ZICH ONZEKER Raad de NAVO van Brussel bijeen „OUDE” PARTIJEN VOELEN r I hark sjoch in O V - few Jongeren: verbreking van tradities Zuiveringen China en 1». jg H I 1 i 1 'I Hl ft»® jlt”- 105e JAARGANG No. 46 VRIJDAG 17 JUNI 1966 4 in STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, WorJtitm en Wymbritseradeeï. X A. ...z x I <1. 1.1® Bk® b n ij FA w» 1*1^^ k EK Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 cent per mm KVP niet meer katholiek. I Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Uitgave: A. J. OSINGA N VBolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De Communistische Partij Nederland is niet meer alleen de beschermeling van de kleine arbeider, die zich uitgebuit en onderbetaald voelt, maar richt zich ook tot de kleine zelfstandige ondernemers, die zich verdrongen voelen in de massa le wedloop naar meer welvaart. Wat nooit was gehoord, gebeurde dit parle- Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De ongeregeldheden in Amsterdam: demonstrerende bouwvakkers, zittend op de rijbaan, het verkeer over de Dam werd hierdoor opgehouden Suup-kamemelk. Bij het schilderen van de bruggen zijn de naambordjes tijdelijk weggehaald. We hopen dat ze er weer zijn aangebracht vóórdat de invasie van toeristen en oud-Bolswar- ders komt. Die namen zijn immers zo leuk en zo historisch! Alleen bij de Suuppost ontstaat er wel eens een verkeerde associatie, nl. met het ge zegde: Alles wat van Bolsward komt, dat Afbouw vergrote Elim vordert ge staag. Nieuwe gedeelte is reeds lang in gebruik. Nieuwe recreatie ook al, nl als eetzaal. Datum officiële ope ning staat echter nog niet vast. Bosma, directeur van het Fries Mu seum moest voor zaken naar Enge land. Gysberts handschrift kreeg van hem een lift. reacties als de brief over Vietnam zijn dan het min of meer logische gevolg. De Katholieke Volkspartij twijfelt aan ’t bestaansrecht van een alleen voor katho lieken bestemde politieke groepering. Het emancipatiegevecht van de katholiek in het enkele eeuwen door protestanten beheerste Nederland is al lang gestreden. In een rapport concludeert de KVP dit jaar dan ook tot de eigen, geleidelijke op heffing. Het is nog slechts een studle- rapport en daardoor niet te vereenzelvi gen met de werkelijk te voeren politiek; het verschijnsel wordt er echter niet min der door. De partijen als onfeilbare en onwankel bare organisaties verliezen hun gezicht. De aandacht wordt, niet in het minst dankzij de invloed van de moderne com municatiemiddelen, meer en meer ver schoven naar de politieke voorman, die namens een partij optreedt. Boer Koe koek is er het grote voorbeeld van. Zon der hem zou de Boerenpartij nauwelijks bestaan. Liberale vernieuwing. Het afgelopen weekeinde heeft opnieuw klershuis Teixeira de Mattos bleven de liberale afgevaardigden zwijgen. Op het congres van de jonge liberalen werd hier over duidelijk afkeuring uitgespro ken. „De tweede kamerfractie van de WD had een duidelijk oordeel uit moe ten spreken”, aldus de jongeren. zaken, kortgeleden nog de Sowjetunie ervan beschuldigde behalve de vorige eeuw ingepalmde gebieden nog nieuwe delen Chinees gebied in te willen palmen, is de spanning die was gerezen tussen Rusland en Roemenië wat verminderd. Begin mei sprak Ceausescu de Roemeen se communistenleider, over de wens, dat de militaire blokken zouden verdwijnen en dat dus Amerikaanse- en Russische troepen van het gebied van andere lan den zouden verdwijnen. Geruchten deden de ronde, dat Boekarest een herziening van het communistische verdedigings- pact, het pact van Warchau zou hebben voorgesteld, waardoor de Russische in vloed zou worden verminderd. Het woord afbraak van blokken was in ieders mond, ook die van Brezjnjew, de Russische par tijsecretaris, die half mei een geheim zinnig bezoek aan Boekarest heeft ge bracht. Maar Brezjnjew zag het toch wat anders dan Ceausescu. Hij meent dat het pact van Warschau pas kan verdwijnen, wan neer de NAVO verdwenen is. Veel over leg heeft er tenslotte toe geleid, dat de Roemenen nu op dit punt het Russische standpunt huldigen, maar tegelijk heb ben zij weten af te weren, dat Rusland zijn plannen voor een structurele verster king van het pact van Warschau heeft doorgezet. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 enkele van deze verschuivingen duidelijk gemaakt. Dat dit gebeurde op bijeen komsten van de jongerenafdelingen van twee grote politieke partijen (KVP en WD) behoeft niemand te verwonderen. De jongeren zijn, ook in de politiek, ra dicaler. Om een Hollands woord te ge bruiken frisser. Ze zijn minder ge bonden aan tradities en daardoor sneller geneigd er mee te breken. De vergadering van de Jongeren Organi satie Vrijheid en Democratie (JOVD), gebonden aan de VVD, toonde dit afge lopen weekeinde duidelijk aan. De deel nemers aan dit congres barstten in een ovatie los voor de liberale oud-minister Korthals, die de jongeren opriep voorop te gaan bij de vernieuwing van het poli tieke denken. „De tijd is rijp”, riep hij. De liberalen hebben van oudsher de naam op te komen voor de belangen van de „bezitters” in Nederland, met een ou derwetse term aangeduid als „de kapita listen”. Daar is nu helemaal niets meer van waar, ook al denken veel liberalen de - r. vandaag de dag zelf nog zo over, zei de heer Korthals. De kern van de li berale overtuiging is de eerbied voor de menselijke persoonlijkheid en het bevor deren van de „zelfverwerkelijking” van de mens. Om die mogelijk te maken zal eerst moeten worden gezorgd, dat die mens ook een gunstige materiële basis heeft, aldus de stelling van de heer Kort hals. Hij concludeerde hieruit, dat de li beralen zich dienen te richten op het ver wezenlijken van die gunstige materiële omstandigheden voor diegenen, die daar over nu niet beschikken. Met andere woorden: „de WD dient de belangen te behartigen van de have-nots, de niet-bezitters”. Dat is voorwaar, een revolutionair geluid voor iemand die steeds heeft verondersteld, dat de libera len slechts op willen komen voor de rij ken. De jonge liberalen hebben ogen blikkelijk deze stelling in praktijk ge bracht. Bjj het tweede kamer gesprek gevoerd naar aanleiding van vragen van KVP en PvdA-kamerleden over de moeilijkheden bij het Amsterdamse ban- De politieke begrippen en verhoudingen verschuiven langzamerhand in Nederland. Dat Is vanzelfsprekend helemaal geen ongezond verschijnsel. Stilstand is, ook in de politiek, een nimmer goed te praten zaak. Helaas Is het dikwijls moeilijk de verschuivingen, die zicii toch echt voordoen, te volgen en naar «aarde te schatten. Gelukkig wordt het de belangstellende Nederlander de laatste tijd niet al te moei lijk gemaakt. Enkele van deze verschuivingen zijn namelijk zo opvallend, dat vrij wel niemand er zonder ze waar te nemen langs kan lopen. Om enkele voorbeelden Ie noemen: Een vloedgolf van geslaagden komt uit de examenzalen. Gaarne ontvan gen we ook dit jaar van schoolhoof den een volledige lijst van geslaagden per school. Doet u individueel elders examen, wees zo vriendelijk het even te melden. Tenminste al u slaagt'. An ders: „Hoe stilder hoe better.” Maak het kort. Wij leven weer in de tijd van uitstapjes en reisjes. Komt er een verslagje van, maakt het kort. Waar ging u heen? Had u pech on derweg? Raakte er iemand- zoek? Zie, dót interesseert ons. Niet dat de inwendige mens versterkt werd, de lachspieren in beweging kwamen, enz. Dat is geen nieuws. Wél als u de hele dag op een droogje zat, de koffie met koek zich niet liet smaken, enz. Zoenen op het zebrapad is volgens ’n bekende tophit gevaarlijk, maar vrijen in een auto op een parkeer- strook kan ook een bekeuring opleve ren, zoals een Bolswards paartje moest ervaren De berichten uit China over zuiveringen worden steeds nadrukkelijker en gedetail leerder, Er was al enige tijd geleden sprake van, dat enkele schrijvers zich de ergernis van de partijleiding op de hals hadden gehaald en daarom een bestraffing hadden gekregen. Er was toen sprake van, dat z-ij de bescherming hadden genoten an een hooggeplaatste functionaris. Deze is inmiddels zelf ten val gekomen, want men vermoedde, dat het Peng Tsjen, de burgemeester van Peking was, die van zijn plaats in het Politbureau van de party is beroofd. Afbraak van blokken. Terwijl de spanningen tussen China en Rusland onverminderd voortduren en Tsjen Ji£ de minister yan buitenlandse Lift voor Gysberts handschrift. Het handschrift van Gysbert Japiks be vindt zich zoals u weet in de univer- siteits-bibliotheek in Oxford. Het mocht niet worden verzonden, maar moest persoonlijk gehaald. De heer Ongeregeldheden met bouwvakkers in Amsterdam drie beelden van de ge- gebeurtenissen in Amsterdam maan dagavond en dinsdagochtend naar aan leiding van de inhouding op het va kantiegeld van ongeorganiseerde bouwvakkers: Links boven: tijdens een nachteljjke persconferentie op het hoofdbureau v. politie In Amsterdam, v.l.n.r.: hoofd inspecteur Heyink (contactman pers- politie), commissaris Molenkamp (commandant geüniformeerde politie), hoofdcommissaris Van der Molen en hoofdinspecteur De Wit (commandant mobiele eenheid). Links onder: overzicht van de demon stratie op het J. D. Meijerplein, dins dagochtend Rechts: bouwvakkers bespreken de toestand bij een bouwwerk (het con- fectiecentrum in A’dam West) alvo-« rens naar het J. D. Meyerplein te gaan Het „schoenmaker blijf niet bij uw leest” geldt niet meer voor Jozef Wouters. Hij stak voor goed zijn els in het spek en hing het schootsvel aan de wilgen. Vroeg. Veehouder Fokkema van Lon- jé had het hooi al binnen vóór de re genval. Dank zij zijn ventilator be hoeft hij geen broei te vrezen. Wegomlegging in verband met ver nieuwing wegdek Snekerweg geeft veel ongerief. Sommige (bus)chauf feurs kunnen vanaf de Snekerkant de weg naar het stadhuis niet vinden, aarzelen en keren soms terug. Markering is ook onduidelijk. De pijl die de weg naar de Secretaris Haits- malaan moet wijzen is weggezakt in het gras, zoekt men de wegomlegging Cnossenlaan, dan komt men weer op het uitgangspunt terug. Hoge bermgras langs Rijksweg Is vooral bij de Kruising Marnezijl ge vaarlijk. Kleine platte wagens gaan er bijna achter schuil Vuil weer. Op 16 juli zal in Grouw het jaarlijkse skütsjesilen beginnen. Dit jaar is er voor het eerst een ,vuil- weercommissie” in het leven geroepen De KVP-jongeren waren eveneens dit weekeinde bijeen. Ook zij gaven blijk van een duidelijke wens naar vernieuwing. Hun conclusie was, dat de KVP zich moet omvormen tot een algemene poli tieke groepering, die zich baseert op een duidelijk politiek programma en niet op in politieke begrippen vertaalde geloofs overtuigingen. Weliswaar moet de chris telijke opvatting over de waardigheid van de mens het program beheersen, al thans inspireren, maar de partij moet openstaan voor niet-christenen, die zich met dit politieke programma kunnen verenigen. De KVP zal zelf het initiatief voor deze omvorming moeten nemen, al dus de jongeren. Het KVP-tweede ka merlid, de heer Westerterp, pleitte op dit congres voor de vorming van een AVP, een algemene volkspartij, die een meerderheid in het parlement zou kun nen vormen. Deze partij zou een cen- trum-politiek moeten voeren. Dat wil zeggende juiste weg vinden tussen link se en rechtse verlangens. In de praktijk gebeurt dat nu ook als KVP en PvdA samen regeren. De kiezer wordt dan ech ter in verwarring gebracht, doordat twee partijen achter hetzelfde politieke beleid staan. Wanneer één partij dit beleid uit voert, kan men veel gemakkelijker „ja” of „nee” zeggen door al of niet voor of tegen zo’n partij te stemmen. „Helaas”, aldus het geluid van de KVP-jongeren, maken andere christen-democratische partijen in Nederland niet zo’n versnelde ontwikkeling door. Wie echter ziet wat op dit gebied zich allemaal voltrekt, kan nauwelijks twijfelen aan de veranderin gen die ook bij de andere partijen ko men. N.A.V.O. Roemenen spelen min of meer de rol van De Gaulle in hun verzet tegen supra nationale regelingen. De Raad van de NAVO is vorige week in Brussel bijeen geweest om zich over de hangende pro blemen van het bondgenootschap te be raden. Overeenstemming is er In geen enkel opzicht bereikt tussen De Gaulle en zijn veertien bondgenoten. Het essen tiële punt was de toekomst van de Fran se troepen in West-Duitsland, zoals be kend, wensen de Veertien, dat er on danks de onttrekking van deze troepen aan het opperbevel van de NAVO een vaste taakomschrijving zou komen en men wenste dit vast te leggen door van Couve de Murville te verlangen, dat Frankrijk zou onderhandelen over de sa menwerking in noodgevallen. Couve wei gerde dit te aanvaarden, omdat dit Frankrijk te veel zou binden. De woorden „in noodgevallen” zijn ver vallen, maar minister Luns heeft de Franse delegatie verteld, dat de Veer tien zich het recht voorbehouden het pro bleem van de samenwerking in alle sta dia (vrede, oorlog en noodgeval) aan de orde te stellen. Het enige wat bereikt is, is dus, dat men kan gaan praten in de wetenschap het volkomen oneens te zijn. De tactiek van de Veertien lijkt gebaseerd op uitstel van beslissingen, terwijl De Gaulle er onge twijfeld rekening mee houdt, dat de sa menhang van de Veertien in de loop van de tijd op ernstige proef zal kunnen wor den gesteld. In oktober wordt het beraad voortgezet. Ondertussen is De Gaulle dan in Moskou geweest, waar hij op 20 juni zal aankomen. Hij en de rest van de we reld kunnen dan weten, wat deze Russi sche Kaart waard is. ten schaars om te kunnen vaststellen wat waarheid en propaganda is in arti kelen als deze. Het is mogelijk dat het huidige leiderschap zich met harde hand meent te moeten verdedigen, maar er is ook een andere uitleg mogelijk. Dat zich nu al achter de schermen een strijd om de opvolging van Mao Tse-toeng aan ’t afspelen is, waarbij de bovenliggende partij haar tegenstanders uitschakelt op beschuldiging van anti-revolutionaire of naar revisonisme en moskovitisme rie kende neigingen. De man achter de schermen van de zuivering schijnt Lin Piao te zijn, de jongste van de vice-voor- zitters van de partij en minister van de fensie, in welke hoedanigheid hij over het machts-apparaat van het leger kan beschikken. Deze commissie zal een uitspraak moeten doen, wanneer het gaat om de vraag: zeilen of niet. Vorig jaar is er bij iedere weersomstandigheid ge zeild, maar dat ging niet altijd zon der risico. Een prachtige reclame voor Bolsward is het kleurendrukomslag van de nieuwe NCRV-gids met de afbeelding van het stadhuis. Binnen vindt u nog een foto van Gysbert Japiks, ’n kleu renfoto van Hichtum en een artikel over de Bolswardse dichter en de aan hem gewijde postzegels. Van mollenplaag verlost is Dedgum, nu weduwe Koelstra met de schop eigenhandig twee mollen (de boosdoe ners) heeft gepakt. Bohanza werd in het „Vrije Volk” Bolhanza genoemd. Blijkbaar heeft de redactie een vooruitstrevende blik, want de expositie wordt door een „bolle” geopend, de kampioensstier van fokstal Knol nog wel. Het scheelt maar een letter, merkt *’n trouwe lezer uit Rotterdam op. De heer Driebergen heeft het in „Zijn herinneringen aan oud-Bolsward” o.a. over Cronjo, Joubert, De Wit. Be treft laatstgenoemde Freerk de Wit of Piet de Wit (dichter)? Wellicht zal Christiaan de Wet bedoeld zijn. En dit maar een maand. Waarom moesten de vlaggen uit op 1 juni in Bolsward. (Ingezonden door Het Co mité). Als ze het nu op 1 juli a.s. maar niet vergeten en op 2 juli niet, dan wordt de nieuwe burgemeester ingeluid. Geen dure. Onze krant van 1919 was natuurlijk niet verguld, maar blijk baar vergeeld. Zomerzegels kan men na 27 juni ner gens in Nederland meer krijgen, dan alleen op het rijdend postkantoor. Met een speciaal stempel nog wel. mentaire jaar: de CPN-fractie in de tweede kamer bepleitte de belangen van de kleine fabrikanten. De Partij van de Arbeid voelt zich on zeker. De socialisten voelen aan, dat een zeer linkse koers het in een tijd, waarin ook het merendeel van de arbeiders over een ijskast, een televisietoestel, een radio en hoogstwaarschijnlijk ’n auto beschikt, het niet meer doet. Bij de wat meer rechtse koers van de laatste tijd verliest de PvdA echter principiële socialisten aan de meer extreem linkse PSP. Schrik- Maar uit een artikel in de Rode Vlag, het theoretische blad van de partij, blijkt nu, dat het hier om meer gaat dan een zg. culturele zuivering, die wij kortgeleden ook in Rusland nog hebben beleefd met de veroordeling van twee schrijvers. Vol gens de Rode Vlag is er nu een strijd op leven en dood aan de gang in het land en kunnen anti-revolutionare elementen misschien een staatsgreep als in 1956 in Hongarije wagen. Het blad meldt, dat de klasse van grondbezitters en de reactio naire burgerij nog steeds sterk zijn en er voortdurend van dromen de macht weer in handen te nemen door een omwente ling. De inzet van de huidige strijd, aldus het blad, is de consolidatie van de dicta tuur van het proletariaat en de economi sche basis van het socialisme. Met een hak op de Sowjetunie stelde het blad vast, dat de Sowjetunie had gefaald een proletarische culturele revolutie in ernst door te voeren. De gegevens over China zijn in het wes- Bolswards Nieuwsblad 1 - - - a '•"N. T.(

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1