Voorlichting ondernemers voor m het midden- klein bedrijf en Ds. H. T. van afscheid Geref. Kerk van Bochove nam Veel meer mogelijkheden dan men vaak denkt Gysbert Japiks Fan de Marlinytoer Zilveren filmpjes DINSDAG 17 MEI 1966 105e JAARGANG No. 38 llllllllililllllllllllllinHiiillilliiiiiliHIiHii 1603-1666-1966 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Babyzaak A. Wierdsma verbouwd. De „TANDARTS” De Do instellingen. het Ij. de J. Amsterdam: De hoektanden van Tobi, het 13-jaar oude dwergnijlpaard in Artis waren te lang en moest Iets aan worden gedaan. Nadat het dier met ’n injektie-pistool was verdoofd zaagde de oppasser onder toezicht van de die renarts de tanden op de gewenste lengte Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het A. W. M. is evenals het C. O. M. in 1955 opgericht. Het A. W. M. ver- Algemecn Waarborgfonds voor de Middenstand (A. W. M.). It is sahwat tachtich jier lyn, dat in ploechje koumelkers üt Weargea mei in notaris, dy’t folie mear die as syn ambt- like plicht, de foarstap namen nei de nije tiid. Moedich, siz mar dryst, wie har ündernimmen om mei in pear sinten en gjin fakkennis, de hüd to weagjen foar in ftndernimmen, hwerfan net ien fan de mannen witte koe, hwat de gefol- gen foar har en har hüshalding wurde DE DREAM FAN IN PLOECHJE KOUMELKERS 1 De tekst voor de predikatie, had Ds. Van Bochove gekozen uit het Schrift gedeelte 1 Oor, 2 25. Het is dan vanmiddag de laatste keer, dat ik als uw predikant het Woord hier be dien. ’t Gevaar in zo'n afscheidspredika- Directoraat-Generaal voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme. voorlichting of advies nodig hebben te verwijzen naar de voor hen daarvoor ge- eigende organisaties of instituten. Zij hebben voorts een werkzaam aandeel in provinciale of regionale voorlichtings activiteiten. tie is niet denkbeeldig, dat het menselijke op de voorgrond treedt. Daarom is het goed dat wij ons bepalen bij het woord van Paulus: ,,’k Ben niet gekomen met uitnemendheid van woorden of van wijs heid, u verkondigende de getuigenis van God. Ik heb u steeds gewezen op Jezus Christus. Het getuigenis, dat botste in de dagen van Paulus met de wijsheid van de wereld, staat ook vandaag nog in het brandpunt. De inhoud van het getuigenis Gods aangaande Jezus Christus is geen mythe, maar waarheid. De mensen in Corinthe in die dagen ver gaapten zich op de wereldse wijsheid. Het kruis was hun een ergernis. Maar ook vandaag de dag, staat de kerk bloot aan datzelfde gevaar. Neemt men het kruis weg uit het Evangelie, dan is het geen Evangelie meer en is er geen red ding voor de mens. Geen voldoening be tekent geen verzoening, aldus Ds. Van Bochove. Juist in dit kruis ligt de kracht van de kerk Om vorm te geven aan dat getuigenis is kracht voor nodig, 't Valt vaak niet mee om kleur te bekennen in de wereld om ons heen. Dit geeft vaak angst. Ook Paulus was dit menselijke niet vreemd. Hij voelde altijd zijn tekort. En dat is het juist wat nodig is, n.l. het zwak zijn voor God, dat maakt de mens sterk in Hem. Ook ik aldus Ds. Van Bochove, had veel meer willen en kunnen doen. Vergist u niet ik ben ook een mens. Maar ook Voor de firma P. S. de Boer te Makkum is 1 hectare van de uitgestrekte Makku- merwaard bezaaid met vlaszaad. De NSB vergaderde te Arum bij Lukkes. Er waren 20 personen aanwezig, w.o. drie dames. Ringleider De Jong van Wier opende met een kernachtig woord. Een van de bezoekers stelde de spreker de vraag wat deze dacht van de Jodenver volging. Uit de uitvoerige beantwoording bleek, dat de N.S.B. de Joden als vijan den beschouwt. Aan het slot werd staan de het Fries Volkslied gezongen. Een man zocht in het veld om een bon- loos ei. Hij kwam echter ei-loos op de bon. Abonnementsprijs t 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 3e week mei 1941 Economisch Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (E. I. M.). Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (C. I. M. K.). Centraal Orgaan ter bevorde ring van de bouw van midden- standsbedrijfspanden (C. O. M.). Gysbert - om froed en from gol en goed ■eil n« bjoed: Rijwieltaxi’s voor personenvervoer ver boden onder het motief, dat de „fiets- koelie” niet past in deze tijd. De namiddagdienst van de Gereformeerde Kerk van Bolsward, droeg zondag jl De bank heeft, verspreid over het ge- cen bijzonder karakter en wel om het feit, dat haar herder en leraar, Ds. II. T. tan Bochove, afscheid van de gemeente nam om zich Ie gaan vestigen als predi kant te Slikkerveer, waar, naar hij hoopt, Pinksterzondag a.s., ’s namiddags, na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door Ds. I. Wapenaar van Makkum, zijn intrede te doen. Sinds 26 maart 1961, heeft de scheidende predikant de Geref. Kerk van Bolsward met grote toewijding gediend. Dc overweldigende belang stelling bij deze afscheidsdieust is dunkt ons hiervan wel een overtuigend bewjjs. Zijn pastoraal bez.ig-zjjn in de gemeente, heeft, mogen we wel stellen een nauwe band gelegd tussen de scheidende predikant en de achterblijvende gemeente. strekt inrichtings- en hypothecaire cre- dieten ter financiering van nieuwe be drijven in nieuwe panden. Ook is het A. W. M. ten nauwste be trokken bij de uitvoering van het z.g. overnamecrediet, een bijzondere crediet- vorm, waarmede de overneming van be staande bedrijven wordt vergemakke lijkt. Per project wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. Sinds zijn oprichting heeft het A. W. M. zoveel ervaring opgedaan, dat het op verzoek van ondernemers, die geen cre- diet verlangen maar wél voorlichting én advies willen hebben over de kans van slagen, rapporten opstelt op het gebied van de gehele bedrijfsvoering. Voorlichtingscentrum voor de Detailhandel (V. C. D.). Het V. C. D. geeft collectieve voorlich ting om de ondernemers in het midden- De bedoeling is, dat binnen het kader van dit eerst onlangs opgerichte insti tuut de zoeven genoemde instellingen zoals A. W. M., C. O. M. en V. C. D. hun voorlichtende- en adviserende taak gecombineerd ten uitvoer zullen bren gen. Hoofdafdeling Gewestelijke Aange legenheden en Voorlichting van dit Di- i ectoraat-Generaal heeft in iedere pro vincie en in de gemeente Amsterdam een rijksconsulcnt voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme. Deze consu lenten geven de ondernemers in hun werkgebied voorlichting over het over heidsbeleid met betrekking tot de mid denstand en de mogelijkheden, die dit beleid voor middenstanders inhoudt. Daarnaast geven zij zowel groepsgewijs, bijv, aan organisaties ran middenstan ders e.d. als aan de ondernemers af zonderlijk voorlichting op bedrijfseco nomisch gebied. In individuele gevallen fungeren zij ook als wegwijzer, door de ondernemers, diébedrijf en toerisme in zijn provincie. '29 slagge it om de seis to heljen, mar de krisisjierren drukten it wer nei de 5. Yn '33 kaem de seis wer en krekt foar de twadde wrAldkriich seis de sawn, mar doe wie it ek forgoed mis. Yn it léste oarlochsjier koe men krekt de 3 jit hal- de, de bisetter rüpele it Mn skjin üt en de klandestine molke-klanten diene it oare. Mar yn fiif jier nei de oarloch wie it leed wer foarby en priele foar de twad de kear de sawn oan de kop. Yn it jier '58 waerd it in acht en yn twa jier slag ge it seis om de greatske njuggen der- foar to krijen. Yn de léste fiif jier hat de koöperative suvel in yngripende reorganisaesje troch- makke. De eigen doarpsfabryk moast yn de measte gefallen plak meitsje foar de rayonfabryk fan 50 of 60 miljoen. Dizze operaesje hat bloed koste en jit de pa tiënt noch finder it ekonomyske mes. Mar de gong is der net üt. De dichter seit it sa: „Dan komt it wachtersskoft, dat stil 't Sied yn 'e groun to stjerren leit Oant op syn tiid, as God it seit, De nije frucht forrize sil” De krêftige snoei hat tüken weikappe, de iepen plakken skrine jit, mar de beam is sterker wurden en rekt him üt nei fierdere kimen. Hjoed is foar it earst it miljard birikt en alles wiist derop, dat de fruchtberens jit tanimme sil. De frys- ke boerestün hat Onder bitüfte lieding de frucht fan har wrotten en wramen ünderbrocht yn dizze sterke stins cn kin Ut uwz nu reys frolijck sjonge Aad in jonge Oer de wol-feart fen uwz Lan. hele land, meer dan 170 kantoren. Dochterondernemingen van de Neder- landsche Middenstandsbank zijn de Ne- derlandsche Middenstands- en financie ringsmaatschappij voor Bedrijfsobjecten N.V. (die door financiële interventie de kansen van het midden- en kleinbedrijf ten aanzien van vestiging in nieuwe wijken tracht te waarborgen) en het Ontwikkelingsbureau Winkelcentra (O. B. W.). soene. Hja koene mei Fedde Schurer sizze: „Wy ha de kerl yn de ierde lein, Mear kin de boer c:r net oan dwaen. De sinne moat it soelens jaen De dünkre, rynske wolken rein” Meiinoar, allegcarre mei har hiele haw- wen en hélden, stiene hja foar de üt- komsten, hoe dy ek wêze soene. De earste suvelkoöperaesje wie berne! Hjoed stean wy by de manske beam, dy’t üt dat lytse mosterdsiedtsje groeid is, de frucht fan dat idealisme fan in ploechje koumelkers. En hokfoar beam! De koöperative suvel- fabriken yn it Boun forienige, hawwe dizzer dagen it produksje sifer birikt fan 1.000.000.000 kilo molke. In sifer, dat gjin realiteit wurde kin omt it to great is, mar jo soene jo tinke kin- ne in alvestêddetocht ISns de wei en dy hiele wei biset mei molkbussen, tritich neist mekoar, en dan noch soene jo dit kwantum net kwyt wêze. Of in swim- skoalle fan 500 by 500 meter en fjouwer meter djip, alhiel fol swiete molke. Yn de öfroune tachtich jier is de boerestén troch swiet en sür, s’oarm en oarloch, krisis en oerstreamingen, droechte en strange winters hinneteln, mar har eigen koöperative suvel groeide steech en dreech troch. Om de ieuwikseling hinne wiene hja op 200 miljoen kilo komd, mar sawn jier letter stie de 3 der foar. Krekt foar de earste wrêJdkriich kaem de fjou wer foar it ijocht en midden yn dy oar- I loch al de fiif, dus it heale miljard. Yn Op het terrein van de overheidsvoor lichting aan het midden- en kleinbedrijf is, naast de Economische Voorlichtings dienst (exportmogelijkheden) en de Rijksnijverheidsdienst (technische voor lichting), in het bijzonder de dienst van de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme werkzaam. In het hierna volgende zullen wij de verschillende voorlichtingsinstellingen cn diensten met een korte omschrijving van hun taak, de revue laten passeren. Zaak is, dat de ondernemers een nuttig gebruik maken van de hem ten dienste staande voorlichtingsmogelijkheden. Wat de instellingen en diensten betreft moge nog worden opgemerkt, dat deze door de Centrale Organisaties samen met de Overheid of door de Overheid •alleen in het leven zijn geroepen. Bij de aanbouw van het stadhuis gestuit op funderingen van „oude Friezen”. en kleinbedrijf behulpzaam te zijn bij het verbeteren van hun bedrijfsvoering. Het verzorgt in samenwerking met de centrale middenstandsorganisaties alge mene cursussen. Op verzoek van de or ganisaties worden cursussen samenge steld toegespitst op de situatie in een bepaalde branche. Bedrijfsadviseurs geven, tegen betaling, bedrijfseconomische, bedrijfsorganisato rische en bedrijfstechnische voorlich ting. Voorts worden publicaties uitge geven, die de ondernemer bij zijn be drijfsvoering van nut kunnen zijn. Het „Documentatie-bulletin van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel” brengt de ondernemer, die hij wil zien, dagelijks het nieuws uit binnen- en buitenland. Dit instituut, dat in 1930 werd opge richt, verricht wetenschappelijk onder zoek. De resultaten van deze onderzoe kingen geven meer inzicht in de ont wikkeling van het midden- en kleinbe drijf. Deze kunnen dienen als uitgangs punt voor een betere bedrijfsvoering. Zowel de organisaties van het midden- en kleinbedrijf als de Overheid maken er ter bepaling van hun beleid, gebruik van. Grote bekendheid genieten de omzet- en bedrijfskostenstatistieken waaraan de ondernemers kunnen meedoen. Deze kunnen voor hen een middel tot schrif telijke bedrijfsvergelijking zijn. Het ver kregen cijfermateriaal wordt ook veel vuldig gebruikt bij de „mondelinge” bedrijfsvergelijking in de z.g. bedrijfs- vergel(jkingsclubs, die in vele branches bestaan. Het E. I. M. verzorgt eveneens publi- katles over de structuur van verschei dene branches, over de situatie van de middenstand in bepaalde streken van ons land, over 'conjuncturele ontwikke lingen van het midden- en kleinbedrijf alsmede over onderwerpen, die betrek king hebben op de produktiviteitsbevor- dering (studies inzake bedrijfsbeheer, uniforme administratie-systemen etc.). Onderzoekingen in de vervoerssector worden verricht door het Economisch Bureau Wegvervoer, dat in de organisa- tiee van het E. I. M. een aparte plaats inneemt. De taak van dit, in 1955, opgericht in stituut is, te bevorderen, dat het mid den- en kleinbedrijf bij de bezetting van bedrijfspanden in nieuwe wijken, aan zijn trekken komt. Het C. O. M. houdt zich daarom bezig met de planning van winkelcentra in nieuwe wijken, evenals met de bestudering van saneringsplan nen, waarbij de belangen van het mid den- en kleinbedrijf in sterke mate zijn betrokken. Het C. O. M. geeft over deze zaken adviezen, voornamelijk aan ge meentebesturen, maar ook aan midden standsorganisaties, die willen worden geïnformeerd over de omvang, de lig ging en de branche-samenstelling van een winkelcentrum. Dit instituut heeft tevens tot taak het midden- en kleinbedrijf van voorlichting te dienen over vestigingsmogelijkheden in de verschillende gemeenten. Deze voorlichting wordt meestal collectief ge geven, doch ook de individuele midden stander kan zich tot het C. O. M. wen den. Conclusie. Er zijn dus vele voorlichtingsmogelijk heden voor de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. De ondernemer; die niet weet welke mogelijkheid voor hem het meest ge schikt is, kan zich laten informeren door zijn organisatie of door de rijks- consulent voor het midden- en klein- De ondernemer in het midden- en kleinbedrijf, die zich wil handhaven moet „bij blijven”. De snelle ontwikkelingen moet hij op de voet volgen. Hij moet voorts een groot aantal functies en eigenschappen in zich verenigen. Een en ander maakt, dat een goede voorlichting voor de middenstandsondernemer onont beerlijk Is. Gelukkig staat hem voorlichting in velerlei vorm ten dienste. Aller eerst mag worden genoemd de voorlichting, die wordt gegeven door particuliere instellingen en commerciële organisaties, alsmede door privaatrechteljjke en pu- bliekrechteljjke organisaties. Daarnaast zijn er nog enkele Instituten werkzaam, die de ondernemer op hun „eigen” terrein voorlichting en informaties kunnen verstrekken. de erkenning van mijn zwakheid in de zen geeft mij moed en vertrouwen om dat te doen, wat mijn Zender van mij vraagt. 'k Dank u dan ook van harte gemeente voor uw gebed voor mij in die vijf jaren, dat ik bij u was. Want het was Zijn Geest, die mij hierdoor bijstond in m’n werk. Paulus, hij wilde een kanaal zijn, waardoor het geloof kon vloeien, ’k Heb u steeds verkondigd van „Jezus alléén”, dat stond en dat staat centraal in het leven van de mens. De vaste beloften Gods, gemeente, ver trouw daar steeds gelovig op en klemt u allen, jeugd en ouderen, aan Hem vast, dan hebt u de vaste grond gevonden. Dit is het doel van de prediking van het Evangelie van Jezus Christus. Hierna sprak Ds. Van Halsema woorden van dank ook namens de gehele gemeen te tot Ds. Van Bochove voor het vele, goede, dat ze in hem hadden ontvangen. En onthulde het raadsel van de laatste week, aangaande het geschenk, n.l. een Solex en hij hoopte op een veilig gebruik hiervan. Na afloop van de predikatie namen ve len de gelegenheid te baat, om met een handdruk persoonlijk afscheid te nemen van Dominee en Mevrouw. Voor genodigden was in het „Geref. Centrum nog gelegenheid een woord van afscheid te richten aan Ds. en zijn gezin. Ds. R. Pluim van Oosterend sprak na mens de classis en genabuurde kerken, 't Spijt ons, aldus spr., dat u weg gaat, maar toch mogen we u het betere niet onthouden, want dan had u dit niet aangenomen. Collega Van Bochove, wij wensen u en uw gezin Gods zegen. Namens het stadsbestuur, sprak loco- burgemeester J. Visser woorden van dank. Ik moet hierbij, zo zei spr. een opdracht uitvoeren van onze oud-burge- meester Mr. A. J. Geukers om aan u en uw gezin de hartelijke groeten van hem over te brengen met de beste wensen voor de toekomst. We hebben in de vijf jaren, dat u hier was, nooit een vergeefs beroep op uw medewerking gedaan. Moge u daar ook in Slikkerveer met veel zegen werken. Als derde spreker was Pastoor Bertels o.f.m., die sprak namens het convent van kerken in Bolsward. 'k Ben dankbaar voor het feit, dat ik hier ben, dit was jaren geleden niet mogelijk. Laat dit samenzijn een getuigenis mogen zijn van het volk van God-zijn. Laat ons veel bidden en ons oog voortdurend op Hem gericht houden. Mevrouw Laurense, sprak namens de gezamenlijke vrouwenverenigingen en richtte haar woorden van dank aan het adres van mevrouw Van Bochove, voor al het werk dat zij gedaan had en de vriendschap die zij van haar mochten ondervinden. Tot slot bleef de kerkeraad, een depu tatie van de Geref. Kerk uit Slikkerveer en het gezin Van Bochove nog even ge zellig bijeen. him feilich fiele omtrint de forwurking en bistimming fan syn haedprodukt. Wy ha net de minste bihoefte it wurk en de prestaesjes fan oaren lyts to ach- tsjen, de bigelieding fan louter kommer, siële maetskippijen op it terrein fan de suvel, hat ek syn rol yn de Ontwikkeling spile. Der is gjin fruchtbere striid to tinken as der ek net in gewante tsjin- spiler is, dy’t knap partij levert. Mar oersjende hwat de Weargeaster koumel kers los makke hawwe yn de maet- skiplike en agraryske striid fan de léste 80 jier., komt der in gefoel fan great re- spekt en djippe weardearring foar har initiatyf en moedich bigjin. De koöperative suvelfabriken, foriennige yn har Boun, hawwe op in kostlike wize sjen litten, hwat moedich doaren, steech trochsetten en ienriedich meimekoar op- arbeidzjen, birikke kin. Neist de bilang- rike finansiële en ekonomyske foardielen hawwe hja de boeren selsstanniger, flinker, biwuster makke. It selsrespekt is groeid, hwant meimekoar bouden hja oan in suvelkompleks, dat yn Jerope syn gelikens skaechwurk fine sil. By dizze graniten mylpeal fan ien mil jard kilo molke, lizze wy dan ek fan herten graech in lyts boskje kouweblom- kes mei har giele büterherten en har wite kroanblédtsjes, allegearre kreas yn ’e rige, elk likefolle to sizzen en jouns as it wiet en dünker wurdt, hinnetearend oer de kommende frucht. Meiinoar ien, koöperatyf! Nederlandsche Middenstands bank N.V. (N. M. B.). doelstelling van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. luidt volgens de statuten o.m. „het verlenen van cre- dieten en het verrichten van alle an dere bank- en kassierszaken; in het bij zonder ten behoeve van de middenstand” De bank richt zich dus in eerste instan tie, getrouw aan haar doel en haar naam, tot het midden- en kleinbedrijf. De credietverlening van de bank biedt vele mogelijkheden: bedrijfscredieten op korte, middellange en lange termijn, speciale middenstandscredieten onder staatsgarantie (uitsluitend aan haar toevertrouwd), leasing, huurkoop-finan- ciering enz. In het betalingsverkeer met binnen- en buitenland kan de N. M. B. haar cliën ten vele diensten aanbieden, zo ook op het terrein van effecten, verzekering, financiële voorlichting enz. Spaarders hebben keuze uit diverse mogelijkhe den. Jongens aangehouden, die tabak ver kochten, gemaakt uit peukjes. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baaideradecl, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 39

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1