DE RUSSEN EN DE GAULLE PRATEN LANGS ELKAAR Onweer o£ echo? hark en sjoch Fiasco voor Tsjoe Gysbert Japiks VRIJDAG 1 JULI 1966 1603-1666-1966 f' 4 105e JAARGANG No. 50 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Tri Einde in zicht. Geruststellend. het Liberale onrust. Fiasco voor Tsjoe. Ronde voor Ky. Boeren-verleden. Binnen de Tweede Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij rommelt weer eens. Dat lijkt niet zo bijzonder op het eerste gezicht, omdat er in Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Vrij lang hebben we niets gemeld uit Vietnam, waar de strijd overigens ge woon is voort gegaan. De strijd tussen Amerikaanse en Zuid-Vietnamese troe pen aan de ene kant, de communistische troepen aan de andere. Maar ook de strijd tussen de regering van maarschalk Ky en de boeddhisten die zich in Hué verschanst hadden. Langzaam maar zeker drongen de troe pen van Ky de boeddhisten terug en zich door de geringe slagkracht van de boeddhisten gesterkt voelend, heeft Ky nu een belangrijke stap gedaan door Gysbert zelf bezocht met gevolg ook al de Bohanza. Hem en de zijnen werden herinneringstegeltjes aange boden door loco-burgemeester J. Vis ser, die er zelf ook één kreeg. Boerenparty. Op de gemeenschappe lijke raadsvergadering te Witmarsum over het beschikbaar stellen van voor elke gemeente f 1000,— ten einde voortgaande samenwerking te bestu deren, was er 1 tegenstemmer. „Boe renpartij!” was de conclusie op de publieke tribune. Speelse wind. Tot tweemaal toe tip te in Witmarsum de speelse wind de hoed van de a.s. burgermoeder van Bolsward. De a.s. burgervader maar hollen. - veel meer solist dan dirigent,” klaagt men. Minister Vondeling zou niet deskundig genoeg zijn om de zware portefeuille van financiën te beheren, terwijl hij ook enkele malen ontactisch is opgetreden. Ook de antl-revolutionaire bewindsman van Binnenlandse Zaken, de heer Smal- lenbroek, is uit de debatten rond de Amsterdamse rellen niet als een zeer sterke figuur naar voren gekomen, zeg gen enkele k.v.p.ers. De gissingen rond een kabinetscrisis zijn zo ver gegaan, dat men nu al praat over wat daarna moet gebeuren. De rechter vleugel van de k.v.p. heeft het oude idee van ex-premier Dé Quay weer opgehaald: een premier, die afkomstig is uit de anti-revolutionaire of christe- lijk-historische hoek. De naam van de briljante prof. Zijlstra (nu lid van de Eerste Kamer) wordt genoemd. Voor waarde voor zo’n samenstelling is, dat de beide protestantse partijen dan mèt de v.v.d. in het kabinet willen zitten. Dit houdt automatisch in, dat de pvda weer naar de oppositie wordt gedron gen. Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- eo Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ter gelegenheid van het Nationale Congres van autoslopers in Frankryk heeft men aan de voet van de Puy de Dome een berg oude auto’s in to taal zo’n 300 stuks in brand gesto ken. Het was op z’n Amsterdams ge zegd: een móóórd-fik! Gysbert - om (roed en front go! en goed seit fis hjoedl Minder fris zijn de gebeurtenissen rond twee vooraanstaande leden van de Boe renpartij. Het zijn de Haagste lijsttrek ker W. J. Haarman en de vertegenwoor diger van de Overijssel, Groningen en Drenthe, 1 H. Adams, die door de Boerenpartij kan- over bewijzen te beschikken ander, zou ogenblikkelijk een rechtszaak we gens belediging volgen. Dit wijst er op, dat de Boerenpartij toch maatregelen zal moeten nemen. een grote fractie als die van de k.v.p. altijd wel een paar mensen te vinden zijn, die het met een bepaald beleid niet eens kunnen zyn. De bezwaren van een aantal k.v.p.ers tegen het regeringsbeleid lijken nu echter toe te nemen. Het katholieke Haagse dagblad „Het Binnenhof” de laatste tyd spreekbuis van de rechtervleugel in de k.v.p. meldde kort geleden zelfs ronduit: „Kabinet met crisis bedreigd”. Het kabinet-Cals zou op het ogenblik „de moeilijkste dagen van zijn bestaan” doormaken. Het gaat vanzelfsprekend om de begrotings- politiek. De Ministers zijn nu ha"d bezig aan het afronden van hun verlangens voor 1967 en het bestuderen van de manier waarop het allemaal moet worden betaald. Volgens Het Binnenhof kunnen de k.v.p. en de partij van de arbeid het onderling niet eens worden over de te voeren financieringspolitiek. het centraal hoofdkwartier van de boed dhistische kerk in Saigon te laten be zetten. Tegelijk namen regeringstroepen Tri Quang, de leider van de extreme vleugel van de boeddhisten, gevangen. Ky, die enkele maanden geleden wan kelde onder de felle aanvallen van de boeddhisten, die van tweedracht In de legerleiding gebruik maakten, heeft nu een ronde gewonnen. Hij heeft de storm laten uitwoeden, hij heeft het leger in zijn hand weten te houden, hij heeft aangetoond, dat de boeddhisten toch tot minder in staat waren dan de meesten geloofden en vooral ook, hij heeft ge bruik weten te maken van de tweedracht die er in de boeddhistische leiding aan het licht is gekomen. Hij heeft Tri Quang weten te isoleren en contacten weten te leggen met Tam Tsjau, de lei der van de gematigde groep. Tam Tsjau houdt op positievere wijze het oog ge vestigd op de 11 september, wanneer er verkiezingen zullen worden gehouden. Het bezoek van Tsjoe En-lai, de Chinese minister-president, aan Roemenië is een mislukkig geworden. Tsjoe drong er met al te veel nadruk bij de Roemenen op aan, dat zeij zou den kiezen tussen rechtzinnige Chine zen de revisionistische Russen. In een grote rede had Tsjoe een felle aanval op Rusland willen doen, maar dat heb ben de Roemenen weten te verhinde ren. Tsjoe is boos vertrokken en de Roemenen zitten nu met de narigheid, dat de Chinezen hen een keuze hebben opgedrongen en dat zij voor Rusland hebben moeten kiezen. Zij zijn hun mid delaarspositie kwijt en moeten bij hun streven naar een onafhankelijke positie geheel op eigen kracht varen. Zij wensten afstand te nemen van Rus land, zij verzetten zich tegen een te grote militaire integratie en zij streef den naar zoveel mogelijk handelsbetrek- kingen met het Westen om zich van Russische economische druk zoveel mo gelijk vrij te maken. Zij zullen dat blij ven doen, maar kunnen zich niet meer gesterkt voelen door de vage mogelijk heid van contacten met China. mer. Het liberale dagblad Nb uwe Rotter- damsche Courant, dat altijd heel dege lijk D, heeft nu bekend gemaakt, dat De ontwikkeling is zo bijzonder on zeker geworden, doordat de partijen eigenlijk niet meer weten, wat zij aan elkaar en zich zelf hebben. Er is ook hier al meer over gepraat, De k.v.p. kan twee kanten op: naar links en naar rechts. De p.v.d.a. aarzelt of zij een sterkere linkse koers moet gaan varen. De beide protestantse partijen zijn te genover elkaar komen te staan. Nu worden ook de liberalen onrustig. Het begon enige tijd geleden met het ge rucht, dat in Amsterdam een groepje liberalen onder aanvoering van het tex- v.v.d.lid, de heer Gruyters, met enkele leden van de partij van de arbeid ge sprekken voert over de mogelijkheid van een links-liberale partij. Deze week zijn ook de jongeren van de v.v.d. in beweging gekomen. In het liberale weekblad „Vrijheid en Democratie” pleit de jongerenorganisa tie voor terugkeer van de oud-minister Korthals in de w.d.leiding. Deze heeft onlangs verklaard, dat de v.v.d. niet de belangen van de kapitalisten, maar van de zwakkeren in de maatschappij moet verdedigen. „Daar zijn wij het roerend mee eens,” verklaren de jonge ren, die er bovendien aan toevoegen: dat de v.v.d. de laatste tijd de echte liberale beginselen min of meer ver loochent. Waarom heeft de Tweede Ka merfractie van de v.v.d. haar afkeu ring niet uitgesproken over de gebeur tenissen rond Davo (bedrijfssluiting) en Teixeira de Mattos (bankiersramp) vragen de jongeren. Vooral de arbeiders en de heel kleine spaarders zijn hiervan het slachtoffer geworden en daar had de v.v.d. tegen op moeten komen, menen de liberale jongeren. „De liberale partij is te wei nig de steun voor hen, die in de klem zitten en de klappen kragen,” klagen zij in het weekblad. Er begint kennelijk een fris windje te waaien in de Neder landse politiek. Allijck is gerz so binne’ uwz Minsche deagen, Aliyck it blcey-Blomm’ steart trog twierre-fleagen Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindcloopen, V/onseradeel, Worhum Geen uitgraafmachine. Dit vergt een uitgraafmachine stond in het raads- verslag van Baarderadeel, dat er ook elders wat verminkt en bekaaid af kwam. Vergeeft het ons. Het moest „uitgave” zijn. Het mopje van de week is te Bols ward op het ogenblik het volgende: „Wat draagt Gysbert onder zijn arm? Het antwoord luidt dan: De begro ting van het zwembad. Grappig is ook het volgende. Een zaak in B.H.’s toont Gysberts con- terfeitsel met het opschrift: „Sljucht en rjucht as dy fan Boalsert”. Van daar die B.H.’s natuurlijk. Allen zongen de volksliederen mee, schreven we in ons verslag over het bezoek van H. M. de Koningin. Niet geheel juist, de Schuttert) blies de liederen. Wij vergaten dit korps te noemen dat de eervolle taak kreeg de begeleiding van de samenzang te verzorgen. Fries voor de fractiegenoot. Toen de heer Wielsma zich in de raad van de Friese taal bediende, antwoordde loco-burgemeester Visser zijn frac tiegenoot prompt in het Fries, de heer Tilstra (steeds Fries sprekend) werd in het Nederlands beantwoord. Van harte vergeven (dat laatste) on ze loco heeft de afgelopen dagen zo vaak van rol en van jasje moeten wisselen, dat hij wel eens een steek laat vallen. Ringeling. ringeling. dit geluid horen de Makkumer huisvrouwen tot en met 6 juli.. Het luiden van de bel wil zeggen, dat de melkboer in aan tocht is. De huisvrouwen worden thans verzocht hun melkprodukten van de wagen te halen, dit in ver band met de vakantieregeling van de melkhandelaren. Een uitzondering wordt gemaakt voor de zieken en ouden van dagen, die krijgen hun melkproducten aan huis bezorgd. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Zaterdagmiddag zal de' stijldans- groep, die woensdagavond zo’n suc ces boekte (zie verslag) nog eens optreden, n.l. op de Bohanza. Druk was het des avonds in „De ver gulde Roskam”. Uw H. en Sj.schrij ver bestelde koffie. „Komt der oan!” zei de ober. Het duurde ongeveer een uur. Toen bracht een andere ober (inmiddels bestelde) advocaat. Taalmoeiiykheden bestonden er ze ker voor de Witmarsumer schilder. Hij maakte een bordje; „Naar het openluchtspel” en planken met „Hier verboden fietsen te plaatsen”. Of dacht hij dat de bezoekers aan „Yn it fjild is ’t bést” geen Fries kon den lezen? Ook dit is gemeenteplantsoen, ver telde een ander bordje, dat moest illustreren dat er ook nog plantsoe nen met distels in Witmarsum zyn. Een beetje flauw; de volijverige ge meentewerklieden, die bergen werk hebben verzet, hiermee te treffen. Met dezelfde moeite had men zelf iets aan dit plantsoen kunnen doen, dit was sympathieker geweest. Bo vendien, was dit stukske grond wel gemeenteplantsoen Lekker warm werd uw H. en SJ. schrijver toegestopt, toen bij het openluchtspel te Witmarsum een hem onbekend gebleven dame hem een deken bracht. Hartelijk dank. Reeds duizenden bezochten de eer ste dagen de Bohanza. Ieder is vol lof. De grote stroom wordt nu van daag en morgen verwacht. Dan is het afgelopen. Haast ui belde boerenvertegenwoordigers een be smet politiek verleden hebben. Van de heer Haarman zegt het blad, dat deze zelf op het Haagse gemeentehuis heeft gevraagd of zijn verleden tijdens de bezetting hem geen moeilijkheden zou opleveren als hij lid werd van de gemeenteraad. Hem werd geantwoord, dat er geer wettelijke bepalingen meer zijn, die h'e raadslidmaatschap onmogelijk make voor iemand^ die tijdens de bezettir de verkeerde kant koos. De N.R.C. noemt ir. Adams „ee zwaarder geval”. De N.R.C. haalt twe brieven van hem aan. De eerste onder tekende de heer Adams met „Heil Hit ler”, in de tweede brief zou hij schrij ven: „Weer er van overtuigd, dat ik thuis hoor in de groep van raszuivere Nederlandse nationaal-socialisten”. De heer Koekoek reageerde tegenover ons in een telefonisch commentaar: „Al' dit waar is, zyn deze mensen voor Boerenpartij niet te handhaven. V. willen alleen mensen met een goed p: litiek verleden.” Over ir. Adams word wel vaker gezegd, dat hij oud-NSBe is, maar ik heb nog nooit bewijzen ge zien, aldus de heer Koekoek. Het gaat vanzelfsprekend ook niet om de vraag of de heer Adams, die sinds tien jaren meewerkt aan het partijblad van de Boerenpartij, al dan niet lid is geweest van de N.S.B. Volgens de NRC is hij wel lid geweest van een nationaal- Socialistisch genootschap „Saxo-Frisia”. Met de brieven duidt dit op een poli tieke gezindheid, die inderdaad niet he lemaal zuiver is te noemen veronder- provincies Gelderland, I steld, dat de door de NRC genoemd Ir. I feiten waar zijn. Het Rotterdamse dag blad zal de feiten niet publiceren zond ditdaat zijn gesteld voor de Eerste Ka- Brezjnjew, die de voornaamste Russi sche woordvoerder was, verklaarde, dat men zich zou blijven verzetten te gen het Duitse gevaar en tegen de ter ritoriale en nucleaire aanspraken van Bonn. Hij verlangde, dat men van de realiteit, d. w. z. de erkenning van O.- Duitsland, zou uitgaan bij een regeling van het probleem van de Europese vei ligheid. Hij suggereerde een Europese conferentie om deze problemen te be studeren. Hier deinst De Gaulle weer wat terug. Er moet weliswaar onderhandeld wor den, maar Washington zou toch betrok ken moeten worden bij de garanties voor een nieuwe regeling. De Gaulle sprak heel oprecht van het nut van beide gro te mogendheden bij de verhindering van elkanders opperheerschappij. Hij ziet Washington als een tegenwicht tegen Moskou, zoals hij Moskou als een te genwicht tegen Washington ziet. en Wymbritscradcel. President De Gaulle heeft een bezoek gebracht aan de lanceerplaats van de Russische ruimtevaarders bij Baikonoer in het Aziatische deel van Rusland. Men kan dit, net als sommige Fransen, zien als een grote onderscheiding omdat daar nog geen mens uit het Westen ooit is geweest, men kan het zien als een onbetekenende fase van een bezoek, waarvan de gesprekken het belangrijkste zijn. Over deze gespreken zijn wij redelijk wel ingelicht en het is voor vele achterdochtigen een grote geruststelling geweest, dat de Russische leiders en president De Gaulle over het voor ons zo essentiële probleem van de Europese veiligheid en alles wat daarmee samenhangt volkomen verschillende gedachten z(jn blijven koesteren. Minister Vondeling (de socialistische bewindsman van financiën) zou naast een verhoging van de directe belastin gen (omzetbelasting e. d.), die een half miljard gulden moet opbrengen, ook een verzwaring van de loon- en inkom stenbelasting voorstaan. Dit laatste is voor de k.v.p. volstrekt onaanvaardbaar. „Geen van de rege ringspartijen verlangt naar een kabi netscrisis, maar men houdt ernstig re kening met de mogelijkheid, dat het kabinet-Cals geen oplossing kan vinden en daarom zal aftreden,” aldus Het Binnenhof. Het rommelt. Maar of dit de voorbode is van het komende onweer of de echo van de eeuwig-ontevredenen, valt nog moeilijk na te gaan aan de hand van de beschikbare gegevens. Het Binnen hof zelf schrijft overigens; „Voorlopig ziet het er naar uit, dat een belangrijke meerderheid in de k.v.p. voorstander blijft van het beleid, dat, gezien de snelle bevolkingstoename, gericht is op het leefbaar houden van Nederland”. Het is een wat zwakke omschrijving voor het beleid van het kabinet-Cals. Want welk kabinet wil een land niet graag leefbaar houden? Het gaat om de vraag hoeveeel zaken je in één jaar tegelijk kunt aanpakken. En daarover kan men van mening verschillen. Dat er wrijvingen zijn tussen de rege- ringsgroep (k.v.p., p.v.d.a., a.r.p.) valt niet te ontkennen. Waar is, dat er, vooral binnen de k.v.p., nogal wat kri tiek Is op het persoonlijk optreden van premier Cals en minister Vondeling. De premier wordt verweten, dat hij een te eenzelvige leiding uitoefent. „Hij is Bevalling op de Bohanza. Tijdens en op de Bohanza is Iemand moeder geworden. Het zijn schattige bore- lingskens en ze huppelen vrolijk om moeder geit heen. U vindt ze op de kinderbooerderij. Laf. Hoe bestaat het, maar er zijn toch mensen (nee, heus geen kinde ren meer) die langs de (voor voet gangers verboden) Rijksweg wande len en via een sloot of hekwerk het Bohanza-terrein bereiken. Als dét nu de waardering voor zoveel werk en Initiatief is! Er moest zelfs een spe ciale bewaker worden aangesteld om dit clandestiene bezoek tegen te gaan. Het is, zoals gezegd, en grote gerust stelling, dat De Gaulle nu eens zegt te beseffen, dat de macht van Amerika een belangrijke factor in de wereld is. Welke rol De Gaulle Frankrijk en even tueel West-Europa tussen deze mach ten In wil laten spelen, is niet hele maal duidelijk. Hij betoogt, dat hy zich niet wil neerleggen bij de verstarring van de beide blokken. Wat het Westen betreft, Is hy al gerui me tijd bezig deze verstarring eenzijdig te verminderen, of liever gezegd, de kracht van dat blok te ondermynen. Moskou voelt niets voor een ondermij ning van de hechtheid en de kracht van het Oostelijke blok. Het wil vooral een bestendiging van de huidige toe stand, waarbij het de garanties krijgt, dat Duitsland, gesplitst en zonder kern wapens, niet weer een gevaar kan wor den. Wanneer het daarnaast kan berei ken, dat de Westeuropese ineenstorting zo ver gaat, dat de samenhang uit deze landen is verdwenen en de Ame rikaanse positie wordt ondermijnd, dan maakt het daar ook gen bezwaar tegen. Maar primair lijkt op het ogenblik de Russische behoefte aan afscherming naar het Westen. Na ruim zes weken begon er op het ogenblik van schrijven enige tekening te komen in de zeeliedenstaking, die al zoveel schade heeft toegebracht aan de Engelse economie. De reders zijn met nieuwe voorstellen gekomen, die beogen naast de al aangeboden drie dagen va kantie extra negen extra dagen te ge ven. Daarnaast zou de werkweek van 56 uur in twee jaren tot 40 uur wor den verlaagd. Op deze basis wilden de bonden wel een gesprek, waarvan men nu wel verwachtingen heeft. Hij begrijpt, dat de houding van Quang tot uitstel of afstel kan leiden, terwyi hij juist wil, dat dan zal blij ken wat de politieke kracht van de boed dhisten zal zijn. Op basis hiervan hoopt hij dan zijn invloed te versterken. Terwijl Ky zijn positie wat gestabili seerd schy’nt te hebben, wordt op het militaire front een grotere activiteit aan de dag gelegd. Amerika schijnt Zijn oorlogsinspanning te willen vergroten, nu Ky weer een basis is. Er zijn be richten, dat Amerika het aantal man schappen van 275.000 tot 400.000 zal verhogen voor het einde van het jaar. Bovendien wordt er grote druk op de president uitgeoefend om de luchtaan vallen op Noord-Vietnam te verhevigen en de communistische voorraden bij de havenstad Haiphong aan te vallen. Amerika hoopt zo de communisten aan de onderhandelingstafel te dwingen. Nu zijn zij er nog niet rijp voor, zoals blijkt uit de berichten, dat de Noordvietname- se leiders een Amerikaans aanbod tot onderhandelen hebben afgeslagen. 49 In Swealtje ho lijts, in kliene Mösck Fynt aerne yen teek, yen beam, yen bosk. 50 Oongeando’ uwz jieren, tsantig iz her miette Jin tuwzen yen nau kryt ’er tjien to jiette Taljoch'lng: Oangeande üs jierren, 70 is har mjitte, amper ien op de tüzen kriget der noch tsien oerhinne. Zuinigheid maakt vindingrijk. Om een daalder entree te besparen be weren anderen dat zij naar het rij dend postkantoor moeten of een drin gende boodschap aan een standhou der hebben. Het duurt soms uren voor ze terugkeren. Zo boeiend is de Bohanza. 48

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1