BOHANZA: expositie voor het gehele gezin de klok Zaterdag luidt Exmorra hark en sjoch Boni allerlei in Gysbert Japicxweek in Gysbert Japiks „De nearing is in teare joffer' w VRIJDAG 10 JUNI 1966 105e JAARGANG No. 44 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS AANSLAG OP JAMES MEREDITH Wol to rjuechte, sly dy rijcke zal trekken. De een Amsterdam-Oost Reservisten in Finland opgeroepen. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Een der lokalen van de o.l.s. te Makkum is ingericht tot schippersschool. De Secretaris-Generaal stelde een Bree- roo-prijs in. Dinsdag. De dinsdag is er vooral voor „jong en Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telcf. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Distributiekantoor leeggeroofd. Zeilen op een gedeelte van het Sneker meer onder bepaalde voorwaarden weer toegestaan, Vriendschapsverdrag tussen Duitsland en Turkije getekend. Oud-burgemeester van Wonseradeel J. H. H. Piccard, thans te Haren, vierde zijn 75e verjaardag. 2e week juni 1941 een kwartier in de rij staan om een postzegel voor een brief. Trouwens er zijn ook nog automaten. Vraag: Wat was ook maar weer de zinspreuk van Gysbert Japicx vroeg iemand. „Hark en Sjoch” was het antwoord. De goedkoopste benzine koopt U in Bolsward, zo meldt de Friese Koerier Gewone 47, super 50 ct. per liter. De pomp staat aan het Skilwyk en eigenaar Kroontje vindt dit bericht de kroon op zijn benzinestrijd. Het staat aangeplakt achter het raam. Nederlands fabrikaat. Het tijdschrift van die naam wijdt een waarderend artikel aan het 125-jarig bestaan van de fa. Van der Plaats. Donderdag. De donderdag is bijna te zien als een „krusing” tussen de Bolletongersdei en het Heamielfeest. ’s Morgens is er de vee- en handels markt met etalagewedstrijd voor stille kramen en ’n standwerkersconcours. Ge vraagd is of men (d.w.z. de marktkoop lieden) zoveel mogelijk wil verschijnen in kleding uit de tijd van Gysbert Ja picx. Verschillende inschrijvingen zijn reeds binnen gekomen. Over het alge meen toont men zich enthousiast over dit plan. ’s Middags is er dan het Concours d’élé- gance voor auto’s en ’s avonds de in tocht van de Heakeninginne, waarna in het Julianapark het Heamiel gehouden zal worden met de opvoering van „Brul- loftswille" van Gysbert Japócx in een bewerking van D. Tamminga. ke, dansen van de Skotsploech en mu ziek van de Schutterij. ’s Avonds heeft men keuze tussen een bont programma van het gezelschap Rients Gratama en het bezoeken van een gratis concert in de Martinikerk (jubileumconcert van de Martini-Can- torij met solisten en Frysk Orkest). Zaterdag. Op de zaterdag zijn er sportwedstrijden voor de jeugd met o.a. een rijwielspeur- tocht. 's Middags is er een oriënterings- rit voor auto’s en motoren, 's avonds een groot teener-dansfeest en beat-show Op het Bohanza-terrein wordt dan de feestweek besloten met een taptoe van de PTT-Harmonie van Leeuwarden. Uit de aard der zaak komen we op ver schillende onderdelen van het feestpro gramma, wanneer er meer bijzonderhe den bekend zijn, gaarne terug. Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Gyibert - om (roed «o from gol en goed •eit 6i hjoedt Clandestien slachten leidt tot opzending van de daders naar een concentratie kamp. In de grote hal en een tweetal grote tenten aan de andere zijde en op het grasveld tussen Rijksweg en Burgem. Praamsmalaan bieden vele exposanten voorlichting en demonstratie op allerlei gebied. In het midden van de hal vindt men oud en nieuw Bolsward, en verder maakt men kennis met heel Friesland, door een interessante foto-expositie. Buiten gekomen wacht nog veel meer. Wandelend over een overdekte boule vard ziet men vele stands die de aan dacht opeisen, o.a. een kegelbaan, tee nagerstand, met hometrainers, schieten en speerwerpen. De B.B. komt met het nieuwste op het gebied van de bestrijding van radio actieve stoffen. De dames kunnen hun hart ophalen aan de vele originele stands van de Bols- warder zakenlieden, terwijl voor de he ren veel te vinden is op technisch en agrarisch gebied. In een boerderij in oude stijl, is aller lei groot- en kleinvee bijeengebracht op zo natuurlijk mogelijke wijze. De kin deren zijn er haast niet vandaan te krij gen en men zal vertederd zijn bij het zien van de ezels, veulens, geitjes en de vele, andere dieren en dingen die men daar vindt. De griezelkamer met de wassenbeelden is op zichzelf al een bezoek waard; ook vele oudheden zijn hier opgesteld. Past u op. voor de bedriegertjes, die u een verfrissende douche kunnen geven. Er is nog veel meer aan attracties, ook in de stad zelf. Kortom, de BOHANZA wil zijn expositie voor het hele gezin. Besloten geluk. Een koolmeese-paar had haar eieren in een holle buis gedeponeerd van het snelheidsbeper- kingsbord bij de brug te Hichtum. De eitjes zijn inmiddels uitgebroed en de jongen groot gebracht en uit gevlogen. Glazenwassen verboden. Dit verbod ging uit van de bejaarde Edenser koster Durk Dijkstra. Er had zich n.l. in zijn bleekje voor huis een eend genesteld, vlak voor de vensterruit en de koster wilde niet dat de broe dende vogel gestoord werd. Moeder eend is dezer dagen met een koppel kleintjes afgezwaaid naar de weilan den en het glazenwassersverbod, dat ruim vijf weken van kracht was, is inmiddels door de koster ingetrok ken. Afke’s tiental. In Exmorra bij mevr. Gietema, Bonjeterperweg 5, is een nest met 10 jonge konijntjes door de moeder verlaten en nu heeft mevr. Gietema ze aan de zuigfles. Is de moeite van ’t kijken waard. Nieuwe mars van Leeverink. De heer Otto Leeverink te Bolsward blijft actief aan het componeren. Na de „Weer of geen weer”-mars, die j.l. woensdag opnieuw door de RONO ten gehore werd gebracht in de ru briek „Uit ons repertoire” om 19.15 uur, heeft hij de Bohanza-mars ge componeerd. Ree in zee. In de vroege vrijdagmor gen zag de politie van de kop Af sluitdijk een ree op de dijk wande len. Daar het dier gevaarlijk kon worden voor het verkeer, trachtte men het te vangen. De ree werd toen bang en sprong te water. Het zwom over het IJsselmeer naar de kust, klauterde bij de Hauleplaat on der Wons weer aan land en ver dween daar in de weilanden. Geen voorrang. De 17-jarige R. H. uit Pingjum werd zaterdagavond met zijn bromfiets op het Franeker- Vrijdag. De vrijdag is de dag voor de oud-Bols- warders. Er zijn tal van evenementen zoals een ontvangst in de Doele, orgel spel in de Martinikerk, een gymnastiek- demonstratie van Lycurgus-Wilhelmina (vele gasten schreven vroeger lid van deze vereniging te zijn geweest en nu deze nog graag eens terug te willen zien), draaiorgelmuziek van Omke Rom- Bezock II. M. de Koningin. ’s Middags om half drie zal er het hoog tepunt van de festiviteiten volgen, de onthulling van het standbeeld van Gys bert Japicx, vervaardigd door Winfried Put. Momenteel wordt aan dit stand beeld de laatste hand gelegd. Het wordt volgens onze informaties toch wel weer anders dan aanvankelijk werd meege deeld, n.l. niet een voortschrijdende strijdbare figuur, maar een figuur „op de plaats rust”. Het kleimodel is klaar. Momenteel is de beeldhouwer bezig een gipsafdruk te maken. Hierna moet het beeld nog in brons worden gegoten en gemonteerd. Op 24 juni zal het uiterlijk te Bolsward moeten arriveren om op de inmiddels aangebrachte sokkel te worden geplaatst. Hoe, waar en wanneer H. M. de Ko ningin te Bolsward zal arriveren, is niet bekend. Wel, dat zij zich direct naar de plaats van het standbeeld bij de Mar tinikerk zal begeven. Een stoet van genodigden is inmiddels bij het stadhuis opgesteld en eveneens ter plaatse ge arriveerd. Wanneer H. M. de Koningin op de Ko ninklijke tribune zal hebben plaats ge nomen, zullen de vlaggendraagsters uit Wonseradeel aantreden en een koortje Algemeen. Behalve de BOHANZA, die elke dag is geopend van 13.3022 uur en op de don derdag van 9 uur tot 22 uur, biedt Bols ward in de feestweek ook andere eve nementen van algemene aard, zoals bijv, de zomertentoonstellihg „Wurd en Byld” in het stadhuis over Gysbert Japicx en zijn tijd, een tentoonstelling, die trou wens geopend blijft tot 3 september en dus de gehele zomer voortduurt. In de Raadskelder is dan tegelijkertijd de tentoonstelling „Scheppend Am bacht”, die geopend blijft tot 27 augus tus. Ook de jeugd komt aan zijn trekken. Een miniatuurtrein zal visa versa door de stad rijden, terwijl er op het Plein 1455 en het Skilwyk een uitgebreide mechanische speeltuin zal zijn met tal van attractieve punten. Vanzelfspre kend is er af en toe het optreden van een 2 meter brede loopbrug, die prach tig wordt verlicht. Op het terrein zelf zullen vijvers en fonteinen voor een at tractieve entourage zorgen. De officiële opening wordt uniek en de wijze waarop dit geschiedt nog niet eer der in ons land vertoond. Er komt geen mens bij te pas, maar hetgeen de ex positie opent (een stamboekstier, een helicopter?) is verzekerd voor f50.000,- vertelde men ons. Op de tentoonstelling zullen alle op schriften zoveel mogelijk tweetalig zijn, aldus werd meegedeeld. Immers ook Gysbert Japix dichtte zowel in het Fries als in het Nederlands. De totale ten- toonstellingsoppervlakte is 4000 M.’ Er zijn in totaal een 60 stands. Zelfs Ex morra komt met een eigen stand. Ook is er gedacht aan de kunst. Bijv, de Bolswarder kunstschilder Murk Kuipers zal er zijn schilderijen tonen. Veel belangstelling zullen o.a. de foto- expositie en de boerderij met dwerg- ezeltjes enz. trekken. De toegangspoort wordt ontworpen en gemaakt door de Technische School. Een restaurant is op het terrein aan wezig. Er wordt gezorgd voor beschaaf de achtergrondmuziek. Een tweetal filmcabines zullen doen vergeten dat Bolsward van bioscoopvoorstellingen is verstoken. Kortom, er is te veel om op te noemen. Kinderpraat. Toen Ds. Kreb de kerk binnentrad in ambtsgewaad (toga m. baret) vroeg een jong kerkganger aan zijn vader: „Hat dümny oan it aeisykjen west, heit?” Rijksdaalder. Iemand zei: „Ik zou er een rijkdaalder voor over hebben nog eens ouderwets koffie te drinken in een opper hooi, zo met roggebrood met spek.” Kom op, meldt ons plaats en tijd, mèt zijn rijksdaaler. Of is deze üngetiders-koffiedrinkerij al he lemaal verleden tijd? Kunst op de Bohanza. Op de Bohan- za komt ook een kunstexpositie. On ze stadgenoot-kunstschilder Murk Kuipers zal er van zijn schilderijen exposeren. Pas op de poes. AI weer eèn ont snapping in het Hid Heroplantsoen. Bij voedering vloog rijstvogel weg uit volière. Beestje kan in de vrije natuur (hier) niet leven. Voor de vinder ligt dikke sigaar klaar. Pas op de poes, dat is geen vriend van de rijstvogel (grijs, grote rose bek, witte „wang”). eind te Harlingen aangereden door de auto van de 47-jarige heer S. B. uit Den Helder. De jongeman liep wat schaafwonden en een bloedneus op en bovendien een procesverbaal omdat hij geen voorrang had gege ven. Beide voertuigen werden be schadigd. Noach overtroffen heeft melkhande- laar J. Hiemstra, die een duif miste. Kreeg Noach zijn uitgevlogen duif terug, bij Hiemstra werden er wel drie bezorgd. Zijn eigen holle krop- per was er ook bij. Een kanovaarder in de Dijlakker had het dier gevan gen. Witte strepen op de „koemarkt” en ineens is de parkeerchaos ten einde. Elk blijft nu netjes binnen de per ken. En het is toch zo’n simpele en goedkope oplossing. Jaren geleden werd er in de Raad al op geatten deerd. Rinkelekink ging het woensdagmor gen toen iemand tussen Nijlanderzijl en het dorp uw H. en Sj.schrijver passeerde. Een verstelbare moer- sleutel-nijptang viel over de straat stenen. De man race-de zo hard, dat hij niet meer was te beroepen. Nut tig instrument is terug te bekomen' bij H. en Sj. Marktstraat 13. Een moderne reclameverliehting werd aangebracht in het PTTkantoor. Geen rolband met nieuws, maar een „oantrün” om steeds enkele post zegels in voorraad te hebben. Er zit wel wat in. Soms zien we iemand vpn kinderen een lied van Gysbert Ja picx zingen. Hierna zal het gezelschap zich begeven naar resp. het stadhuis en café „Het Park”, waar de heer Commissaris der Koningin de tentoonstelling „Wurd en Byld” zal openen. Het is de bedoeling, dat H. M. de Koningin een rondgang langs de expositie zal maken. Ook de tentoonselling „Scheppend Am bacht” zal dan worden geopend, terwijl de dag wordt besloten met een muzi kale herdenking van Gysbert Japicx in de Martinikerk met het speciaal daar toe geschreven stuk „Mei Snare en Tonge”, met medewerking van koren, en declamatie. 'v Wat u moet doen U kunt hetzelf uitrekenen, er moet f 750,komen. Overleg van te voren, als gezin, even wat u zaterdagmiddag gaat geven en leg het geld klaar. Ook de jongeren, tenminste zij die zelf verdienen kunnen best een paar gulden missen. We hopen van harte dat de hele actie in ’n uurtje afgelopen is. Is het bedrag nog niet bereikt dan zal de klok blijven doorluiden en komen we opnieuw met een lijst en vertellen we hoeveel er nog moet komen. De stand zal buiten op een schoolbord worden aan gegeven. Komt het bedrag voor zes uur bijelkaar dan zal de klok op dat moment zelf nog even bedanken. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Woensdagmiddag is op een in de raadzaal te Bolsward gehouden persconferentie een nadere uiteenzetting gegeven van de festiviteiten in de Gysbert Japicxweek, in het bijzonder wat betreft de BOHANZA. Bolsward, de oude Hanzestad, blijkt nog vol activiteit te zyn. Handel en industrie presenteren een weergaloze show die u zeker niet mag verzuimen te bezoeken. Het zal u boeien van het begin tot het einde. Kom over de brug. Ja, een speciale brug is over het water geslagen, zodat men vanuit het centrum in enkele minuten de expositie in en rond de Lammertsmahailen kan bereiken. Feestelijk versierd met licht en vlaggen ligt daar haast omgeven door water: BOHANZA. Men wordt al direct getroffen door de aanblik van allerlei zeer oude boeren wagens, arresleden en andere bezienswaardigheden, die de expositie omljjsten. Binnengekomen ziet u aan de ene kant de terrassen, waterpartijen en de buiten volière, met daartussen gezellige zitjes, waar men straks heerlijk kan uitrusten en genieten. Sherwood Ross (rechts) en een politieman bekijken de verwondingen, die James Meredith b(j de aanslag heeft opgelopen. Meredith was de eerste neger, die in 1962 werd Ingeschreven aan de unlversiteit van Mississippi. Er werden schoten op hem afgevuurd, toen hij deelnam aan een mars van Memphis naar Jackson verschillende muziekkorpsen en -kapel len en door een feestelijke versiering en een grandioze illuminatie (waarvoor de middenstand f 20.000 heeft bijeenge bracht) wordt gezorgd dat Bolsward een gezellige sfeer zal hebben, die van heinde en ver de bezoekers naar zich toe Woensdag. De woensdag, waarop o.a. in Bolsward een wandeltocht voor de jeugd wordt georganiseerd, is speciaal gereserveerd voor een ontmoeting tussen Bolsward en Witmarsum, in welke laatste plaats (waar Gysbert Japicx 10 jaar school- dienaar was) de plaatselijke feesten op deze dag zijn geconcentreerd. O.a. zal er een gemeenschappelijke zitting van de raden van de gemeenten Bolsward en Wonseradeel plaats vinden op Aylva- State, zal er in het Gysbert Japicxplant- soen een gedenkteken (ontworpen door Jentje Popma) worden onthuld en op de „Aid hartekamp” de opvoering plaats vinden van „Yn it fjild is ’t bést” van P. Terpstra. Over deze Witmarsumer activiteiten schreven we reeds, terwijl het de be doeling is er nog nader op terug te ko men. Wat Bolsward zelf betreft, hier zal ’s avonds op het podium op de gracht een kleurrijk festijn plaats vinden, n.l. een dansdemonstratie, waarbij verschillende stijldansen zullen worden uitgevoerd met een muzikale omlijsting van „An dante”. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. oud”. De jonge garde wordt bezig ge houden op een groots opgezet kleuter- feest in de vorm van een fancy-fair in de Doele, terwijl er activiteiten van de gezamenlijke bejaarden zijn, die o.a. een bezoek aan de verpleegden in Bloem- kamp op het programma hebben staan. Des avonds is er een demonstratie van trampolinespringen op de Suuppost voor het stadhuis, waarna om 8 uur Tetman de Vries zal optreden in de Doele. Vanaf half twee ’s middags zal de toren klok van Exmorra luiden, zaterdag a.s. Ze laat zich horen en vraagt u of ze voortaan weer geregeld elke dag aan het woord mag komen. En dat kan met een automatische luid-installatie. De tijd van klokluiders is voorbij. Hoe veel geslachten klokluiders zo Exmorra al hebben gehad sinds er in 1628 een klok in de toren werd opgehangen. Wij gaan geen geschiedenis schrijven over de klok en de klokluiders van Exmorra, maar, wel stellen we even vast, dat de klok vroeger veel vaker luidde dan nu het geval zal zijn. Bijvoorbeeld op zater dagavond als er de volgende morgen een kerkdienst zou zijn, een mooi gebruik dat ook nog wel in 1966 zou passen. Ook bij overlijden werd direct de klok lange tijd geluid. In een dorp als Ooster- end is dit nu nog gebruikelijk. En verder werd er geluid bij brand, rampen, be smettelijke ziekte en ook bij grote vreug de. De klok was misschien vroeger in de 17de, 18de en 19de eeuw wel het enige openbare muziekinstrument in Exmorra. Om half twee gaat de klok lulden en dan gaan de leden van de C.J.V. en anderen rpet lijsten langs de huizen waarop u kunt intekenen. Zij hebben naast de CJV-mensen meer vrijwilligers gevraagd om te collecteren of te luiden omdat dezé actie iedereen in en rond Exmorra aan gaat. Zij komen bij iedereen om een bij drage want het is een dorpsbelang dat de klok luidt. Een dorp waar de klok da tijd niet aangeeft is doods. Nogmaals plaatsen we hier de mede deling dat deze actie niets met de restau- ratie-financiering te maken heeft. Om ook de oud-inwoners van Exmorra de gelegenheid te geven iets bij te dragen voor de luidinstallatie stellen we ’t giro nummer van de CJV-bibliotheek Exmor- ra-Allingawier daarvoor open, dit is 11.91.275 graag met vermelding „klok Exmorra”. Besloten is dat men voor deze actie niet naar Allingawier trekt omdat men daar zelf een klok heeft waarvan het uurwerk stilstaat en die alleen te horen is op zondagmorgen of zondagmiddag, een kwartier voor de kerkdienst begint. Aan de andere kant is het niet juist, om dat als er iets aan de toren en kerk van Allingawier moet gebeuren de inwoners van Exmorra daaraan mee betalen. Al lingawier mag dus gerust zijn geld ko men brengen voor deze actie en Exmor- ra aan een luid-installatie helpen. Wel licht worden de rollen in de toekomst nog eens omgekeerd. Maandag. eerste dag van de feestweek zal vooral staan in het teken van de her denking van Gysbert Japicx. 's Morgens om 10 uur zullen herauten te paard een rondgang door de stad houden en per proclamatie aan de be volking het feest inluiden. Om 11 uur volgt dan de opening van de BOHANZA-tentoonstelling. De belangstelling van de zijde der standhouders is zó groot, dat men tot tweemaal toe heeft moeten besluiten naast de ruimte in het gebouwencomplex een tent te huren. Deze tenten, resp. 58 x 18 en 20 x 14 m., krijgen een plaats op het grasveld vóór de wonin gen aan de Burg. Praamsmalaan. Ze zullen echter in directe verbinding met het tentoonstellingsterrein staan, dat heel het „schiereiland” ten westen van de Fiorencestraat beslaat. Ook alle autoboxen zullen (met een overdekte boulevard er voor gebouwd) in het tentoonstellingsterrein worden betrokken, evenals de hallen zelf, ter wijl de overige ruimte is bestemd voor buiten-expositie, zitjes, enz. Een speciaal daartoe gelegde brug over de stadsgracht vanaf het Kleinzand zal een unieke toegang vormen. Het wordt 44

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1