hark en sjoch VRIJDAG 20 MEI 1965 105e JAARGANG No. 39 lllllllliilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllil Zilveren filmpjes S9MI£ 3 i O «-J O X 'T x 88 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Russische bezoeken. loodsen Rumoer geheimzinnigheid, die het bezoek Lonen. Oppositie. lot ziens, dit was Hark en Sjoch. Akkoord over Europese landbouwpolitiek De eerste kilometers van liet zeewaar dige jacht „Sjoeguld” (Zeegoud) dat bestemd is voor trips op het Malar- meer bij Stockholm waren zeker niet de gemakkelijkste, althans niet voor de bestuurder van de trekker, het gevaar te van de werf naar de waterkant Advertentieprijs: 16 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Gekoppeld aan Kennedy- ronde. Boekarests onafhankelijke geluid. 3e week mei 1941 Uitgave: A J OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 204-1 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Nog steeds strafport moeten wij be talen aan briefschrijvers, die slechts 18 cent plakken. Als u er mee door gaat sturen wij de copy, berichten en ingezonden stukken terug, de stok bij de deur. B. en VV. de 1090 vol? In Hennaar- deradeel bedroeg, de dorpen Baijum en Welsrijp niet meegerekend de opbrengst van de Emmabloemcollec- te f 802,75. Kunnen B. en W. de 1000 niet vol maken De elfstedentocht per autobus werd ondernomen door de Vrijz. vrouwen vereniging te- OosterlitteHs. In één dag uit en thuis en veel gezien. En dat bij stralend zomerweer. Haastige spoed. Maandagmiddag geraakte de auto, bestuurd door de Doopsgezinde predikant van Itens bij het beginpunt van de weg naar Bo- maar de deskundigen betwijfelen het of het wel een waterstofbom is, zoals de Chinezen willen doen geloven. In de krachtsverhouding in de wereld is hier door nog maar weinig veranderd. van de vier bleek bij geboorte dood te zijn. Vakkundig scheidde de eige naar de poesjes van elkaar. Moeder kat en de nog in leven zijnde jongen maken het goed. Er waren enkele politici, die moeite had den in het laatste weekeinde niet in gejuich los te barsten. Dat waren de li beralen en de Christelijk Historischen. bij elkaar gebracht in wat dan „De Op- Benoemd tot directeur van de Coöp. zui velfabriek te Tzum, de heer Lubberink, thans in gelijke functie te Uitwellingerga. Duitse valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn sedert de vroege ochtenduren van 20 mei op het eiland Kreta in gevecht met eenheden van het Britse leger. Ter aanvulling van het vleesrantsoen wordt een ei per week beschikbaar ge steld. Te Harlingen een zalm gevangen van 18 pond. Opbrengst f 119,70. De IJsselmeermug weer in enorme aan tallen verschenen. Aan zieken kan niet meer extra brand stof worden verstrekt. Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wie helpt? Hond ontsnapte met hals band en leren riem. Kwam er zon der terug. Op halsband zat .zilveren’ plaatje zonder naam. Gaarne terug bij H. en Sj. Hond zal dankbaar zijn, baas nog meer. Voorlichting I. Een reiziger bekeek op een Bolswards terrasje het Gys- bert Japicxsuikerzakje. Hg vroeg de ober: „Wie is dat?” Antwoord; Een Fries dichter. Vraag: Is er wat met die dichter? „Ja, dat weet ik eigen lijk oek niet,” bekende de ober. Voorlichting II. De N.C.R.V. maakt 23 en 24 mei in Bolsward, Witmar- sum en in het Fries Museum opna men voor een korte documentaire, die zal worden opgenomen in Atten tie. zum onder Lutkewierum in de berm- sloot. Waarschijnlijk reed de pastor te snel. De bestuurder alsmede een vrouw met een baby als inzittenden, bleken ogenschijnlijk op enkele klei ne verwondingen na, ongedeerd te zyn. Vreemde eend. Mevr. Borggreve had een vreemde eend in de bijt. Een dame ontdekte nog net voordat zij haar tanden of kiezen kwijt raakte, dat zij in de wachtkamer van de tandarts zat inplaats van in die van de Spaarbank. Zonder zelfs maar een prik te hebben opgelopen vertrok zij met stille trom. Beter ten halve ge keerd, dan. Puzzelrit I. Van vrgdag op zaterdag werd het een rumoerige slapeloze nacht voor de Tzummers. Tussen 1 en 2 uur kwamen velen het bed uit Na een Intensieve reeks onderhandelingen zijn de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap het vorige week eens geworden over de gemeen schappelijke landbouwpolitiek. Dit probleem heeft in juni van het vorige jaar geleid tot de door Frankrijk ontketende crisis in de E.E.G. Frankrijk had toen bezwaren tegen de voorstellen, zoals de Commissie die had ingediend, maar dat was niet het enige. In de loop van de crisis bleek, dat De Gaulle deze crisis wilde gebruiken om de E.E.G. helemaal eens op de helling te zetten en dat betekent in zijn geval vooral het wegnemen van de z.g. supra nationale elementen. Hij wilde de rol van de Commissie aanzienlijk beknotten en hij wilde vooral onder de kwestie van de meerderheidsbesluiten uit, die met ingang van 1 januari van dit jaar gebruikelijk zouden worden. Douane-unie 1 juli 1968 voltooid. De van Brezjnjew aan Boekarest heeft om geven, maakt het bepalen van het mo tief van het plotselinge bezoek moeilij- Puzzelrit II. Zaterdag gaat het per soneel en bestuur van de Chr. Land- bouwhuishoudschool ,Nijenhove’ op puzzelrit, wie weet waarheen, wel licht naar Emmeloord. Wij hopen maar, dat dair niet later van hen wordt geschreven, wat wij moesten doen van de EmmeloordersBah. En nu.onderhouden. Van gemeen tewege is in de kom van het dorp Littens een rozenperk aangelegd, ter opvulling van een lege plek, waar voorheen een viertal oude woningen stonden. Als het nu maar onderhou den wordt. Binnen afzienbare tijd zal iedere Neder lander voorzien moeten zijn van een per soonsbewijs. Het nut van zo’n persoon lijk decumes is zeer groot Deze politieke crisis In de E. E. G. Is eind januari opgelost of in elk geval uit het gezicht gebracht. De vijf part ners van Frankrijk hebben toen voet bij Stuk gehouden. Het verdrag van Rome is niet herzien. Besluiten woiden met meerderheid van stemmen genomen, doch wanneer er zaken van vitaal be lang voor een land aan de orde zijn, moeten de ministers trachten eenstem migheid te bereiken binnen een rede lijke termijn. De vijf dachten hierbg aan vier vijf maanden, de Fransen meen den, dat er in elk geval doorgepraat zou moeten worden tot een accoord be reikt zou zijn. Op dit punt had Frank rijk dus zijn zin niet gekregen, evenmin als bij de bevoegdheden van de Com missie. Zo is er niet getornd aan het recht van initiatief en dat was de kern van de Franse eisen. ker. Er wordt verband gelegd met de felle rede, die secretaris-generaal Ceau- cescu enkele dagen tevoren op een partij-bijeenkomst in Boekarest had uit gesproken. Daarin stelde Ceaucescu met rondere woorden dan tevoren vast, dat het nationale belang zwaarder weegt dan wat ook, dat Roemenië enkele ma len het slachtoffer is geworden van ver keerde bevelen van de Cominform en daarvoor van de Comintern, die door Moskou geleid werden. Een onverholen nationalisme sprak uit deze woorden. Bovendien viel op, dat Ceaucescu vrien delijke woorden over had voor Peking en dat hij het betreurde, dat de twee dracht tussen Moskou en Peking de strgd tegen het imperialisme in Vietnam hinderde. Hij riep op tot verzoening. Is Brezjnjew, die al enkele jaren de sterk onafhakelijke positie van Roemenië ge accepteerd heeft, naar Boekarest ge komen om Ceaucescu de les te lezen of probeert hij via Roemenië een ideo logische wapenstilstand met Peking tot stand te brengen? Rusland heeft dat al vaker voorgesteld, maar het is steeds afgestuit op de onwil van Peking. Wij zullen het pas over enige tijd weten. China heeft overigens een nieuwe kern bom tot ontploffing gebracht, de derde, Broederlijk eens bleken de socialisten en de anti-revolutionairen het over de lo nen. Minister Veldkamp, de K.V.P.-be windsman die de verantwoording heeft voor het loonbeleid, zal het niet prettig hebben gevonden, wat de partijmensen die geacht worden zijn politiek te steu nen, allemaal hebben gezegd. De heer Veldkamp loopt rond met plan nen voor een loonstop of minstens een loonplafond. De regering wil de gemid delde loonstijging rond de zeven percent houden omdat anders de inflatiespiraal te snel zou draaien. „Niets daarvan!” riepen zowel de heer Roolvink als de heer Nederhorst. De anti-revolutionair vond het onzin om nu met het bedrijfsleven te praten wat de regering deze week deed cmdat „de loonontwikkeling toch al een jaar aan de gang is”. Volgens de heer Roolvink zal de gemiddelde loonstijging wel op tien percent uitkomen. De heer Nederhorst zei ook al, dat een grens van zeven percent niet is te ha len. „In een krappe arbeidsmarkt kan de regering niets af dwingen,” was zijn stelregel. Een loonstop zou volgens hem slechts een schijnsucces zijn in de strijd tegen de inflatie. Hij riep de regeling op „het noodzake lijke vertrouwen van de vakbeweging niet op het spel te zetten door de botte afkondiging van een loonstop, die geen enkel probleem oplost en alleen maar het vertrouwen van de weiknemers in het kabinet verzwakt.” Bolswards Bondspartuur cp Pinkster maandag: K. Falkena, J. Ferwerda en W. Bosma. De Russische leiders heeft de reislust aangegrepen. Premier Kosigin is vori ge week voor een officieel bezoek in Egypte aangekomen en partijleider Brezjnjew heeft een bezoek aan Roe menië gebracht. Wat het bezoek van Kosigin aan Nasser voor betekenis heeft, is niet helemaal uit de officiële berichtgeving af te lezen. Uit de aanwijzingen, die men daarvan krijgt, groeit het beeld van een Rus land, dat zich zorgen maakt over een toenemende imperialistische, lees Ame rikaanse, invloed in het Midden-Oosten en vooral in landen als Saoedi-Arabi Jordanië en Perzië. Het schijnt wat ge alarmeerd te zijn door de activiteiten van koning Feisal van Saoedi-Arabië, die streeft naar een Islamitische een heid, die breder is dan de Arabische, die de progressieve Nasser in zijn ba nier heeft geschreven. Nasser heeft de ze scheiding in het Midden-Oosten tus sen behoudende, meer Westelijk georiën teerde en neutralistische, progressieve, meer Russisch georiënteerde landen zeer breed uitgemeten. Deze strijd tussen beide groepen is voor Nasser de diepere zin geworden van de nog steeds vruchtloze strijd die hij in Jemen tegen de door Saoedi-Arabië ge steunde royalisten voert. Ongetwijfeld zal hij van Moskou meer steun, vooral financiële steun willen hebben, maar weke prijs zal Kosigin hiervoor vragen? Daar spreken de berichten nog niet van. Biologisch wonder. De poes van de fam. De Vries op de Klaver bij Bols ward schonk j.l. maandag het leven om te zien wat er aan de hand was. aan een Siamese poesjesvierling. Eén Schoten vielen en bij de heer de Vries op het Noord werd een ruit stuk ge slagen. Ook werd er op deuren en ramen gebonsd en alsof dit nog niet mooi genoeg was, werd bij de rij- schoolinstructeur de heer Dijkstra ’n gillende keukenmeid in de brieven bus gestopt die ontplofte. Het bleek dat deze stunts uitgehaald werden door puzzelrijders uit Emmel oord. De Keatsbal is ditmaar klein. Het is het officieel orgaan van de Chr. Kaatsbond met redactie en adm.- adres R. Politiek te Lollum. De oor zaak? „Heit krige in üngemak en hat de foet brutsen, dat liicht der net om en der sil faeks wol in healjier mei hinnegean,” aldus lezen we in het hoofdartikel. Geen verlate aprilmop. Velen hebben zich de blubber gezocht om de Friese bijlage in het blad, waarvan de vori ge H. en Sj. zo enthousiast sprak. Op het laatste moment ging het niet door, evenmin als de ruimtevaart met de Gemini 9. Hopelijk van daag beter! Besteed er het weekend aan. Weinig stijlvol vindt Frysk en Frij het, dat er tijdens de Gysbert Japicx- herdenking met declamatorium en een rede van prof. dr. Jelle Brouwer, hèt hoogtepunt van de herdenking op 27 juni er „voortzetting van volksspelen voor volwassenen en op treden van Boerenkapel” is ge pland. Ook al is het accoord nu bereikt, het moet nog in details worden uitgewerkt en wat meer is, het accoord wordt vooral door Duitsland gezien als een onderdeel van een groter geheel. Zo wel Duitsland als Nederland heeft dui delijk gemaakt, dat het pas definitief kan worden, wanneer over enkele pun ten overeenstemming is bereikt en wel vooral over de voorstellen, die de Com missie namens de Gemeenschap bij de onderhandelingen over de Kennedy- ronde moet doen. Deze onderhandelingen worden gevoerd over het voorstel van Amerika om de invoerrechten in de wereld met vijftig procent te verminderen, met het doel de wereldhandel te bevorderen. Deze voorsetellen waren vooral ingegeven door de vrees, dat het vrij hoge buiten tarief van de E. E. G. een belemmering voor de Amerikaanse uitvocr zou gaan worden. Amerika was daartegenover bereid zijn eigen vaak hogere invoer rechten te halveren. Het wenste boven dien de landbouw in het overleg te be trekken, waar Frankrijk bitter weinig voor voelde omdat het zijn landbouw overschotten juist tegen een hoge prijs op een beschermde Europese markt kwijt wil. Als stok achter de deur voor een grotere bereidheid van de Fransen bij de Kennedy-ronde mee te werken, wil Duitsland nu zijn definitieve fiat aan deze Franse bereidheid koppelen. Toen de politieke crisis uit de weg was geruimd, kon men weer aan de land- bouwkluif beginnen. Het resultaat van het nu afgesloten overleg is, dat het vrije verkeer van goederen zowel in de agrarische als in de industriële sector zal gelden van 1 juli 1966 af. Vooral die koppeling van landbouw en industrie is van belang. Frankrijk had deze zaken gescheiden willen houden, maar Duitsland betoogde met veel klem dat het indertijd met het graanaccooid had ingestemd omdat het verwachtte, dat de douane-unie met de vr ijheid voor industriële produkten in 1967 voltooid zou zijn. Frankrijk wenste dat niet vóór 1 jan. 1969, maar tenslotte is men het eens geworden over 1 juli 1968. Men is het ook eens geworden over de bijdragen aan het landbouwfonds, dat over ongeveer 1500 miljoen dollar per jaar zal kunnen beschikken. Frankrijks partners, en vooral Nederland, hadden er in vorige stadia sterk op aangedron gen, dat het toezicht over het landbouw fonds zou worden opgedragen aan het Europese parlement, omdat het een goed democratisch gebruik is, dat de Commissie, die het fonds beheert, ver antwoording zal moeten afleggen. Hier van is niets terecht gekomen. Het was ook niet haalbaar geweest, omdat Frankrijk er werkelijk niets voor voelde het belang van het parlement van Straatsburg te vergroten. Hier, op het politieke vlak, liggen de concessies nu wel aan de Nederlandse kant. De taak van de regering om voor 1967 een verantwoord en aanvaardbaar beleid uit te stippelen, is er niet gemakkelijker op geworden. Twee van de drie rege ringspartijen hebben het afgelopen weekeinde hun verlangens laten horen en zijn daarbjj ogenblikkelijk elkaar in de haren gevlogen. De laatste van de drie, tegelijk ook de grootste, zal aanstaande zaterdag ook het nodige vertellen als de Katholieke Volkspartij massaal gaat vergaderen in Amsterdam. Het is niet moeilijk om te raden aan welke kant de K.V.P. zal staan. De socialisten ver zetten zich afgelopen zaterdag in Amsterdam tegen een verhoging van de indirecte belastingen (zoals omzetbelasting en accijns) omdat deze volgens hen do laagstbetaalden het zwaarst treffen. De Anti-revolutionairen zeiden dezelfde dag in Utrecht, dat de socialisten niet zo'n grote mond moesten op zetten en eerst maar eens behoorden af te wachten op het .resultaat van het denkwerk waar de regering nu mee bezig is. De Anti-Revolutionaire voorman Roolvink vergat echtter niet om tegelijk ook zyn eigen eis op tafel te leggen: wél verhoging van de indirecte belastingen om daarmee de noodzakelijl.e hogere staatsuitgaven te betalen. De K.V.P. zal nu ongetwijfeld aanstaan de zaterdag zeggen, dat de indirecte belastingen wel moeten worden ver hoogd, maar dat de K.V.P. dit alleen zal goedkeuren als de minst betaalden niet worden getroffen. Dat moeten dus belastingen worden, die niet direct de eerste levensbehoeften (voedsel, kleding) raken. Dan komt men terecht bij zaken als benzine, sigaretten, dranken en luxe artikelen (hoewel men zich kan afvragen of een koelkast, radio of televisie in on ze dagen nog wel luxe-zaken zijn). Op deze artikelen is de omzetbelasting echter al verhoogd. Het is de vraag of een nieuwe druk wel aanvaardbaar is. De regering moet het maar weer zien te redden. Aan de ene kant de instem ming van de heer Roolvink voor verho ging van de indirecte belastingen, aan de andere kant de duidelijke uitspraak van de heer Nederhorst, fractie-voor- zitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, dat zoiets voor de so cialisten „niet te verteren is”. De heer Roolvink deed zaterdagavond héél boos tegen de heer Nederhorst. In een radiocommentaar zei hij over de rede, die de socialist had gehouden voor zijn partgraad in Amsterdam, dat „het toch wel merkwaardig is, dat op dit moment een partijstandpunt naar vo ren wordt gebracht”. Hij had het zelfs over een „infiltratie van de partij in het beleid”, daarmee doelend op het feit, dat de regering nu hard bezig is met het uitwerken van het nieuwe beleid en daarbij het best maar niet gestoord kan worden. Ge makshalve vergat hij maar, dat hij zelf in Utrecht ook de nodige verlangens had geuit. positie" heet. De heren Beemink (chu) en Toxopeus (vvd) haastten zich om via de radio commentaar te geven. De heer Beernink heeft de gewoonte om bij dit soort gelegenheden wat gezellig te keuvelen en vooral niets te zeggen, de heer Toxopeus doet altijd zijn best het vuurtje flink op te stoken. De heer Beernink zei dan ook, dat hij geen cri sis, althans niet op korte termijn, zag komen. De vakantiemaanden komen en dan is het gewoon niet netjes om een crisis te veroorzaken, zo luidde onge veer zijn betoog. De heer Toxopeus zei braaf, dat hij ook geen crisis op korte termijn zag, maar met nauwelijks ingo- houden vreugde stelde hij vast, dat de positie van het kabinet Cals naar zijn mening inmiddels zo moeilijk is gewor den, dat er toch geen redden meer aan is. Ais het kabinet de uitgaven verder verhoogt, komen er moeilijkheden over de financiering (wel of geen indirecte belastingen). Verhoog, het kabinet de uitgaven niet, dan zal het moeten af treden omdat het niet aan zijn zelf ge stelde taak (inlopen achterstand wonen, wegen, onderwijs) voldoet. „Dan zijn ze failliet”, aldus de heer Toxopeus. Als er een. crisis komt, zal niemand er aan denken om de brokken ogenblikke lijk te lijmen. Ongetwijfeld zullen dan nieuwe, vervroegde verkiezingen worden uitgeschreven door een onschuldig, niet aan de partijen gebonden zakenkabinet. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Hennaarderadcel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeeï. mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1