,.L t. lil w Avond-vierdaagse "ast iIFi g Ru w» g w Installatie nieuwe IN MEMORIAM A. ALT 1926-1966Van vrijz. Kerkkoor tot Martini Cantor ij Gysbert Japiks burgemeester te Bolsward Wij zijn één voor allen en allen zijn wij één Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes i f «luis. iUM DINSDAG 14 JUNI 1966 105e JAARGANG No. 45 i Tuum est If 4 1603-1666-1966 Dy frjemde tsjoen haldt üs jit finzen Omrüzet üs mei jou meldij, Sa bliuwt dy klank fêst yn üs tinzen Yn jou muzyk üs jierren by. Nou rêste hja de eale bannen. Dy’t joegen üs it stil geniet, Fan ’t swalkjen troch de Ijochte lannen Fan frjemde tsjoen by ’t sjongsum liet. Nou rêste hja de eale hannen O, toverroeden ta muzyk Dêr’t wy op dreauwen nei dy lannen Dy't lizze yn it Himelryk. Ut de to forskinen bondel „Wy hawwe gjin goud” fan Joh. Couperus KW- Ufc.' C' lö MR r does getauKelijfr 1 ■K K VRIJDAGS JUSTITIEEL BEZOEK VOOK DE HEER F. IN AFFAIRE TEIXEIRA Nog een jubileum in Bolsward W 45 Hl HHHMM I GEZ. SCHRIK Lepelaars op de Makkumerwaard. Aangevoerd op visafslag te Makkum: Let op de coloradokever Uitgave: A. J. OSINGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Ondergetekenden kunnen een lijkkoets disponibel stellen. Vriendelijk aanbeve lend: S. de Groot en Sj. Wynalda te Arum. Tclcf. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 200 kg ansjovis 2100 pond bot 529 pond karper 200 pond blei 120 pond voorn 200 pond baars gend dus in 1942 nam de inmiddels be noemde organist, de heer Gezinus Schrik de dirigeerstok over. Even gaan de ge dachten uit naar het koorlid, wijlen de heer J. van der Veen, die geheel belange loos de vacante plaats had ingenomen. Natuurlijk was er de oorlog, dus een moeilijke tijd voor verdere ontplooiing. Deze zou straks komen. Ook de kerk restauratie bleek voorlopig een sta in de weg. De naam vrijz. kerkkoor was in middels al eens veranderd in vrijz. chris telijk, dit viel samen met de kerkelijke ontwikkeling hier ter stede. De scherpe tegenstellingen links en rechts begonnen allengs te vervagen.. Natuurlijk ging dit niet zonder strijd, ook was dit in de koor- gelederen merkbaar. Er moestem heel wat misverstanden over en weer over wonnen worden, zou men tot een eenheid komen. Maar het is gekomen, rechts en links vonden elkaar in de koorzang. Weer naamverandering, het werd Ned. Herv. kerkkoor. Nu brak er een mooie tijd aan, een grote samenbundeling van goede krachten en het aanstekelijke en thousiasme van de heer Schrik, gepaard aan een grote werkkracht hebben dit koor opgestuwd tot een der beste ensem bles in het Noorden. Dat de heer Schrik een bekwaam en se rieus kerkmusicus is, is meer dan eens gebleken. Wij denken hierbij aan de vele Cantate-uitvoeringen, 5 4 6 per winter halfjaar. Een muzikale evangelie-verkon- diging, een uur van bezinning, dat tel kens van de vijf tot achthonderd bezoe kers trekt. Voor het feit, dat deze acti viteit niet aan de aandacht van de ker kelijke- en gemeentelijke overheid ont gaat, kan men niet anders dan dankbaar voor zijn. Hartelijk dank voor de prach tige medewerking. Vormde men voorheen een zangkoor, dat wel eens in de kerk zong, nu heeft het koor een dienende taak, vast onderdeel in de eredienst. Cantorij. Martini Can- torij Een koor van stijl en standing. Zie daar! Het levenswerk van de heer Schrik. Helaas moest hij 21 september 1965 afscheid nemen wegens ziekte. Dat hij naast een bekwaam musicus, ook een groot organisator was, blijkt uit hetgeen hij tot stand heeft gebracht. Ten eerste de actie koorkleding, ten tweede het koororgel, en hebben we niet telken jare: Het nationaal orgel improvi satie concours? Wel zonder in persoonsverheerlijking te vervallen: het mag van hieruit gezegd worden, het machtige werk was van de stuwende kracht Gezinus Schrik. Gelukkig vond het koor in de heer Frans Tersteeg, directeur van de Bolswarder muziekschool, beiaardier en koorleider, een waardig opvolger. Reeds heeft het koor onder zijn directie Sterke forhalen, frjemde forhalen, mis moedige forhalen, alles draeit om de melkerij. En it kontröleboekje is dan foar dit alles it biwiis. Yn Fryslan is dat kontróle- boekje it bisit fan mear as 80% fan de boeren en dêrüt mei men gerêst bislute, dat de kontróle op opbringst, fetgehalte en by in trèdde part ek it aeiwytgehalte, sjoen wurdt as in ünmisbere saek foar in greidboer. En dat heart it ek to wê- zen, hwant hwat is der nou mear fan- selssprekkend dan dat in greidboer witte wol, hwat syn melkekij yn ’e amer brin- ge. Dat wol hy witte en dat moat hy witte. It binne ommers syn produksje- masines, dêr’t it gemaek fan komme moat. Lykwols is it altyd jit in omstriden saek, hoe faek dy kontróle barre moat. By de measte boeren is it om de trije wike, mar by de lytste helt is it om de twa wike, wylst der ek in lyts diel is, dat om de fjouwer wike kontróle hat. De léste jierren wurdt de groep fan trije-wykse kontróle greater, de kosten binne hwat minder en de bitrouberens is foldwaende, wylst de foriening mei hwat minder molkkontroleurs ta kin en dat knypt hjir en der ek al. Troch de konsintraesje fan de suvelfabriken wurdt ek it tal forie- nings lytser, dit jier binne der wer in stik as sawn byweifallen of better sein gearfoege mei oaren. Ut de forslaggen blykt ek, dat it tal bidriuwen lytser wurdt en dat troch it weifallen fan lytse boerebidriuwen it tal kij per bidriuw greater wurdt. It gemiddelde fan de bi driuwen is yn de léste sawn jier dertroch forhege fan 17 kij per bidriuw ta 22. Yn de swiere greidhoeke, of sa as Ir. Rienks it graech sei: sintrael Westergoa, is dit tal kij per bidriuw al oproun ta 25 mar yn de bouhoeke sit it jit by de 18, wylst it yn de Walden om de 20 sit. De tendins nei bidriuwsforgreating is dus düdlik oanwêzich, mar oan de oare kant giet it net mei greate sprongen, de measte jier ren is it minder as ien kou per bidriuw mear. Apart is it, dat it aeiwyt-ündersyk folie minder populair is as it fetünder- syk. It léste dogge hja rounom, mar oan it aeiwytündersyk docht mar ien trêdde fan de boeren mei. Dochs pleitet der folie foar. Alderearst wurdt de molke ek üt- bitelle nei it aeiwytgehalte. Dy hegere molkprizen binne fan mear bilang dan de lytse kosten fan it ündersyk en hja soe- ne jit bilangryk leger wurde as de boe ren der allegear oan meidiene. Mar ek is it düdlik, dat de fokkerij op mear aeiwyt allinnich mar slagje kin as men fan de ófstammelingen wit hoe heech har ge halte is. Mar as nou twa fan de trije boe ren dit ündersyk net dwaen lit, dan kri- get men ek gjin oersicht fan de fokrissel- taten, hwant dan wit men it net. Dêrom is it jammer, dat hjir üt forkearde su- nichheit net mear oan meidogge. Soe it ek ris oan de molkkontroleur lizze kin- ne? Oant nou ta siet men hwat oan mei de kontróle op bidriuwen, dêr’t in molklie- ding wie. .Op de kontróledei moast men 25 man van het Frysk Orkest met aan ’t koororgel de heer Boeijenga uit Sneek. Verder valt er nog orgelspel te beluiste ren van de heer Frans Tersteeg en zal het Frysk Orkest nog enige nummers ten gehore brengen. Al met al een geva rieerd programma, .dat op 1 juli a.s. aan de réunisten en de gehele Bolswarder burgerij gratis wordt aangeboden. Allen hartelijk welkom en tot ziens in de oude Martinikerk. deelnemers en nog stad zo mee. Om half zes kwam 1455 en daar werd Abonnementsprijs f 2 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 woord gevoerd het Wandel- 3e week juni 1911 Installatie en inhuldiging van de Oorlog tussen Duitsland en Rusland. Uit de strijd van de grote Russische kolos tegen het kleine Finland is gebleken, dat de gevechtswaarde van het Russische le ger niet vergeleken kan worden met de uitzonderlijke prestaties van het Duitse militaire apparaat, Gysbert - om froed en trom gol en goed «eit hjoedt f 55,— 41,— 25,— 18,— 10,— 18,— Onder de vele culturele aspecten van Bolswards herdenkingen, Gysbert Japicx drie honderd jaar geleden gestorven, de Martinikerk in 1466 gebouwd dus vijfhonderd jaar, valt ook een klein jubileum, n.I. het 40 jarig bestaan van het Ned. Herv. kerkkoor, de laatste jaren Martini-Cantorij geheten. Eerst lets over de groei en ontwikkeling van dit ensemble, in 1926 opgericht als vrijz. kerkkoor. De juiste datum 20 mei 1926. Al spoedig werd gestart met de repetitie in het Wil- helminagebouw in de Eiandslaagte, on der leiding van de heer Jan Faber. Als bestuur namens zitting de heren F. v. d. Spoel en Mollema en mevr. State- ma-Mug, allen bij de oud-Bolswarders bekend. Inzonderheid de heer Van der Spoel, concierge aan het stadhuis en vermaard om zijn rondleidingen. Deze heeft jaren het koor trouw gediend, waarna hij als dank tot ere-voorzitter werd benoemd. Na enkele jaren kwam er verandering in de directie, de heer J. Faber werd opgevolgd door de heer De Jong, leraar aan d!e openbare U.L.O. Dit heeft niet lang geduurd, want deze zag zich genoodzaakt te bedanken we gens vertrek naar elders. Wat nu! Ten einde raad ging men schoorvoetend naar de Bolswarder troubadour, de heer A. Alt. Dit was een stap in de goede rich ting. Naast het eenvoudige kerklied, bracht hij het koor tot de grote koor- literatuur. Zo gezien is hij de grondleg ger geweest van hetgeen nu is. Jaren heeft hij het koor gediend, tot dat hij op 16 december 1941 het koor plotseling door de dood ontviel. U ziet weer 25 jaar. 22 mei daaropvol- Inieveringsplicht van metalen voorwer pen, inzoverre deze voorwerpen geheel of overwegend bestaan uit koper, lood, nik kel, om legeringen daarvan, b.v. asbak ken, bloempotten, vazen, borstbeelden, drinkgerei, ketels, gongs, luchters, scha len, zeven, presenteerbladen. Indien dit verlangt wordt betaalt het Rijk der Ne derlanden voor de ingeleverde voorwer pen de metaalwaarde. een aantal cantates tot klinken gebracht, die een goede pers hadden. Ook tijdens zijn bewind is een gramma- foonplaat gemaakt, welke deze herfst in de handel zal komen. Veel reden is er tot dankbaarheid. Daarom heeft het bestuur gemeend dit jubileum te moeten geden ken met een paar feestelijke cantates o.a. „Gloria”, van Vivaldi en „Magnificaat” van Pachelbel, waaraan medewerken als solisten de sopraan Heleen Verkley en de alt Watty Krap. Tevens werken mede Elke avond was het prachtig wandel weer. Wel was de ene avond de route een beetje lang en de andere een beetje kort, maar in het geheel genomen kwa men de tippelaars toch wel op tijd thuis. Zaterdag was het dan zover. Om drie uur gingen de ruim 1200 tip pelaars van start om hun laatste 10 km te lopen. De grote tippelaars moesten toen nog 15 km lopen. Op het Plein was het een bonte menge ling van kleren en kleuren. De kleine voetballers van CAB, Bolswardia en RES, die dit jaar in grote getale wa ren opgekomen, vormden mooie kleu rengroepen. Alle tippelaars liepen deze middag de oude Harlingerweg op naai’ het woonwagenkamp en daar ging het rechtsaf naar Schuurmans en daar, op die weg, tot Schuurmans werden de medaljes uitgereikt. Dit was voor de wandelcommissie het grootste werk van de hele week. Om dat vele kinderen zich te laat hadden opgegeven en omdat één der scholen niet die medewerking zoals anderen gaf, kregen sommige kinderen óf geen me- ’k Sil mijn God, so lang lek bin Lof-Psalm’ sjonge’ al het lek kin. Taljochting: het hwat. der wer mei de gewoane apparaten mel- ke en dat joech in hiele drokte. Mar nou is üt Denemarken in saneamde milko- scope yn ’e hannel komd, dy’t tusken de apparaten en de molklieding ynset wurde kin. Dizze milkoscope jowt it gewicht goed oan en makket ek in bitrouber munster, as it goed brükt wurdt. Dat is dus in goede oplossing foar dit üngeriif. Bilangryk alhoewol hwat toloarstellend is, dat de opbringsten per kou praktysk op deselde hichte bliuwe, trochstrings 4300 kilo, wylst it fet jit altyd hwat om- heech giet. Hjiryn stiet de bouhoeke bop- pe-oan mei 4476 kilo, mar de swiere greidhoeke komt harren ticht oan ’e broek mei 4416 kilo. Dan komme de Wélden mei 4224 kilo, wylst de fean- hoeke ünderoan bliuwt mei 4209. Mei it fet is it sahwat itselde en dêrom moat de boer yn de lege hoeke mei sawntich, tachtich goune molkjild minder per kou ta. Dat skilt op in bidriuw samar in pear- tüzen goune en it komt alle jierren wer. Mei de hier wurdt der fansels ek mei rekkene, mar net altyd genóch. Sa hie men dit jier yn Roardahuzum 4667 kilo molke mei 4.22% fet wylst men yn Warns mar op 4064 kilo mei 3.99% fet komme koe. En dat makket op in buor- kerij fan 30 kij in forskil fan wol sawn- tüzen goune. Soe de hier ek safolle skil- le Ik bin der wol wis fan, dat it aide sechje: bést lén is altyd it goedkeapst, ek yn de moderne tiid jit wier bliuwt. Als ooit dit vierdaagse-lled van toepassing was, dan zeker op onze Bolswardse avondvierdaagse. Er is gelopen, vier avonden lang, In goede saamhorigheid en kameraadschap. Ieder stond voor leder klaar. De jeugd uit Bolsward voelde zich één met de jeugd uit Exmorra, uit Schettens en Longerhouw, uit Schraard en Tjerkwerd cn natuurlijk uit Makkum. Verschijnt DINSDAGS en De nieuw benoemde burgemeester van Bols ward, de heer J. M. A. Mulder, zal plaats vinden op zaterdag 2 juli in een speciaal daartoe belegde raadszitting ten stadhuize. De benoeming gaat officieel in op 1 juli a.s. Hoewel hij alszodanig heeft bedankt, blyft de heer Mulder voorlopig nog raadslid, n.I. tot het moment dat de geloofsbrieven van het in zijn vacature benoemde lid zijn goedgekeurd. Dit kan zo vernemen wij nader nog wel enige tijd duren. Er moet wor den teruggegrepen op de lijst van can- didaten, niet zoals die bjj de j.l. ge houden verkiezingen, maar zoals die 4, jaar geleden door de k.v.p. werd Inge leverd. Volgens deze lijst zou benoemd ver klaard moeten worden de heer Jorrit- sma. Deze kan zijn benoeming niet aan vaarden, daar hij thans als ambtenaar bij de gemeente in dienst is. Ook de heer Van der Meer, die niet meer in Bolsward woont, kan niet be noemd worden. Aan de beurt is dan de heer Jorna. Deze heeft op de nieuwe kvp-lijst geen ver kiesbare plaats. Het moet dus worden afgewacht of de heer Jorritsma het aan trekkelijk vindt voor ongeveer een maand dus 14 2 zittingen lid van de raad te zijn. Gedurende al deze tijd blijft de heer Mulder naast zijn burgemeestersambt zijn raadslidmaatschap vervullen. Heeft een burgemeester normaal slechts een adviserende stem, in deze positie zal de heer Mulder mee mogen stem men. Wel moet hij bij een mondelinge stemming, ongeacht zijn nummer op de presentielijst zijn stem het laatst moe ten uitbrengen, dit om „geen der an dere leden te beïnvloeden”. Over de manier waarop de inhuldiging zal geschieden, volgen nog nadere me dedelingen. Waarschijnlijk zal het gezin Mulder per rijtuig, waarschijnlijk per auto, van huis worden gehaald. Nu de nieuw benoemde burgervader zelf in woner van de stad is, heeft het weinig zin hem aan de grens van de gemeen te te verwelkomen, zoals in andere ge- dalje óf geen goede medalje. Later is dit toch nog recht gezet en die kinde ren, die toch nog geen medalje hebben ontvangen, kunnen zich vervoegen bij een der commissieleden. Toen dan leder zijn medalje had, ging het op Bolsward aan. Zingende en dan sende bijna kwamen ze bij de Hollandia aan, waar vele, zéér vele ouders klaar stonden om hun kinderen een bloemen hulde te brengen. Sommige ouders hadden tassen vol bloemen en zelfs emmersvol meegeno men. De vlaggen kwamen te voorschijn en er werd opgesteld voor de grote intocht. Ook hier weer een grote eenheid. Er werd niet gekeken naar school of rich ting, er werd hier en daar een opening gehouden om een muziekkorps tussen te laten. En toen ging het de stad in tussen hagen van mensen door, die maar steeds bloemen stonden uit te delen. De kinderen juichten en zongen en toen ze voorbij het stadhuis trokken, waar de loco-burgemeester met de wethouders op het bordes stonden, zwaaiden de tip pelaars als groet met hun bloemen. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag NIJSGJIRRIGE DINGEN Lyk as alle jierren kaem ek nou wer it forslach fan in tige nuttige foriening yn it Ijocht, to witten it jierforslach 1965 fan de Prov. Molkkontróletsjinst foar Fryslan. En altyd wer is it foar de boer en dejingen, dy’t bilangstelling hawwe foar it boerebidriuw, in aerdichheit dit handige boekje ris troch to noaskjen. Hwant it melken en de molke, der haw we tsientüzenen fan minsken tige bilang by en hwer soe yn dizze formiddens mear oor praet wurdo as krekt hjirogï, w De heren (vlnr) Mr. A. F. J. C. Habermeel, D. Baay, Mr. S. Slagter en de advocaat van de verdachte hebben een justitieel bezoek gebracht aan de heer F. in het Binnengasthuis. Zoals bekend is de heer F. verdachte in de affaire Teixeira de Mattos. Dit werd een ware zegetocht door de stad. Nog nooit eerder werd in Bolsward een sportdemonstratie gehouden met zoveel nooit leefde onze 7 - KI Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadcel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradecl. de stoet op Plein tot slot van deze avond-vierdaagse het door de voorzitter van comité. Hij dankte alle deelnemers en in het bijzonder alle leidsters en leiders, die zich vier avonden voor de jeugd ingezet hadden. Verder dankte hij de politie, die ook dit jaar weer geweldig mee werkte en alles in goede banen leidde en de E.H.B.O. die, mede zij de warmte nogal eens op moest treden. Verder de muziekkorpsen en de drumbands. Ieder werd bedankt, ook de oudste deel nemer, de 70-jarige F. van der Veen en de dit jaar niet aanwezige heer E. Bak ker die een kaart had gestuurd en da commissie succes had gewenst. Verder speciaal de groepen van buiten de stad en de heer Jansma van Mak kum, die deze keer voor de 19e maal meeliep. Alles werd onderstreept door hoera’s van de tippelaars. Toen werd de stoet ontbonden en ging iedereen voldaan naar huis. Bolsward kan op een zeer geslaagde avond-vierdaagse terugzien.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1