Belasting op werkgelegenheid Engeland in III os hark en sjoch Gysbert Japiks Bral f ril 105e JAARGANG VRIJDAG 13 MEI I960 No. 37 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOCR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 5***' 7 V Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 2660 of 2335 Straffer beleid Vondeling'. I’. v. d. A. Nieuwe Grondwet. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch In hoogheid gezeten. De veehouder Vitgave: A J OSIN’GA NV. Bolsward Administratie en Redactie-adres: Marktstraat 13 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Partij van de Arbeid heeft het hoofd zakelijk aan zich zelf te wijten, dat zij bij de laatste verkiezingen zoveel stem men heeft verloren. Dit is de mening van honderden Nederlandse mannen en vrouwen die antwoord gaven op de NI- - PO-vraag: „Waardoor komt het, denkt u, dat de Partij van de Arbeid zoveel stemmen heeft verloren?” Hoewel 10 van de ondervraagden de schuld gaven aan het Vara-programma „Zo is het. en een even groot per centage de teruggang weet aan de op komst van de Boerenpartij, vond het merendeel toch dat het aan P. v .d. A. zelf heeft gelegen. Slachtoffer. De 18-jarige A. Hout- tink uit Bolsward werd slachtoffer van de smalle oude trambrug te Har lingen. Hy passeerde de brug met zijn bromfiets en week vanwege een alles”, ,,de P.v.d.A. is slap in de oppo sitie”, „de P.v.d.A. maakt slechte pro paganda” tot „de jongeren zijn schul dig”. Negentien procent wist geen ant woord op de vraag. de goederen, die het land nodig heeft om in leven te blijven en zijn positie op de internationale markt te behouden. Dat zou de uitvoer en daarmede de po sitie van het pond ten goede komen. Spanningen in Indonesië. Bolswards Nieuwsblad W ymbritscradeel. Elf procent gaf de schuld aan Vonde ling. „Hij Is veranderd”, „door zijn be- lastingpolitiek”, „hij heeft te veel be loofd maar te weinig gegeven” zijn eni ge van de uitspraken. Vetrder vond 8 „de P.v.d.A. is haar beloften niet nagekomen” en 7 de anti-monarchistische politiek rond de 10e maart de oorzaak. Zes procent van de ondervraagden weet de teruggang aan algehele ontevredenheid. Vijf pro cent vond de P.v.d.A. te laks en 4 het beleid verkeerd en eveneens 4 dat de P.v.d.A. haar gezicht als arbei derspartij heeft verloren. „Het is geen partij meer voor de kleine man”. Drie procent gaf de schuld aan Neder- horst. „Zijn brief was een stomme streek”. Dertien procent liepen uiteen van „de belastingen zijn de schuld van Het Nederlandse elftal, zoals het jl. woensdag tegen Schotland in Glasgow won met de stand 3-0. Van achter af v.l.n.r.: Veldhoen, Flinkevleugel, Pie ters Graafland, Schrijvers, Pijs. Mid den: Muller, Dullens. Voor: Swart, v. d. Kuylen, Nuninga, Keizer Een pluim op de hoed voor de LAB- chauffeur, die nadat hij per abuis iemand een verkeerde inlichting had gegeven, deze na zijn dienst speciaal opzocht om zijn vergissing te her stellen. En dat nog net op tijd. - De 1000ste bezoekster van de ten toonstelling „Nijenhove” was woens dagavond mevr. Kampen van Burg- werd. Samen zijn er naar schatting een kleine 1500 mensen geweest. De pers toonde veel belangstelling, zowel de schrijvende als de spreken de. O.a. was de RONO aanwezig. Het damesweekblad „Prinses” maakte 'n uitvoerige fotoreportage. De nozems waren er ook. Zij hielden zich vooral 's avonds onledig met ’t koekeloeren voor de ramen, fluiten, ginnegappen en het laten draaien van brommers. Bijverschijnsel van onze beschaving. l’ijl. Als men vanaf de Burg. Praam- smalaan de Kon. Wilhelminalaan op rijdt/ (achter het park) wijst een wegomleggingspijl naar links Niet ieder heeft begrepen dat dit alleen geldt voor het bereiken van de be woners van Cnossenlaan en van Spreeuwenstcin. tegemoetkomende auto zo ver mo gelijk naar rechts uit. Daarbij stoot te zijn bromfiets tegen de trottoir band. De jongeman maakte een val en liep een hoofdwonde en een ver stuikte pols op. Blikschade. Op de weg van Afsluit dijk naar Sneek reed P. T. v. d. M. uit Metslawier met een bestelwagen achter ’n personenauto bestuurd door J. A. B. uit Amsterdam. Bij de krui sing naar Wons remde deze af en gaf signaal, dat hij naar rechts wil de afslaan. Tijdens de draai naar rechts bedacht de chauffeur zich en draaide weer naar links om zijn weg rechtdoor te kunnen vervolgen. Op die manoeuvre was de bestelwagen niet bedacht, zodat die boven op Ce auto van B. plofte. Er ontstond nog al wat blikschade en de politie van de Kop kwam procesverbaal opma ken. Gysbert - om (roed en hom gol en goed seit As hjoed: TV Men had al jaren met enige zorg gezien, dat het aantal werknemers in de dien stensector (die als minder essentieel wordt gezien) veel sterker toenam dan in de industrie. In vijf jaren is het aantal werknemers in de industrie met 142.000 gestegen, terwijl de diensten sector en de bouwnijverheid in diezelf de periode een miljoen werknemers meer zijn gaan tellen. Men hoopt van regeringswege nu, dat de werkgevers in de dienstensector door de hogere kosten zullen worden gedwon gen hun arbeiderstal wat in te krimpen, terwijl het de werkgevers in de indus trie mogelijk wordt gemaakt mensen tot zich te lokken. Er is n.l. weinig psycho logie voor nodig om te beseffen, dat de arbeiders in de industrie ook hun deel zullen eisen van de premie, die de staat aan de werkgever gunt. Het ge volg daarvan zal zijn, dat de industriële lonen wat zullen stijgen, zxmder dat dit de produktiekosten zal verhogen. Belastingdifferentiatie zal tot loondif- ferentiatie leiden. Het zal moeilijk te bepalen zijn in wel- ke mate de bedoelde belasting aan haar doel zal beantwoorden. Bedenkelijk is zeker te noemen, dat de Engelse staat hiermee in de industrie een loonsubsidie- stelsel invoert. 7 clef 2044 Na 18.30 urn (05157) Meester bakker. Burgemeester A. Oosterhoff heeft met een leuke speech de bakkerstentoonstelling „Fribava VIII” geopend. Zijn vrouw kreeg een kristallen vaas. Dat was voor de bakker. Verschijnt in: Bolsward, Daarderadcel, Hennaarderadeel, Uindeloopen, Wonseradeel, Workum en uitvoerige toelichtingen van het waar om. Opvallend is, dat in de nieuwe grondwet duidelijk de verandering van de positie van het koningshuis tot uit drukking komt. Vanzelfsprekend is er geen sprake van een republikeins geluid (hiervoor zou op dit moment geen meer derheid zijn te vinden), maar wel van een aanpassing aan moderne opvattin gen. De positie van de koning is op papier afgezwakt, die van de minister president en het kabinet versterkt. Precies als ook in de na-orlogse jaren de praktijk is geweest. Zo wordt in de „Proeve” duidelijk vast gelegd, dat de ministers verantwoorde lijk zijn voor de acties van de Koning. Het grondwetsartikel dat de Koning ’t recht geeft „naar eigen goedvinden zijn Huis in te richten” wil men laten ver vallen. „Dit artikel kan de gedachte wekken, dat de bevoegdheid van de ko ning met betrekking tot de inrichting van zijn huis ook na de invoering van de ministeriële verantwoordelijkheid in volledige vrijheid zou kunnen worden uitgeoefend. Die gedachte zou niet juist zijn, aangezien de grens om al dan niet naar eigen goedviden te handelen voor de koning niet ligt tussen handelingen, die wel en die niet de inrichting van zijn huis betreffen, maar tussen hande lingen, die wel en die niet het open baar belang raken,” aldus de toelichting. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de po sitie van de koning in de grondwet meer wordt gebonden aan de inzichten van het kabinet. Een ander verschil is dat in de bestaande grondwet koning wordt geschreven met een hoofdletter, ir. de „Proeve” niet meer. In regeringskringen schijnt men zich nu bewust te zijn geworden van de nood zaak van een straffer beleid. Het me rendeel van de ministers is van mening, dat er volgend jaar geen sprake kan Zijn van een echte belastingverlaging. Dat zou de consumptie nog verder doen stijgen en daarmee ook de invoer. De spanningen in onze economie zou den te groot worden. Minister Smallen- broek (Binnenlandse Zaken) vertelde dan ook op een bijeenkomst van anti revolutionaire burgemeesters en wet houders, dat wel de beloofde verlaging van loon- en inkomstenbelasting door kan gaan, maar alléén als andere belas tingen worden verhoogd. Over het hoe en wat zijn de regeringspartijen het nog niet eens. Ook de regering heeft nog geen beslissing genomen. K.V.P. en A R P. voelen veel voor een verhoging van de indirecte belastingen (omzetbe lasting). Zij willen echter bepaalde vei ligheidskleppen aanbrengen, opdat de g -ote gezinnen en de laagstbetaalden n et worden getroffen. De Partij van de Arbeid wil liever het principiële socia listische pad bewandelen en die belas tingen verhogen, die „het kapitaal” treffen. Zo spreken de socialisten over verhoging van successierechten, schen kingsrechten, vennootschapsbelasting. Tussen kabinet en vakbeweging worden al voorzichtige gesprekken gevoerd over de loonontwikkeling van volgend jaar. Ook hier wil het kabinet een straffer beleid voeren. De vakbeweging heeft daar op het ogenblik kennelijke alle begrip voor; ook bij de vakbonden be seft men, dat de economische situatie niet zo best is. En een verergering daarvan kan nooit in het belang van de werknemers zijn. De gedachten gaan nu uit naar een ledelijke loonsverhoging, die echter niet direct beschikbaar komt. Een deel van de loonsverhoging zou dan worden be taald in de vorm van een „investerings- loon”. Op het ogenblik denken de vak bonden aan een verhoging van het loon van zes tot zeven procent (die dus re gelrecht in het loonzakje terecht komt) plus een verhoging, die vast wordt ge zet, bijvoorbeeld in een beleggingsfonds, dat door de werknemers zelf wordt be heerd. Het is een soort gedwongen spa ren. Dwang is een lelijk woord, maar in dit geval zitten aan dit systeem toch wel enkele gunstige kanten. De consumptie wordt wat beperkt, de werknemers krij gen toch wat meer bezit (in de vorm van effecten) en het bedrijfsleven kan op wat meer kapitaal rekenen voor de hoogst nodige investeringen. Onze economie is niet zo gezond als minister Den Uyl (Economische Zaken) nog niet zo lang geleden meende. In de Tweede Kamer zei hij, bij de behandeling van zjjn begroting, dat er geen reden is voor pessimisme. Minister Vondeling (Financiën) herhaalde de optimistische visie niet lang daarna in de Eerste Kamer, De laatste tjjd beginnen de ecoomische deskundigen echter steeds zor gelijker te kijken. En het kalbinet krijgt zoveel pessimistische prognoses voor geschoteld, dat de gezichten ook wat zuurder gaan staan. In kabinetskrlngen is men er nu we] van doordrongen, dat heel gevaarlijke ontwikkelingen dreigen. Het meest vaste gegeven daarbij is de betalingsbalans; de vergelijking tussen Wat wij (aan goederen en diensten) in het buitenland kopen en aan het buiten land leveren. Zolang wij méér leveren dan kopen, de uitvoer dus groter is dan de invoer, ziet het er allemaal wel gezond uit. Zo waren ook de schattingen. V olgens de verwachtingen van eind vorig jaar zou de balans dit jaar toch minstens gelijk draaien. Op het ogenblik heeft echter onze export een achter stand van een half miljard gulden op de invoer. Dat is een kwalijk teken. Crisis in de N.A.V.O. verscherpt. De crisis in de N.A.V.O., uitgelokt door De Gaulle’s aankondigingen uit de ge ïntegreerde organisatie van het bond genootschap te treden en door zijn ver zoek de militaire hoofdkwartieren en de geallieerde bases uit Frankrijk weg te halen, is wat verscherpt door De Gaul- le’s mededeling, dat hij de geallieer den niet meer voor de duur van een jaar, maar telkens voor een maand overvlieg- rechten zal geven. Wanneer men de garantie heeft, dat deze rechten maandelijks automatisch worden verlengd, maakt dat weinig verschil, maar daar kan men bij De Gaulle niet op vertrouwen. Deze rechten zijn voor hem een onder deel van het pokerspel, dat hij met zijn bondgenoten speelt. Met de grote snelheid van de tegenwoordige vlieg tuigen zijn de afzonderlijke landen als oefengebied wat aan de kleine kant ge worden en de geallieerde luchtmachten zouden wat gehandicapt zijn, wanneer zij niet in het Franse luchtruim konden komen. De voorbereiding van dergelijke oefenvluchten eist veel tijd, zodat de verlenging per maad een te zware druk betekenen. De Gaulle heeft hiermee half een troef uitgespeeld, die hij in zijn handen heeft om de geallieerden te dwingen enige concessies te doen op andere gebieden, zoals zijn deelneming aan het waar- schuwingsnet van het bondgenootschap en de stationering van de Franse troe pen in Duitsland op voorwaarden, die De Gaulle wenst. Het grote waarschu- wingsstelsel geeft inlichtingen over eventuele aanvallen van het Oosten uit. inlichtingen, die met grote snelheid ver werkt moeten worden wegens de snel heid, waarmee vöandelijke rajeetten of vliegtuigen naderen. Zou Frankrijk deze inlichtingen niet langer krijgen, dat zou het pas van een aanval weten, wanneer het al uitgeschakeld was. Dat betekent, dat De Gaulle’s z.g. „force de frappe” politiek en militair volkomen onbruik baar zou worden. Hij heeft er dus veel belang bij in dat waarschuwingsstelsel ingeschakeld te blijven. Wat de Franse troepen op Duits grond gebied betreft, deze zijn daar volgens overeenkomsten, die hen een onderdeel maakten van het geallieerde verdedi- ginsstelsel. Trekt De Gaulle hen daar per 1 juli a.s. uit terug, dan is er vol gens de Duitse opvatting geen basis voor hun blijven. Een nieuw accoord ligt voor de hand, maai- dan stellen de Duitsers de eis, dat de taken van de Franse troepen volledig gecoördi neerd worden met die van de andere troepen onder het opperbevel van de N.A.V.O. Dat wenst De Gaulle evenwel niet, die er nu de nadruk op gaat leg gen, dat niet hij zo graag wil, dat de 70.000 Fransen daar blijven, maar de anderen. De Veer tien houden nog steeds aan el kander vast, hoewel er vaak door de delegaties van de diverse landen heen twee stromingen zijn te bespeuren, die van de „duiven” en die van de „haviken” De duiven willen zoveel mogelijk een definitieve breuk vermijden en wensen ook de zetel van deN.A.V.O.-raad in Parijs te laten, in de hoop dat Frankrijk op den duur wel weer in de N.A.V.O.- schoot zal terugkeren. De harde groep meent, dat het het beste is, De Gaulle te confronteren met de consequenties van zijn eigen optreden om tenminste de samenhang van de rest te bewaren. Altijd t’huwz iz altijd finzen Taljochting: ’t huwz thuis; finze gevangen. In Indonesië zij de spanningen nog niet bepaald geweken. De zitting van een voorlopig volkscongres is uitgesteld, naar men meent te weten omdat de militaire leiders bang waren, dat in dit congres de voor- en tegenstanders van de beperking van de presidentiële be voegdheden, m. a. w. de voor- en tegen standers van Sukarno, al te scherp te genover elkaar zouden komen te staan. Dat er in Djakarta spanning heerste, kan men opmaken uit de berichten, dat militairen in de hoodstad patrouilleer den. Het voornaamste punt van de con troverse is op het ogenbliik, dat er steeds meer stemmen opgaan, dat de president binnen de grondwet moet blij ven en dat zijn ambtstermijn op vijf jaren is gesteld en niet levenslang, zo als dat bij Sukarno het geval is. Zou échter zijn ambtstermijn inderdaad op vijf jaren worden beperkt, dan zou dat een zware slag voor het prestige van Sukarno zijn. Tot nu heeft de legerlei ding, die de feitelijke macht toch wel in handen heeft, de wijze beheersing gehad Sukarno niet af te zetten, maar hem de schijn van de macht te gunnen. Als gras. Tijdens zijn werkzaamhe den bij de heer Joh. L. Hilarides ge raakte de heer P. Broersma te Arum met zijn hand in de grasmaaimachi- ne. De dokter adviseerde een gang naar het ziekenhuis te Harlingen, waar B. werd behandeld en nu rust moet houden. RONO-uitzending. De RONO-uitzen- ding van maandagavond 16 mei van 7.15-8 uur vermeldt een recital van Aerde Kuiper, bariton te Sneek en Brugt Nauta, piano, te Bolsward. Het programma noemt, wat de zang be treft, volksliedjes uit verschillende landen en wat de piano betreft Ron do capriccioso van Mendelssohn. Kaal. Wat de mijter is voor Sinter klaas, de pet voor de politie, het bad pak voor de zwemster, de helm voor de brandweerman is de keten voor de burgemeester. Dinsdagavond ont dekte loco-burgemeester J. Visser, plotseling, dat het zo „kaal” om zijn hals was. Met rasse spoed werd ter elfder ure nog de ambtsketen ge haald. De vergadering begon met ’n kleine vertraging. Afijn, U weet nu de oorzaak. Durk Hiemstra even buiten het dorp Wommels maakte dezer dagen ken nis met een hooggeplaatste gast. Het betrof hier een donkergevederde eend die zijn broedplaats had gekozen bo ven op de boerderij tegen de nok van het dak. Hier tut zij een viertal weken op elf eieren en gistermorgen kwamen de kuikentjes uit. De moeder liet ze één voor één bij het dak neertuimelen en allen be landden heelhuids op de begane grond. Naar de vrouw van de vee houder, die ooggetuige van de ne- derdaling was geweest, ons meedeel de heeft de betrokken eend vorig jaar in mei hetzelfde bravoure stukje uitgehaald. Het vierdubbele. De Emmabloemlijst- collecte, waarmee enige leden van de plaatselijke vrouwenvereniging zich hadden belast, bracht in de dor pen Spannum en Edens f 130.op. Dit is ruim viermaal zo hoog als de vorige jaren, voor dit doel gehouden buscollecte. De nieuwe Engelse regering heeft in de begroting, die vorige week in het Lagerhuis is ingediend, een nieuw systeem aangekondigd om de schaarste op de arbeidsmarkt op bepaalde knelpunten te bestrijden. Callaghan, de minister van financiën, heeft voorgesteld wat men noemt een gedifferentieerde belasting op de werkgelegenheid. Met ingang van 5 september zullen alle werkgevers per week een extra heffing van 25 shilling voor elke volwassen werknemer krijgen. De werknemers zijn nu in drie groepen verdeeld: de bedrijven in de dienstver leningssector en de bouwbedrijven zullen hiervan niets terugkrijgende lagere bestuursorganen, de genationaliseerde industrieën, transportondernemingen en de. landbouw krijgen de betaalde premies zonde.r meer terug, terwijl industriële ondernemingen voor hun 25 shilling per week 32 shilling en sixpence terug krijgen en zodoende een premie per werknemer krijgen. De bedoeling van dit belastingselsel met ingebouwd subsidiestelsel is, arbei ders van de dienstensector naar de in dustrie te kunnen overhevelen, want, zo redeneert men, de industrie zorgt voor Wel animo. Men fluistert, dat er voor, de vacature van der Heide als stadsbode van Bolsward wel een 150 sollicitanten zijn. Als ze allemaal een proefrondleiding moeten geven en proef koffiezetten, hebben B. en W. er wel dagwerk aan. Een miljoenenstad werd zaterdag Bolsward genoemd. Niet wat betreft de inwoners, maar het groot aantal kostbare werken dat er in uitvoering is. Minister Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) heeft deze week een „Proeve van een Nieuwe Grondwet” het licht doen zien. Het is een fraai boekwerk geworden, dat er uitziet als een nieuwe Toman van Vestdijk of Mulisch. Men zal echter de tekst niet in één adem uitlezen. Verhandelingen over onze grondwet zijn nooit een gemakkelijk verteerbare kost geweest. Toch is dit nieuwe boekwerk bijzonder interessant. Het is het resultaat van een ontwikkeling, die al enkele jaren aan de gang is. In politieke en juridi sche kringen hoort men steeds meer geluiden dat onze huidige grondwet te ouderwets is en niet meer past in het beeld van onze huidige samenleving. De wijziging van de grondwet, de basis voor onze democratie, is echter geen lichtzinnige zaak. Hoe serieus men daarbij te werk gaat, blijkt wel uit het voorschrift, dat bij een voorstel tot wij ziging de Eerste en Tweede Kamer moe ten worden ontbonden, waarna een nieuw parlement ook nog eens over de verandering moet oordelen. Op die ma- tiiet wordt gegarandeerd, dat inderdaad de meerderheid van het volk het met de verandering eens is. De „Proeve” is het resultaat van een studie van het ministerie van Binnen- ladse Zaken in samenwerking met een aantal zeer vooraanstaande hoogleraren Het fraaie boekwerk bevat naast de oude tekst een geheel nieuwe versie met ■- 38

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1