De dei forroun mei ure en stoune Gysbert Japicxweek ingezet met stijlvolle en soms magistrale herdenking Embley lllllillill!ll!llill!lilllllllllllll!lll!lllllllllll 105e JAARGANG No. 49 DINSDAG 28 JUNI 1966 Fan de Marlinytoer Zilveren filmpjes Tetman de Vries Orgelbespeling Sneek Vrijdag 24 juni concerteerde Frans Ter steeg op het Martinlorgel te Sneek. De luisteraar kreeg een indrukwekkend pro gramma geoffreerd: centraal stond Bach hieromheen tijdgenoten op wie de grote meester gedeeltelijk voortbouwde. Aller eerst bracht Tersteeg het Magnificat Primi Toni van Buxtehude, waaruit de geheel eigen kunstopvatting spreekt. Vervolgens drie orgelkoralen (van Pa chelbel, Buxtehude en Bach) en de ko- raalpartita „Was Gott tut, das ist wohl- getan” van Johann Pachelbel. Hierna het concerto del Sigr. Meck, oorspron kelijk een vioolconcert, door Gottfried Walther voor orgel bewerkt. Als hoogte punt de Toccata en Fuga in D-moll. Workum moet bouw rijp maken Bascohof bezuinigen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadcel, Ilennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hakenkruisen gekladderd in Roermond - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 cent per mm Mei snare en tonge 2. 3. Grote dag. 4. 1. 2. 3. Per vliegtuig. Friesland krijgt gebrek aan drinkwater. 4. Distributie van jam. It van i Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactieadres: Marktstraat 13 Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Meer dan 100 jaar heeft men over Gys bert sprekend, teruggegrepen op de her denking van 1823, de verslagen daarvan welhaast gespeld. Nu is een nieuw jaar tal van herdenken toegevoegd, 1966. Vooral ook als documentatie voor later hebben we elders de verschillende rede voeringen zo woordelijk mogelijk weer gegeven. mei skriuwerij, dy’t him gjn sint op- smyt. Né, wy moatte üs neat wiis meit- sje. As master Gysbert hjoed libbe hie en yn de eagen fan de measte minsken de skoandere tiid forgriemde mei dingen fan neat, dy’t earst twa jier nei syn dea foar it earst printe waerden, dan soene de minsken fan nou, lyk as dy fan doe, ek sizze: Sjuch, master is wer gek! Juster is de Keninglnne komd om it stanbyld fan dizze master troch har per- soanlike oanwêzigens eare to jaen, de Kommissaris fan de Keninginne iepene de ütstalling fan kunstwurken üt syn tiid. Jierren lang hat men dwaende west om dizze dei en dit bitinken ta in great barren to meitsjen en oer it wurk fan dizze master is hast in bibleteek fan boe ken en dissertaesjes ütjown. Lettere ge slachten hawwe him goed erkend as de earste boumaster fan de Fryske tael, de earste man, dy’t it boersk üt büthüs en skuorre omboude ta it medium foar hege kulturele dichtwurken. Op it founemint, dat hy makke, bouden oaren fierder en tankje wy it bihald fan de Fryske tael, ien fan de aldste libbene talen fan Je- rope. De lytse stêdden en doarpen fan Frys- lan hawwe har eigen sfear fan smüke, gesellige plakken, der’t it goed libjen is. De minsken hawwe bilangstelling foar mekoar, hja libje mei yn üren fan for triet likegoed as yn tiden fan lok en freugde. Hja binne sljucht en rjucht en hawwe in waerm hert foar dejingen, dy’t it net maklik hawwe. Der is' in boel Politieke partijen In Nederland ontbon den, voorzover zij het stelsel van de parlementaire democratie voorstaan en dus een voorbije gedachtenwereld ver tegenwoordigen. De N.S.B. mag blijven bestaan. De Russische verdedigingslinie geheel doorbroken. Boerenleider E. L. Roskam hield een re de op de landdag van het Ned. Agrarisch front te Rolde. Gevraagd twee nette meisjes- voor man- gelwerk in bedrijf te Bolsward. Aan- vangsloon f 3, Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) le week juli 1941 Voor het optreden van het gezelschap „Tetman de Vries” op dinsdag a.s., des avonds 8 uur in de Doele onder de titel: „Hjir is de ein fan wei”, is gelegenheid tot plaatsbespreking aan de zaal. goeds fan to sizzen en wy, gewoane minsken, fine it hjir noflik, eigen en ge- sellich. Mar foar de ütrinder is dizze mienskip net sa noflik. Dat wie sa yn Gysberts dagen, dat is nou net folie oars. Der moat gjin swan yn de einefiver komme, dan pikke wy der allegear op, hwant dy man of frou is ommers sa nu- ver. Foar sokken, dy’t in fin mear haw we as in bears, is dizze mienskip net sa noflik! Is it dêrom faeks, dat krekt dizze plakken sa’n bytsje kulturele prestaesjes toane, dat it tal lju, dy’t poëzij, muzyk, toaniel, skilderkunst bioefenje hjir sa lyts is Ik bin der wol wis fan, dat de byldhouwer, hwaens skepping juster by de Greate Martinytsjerke pleatst is, gjin foet oan ’e groun krige hie as hy yn St. Nykelsgea bleaun wie. Hy wie bidobbe Onder it sarkastysk meilijen fan syn doarp. Sokken gean hjir dêrom meast wei, Wilfryd Put gie nei Amsterdam en hoefolle fan syn kollega’s soene der sitte yn Bergen en Laren, om mar in pear plakken to neamen? It wurdt hjir en der In bytsje oars. Yn Harns, yn Ljouwert komt hwat mear romte, mar hawwe wy meimekoar de bruorren Rypma üt Blauhüs, Johannes en Germen, dichter en skilder, net for- tüteazje litten? De swan yn de einekoai hat it net noflik en kulturele prestaesjes wurde op syn bést mei in kistke sigaren öfdien. Ik wol net sizze, dat It yn oare provinsjes yn it algemien sa folie better is, mar foar de fryske kultucr moat yn Frysléin seis De Spaanse staat heeft 110.000 peseta’s aan premies aan kinderrijke gezinnen uitgegeven. De hoofdprijs ging naar een gezin met 25 kinderen, Madrid is be trekkelijk kinderarm. Hier had het groot ste gezin maar 16 kinderen. Onvergetelijk zal zeker blijvfen de her denkingsavond onder het motto: „Mei snare en tonge, waarbij een declamato- rium werd uitgevoerd, samengesteld door de friese komponist Paus Folkertsma met instrumentale begeleiding en ver zorging door het Frysk Orkest, vokale medewerking van de Bolswarder Orato- riumvereniging, het Sneker cantatekoor en het Grouster mingd koar en onder al gehele leiding van Bram Feenstra, ter wijl het inleidend orgelspel en dat bij de uitgang werd verzorgd door F. L. A. Tersteeg. Prof. Dr. Jelle Brouwer hield hierbij een magistrale herdenkingsrede. Dat de ge luidsinstallatie eerst niet werkte was ge zien het drama met de gipsen Gysbert en de pseudo-bollekampioen, welhaast in stijl. Het feit dat bij toerbeurt Ds. Rai ma, Ds. Kreb, kerkvoogd Grunstra en (met hoge hoed) koster De Way de kan sel beklommen om het euvel te verhel pen gaf alleen maar kleur en sfeer. Op deze rede, waarin Prof. Brouwer zei dat Gysbert wellicht minder eenzaam was geweest, dan vaak wordt gedacht, hopen we nog terug te komen. De door D. A. Tamminga verzorgde declamatie was trefzeker en voortreffelijk, het ge heel zo kleur- en klankrijk, zo overtui gend en stijlvol dat het Fries en nlet- fries moet hebben aangesproken. Deze herdenking is een waardige ge weest, een gebeurtenis die alleen al in cultureel opzicht wat Friesland, wat Bolsward betreft zeker, 1966 tot een be langrijk jaar zal maken. Nadat het mineuraccoord was wegge storven opende Frans Tersteeg voor de luisteraar een geheel andere muziekwe reld: werken van J. F. Dandricu en L. N. Clérambault. Gedeelten uit „Pièces d' Orque (Dandreu) en „Suite du deuxime ton” (Clérambault) vormden een grote verrassing. De lichte, speelse muziek van deze meester (beiden zijn zeer voor aanstaande clavecinist-organist) behoort tot de kunstperiode die men tegenwoor dig Rococo noemt. Het gehele concert muntte uit door de grote muzikaliteit van Tersteeg, de so bere doch zeer doorzichtige registraties, waaruit een zeer aansprekend concert voortvloeide. Daarenboven is zijn kunst opvatting gezond, zijn frasering duidelijk en wat de Barok betreft, Tersteeg ver staat terdege de kunst van „het leven geven” aan het constante ritme. Een kleine oneffenheid valt bij al deze kwa liteiten weg. Verder mag gezegd worden dat het concert op het zwaar verminkte Schnittgerorgel niet geheel tot zijn recht komt. Jammer is het dat een concert als dat van vrijdag zo weinig bezoekers heeft gekregen, teleurstellend ook voor het orgel-comité „Pro Organo”. Frans Tersteeg besloot het concert met „Postludium” van Albert de Klerk, zijn leermeester. Dit werk gaf de gelegen heid om het „volle werk” te horen, zodat de luisteraar volop het voorrecht had de verschillende mogelijkheden van het or gel te beluisteren en wel in een goed uur. De besluiten van de raad van de ge meente Workum tot het bouwrijpmaken van gronden in het uitbreidingsplan „Bascohof” en tot vaststelling van de bouwterreinprijzen in genoemd uitbre- dingsplan, ontmoetten bij heren Gedepu teerde Staten van Friesland enige be denkingen. Uit het gevoerde overleg met betrekking tot de goedkeuring van het plan is gebleken, dat nog diverse posten in de begroting dienen te worden opge nomen, waarmee bij de oorspronkelijke opzet geen rekening is gehouden, t.w. de kosten van straatverlichting en de plaat- ,.De del forroun met ftre en stoune”, dat geldt ook voor de eerste herdenkingsdag in de Bolswardse feestweek. De feestverlichting is gedoofd, de tot storm aan- wakkerende wind loeit om huis en heg, maar geen herfsttij kan de warmte wegnemen, die deze dag vele harten schonk. De regen mocht dan spelbreker zijn, de zon verstek laten gaan (ondanks het zo overtuigend aangeheven „Wolkom freugde fan ’e wrald") ergens paste toch dit ruwe weer bij een stoere figuur als Gysbert was, strijdvaardig, tegen de stroom inworstelende, onversaagd en stug volhoudend Londen: Alle wegen leiden naar Wem bley! De Britse automobielclub heeft reeds een groot aantal wegwijzers In gereedheid gebracht voor de finale oin de Wereld Voetbal Cup, die volgende maand in ’t Wembley-stadion zal wor den gespeeld. Een gedeelte van de 1400 wegwijzers zal reeds worden aange bracht voor de wedstrijd Engeland- Uruguay, die eveneens in Wembley zal worden gespeeld. Hoewel. Hoe vaak bekroop ons de gedachte; dit moest de .master’, wiens stof reeds 3 eeuwen rust in de hem zo vertrouwde Martinikerk, zelf nog eens hebben gezien. Dezelfde preekstoel nog, dezelfde Martini, dezelfde stoere toren, de stormen der eeuwen getrotseerd, nog dezelfde taal, hoewel hier ietwat ver vlakt. daar wat vervormd, maar welk een eer deze dag hem, nee zijn tail, aan gedaan. Hoe klonk gisteravond zijn Friese lied, dan „boartlik” dan als een gebed, dan lichtvoetig, dan gedragen als een psalm door de gewelven van ’’zijn” kerk, waarin tijdens zijn leven wellicht nimmer het Fries weerklonk en lüj zelf (zonder luidspreker) de gemeen te de psalmen voorzong van Datheen. MASTER IS WER GEK! forhael giet, dat de man, dy’t dizze wike yn it mulpunt stiet fan de bilang stelling soms net by de saek wie, dy’t hy om hannen hie, mar mei syn tinzen öfdwaelde nei it ryk fan de poëzij, sa- dat de bern mei fornuvering nei him seagen en ien fan harren, in gaubekje, süntsjes sei „Master is wer gek!” It wol üs wol oan, dat forhael, hwant hy wie in apart minske foar syn tiidgenoaten. Hja hawwe him grif ek net alhiel fol oansjoen, hwant hwat minske pielt nou sing van brandkranen; de kosten van de aanleg van een brug over de Brande- burevaart; kosten van toezicht door ge meentewerken; de kosten van aan te brengen beplanting en tenslotte een be drag als „opzet” op de grondprijs als tegemoetkoming in de door deze uit breiding ontstane meerdere kosten van de algemene dienst der gemeente. Het zal duidelijk zijn, dat B. en W., ge zien de reeds vastgestelde bouwterrein prijzen, in overleg met onze stedebouw- kundige Ir. Bügel en met de Ned. Heide maatschappij hebben gezocht naar een oplossing, waarbij de hierboven genoem de kosten alsnog in de begroting konden worden opgenomen, zonder een stijging van de grondprijzen te veroorzaken. B. en W. menen die oplossing te hebben ge vonden: De woonstraten te versmallen van 6 m. tot 5.5Q m; geen parkeerstroken langs de woon straten aan te leggen doch deze te vervangen door groenstroken; ook langs de oostkant van de ge projecteerde „rondweg” een strook als bouwterrein te bestemmen en voorts door een economischer verka veling van het gehele plan meer bouwterrein voor verkoop beschik baar te maken; het bouwterrein niet volledig cpge- hoogd beschikbaar te stellen. Volgens deze nieuwe opzet zullen de kosten van het gehele plan f 1.308.000, bedragen. Door de gewijzigde indeling van het plan en de daarbij ingevoerde bezuinigingen is het mogelijk gebleken de grondprijzen zodanig te berekenen, dat deze lager komen te liggen dan oorspronkelijk vast gesteld, hetgeen de verkoop ongetwijfeld gunstig zal beïnvloeden. De grond wordt daarbij weliswaar niet volledig op hoogte opgeleverd, doch de praktijk heeft geleerd dat bij de aanleg van riolering en het graven van kelders tijdens de bouw reeds zoveel grond vrij komt, dat somtijds nog grond moet wor den afgevoerd. Bovendien is het betref fende terrein zodanig gelegen, dat op de meeste plaatsen met een zeer gering op hoging zal kunnen worden volstaan. De opbrengst van bouwterrein kan thans worden geraamd op: totaal f 1.311.232, Bolswards Nieuwsblai Roermond is zondagnacht het pa- van de bisschop van Roermond, Na de opening van de Bohanza-tentoon- stelling klaarde de lucht. Het gerucht ging echter toen reeds, dat H. M. de Koningin niet per helicopter kon da len, maar per vliegtuig naar Leeuwar den zou gaan om vandaar Bolsward per auto te pereiken. Het wachten bij de kerk er was een meer dan duizendkoppige menigte duurde lang. Niet omdat de Koningin te laat kwam, maar omdat men zelf zo vroeg was. Bij aan komst was H. M. de Koningin bq de Martinikerk in gezelschap van Mevrouw E. L. Baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, geb. de Meyier, Da me du Palais en C. W. Th. Baron van Boetzelaer, Kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, had H. M. de Koningin reeds begroet bij aankomst in de provincie en Haar met de griffier Mr. Hartung naar Bolsward vergezeld. Bij de Martinikerk waren ter begroeting aanwezig: J. Visser, loco-burgemeester van Bolsward en A. Holkema, voorzit ter van het Gysbert Japlcx-Comité, ter wijl Trijntje Meesters, 12 jaar oud, H. M. de Koningin bloemen aanbood. Het gezelschap begaf zich zo spoedig mogelijk naar de tribune bij het beeld. Hier werd H. M. de Koningin begroet door Zijne Exc. Minister Dr. A. Von deling, lid van het comité van aanbe veling, Dr. J. F. M. W. Jansen, hoofd afd. Kunsten van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, P. van der Mark, lid van Ged. Staten van Friesland, Mr. W. A. Baron van der Felz, procureur-generaal van het Gerechtshof in Leeuwarden met de echtgenotes. Beschermd door een forse paraplu hield hierna de heer Holkema een toespraak, waarin hij Gysbert Japicx memoreer de als de grondlegger van de Friese literatuur (zie elders in dit blad). Vierhonderd schoolkinderen zongen hier op twee coupletten van het lied „Wol kom freugde fan ’e wréld”, gedicht door Gysbert Japicx. Vervolgens nodigde de heer Holkema H. M. de Koningin uit het beeld te ont hullen. Na de onthulling wordt onder tromgeroffel een vlaggenhulde aan het beeld gebracht. Rondom het beeld ston den n.l. de 27 vlaggen van 27 dorpen van Wonseradeel, ter weerszijden de Ne derlandse en Friese vlag en de vlaggen van Bolsward en Wonseradeel. Hulde aan vlaggendraagsters en kinderen die storm- en regenvlagen trotseerden. Alle aanwezigen H. M. de Koningin incluis zongen het Fries Volkslied „Frysk bloed tsjuch op”, in aansluiting en WymbritseradeeL romte wêze en bigryp. Ien fan de leden fan Deputearre Steaten mei graech ris mei in fyn glimke sizze: Boalsert is üs kulturele sintram! Ik kin dat net wear- dearje, hwant as it mienen Is, dan is it ünwier en as it gjin mienen is, it gek- oanstekken. De bilangstelling en de kennis fan de Fryske kultuer kin yn üs stêd perfoarst gjin sprekken lije. En dat komt net fan de net-Friezen, dy’t hjir komd binne, mar fan de êlde, fortroude Boalserters seis. Hja steane meastentiids net iepen foar har nasjonale dykdommen, hja bin ne fakentiids alhiel net bikend mei it wurk fan har skriuwers en dichters, har skilders, byldhouwers of komponis- ten. It soe üs bysünder deugd dwaen as de earebistjügingen, dy’t Boalsert dizze wike bringt oan de dichter Gysbert Ja- piks, liede mochten ta mear weardear- ring foar it wurk fan de eigen Fryske kultuer. As it ophaldt mei breafortsjin- jen, as der oars net telt as it materiële, as de dingen fan de geast en de kunst üs frjemd bliuwe, dan binne de feesten fan dizze wike in massale karnaval, hweryn wy mombakkesen drage, dy ’t wiere ge- sicht weinimme. As wy greatsk binne op de Boalserter Gysbert Japiks, lit it üs dan ek in eareplicht wêze om syn wurk en dat fan tsientallen echte Fryske kunstners in plak to jaen yn skoalle en hüs, yn hert en siel. Mei minder kinne wy winlik net ta. rijen was de Koningin dermate geïnte resseerd, dat het bezoek aan Bolsward veel langer duurde dan men had ge pland. Desondanks stonden de mensen nog rijen dik om de hoge gasten uitgeleide te doen en een waardig afscheid te be reiden. B. en W. stellen de raad voor In de raads vergadering van 28 februari 1966 geno men besluiten in te trekken en het bouw rijpmaken van de gronden in het uit breidingsplan „Bascohof” overeenkoms tig het gewijzigde plan op te dragen aan de Koninklijke Nederlandse Heide Mij voor een bedrag van f 653.000,en de verkoopprijs van bouwterrein in genoemd uitbreidingsplan vast te stellen als volgt: grondklasse A: bungalow-bouw f 26,per m2 grondklasse B: particuliere bouw f 24,per m2 grondklasse C: particuliere of premie-bouw f 22,50 per m2 grondklasse D: woningwetbouw f 20,50 per m2 en voor de bouw van autoboxen op een bedrag van f 700,per box. nader is aangegeven op de bij de stukken ter in zage gelegde tekening. waarop de heer Holkema het beeld overdroeg aan de gemeente, waarvoor de loco-burgemeester een dankwoord uitsprak. De schoolkinderen zongen onder leiding van de heer Blanksma nog twee cou pletten van „Wolkom freugde fan ’e wrild”. Tenslotte sprak de loco-burgemeester een dankwoord aan het einde waarvan het Wilhelmus werd gezongen. H. M. de Koningin ging vervolgens, in gezelschap van de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland en enige anderen de Martinikerk bezichti gen. H. M. de Koningin werd ontvangen door de heer P. Elzinga, president-kerk- voogd en kerkvoogd J. Grunstra. De Koningin toonde zich zeer geïnteres seerd. In de Vierschaar werden aan H. M. de Koningin voorgesteld de wethouders E. Oldenziel en J. M. A. Mulder, Mr. Dr. K. de Vries, secretaris van het Gysbert Japicx-comité en directeur van de Frys ke academie, A. Oosterhoff, burgemees ter van Wonseradeel en de beeldhouwer Wilfried Put. H. M. de Koningin begaf zich eerst naar de burgemeesterskamer en betrad ver volgens de raadzaal. De loco-burgemeester sprak een wel komstwoord, waarna de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland de zomertentoonstelling „Wurd en Byld” opende, ditmaal gewijd aan Gysbert Ja picx. In de burgemeesterskamer werden ver frissingen geserveerd. Tot slot maakte H. M. de Koningin nog een korte rond gang langs de tentoonstelling. Een mooi moment was het toen aan H. M. de Koningin, de vert. der Minister en de heer Commissaris bij monde van de heer Holkema en Mr. Dr. K. de Vries, ieder een exemplaar werd aangeboden van het boek van Ds. J. J. Raima: Om Gysbert Japicx hinne, het Schrijvers prentenboek, de rijmprent Juwnbea en de pas verschenen 6e druk van de ver zamelde werken van Gysbert Japix. Mr. Dr. de Vries herinnerde hierbij aan het feit, dat in de in 1821 verschenen uitgave (n.l. van Epkema) een inteken lijst voorkomt met als eerste namen die van Koning Willem I en de Prins van Oranje, resp. de betovergrootvader en overgrootvader van H. M. de Ko ningin. Tijdens de rondgang langs de schilde- Te leis mgr. P. J. A. Moors, besmeurd met ha kenkruisen en de woorden ,vopo’ en .provo’. Ook het huis van burgemeester mr. R. Höppener kreeg een beurt, evenals het standbeeld van de bouwmeester dn Cuypers. De bronzen gestalte was van onder tot boven in de rode menie gezet. Met witte verf was op de sokkel geschreven: .pro vo’. Het is met de eerste maal, dat het standbeeld van dr. Cuypers, die de Munsterkerk in Roermond restaureerde, Tj. de J.1 wordt beklad.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1