Nederland geen sprookjesland is i hark en sjoch 1 Communisten in Finse regering Kabinet laat deel van haar eigen programma varen Gysbert Japiks VRIJDAG 27 MEI 1966 FI - lllllllll!llllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll Zilveren filmpjes i HOEK VAN HOLLAND- HARWICH RACE 1603-1666-1966 - -• 105e JAARGANG No. 41 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 cent per mm W- K -.-w—*-<— Premier Ky slaat toe De 21e zeilrace Hoek van Holland— dat Rel in Leuven. Progressief Fen God allinne uwz goed 4e week mei 1941 De Duitse strijd op Kreta vordert goed. Roemenië Nieuwe moeilijkheden. fi Harwich is gestart Hier de schepen met alle zeilen bijgezet voor de kust Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De Franse troepen in Duitsland. in het kader van het pact van War schau ook Roemenië betaalt. Roemenië vreest een Russische poging de coördinatie in het pact van Warschau te versterken, maar Roemenië is bang, dat een grotere Russische zeggenschap over de buitenlandse politiek het gevolg zal zijn. Vorige week deden in Moskou geruch ten de ronde, dat Roemenië Rusland een nota had gezonden, waarin het zou eisen dat de Russische troepen uit de drie genoemde landen zouden worden terug getrokken, dat het opperbevel van het pact van Warschau bij toerbeurt door alle leden zou worden waargenomen en dat het een zekere medezeggenschap in de nucleaire politiek zou eisen. Dat is ontkend en het gaat vermoedelijk ook verder dan wat Roemenië beoogt. Het heeft bij de ontkenning overigens nog duidelijk naar voren gebracht, dat Het kabinet heeft dagen lang verga derd om uit de loon- en prijsproblemen te komen. Op het moment, waarop dit wordt geschreven, is het grote kamer- Jubileum. 30 jaar heeft de oude haan op de toren gestaan. Het Petrus symbool is nu verstevigd en heeft nieuwe poten gekregen. Eén tegen allen. Een laatste opwek king aan de inwoners van Exmorra- Allingawier om zaterdagavond toch vooral klaar te staan tn omstreeks Het besluit van de Belgische bisschop pen niets te veranderen aan de univer- siteit van Leuven en daar de Frans- debat over de nota nog niet voorbij, maar het was begin deze week al dui delijk, dat de drie regeringspartijen (Katholieke Volkspartij, Partij van de Communisten in Finse regering. talige faculteit te handhaven, heeft bij veie Vlamingen een storm van veront waardiging opgewekt. De Vlamingen eisen het vertrek van de Frans-taligen. Besluit en protest hebben geleid tot relletjes en verstoringen van kerkdien sten, hetgeen weer de sluiting van de universiteit tot de volgende cursus tot gevolg had. Bedenkelijk is, dat dit alles koren op de molen van de Vlaamse ex tremisten is. Het vormen van samenscholingen van el ke aard te Bolsward ten strengste ver boden. De burgemeester S. W. de Jong. Bevestiging en intrede Ds. C. Aalders te Wommels (na een vacature van bijna 7 jaar) O.a. Ds. J. Vink uit Bolsward hield een toespraak. Door glasschaarste is het thans nodig lege inkt- en kleefpastaflesjes weer in te leveren. J. Bergsma te Oosterend heeft paard en rijtuig beschikbaar voor alle voorkomen de ritjes. Ernst Voorhoeve heeft een grote rede gehouden op de NSB vergadering. „Wij en wij alleen zijn candidaat voor da macht in Nederland. Abonnementsprijs 1 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uux 2660 of 2335 (05157) De zuidwesterstorm begin van deze week stuwde het Ijsselmeer water hoog op en zette de Makkumerwaard voor een gedeelte onder water. Dit heeft aan heel wat jong gevogelte het leven gekost, ook vele nesten met eieren spoelden weg. Het ge beurt wel vaker en de vogels leggen na een tijdje dan wel opnieuw eieren om te gaan broeden. Grote belangstelling is er voor de autotocht van de bejaarden op za terdag 4 juni. Er hebben zich 370 deelnemers aangegeven. Vogeltjes minded. Bolswarders hou den wel van vogeltjes. Op de vogel show werden zaterdagmiddag voor 800 gulden aan vogeltjes verkocht, op een hieraan voorafgaande show in het veel grotere Zwolle voor .slechts' 700 gulden. Succesvol. De meest succesvolle di rigent op het Leeuwarder zangcon- cours was zeker de heer Blanksma van Witmarsum. Hij behaalde met al zijn koren een eerste prijs. Een bakker klaagde over de overal in de mode zijnde koekacties. Wel leuk, maar ook een bakker moet zijn dagelijks brood verdienen en dit ge beurt echt niet als hij alleen maar het dagelijks brood verkoopt. De koek zo vernemen we is niet door de actie-nemer zelf gebak ken, maar door een koekebakker. Wellicht heeft deze er wèl meer aan verdiend dan zijn dagelijks brood, wie weet, zelfs wel een stuk koek by de zondagse koffie. Jeugdige oom, moedig redder. Het 134 jarig zoontje van de heer D. J. Dijkstra raakte, doordat een hond in een onbewaakt ogenblik tegen hem opsprong in het water dicht bij de Blauwpoortsbrug. Zijn 12-jarige oom Bert zag het in een flits gebeu ren. Zonder dralen sprong hij in het vuile water en had bij de eerste greep succes. Druipend van het water en de modder bracht hij kleine Jetze Cor naar zijn moeder. Hulde aan oom Bert. (dit betekent, dat Nederland dit jaar aan goederen, diensten en kapitaalver keer voor dit bedrag méér aan het buitenland zou verdienen dan het bui tenland via onze invoer aan ons). Hoe bitter is de ontgoocheling. Geen positief, maar een negatief saldo van. vier honderd miljoen, zo schat de regering nu. Een tegenvaller dus van liefst van achthonderd miljoen gulden. Voor een deel speelt de mond- en klauwzeer- epidemie een rol. De schade aan de vleesexport geeft op de betalingsbalans een nadelig effect van tweehonderd miljoen gulden. De uitvoer van fabri katen loopt ook terug met honderd miljoen gulden. De grote slag is gestreden. Althans voorlopig. Regering en parlement zjjn het eens geworden over de loon- en prijspolitiek, die dit jaar gevoerd moet worden om de voorthollende inflatie te stuiten. Iedereen zal z(jn steentje moeten bijdra gen. De werknemers door een soms geringere loonsverhoging dan waarop zij hadden gerekend, het rijk door veel minder uit te geven dan weed voorgesteld bij het indienen van de begroting 1966 in september vorig jaar. Het prijsbeleid wordt veel strenger om te voorkomen, dat de geschiedenis zich herhaalt en de prijzen opnieuw, zoals in de laatste drie maanden, omhoog schieten. De Gaulle en Erhard maken het elkaar bijzonder moeilijk met de Franse troe pen in Duitsland. De Gaulle heeft en kels maanden geleden aangekondigd, dat de bijna 70.000 man met ingang van 1 juli onttrokken zullen worden aan het opperbevel van de N.A.V.O. Hij is be reid de troepen daar te laten op basis van het bezettingsstatuut. Maar Bonn erkent daarvan de geldig heid niet langer en heeft in een nota aan Frankrijk zich bereid verklaard te onderhandelen over een accoord, mits de Franse troepen ook in vredestijd op de een of andere manier gecoördi neerd blijven met de- geallieerde troe pen. Dat Is volgens De Gaulle een voortzet ting van de verfoeide integratiepolitiek in de N.A.V.O. Hij wil niet onderhan delen op deze basis. Eerst moet Bonn maar eens zeggen of het de Franse troepen wil houden of niet. Als het ja heeft gezegd, kan men pas over de de tails gaan praten. Maar Bonn wil dat helemaal niet zeggen omdat dat zijn onderhandelingspositie verzwakt. Het is slechts bereid te zeggen, dat het de Franse aanwezigheid prettig vindt, mits de taken gecoördineerd worden. Zo draaien beide landen om elkaar heen. Bonn heeft er alle belang bij de kwes tie wat te rekken, want dan moet De G-aulle, als de datum van 1 juli geko men is, zelf de knoop doorhakken. De Gaulle dringt op haast aan, want dan moet er bij Bonn als eerste het hoge woord uit. Bovendien wil De Gaulle we ten waar hij aan toe is wanneer hij vol gende maand naar Moskou gaat. Van de Amerikanen komt enige druk op De Gaulle. Zo heeft Washington ge weigerd Parijs een zeer ingewikkelde computer te leveren, die nodig is voor de moeilijke berekeningen bij de ver vaardiging van een waterstofbom. Washington heeft bovendien de gehei me accoorden betreffende de Ameri kaanse bases in Frankrijk gepubliceerd waaruit blijkt, dat de Gaulle het recht niet heeft deze verdragen eenzijdig op te zeggen. het zich tegen elke versterking van het pact van Warschau zal verzetten. In Finland heeft men na maandenlan ge onderhandelingen overeenstemming bereikt over een nieuwe regering. Bij de verkiezingen van 20 maart had den de sociaal-democraten een belangrij ke overwinning behaald en hen is de taak van de kabinetsformatie ten deel gevallen. De moeilijkheid daarbij was, dat de verslagen agrariërs niet samen met de sociaal-democraten In zee wil den gaan en vooral ook, dat president Kekkonen er op aanstuurde een zo breed mogelijke regering tot stand te laten brengen, waarin ook de commu nisten weer vertegenwoordigd zouden zijn. Daar voelden de z.g. burgerlijke par tijen niet voor. De sociaal-democraten, die vele jaren onder druk van Moskou uit de regering waren gehouden, waren bang, dat een weigering van hen met de communisten samen te werken, kwaad bloed in Moskou zou zetten, net op het ogenblik, dat de Russen hen weer wat vriendelijker gezind werden. De nieuwe coalitie bestaat nu uit sociaal democraten, agrariërs, communisten en de kleine dissidente socialistische partij. Als gewichtsheffer (zwaar, middel, licht?) fungeert Johan Mulder, el ders J. M. A. Mulder genoemd. De P.v.d.A. zegt dat het Boschma moet zijn. De a.r. dient zich aan als Evan gelische partij, de c.h.u. legt de band tussen politiek en geloof (stadhuis en kerk). De één zegt stem déze lijst, de ander: zó stemt u goed. Zou de we aan al onze folders gehoor ge ven (het zijn immers allemaal béste partijen, beste mensen, sterke frac ties, bekwame raadsleden, ervaren stadsbestuurders enz.) dan deden we het fout, want één folder verklapte: U mag m-aar één hokje rood maken. We zijn benieuwd. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. De Bismarck vergaan. Het schip werd door Engelse luchttorpedo’s getroffen. Het laatste sein was: Schip niet manoeu- vreerbaar. Wij strijden tot de laatste gra naat. Leven de Führer. Roemenië wordt wel het Frankrijk van Let Oostelijk blok genoemd, omdat het een koers onafhankelijk van Rusland wenst te sturen. Het heeft zich enkele jaren geleden al niet neergelegd bij de Russische plannen voor economische werkverdeling, die Roemenië een voor namelijk agrarische rol zouden hebben gegeven. Begin mei heeft Ceaucescu, de secretaris-generaal van de partij, een lange rede uitgesproken, waarin hij het een anachronisme noemde, dat vreemde troepen op het grondgebied van andere landen stonden waarmee hij duidlljk zin speelde op de Russische divises in Oost- Duitsland, Polen en Hongarije, waarvoor Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Ilindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Arbeid en Anti-Revolutionairen) het met de regeringsplannen wel eens zou- L.en worden. Daarmee leek een crisis uitgesloten. Eén ding is nu op een harde manier duidelijk geworden: Nederland is geen sprookjesland, waar alles maar kan. De welvaartspot kan niet straffeloos worden leeg gezogen zonder dat daar wat tegenover staat. Naast de sterk gestegen prijzen (het indexcijfer liep op van 123 in december 1965 tot 131 in april van dit jaar), de dreigénde overschrijding van de „gevarenzone" (zeven percent) voor de lonen, wees nog een andere ontwikkeling op de las tige economische situatie: de betalings balans. Begin van dit jaar werd nog vreugdevol vastgesteld, dat er dit jaar wel een gunstig saldo kon worden be reikt van vierhonderd miljoen gulden Gy»bert - om froed en from gol en goed •eit 6a hjcedt Het haantje van de toren der Geref. kerk werd onder handen genomen door schilder M. Conradi, het kreeg een huid van bladgoud. Donderdag zou hij weer op de toren prijken. Het gevecht is voorbij. Tenminste voorlopig. Het klinkt wat wonderlijk. Maar men zou te optimistisch zijn als men denkt, dat de politieke problemen nu zijn opgelost. Het lijkt eerder op een uitstel. Niet elk uitstel betekent echter afstel, zoals het spreekwoord ons braaf voorhoudt. Regering en Kamer zijn het alleen eens geworden over het beleid op dat mo ment, in het jaar 1966, Vtok achter de deur staan de grote beslissingen voor 1967, die in september, op Prinsjesdag, naar buiten moeten komen. In alle partijen is men het slechts over één ding eens: dat bij het vastleggen van dit beleid opnieuw grote moeilijk heden dreigen. De regering heeft in principe besloten de overheidsuitgaven voor 1967 te handhaven op het niveau van dit jaar. Dat wil zeggen; in per centages van het nationaal inkomen, zodat het bedrag in geld opnieuw aan zienlijk zal toenemen. Om dit mogelijk te maken zal de regering weer nieuwe offers moeten vragen. Wanneer de eco nomische situatie niet of nauwelijks verandert, zal het opnieuw nodig zijn indirecte belastingen te verhogen en de lonen streng in de hand te houden. Volgend jaar mei zijn er weer verkiezin gen, ditmaal de belangrijkste voor de Tweede Kamer. Met dat voor ogen is het, zo zegt men in de partijen zelf, heel erg onwaarschijnlijk, dat men erg offervaardig zal blijken te zijn. Het kabinet heeft nu een duidelijke keus gemaakt. Het laat een deel van het eigen ambitieuze programma varen ten bate van de loonsverhoging. In voor uitstrevende politieke kringen binnen de regeringspartijen is men daarover stilletjes wat teleurgesteld. Het kabinet-Cals kondigde zich zelf im mers aan als progressief (is: vooruit strevend). Het programma was er ook naar: een sterke stijging van de over heidsuitgaven om meer wegen, huizen en scholen te kunnen bouwen. Met als onvermijdelijk alternatief het vragen van meer offers aan het individu ten bate van de gemeenschapsvoorzieningen het lelijke woord waarmee men ge meenschappelijke zaken als wegen en huizen aanduidt. Die offers kregen ge stalte in een verzwaring van de indi recte belastingen (duurdere sigaretten, benzine, dranken en luxe artikelen). Het is nu gebleken, dat die offers niet genoeg waren. Had het kabinet nu het programma toch willen doorzetten, dan had het een nieuw en misschien zwaarder offer moeten vragen: een af zien van een loonsverhoging. Want én hogere staatsuitgaven én hogere particuliere bestedingen (meer loon, dus kan er meer gekocht worden) gaan in de hui dige economische situatie niet samen. Dit extra offer heeft de regering (en de meerderheid van de regeringspar tijen) niet durven vragen. Ongetwijfeld heeft hierbij ook de uitslag van de jong ste (staten)verkiezingen een rol ge speeld. Plus het feit, dat volgende week woensdag de gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. Het zou ook wel bij zondere grote moed vereisen om zo vlak voor de stembusgevechten met een bij zonder impopulaire maatregel te ko men. De liberale oppositie juicht nu. Natuur lijk niet helemaal ten onrechte. De WD heeft steeds gezegd, dat het niet alle maal tegelijk kan. Tenminste niet in het geval dat, zoals nu, de regering en de partijen, waarop zij steunt, niet nog meer offers wagen te vragen. Het brengt de regeringspartijen in een zeer moeilijke positie. Want hoe moeten zij deze ontwikkeling duidelijk maken aan het meer vooruitstrevende deel van haar aanhang? Een aanhang, die ove rigens een flinke minderheid vormt, doordat tenslotte de vakbeweging heeft gekozen voor een loonsverhoging in plaats van voor de gemeenschappelijke voorzieningen. En nu heeft hij de stap gewaagd om zijn gezag te doen gelden. Niet alleen in het Noorden, maar ook verder, door zijn verklaringen, dat hij na de verkie zing van de grondwetgevende vergade ring er nog niet aan dacht terug te treden. De boeddhisten hebben hem al van verraad beschuldigd en de beto- gings-activiteit in Saigon is de laatste dagen weer toegenomen. Maar Ky rea geert met ijzeren vuist, zoals hij ook in het noorden met ijzeren vuist de re bellie van het eerste legercorps, bovendien niet eensgezind is, aan het onderdrukken is. De opstandelingen, die zich in pagodes hebben verschanst, hebben al om onderhandelingen ver zocht, maar Ky is nog niet van zins daarop in te gaan. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat Ky’s positie krachtiger zal zijn ge worden, maar dat de wijze waarop hij dit heeft bereikt, tegelijk zijn onder gang doet voorspellen. Hij zal moeten blijven regeren met harde, dictatoriale middelen, die de ontevredenheid aan wakkeren, en daardoor zal eens geluk ken, wat de boeddhisten door slechte organisatie en onvoldoende voorberei ding nu niet is gelukt. half acht in het Gebouw aanwezig te zijn. Wij rekenen vooral ook op Allingawier! Na afloop van de wed strijd is er een grote polonaise voor iedereen. Slechte beurt. Arum’s bevolking werd weer doorgelicht op t.b.c. Het aantal opgeroepenea was 788, waar van 543 opkwamen. Om verschillen de redenen waren er 187 die niet be hoefden in verband met verplichte doorlichting van bedrijf etc. Er wa ren 19 onwilligen, dit is 19 te veel. Niet meewerken is dom, beschamend, onverantwoordelijk en gevaarlijk. Bovendien verliest het onderzoek daardoor veel waarde. Wolkom freugde. De Witmarsumer dorpsbode ,De Koepel’ is grotendeels gewijd aan Gysbert Japicx. O.a. wordt het lied .Wolkom freugde fan ’e wraid’ afgedrukt. ,De Schakel’ het dorpsblad van Ex- morra-Allingawier, blijft niet achter en doet hetzelfde. Het .Bibliotheek- nieuws’ uit hetzelfde dorp doet er nog een schepje bovenop door ook de volgende coupletten te geven. Bedankt. De netto-opbrengst van de koekactie voor de Longerhouwster toren bedraagt f 4195,15. Een ieder, die er aan meegeholpen heeft dit be drag bijeen te krijgen, hetzij als ,su- teler’, chauffeur en niet te vergeten de ca. 8000 afnemers, worden na mens de restauratiecommissie heel hartelijk bedankt. Het was enorm. Botsing op bruggetje. Tussen Wels- rijp en Baijum bevindt zich een brug getje dat net iets te smal is om twee auto’s gelijkertijd door te laten. Dit ondervonden vorige week de heren Age Jellema, ongeveer 28 jaar, schil der te Welsrijp en zekere J. Nagel uit Minnertsga, met het gevolg, dat hun wagens elkaar raakten en te gen de brugleuning werden gedrukt. Onfortuinlijke bestuurders kwamen er zonder letsel af, wagens liepen averij op, politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. In Danang, in het Noorden van Zuid-Vietnam, is maarschalk Ky, de premier van Zuid-Vietnam, in een ingewikkelde krachtmeting verwikkeld. Hij heeft vo rige week troepen per vliegtuig overgëbracht naar deze stad, die sinds maart in handen is van een half-opstandige groepering van officieren en boeddhisten, die niets anders eisen dan het aftreden van Ky. In april had Ky al troepen gezonden, maar deze zyn niet verder dan het vliegveld gekomen, doordat Ky de grote stap toch niet aandurfde. Hij wilde toen eerst een wapenstilstand sluiten met de boeddhistische krachten in Saigon en dat deed hij door verkiezingen binnen vijf maanden en de vorming van een burgerlijke regering te aanvaarden. Hij heeft toen tijd gekregen om zich wat te consolideren. kS5s - - WWW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1