Jarige Van der Plaats lanceert produkt nieuw Gevarieerde Jubileumviering I I i I tj I I I I I I Kenya s Arabicakoffie in vacuum- v er pakking Gysbert Japiks 3 t 3 3 1 Fan de Martinytoer 8 Soetan Sjahrir Zilveren filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I g s I 3 MMH DINSDAG 26 APRIL 1%6 105e JAARGANG No. 32 M 1603-1666-1966 s s E K I g Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Nu ook distributie van koffiesurrogaat. X PIET IT GIET AENSENS WEK LOS! ,W iQOQi Op de verleden week woensdag te Bolsward gehouden persconferentie heeft de heer H. G. Davies gesproken over: „Wat is Kenya koffie?” In de eerste plaats verontschuldigde hij zich, dat hij in de Engelse taal sprak, want, ofschoon hij nauwe contacten met ons land heeft, was hij tot zijn spijt niet in de gelegenheid geweest onze taal te leren. Voordat hij lets over Kenya vertelde, over haar koffie en het voordeel van het gebruik van Kenya koffie, nam hij deze gelegenheid te baat om Van der Plaats te feliciteren met haar 125-jarig jubileum. Een groot resultaat, een resultaat waar de hele zaak met recht trots op kan zijn. Uitgave: A J OSINGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het is voor mij niet weggelegd om te spreken over een dergelijk resultaat, aldus de heer Davies, daar het niet voor het begin van deze eeuw was. dat koffie Telef. 20-14 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 1 De dag van 7 mei is voor het personeel een bijzondere dag. Voor hen is dit een sportdag, ’s Morgens zijn er individuele sportwedstrijden en ’s middags teamwedstrijden. De dag wordt geopend met een partijtje „zakslaan” tussen de heren H. G. van der Hilst en directeur J. M. SlobDe lunch wordt gebruikt in Het Raadhuis, terwijl ’s avonds in De Doele de prijsuitreiking volgt. Het personeel zal deze avond aan de directie een kado aanbieden. In juni delen ook dé lagere scholen van Bolsward in het jubi leum van Van der Plaats. De leerlingen krijgen een rondlei ding door het bedrijf. De leraren zullen in De Koffijplaets uit handen van de directie attributen voor de lessen in veilig ver keer worden uitgereikt. Dit zullen magnetische schoolborden zijn, waarop alle mogelijke verkeerssituaties aangegeven kun nen worden. De 12e september zal het hoogtepunt van het jubileumjaar wor den. Dan zal namelijk in het stadhuis de „duo-tentoonstelling Van koffieboon tot koffietafel” en „Van theeblad tot thee- complet” geopend worden door drs. J. Bakker, staatssecre taris van Economische Zaken. Ook zal de Commissaris der Koningin in Friesland Mr. H. P. Linthorst Homan aanwezig zijn. De exposities komen tot stand met medewerking van het Koninklijk Instituut voor de Tropen en het Museum de Prin- cessehof te Leeuwarden. In het kader van deze opening zal een Japanse theeceremonie opgevoerd worden, ’s Middags van deze 12de september wordt in sociëteit De Doele de jubileum receptie gehouden. Hier worden nagenoeg 700 gasten ver wacht. Op 2 mei wordt het publiek gelegenheid gegeven kennis te ma ken met het jubileum artikel. In juni zal in het Instituut der Tropen in Amsterdam een voordracht worden gehouden over de toekomst van de koffie cultuur. Wie, wat en wanneer is nog niet bekend. De 23e september is een speciale dag met bedrijfsexcursie en verstrooiingsprogramma voor vertegenwoordigers en andere medewerkers van VéGé, voor welk Groot Winkel Bedrijf Van der Plaats koffie en thee levert onder het VéGé-merk. De koffie-kennis-kompetitie en vergelijkend thee-tentamen bij huishoudscholen in Friesland, dat voor de maanden oktober tot en met december was gepland zal niet doorgaan, althans niet voor de huishoudscholen. Van overheidszijde heeft men hier bezwaar tegen gemaakt. Nu zal een en ander in een an dere vorm worden gegoten. De sluiting van het jubileumjaar Is nog een groot geheim. Groter geheim is er niet, want ook de directie weet nog niet hoe deze serie van festiviteiten een waardige afsluiting te ge ven. Zal de „5” van „125 jaar Van der Plaats in een „6” ver anderen? Niemand weet het nog. voor het eerst in Kenya werd verbouwd. Vanaf die tijd, afgezien van de malaise gedurende de dertiger jaren, is de koffie- industrie aldaar steeds vooruit gegaan. o o o o o O o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 1960 1962 1961 Soetan Sjahrir, die 't leerde Gedèsillusioneerde. de geestelijke schietschijf De man zonder successen die tragisch heeft gefaald Hij stelt ons deze lessen De politiek der besten wordt met ondank betaald. 1961 1963 1965 Ho fet soppje’ oore lju petiellen In boerr’ lju ky ja greate miellen. Taljochting: Men mient faek, dat in oar it altyd better hat, it is altyd fet yn oar mans skütel petiele) en sa foar it each jowe buorlju kij greate mielen. De heer Brandenburg wijst er in de raadsvergadering van Bolsward op, dat de bovengrondse schuilkelder niet als een verfraaiing van het stadsbeeld kan dienen. Burgemeester S. W. de Jong zegt toe de noodzakelijke verhevenheid door struikgewas ietwat te zullen laten camoufleren. Scheerzeep op een bon van de textiel- kaart. Abonnementsprijs f 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Als progressief voortrekker zag hij zijn landsbelang. Naast de volksgunstverwekker een innerlijke drang deed hem werken, getuigen volhardend en spontaan. Maar onbegrip en leugen laten zich niet verslaan. Laatste week april 1941 Te koop: melke stamboekgeit. A. Ve- ninga, Schettens. Op vrijdag 16 september komt het personeel weer aan bod. In De Doele zal van ’s middags tot ’s nachts het grote Van der Plaats-personeelsfeest worden gehouden. Er komen vooraan staande radio- en TV-artiesten en ookThe Dutch Swing College Band. melange. Het is een melange, die al leen uit fijne Arabica-koffie is samen gesteld, terwijl een hoog percentage Kenya-koffie in de melange is verwerkt. Vandaar dat hij Van der Plaats geluk wenste met het feit, dat zij deze koffie op de markt brengen. De heer Davies zei er van overtuigd te zijn, dat een dergelijk voorbeeld volle dig beantwoordt aan de eisen, die de huisvrouw van vandaag en morgen aan de koffie stelt en zal stellen. Het was spreker bekend, dat de Neder landse consumentenbond haar leden ad viseert: wees prijsbewust. Hieraan voegde spreker aan het slot van zijn boeiend betoog toe: wees niet min der kwaliteitsbewust! Hij faalde, niet begrepen, hatelijk verdacht gemaakt. Tegenstanders, benepen, hebben hem steeds gekraakt, gebroken en bedrogen zetten ze hem aan de kant. Als balling sloot hij de ogen ver van het eigen land. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine overleden. Hij werd 72 jaar. Een klein percentage Kenya koffie in de melange geeft reeds die extra ,kick’ aan het eindprodukt, wat zo belangrijk is voor een werkelijk goed kop koffie. De koffie-industrie in de wereld maakt een moeilijke tijd door. De produktie overtreft namelijk verre de consumptie en de koffieverkoop is voor alle koffie- Het goede deel der natie zag het heengaan als gemis, en de manifestatie bij zijn begrafenis gaf daarvan de bewijzen. De balans na de dood: In historisch oprijzen worden de namen groot. 25 jaar getrouwd: T. J. op de Hoek en T. Bajema te Makkum; D. A. Wiersma en G. v. d. Wal te Hindelopen; S. G. de Boer en D. H. Anema te Hoensbroek; D. Jellema en R. Dijkstra te Rien; M. S. Zeinstra en E. H. Galama, half Tjerk- werd bij Bolsward; Siebren B. Yntema en Grietje K. Hettinga te Blauwhuis; Fr. Sonsma en E. Dijkstra te Bolsward; S. Wesselius en J. Werkhoven te Lon- gerhou. De bekende kaasmarkt in Alkmaar is deze vrijdag weer gehouden. Het conflict tussen de dragers en het gemeentebestuur is opgelost. De belangstelling was als gewoonljjk groot - waarschijnlijk mede door het vriendelijke lentezonnetje dat ook present was. Er staat Bolsward en Nederland nog heel wat te wachten in het kader van het jubileum van Van der Plaats. De festivi teiten begonnen zoals bekend toen het jaar nog maar amper een half uur oud was met de ontsteking van de feest verlichting. Gisteren werd om drie uur in De Doele een mode show gehouden voor de dames van de vertegenwoordigers, terwijl de vertegenwoordigers geconfronteerd werden met het jubileum-artikel. De modeshow werd verzorgd in samen werking met de boutique Wim de Vries uit Heerenveen. Van 25 tot en met 29 april zal op een jubileumstand op de ROKA-beurs te Utrecht de Kenya-vacuum-koffie bij de handel geïntroduceerd worden. Op 30 april gaan de poorten open van De Koffijplaets, een koffiehuisje opgetrokken in de stijl van 1811. Dames gestoken in kledij van die tijd zullen be dienen. Dit koffiehuisje wordt gebouwd boven het water van de Markt. Iedereen kan hier „op de koffie komen” en de be jaarden zullen er zelfs op bonnen gratis koffie kunnen drinken. Het koffiehuisje zal zeer zeker een grote trekpleister worden in het toeristenseizcen. De horeca-bedrijven ter stede met wie overleg is gepleegd over deze activiteit hebben hier volledig begrip voor. Het koffiehuisje blijft tot medio- oktober open. VT Gysbert - om hoed en from gol en goed «eit 6» hjoed: verbouwende landen bijzonder belang rijk. Het is zelfs een kwestie van levens belang voor het land. Vandaar dat er een organisatie in het leven geroepen is bekend als de I.C.O., International Goffee Organisation). Deze organisatie doet alles wat in haar vermogen ligt om vraag en aanbod in goede banen te leiden. De enige werkelijke oplossing van dit probleem is; de consumptie op het niveau van de produktie te brengen. Het is voor de koffieverbouwende lan den niet verantwoord, zowel uit politie ke als economische overwegingen, om hun produktie terug te brengen tot de huidige weieldconsumptie. Er is slechts één manier om dat te verwezenlijken en dat is niet alleen de huidige kwaliteit te handhaven, maar die kwaliteit aanmerkelijk te verbete ren en de huisvrouw te leren hoe zij veel meer kan genieten door werkelijk een goed kop koffie te zetten. „Een beetje schuldig voel ik mij, als ik deze opmerking maak hier in Nederland, waar de koffie over het algemeen zeer behoor lijk is,” zo zei de heer Davies, maar men moet niet blind zijn voor de wer kelijkheid. In dit verband herinnerde hij aan Ame rika, waar gedurende de laatste jaren de koffie-consumptie met ongeveer 2 miljoen balen is gedaald. Het was de overtuiging van de spreker, dat dit een algemeen verschijnsel is in de wereld, een verschijnsel, waar ieder koffie-con- sumerend land zich bewust van moet zijn. Juist daarom verheugde hij zich er zo op, te Bolsward aanwezig te mo gen zijn, ter gelegenheid van de intro ductie van de nieuwe Van der Plaats- 1961-1964 9.91, 10.02, 11.03, 10.47 sint en 1965 10.55 sint. Yn 1953 koe men foar de opbringst fan krije en nou trije en in heal kilo. Soks ien mingel molke twa kilo droech gers kin men net fan in bulte dingen sizze en derom is it skoan to bigripen, dat der fan jier ta jier mear droege wurdt. Wol is it sa, dat ek by de droegerijen itselde fraechstik opdükt as by de measte yn- dustryen, namlik, dat men om de kos ten leech to balden, mear kilo’s droegje moat. Ek hjir spilet de konsintraesje- tendins net swak by. Sommige lytse droegerijen draeije op it heden jit goed- keap omt hja har droegerij likernöch ófskreaun hawwe, mar wolle hja der bliuwe, dan moat der ynfesteard wurde en dat liicht der op it heden net om. Dêrom soe it wol saek wêze, dat de ta- nimmende bilangstelling dizze droech gers yn steat stelle soe om dy ynfes- tearingen to dwaen, oars reitsje hja nel forrin fan tiid fan de kaert. Droegerijen mei minder as 1000 ton droech produkt, sa’t dy hjir en dér noch binne, kinne op den dür net meikomme, al draeije hja op it heden noch goed. Lykwols de situaesje fan de gers- droegerij stiet der soun en fiks foar en wy hoopje, dat der ek dit jier in bulte gebrük fan makke wurde sil, hwant dit foer is fan eigen groun, bést en goed- keap en hwat wol men dan mear? V I I derne wurktugen hiel hwat oan. De greiden lizze der ek klear foar en mei in pear mylde dagen sille dy hurd for- oarje, alteast op de hegere perselen. En dan wurdt it wer de frage op hokfoar wize men it nije gers sa goed mooglik binutte of biwarje kin. Ir. K. Donker hat er by it jubilé fan de foriening fan kooperative gersdroegerijen goed oan dien de boeren jitteris foar to halden hwat de foardielen binne fan droech gers. Neist it hege gehalte oan aeiwyt is it binammen it karoteen, dat in tige bilangrike funksje hat yn it soun halden fan it fé, de groei fan jonge bisten, it better bistand wêzen tsjin ynfeksje- syktmen, it düdliker deunsk wurden en makliker kalf wurden fan de kij. Hün- derten boeren binne al wend droech gers to fuorjen en de gedaente fan it fé, de gléns en de libbenens lit dat faken düd- lik sjen. Net to’n ünrjuchte wurdt it wol it griene medisyn neamd en it leit oan de boer seis oft hy hjir al of net gebrük fan meitsje wol, de grounstof hat er ommers seis. Gersdroegerijen fynt men oan diz tiid ta it measte yn Fryslan. Hjir net al to fier Of fine wy dy yn Warkum, Easterein, Loaijnga, Harich, Mantgum, Idaerd en Eagmaryp. Mei- inoar 'binne der yn Fryslan 16 en yn de oare provinsjes meiinoar ek 16. Har oantal nimt net hurd ta mar de kapasi- teit groeit alle jierrcn wol. Sa’t de aide- ren wol witte is men der krekt foar de fij De lange, lange winter skynt nou dochs A foarby to wêzen, de knoppen fan de a strüken en party beammen bigjinne to w tinen, it drokke seizoen stiet foar de A i doar. Dat sil by de bouboer in swier kerwei wurde om nou yn in pear wiken de setters en it sied yn ’e groun to krijen, mar as it nou mar hwat droech bliuwe wol, dan kinne hja mei de mo- 61.573 ton 63.381 ton 77.062 ton De oarsaek fan dizze groei is net slim to finen. Yn dizze jierren ommers binne de prizen fan alle artikelen gans om- heech gien, ek op agrarysk terrein. Hiel hwat produkten en tsjinsten, dy’t de boer brüke moat, de keapprizen, de hie- ren, de leanen, om mar in pear to nea- men, binne gans yn de hichte flein. Is it dan wünder, dat de oandacht hoe lan ger hoe mear fait op in prima produkt, dat net djürder wurden is? En dat is, Ondanks de sterke stiging fan de yndeks- slfers mei droech gers it gefal. Om dit wier to meitsjen, jow ik hjiründer de totale kosten fan it droech gers per kilo droech gers oer de léste 12 jier. Dit is in gemiddeld sifer en kin fan droegerij ta droegerij wol in pear sinten skille, foaral troch de kosten fan ót'skriuwing, mar trochmekoar binne dy kosten sa: 1953-1956 1-.62, 13.56, 12.03, 11.66 sint 1957-1960 12.63, 11.07, 10.70, 9.56 sint Momenteel produceert Kenya ongeveer 50.000 ton, terwijl er verwacht wordt, dat die produktie in het jaar 1970 op gelopen is tot 75000 ton. Tweederde van de oogst wordt verbouwd door Afrikaan se „kleinverbouwers”, die samenwerken op een coöperatieve basis. De rest wordt verbouwd op de plantages. De oogst is, in verhouding tot de wereldproduktie, erg klein, niettemin is men het er over eens, dat de kwaliteit die geproduceerd wordt, niet te evenaren is door enig koffieproducerend land. „Wij kunnen in alle oprechtheid zeggen, dat wij de beste koffie ter wereld produceren. De prij zen, die wij op de wereldmarkt krijgen, zijn hoger dan die van enig koffieprodu cerend land, wat hiervoor een bewijs mag Zijn,” aldus de heer Davies. Er bestaan eigenlijk maar drie koffie- variëteiten die op commerciële schaal worden verbouwd: Liberica: een koffie met een beperkte afname, alleen voor zeer speciale markten. Kobusta: een koffie van over het al gemeen niet al te beste kwaliteit, die hoofdzakelijk gebruikt wordt voor het produceren van oploskoffie en tevens verwerkt wordt in me langes van mindere kwaliteit. Arabica: Een hoogfijne koffie (Kenya verbouwt enkel en alleen Arabica koffie). De Arabicakoffiesoort is een speciale plant, die noch een hoge noch een lage temperatuur verdraagt en de voorkeur geeft aan een gelijkmatige jaarlijkse temperatuur van ongeveer 70 gr. F. De plant heeft geen groeimogelijkheden in gebieden met een regenval van minder dan 100 cm. of meer dan 150 cm. Zij voelt zich het meest gelukkig is diepe, vulkanische gronden, vruchtbaar en met een goede waterafvoer. Het is te begrijpen, dat aan deze voorwaarden slechts weinig landen in de wereld kun nen voldoen. Kenya is een van die ge lukkige landen. In Kenya is men erg trots op de ver bouwing van deze Arabica koffie, niet alleen op de plantage maar ook op de verdere bereiding in de fabrieken te ►J1 Nairobi. ra Veel aandacht wordt besteed aan de se ra j lectie van de verschillende partijen, als i zij van de plantages aankomen. Men zorgt er steeds weer voor dat de koffies van de verschillende delen van het land i ieder met hun eigen kenmerken, hun identiteit niet verliezen. i Al deze koffie wordt verkocht op de i veiling en kan alleen gekocht worden 1 door algemeen erkende exporteurs, die de Kenya-koffie verschepen naar bijna alle koffiedrinkende landen in de we reld. Het hele accent van de koffiepro- duktie ligt op kwaliteit en men is in Kenya bereid hiervoor de kwantiteit op de tweede plaats te stellen. Wat maakt Kenya-koffie zo geliefd bij alle koffiekopers in de wereld en waar om zijn de handelaren bereid een zo I hoge prijs voor onze koffie té betalen In Kenya produceert men koffie, die werkelijk alles heeft wat van een goede koffie verwacht mag worden; een goed gehalte, een hoogfijne smaak, alsmede een hoge zuurtegraad. Het is speciaal deze zuurtegraad, die ons die extra hoge prijs bezorgt. Deze zuurtegraad is na melijk zo belangrijk in werkelijk hoog fijne melanges. oarloch mei utein set en de earste tsien jier bleau it frijhwat op ien hichte. Yn 1950 wie de produksje 18000 ton. Yn 1959 wie dit al 38000 ton wurden en sünt dy tiid sit de groei der aerdich yn. Men is doe ek folie mear bigoun mei it droeg- jen fan hea, as it waer yn de üngetiid tsjin roun. Sjocht men nou de produksje- sifers fan dy léste seis jier, dan kriget men it folgjende listke: 55.918 ton 63.118 ton 74.132 ton Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hcnnaarderadcel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. o o o O o o o o o c o o o o o o o o o o o o 32

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1