Amerikaans debat over oorlog in Vietnam Minister Bogaers een keihard werker hark en sjoch 1|E Duitsland Frankrijk houden en grenzen es N.A.V.O. wil zich niet kapot laten maken Gysbert Japiks gesloten W 1 VRIJDAG 29 APRIL 1966 105e JAARGANG No. 33 Tien kinderen 1603-1666-1966 Zilveren fihnpj X Verschijnt DINSDAGS en VRIfDAGS N. A. V. O. Moeilijke tijd. Varkensramp. Engelse troonrede. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Uitgave: A. J. OSINGA N V., Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Abonnementsprijs f2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 TULPENRALLYE GESTART Dinsdagmorgen ji. zijn in Noordwijk do deelnemers aan de 18e Intern, tulpen- rallye gestart. Hier Rob Slotemaker, die samen met de Italiaan Ignazio Giunti in een Alfa Romeo GTA aan de 2850 km lange tocht Is begonnen. Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In Engeland is het nieuwe parlementaire jaar geopend met een troonrede van de koningin in het Hogerhuis. Een revolu tionaire bijkomstigheid was, dat voor ’t eerst de televisiecamera’s de gebeurte nis voor de ogen van een breder publiek brachten. Het regeringsprogramma, dat in de troonrede vervat was, bood weinig En zoiets weten Kamerleden te waar deren. De bewindsman brengt zijn be langrijkste mededelingen altijd in één van de Kamers Dat kan lang niet van elke minister worden gezegd. Het is Flipper. Ook Boisward heeft z’n .Flip per’. Gisteren lag hij aan het Kruis water te zonnen, n.l. in het gras veldje tegenover de Gleibakkerij. Dubbel jubileum. Behalve de Ned. Zondagsschoolvereniging, jubileert te Boisward ook één van haar leid sters, mej. A. Kramer, die met voor beeldige trouw zich 40 jaar heeft gegeven aan dit mooie werk. Aardappelen. Een toneelspel van de ze naam werd woensdagavond door een groep Koudumer amateurs in ’t maandelijkse ontspanningsprogram- ma opgevoerd in verpleeghuis Bloem- kamp. Naar Claerbergen. Zondag a.s. doet koster Boonstra te Hichtum voor 't laatst dienst als koster. Er is nog geen opvolger. Ook kosters worden krap. Het kostersambt kan nu een maal niet gemechaniseerd worden (behalve het gebruik van stofzuiger) en deze beroepen zitten in de ver keerde hoek. nen. Friese brieven worden steeds in het Fries beantwoord. Zo hoort het ook. Wij kennen niet hun naam toch zijn het onze naasten wij zien hun ouders staan wanhopig, als verdwaasden. Zij, die ’t dierbaarst bezit hun kroost zorgvol omringden Eén woeste dodenrit. tien kinderen, zwaar verminkten. Een kruis bij elke kist bloemen, een gedenkteken, 't moet de automobilist achter het stuur, aanspreker toon verantwoordelijkheid, bezonnen en geduldig, die onder invloed rijdt is aan dit tragisch feit tien kinderen mede schuldig. PIEÏ maken. Diepgaand overleg heeft geleld tot een aantal plannen die in Brussel formeel moeten worden goedgekeurd als daar in Juni de Raad van de N.A.V.O. op ministerieel niveau vergadert. De in tegratie zal niet geringer worden. De politieke en militaire organen van de N.A.V.O. zullen worden samengevoegd. De eerste stap zal zijn de afschaffing van de z.g. Permanente Commissie, waarin Amerika, Engeland en Frank rijk zitting hebben. Het zwaartepunt schijnt meer verplaatst te worden naar de Militaire Commissie, waarin de voor zitters van de comité’s van stafchefs van de leden zitting hebben. Die com missie, die nu in Washington is geves tigd, zal vermoedelijk naar Europa wor den overgebracht, als het ware om het contact met Europa te versterken. Aan gezien de hoofdkwartieren uit Frank rijk moeten verdwijnen, zoekt men naar nieuw onderdak en er wordt al gespro ken over een plaats in de buurt van Maastricht. In Europa zelf wacht men op de volgen de ronde van het Frans-Duitse (Engels- Amerikaanse) gesprek over het ver blijf van de Franse troepen in Duits land. Er zijn nog geen Franse reacties op het Duitse standpunt, dat deze troe pen niet geïsoleerd in het gastland mo gen blijven. Minister Biesheuvel (landbouw, a.r.p.) is er niet in geslaa.gd in Brussel zijn Europese collega’s te overtuigen van de noodzaak, dat de Europese landen hun grenzen weer openstellen voor Ne derlandse varkens. Onze buurlanden houden hun grenzen nog altijd geslo ten in verband met ’t mond- en klauw zeer in Nederland. Het argument van de Nederlandse minister, dat de epide mie vrijwel is bedwongen, bleek niet sterk genoeg. In Den Haag ging al snel het gerucht, dat de andere landbouw ministers wel bereid bleken hun gren zen te openen als minister Biesheuvel bereid zou zijn toe te geven aan een aantal van hun wensen. Op het ogen blik wordt hard gewerkt aan het vol tooien van het Europese landbouwbeleid. Er wordt keihard over gehandeld. Dat de Europese partners hierbij misbruik zouden maken van een in Nederland dreigende ramp voor de varkenshouders lijkt toch al te hard. Dat de ramp dreigt, vertelde minister Biesheuvel in de Eerste Kamer. „Wil len wij een debacle vermijden, dan moe ten wij varkensvlees exporteren. De koelhuizen liggen vol. Maar Duitsland en Frankrijk houden hun grenzen ge sloten,” zei de minister. Senator Merkens (k.v.p. en voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren en Tuindersbond) verweet de minister, dat te Iaat is begonnen met het inen ten van het vee. „Het betekent nu een schade van 150 miljoen gulden,” zei da heer Mertens. Minister Biesheuvel antwoordde, dat nergens in Europa zo veel varkens zijn ingeënt als in Neder land, ruim twee miljoen dieren. Een verstandig woord had de minister nog over de stemmenwinst van de Boe renpartij. „Wij hebben de gevoelens van boeren en kleine middenstanders onvol doende gepeild. Zij zijn in de verdruk king gekomen. Wij zullen daarom meer sociale bewogenheid in de praktische politiek moeten brengen,” aldus minis ter Biesheuvel. laatste week april 1941 De heer F. van der Veer te Makkum viert 30 jarig jubileum als bode van de begrafenisvereniging. Schipbreuk in de haven van O osterend. Een zwaar met takkenbossen geladen boot, bestemd voor bakker R. Strikwer- da, kapseisde. Het kantongerecht Sneek vonniste P. T. te Welsrijp wegens overtreding ver- duisteringsverordening: f 1,of 1 dag hechtenis met last tot teruggave van de in beslag genomen zaklantaarn. Ds. J. R. J. Schut van Schingen benoemd tot burgemeester van Sneek. welhaast traditie, dat, wanneer een be windsman vindt, dat hij iets groots gaat verrichten, hij dit met veel fanfares, goede koffie en uitstekende sigaren, vertelt op een zorgvuldig georganiseer- Minister Bogaers (Volkshuisvesting, k.v.p.) is geen man, die zijn toespraken garneert met fijne stukjes humor, Hjj is evenmin een groot politicus, die als een waar meester met ragfyne zetten het spel van een tegenstander kan ont maskeren. Maar hij is een keihard werker. En dat heeft hem in de vaderlandse politiek grote populariteit bezorgd. Ook in de Eerste en Tweede Kamer. Minister Bogaers heeft een heilig ontzag voor het parlement. In de Verenigde Staten is na een periode van betrekkelijke rust op dit punt het debat over de oorlog in Vietnam weer opgelaaid. Dat komt voornamelijk doordat de kleine vleug optimisme, die de afgelopen maanden by de Amerikanen wat naar voren was gekomen in verband met enig succes in de strijd tegen de Vietcong en met het vertrouwen in een zekere stabiliteit van de Zuid-Vietnamese regering, volkomen vervlogen Is door de onzekerheid, die het optreden van de Boeddhisten tegen de regering van Ky heeft gewekt. De bondgenoten zijn niet van plan hun alliantie door Frankrijk kapot te laten De brandweer, die een minuut later verscheen, behoefde geen dienst meer te doen. De moeder van het grote gezin was de vorige dag naar het ziekenhuis gegaan, terwijl de heer Bouma, als gemeentewerkman, de gemeente in was. cies meer ruimte laten voor de bouw van eigen woningen en woningen in de „vrije sector” (duurdere, veel minder gesubsidieerde huizen), terwijl ook de niet-woningbouw (industrie, scholen en kerken) meer armslag krijgt. De huurverhoging, die de regering in januari 1967 wil invoeren, geldt niet automatisch voor deze provincies. De gemeenten mogen zelf uitmaken wat er moet gebeuren, naar gelang de plaat selijke situatie. Het vrijer worden van het huurbeleid betekent ook, dat in de vijf provincies een huurder niet meer economisch gebonden behoeft te zijn aan de plaats waar hij een woning wil betrekken. Bouw van huizen beneden de 45 duizend gulden zal zonder meer wor den goedgekeurd. Een rem blijft wel bestaan op de woningwetwoningen (die voor een belangrijk deel door het rijk worden gesubsidieerd). Het zou het rijk anders te veel gaan kosten, vertelde minister Bogaers. Zijn aankondiging betekende ongetwij feld een belangrijk hoogtepunt in de strijd tegen de woningnood. Zoals be kend wil minister Bogaers die tegen 1967 hebben opgelost. Hij is hard op weg. Voor enkele senatoren leek het er overigens' op, dat de eindstreep al is bereikt. Onder aanvoering van de bur gemeester van Rotterdam, Thomassen (p.v.d.a.), zeiden zij, dat minister Bo gaers het „volkshuisvesting” uit zijn titel maar moet laten vallen en alleen minister voor de Ruimtelijke Ordening moet worden. Een staatssecretaris kan de woningbouw verder wel af, nu Bo gaers die goed op gang heeft gebracht, meenden zij. Doz giet de Kruwck’ wol langh to wetter Mar recket ijn it eyn to pletter. Weer voelden wij een schok vrij ver van ons verwijderd, maar elk die ’t zich aantrok, een ogenblik verbijsterd, ’t Was vreeslijk, inderdaad foto’s kwamen ’t ons tonen. Door een verkeerspiraat tien kinderen omgekomen. Stralende lentedag een schooljuf ging besluiten verkeersles, ja het mag voor deze keer wel buiten. Ze liepen op 't trottoir plots ramde hen een wagen ’t groepje sloeg uit elkaar tien kinderen weggedragen. Beneveld achter het stuur, bloedproef heeft 't uitgewezen het dolle avontuur, met een vaart van honderd racen, ’t drong amper tot hem door, kom waag de gok maar even, kom tot bezinning, hoor! tien kinderen lieten het leven. Ook zy. Ook J. Baarda en echtge note gaan heen als koster en koste res, n.l. van Lollum. De heer Baar da was daar ook doodgraver. De koster van Schraard krijgt va kantie, tenminste des zondags. De kerk is n.l. voorlopig gesloten. Niet uit gebrek aan belangstelling geluk kig, maar wegens restauratie. De tachtigers. In het bericht van j.l. dinsdag over de tentoonstelling in de Landbouwhuishoudschol staat, dat bijna 10 personen hun naam in het gastenboek hadden gezet. Dit moet zijn bijna 80, terwijl er meer dan 80 bezoekers zijn geweest. Frysk. De gemeenten Hennaardera- deel en Wymbritseradeel hebben de „Ried fan de Fryske biweging” ge schreven, dat zij het vanzelfsprekend vinden, dat raadsleden en ambtena ren zich van de Fryske taal bedie- Het luiden der klokken in de Bols- warder Martinitoren gebeurt niet meer door mankracht. Het aloude klokkenluldersgilde, laatst onder aan voering van Durk van Dijk, is opge heven. Het is nu knopje om en dan maar luiden. Dus toch mechanisatie in één van de kostersbaantjes. President Johnson heeft over een moei lijke tijd gesprokn, maar een deel van zijn republikeinse tegenstanders in het Congres heeft bij monde van afgevaar digde Gerald Ford gesproken van de volkomen verkeerde wijze, waarop de oorlog tegen het communisme wordt geleid. Ford bepleit een krachtiger ge bruik van de luchtmacht tegen Noord- Vietnam. Voor sommige partijgenoten is Ford wat ver gegaan. Senator Dirk- sen vond, dat men het staatshoofd in een tijd als deze niet zo kon afvallen. Maar daarop ontkende, hij toch, dat er bij de republikeinen verschil van me ning was. Aan de andere kant heeft Mansfield, de democratische fractieleider in de Se naat, juist aangedrongen op een recht streeks gesprek van de Ver. Staten met China, Noord-Vietnam en „essentiële elementen” uit Zuid-Vietnam, hetgeen o.a. de Vietcong betekent. Johnson heeft al vaker gezegd, dat hij bereid is te onderhandelen en dat zonder voorwaar den vooraf, zodat Mansfield nu niet een nieuw standpunt inneemt, maar het is toch zeker niet zonder belang, dat deze stem gehoord blijft. In de Amerkaanse pers zijn berichten verschenen, dat de Amerikaanse troe pen in Vietnam gebrek aan munitie hebben en dat de produktie van bommen zo achter is gebleven, dat Amerika vroeger aan andere landen geleverde bommen voor veel hogere prijs zou wil len terug kopen. Dat was koren op de molen van de oppositie. McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, heeft dat allemaal „flauwe kul” ge noemd. Maar voorlopig kan hij ook geen optimistische klanken laten horen. De bedrijvigheid van de Vietcong is de laatste tijd wel afgenomen, maar dat brengt McNamara meer in verband met de komst van de regenperiode over en kele weken. Hij verwacht dan een groot offensief van de Vietcong, dat in de re gentijd wordt geopend om de Ameri kaanse vliegtuigen zo weinig mogelijk kans te geven. Het politieke debat in Vietnam komt ook nog op gang door de verkiezingen, die dit najaar voor het Huis van Afge vaardigden en een deel van het Congres moeten worden gehouden. „Als dat Viet nam er niet was, zouden wij de repu blikeinen wel kunnen tegenhouden,” is de teneur van de democratische partij- vergaderingen. Gysbert - om froed en (rom gol en goed leit ós hjoed: Tip. Misschien heeft U als lezer van dit blad, nu groot geworden en el ders vertoevend, nog wel een aan gename herinnering aan haar vertel kunst, hetzij op het Kerstfeest of op de wekelijkse zondagsschool. Wilt U iets terug doen? Stort dan een feest gave op giro 1156353, t. n. v. penn. zondagsschol „Samuel”, M. Elger- smastraat 5, Boisward. Er zal een passend cadeau voor worden ge kocht. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag nieuws. Engeland verklaarde zich be reid tot de E.E.G. toe te treden, mits essentiële belangen van het Gemene best gewaarborgd zouden worden. Verder zal de strijd tegen de inflatie worden aangebonden en zal de staal industrie weer worden genationaliseerd. Engeland stelde zich volledig achter de handhaving van de N.A.V.O., welker eenheid in gevaar is gebracht door de Franse plannen om zich uit de geïnte greerde organisatie terug te trekken. De Boeddhisten hebben op het ogenblik hun agitatie tegen Ky wel gestaakt in ruil voor diens belofte in augustus ver kiezingen te laten houden, maar de meeste waarnemers in Saigon zijn bang dat de crisis nog niet voorbij is. Het zou kunnen zijn, dat de Boeddhis tische leiders niet langer in staat zyn hun volgelingen in bedwang te houden. Het wordt ook voor mogelijk gehouden, dat de generaals, bevreesd voor de ver kiezingsuitslag en een te grote macht van de Boeddhisten, de verkiezingen door een nieuwe staatsgreep zullen ver ijdelen. Het gevaar bestaat, dat de ka tholieken, die ongeveer 20 pct. van de bevolking vormen, uit vrees voor een te grote Boeddhistische macht, zich zullen keren, tegen een regering die een Boeddhistische opbloei toestaat. Er zit al met al meer strijd dan eenheid in het vat. Voldoende om In Amerika met een groeiend pessimisme een debat over de Vietnamese politiek van de regering te laten ontstaan, een debat dat voor de Amerikanen des te minder theoretisch wordt naarmate er meer Amerikanen sneuvelen en er meer Amerikanen naar Zuid-Vietnam worden gezonden. Een klein jubileum werd er in Ex- morra gevierd. Met gestencilde Bi- bliotheeknieuws bestond in deze vorm een jaar. Het blaadje geeft ook ver- enigingsnieuws en fungeert zo als dorpsbode. Nog een activiteit: deze week werd het 10.000ste kranten knipsel uit Exmorra verzonden. Net echt. Toen woensdag bij de bouw van het prefabricated thee en koffiehuisje De Koffijplaets de nok werd bereikt, werd bij gebrek aan meiboom, de vlag in top gebracht, net als bij een „echt” huis. Dansschool Vieberlnk. Zaterdag 23 april hield dansschool Vieberink een medaltest voor leden die het certi ficaat brons wilden behalen. De test werd gehouden in Hotel Boermans in Boisward en als jury was aanwezig het echtpaar Wessels. Alle deelnemers, in totaal 40 dan sers en danseressen wisten genoeg punten te verzamelen om voor dit examen te slagen. De avond werd besloten met een gezellig feesthal onder leiding van de dansleraar, de heer B. Vieberink. Goede reis! De heer Jan Spijksma uit Canada was te Schettens een 3- tal weken met vrouw en kinderen „ütfanhös”. Maandagmiddag bracht men hen naar Schiphol voor de af reis, die werd aanvaard op 1.30 uur. Des nachts om 10 voor twee (de Schettensers waren bij wijze van spreken nauwelijks thuis) werd op gebeld uit Canada: ,,Wy binne wer thus en ha in gode reis hawn.” Ei-ei. Fam. Louwsma te Witmar- sum heeft een kip. Deze heeft een ei gelegd met daarin weer een ei met dop en dooier en al. Brand. Woensdagmorgen om half elf werd er brand gemeld bij de heer L. Bouma te Mantgum. Een der brand weermannen, de heer H. Schuurmans wonende tegenover de heer Bouma, spoedde zich er heen met een blus apparaat. Het bleek dat de schoor steenmantel brandde. Na de kachel te hebben verwijderd gelukte het de heer Schuurmans de brand te blus sen. de persconferentie. Dat is menselijk. Het gevaar bestaat altijd, dat een presen tatie in de Eerste of Tweede Kamer wat wegvalt temidden van andere gebeur tenissen. Of dat de persoon van de be windsman wat minder scherp wordt be licht, doordat ook de Kamerleden hun schijnwerpertje opeisen. Daarom ver tellen de ministers het liever op eigen terrein, hetgeen het parlement niet zo waardeert. Minister Bogaers komt altijd braaf naar de Kamer om iets te zeggen. En juist daardoor lijkt hij altijd meer aandacht te krijgen dan zijn collega’s. Vorige week had hij opnieuw een stunt. In de Eerste Kamer vertelde hij bij de be handeling van zijn begroting, dat in vijf provincies (Groningen, Friesland, Dren, the, Zeeland en Limburg) een vrijer bouw- en huurbeleid zal worden inge voerd. Dat betekent heel wat meer dan zo op het eerste gezicht lijkt. Het houdt op de eerste plaats in, dat Minister Bo gaers meent, dat zijn straffe persoon lijke regie niet meer nodig is in deze provincies bij het inlopen van de wo- ningachterstand. Van een woningnood lijkt op papier zelfs geen sprake meer te zijn bij het gelukkige vijftal. De ra mingen zeggen, dat volgend jaar een overschot aan woningen zal zijn te tel len van 1.3 pet. (Drenthe) tot 4 pet. (Zeeland). Het is best mogelijk, dat in enkele ge meenten in de desbetreffende vijf pro vincies nog een achterstand bestaat. Maar dat zaakje kan, als in de omge ving alles in orde is, snel worden ge klaard, meent minister Bogaers. De bewindsman wil in de vijf provin- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Boisward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worlcum en Wymbritseradeel. ijl 33

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1