor N.A.V.O.-kwesties. Het resultaat van deze besprekingen is, dat deze drie het noodzakelijk achten, dat er een nieuw verdrag voor de Fran se troepen komt, waarbij rekening wordt gehouden met de Duitse soevereiniteit. Dat wil zeggen, dat er in een bepaalde vorm Duits toezicht over deze troepen en hun bases moet komen. Er moet ook worden geregeld waar de Franse troe pen zullen worden gelegerd en hoe de verbindingen met de geallieerden tot stand zullen worden gebracht. En ter wijl Parijs meent, dat dit alles een kwes tie is van overleg tussen Parijs en Bonn, stelt Bonn zich op het standpunt, dat dit een kwestie tussen Frankrijk en de N.A.V.O. blijft. Bovendien wil Bonn van Frankrijk de bindende toezegging, dat in geval van crisis of oorlog op Frankrijk kan worden gerekend en dat daarvoor ook al in vredestijd, maatregelen zullen worden genomen. Dat gaat heel sterk in de rich ting van een integratie, ofwel bindende afspraken in vredestijd, waarvan De Gaulle niet wil weten. Het oorlogsgeval is vrij duidelijk, ook al kan er twijfel over bestaan of een aanval is uitgelokt of niet, maar de waardering van een crisis is geheel anders. Frankrijk kan menen, dat er geen crisis is, wanneer alle anderen van oordeel zijn, dat dat wel het geval is. Bonn wil nu ook regelen, dat Frankrijk zich in deze onderwerpt aan het inzicht van het bondgenootschap. Over de afloop van het gesprek tussen Couve en Schröder is op het ogenblik van schrijven nog niets bekend, maar het zou verwondering wekken, wanneer Parijs blijgezind met deze voorwaarden akkoord ging. Bonn en de geallieerden wensen de 70.000 man Fransen graag voor het bondgenootschap te behouden, vooral nu de Amerikanen door de druk van de oorlog in Vietnam hebben aangekondigd 15.000 man, voornamelijk specialisten, uit Duisland te willen terugtrekken. Dat versterkt ongetwijfeld De Gaulles onder handelingspositie wel wat, maar er zijn beginselen van gelijkheid waarvan de ge allieerden niet willen afwijken. Abonnementsprijs t 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro R87926 Gysbert - om froed en from gol en goed seit ós hjoed: Huishondelijke hulp. Staatssecretaris Egas (cultuur, recre atie en maatschappelijk werk) meent, dat de man meer moet helpen in het huishouden. „Wij behoren onze vrouwen niet alleen op de trouwdag over de drempel te dragen, maar haar heel ons leven op handen te dragen”, vertelde de bewindsman in Amsterdam bij de ope ning van de Internationale Huishoud beurs. Hij sprak zelfs over de stoute idee de mannen ’n kookkursus te laten volgen. Het is sneu voor de staatssecre taris, maar zijn eigen echtgenote is hem al afgevallen. In een vraaggesprek ver telde mevrouw Egas, dat haar man haar zelden in ’t huishouden helpt. Hij brengt zelfs op zondagochtend geen thee op bed. Meneer Egas vertelde overigens zelf in Amsterdam: „De mannen hebben op huishoudelijk gebied vaak twee lin kerhanden”. Misschien sprak hij uit ei gen ervaring. Varend antiek. In Parrega bij de scheepswerf „Zingende zaag” ligt ’n boot met antiek. Als nu de varende toeristen maar komen. Niet fraai. De haven van Hindeloo- pen, andere jaren altijd zo foto geniek, wordt nu ontsierd door een groeiend auto-kerkhof. Negentien april. Het eierzoeken is nu definitief afgelopen. Een lafaard, die van deze situatie profiteren wil om nu nog te gaan zoeken. Maar wilt u wel even controleren of er misschien nog fopeieren (koaijen) in het land liggen? Laat onze geveder de vrienden die niet nodeloos bebroe den. De Gaulle had ook aangekondigd, dat hij de 70.000 man Franse troepen, die in Duitsland zijn gelegerd, per 1 juli aan het geallieerde opperbevel ?al onttrek ken. Hij wenst de troepen wel in Duits land te laten, maar op hun eigen houtje en slechts onderworpen aan uitsluitend Frans bevel. Dat is evenwel in strijd met de Duitse zienswijze. Alle strijdkrachten in West-Duitsland, ook de twaalf West- duitse divisies, staan onder ’t geallieerde opperbevel en men wenst geen uitzonde ring te maken voor de Franse troepen, waardoor de Duitse troepen a.h.w. in 'n verminderde rechtspositie zouden komen. Frankrijk meent, dat het zonder meer op grond van het bezettingsstatuut in Duits land kan blijven, maar dat houdt naar Duitse en geallieerde visie geen steek, omdat er in 1954 door een reeks akkoor den, waarvan de legeringsovereenkomst er een was, een einde is gekomen aan het bezettingsstatuut. De akkoorden vor men bovendien één geheel, waarvan er niet eentje eenzijdig is op te zeggen. In Vietnam is de regering van maar schalk Ky bezweken voor de zware druk van de boeddhisten, die zich ook voel baar maakte in het vorige week ge houden nationale congres, dat overigens door de boeddhisten geboycot werd. Het door de regering samengeroepen con gres nam aanbevelingen aan, die neer kwamen op de snelle samenroeping van een grondwetgevende vergadering en Bolswards Nieuwsblai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Er is druk overleg gevoerd over de crisis in de N.A.V.O., die ontstaan is door het besluit van president De Gaulle om zich terug te trekken uit de militaire organi satie van het Atlantisch verdrag. Hij verlangt, dat de Amerikanen per 1 april van het volgend jaar hoofdkwartieren en bases hebben ontruimd, maar president John son heeft hem teruggeschreven, dat deze termijn veel te kort is. De Amerikanen zijn duidelijk van plan de kwestie te rekken. gen gevoerd met de Westduitse minister van verkeer, Seebohm. Dat gebeurde in de allerbeste stemming onder het licht van de fraaie kroonluchters van de Treveszaal aan het Binnenhof, het riante vertrek, waarin ook de wekelijkse kabi netsvergaderingen worden gehouden. Minister Seebohm sprak over „Mein Freund Posthumus und ich”. De Neder landse staatssecretaris deed zijn best ’t voor zijn gast zo aangenaam mogelijk te maken. Hoewel de Westduitse bewinds man Nederlands verstaat, sprak Posthu mus Duits. Niet altijd even best. Aan het begin van een persconferentie (voor Ne derlandse verslaggevers) kondigde hij zich zelf aan met: „Ich bin staatssekre- tar Posthoemoes”. Over een vervoers- onderwerp zei hij: „De Nederlandse re gering staat op het standpunt Hier onderbrak hij even en knikte naar minister Seebohm met de opmerking „Wenn Sie es goedvindt”. Een verslag gever vroeg zacht: „Sinds wanneer heeft de Nederlandse regering de toestemming van Duitsland nodig om een standpunt Opgeloste politie. De Arumer heren H. Bruinsma en Tj. Epema reden elkaar met hun auto’s aan. Bruinsma kwam uit de garage rijden en Epe ma denkelijk ook. Op de hoek van de straat ontstond een botsing met blikschade als gevolg. De schuld vraag lost de politie op, schrijft onze correspondente. Arme politie. Wij dachten n.l. dat de politie de schuld vraag oploste. Zondag houden. Op 30 april a.s. (Ko ninginnedag) zal PTT de diensten uitvoeren als op zondagen. Er zal die dag geen postbestelling zijn en in de acht van 29 op 30 april rijden geen nachtposttreinen. Felicitatietelgrammen, bestemd voor H. M. de Koningin, kunnen reeds vóór 30 april worden aangeboden met het verzoek tot aflevering op de verjaardag van Hare Majesteit. Bolsward: nationale faam. Dat onze goede oude stad ook buiten de pro vincie naam gaat maken, bewijst ons een knipsel uit het Deventer Dagblad ens opgezonden door de volijverige knipseldienst te Exmorra. Hieruit blijkt n.l. dat er te Deventer een Bolswardstraat is. Hier wordt indus trieterrein verkocht voor f22,- per M.-’ Nu ja, we moeten stand ophou den of niet, zeg nu zelf. Raad en Daad is de titel van een reizende politietentoonstelling, die van 2-5 mei te Bolsward tot en met de bevrijdingsdag te Bolsward zal worden gehouden. Baas en boven baas. Enige tijd ge leden stond er in uw rubriek H. en Sj. dat er een bolbegonia nog bloeide. Het is misschien het vermelden wel waard, dat ik nu nog in het bezit ben van een bolbegonia met 6 bloe men en nog knoppen. Ook begint hij onderaan weer nieuwe bladeren te vormen, aldus schrijft een lezeres uit Sibrandaburen, n.l. mevr. A. H. Kik- stra-van Veen. H.K.H. Prinses Beatrix en Prins Claus, gefotografeerd bij hun aankomst op vliegveld van New York, na hun huwelijksreis in Mexico tijgenoten van de bewindsman tekenden verzet aan. De kamercommissie organi seerde zelfs een „hearing” met de stu dentenorganisaties, waarbij vertegen woordigers van deze organisaties alle ge legenheid kregen hun bezwaren met ar gumenten te onderstrepen. Die argumen ten leken aanvankelijk sterk. De kamer commissie stond op het punt een nega tief „voorlopig verslag” uit te brengen. Dat was het moment, waarop minister Diepenhorst te kennen gaf, dat hij mo gelijk zou aftreden wanneer de tweede kamer zijn voorstel afwijst. Achter de schermen werd druk overleg I gevoerd. Met de minister en met de ka mercommissie. De fractievoorzitters Schmelzer (k.v.p.) en Roolvink (a.r.p.) gingen zich er mee bemoeien nu duide lijke onweerswolken zich boven het po litieke terrein samenpakten. Resultaat was, dat de kamercommissie opnieuw een „hearing” (een soort besloten debat) organiseerde. Ditmaal met vertegen woordigers van de medische faculteiten. De medische hoogleraren zijn het zonder uitzondering eens met minister Diepen horst. Ook zij vinden een intomen van de stroom nieuwe studenten noodzake lijk. Gevolg schijnt te zijn, dat de kamer commissie niet meer zo geneigd is een duidelijk afwijzend standpunt in te ne men. En voor wat betreft minister Die penhorst: hij verkondigde de zaak voort- aan als een „technische kwestie” te be schouwen. Als de tweede kamer zijn voorstel verwerpt, zal hij niet aftreden. Alleen als de kamer daarbij verkondigt, dat zij eigenlijk helemaal geen vertrou wen heeft in het onderwijsbeleid van de minister. Dat lijkt, op zijn zachtst gezegd niet erg waarschijnlijk. Staatssecretaris Posthumus, de socialis tische assistent van minister Suurhof, die zich vooral met internationale vervoers- I problemen bezig houdt, heeft besprekin-1 in te nemen?” R.K. jongensschool nam afscheid van meester Ridder, die na 36 jarige dienst tijd het onderwijs ging verlaten. fff 31

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1