■I I M i r-ffl MM *r hark sjoch en Gysbert Japiks Mg iii IlS VRIJDAG 6 MEI 1966 105c JAARGANG No. 35 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Engeland en Rhodesië gaan praten Gesprek. In Duitsland zelf duurt de belangstelling Socialisten naar links Afrikaans standpunt. B. V. D. Belastingen. 36 Wijkplaats. Joumalistenbesluit afgekondigd. Distributie van vaste brandstoffen. Gromiko in Rome. in Vietnam. lot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) voor de hereniging, ondanks de geringe kansen op verwezenlijking, voort. Het officiële Bonn houdt zich aan het offi ciële Westelijke standpunt, maar de so cialisten hebben nieuwe Initiatieven ont wikkeld om het uit elkaar groeien van de beide Duitslanden wat te verhinde ren. Zij hebben zich bereid verklaard de uitdaging van de Oostduitse commu nisten te aanvaarden om sprekers naar het Oosten te zenden en sprekers uit het Oosten In het Westen te ontvangen. Bondskanselier Erhard kon daar wei nig anders tegen inbrengen dan zijn bezorgdheid, dat Oost-Duitsland hier door een stapje nader tot een erkenning zou komen en dat dat zou betekenen, dat de gedachte aan een Duitse con federatie van Oost en West minder af schrikwekkend zou worden. Maar om te beginnen hebben de Oost-Duitsers al om uistel verzocht, zodat de redevoerin gen niet in mei, maar in juli zullen wor den gehouden. Het gaat er op lijken, dat de Oost-Duitsers wat geschrokken zijn voor de confrontatie. Zij hadden vermoedelijk niet verwacht, dat de W.- Duitse socialisten op hun suggestie zou den ingaan. Taljochting: Hwat de hjoeddeiska re- kreaesje üntdutsen hat, wist ek Gysbert Japiks al: As it eame ergens) op 'e wrald (wereld) nel fornoegen nel it sin) is, dan dat op it fjild, yn de frije natür. Naerne’ 1st folmecke, Tsjerl, dat’s wier Want hiene wy ’t ncy winsche hier Wy schoene min ney ’t yvig trachtsje Ja God, in ’t Hymmel rjjck klien achtje. Taljochting: Gysbert wol slzze: Nergens is it folmakke en dat is mar goed ek, hwant hiene wy alles nei winsk, dan soe de minske net mear nei it ivige trachtsje en God en it himelryk lyts achtsje. Iz ü»ne Wrftd vernocjen aerne, It iz op 't Fjild, aef ’t iz naerne. Het dragen van uitgezaagde geldstukken door het Rijkscommissariaat verboden. Ingeschreven als grossier in schoenen, de heer S. Hengst, Appelmarkt 11 te Bols- ward. van het „Bevrijdingsfront” in de rege ring van Zuid-Vietnam. Met geen woord werd in de brief ge meld over de rol van communistisch China. Dit bleek een doorn in het oog van do regering en de twee andere regerings partijen. Premier Cals verklaarde vrij wel direct, dat de regering onverkort bij haar standpunt bleef, dat Amerika niet alleen voor vrede kan zorgen, maar dat dat ook een zaak van China is. De heer Schmelzer, fractie-voorzitter van de K.V.P., zei, dat de brief, gezien de inhoud èn de wijze van handelen „op geen enkel punt een doelniatige bijdrage levert voor een oplossing in Vietnam”. Overleden Dr. J. Nauta, dierenarts te Witmarsum. Abonnementsprijs f2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week mei 1341 Gyibert - om Iroed en from go! en goed icit 6» hjoed: duidelijk meer links geoiiënteerde koers gekozen. Dat veroorzaakt de nodige problemen binnen de regering. De P. v. d. A. is regeringspartij. Zij kon in de regering worden opgenomen dank zij „rechtse” concessies aan Katholieke Volkspartij en Anti Revolutionaire Par tij. De laatste twee verlangden, dat de Hoewel er lange tijd van belde zjjden werd volgehouden, dat er geegi basis voor een gesprek was zolang Rhodesië zjjn vorig jaar eenzijdig uitgeroepen onafhan kelijkheid te verklaren niet erkende, is nu aangekondigd dat de Engelse regering Informele besprekingen met de Rhodesische regering van Jan Smith zal voeren om te zoeken naar een basis voor een oplossing van het geschil. In Londen wijst men er met nadruk op, dat dit een overwinning voor de politiek van premier Wilson is, tot stand gebracht door de zware druk van de sancties, die, lat er dan verwacht, maar dan tenslotte toch nog hun invloed op het Rhode sische economische leven merkbaar gaan maken. Voorbesprekingen zullen evenwel niet tot een groot succes leiden als Smith niet bereid is concessies te doen en blijkens een rede van Smith in het af gelopen weekeinde is daar niet veel kans op. Wij zijn niet bereid van onze beginselen af te wijken, zei Smith en Wilson van zijn kant houdt vast aan zes punten, die de Engelse politiek be palen. (Deze beogen een onbelemmerde voortgang naar een meerderheidsrege ring, dus met politieke deelneming van de negers; de verzekering, dat de grond wet niet ten nadele van de negers zal worden gewijzigd; onmiddellijke verbe tering van de politieke status van de neger; beëindiging van de rassendis criminatie; een onafhankelijkheid, wan neer die aanvaardbaar zou zijn voor de gehele bevolking). De ruzie is echter niet alleen een kwes tie van geld. Het is een principezaak geworden. Na de forse verkiezingsne derlaag (als de laatste verkiezingen niet voor de provinciale staten maar voor de Tweede Kamer waren gehouden, dan had de Partij van de Arbeid zeven zetels verloren) heeft de P.v.d.A. een P.v.d.A. zich wat minder links zou ge dragen dan voor de formatie (maart vorig jaar) gebruikelijk was. De P.v.d.A. luisterde. Een groot aantal socialisten meent nu, dat dit gehoorzamen verkeerd is geweest. De straf daarvoor heeft de P.v.d.A. bij de verkiezingen ondergaan, zo zeggen zij. En als reactie eisen zij nu, dat de Partij van de Arbeid zich linkser opstelt. Een groot deel van Rotterdam-Zuid kampt sinds maandagavond met wa terlast en -overlast: tengevolge van ’t zetten van een grotere druk op de waterleiding sprongen op tenminste vijf plaatsen de buizen. Straten kwa men hierdoor blank te staan, terwijl de kranen droog bleven De ministers hebben het dezer dagen zeer druk. Het is de periode, waarin bij zonder hard wordt gewerkt aan het opstellen van de nieuwe begrotingen. Dat brengt de nodige spanningen met zich mee. Iedere minister wil graag zoveel mogelijk doen en vraagt dan ook zoveel geld als hij denkt dat redelijk is. Het geen altijd meer is dan de anderen hem willen tocstaan. De minister van financiën zit er mee. Hij moet de posten sluitend maken en tegenover de uitgaven van de staat de nodige inkomsten stellen. Dat is onder normale omstandigheden al geen simpele zaak. Het is nu extra moeilijk. Het ziet er naar uit, dat de regeringspartijen op W’eg zijn naar een fikse onderlinge ruzie. Het allerbelangrijkste punt, waarover die ruzie kan gaan, wordt natuurlijk gevormd door de staatsuitgaven en de wijze, waarop die moeten worden gekostigd. Bij Makkum zee-arenden gesignaleerd. De uitgeslagen vicugelbreedte bedroeg ongeveer 2 meter. Ook werd er een blauwe valk opgemerkt. de opvatting verkondigde, dat het Duit se vraagstuk een Europees vraagstuk bij uitstek was, dat geregeld moest worden in overleg met de buurlanden. Het officiële westelijke standpunt is, dat de Duitse hereniging een kwestie is, die alleen de Grote Vier (Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk, de vier bezettende mogendheden) aangaat. Het is wel interessant te zien, hoe Gro miko kort voordat De Gaulle in Moskou op bezoek komt, de kwestie van een Europese conferentie aanroert. Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft een bezoek aan Rome gebracht, waarbij hij ook vrij langdurig door de Paus is ontvangen. Veel betekenis hebben dergelijke bezoe ken meestal niet. Op het laatst evenwel suggereerde Gromiko, dat het zo nuttig zou zijn een Europese conferentie te houden, gewijd aan de Europese veilig heid. De voornaamse veiligheidsproble men noemde Gromiko de terugtrekking van de buitenlandse (lees: Amerikaan se) troepen, de instelling van een kern- wapenvrije zone en een regeling van het Duitse vraagstuk. Met deze laatste suggestie vooral komt Gromiko op het terrein van president De Gaulle, die al ruim een jaar geleden Friezen-invasie. Morgen is er een Friezen-invasie te Bolsward. Hier wordt dan in ,Ons Gebouw’ de jaar vergadering gehouden van het Sel- skip foar Fryske tael- en Skrifteken- nisse van 1844. Bolsward hoe langer hoe meer congresstad. Een afscheid in het geboortehuis na 40-jarige dienst is niet alledaags. In ,De Gekroonde Roskam’ te Witmar sum nam de paardenhandelaar P. Meijer afscheid als inspecteur van de paardenverzekering. Hij was in dezelfde .Gekroonde Roskam’ voor 78 jaar geboren. B. 14e in B.B. Bolsward werd met 26 punten 14e in de groepsvaardig- heidswedstrijd van de Bescherming Bevolking. Scharnegoutum stond met 33 U pnt. bovenaan, Workum en Blauwhuis hadden elk 27%. Nijland was nog lager, het werd 16de met 24 pnt. Een wat pover resul taat. De Duitse boer-burgemeester Orts Bauern Führer W. de Wiljes spreekt te Bolsward om 11.30 uur in de Doele voor het Nederlands Agrarisch front. Door 'n misverstand was de Doele niet bespro ken, zodat de vergadering pas om 1 uur kon worden gehouden. De opkomst was niet groot. De vergadering stond onder leiding van de heer Algera van Jorwerd. Op brief nu 20 cent. Sinds zondag 1 mei, zijn in ons land nieuwe post- tarieven van kracht. Op een brief tot 20 gram, waarvoor tot nu toe een tarief van 18 cent gold, moet nu 20 cent worden geplakt. Briefkaar ten zijn van 10 tot 12 cent ver hoogd. Schrijven wordt duur. Stille tocht. De z.g. stille tocht te Bolsward was ditmaal zo stil, dat er zelfs geen muziekkorps of drumband meeliep. Toch heeft Bolsward 3 korpsen en enkele drumbands. Nu waren er slechts 2 trommelslagers. Ook waren er geen padvinders om de krans te dragen. Ondanks de re gen was er overigens vrij grote deel name. Op de band. De uitzending van de op toon gezette gedichten van Johs. Couperus te Bolsward zijn op de band opgenomen en werden ten gehore gebracht op de Krite-gearkomste j.l. vrijdag in restaurant ,,’t Raad huis”. Ondertussen hebben de Afrikaanse lan den, die voortdurend hebben aangedron gen op scherpere maatregelen tegen Rhodesië, het gevoel, dat de kwestie- Rhodesiö niet langer een kwestie is tus sen Engejand en Rhodesië, zoals beide partijen het in feite wensen, maar een Afrikaanse kwestie, en het lijkt niet uitgesloten, dat zij op de een of andere manier zullen trachten medezeggen schap te krijgen bij een oplossing. Zowel president Zambia als de leiders van de beide Rhodesische, nationalisti sche, Afrikaanse bewegingen, die in ballingschap leven, hebben de voorge stelde besprekingen veroordeeld als een verraad aan de vier miljoen Afrikanen van Rhodesië. Het Is vermoedelijk ook geen toeval, dat zaterdag voor het eerst terroristische activitet op een 135 km van Salisbury is gemeld. Londen en Salisbury zien het als een incident, maar in Afrikaanse ogen is het meer, is het het begin van de strijd tegen de blan ken in Rhodesië. Het Vietnamese debat In Amerika, sinds enige tijd al heftig gaande tus sen voorstanders van een intensivering van de oorlog en de aanhangers van een elegante aftocht, heeft een nieuw element gekregen. Bij de intensivering van de luchtoorlog boven Noord-Viet- nam, ten dele gericht op het verbreken van de verbindingslijnen, zijn de Ame rikanen in de buurt van de Chinese grens gestuit op een aantal Vitnamese Mig-jagers. Er doen geruchten de ron de, dat dit Chinese toestellen zouden zijn en op basis van deze geruchten verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington, dat Chinese of Vietnamese toestellen die de Chinese grens passeer den, niet konden rekenen op een vei lige wijkplaats in China. De Amerika nen zouden de achtervolging voortzet ten. Dat was vorig jaar juli in een interview met minister Rusk al eens ter sprake gekomen, maar nu kan de kwes tie actueel worden. In de Koreaanse oorlog hebben de Ame rikaanse vliegers zich morrend gehou den aan het bevel de Chinese grens niet over te vliegen. Nu is men bereid het risico te nemen, dat China nog nauwer bij de strijd in Vietnam wordt betrok ken. Een oplossing van de problemen biedt dat evenwel niet. Dit zouden, alleen afgaande op de uit latingen van de socialistische partij voorzitter, slechts interessante, maar zeer riskante gissingen zijn. Er is echter meer. De naar links af geweken koers van de Partij van der Arbeid is ook in de Tweede Kamer gebleken. De Kamer behandelde een brief van de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Smallenbroek (anti-re- volutionair), over de Zaak-Remmers- waal”, het verhaal van een portier van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, die op Prinsjesdag door de Haag se politie werd aangehouden, omdat hij bij het passeren van de koets, waarin Prinses Beatrix zat, een bord omhoog hield met een anti-Cleus leus. Zijn naam werd door de Haagse politie doorgegeven aan de Binnenlandse Vei ligheidsdienst. Min of meer een routine zaak, de heer Remmerswaal zou er geen enkel nadeel van ondervinden, meende de minister. De Kamer maakte zich ook niet al te druk over de zaak. Met uitzondering van de socialisten. De socialistische af gevaardigde, de heer Scheps, kwam zelfs met een motie, waarin tussen de regels door het beleid van de minister en van de B.V.D. werd af gekeurd. Hij vroeg een uitspraak van de Kamer, dat „openlijke uitingen van protesten en extremistisch geheten inzichten hun vrije loop kunnen hebben” en dat de B.V.D. „zich moet beperken tot de ge varen, die de veiligheid van de Staat en de vrijheid van de democratie wezen lijk bedreigen”. Die motie was een heel vervelende zaak, vond minister Smallenbroek. Zij sugge reerde, dat er op dit moment twee za ken verkeerd zouden zijn: namelijk, dat de meningsvrijheid wordt onderdrukt en dat de B.V.D. zijn bevoegdheden te buiten gaat. „Daar is geen sprake van. Ik vind, dat de socialistische afgevaar digde de zaak sterk overdrijft,” zei de Minister. Hij kreeg prompt de steun van K.V.P. en A.R.P., die dus tegenover de P.v.d.A. kwamen te staan. De motie werd verworpen met 55 stem men tegen en 27 voor. De P.v.d.A. had haar bedoelingen echter opnieuw duide lijk gemaakt. De strijd tegen een in stituut als de B.V.D. is immers een dui delijk links stokpaardje. ten gehore gebracht. De heer Leeve- rink is één van de trouwe weerrap- porteurs in het zondagmorgen-pro- gramma. Zon-collecte. In een dorpje onder de rook van Bolsward kreeg de kerk z’n jaarlijkse schoonmaakbeurt. De hele inventaris werd door de „war- bere” kostersfamilie naar buiten ge sjouwd. Zelfs de „ponkjes” stonden heerlijk in het zonnetje te luchten tegen de oude kerkmuur. Geluk bij ongeluk. De 10-jarige Fop- pie J. de Jong te Arum viel tijdens het spelen door een ruit van het hok van de familie P. Broersma. Het meisje bezeerde zich zodanig, dat de dokter er aan te pas moest komen. Ze kreeg 8 hechtingen in haar polsje de wonde was net naast de slagader, wat dus een geluk bij het ongeluk was. Houdt die dagen vr(j. Voor wie het nog niet wist, de Gysbert Japicx- herdenking is van 27 juni-2 juli. Als dan wordt te Bolsward ook de groots opgezette Bohanza-tentoonstelling gehouden. Jubileum mej. A. Kramer. Gaven voor dit jubileum moeten niet worden ge stort t.n.v. de zondagsschool, maar t.n.v. de zendingscommissie. p.a. Mi- chiel Elgersmastraat 15 (niet 5, zoals aanvankelijk vermeld). 60 jaar in de huwelyksboot. Het hu welijksbootje van fam. Kamstra, H. N. hof vaart al bijna 60 jaar. Op 16 mei is het zo ver. Sportdag. In het kader van de jubi leumviering van de 125 Van der Plaats N.V. wordt zaterdag a.s. om 16.30 uur op het CABterrein een ju- bileumvoetbalwedstrijd gehouden tus sen de binnen- en buitendienst van de N.V. De aftrap geschiedt door de heer Y. B. Heeres. De derde maal gebeurde dat begin deze week, toen een P.v.d.A.-delegatie op de Amerikaanse ambassade een brief aan bood over Vietnam. Die brief loog er niet om. De Partij van de Arbeid eiste o.a.: stopzetting van I de Amerikaanse bombardementen, er- I kenning van de Vie* Cong en opneming Nog meer vlaggestokken defect? Niet alleen ontbrak de vlag op de toren te Burgwerd, schrijft men ons, ook die op de school en bij de mees te particulieren. Er moet dan wel een windhoos over Burgwerd zijn ge gaan, dat er zoveel vlaggestokken zijn afgeknapt. Nog zo gek niet. De schrijver-dichter Gerard Kornelis van het Reve, zo mers residerende in het kleine Greon- terp, hield een paar lezingen te Vlis- singen, Leiden, Amsterdam, Den Haag. Totale opbrengst f 1000,De verkoop van zijn nieuwe boek „Na der tot U” leverde hem de eerste drie dagen f 12.000,op. Als dit zo doorgaat kun je er wel een zomer huisje op na houden. Wat is dat? Weet u wat decubitus is, wat hypertensie, homeopathie, een gynaecoloog, anemie, appendici tis, apoplexie en nog vele van deze .moeilijke’ woorden meer? De leer- ling-ziekenverzorgsters in ,Bloem- kamp’ wisten het op hun examen wèl. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, ïlcnnaardcradcel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. De socialistische partijleiding schijnt aan dit verzoek te willen voldoen. Partij-voorzitter dr. Tans liet als eer ste de bom barsten. In een interview verklaarde hij, dat de Partij van de Arbeid helemaal niets voelt voor een verhoging van de indirecte belastingen, maar daarentegen verhoging wenst van belastingen, die de „welgestelden” tref fen, zoals successierecht, schenkings recht en vermogensbelasting. Niet in H. en Sj. stond er onder een berichtje wat ons weid toegezonden. Waarom niet? Het is een serieuze rubriek en wat meer zegt: de meest gelezene. Zeg nu zelf. Nu staat het ergens verleren in een vergeten hoekje en moet u er om zoeken. Mars. De heer Otto Leeverink te Bolsward heeft een weer of geen weer-mars gecomponeerd. Op 9 mei wordt deze compositie door de RONO De Katholieke Volkspartij wil, gesteund door de A.R.P., juist een verhoging van de indirecte belastingen (omzetbelas ting, accijns, enz.) om daardoor niet alleen de hogere staatsuitgaven moge lijk te maken, maar ook de verlaging per 1 januari 1967 van de loon- en in komstenbelasting met ruim een half miljard gulden. Binnen de K.V.P. schijnt men nogal boos te zijn over de uitlatingen van de heer Tans. De K.V.P. is altijd onderverdeeld In twee groepen, een linker- en een rechtervleugel. De linkervleugel is voor samenwerking met de socialisten, de rechter voor samen gaan met de liberalen. Bij de jongste formatie won de linkervleugel. Het schijnt, dat die nu weer enig ter rein heeft moeten prijsgeven als gevolg van het socialistische optreden. Het geen een regeringscrisis dat wil zeg gen een breuk met de Partij van de Ar beid iets waarschijnlijker maakt. S w - bvvtlwn. •>x- 35

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1