van Gedetailleerde cijfers doen B. en IV. huiverig zijn t.o.v. de voorstellen Minister Bogaers Gysbert Japiks 105e JAARGANG No. 40 DINSDAG 24 MEI 1966 I Eén cent Fan de Marlinytoer 1603-1666-1966 Harlinger ziekenhuizen O gaan fuseren IlillllllllllllliliililillllllliililllllllllM Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 cent pet mm Hoe is de woningsituatie in Bols ward? Jou n. b. Nu Bevolkingstoename. GREAT ALGEMIEN BILANG IN Tj. de J. PIET Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag „St. Jozef” bouwt een nieuw revalidatiecentrum „Oranjeoord" wordt ziekenhui: voor 240 bedden Prognose. Van gemeentewege werd hieraan toe gevoegd, dat men hierbij ook rekening De gemiddelde bevolkingstoename be droeg de laatste jaren gemiddeld 56 per- Bolsward kan nog niet buiten Woonruimtewet. De Natuurfondsstichting ziet als haar verplichting houd het landschap schoon Verzorging vraagt loon. Wie zal dat betalen? Waar is iets te halen? Over het algemeen, vast bij iedereen. Heus, hoge bijdragen wil ’t bestuur niet vragen Burgers wees attent, Geeft per week één cent. Eén cent in ’t verschiet. Maar dan zijn we er niet. Beter is het verklaren ik zal de natuur sparen. Haast elk plekje lijdt in vakantietijd. door toeristenhorden die piraten worden. Als eik, ongevraagd. zich ordelijk gedraagt ’t fonds maakt hen graag kenbaar Houd je éne cent maar! Eén cent als fondspenning heeft doel en bestemming. In de portemonnaie telt zo’n munt niet mee. Echter dames, heren die het kleine eren naar het spreekwoord verklaart zijn ze ’t grote waard. Niemand sputtere tegen. Elk toont zich genegen. Zonder mankement. Asjeblieft, één cent. Sociale mistoestanden gevreesd. Uitgave: A. J OSINGA NV., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 2 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 'I I Z Gysbert - om hoed en hora gol en goed aeit tu hjoed: krante oerhalde. Hawar, dat is it slimste ek jit net, safolle moais witte dy ek net to fortellen. Dochs binne der ek wol din gen, dy't de mlnsken bimoedigje koene yn pleats fan mankelyk meitsje as men se mar sjocht. len fan dy dingen is foar my de gunstige Omwikkeling fan de energy yn Nederlan en dus ek yn Frys lan. De greate motor foar wolfeart en bistean is yn dizze wrald dochs binam- men de energy: de stienkoal, de oalje, it ierdgas en de elektrisiteit. Dizze feinten fan de moderne minske hawwe him for- lost üt de earmoede fan de 19-de ieu en it bistean fan miljoenen minsken. folie makliker en minskliker makke. En dat giet alle dagen jit troch. Wy stean der net faken by stil, dat yn dizze fyftich jier de 500.000 biwenners fan Fryslan ien kostlike jefte mear en mear ta har biskikking krige ha en dat is de elek trisiteit. En dat hja der oer biskikke koene tsjin praktysk deselde prils as foar fyftich jier of minder. Hwant yn de earste tsien jier fan it P.E.B. bitellen de minsken mear foar de K.W.H. as nou. Yn de tweintiger jierren hiene wy yn Bakhuzen de stream foar in priis fan 65 sinten de K.W.H. wylst de measte minsken tusken de tweintich en fiif en tweintich goune wyks fortsjinnen. Troch- dat de tariven nou oer de hiele provinsje gelyk makke binne, bitelje de minsken dêrre, mei fêstrjucht en meterhier derby, sahwat twa dübeltsjes de K.W.H. Yn dizze jierren binne de leanen seis oant acht kear sa heech wurden, mar de elek trisiteit kostet jit itselde. Dêrtroch koe it gebrük tige tanimme en it is ien fan de geval niet zal meewerken tot het inlopen van het tekort zal het duidelijk zijn, dat het buiten werking stellen van de Woonruimtewet 1947 over een tijdsver loop van 2 jaren voor onze gemeente niet mogelijk zal zijn. De gemeente heeft van het totaal aan tal woningwetwoningen er 225 in bezit, dus nog geen 10 van de totale wo ningvoorraad. De woningbouwcorpora ties, die de andere woningwetwoningen in eigendom hebben en bij het intrekken van de Woonruimtewet 1947 vrij zijn in de verhuur van deze woningen zul len bezwaarlijk de urgentie kunnen be oordelen van het totaal der woningzoe kenden, wat voor een juist beleid op het gebied van de volkshuisvesting toch noodzakelijk is. Met een woningbezit van 10 der to tale woningvoorraad zullen B. en W. in dit opzicht niet reguleerd kunnen op treden. Oaenjen, Ijeave Hccre Dizze eere Dat hy uwz de Free befjuecht. Dat wy Dy dear lof foor sjonge Ad in jonge From, yen-fadig, sljuecht in rjuecht. Tussen de besturen van het St. Jozefzie- kenhuis, dat voor kostbare uitbreiding en vernieuwing staat en van het streek ziekenhuis Oranjeoord, dat een aanvraag heeft lopen voor de bouw van een reva lidatiecentrum (zoiets als Bloemkamp in Bolsward) zijn, in nauw overleg met deskundigen van de rijks- en provinciale Instanties op het gebied van de gezond heidszorg, uitvoerige besprekingen ge voerd voor een toekomstige samenwer king. Eéndeels uit Ideële overwegingen, anderdeels om tot ’n grotere ontplooiing te kunnen komen van de ziekenverple ging te Harlingen en de exploitatie daar van op een zo rendabel mogelijke basis te kunnen houden. In een vergadering op het gemeentehuis werden deze plannen woensdagmiddag door burgemeester B. Nauta nader toe gelicht. Hij herinnerde daarbij even aan de rijke historie van beide ziekenhuizen. Beide ziekenhuizen beschikken elk over ca 120 bedden en St. Jozef nog over een 80-tal bedden in het verpleeghuis. Het streekziekenhuis Oranjeoord, werd In 1961 in gebruik genomen. St. Jozef, heel klein begonnen, staat thans voor de noodzaak haar ziekenhuis aan te passen aan de moderne vormen van genees kunde en is dus aan grondige vernieu wing toe. Er werd een rapport opgemaakt voor nieuwbouw, waarna overleg werd ge pleegd met de diensten van de volksge zondheid in Den Haag. Daar werd het advies gegeven om samenwerking te zoeken met Oranjeoord omdat twee klei ne ziekenhuizen in een plaats als Harlin gen het op de duur elk afzonderlijk eco nomisch onmogelijk zullen kunnen bol werken. Er zijn daarna vele besprekingen ge volgd in de meest welwillende en prettige verstandhouding. Natuurlijk moesten ve le bezwaren worden overwonnen. Histori sche spanningen en ’t verschil in levens houding spraken een woordje mee. Ten slotte kon men echter toch komen tot een aanvaardbare vorm van vergaande sa menwerking, een samenwerking, die ook door het Harlinger gemeentebestuur vol op wordt toegejuicht en gesteund. Burgemeester Nauta noemde deze vorm van samenwerking uniek in Nederland, een samenwerking van binnenuit en op volledig vrije basis. Namens het gemeen tebestuur drukte hij er zijn grote vol doening over uit, dat het mogelijk is op deze wijze de tijd van vandaag te ver staan. meenten in de aangewezen provincies een ruimer bouwbeleid toestaan. Dit bouwbeleid houdt in, dat de bouw van woningen door particulieren voor eigen bewoning of voor de verhuur, al dan niet met rijkssteun, geheel vrij van enig contingent wordt toegelaten. Te vens is de bewindsman voornemens rui mere mogelijkheden toe te staan voor de utiliteitsbouw, wat van groot belang zal kunnen zijn voor de werkgelegenheid in een gemeente, indien zich bedrijven willen vestigen of uitbreiden. Ook de woningbouwcorporaties zullen gebruik kunnen maken van dit ruimere contingenteringsbeleid voor de bouw van premie woningen. Voorzover het deze maatregelen betreft kan men alleen maar waardering hebben voor de pogin gen, die de Minister wil ondernemen tot opheffing van het woningtekort binnen een zeer korte termijn. De bewindsman wenst echter het hiervoor onder c. ge noemde punt te combineren met de an dere maatregelen en deze combinatie zal naar wij vrezen voor onze gemeente voor de naaste toekomst moeilijkheden kunnen opleveren, ook al stelt de Mi nister het buiten werking treden v<sn de Woonruimtewet 1947 op een tijdstip gelegen twee jaar na het ingaan van 't vrijer huurprijsbeleid. Het niet meer binden van de woning bouw in de vrije sector aan een contin gent en de huurprijzen voor de parti culiere huurwoningen te laten bepalen door de wet van vraag en aanbod ont moet bij B. en W. geen bezwaren. De doorstroming, welke de Minister daar van verwacht uit de woningsector naar de particuliere woningen zal voor onze gemeente niet te realiseren zijn. Het aantal particuliere huurwoningen op ’n totaal woonbestand van plm. 2400 wo ningen bedraagt slechts 121, waarvan 49 met een bijzondere bestemming, zo dat voor de vrije verhuur overblijven 72 woningen. Een vrijere huurbepaling zal er toe kunnen leiden dat deze wonin gen, voorzover dit nodig is beter zullen worden onderhouden, waardoor de wo ningvoorraad op peil zal kunnen blijven. Anderzijds is de mogelijkheid aanwezig, dat de vraag naar woningwetwoningen groter zal worden, wat betekent een doorstroming in omgekeerde richting dan de Minister zich voorstelt. Indien aan te nemen zou zijn, dat van particuliere zijde, bijvoorbeeld van de institutionele beleggers, belangstelling zou bestaan voor de bouw van huurwo ningen, dan zou het mogelijk kunnen zijn dat de doorstroming, welke de Mi nister zich voorstelt vanuit de woning sector naar die van de particuliere wo ningen zou kunnen plaats hebben. Tot nu toe is van die zijde geen belang stelling gebleken voor de bouw van huur woningen en gezien de stijgende rente op de kapitaalmarkt zal in de naaste toekomst hierin geen ^verandering be hoeven te worden verwacht. Ook van de zijde van de woningbouw corporaties zal het niet mogelijk zijn premiewoningen voor de verhuur te bou wen, daar men gezien de bouwkosten en de rente van de voor de financiering aan te trekken kapitalen niet beneden het huurbedrag kan blijven, dat de re gering stelt voor premiewoningen. moet houden met het aantal serieuze ge gadigden voor een woning. Aan de hand van voor de gemeente Bols ward reëele cijfers, waarop voor de naas te toekomst een prognose kan worden gemaakt menen B. en W. de door de Minister voorgestelde maatregelen te moeten beoordelen, afgezien van het standpunt, dat andere gemeenten in on ze omgeving hierover hebben ingeno men. Het aantal serieuze woningzoekenden in Bolsward, volgens recente gegevens, bedraagt 393, waarvan kan worden aan genomen, dat 173 een woning achter laten, welke opnieuw voor bewoning kan worden uitgegeven. Er resteert dan een woningtekort van 220. Volgens een plaats gehad hebbend wo- ningonderzoek zullen in de naaste toe komst aan de bewoning moeten worden onttrokken een aantal van plm. 230. Over de eerstkomende jaren zal dus een woningbehoefte ontstaan van 450 woningen. Met een jaarlijks contingent voor woningwetwoningen van 30 wordt dit tekort niet ingelopen en zal er van krotopruiming weinig of niets terecht kunnen komen. de Minister in zijn rondschrijven heeft gesteld en dit in de vergadering van de afdeling Friesland nog eens heeft benadrukt, dat de contingentering van de woningwetwoningen blijft gehand haafd en, in verband met de financiële consequenties voor de rijksbegroting, niet zal worden verruimd, terwijl een verruiming van de particuliere bouw, hoe belangrijk en aantrekkelijk deze in wezen ook mag zijn, voor Bolsward geen daadwerkelijke verruiming van de woningvoorraad kan betekenen, in ieder Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadcel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradecl. Mocht de Minister voor de provincie Friesland in zijn geheel zijn combinatie van maatregelen invoeren, dan vrezen B. en W., op grond van de hiervoor ge schetste situatie voor onze gemeente sociale mistoestanden. Zij achten het niet juist een geheel afwijzende houding ten opzichte van het door de Minister voorgestelde beleid in te nemen, maar menen met het invoeren van de gecom bineerde maatregelen voor de gemeente Bolsward niet accoord te kunnen gaan. Zij stellen daarom voor via Gedeputeer de Staten aan de Minister te berichten dat voor Bolsward een combinatie van de maatregelen onmogelijk zal rijn en hem te verzoeken voor het intrekken van de Woonruimtewet 1947 een gede centraliseerd beleid in te voeren en deze intrekking te laten beoordelen door de Gedeputeerde Staten van de provincies, die de situatie per gemeente juister kun nen beoordelen dan men dit landelijk kan doen. Tevens stellen B. en W. voor aan de Minister te verzoeken, nu het contingent woningwetwoningen niet zal worden uitgebreid, de onbenutte bouw capaciteit in de provincie te willen toe wijzen aan die gemeente, die hiervoor belangstelling hebben en met de bouw onmiddellijk kunnen aanvangen, ten einde die gemeenten de gelegenheid te bieden tot 1971 een aanzienlijke verbe tering van het woningtekort te bevor deren. sonen door een geboorte-overschot, maar ook dooi’ een vestigingsoverschot van 7 gezinnen. Hiernaast, rekening houdend met het feit, dat van de in deze gemeen te gesloten huwelijken er ongeveer ieder jaar 40 jonge echtparen in Bolsward blijven wonen, dan is het duidelijk, dat met het over de laatste jaren toegeken de contingent op het woningtekort niet kon worden ingelopen. Aannemende dat het kwantitatieve over schot van 3 voor de gehele provin cie juist is kan toch worden gesteld, dat er, zonder rekening te houden met de kwaliteit van de woningen, in Bols ward een kwantitatief tekort aanwezig is. kostlikste dingen, binammen op it platte- lan en op de buorkerij. Doe’t wy dizze winter troch de büten- gewoane izelófsetting in pear dagen sun der stream sieten, ha wy wer ris goed biseft, hokfoar geriif de elektrisiteit üs forskaft. It is ien fan üs allerbilang- rykste libbensbihoeften wurden, dêr’t wy gjin del sünder kinne. En mar in inke- ling biseft hwat er oan fêst sit om dy elektrisiteitsforsjenning geande to hél den. Net allinnich freget it om de 10 jier in nije sintrale mei fordübele produksje, mar ek alle materiael moat fornijd wur- de omt It oan hegere easken en swier- dere spanningen bleat stiet. Lêstendeis hat it P.E.B. ris in bisifering makke fan de kapitalen, dy’t de kommende fiif jier freegje sille om it wurk troch sette to kinnen. Hja kamen op in sifer fan 175 miljoen. In trêdde part derfan is nedich foar de nije sintrale, hwerfan wy hoopje, dat dy sa gau mooglik boud wurde kin. Yn dy sintrale wurde de masines, dy’t de stream opwekke, wer stikken better as dy't der nou binne. Hja meitsje mear K.W.H.'s üt ien kilo oalje of ierdgas. Hoe gauwer dy opsteld wurde kinne, hoe foardieliger. Mar troch it tanimmende forbrük moatte de kabels ek hieltyd swierder, de forbiningen mei de oare sintrales ek, de transformators-stations sterker en op folie mear plakken en gean sa mai' troch. Yn gjin bidriuw is de fak- tor kapitael sa bilangryk as yn de pro duksje fan de elektrisiteit. Dêrom is It sa jammer, dat de gemeente Tietsjerk- steradiel sa yn It gat hinget mei de ta- Nei it Wde en wiete foarjier is de mael- moanne komd as in strieljende breid, it grien en de blommen boarstten üt de ier- de en it grien fleach oan beam en strük. Wy genietsje wer ris in kear fan dy prachtige kleuren en dat farske, prille grien, dat moaijer is as alle minske- pracht. De boeren stean al wer klear foar de kuilerij en der is ien, dy't it mei hea bisykje wol. Mei de krappe arbeids- bisetting sil it wer in drokke en bannige tiid wurde en it sil der wol om spanne, dat hja de kommende wiken tiid foar de Voor dit streven van de Minister kun nen wij niets dan lof hebben, daar reeds jarenlang de woningnood een der meest knellende punten in het sociale beleid is, de woningnood wordt wel aangemerkt als volksvijand no. 1, nidus schrijven B. en W. aan de raad van Bolsward. De gedachten van de Minister gaan in de richting het vrijer huurprijsbeleid en de maatregel inzake de Woonruimte wet 1947 te doen ingaan in de loop van 3967, vermoedelijk in de loop van het tweede halfjaar. De bewindsman zal om het succes van deze maatregelen te verzekeren reeds in 1966 aan de ge- stimming om de nije sintrale oan de Burgemermar to bouwen. Dat kostet üs allegearre hiel hwat jild, hwant de bi- steande sintrale kin mei koarten tiid net mear de produksje oan en boppedat kos tet dizze sintrale tofolle oalje per K.W.H. Mei inkelde jierren moat it P.E.B. in diel fan har bihoefte oan stream yn- keapje fan oare sitrales. En dat is djür wurk, hwant net allinnich dogge dy sin trales dat net om ’e nocht, mar boppedat hawwe de sintrales meimekoar in rege ling, dy’t seit, dat hja foar dy to lytse eigen produksje yn in boetestelsel for- falle, dat der net om liicht. Dêrom is it in great Frysk bilang, dat dy kwestje yn Burgum nou ris flot kom- me kin. Dy gemeente wurdt der bileaven net minder fan en dat gun ik harren bést, mar hja meije gjin misbrük meit sje fan de twangposysje, hweryn it PEB mei har sintrale-plannen sit. Dat soe net troch de morele bügel kinne, hwant ft binne op it lést de forbrükers, dy’t dizze rekken to biteljen krije. De forsjenning fan 500.000 minsken mei goedkeape elektryske stream is in great algemien bilang en it giet net oan, dat in gemeente it steatebislüt als mar tsjin- keart om it Onderste üt de kanne to hel- jen. Wy hoopje yn koarten hearre to meijen, dat de earste peallen fan de nije sintrale, dy’t foar Fryslén ünmisber is, yn ’e groun dreaun wurde. Dat see foar de gouden jubilaris de moaiste feestjefte wêze, dy’t hja winskje kinne. En net minder foar hiel Fryslan. Reeds eerder vroegen we aandacht voor het rondschrijven van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan de raden van onderscheidene gemeenten in de provincie Friesland over een aantal maatregelen, welke hy zich voorstelt te nemen voor de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Zeeland en Limburg. Deze maatregelen komen in het kort op het volgende neer; het treffen van de nodige voorzieningen tot verruiming van de bouwmoge lijkheden; een vrijer huurprijsbeleid in te voeren; een soepeler toepassing, eventueel een intrekking van de Woonruimtewet 1947 te bevorderen. De Minister tracht met dit complex van maatregelen de woningnood sneller op te lossen, vooral in die delen van het land, waar volgens zijn gegevens het tekort gering is of waar zelfs een overschot bestaat. Dokter Songer uit Lincoln in de Amerikaanse staat Kansas heeft een gebroken been, maar omdat hij slechts een collega heeft, zocht hij een oplossing om toch zijn patiënten te kunnen bezoeken. Die oplossing werd gevonden: de voordeur van de doktersauto werd gehalveerd, een haak aan de buitenkant bevestigd en zo kan hij toch op pad Bolsward nog tekort. Voor de gemeente Bolsward zal men voor de huisvesting van het groeiend aantal gezinnen voorlopig nog aange- zen blijven op de bouw van woningwet woningen. Zoals hieronder is aangege ven is er een omvangrijk Woningtekort en dit zal met de gecombineerde maat regelen van de Minister niet binnen en kele jaren kunnen worden ingelopen. De Minister, die zijn complex van maat regelen wenst in te voeren voor een be paald gebied, waarin hij dan geen eilan den wil zien opgenomen waar deze maatregelen niet in totaliteit zullen wor den doorgevoerd, gaat bij zijn beschou wingen uit van een kwantitatief over schot voor de provincie Friesland van 30 rekening houdende met de in uitvoering zijnde en nog te bouwen wo ningen voor 1 september 1967 en met een zekere krotopruiming. In een ver gadering van de afdeling Friesland van de Ver. van Nederlandse Gemeenten heeft de Minister verklaard dit percen tage te hebben berekend aan de hand van de uitkomsten van de woningtel ling 1956 en die van 1960, waarbij het aantal beschikbare woningen zich in een stijgende lijn beweegt, evenals dit het geval is over de jaren 1960-1964. Hierbij was ten departemente ingecalculeerd 't aantal te ontruimen krotwoningen en de daling van de gerinssterkte, alsook het aantal in de laatste twee jaren in deze provincie gebouwde en in aanbouw zijn de woningen. 40 j?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1