Verkiezingen om plaatselijk belang Over de kosten van ’t Engelse Rijnleger Coaster zat vast bij Workum hark sjoch In Roermond 4 k.v.p.-lijsten en Gysbert Japiks d VRIJDAG 3 JUNI 19ó<$ 105e JAARGANG No. 42 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes 1 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS DE PRESIDENT IS VERMOEID Landbouw. het landbouwpolitiek Zeeliedenstaking. Vietnam. Volksfront. Maleisië. Nigeria en Oeganda, begrotingstekort. Het Got ziens, dit was Hark en Sjoch. Washington: President Johnson Is vermoeidDo eerste burger van de V.S. heeft zorgen, protestsongs ten spijt. Een verborgen camera heeft hem ge snapt aan zyn bureau in het Witte Huis. Advertentieprijs: 16 cent per mm ingezonden mededelingen dubbel urief Contractprijzen op aanvraag De gemeenteraadsverkiezingen, zoals die woensdag z(jn gehouden, hebben veelal weinig invloed op de landspolitiek. Daarvoor heeft deze stembusstrijd vaak te veel plaatselijke belangen als inzet. Met name een grote party als de Katholieke Volkspartij komt er bij gemeenteraadsverkiezingen wat bekaaid af. De oorzaak hiervan is, dat in het Zuiden, het hechte bolwerk van de K.V.P., deze meerder heidspartij zich opsplitst zodra het gaat om het samenstellen van gemeentelijke besturen. Plaatselijke belangengroepen die, als het om de Tweede Kamer gaat, schouder aan schouder achter de K.V.P. staan bestrijden elkaar op leven en dood. Nog een morgenwens werd rondge zonden door H. Boschma, no. 1 van lijst 1 (er stond niet bij van welke partij). De zusters van .Bloemkamp’ vonden dit kaartje bijv, ’s morgens op hun ontbijttafel. Wie is de in sluiper geweest? Ik heb haast, zei een stemmer te Bolsward. Zyn haast was zo groot, dat hij het biljet zó in de bus wierp en zich geen tijd gunde het in te vullen. Geen één goed, schreef met rode let ters een ander over het biljet, dat daarmee ongeldig werd. Als dat waar is, staat het er met Bolsward droe vig voor. morgen, morgen, morgen, Goeden Goeden Goeden morgen, morgen, morgen, Geen Boerenparty deed te Bolsward mee en toch komt er een boer in de raad. Nu de fractieleider van de k.v.p. wegens zijn eervolle benoe ming tot burgemeester, geen raads lid kan worden, wordt de gedunde fractie versterkt met de heer S. N. Galema, aangeduicj als agrariër. Voorkeurstemmen waren er te Bols ward weinige. De meeste kreeg S. Palstra (k.v.p.). Ook dokter J. van der Linde en mej. B. van Minnen (beide c.h.u.) kregen er enkele. Na 3 uur kwam als een lopend vuur tje de benoeming van burgemeester J. M. A. Mulder af. Werden er eerst in de pauzes op tal van stembureaux sterke verhalen verteld, nadien ging het gesprek veelal over de nieuwe burgervader, de komende wethou- dersverkiezing enz. Verveeld heeft niemand zich. voelde, maar geen regeringscrisis wenste om de regering nog eens een kans te geven. Aan moed heeft het de regering bij dit debat niet ontbroken. Veel socialisten zullen ongetwijfeld handenwringend ge luisterd hebben naar hun partijman, mi nister Anne Vondeling, die de porte feuille van financiën beheert. Vorig jaar september zorgde deze be windsman voor een verrassing door bij het presenteren van de miljoenennota in de Tweede Kamer anders een knus onderonsje zonder enige politieke bete kenis strijdvaardig te verkondigen, dat de kraan niet meer mocht lekken. Dezelfde minister moest nu toegeven, dat de begroting inmiddels met bijna een miljard gulden is overschreden. Het was slechts een kleine pleister op de grote wonde, dat een deel hiervan voor vetantwoording komt van de vorige re gering, die volkomen verkeerde ramin gen opstelde voor de stijging van de onderwijsuitgaven. dezelfde problemen als de Engelsen wor stelen (en bovendien hun troepen in Vietnam nodig hebben), moeten de Duit sers ook al materialen in Amerika gaan kopen. Hun behoefte is echter geringer dan wat Amerika zou willen leveren, zo dat Engeland helemaal in de knel komt. Dat wat het economische en militaire betreft. Al te weinig lijken de Engelsen rekening te willen houden met het intern Europese belang van de aanwezigheid van hun troepen in Duitsland. Wanneer zij zich uit Duitsland terug dreigen te trekken, wordt het voor Erhard uiterst moeilijk aan de eisen van De Gaulle het hoofd te bieden, hetgeen tenslotte zal leiden tot een groeiend Duits nationalis me in De Gaulles voetsporen. Onple zierig doet in dit opzicht ook het bericht aan, dat 44 van de 100 Amerikaanse se natoren voelen voor een uitdunning van de Amerikaanse troepen in Duitsland tot een zuiver symbolische macht Uit het Engels-Duitse overleg is verder naar voren gekomen, dat Brussel wel de nieuwe zetel van de NAVO zal worden wanneer Parijs wordt verlaten. Wapenstilstand Engeland-Irak. Bagdad zou capitulatie hebben aangeboden. Wefdum won de premie op de 45e Bonds- partij te Franeker. To keap in Molkfear Burchwert-Boalsert To bifreegjen by E. Bootsma, Altenburg Boalsert. De verhuring van zitplaatsen In de Herv. Kerk te Parrega bracht ruim 100 gulden meer op dan vorig jaar. Leer haar kennen de fiere beweging met jong bloed in de aderen: Arnolds Meijer’s Nationaal front. Elke maandagavond in de Martinikerk orgelbespelingen door de heer A. Alt. De speeltuin op het Oordje wordt zater- dag 7 juni geopend. Nu is het tijd een hoolkist aan te schaft fen. Huisvesting van Rotterdamse kinderen in Bolsward en omgeving. Abonnementsprijs t 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSiNGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstiaat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 o£ 2335 (05157) Een stembureaulid dat aan een ver mageringskuur doet, voerde suiker klontjes aan jeugdige gasten, die met pa of ma mee mochten te stem men. le week jnnl 1941 Klap deed een stemmer en klapte daarmee het deksel op de gleuf van de stembus. Tot overmaat van ramp had de voorzitter zich juist op dit moment (met de sleutel op zak) even verwijderd. Het euvel was ech ter spoedig verholpen. Een bevredigende ontwikkeling is de toe nadering, die Indonesië op het ogenblik zoekt tot Maleisië, dat sinds enkele jaren het doelwit was van de scherpe aanval len van president Sukarno. Diens con- frontatie-politiek was gericht op de on dergang van Maleisië, dat bestond uit Maiakka, Singapore en de voormalige Engelse gebieden op Borneo, evenals trouwens de Filippijnen belangstelling voor hadden. Deze week is Malik, de In donesische minister van buitenlandse za ken, in Bangkok besprekingen met zijn Maleisische collega begonnen, maar de week daarvoor heeft ’n militaire vredes- delegatie van Indonesië al een bezoek gebracht aan de hoofdstad van Maiakka, dat na uittreding van Singapore uit Ma leisië, het kernland is van de federatie. Opmerkelijk is ook, dat Malik heett mee gedeeld, dat Indonesië niet staat op een volksstemming in Noord-Borneo, zoals Sukarno nog steeds had gedaan. Het is een prettige ontwikkeling voor Maleisië en het geeft de buitenwereld wel enig in zicht in de afnemende invloed van Sukar no. Byna volledige overeenstemming van inzicht hebben bondskanselier Erhard en premier Wilson bereikt bij het bezoek van de Westduitse bondskanselier aan Lon den. Het voornaamste punt van gesprek was de N.A.V.O. Wilson was het met Erhard eens, dat de Franse troepen, die zowel Londen als Bonn toch wel in Duits land wil houden (Erhard heeft het na zijn terugkeer in de Bondsdag nog eens ge zegd), geen geprivilegieerde positie mogen innemen. Dat betekent, volgens de geldende opvatting, dat zij een plaatsje moeten vinden in het geïntegreerde stelsel waarvan De Gaulle niets weten wil. Begin juni zal het overleg tussen Bonn en l'arijs over deze kwestie worden geopend. In Finland is nu een regering gevormd, bestaande uit sociaal-democraten, boe rencentrum, linkse socialisten en com munisten, die hiermee voor het eerst sinds 1948 weer zitting in de regering hebben. Het verschil met 18 jaren ge leden is, dat de communisten nu geen sleutelposities in het kabinet innemen. In Zuid-Vietnam is de rust nog steeds niet weergekeerd. In het noordelijk deel van het land, waar de week tevoren maarschalk Ky met parachutisten de op standige beweging in zijn leger en bij de boeddhisten in de stad Da Nang de kop heeft ingedrukt, heeft de voornaamste stad Hué zich nog steeds aan het gezag van Saigon onttrokken. Een zeer beden kelijk verschijnsel is, dat de betogingen een steeds uitgesprokener anti-Ameri- kaans karakter krijgen. K.V.P.voorzitter en -woordvoerder mr. Aalberse, dat de K.V.P. de moties van de V.V.D. en C.H.U. verwierp omdat dit „politieke moties” waren. Sinds wan neer mag in de Tweede Kamer een mo tie geen politiek karakter hebben? Het leek er op alsof mr. Aalberse wilde zeg gen, dat de K.V.P. iets voor de moties Verloren en gevonden. Na 38 Jaar is te Blauwhuis de trouwring terugge vonden van mevr. Suzanna Siemen- sma-Brouwer, thans te Franeker. Mevr. Siemensma is thans 72 jaar oud. De ring werd gevonden door de heer Tj. Kloosterman. Om de belangen van verschillende lands delen zoveel mogelijk te beschermen neemt men vaak zijn toevlucht tot de zogenaamde federale oplossing, die elk gebied een zo groot mogelijk zelfbestuur laat. Maar heel snel komen dan, vooral in de moderne tijd, die met grotere een heden rekent, krachten in werking, die het centrale gezag bevorderen. Twee re cente voorbeelden van deze ontwikkeling hebben wij vorige week kunnen zien in Afrika, waar twee federatieve staten vervangen zijn door staten met een cen traal gezag. In Nigeria, het grootste land van Afrika, heeft de legerleiding, die sinds enige tijd aan het bewind is, de au tonomie van de provincies opgeheven en in Oeganda heeft de centrale premier Obote door een aanval op het paleis van de kabaka (koning) van de voornaamste deelstaat Boeganda het laatste spoor van federalisme uitgewist. Le kabaka heeft zich overigens in het buitenland in vei- 'igheid k muien, stellar. Zilveren anjer voor „Omke Romke”. Op 23 juni zal prins Bernhard te Am sterdam weer een zilveren anjer uit reiken aan drie Nederlanders, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel gebied. De on derscheiding valt dit jaar o.a. ten deel aan mr. Romke de Waard te Badhoevedorp als deskundige op het gebied van carillons en draaiorgels, in het bijzonder als initiatiefnemer van het unieke, te Utrecht gevestig de, museum „Van Speldoos tot pie rement” en peetvader van ons aller „Omke Romke”. Toch was het moment niet slecht om landelijke vraagstukken te laten mee spelen. Vorige week woensdag, precies een week voor de verkiezingen, heeft de Tweede Kamer het marathondebat gehouden over de loon- en prijspolitiek. Het ging o.a. om de door de regering afgekondigde loonstop en de verstevigde controle op de prijzen. Dat althans stond in de nota. De hoofdzaak werd echter vooral de hoogte van de staats uitgaven. Dat was het aanknopingspunt dat de oppositie had om het regerings- bastion te bestormen. Via de uren durende televisie-uitzen- ding heeft ieder kunnen volgen (het zou wel eens interessant zijn om aan de hand van een kijkersonderzoek te weten wie er werkelijk heeft gekeken) hoe die aanval mislukte. De regeringspartijen vormden een hecht bolwerk rond de regering. Het duide lijkst bleek dit uit de uitlating van de De oudste stemmer was wellicht de heer R. Teerenstra, geboren in 1870, oud-stadsnachtwaker. Hij is in zijn 96ste. Als de raad over vier jaar weer moet worden gekozen, zal hij bij leven en welzijn in zijn 100ste zijn. Er zit nog weinig schot in de Engelse zeeliedenstaking, die half mei is uitge broken toen zeelieden en reders het niet eens konden worden over de eis van de zeelieden de werkweek van 56 tot 40 u. te bekorten met behoud van loon. De re ders wensten de overgang geleidelijker. Voor de economie van het land is het een niet ongevoelige klap en de regering heeft al de noodtoestand afgekondigd, waardoor er eventueel maximum prijzen voor levensmiddelen kunnen worden vastgesteld. Verder heeft de regering een hof van onderzoek ingesteld, waarvan de uitspraak wel niet bindend is, maar dat toch, zoals vaker is gebleken, een derge lijk gezag heeft, dat de partijen zich aan de bevindingen ervan houden. Dat de staking nog een week of twee na pink- steren zou voortduren wordt algemeen aangenomen. Zondagmorgen geraakte de kustvaarder „Scheldeborg” geladen met hout varende van Kornwerderzand naar Kampen bul ten de vaarroute en liep op het zand vast ter hoogte van Workum. Er werd om sleepboothulp gevraagd. De sleepboot .Dieson’ van Staveren, kapitein D. Snoo- dijk sleepte de coaster, die een diepgang had van 3.10 meter, vlot. De .Dieson* zette reeds koers naar Staveren, toen de „Scheldeborg’ voor de tweede maal om assistentie vroeg, daar het schip weer vast zat. Het gelukte de „Dieson” om de coaster in diep water te krijgen waar de „Scheldeborg” voor anker ging om Pinkstermaandag zijn onderbroken reis voort te zetten naar Kampen. Wie de lange lijst van partijen ziet, die bijvoorbeeld woensdag in het Limburg se naar de gunsten van de kiezer din gen, krijgt direct de neiging een eigen katholieke oecumene dringend noodza kelijk te vinden. Om enkele voorbeelden te geven: In Roermond hebben de ka tholieke bewoners van vier wijken elk hun eigen partijtje gesticht. Het stem biljet vermeldde daar woensdag dan ook en de lijst katholiek Roermond-stad en katholiek Roermond-Oost en katholiek Roermond-Maasniel en katholiek Roer- mond-Kapel/Kemp. Op één punt konden Erhard en Wilson i aangezien de Amerikanen met ongeveer nog geen overeenstemming bereiken: de betaling van de Engelse troepen in Duits land. Deze kosten Engeland ongeveer 900 miljoen gulden per jaar in marken, d.w.z. buitenlandse betaalmiddelen, waar Engeland bijzonder krap in zit. Het heeft zelfs een aanzienlijk tekort op zijn beta lingsbalans. Voor ongeveer tweederde krijgt Engeland hiervoor een tegemoet koming van Bonn, maar de Engelse be- tallngsnood is zo hoog, dat Engeland nog minder buitenlandse munt uit zijn potje wil zien wegvloeien. Daar komt bij, dat het het gevoel heeft, dat de troepen in Duitsland in de huidige politieke si tuatie niet meer zo dringend nodig zijn, zodat dit het eerste terrein zou kunnen zijn voor bezuinigingen Duitse aankopen in Engeland zouden voor compensatie kunnen zorgen, maar Gytbcrt - otb froed en front gol en goed geil 6s hjoed: Van wanten. Op één stemtafel pronkte een groot deel van de dag een suède want (handschoen), die was blijven liggen bij de verkiezingen van de Prov. Staten. Mevrouw Jorna was weer de eer ste, Kwart voor 8 meldde zij zich al. Trouwens sommige oudjes waren ’s morgens half vijf rl op. Zoals men zich zal herinneren hebben de Zes van de E.E.G. - kortgeleden over eenstemming bereikt over een gemeen schappelijke landbouwpolitiek. Van Duit se (en andere) zijde was daaraan de voorwaarde verbonden, dat een gemeen schappelijk standpunt bij de onderhande- lingen over de Kennedy-ronde bereikt zou worden. De bedoeling van deze Ken nedy-ronde, waarover in Genève door nagenoeg alle landen van de wereld wordt onderhandeld, is de invoerrechten over de gehele wereld te halveren. De Ei, ei! De heer Bosma vond op een landreed bij Wolsum een bebroed nest eieren van de „stranljip” (scholek ster). Hij rijdt er telkens met zijn groenteauto overheen. Het dier broedt lustig door. Goeden Goeden Goeden Goeden morgen. Zeven goede wensen van de k.v.p. vond de fractievoorzit ter van de c.h.u. ’s morgens op de deurmat, allemaal met het verzoek toch k.v.p. te stemmen. Hij heeft 't desalniettemin niet gedaan. Wie vindt het dan vreemd, dat dit jaar eindelijk ook een partij, die zich „De Neutralen” noemt, deelnam? Sittard be zat een Katholieke Democratische en 'n Katholieke Stadspartij, Heerlen de Ka tholieke Belangengemeenschap, Hoens- broek de Katholieke Vernieuwingsgroep, Roosendaal de Katholieke Werknemers, de Katholieke Unie, de Katholieke Voor uitstrevende Partij en het Katholiek Centrum. De confessionele partijvorming vormt in het Zuiden nog lang geen probleem. Eigenlijk zijn de gemeenteraadsverkie zingen toch wel aardig. Veel leuker dan die voor de Tweede Kamer. Bij de laat ste gaat het om zware politieke vraag stukken, waar de arme kiezer ook geen raad voor weet. Bij hef samenstellen van de gemeenteraad gaat het om de vraag stukken, die dag in dag uit op de eigen stoep zichtbaar zijn. Geen wonder, dat je de zware landelijke tegenstellingen dan wel eens wilt vergeten. (Woensdag kwamen in een Zuid-Hollandse gemeen- is de Partij van de Arbeid en de Volks partij voor Vrijheid en Democratie sa men met één lijst uit. Twee groter vij anden zijn in de landspolitiek niet te vinden). De grote partijen zien ook wel in, dat het in stelling brengen van al zware geschut echt geen zin heeft. De Partij van de Arbeid liet het afgelopen Pinksterweekeinde boven het drukke Scheveningse strand reclame-vliegtui- gen heen en weer vliegen met de leus: „PVD/JA”. In een klein stadje in Holland kwam de Katholieke Volkspartij met een stencil, dat het nu maar eens uit moest zyn met de late postbestellingen en dat de gemeente maar meer mensen in dienst moet nemen om een goede bestelling van de dagelijkse brieven te waarborgen. Zo'n actie lijkt, als het om de gemeen ten gaat, veel meer resultaat te zullen hebben. De uitslag van de verkiezingen is op het moment, waarop dit wordt geschre ven, nog niet bekend. Ongetwijfeld zul len aan de hand van de cijferreeksen wel weer de nodige conclusies voor de landspolitiek worden gemaakt. Hebben de regeringspartijen verloren, of heeft alleen de Partij van de Arbeid een knauw gekregen? Zitten de libera len en de Christelijk Historischen slech ter dan bij de vorige verkiezingen? Het zijn vragen, die door knappe poli tieke koppen weer beantwoord zullen worden. Veelal moeten de antwoorden met een korreltje zout worden genomen. Het zou alleen kunnen als de verschui vingen werkelijk groot zijn zoals bij voorbeeld bij de jongste verkiezingen. Een herhaling van deze politieke aard verschuiving verwachtte echter vóór woensdag in feite niemand. Wa ca ontfinzen het goe gave In litse róastigje, In bruwektse naet Hy libbet ruwg in onbeschave. Fransen voelen daar niet zo veel voor en na een aanvankelijke weigering zelfs over de landbouw in de Kennedy-ronde te praten, bemoeilijken zij nu totstand koming van een standpunt van de EEG ongetwijfeld in de hoop, dat de onderhan- delingen zullen mislukken. Toen eind mei de ministers van land bouw bij hun overleg in Brussel nog geen stap verder konden komen, is mi nister Biesheuvel zeer boos geworden en heeft hij zijn Franse collega voorgehou den, dat die door zijn weigerende hou ding de overeengekomen gemeenschap pelijke landbouwpolitiek in gevaar brengt. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 42

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1