WELKOM I f i I a g||i Regeringsreizigers op goodwillreis Waarschijnlijk route langs het Laag Bolwerk, Marktstraat en Kerkstraat Gysbert Japiks Reünie 7-december divisie Zilveren filmpjes Dienstregeling Nederl. Spoorwegen Evenals voorgaande jaren wordt het pu bliek in de gelegenheid gesteld wensen en bezwaren aangaande de dienstrege ling 1966 van de Nederlandse Spoorwe gen in te dienen. Eventuele wensen en opmerkingen moeten voor 20 juli a.s. ter kennis worden gebracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, Willemskade 29 te Leeuwar den, welke dan voor doorzending aan de Spoorwegraad zal zorg dragen. Stier opent tentoon stelling Bohanza in Bolsward 11 Hili 1603-1666-1966 lltl x STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadcel, Ilennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 105e JAARGANG VRIJDAG 24 JUNI 1965 No. 48 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS H. M. Koningin Juliana landt per helicopter Kosigin in Finland. t Roemenië. Status Quo. Het Duitse probleem. Z De Gaulle op bezoek in Moskou Nog steeds is de malaria In Bolsward een veel voorkomende volksziekte. Benoemd tot bestellers aan het PTT-kan- toor te Bolsward G. Ykema en H. Visser. honderd jaar later is de kerk dus 500 jaar oud, bij welk feit op sobere, maar gepaste wijze zal worden stilgestaan in de godsdienstoefening van zondag 3 juli a.s. Italiaanse verkiezingen. Het aanbrengen van een flinke zwerm bijeen wordt beloond. D. Kamstra, Mak- kum. Stalin heeft verklaard niet in onover winnelijke legers te geloven. Ook Napo leon werd verslagen. Twee Sovjetlegers door de Duitsers In gesloten. De DBS-buurt houdt een feest uit dank baarheid voor de nieuwe trottoir-aanleg. Gebruik van electriciteit en gas worden met 25% beperkt. Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Z Z z Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) J. VISSER, Loco-Burgemeester. Op zaterdag 3 september a.s. zal te Schaarsbergen een reünie gehouden wor den ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de 7-december-divisie. Aangezien het adressen-materiaal snel veroudert, wordt een ieder, die in In donesië bij de divisie diende en de reünie wil bijwonen, verzocht zijn adres op te geven aan de heer P. Hoek, Eeshofstraat 2 te Arnhem, tel. 0830051218. 4e week juni 1941 Plaatselijke verkiezingen in Italië, waar ongeveer 5 miljoen kiezers bij betrok ken waren, hebben voor het eerst sinds jaren een kleine teruggang voor de communisten te zien gegeven. De chr.- democraten en vooral de sociaaldemo craten wonnen wat terrein en dat be tekent een versterking van de positie van de huidige regering, die gebaseerd is op chr.-democraten en socialisten van twee richtingen, die later in het jaar evenwel samen zouden gaan. Naar thans bekend wordt hoopt H. M. Koningin Juliana Bolsward te bezoeken per helicopter, die in Den Haag bij Huis ten Bosch zal opstijgen en waarschijn lijk de Afsluitdijk zal volgen. Om vijf vóór half drie zal het hefschroefvliegtuig landen op het sportveld van de R.K. H.B.S. Vandaar zal H. M. de Koningin zich met haar gevolg per auto naar het kerkhof rond de Martinikerk begeven. De route is nog niet definitief vastgesteld, maar ais volgt voorgesteldGysbert Japicx- laan, Gysbert Japicxbrug, Laag Bolwerk, Dijkstraat, Marktstraat, Jongema- straat, Kerkstraat, Martinikerkhof. Hy wit, hy wit het meytsel-wirch wy binnej Monde; yessche’, yerd, stof, san, dat licht stuwt dear hinne, In liemen fet, dat ringen britsen wirt. Sowjetunie iets wat De Gaulle nimmer bieden kan. Zo ondergraaft hij De Gaul les positie als woordvoerder van Euro pa. De Gaulle heeft voor Moskou nog slechts waarde als splijter van de Wes telijke samenhang. Voor het overige blijken zij hun veiligheid vooral te zien in een vasthouden aan wat zij nu heb ben. Dat beneemt veel van de waarde aan De Gaulles bezoek. Taljochting. Rigels üt de 103e psalm. Hy (d.i. God) wit hwat maeksel wy binne, moude, jiske, ierdestof, san, dat samar fuort stout, in liemen fet, dat samar brutsen wurdt. Een andere reiziger Is Tsjoe- En-lai, de Chinese minister-(president, die in Roemenië is aangekomen. Roemenië wenst zach ten opzichte van Rusland een grotere onafhankelijkheid van han delen ter verdediging van de eigen be langen. Om zijn onafhankelijkheid te demonstreren, zoekt het een zekere toe nadering tot China, zonder evenwel, als Albanië, tot het anti-Russische kamp toe te treden. De Roemenen proberen hun status te verhogen door als be middelaars op te treden en een breuk te vermijden in de internationale com munistische wereld. Op dit punt krijgen zij echter weinig steun van de Chine zen, die hun felste aanvallen richten op Rusland cn Amerika gezamenlijk. Gysbert - om froed en from gol en goed ecit bjoed: en de voorzitter van het provinciaal co mité en nazaat van Gysbert Japicx, de heer Holkema, het standbeeld aan de hoede van de stad Bolsward heeft over gedragen, spreekt loco-burgemeester J. Visser, een kort dankwoord. Er zijn een 400 schoolkinderen en bijna 600 kleuters opgesteld, die met spe ciaal hiervoor vervaardigde Friese zwaaivlaggetjes een feestelijke aanblik zullen geven. Deze kinderen zingen op nieuw twee coupletten van Gysberts Wolkom, waarna de menigte zich ver enigt, om samen onder leiding van de muziek, tot slot van de plechtigheid het Wilhelmus te zingen. Hierna zal H. M. de Koningin een kort ogenblik de Martinikerk bezichtigen, onderwijl de genodigden zich naar de raadzaal en café „Het Park” begeven om de openingsplechtigheid van de ten toonstelling bij te wonen. Goede oogstverwachtingen in Duitsland. De kinderen zullen vakantie krijgen om bij het binnenhalen van de oogst te as sisteren. Het is de bedoeling dat het standbeeld van Gysbert Japicx, vervaardigd door Winfried Put vandaag te Bolsward ar riveert. Daar het reeds maandagmiddag ont huld zal worden, mag worden aangeno men, dat het reeds nog deze week of eventueel maandag vroeg zal worden opgesteld aan de Noordzijde van de al oude Sint Martini, de kerk, waarin Gys- fcert Japicx belijdenis des geloof s af leg de (samen met zijn broer Willem) en waarin hij na 1637 tot aan zijn dood voorzanger ist geweest. Het is, dit tussen twee haakjes, een belangrijke tijd geweest. Hij heeft het meegemaakt, dat de kerk, mede onder leiding van zijn vader, die toen burge meester was, werd „verbeterd en de gewit”, waarbij alle fresco’s verloren gingen (met de beste bedoelingen ove rigens) om pas met de restauratie van 1955 weer gedeeltelijk te voorschijn te komen. Het was ook de tijd, waarin de nieu we, thans nog aanwezige prachtig uit gesneden preekstoel werd geplaatst, de tijd, waarin ook de Broerekerk weer voor de openbare godsdienstoefeningen werd ingericht. De kerk was tijdens Gysbert’s jongens jaren, toen hij op hetzelfde kerkhof, waar nu zijn standbeeld verrijst, wel zal hebben gespeeld, nog (voor onze begrippen althans) betrekkelijk nieuw, n.l. een 150 jaar). Pas in het sterfjaar van master Gysbert in 1666 beleefde de kerk zijn tweede eeuwfeest, dat waar schijnlijk niet is gemarkeerd, een pest epidemie teisterde de stad. Nu weer drie dat Amerika belangstelling heeft voor de Duitse hereniging. Moskou stuurt aan op een isolering van Duitsland zo dat öf de as Washington-Bonn duide lijk zichtbaar wordt, öf dat Amerika zich tenslotte toch uit Europa terug zal trekken, waardoor Moskou een defi nitieve regeling van het Duitse vraag stuk denkt te kunnen afdwingen, die het beste met de Russische belangen overeen komt. Het ziet zijn kansen stij gen door de Ondermijning van de NAVO door De Gaulle. Het hoeft hem in geen enkel opzicht tegemoet te komen, om dat De Gaulle, door dit eigenwillig ge kozen destructiewerk, Moskou geheel in dc kaart speelt. Men kan dus van de gesprekken verwachten, dat Moskou De Gaulle aanmoedigt op deze weg voort te gaan zonder dat het een enkele concessie doet. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag «si De problemen, die De Gaulle en zijn Russische gastheren aan hebben gesne den en nog aan zullen snijden, zijn van bilaterale en van internationale aard. In communistische commentaren van de laatste tijd is de Fransen de verlokking van de Russische markt voorgehouden, wat wei nodig is, omdat er nogal wat klachten zijn over de uitvoering van het handelsverdrag van 1964. Het loopt niet vlot met de levering van Franse fa- brieksuitrustingen en de Fransen zijn geen gretige kopers geworden van Rus sische draaibanken. Wellicht komt er op handelsgebied wat uit de bus en anders zeker wei op cultureel gebied. Balletgroepen zijn altijd gemakkelijk uit te wisselen. Van groter belang is het gesprek over de internationale politiek. De Gaulle heeft door zijn terugtrekking uit de samenwerking van de N.A.V.O. duide lijk te kennen gegeven, dat hij een on afhankelijke buitenlandse positie in neemt. Hij heeft over het algemeen va ge plannen voor een losse organisatie van een Europa van de Atlantische oceaan tot aan de Oeral, waarin de grootheid en wijsheid van Frankrijk bijzonder tot hun recht zullen komen. Hij hoopt, dat de afkbraak van de NAVO in het Westen zal leiden tot een derge lijke ontwikkeling in het Oosten, opdat ontspanning en opheffing der militaire blokken de Europese landen dichter bij elkaar zullen brengen. DE GAULLE IN MOSKOU Niets wijst er op, dat Rusland dit schone toekomstbeeld deelt. Voor Rus land is het Duitse probleem het kern punt van de Europese politiek, zoals ook duidelijk is gebleken uit allerlei voorbeschouwingen in de Russische pers, waarin het Duitse gevaar bijzon der sterk naar voren wordt gebracht. Rusland weet Duitsland op het ogenblik gesterkt door de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen en door de illusie Maandag is president De Gaulle van Frankrijk in Moskou aangekomen voor een bezoek, dat tien dagen zal duren en dat hem, behalve naar Moskou, ook zal voeren naar Novosibirsk, Leningrad, Kiew en Wolgograd of wel het vroegere Stalingrad. In deze periode zal hij een half dozijn kransen leggen, negentien toespraken houden, waarvan er enkele als bijzonder belangrijk zijn aangekondigd en voor besprekingen met zijn Russische gastheren zijn tien uur uitgetrokken, wat gezien het gebruik van tolken, maar vijf uur werkelijk gesprek is. tN .■■..o-, Moskou: De Franse president De Gaulle hier in gezelschap van de voorzitter van het Opperste Sovjet Presidium L. I. Brezhnev (links) even voordat de FransRussische besprekingen zouden beginnen In het Kremlin 'i. X z z 'iXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXNXXXXXXXXSJ^XXSSX'XSXSNNXNSNNN? Het zal trachten de militaire integratie in het pact van Warschau zoveel mo gelijk in stand te houden. Het heeft Roemenië, dat speelt met de gedachte van de afbraak van beide blokken, hier zojuist op gewezen. Het pact van War schau dient om het „agressieve impe rialisme” op een afstand te houden, het dient ook om Oost-Duitsland in de Rus sische greep te houden. Dat betekent de handhaving van de status quo, waar de Duitsers zeker nog niet aan willen, omdat dat de vereeuwiging van de de ling betekent. De Westduitse socialisten hebben de O.- Duitse communisten bijna zo ver, dat er openbare debatten in Oost- en West- Duitsland gehouden zullen worden, maar volgens de jongste berichten zou Moskou een spaak in het wiel hebben gestoken, omdat het bang is. dat zo’n debat te grote spanningen een te grote hoop in Oost-Duitsland zou opleveren. Rusland wil ook weinig weten van de suggesties, die Rainer Barzel, de twee de man in de West-Duitse chr.-demo- cratische unie, gedaan heeft in een rede in de Ver. Staten. Barzel meent, dat er op basis van een verenigd Duitsland in het kader van een Europees veiligheids systeem in dat Duitsland plaats kan zijn voor Russische troepen. Hij biedt ook gunstige handelsakkorden aan. Veiligheid en economische groei bete kenen deze aanbiedingen, die in Duits land groot opzien hebben gebaard. Enerzijds neemt Barzel hier de socia listen met hun uitwisseling van rede naars, de wind wat uit de herenigings- zeilen, aan de andere kant biedt hij de Het is reisseizoen. Barzel naar de Ver. Staten, De Gaulle naar Moskou, waar Kosigin net terug is van een bezoek aan Finland. Kosigin stelde zich in de Fin se hoofdstad geheel achter het plan van president Kekkonen om van het Noor den een atoomvrije zone te maken en om een garantieverdrag voor de Fins- Noorse grens in Lapland te sluiten. Hierdoor zou Noorwegen verder in de richting van het neutralisme gedrongen kunnen worden. Weer een lokaasje om de ondergang van de NAVO te bespoe digen en Duitsland te isoleren. SXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX z Nog slechts enkele dagen en dan zullen de klokken van de 500 jaar oude Martini beieren en herauten door onze straten gaan om aan te kondigen dat de Gysbert Japicxfeestweek is begonnen. En wat voor feest! Misschien heeft Bolsward in zijn eeuwenoude geschiedenis nog nooit zoveel manifestaties in één week bijeen gezien als nu het geval zal zijn. Ik geef U geen programma; dat kunt U elders in onze krant lezen. Wèl wil ik er op wijzen, dat het feest gevat is in twee belang rijke feiten, n.l. het bezoek van H. M. de Koningin op maandag ter onthulling van het standbeeld van Gysbert Japicx en aan het slot op zaterdag de officiële installatie van onze nieuwe burgemeester, de heer J. M. A. Mulder. Twee gebeurtenissen, ieder op zich zelf voldoende aanleiding om feest te vieren. Als ik daarbij terloops nog opmerk, dat een 500-tal oud-Bolswarders in dezelfde week de gasten van hun geboortestad zullen zijn, dan is het geen wonder, dat de Bolswarders al weken bezig zijn deze be langrijke evenementen te plaatsen in het facet van een verrukkelijk versierde en verlichte stad. Het zal voor alle bezoekers een verrassing zijn! Niet onvermeld mag blijven de hartelijke samenwerking in dit gebeu ren met onze nabuurgemeente Wonseradeel, welke uitdrukking zal vinden in twee belangrijke gebeurtenissen: de feestdag (woensdag) in Witmarsum waar alsdan eveneens een gedenkteken ter ere van Gysbert Japicx zal worden onthuld en waar honderden gasten wor den verwacht èn (donderdag) de prachtige vlaggen-parade uit deze gemeente, die als gewoonlijk de intocht van de Heakeninginne luister zal bijzetten. De BOHANZA-tentoonstelling zal zeker niet nalaten duizenden bezoe kers te trekken. Graag wil ik de burgerij nu alvast dank zeggen voor haar hartver warmende activiteit; zij gooit als het ware de deuren wijd open om de gasten die van heinde en ver zullen komen, hartelijk te verwel komen. Ik sluit mij van harte hierbij aan. Wees welkom! Waar gij ook vandaan komt. En vier feest met ons. Het zal ons verheugen U te mogen begroeten. Om half 3 heeft hier de onthulling van het standbeeld plaats. H. M. Koningin Juliana zal zich hiertoe rechtstreeks naar een voor haar gebouwde tribune begeven. In 'principe mag ieder, die daartoe tijd en gelegenheid heeft hier ter plaatse de onthulling, het „üt de doe ken dwaen”, van het beeldhouwwerk bijwonen, voor zover de plaatsruimte het n.l. toelaat. Er zal slechts plaats worden gereser veerd, voor het gezelschap genodigden, dat zich om twee uur ten stadhuize verzamelt en hierna de Kerkstraat langs trekt naar de plaats van de plechtigheid. Bij het te onthullen standbeeld zullen 25 schoolkinderen in uniforme witte pak jes staan opgesteld, t.w. 15 uit Bols- ward en 10 uit Witmarsum. Zij zijn wat deze twee gemeenten betreft, slechts te onderscheiden aan de kleur van de te dragen sjerpen (die van de stads- en gemeentekleuren). Ook dragen de kin deren een vignet met gemeentewapen. De meisjes dragen klokrokjes, allen dragen witte kousen en schoenen (die met de pakjes later door de ouders van de kinderen tegen een geringe vergoe ding worden overgenomen). Deze kinderen leggen na de onthulling, die om half drie plaats vindt, ieder een boeket bloemen aan de voet van het beeld. Eén van de meisjes (bij lo ting daartoe aangewezen) biedt hierna een dergelijk boeket aan aan H. M. de Koningin. Rond het beeld staan de 27 vlaggen draagsters uit de 27 dorpen van Won seradeel opgesteld, die het vaandel als groet naar het beeld neigen en hierna het saluut brengen aan H. M. de Ko ningin. Met hun witte pluimen afste kend tegen de warme kleuren van de Martinikerk staat de „Schutterij” op gesteld. Ook zijn een viertal trompettis ten van de drumband van de gymnas tiekvereniging LycurgusWilhelmina aanwezig. Nadat het Fries Volkslied is gespeeld Bolswards Nieuwsblad De Bohanza-tentoonstelling te Bolsward wordt op 27 juni op een wel zeer spec taculaire wijze geopend, nl. door de kampioensstier van de fokstal van de ge broeders Knol te Hartwerd. Deze am bassadeur, die Frieslands naam hoog houdt tot in alle werelddelen, zal om geven door genodigden optrekken naar de Bohanza-poorten en die openen, zij het niet door de poorten te rammen, maar door een speciaal ontworpen me chanisme in werking te stellen en wel licht door enig geloei te laten horen. Tevoren wordt er wel gesproken, name lijk in „de Wijnberg”, waar de heer P. A. C. Brandsma, voorzitter van het ten- toonstellingscomité de genodigden zal toespreken, aangezien dat buiten de ca paciteiten van een stier ligt. In oude rij tuigen en begeleid door 't muziekkorps „Oranje” gaat de stoet naar de Bohan za, waar door het muziekkorps aan de opening met geloei en met tromgeroffel kracht wordt bijgezet, al weet niemand hoe een kampioensstier op tromgeroffel reageert. Met deze opening breekt Bols ward ditmaal met de traditionele wijze van openen met sleutels, linten, vlaggen of een druk op de knop. Bovendien is de opening door een stier min of meer symbolisch. Bolsward toch is niet alleen cbultuur- centrum, maar ook centrum in een agra risch gebied. Daarom ook heeft de Bo hanza zelf een sterk agrarisch karakter gekregen, onder meer door de inrichting van een boerderij in oude stijl en een fraaie collectie boerenwagens. Het is het bestuur van de Bohanza nu reeds ge bleken, dat er een grote belangstelling voor de expositie bestaat. In verband met het te verwachten bezoek in de tweede helft van de tentoonstel- lingsweek wordt het publiek aangeraden de Bohanza vooral in de eerste dagen te bezoeken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1