Vijfde orgelimprovisatieconcours 1966 te Bolsward Avond-vierdaagse 1966 I I en Winnaars waren Jan Weimers Jan Jansen Gysbert Japiks t i il 105e JAARGANG No. 43 DINSDAG 7 JUNI 1966 S’ Fan de Martinytoer 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden halster stimu- leerd jongveekeuringen Verschijnt DINSDAGS en VR||DAGS Advertentieprijs: 16 cent per mm 4 d Het concours. H»T« Prijsuitreiking. Laten wij er weer een echt Bolswards feest van maken! ra M. J. A. van der Heide. 'ESSSBSBS SH Engelse troepen rukken Syrië binnen. Tj de J. Uitgave: A J. OSINGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Te koop gevraagd een gebruikt pak kle ren, flinke maat, geen zwart. Gevraagd een vrijgezel voor ongeveer 10 weken. J. Reitsma te Exmorra. Broodprijzen moeten op de bakkerskar ren duidelijk zichtbaar zijn. Levenswijsheid van Duitse dichteres: Heb alle mensen lief, maar wees een moeder voor wie lijdt. Grasmaaiers en Hooiers: zondag 15 juni in Ons Gebouw van 26 uur N.T. voor jullie opengesteld. Hopelijk gaan wij van deze intocht weer een groot feest maken met vlaggen, muziek en bloemen. Vooral dat laatste, want een bosje bloemen dat aan de wandelaars wordt uitgereikt, is voor hen een huldeblijk, dat blaren en vermoeid heid doet vergeten en van de laatste kilometers door de stad een ware zegetocht maakt. Jong en oud kunnen weer genieten van de prachtige routes, die door de organisatoren zijn uitgezet in en rondom Bolsward. Zaterdagmiddag a.s. om half vijf kunnen wij de tippelaars, na vier tochten, aan de eindstreep verwachten. De Burgemeester van Bolsward, J. VISSER, L.-B. De eerste etappe hiervan had plaats op het koororgel, waarop de koraal-im- provisatie uitgevoerd moest worden. De opgave, dit jaar gecomponeerd door prof. Hendrik Andriessen te Nijmegen, omvatte harmonisatie van koraalmelo- die en variaties op dit thema. Volgens een voor de jury uiteraard geheim ge houden loting, traden achtereenvolgens Adam Waasdorp (Hoofddorp), Jan Jan sen (Ermelo), Anco Ezinga (Haren) en Jan Weimers (Katwijk aan Zee) op. Liet ’t koraal aan duidelijkheid te wen sen over, zijn variaties getuigden van bravoure. De compositie van Jansen was geheel de moderne richting (ex pressionisme) toegedaan, waarbij van de partita een grote stuwkracht uit ging. Ezinga speelde een vlotte harmo nisatie, in z(jn variaties betoonde hij zich simpel bewogen met de finale als fantasierijk# climax. Weimer’s registra tie blonk uit door helderheid: koraal zo doende stijlvol, partita naast meditatie ve elementen met zijn fugatische opbouw uit de verf komend. De jury wees Jan Jansen als prijswin naar aan. Ik ken Weimers de tweede plaats toe. De grote st(jd. Als intermezzo voor de grote strijd trad de Cantorij van de Nieuwe Kerk te Gro- De frjuenscliip reeket oan ’t forkadjen Oon ’t kluynjen, klomjen, oan ’t foradjen, Wenneerse naet wirt onderhaden. Abonnementsprijs I 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Telcf. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De marechaussee brigade van Makkum (commandant de opperwachtmeester E. Hiemstra) verplaatst naar Bolsward. De kazerne wordt voorlopig ondergebracht in een herenhuis aan het Hid Heroplant- soen. Vermoedelijk zal in het nieuwe uit breidingsplan tegenover het Laag Bol werk wel een nieuwe kazerne beschik baar komen. O O O o o o o o o o ■J o o o o o o Gedurende het nu volgende beraad van de jury, bestaande uit de prominente musici Cor Kee, Albert de Klerk en Johan van Dommele, gaf de Cantrolj wederom blijk van bewonderenswaar- dige prestaties, met name in hedendaag se improvisaties van Strohbach en De- vid. Na bekendmaking van reeds genoemde prijswinnaars had in het Stadhuis voor een select gezelschap dc officiële prijs uitreiking plaats. In zijn rede stelde Ds. H. Kreb, de voor zitter van het Orgelcomité, het eerste lustrum van het concours in de schaduw van het 100ste van de Martinikerk, die in 14461466 gebouwd is. Hij gewaag de, hoe verheugend het is, ondanks het feit, dat de maanden van organisatie Cape Kennedy: De twee astronauten van de eerst uitgestelde Gemini-9 vlucht Eugene Ceman (1.) en Thomas Stafford bekijken de maanfoto’s die door de tv. camera’s van de Surveyor naar de aarde gezonden zijn O O O O u O Zaterdagmiddag 4 juni kon Bolsward, de orgelstad van het Noorden, zich weer verheugen in de belangstelling van hen, die de improvisatiekunst een warm hart toedragen. Al was de toeloop voor het Nationaal Orgel Improvisatieconcours niet zo groot als in voorgaande jaren deels door het stralende weer, deels mis schien doordat enkele improvisatoren minder bekend waren toch was het een indrukwekkende schare organisten en orgelliefhebbers, die rond twee uur een plaats in de koele Martinikerk zochten, om enerzijds als collega’s van de impromptu’s iets op te steken, anderszijds het talent van toekomstige kopstukken te leren kennen. In de rij van Nederlandse orgelsteden, Haarlem, Bolsward, Arn hem en Den Haag heeft Bolsward ziich het voorname recht verworven om officieus te dienen als selectiemogelijkheid voor het Haarlemse festival, waar telkenjare de beste krachten uit de gehele wereld improviseren. Arnhem leent zijn (welis waar gelimiteerd) Internationaal Intc.rpretatieconcours, terwijl Den Haag voor amateurs zowel de Nationale Interpretatie- als Improvisatiewedstryd heeft. Wat de improvisatiekunst betreft, deze heeft eigenlijk pas in de 20e eeuw een hoge vlucht genomen. En dit de „Ko- ning der muziekinstrumenten” waard. Al heeft Guillaume de Machault (1300- 1377), de schepper van de uitdrukking, daarmee gedoeld op het feit, dat het orgel de klankkleuren van allerlei mu ziekinstrumenten in zich verenigt, ook kan men er uit lezen, dat het orgel het meest gecompliceerde is van alle instrumenten. Immers, naast de tech niek en artisticiteit van zijn orgelspel heeft de improvisator met de subtiele registratjekunst te maken. Het behoef', geen betoog, dat dit niet inhoudt ge hele rijen registers open te trekken, maar volledig gebruik te maken van de aanwezige stemmen op het orgel. Het Hinschorgel met 3 klavieren en pedaal (samen ruim 40 registers) biedt dus ruime mogelijkheden. Naast de organist hebben derhalve de beide registranten behoorlijk hun handen uit de mouwen te steken om de registratiethema’s uit te voeren. Voordat de improvlsatiewedstrijd begon, werd er de gelegenheid geboden om inleidend orgelspel te beluisteren. René Rakier, die vorig jaar de prijs voor ko- raalspel ontving, bracht werken van oude Duitse meesters ten gehore. Com posities van Praetorius, Tunder en Buxtehude gaven een duidelijk beeld van de reeds hoogstaande muziek, voor dat de ster van Bach aan het firma ment ging schitteren. Ik wens alle tippelaars mooie wandelingen en goed weer en zater dagmiddag wens ik graag allen, tippelaars en allen die hen gaan begroeten, een onvergetelijk mooie intocht in onze stad. Woensdagavond, donderdagavond, vrijdagavond en zaterdagmid dag a.s. zullen, naar m(j is medegedeeld, weer vele honderden gaan deelnemen aan de gezonde en verfrissende wandelsport in de vorm van de avondvierdaagse. Op forsyk fan de Krite Boalsert sil yn de Martinitsjerke in Fryske preek hal- den wurde. Foargonger: Ds. J. J. Rai ma fan Waeksens. It tsjerkekoar sil under lieding fan de hear A. Alt Fryske lieten sjonge. Het goede spel en de capaciteiten van de 30-jarige organist van de Duinzicht- kerk te Den Haag behoeven geen krans. Vermelden we, dat hij in ’62 de prix d’excellence voor orgel verwierf (tevo ren reeds die voor piano) en dat hij in '64 het bovengenoemde concours van de Internationale Orgeldagen Rijnstreek te Arnhem won. Daarom langs de nog bekend te maken routen van de intocht alle vlaggen uit en bloemen veel bloemen voor de grote en kleine deelnemers van hun familie en van hun vrienden. Vele scholen en verenigingen zullen, evenals vorige jaren, weer deelnemen, terwijl ook diverse scholen van de dorpen rondom Bols ward van de partij zullen zijn. BLIUWENDE EN MOEDJAENDE RISSELTATEN In jier as tsien lyn koene de boeren yn üs lan tobeksjen op in füle striid, dy’t mei in folsleine oerwinning bikroand wie. De T.B.C. by de kij, in erflike fijan, wie fan ’e baen. Fanüt FrysIAn wie de orga- nisearre striid bigoun omt men hjirre, mear as yn de measte oare provinsjes, ünderfoun hie, hokfoar greate skea dizze kwael oan de boer tabrocht, net it minst troch de tanimmende blswieren tsjin de eksport fan fokfé. Letter is dy striid oernommen troch de efterblluwers en it slagge om de kwael fan it boerehiem to fordriuwen. De reagearders, sa’t hja neamd waerden, koene gjin hald mear fine, hja joegen bilies. Fuort dêrnei setten de tsjinsten foar it soun meitsjen fan it fé in nije aksje op tou. Hwant neist de T.B.C. wie jit in oare nare kwael, dy’t mannichien fül pleage, de kealforsmiters. Hwa soks trof, koe syn wille sa’n jier wol op, de kij suterich en lijend, de molke foar in great part fuort, ekstra forpleging en kosten en in forhipt bytsje molkjild. De slimsten rek ken nel it abattoir, de bésten kamen der oerhinne, mar al mei al hie men yn sok- ke gefallen in poer min jier. Derby wie de kwael tige forriedlik. Sünder dat der eat foroare wie yn it buorkjen, it fuorjen en de bihanneling liet de iene nel it keal- tsje of it slakje foartidich yn ’e groppe glide mei alle gefolgen dêrnei. De Deenske ündersiker Bang toande oan, dat de oarsaek in baktery wie, dy’t de bismetting oerbrocht en sünt dy tiid wurdt dizze sykte algemien oantsjut as Abortus Bang. De algemiene bistriding fan dizze kwael hat nou sahwat tsien jier duorre, earst mei foarloehting en oanmoediging fan abartusfrije bidriu- wen, letter mei de straffe han. Yn dizze léste perioade, hwerby de sike kij öf- slachte waerden, is der fakentiid tige heftich tsjin ageard en foelen der soms swiere wurden op boereforgaderingen, mar de liedende lju haldden hoek, hoe’t it ek tongere. En nou op de earste juny fan 1966 koe de Sovnhcitstsjlnst hjir yn Frysian mei greate letters yn har mei'lie- 2e week juni 1941 lolswartls Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaardcradeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum Prof. Dr. Swierstra skat de skea op minstens 125 miljoen goune jiers. It is ien fan de oarsaken, dat de molkepro- duksje per kou sahwat stationair bliuwt, ündanks better fuorjen en forsoarglng Dizze parasyt is in platte wjirm fan sa hwat 2,3 sm. lingte en 1 sm breed. Hy libbet yn ’e lever en nestelt him yn de galgongen fan de bisten. Hy produseart wol 4000 aeijen deis en dizze komme mei de dong op it lan torjuchte. De larven hawwe in gasthear yn de foarm fan in slakje, dat op wiet l&n, dob- ben, greppelskanten en Onderwallen libbet. Yn dizze slakjes formearderje dizze larven har slim, wol mear as hin dert kear. Tjin augustus forlitte hja de slak wer en hechtsje har oan de gers- halmen. De kij nimme se op en via de tinne termen komme hja wer yn de le ver torjuchte. Dér libje hja fan gal en bloed en halde de bisten yn de ünderklean. Meidat üt ien leverbotaei op syn slimst wol mear as in heal miljoen larven komme kinne giet de bismetting tige hurd. Neist it greppeljen en goed Cntwetterjen fan it lan is in bihanling fan de bisten troch de féarts needsaeklik. It liket my ta, dat de boeren, dy’t reden hawwe om de pro- duksje fan har kij net alhiel to bitrou- wen, der goed oan dwaen soene der ris mei har féarts oer to praten. Op den dür sil men ek by dizze kwael allinnich troch in algemiene organisearre bistri ding ta syn doel kemme. It liket üs tige de muotle wurdich. o o o •J o o o en Wymbritseradeel. lingen it birjocht opnimme: ALLE RUNDVEEBEDRIJVEN IN FRIES LAND VRIJ VAN ABORTUS BANG. Dat is in hertlike lokwinsk wurdich, hwant dêrnei is in nare, skealike kwael üt it büthüs wei forballe en sil ek net wer komme as de boeren de eagen ie pen halde en in mooglike ynslüper daliks yn ’e kraech gripe. Fuort mei de goar- tige kij, fuort mei de kealforsmiters. Diz ze beide oerwinnings, dy’t as men wach bliuwt, forgoed in ein meitsje oan de skea en it hertsear, dat hja sa lang op it boerehiem brocht hawwe, jowe mei- iens de moed om nije pylken op ’e böge to setten. Hwant it tal kwalen en para- siten, dy’t de sounens en de opbringst fan it fé deltriuwe, is nou wol forminde- re, mar net fordwoun. Wy sille der mei gauwens wol mear fan hearre. Sa is dizer dagen in brosjure fan „De Schothorst” forskynd, dy’t de oan- dacht freget foar de sancamde: Disto- matose, in parasitaire sykte, dy’t it bést by skiep bikend is under de namme: Gallige skiep en yn it Hollansk: Lever- botziekte neamd wurdt. It is de léste jierren lykwols hoe langer hoe düdliker wurden, dat ek de kij dizze parasyt gau- ris by har ha. Deskundigen neame in persintaezje fan 90% fan de greidebi- driuwen, dy’t hjirmei to kampen hawwe. Krekt omt de kij net bipaeld siik binne, wurdt dizze kwael slim ünderskat. Mar de öfkarde levers by it slachtsjen, litte sjen. dat tüzenen kij hjirmei bihept binne en troch parasyt trochgeans in mindere molkeproduksje fan 10% sjen litte. Gysbert - om froed en from gol en goed teil (u hjoed: ningen o.l.v. Evert Westera op. Over de verdienste van Westra en zijn uitste kende Cantorij kunnen we rustig zwij gen. Ik behoef bijv, slechts de première van de Marcus-Passion te memoreren. Op aansprekende wijze werden vzerken van Sweelinck, Schütz en Croft ver tolkt. Vervolgens dan het Hinschorgel, waar voor de improvisatie van een dredelig Concertino bestemd was. Voor deze taak kregen de improvisatoren een half uur de thema’s ter inzage. Het concertino van Jansen vormde een fors, gedurfd geheel, ook qua registra tie; het middendeel had natuurlijk een rustig karakter. Waasdorp legde een duidelijke themaverwerking en registra tie in zijn concert, dat met een fraaie climax eindigde. Ezinga bekende duide lijk kleur en kwam in het slotvivace tot verrassende inventies. De levendig heid en het impressionistische élan in zijn improvisatie, de kleurrijke registra tie, het meditatieve largo met vaak uit komende stem brachten Jan Welmèrs tot grote voldoening van velen niet het minst uw verslaggever de hoog ste eer. schaduwzijden hadden gekend, deze vijf jaar gehaald te hebben. De heer Boeijenga van Sneek kreeg een woord van dank, daar hij voor een groot deel een „éénmansbedrijf” uitgeoefend had. Spreker stond ook even stil bij de positie van de organist. We zijn de over heid erkentelijk voor subsidies, maar er kan meer gebeuren. De kant op naar stadsorganist, zoals nog te Haarlem, leek Ds. Kreb geen gek idee. Is het niet zo, dat vele orgels hun aanzijn aan een stad te danken hebben? Vóór de uitreiking der prijzen kreeg de jury het woord, die bij monde van Al bert de Klerk een paar muzikale indruk ken gaf. Er is serieuze voorbereiding bij de candidaten opgemerkt en boven dien talent, dat ondanks teleurstelling verder ontwikkeld dient te worden. De koraalimprovisatie is eigenlijk het fijn ste gedeelte van het concours, daar er hierbij geen sprake van is, dat de orga nist op een dwaalspoor treedt, zoals bij het Concertino, waar een lijn wel eens moeilijk te ontdekken valt. Na het toezwaaien van lof aan het Co mité van Voorbereiding, dankte Albert de Klerk de loco-burgemeester, de heer J. Visser, voor de gastvrijheid van de ontvangst op het Stadhuis. Hierna reikte Ds. Kreb de onderschei dingen uit, de „zilveren noot” aan Jan Weimers, een fraai aardewerkbord van Friese makelij aan Jan Jansen. Als aan denken aan het concours ontvingen alle vier improvisatoren het zilveren nootje. Alle aanwezigen werd ten slotte een goede thuisreis en een „tot ziens” in Bolsward’s veste toegewenst. Het vijfde Örgelconcours is achter de rug. Bolsward heeft weer aan de ver wachtingen beantwoord. Het peil van de improvisaties was hoog; in een ge val als Jan Weimers, die vorig jaar ook meedeed, was dit subliem gestegen. Met gerust hart kunnen we, dunkt me, de jaren naar een volgend lustrum te gemoet zien. Verloren tussen Sneek en Harlingen een big, gemerkt LO. H. Doorenbos, Ex pediteur te Makkum. Ter dekking de stam- en premiehengst Karush. Veredeld Oldenburger. Kam pioen van Nederland. Fokt veelzijdig- heidspaarden. Dekgeld f 31,Fokker- eigenaar C. J. Blanksma, Strand, Ping- jum. De kosten van de totale restauratie van de Martinikerk te Bolsward zijn ge raamd op f 100.000, De N.V. Mengvoeder U.T.-DELFIA is met een initiatief gekomen, dat de jong veekeuringen een vitaal deel van 't werk van de Fok- en Controleverenigingen, kan stimuleren. De Fok- en Controleverenigingen dragen zeer veel bij tot verbetering van de Ne derlandse melkveestapel. Het bijhouden van melklijsten, het voeren van de vaak omvangrijke administratie, de samen werking met de K.I.-verenigingen, het organiseren van fokveedagen, het in schrijven van koeien in het register, dat alles is bijzonder nuttig werk. Het brengt de veestapel op hoger peil, hetgeen de bedrijfsresultaten en de arbeidsvreugde van de leden gunstig beïnvloedt. Het idee van U.T.-DELFIA is in zee ge gaan als de Gouden Halster Wedstrij<l4 die gehouden wordt in zomer en najaar. Ter gelegenheid van een landelijke pro- paganda-aktie voor de UTD-kalvermelk voor fokkalveren, konden belangstellen de melkveehouders o.a. het recht ver krijgen op deelname aan deze Gouden Halster Wedstrijd. Het resultaat was, dat bijna 10.000 melkveehouders zich hiervoor opgaven. In elk van de vier wedstrijd-distrikten, waarin het land is verdeeld, wordt zo’n Gouden Halster Wedstrijd gehouden.Dis- trikt 1: wat de provincies Groningen, Friesland en Drente betreft. Het gaat er nu om: a. welke veehouders winnen straks prij zen met hun kalveren op een jongvee- keuring; b. welke van deze veehouders verkr(jgt de meeste „punten”, d.w.z. wiens aan tal punten, dat wordt berekend uit de behaalde prijzen, is het hoogste. In ieder distrikt komt een winnaar van de hoofdprijs naar voren. Deze hoofdprijs is ’n bijzonder fraai, geheel massief gou den handgesmeed broche. Het is een gou den eerbewijs voor de winnende veehou der, wiens vrouw of verloofde het met trots zal dragen. Behalve, dat de deelname aan de jong veekeuringen wordt gestimuleerd, wordt de veehouder, voor zover nodig, gewezen op het belang van een goede kalveropfok. Dit zal ook zijn ijver, om daadwerkelijk met goed ontwikkelde, veelbelovende kalveren voor de dag komen, niet weinig prikkelen. Aan besturen, commissies en anderen, die meer willen weten over deze Gouden Halster Wedstrijden, zullen gaarne nade re inlichtingen worden verstrekt door N.V. Mengvoeder U.T.-DELFIA te Maarssen. Gespannen toestand tussen Japan en Ned. Indië. I 43

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1