1 Mei trad de algemene premie- spaarwet in werking Ass. Mij. Woudsend 150 jaar b i I J 41 I I Gysbert Japiks Nieuwe spaarregeling geïntroduceerd als „het premiespaarplan JyJ I 1 1 f f it DINSDAG 3 MEI 1966 105c JAARGANG No. 3-1 vrijdags Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradecl, IVorkum De voor Fan de Martinytoer voorbeelddorp de middenstand 1603-1666-1966 Eerste Gysbert-zegel Actie Akkrum, gever STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en WymbritseradeeL F 1 i Als en Het bedrijf in het verleden J. S. Spaarvormen. voor van hypothecaire lenin- Spaarbewijzen. Effectenbewjjzen. Lblg.-ve: A. O51NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat la Met het Premiespaarplan kunnen sparen; ingezetenen van Nederland, in de leef tijdsgroep van 21 tot en met 59 jaar, met een belastlbaar inkomen van ten hoogste f 15.000,per jaar. Daarbij geldt één beperking, die van belang is voor de leef tijdsgroep van 21 tot 80 jaar: gelijktijdige deelneming aan do Zilvervloot en het Premiespaarplan is niet mogelijk. De groep van potentiële deelnemers telt onge veer 3.500.000 personen. Deelneming met meer dan één persoon is mogelijk, maar een deelnemer kan ten hoogste over f 250,per spaarjaar spaarpremie ontvangen; voor echtpa ren geldt een maximum van f 500, Een nieuwtje voor Nederland zijn de spaarbewijzen, die worden afgegeven bij het sparen in contanten. Tegen stor ting van vijfentwintig gulden bij een spaarbank, boerenleenbank, raiffeissen- bank, postkantoor, bank of bouwfonds, ontvangen de deelnemers een spaarbe wijs. Bij inlevering van het spaarbewijs krijgt de deelnemer zijn vijfentwintig gulden terug, plus de rente èn —indien aan de voorwaarden is voldaan vermeer derd met de premie. Een spaarbewijs, afgegeven in 1966, geeft bij inlevering in 1971 recht op een bedrag van ongeveer f 35,Bij alle instellingen is de rente, die wordt toe gekend, gelijk. Bij de afgifte van het eerste spaarbewijs ontvangt de deelnemer een op zijn naam gestelde spaarkaart. Die. kaart moet hij met de spaarbewijzen bewaren en hij moet de spaarkaart tonen bij de aan koop en ook bij de inlevering van spaar bewijzen. Vijftig gulden spaarpremie, belastingvrij. van of levensverzekerings- spaarkasinschrijvin- De aan Maar er brak geen brand uit. Dat stelde het bestuur voor een groot probleem, aangezien in het reglement alleen werd gesproken over brandschade. Na lang durige discussie besloot men een onder zoek in te stellen en tenslotte werd het bedrag van de schade vastgesteld op f 26,30. Witsma kreeg f 19,73, zijnde 75%. De eerste echte grote brand kwam het jaar daarop, in 1825. De maatschappij ontwikkelde zich rustig en groeide voorspoedig. 1848 was echter een slecht jaar. Er moest toen een na vordering worden geheven van f 2,p. f 1000,daar in dat jaar de brand schade bijna even hoog was als in de eerste 25 jaren in totaal. Het jaar 1876 is in de geschiedenis van de maatschappij belangrijk om twee re denen. De eerste is, dat de stichter Age Hylkes Tromp overleed. Zestig jaar was hij directeur geweest. De tweede reden is, dat in dat jaar de eerste jaarvergade ring buiten Friesland werd gehouden en wel in het bestaan van de maatschappij, W. A. Tromp, hield toen een rede. Omstreeks 1910 kon men zeggen, dat de maatschappij nationale betekenis had gekregen. Een net van correspondenten had zich over het hele land uitgespreid. Het jaar 1932 werd het zwartste jaar in de geschiedenis. De omslag bedroeg f 3,40 per f 1000,— verzekerd kapitaal. Na de tweede wereldoorlog ging de uit breiding in snel tempo verder. In 1950 werd een naamloze vennootschap over genomen door de Onderlinge en deze kreeg de naam „N.V. Verzekeringsmij 't Bedekt weer 't veld, De heg en boom, 't Kwam steeds terug Als voorjaarsdroom. Op te leven. Toch vragen wij Ons zelden af, Wie al dat goede Aan ons gaf. De droom van liefde En van geven; Een droom om maanden De natuur brak uit In haar teer gewaad, Met sluiergroen In de hoogste graad. Ttlef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) DER MO AT MEAR ROMTE KOMME! It skynt nou dochs wol troch to dringen ta de lju, dy’t yn oerheit steld binne, dat de ünrêst op it plattelan in earnstige saek is. Seis minister Biesheuvel, dy’t sa mar net oer ’e staech set wurdt, bigjint in oar lüd to jaen. Hwant it wurdt hoe langer hoe düdliker, dat de posysje fan de agraryske bifolking in tige nuodlike is, omt hja alle dagen mear to krijen hat mei sterke konkurrinsje fan oare lannen. De measte lannen om üs hinne hawwe in hiele trits maetrigels nomd om hrr lan- bou sterker to meitsjen. Hja meitsjc net Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Zomerpostzegelactie 1966 zal op 3 mei a.s. worden ingeleid met een offi ciële eerste verkoop in het stadhuis van Bolsward. De zomerzegelserie, waarvan de toeslag is bestemd voor diverse doel einden in de sfeer van de Volksgezond heid, Cultuurbevordering en Maatschap pelijk werk, is dit jaar gewijd aan het 200 jarig bestaan van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de her denking van het feit, dat de friese dich ter Gysbert Japicx 300 jaar geleden te Bolsward overleed. In het historisch stadhuis van Bolsward, waar nog een portret van Gysbert Ja picx hangt, zal de hoofddirecteur van de posterijen, de heer A. G. de Vries de eerste zegels officieel verkopen aan prof. K. Heeroma, voorzitter van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde en de heer A. Holkema, voorzitter van het Gysbert Japicx Comité. Hierbij zal o.m. aanwezig zijn mr. H. W. Bloemers, com missaris der Koningin in de provincie Gelderland en voorzitter van de Stich ting Comité voor de Zomerpostzegels. (roed gol contract de spaarpremie ineens worden uitbetaald. Dat is alleen mogelijk indien, gerekend vanaf 1 januari 1966, ten minste gedu rende vier jaren besparingen zijn ver richt. Is dat niet het geval, dan wordt de premie op de gebruikelijke manier telkens na 4 jaar uitbetaald. Taljochting: Andert fan Wymering op it sizzen, dat yn de stêd skilderijen to keap binne: Buten op it fjild kin men in libben wünder skilderij sjen, hieltyd foroaret it byld wer. safolle drokte oer ekonomyske of finan- siële prinsipes, mar hja helpe dêr’t se kinne. Sa hat Frankryk al jierren syn flaechs nei België stjürd om der yn de Leije rotsje to litten, r ar mei regearings- jild is nou in moderne flaechsfabryk yn Frankryk seis oprjuchte, hwertroch hja net mear nei België hoege. En foar de Franske flaechsboer bitsjut dat in bi- langrike kostenbisparring. Sa kin men in hiele rige fan bisluten neame, dy’t Dütsklan en Frankryk en ek Italië nomd hawwe om har lanbou it libben makliker to meitsjen. Mar üs minister wol der mar min oan. Mei in O. en S.- füns giet it sunich, och sa sunich. AUinnich foar inkelde dingen en dy moatte dan ek sekuer neffens it Haechse model wêze kin in bytsje stipe frege wurde. De measte fan de tsientüzenen boeren moatte harsels mar rédde, hoe dan ek. Nou is it wol düdlik, dat de E.E.G. prizen foar de greidboer net folie perspektyf mear biede. Yn de kommende jierren kin it faeks jit inkelde heale sinten lije, mar dan is dy kans foarby. Tsjin dy tiid moatte wy ré wêze om mei üs bidriuwen foar dy EEG-prizen wurk- je to kinnen, oars reitsje wy der üt. It leit dus foar de han, soe men tinke, dat de regearing en de boeren der alles op sette om har buorkerijen modern en ef- fisiënt to krijen. Dat hie nei de oarloch al daliks moatten, mar de bikende Nederlanske sunichheit hat dit keard. „Giving too little en as king too mutch” is nou al tweintich jier Welke instelling? instellingen, die willen meewerken de uitvoering van de Algemene Premiespaarwet, moeten daartoe zijn aangewezen en ook bij de overheid een bereidverklaring hebben ingediend. Het is daarom wenselijk, dat degenen, die willen deelnemen aan het Premiespaar plan eerst informeren, of de instelling, die ze hebben gekozen, valt onder de groep van uitvoerende instellingen èn of de besparingen, die men verricht, voldoen aan de regels van het Premie spaarplan. Bij een jubileum past een terugblik op het rijke verleden. Ter gelegenheid van het 150 jarig bestaan van de maatschap pij „Woudsend” heeft drs. G. Bakker te IJsbrechtum een gedenkboek samenge steld. Hieraan ontlenen wij, dat de pre- ciese oprichtingsdatum niet bekend is, maar aangenomen wordt, dat de maat schappij tussen 1 januari en 2 maart 1816 werd geboren. Volgens het verhaal in de boerderij van Hylke W. Visser te Ypecolsga, maar waarschijnlijker is dat de oprichting plaatsvond in de dorpsher berg „Het Heeren Logement”. Hier werd de maatschappij op 1 mei 1816 „gecon stitueerd” met 64 aandelen en een ver zekerd kapitaal van f 140.631, Tot boekhouder werd gekozen A. H. Tromp te Woudsend. Hij zou in onze tijd directeur worden genoemd. De totale kosten bij de oprichting van de maatschappij bedroegen 91 gulden en 5 stuivers. Een ieder die zijn huis of boer derij wilde verzekeren, liet dit taxeren en 75% van de waarde werd beschouwd als „aandeel”. Het totale aandelenkapi taal van de maatschappij was de reser ve en iedere deelgenoot stond dus met zijn aandeel borg voor de uitbetaling bij eventuele brandschade. Het jaar 1821 was een belangrijk jaar voor de maatschappij (toen bestond zij dus acht jaar), omdat toen de eerste brandschade werd uitbetaald. De boer derij van Simke Pieters Witsma in Tjal- huizum werd door de bliksem getroffen. tsje mei tapakken, de forkiezings haw we dit wol düdlik makke. De sterk sti- gende lean- en oare kosten meitsje de bisteansromte hoe langer hoe lytser. Ek de boerehüshalding wol libje en ta- komst ha en hja kinne en wolle net wachtsje, oant hja de kiel alhiel ticht- knypt wurdt. Dêrom jitteris: der moat mear romte komme. Tj. de J. Ook nieuw zijn de effectenbewijzen, die nodig zijn voor het sparen via de aan koop van effecten. Tegen betaling van f 25,ontvangt de deelnemer een ef- fectenbewijs. De effectenbewijzen wor den afgegeven door instellingen die be middelen bij de aankoop en de verkoop van effecten. Met gebruikmaking van effectenbewij zen kan de deelnemer bij de instel ling die de effectenbewijzen aan hem heeft afgegeven effecten kopen. Is het aankoopbedrag bijvoorbeeld f 130, dan kan de deelnemer ten hoogste vijf effectenbewijzen afgeven. Het resteren de bedrag wordt op de gebruikelijke manier betaald. De effecten worden, met de effecten bewijzen, onder verantwoordelijkheid van de instellingen, bewaard tot de spaartermijn is verstreken. Na afloop Gysbert - om en from en goed een üs hjoed: Zoals U bekend, houdt de economische commissie van het Streekcentrum „M.- Friesland” zich reeds geruime tijd bezig met de problemen van de verzorgende middenstand in haar gebied. Zo verscheen eind 1964 het rapport „de verzorgende middenstand in Midden- Friesland”. Op grond van conclusies uit dit rapport is de comm’ssie na grondige voorberei ding gekomen tot de opzet van een dui delijk gerichte actie op één plaats, n.l. Akkrum. Eén van de eerste stappen in Akkrum is geweest het organiseren en doen uitvoeren van een enquête onder de consumenten, waarbij het aan de acti viteit van de vrouwenorganisaties zon der uitzondering te danken is geweest dat deze enquête zo goed is verlopen en op zo korte termijn een duidelijk en betrouwbaar resultaat heeft opgeleverd. Het resultaat van deze eerste activitei ten werd ons in de vorm van het rap port: „Het centrumdorp Akkrum" toe gezonden. Enerzijds geeft het een schets van de positie van de verzorgende middenstand in Akkrum. Daarnaast is het een neer slag van de gegevens uit de reeds ge noemde enquête met daaraan verbonden enkele conclusies en suggesties. Er wordt thans een plaatselijke commis sie geformeerd, waarin enkele midden standers uit verschillende sectoren zit ting zullen hebben met daarnaast een drietal consumenten. Deze commissie zal worden aangevuld met één verte genwoordiger van het gemeentebestuur en één lid van de economische commis sie van het streekorgaan. O.a. de interne activiteiten bij de mid denstand kunnen aandacht krijgen, ook al zullen deze praktisch geheel door de winkeliersvereniging worden uitgevoerd. Gedacht wordt hierbij o.a. aan de reeds lopende etalagecursus. Het rapport zal voor het publiek ver krijgbaar zijn voor de prijs van f2,—. Holland-Woudsend”. Bij deze maatschap pij zijn de medische variaverzekeringen ondergebracht. De maatschappij heeft zich de laatste jaren enorm ontwikkeld. Thans wordt het gehele apparaat, dat alle administra tieve rompslomp, die aan verzekeringen nu eenmaal vastzitten, steeds meer ge automatiseerd. Samen met de heren P. K. van Andringa en D. A. W. van der Burgt vormt de heer A. H. Tromp de directie. Van de 280 werknemers werken er in Woudsend 200. Er zijn 38 inspecteurs en rond 1800 assurantie-tussenpersonen, onder wie zich velen bevinden, die al van geslacht op geslacht met „Woudsend” in relatie staan. Termyn voor premle- aan vraag. de spaartermijn is voltooid, moet de deelnemer zelf aan de betrokken in stelling vragen om uitbetaling van de spaarpremie. Dit verzoek moet, om ad ministratieve redenen, worden gedaan vóór een bepaalde datum. Laat de deel nemer die periode voorbijgaan, dan ver valt zijn recht op premie. Voor het aanvragen van de premie gel den de volgende regels: de premie moet worden aanvraagd in de loop van het vijfde jaar na het jaar waarin de besparing is ver richt. Heeft de deelnemer bijv, in 1966 een hypotheekaflossing be taald, dan heeft hij van 1 januari tot en met 31 december de gelegen heid om de premie aan te vragen; in geval van overlijden en bij be ëindiging van contracten kan de premie worden aangevraagd tot en met 31 december van het jaar, dat volgt op het jaar, waarin de deel nemer is overleden of het contract is beëindigd. dielnimmers har boeren in foarsprong jowe. As men in komplete list sjocht fan hwat bygelyks yn de Dütske lannen dien wurdt oan speciale subsydzjes, sawol fan de Ryksoerheit (It Grüne Plan) as fan de ünderskate „Lander” dan rint dat yn de miljarden. En der moat de Nederlanske boer tsjin konkurrearje. Of- fisjeel tsjin deselde prizen mar troch diz- ze dingen tsjin folie legere prizen. As minister Biesheuvel mient, dat hy de oare lannen bikeare kin om dizze din gen wei to litten, oerskat hy syn yn- floed. Folie reëler is, dat hy deselde din gen docht en dan meimekoar praet oer ófskaffing. lensidige üntwapening is ek op ekonomysk gebiet net in goede me- thoade. De oaren laitsje jo üt en strike de foardielen op. Der moat mear romte komme, ek fis- kael, hwant op it heden is it sa, dat bi- driuwsynkomsten, fakentiids bihelle troch meiwurkjende bern, foar hündert persint under de ynkomstenbilêsting falie wylst hja foar in bilangryk diel bi- steane üt jild, dat it bidriuw seis to’n goede komme moast omt de tiid dit fre- get. De regearing mei net langer wach- Virjchijm DINSDAGS en De warme zon Koestert de grond, Waar al wat groeit, Haar oorsprong vond. Advertentieprijs: 16 cent pet mm ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De deelnemers kunnen spaarpremie ontvangen over besparingen in de vorm van: betalingen tegen de uitreiking van spaarbewijzen; betalingen voor de aankoop effecten; betaling premies gen; aflossingen op gen, ook in coöperatief verband; aflossingen op vaste garantiecre- dieten (voor de middenstand, de landbouw en de tuinbouw). Bolswards Nieuwsblad Levensverzekering, spaarkas, hypothecaire lening, garantie-crediet. Bij de overige spaarvormen gaat het om besparingen die worden verricht inge volge een contract. Met het oog hierop zijn enkele bepalingen speciaal deze spaarvormen in de regeling opge nomen. Met het oog op deze besparingen heeft de regeling terugwerkende kracht tot 1 januari 1966. Zo levert een hypotheek aflossing, betaald per 1 januari 1966, een spaarpremie op in het jaar 1971. Verder komt het voor, dat de jaarlijkse besparingen bij deze spaarvormen hoger zijn dan het maximum van f 250,— per jaar. Indien dat het geval is en de deelne mer is gehuwd, kan zijn echtgenote over het resterende bedrag (tot een maximum van f 250,per jaar) spaar premie ontvangen; voorwaarde is dat die echtgenote voldoet aan de regels die voor deelneming gelden. Als een gehuwde deelnemer betalingen verricht die als spaarvorm gelden, en hij zelf bijv, wegens zijn leeftijd geen spaarpremie kan ontvangen, kan zijn echtgenote over die betalingen wèl pre mie krijgen, indien zij aan de voorwaar den voor deelneming voldoet. Tenslotte is er een regeling getroffen voor de beëindiging van contracten. In afwijking van de regeling, dat de spaarpremie, over de besparing die in een bepaald jaar is verricht, wordt uit betaald nadat vier kalenderjaren zijn verstreken, kan bij beëindiging van een van de spaartermijn wordt de spaarpre mie uitgekeerd. Tussentijdse verkoop van de effecten is mogelijk. Wil de deelnemer tezijnertijd spaarpremie ontvangen, dan kan hij verzoeken om teruggaaf van de betrok ken effectenbewijzen. Voor elk bewijs dat hem wordt teruggegeven, betaalt de deelnemer f 25, Bij inlevering na voltooiing van de spaartermijn krijgt de deelnemer per effectenbewijs vijfentwintig gulden te rug, plus de premie. Tussentijdse inlevering is toegestaan, maar dan vervalt het recht op premie. De deelnemer kan ook spaarpremie ont vangen over de aankoop van zoge noemde spaareffecten; hiervoor hoeft hij geen gebruik te maken van effecten bewijzen. De spaareffecten die krachtens de wet van 27 juni 1963 alleen aan kleine spaarders kunnen worden afgegeven, zijn namelijk reeds op naam gesteld. Buwtte’ op ’t Fyld, beloaytse wy In libb’ne wonder schilderij. Het spaarbedrag is ten hoogste f 250, per deelnemer per jaar; de spaarpremie van 20 is vrij van fiscale en sociale lasten. Dit komt neer op een maximale premie van vijftig gulden per deelne mer en van honderd gulden per echtpaar per spaarjaar. De spaarpremie is extra: de premie wordt uitbetaald boven de rente of het dividend die de besparingen eventueel zelf opleveren. De premie wordt toegekend vier kalen derjaren, waarin de besparing is ver richt. De bedragen, gespaard tot met 31 december 1966, geven in 1971 recht op premie. Besparingen die zijn verricht in 1967, komen in 1972 voor premie in aanmerking enz. Op deze spaartermijn zijn twee uit zonderingen. Bij het overlijden van de deelnemer en onder bepaalde voor waarden bij het beëindigen van con tracten, ingevolge welke besparingen worden verricht, ontstaat recht op pre mie direct na het overlijden of na be ëindiging van het contract. of tonei net klear binne mei de needsaek- like rekonstruksje fan de bidriuwen. It Keninklik Nederlansk Lanboukomité (K.N.L.C.) hat nou okkerdeis in urgin- sje-program hearre litten, hweryn hja bisocht hat de wegen to finen. dy’t oan de lênbou mear romte jaen kinne. Wy binne der bliid mei en hoopje, dat de oare organisaesjes harren safolle inoog- lik derby oanslute sille. Winlik hiene hja it mei syn trijen dwaen moatten, mar hawar, as hja it dan mar stypje It earste diel giet oar de lésten en bi- lêstings, hweryn ik mei greate ynstim- ming lies, dat hja de boerebidriuwen de gelegenheit jaen wolle om in bilêsting- frije reserve to foarmjen foar forbette- ring fan groun en gebouwen. Oan nou ta kin in boer allinnich mar forbetteringen dwaen mei oergarre jild, hweroer hy earst syn ynkomstenbilêsting bitelle hat. Mei de eigner is it krekt sa. Winliken li- ket dat nearne op, hwant elk bidriuw fan oar karakter wurket mei reserves en boufünsen. En dat heart ek sa to wê- zen, binammen by in boerebidriuw, hwat yn de measte gefallen net fan omfang en aerd foroaret, mar allinnich modernisea- ringen tapast, dy’t winliken ünderhald binne. In twadde punt, dat hjir helpe koe, is it pleit foar rinte-subsydzjes, sa as men al jierren yn Dütsklan tapast. It K.N.L.C. wol dy rinte-subsydzjes foar gebouwen, grounforbetteringen, reedfor- hurding en inkelde dingen mear e.n ek dat soe de minsken helpe kinne. Mei rjucht komt dit rapport ek op tsjin de tapast en de gefolgen binne, dat wy hyn scala fan bisluten, hwermei de oare EEG „Sea” en „Sky” zijn de toepasselijke na men voor respectieve lijk deze strandjurk met ’n ruim klokken de rok en het drie delige strandpakje, waarvan de aange knipte mouwtjes aan het los hangende jasje en de onderzijde hier van zijn afgezet met een ruche. De stoffen voor beide modellen werden geleverd door Jordaan-ter Weeme. Het zijn katoenen pi qués, die na de was beurt snel drogen en niet gestreken behoe ven te worden. Het strand-ensemble is ’n ontwerp van Marian ne David en van A. Diepeveen is de strandjurk. Zoals u ziet, is de parasol overtrokken met de zelfde gedessineerde stof als het materiaal van het strandpakje. (Modellen uit de Ka- toenshow 1966). 31

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1