n gig WfU. f oer us, „Stean mar sjoch net oer üs hinne" A DINSDAG 5 JULI 1966 Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes 105e JAARGANG No. 51 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 cent per tnm Bolsward begroette nieuwe burgemeester Taxatiemarkten voor paarden. De vierdaagse afgelast. Extra havermout voor a s. moeders. Amerikaanse bezetting van Ijsland. Tj. de J. Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Er wordt geen thee meer verkocht, op de nieuwe bon alleen koffie-surrogaat. Het historische moment, waarop loco-burgemeester J. Visser de nieuw be noemde burgervader, de heer J. M. A. Mulder de fraaie, door mej. Marijke Visser vervaardigde ambtsketen omhangt (Foto Steggerda) Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ütfieringen. Ek de üntfangst fan üs Ke- ninginne wie yn bitroude hannen en liet neat to winskjen oer. It nije stanbyld hat grif kwaliteiten, mar nou ’t de mooglik- heid bistiet by it j—ten fan it brüzen byld jit korreksjes oan to bringen, soe ik pleitsje wolle foar in mear bifredigjende oplossing fan de omsleine mantel. Dit ünderdiel is neffens hiel hwat wolmie- nende taskögers net alhiel slagge en soe hwert de gelegenheit der foar komt, oan ütdrukking winne kinne. It is op it lést in byld hwat foar in lange takomst ornear- re is. It plak is treflik, net allinnich omt it hjir heart to stean, mar ek omt it hjir de omjowing mei hat. It printeboek is ek in boppeslach. It stiet op niveau en sil tsientallen jierren jit brükt en bl- sjoen wurde troch elts, dy’t fan it libben en wurk fan Gysbert Japiks net ünkun- dich bliuwe wol. It is wol spitich, dat it twadde diel fan Prof. Brouwer syn boek oer it wurk fan Gysbert Japiks net klear komme koe. Krekt it kommentaer fan it twadde diel hie folie minsken helpe kinnen neijer mei it wurk fan de dichter yn ’e kunde to kommen. Nou't dat net sa wie, hawwe folie bisikers fan de joun yn de St. Marten it gemis field fan de teksten dy’t de koaren en Douwe Tamminga dy joun nei foaren brochten. As it programma hwat royaler west hie mei papier en tekst hiene hja folie oanwêzigen oan harren forplichte. It oandiel fan Wünseradiel, mei namme fan Wytmarsum fortsjinnet ek alle lof. Dy't wcansdeitojoun dit feest meimakke. Burgemeester Mulder. Nu overhandigde de loco-burgemeester de ambtsketting aan de heer Mulder en gaf hem tevens de voorzittershamer. Vervolgens hield Bolswards nieuwe bur gemeester zijn maidenspeech. Mijnheer de loco-burgemeester, Mevrouw en mijne heren leden van de Raad, Uitgave: A J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redacüe-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) NEI IT FEEST De léste wike fan juny 1966 sil jit lang yn it ünthêld bliuwe as de feestwike fan Gysbert Japiks en sawol yn Wytmarsum as Boalsert mei men bliid en tankber wêze dat dizze festiviteiten sünder ien wanklank forroun binne. Dat jildt alder- earst foar de eigentlike bitinking op moandei hwert de omstannichheden tige tsjin sieten en hwat dochs oer alle boe gen slagge is. It is winlik spitich, dat de ütfiering fan de koaren en it Frysk Or kest mar foar dizze iene gearkomste al har wurk dien hawwet it fortsjinnc folie Kerkrestauratie te Bozum. De kosten die worden geraamd op f 100,000, Het houden van marsen in gesloten co lonnes verboden; Veelbelovende proefnemingen met ta baksteelt in Nederland. Te koop: melke geit met veel melk. M. Wesselius, Longerhouw. Na 1 augustus slechts taptemelk be schikbaar. Tenslotte wil ik er op wijzen, dat ook op cultureel gebied Bolsward een naam De woningbouw heeft de voortdurende heeft op te houden. Nog deze week Er zal ook nog onderwijsmogelijkheid komen voor valide kinderen, nog veel te noemen zijn, doch t sitting iepene, nou ta ynstallaesje fan de nije boargemaster. De rede, dy’t de hear E. S. de Jong üt namme fan de hiele ried ütspriek, wie fan ynhald en foarm treflik. De krante sil hjir wol op in oar plak mear fan léze litte. Syn hulde oan de hear Visser, dy't dizze drokke moan- nen en binammen dizze oerdrokke wike sa ekselint de taek fan loko-boargemas- ter forfolle hat, wie üs üt it hert grypt. It wie foar dizze golle, enthousiaste en iverige wurkbij in bikroaning op it jierrenlange arbeidzjen foar de mienskip Boalsert. Nou’t hy mei syn frou yn koar- ten de stêd forlit, wie dit wurd fan de hear E. S. de Jong in treflike en dübel fortsjinne hulde oan dizze warbere micn- skipsman. It is winlik hwat jammer, dat troch it greate tal festiviteiten de oandacht to min fallen is op de twa dames, dy't dit jier de Boargerpriis ütrikt is. Mefrou Radelaar en juffer Truus Postma haw we sa lang en sa bilangeleas de stêd en har biwenners tsjinne, dat it üs tige spite soe, as dit earebiwiis de lju üntkomme soe. Hwant krekt yn it bisit fan sokke figueren lelt it geheim bisküle, hwerom Boalshert sa’n ienriedich en aktyf mien- skipslibben hat. Dêrom üs hertlike lok- winsken oan allebeide. It feest is dien, it wurk op oar terrein wachtet wer. Mar lang sil yn it Onthuld bliuwe de oantins oan dizze wike, dy’t op nij sjen litten hat, hoe’t in lytse stêd great wêze kin. De pas geïnstalleerde burgemeester, de heer J. M. A. Mulder, poseert in de raadszaal met zijn gezin voor de foto graaf. V.l.n.r. (met ambtsketen) de heer Mulder, Catrien (17), Marjan (7), Paul (10), mevr. A. M. Mulder-Gala- ma, Tom (19), Marga (5), Miehiel (9) Ilanneke (15), Joop (13). (Foto Steggerda) 2e week juli 1941 Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. aandacht nodig. Wij vertrouwen er op, dat onder uw leiding aan de oplossing van dit dringende vraagstuk energiek zal worden doorgewerkt. Ik denk daar bij met name het plan Eekwerd. Er zijn nog andere belangrijke vraag stukken, die uw aandacht zullen opeisen, zoals de verdere industrialisatie; de op lossing van het vraagstuk van een nieu we reiniging, wordt binnen afzienbare tijd urgent. Daarmede heb ik een aantal punten aan gesneden die ieder op zich een enorme energie en overleg vereisen, want het zijn de zakelijke belangen, die ook het persoonlijk leven van alle Bolswarders raken. Nog enkele zaken meen ik onder uw aandacht te mogen brengen. In de eer ste plaats dan; de bejaardenzorg. Er is, zoals U weet, een rapport hierover dat zorgvuldige bestudering vraagt. Wij kunnen, en ik twijfel er niet aan. U wil het ook niet, hier niet aan voorbijgaan. Onze bevolking bestaat voor ongeveer 25 uit boven 65-jarigen. Zij hebben onze aandacht nodig. Dan is er het vraagstuk ran de vrije tijdsbesteding van de jeugd. Wellicht kan dit vraagstuk bekeken worden in samenwerking met onze buurgemeente Wonseradeel, waarmede wij zulk een prettige samenwerking hebben. Uw bijzondere aandacht vraag ik voor de invaliden en minder validen. Geluk kig kunnen wij een deel aan aangepaste arbeid helpen in de werkplaats te Har lingen, die wij samen met deze gemeente en de gemeente Wonseradeel exploite ren. Bolsward heeft weer een burgemeester. Ruim een half jaar nadat burgemeester Jac. A. Geukers naar Helman vertrok, installeerde loco-burgemeester J. Visser zaterdagmorgen de heer J. M. A. Mulder als eerste burger van de stad Bolsward. Voor buitenstaanders was het misschien wat vreemd allemaal. Immers, er was geen grootse inhaalmanoeuvre” en de nieuwe burgemeester werd ook niet aan de leden voo^gesteld. Dit alles hoefde niet, want de heer Mulder is een geboren en getogen Bolswarder en de raad kent zijn nieuwe voorzitter al vanaf april 1950 toen hij geïnstalleerd werd als raadslid voor de Katholieke Volkspartij. I.oco-burgemeester Visser hing dus het ambtsketen om de schouders van een zeur bekend man. Op voor christendom, beschaving en cultuur: Meld u bij het vrijwilligersle gioen Nederland. dat de liefde voor uw geboortestad, de aandrang om meer voor haar te doen. U hadden aangespoord om naar het bur gemeestersambt te solliciteren. Het mag voor Bolsward dus heden een goede dag worden genoemd, dat één van haar burgers, die zoveel liefde voor zijn stad heeft, tot het hoge ambt van Bur gemeester is geroepen. Dat belooft, mevrouw en mijne heren Raadsleden, veel goeds voor de toe komst. Een eendrachtige samenwerking in het college van B. en W. en tussen Raad en het college kan de stad alleen maar ten goede komen. De stad Bolsward, mijnheer Mulder, be hoef ik, een import Bolswarder, U, die hier geboren en getogen is, allerminst voor te stellen. U kent verschillende van haar aspecten evengoed als wij. U weet dus ook, dat er nog wel iets Zojuist hebt U mij door het omhangen van de ambtsketen geïnstalleerd tot burgemeester van Bolsward en door de overhandiging van de hamer mij als voorzitter van uw raad en van het col lege van Burgemeester en Wethouders aanvaard. Toen ik in april 1950 als lid ran de Raad der gemeente Bolsward werd be ëdigd, had wellicht niemand, en ik zelf zeker niet, kunnen vermoeden, dat ik nog eens de voorzittershamer van dit college zou mogen hanteren. Als enige daarvoor in aanmerking ko mende zoon uit een zakenmilieu leek ik voorbestemd te zijn mijn leven te blijven wijden aan de leiding van een particu liere zaak, een taak, waaraan ik mij dan ook volledig heb gegeven, In een betrekkelijk, kleine gemeenschap als Bolsward wordt daarnaast van ieder burger verwacht, dat hij zich ook rede lijkerwijs inzet voor de algemene belan gen van die gemeenschap en zo heb ik na de bevrijding na een taak in de Permanente Feestcommissie, de Katho lieke Sportcommissie en de plaatselijke KVP-afdeling, mijn lidmaatschap van de gemeenteraad als een bijtaak in mijn leven aanvaard. Uc moet U bekennen, dat ik van het begin af geboeid ben geworden door de vele facetten van het gemeenschapsle ven, die in de voorbereiding èn in do uitvoering ran diverse zaken door de gemeente Bolsward voor de gehele ge meenschap kunnen en moeten worden verricht. Deze taak is des te boeiender, indien dit werk ten gunste komt van de eigen geboorteplaats, en indien dit mag worden gedaan in overleg en samen- Zie vervolg elders in dit blad). De raadzaal was tot de laatste plaats bezet, toen de burgemeester en zijn gezin (acht kinderen) om ongeveer half elf het stadhuis binnenkwam. Na de verwelkoming in de raadzaal door de heer J. Visser, verzocht deze de commissie van ontvangst de nieuwe bur gemeester de raadzaal binnen te leiden. Hier overhandigde mevr. J. A. Hilgers Jacobs mevrouw MulderGalama bloe men. Vervolgens opende de heer Visser deze bijzondere raadszitting en gaf het woord aan de secretaris, de heer D. Sandstra, voor het voorlezen van het benoemings besluit en de acte van beëdiging. Hierna hield de heer VISSER (met nog het ambtsketen om) de volgende toe spraak: onbekende kwaliteiten bij U naar vo ren zullen komen bij de uitoefening van uw nieuwe ambt. Het kón ook een na deel zijn. Er is toch een bekend woord dat zegt: „Een Profeet is in zijn eigen vaderland niet geëerd”. Ik, die al zoveel jaren Bolswarder ben, heb evenwel de neiging aan dit moge lijke nadeel niet zo zwaar te tillen. De Bolswarders ken ik, dacht ik, aardig goed zo langzamerhand. De Bolswarder in doorsnee is wel kri tisch van aard, maar met een sterk ont wikkeld gevoel voor loyaliteit en soli dariteit. Zijn zin voor gemeenschap zal hem U, mijnheer Mulder, spoedig doen accepteren, als U blijk geeft uit het goede hout te zijn gesneden, d.w.z. als U zich inzet met alle kracht van uw nog jeugdige energie voor uw geliefde stad, dan zal hij U spoedig alle eer waardig keuren die uw hoge ambt ver eist. Ja, ik kan U voorspellen, dat men U dan op de handen zal dragen. Want als er iets, dat bij alle Bolswarders hoog zit, dan zijn het de belangen van Bol- sert. Ja, dan kom ik bij een onderwerp, dat mij als lid van het College en ik weet mijn collega Oldenziel evenzeer tot vreugde stemt. Uw start als burgemeester vangt aan op een tijdstip, dat Bolsward een slui tende begroting heeft, terwijl tot een aantal belangrijke kapitaalswerken bin nen het kader van deze begroting door de Raad besloten kan worden, zoals U weet. De nieuwe sportvelden kunnen dit najaar in gebruik genomen worden, zeer tot onze vreugde. De plannen voor een nieuw zwembad zijn opgezonden en wachten op de goed keuring. De exploitatie is reeds in onze begroting opgenomen zoals U bekend is. Voor verdere sportaccomodatie zijn diverse berekeningen reeds gemaakt, die, naar wij hopen, binnen niet al te lange tijd de vorm van concrete plan nen zullen aannemen. aan deze kleine, doch vermaarde stad te verbeteren valt. Hoe kan het ook anders. Bolsward is gelukkig geen dode, doch een spring levende stad, vandaar dat er voortdu rend aan gebouwd en verbeterd wordt. Wij hebben er in het College echt niet naar gestreefd al het werk op te ma ken vóór U aantrad. Het zou ook niet kunnen. Iedere dag brengt immers weer nieuwe arbeid met zich mede in een dusdanige hoeveelheid, dat U daarvoor al uw energie, al uw liefde voor uw stad nodig zult hebben om er niet in te verdrinken. Dat laatste is overigens niet zoveel gevaar voor omdat een voortreffelijk corps van amb tenaren U ten dienste staat om met U samen het werk aan te pakken. En als U soms één der ambtenaren hoort zeggen: „Bezig blijven, als het maar niet onaardt in werken”, dan kunt U er zeker van zijn, dat dit een stukje ran de humor is, waarvan U onder uw ambtenaren gelukkig, een goede portie zult tegen komen. Moet ik de Bolswar der burgerij bij U bekend maken, mijn heer Mulder of U bij de burgerij? Dat is niet nodig. U kent elkander bij naam en bijnaam. Dat kén een voordeel zijn omdat men U, mijnheer Mulder, reeds jaren kent als burger, als leider van een plaatselijk bedrijf èn van uw activiteiten in de Raad. De burgers we ten, denken althans te weten, wat ze aan U hebben. Toch waag ik te voorspellen, dat nog moeten Er zou U behoeft voorlopig in uw nieuwe func tie niet om werk te zoeken. Ik hoop ook niet, dat het ooit zover komt. Mevrouw en mijnheer Mulder, Mevrouw en mijne heren Raadsleden, Vóór alle zaken die ik aan de orde wil stellen, wil ik U, mijnheer Mulder en ook U, mevrouw Mulder, namens het College van B. en W. van harte felici teren met de eervolle benoeming, die U, mijnheer Mulder, ten deel is geval len. Het eervolle van deze benoeming straalt ook een beetje af op de Raad van Bolsward. Het is opvallend, dat uit deze Raad al enige malen een burgemeester is be noemd. Dat zou een- aanwijzing kunnen zijn voor de kwaliteiten van de leden van deze Raad. Wij zijn hier evenwel vanmorgen niet bijeen om over de kwaliteiten ran de Bolswarder Raads leden in het algemeen te filosoferen, maar om één hunner als Burgemeester te installeren. Welaan dan, mijnheer Mulder, ik mag mij ontslagen achten het College van B. en W. aan U voor te stellen. U hebt een half jaar deel er van uitgemaakt en het dus in zijn sterkte, maar ook in zijn zwakte (die er ongetwijfeld ook is) van binnen leren kennen. De Raad in het algemeen en zijn leden behoef ik uiteraard ook niet bij U te introduceren. U hebt er zelf plm. 15 jaar deel van uitgemaakt. Het zal de leden aanvankelijk een beetje vreemd voorkomen één harer op de voorzittersstoel te zien plaats nemen. Dat went evenwel gauw en U kennende zult U de leiding van de discussies best aan kunnen. Ik ga nog verder en stel, dat het de dis cussies kan vergemakkelijken als U vanaf het begin met kennis van zaken kan meespreken over Bolswarder aan gelegenheden. Verlies daarbij evenwel vooral de objectiviteit niet uit het oog. Er is, dacht ik, nog wel een winstpunt in deze benoeming te bespeuren. U hebt, mijnheer Mulder, eens gezegd, noemde de Commissaris der Koningin Bolsward een „cultureel centrum”. Laat dit zo blijven, ook al vereist het voortdurend zorg en arbeid. Als we dit alles zo overzien, ligt er een taak op U te wachten, een man waardig. Wij allen koesteren grote verwachtin gen van U. U bent jong, energiek en het bestuur waard. Ik spreek niet over uw politieke kleur, hoewel die, wat mij betreft, ook wel wat meer naar het rode kan overhellen, wat U mij vanzelfsrpekend niet kwalijk zult nemen. Politieke meningsverschillen hebben overigens in deze Raad nooit een grote rol gespeeld. Mijnheer Mulder, het college van wet houders ziet met veel verwachting uit naar uw werkzaamheden binnen het kader van dit College. De Raad zal straks voor zich zelf spre ken. Wij heten U welkom en wensen U van harte Gods zegen toe bij uw werk voor Bolsward. hat, sil jit lang tobektinke oan dit feest- like doarp syn enthousiaste boargemaster en sekretaris, syn gastfrij Aylva-hüs en de kleurrike sketsen fan Piter Terpstra, ünder lieding fan Lammert Popma oer de fuotljochten brocht. Hwat hawwe hja der har best op dien en hwat is der mei oerjefte spile tsjin alle kjeld yn. It stik fan Douwe Tamminga ünder lieding fan Pyt van der Zee troch it aldergeloks mei it waer hwat better en smakke de measten tige. Wol haw ik seis tocht hoe ’n swiere opjefte de skriu- wers en regisseurs mei dizze stikke hawn hawwe, hwert sokke sumiere grounstoffen biskikber wiene. De tentoanstelling op de aide skipshel ling stie tige yn de bilangstelling, al wie se net great fan allure. De tsientallen hearen en dames, dy’t de tinten en de stands bifolken hawwe mei Jobsgeduld in barre winter en in skroeijende hjitte droegen. Alle respekt. De dei fan de ald-Boalserters is yn alle opsichten in boppeslach wurden, hja wie ne sa enthousiast oer de üntfangst en de oanbeane fordivedaesje, dat mannichien der jit ien of in pear dagen oan fest- knoopt hat. De hüd fol wurk, dy’t dizze kommisje forsetten hat, is dübeld en dwers bi- leanne. De wike, dy’t mei striemin waer bigoun wie, einige mei in strieljende simmerdei en wer wiene yn it prachtige stêdhüs alle stuollen biset, doe’t de hear Visser foar de safolste kear dizze wike, mar mei it- selde fjür en faesje de plechtige rieds- 'y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1