Intensivering bombardemen- van ten op Vietnam over Minister peinsde bezuinigen I V hark sjoch F**- wM De Gaulle terug in Frankrijk Niet alle Kamerleden een en Gysbert Japiks „geboren spreker' ■I JBP x (Fr. A Ot ■SMsfcF* ük Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll es Zilveren filmpj 1603-1666-1966 Hf on l sty i< l p tl» i VRIJDAG 8 JULI 1966 105e JAARGANG No. 52 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Pakistan. Franse aftocht. Argentijnse staatsgreep. It snierte sll het Rankovic ontslagen. een over- roer Amsterdam. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! INDONESIË HEEFT WEER EEN BRITSE AMBASSADEUR Djakarta: Indonesië heeft weer een Britse ambassadeur. Na de ontspanning het conflict tussen Indonesië en Maleisië is de Britse ambassadeur H. E. Horace Philips (rechts) die hier zyn geloofsbrieven aan president Soekarno aanbied. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Ook nu is Nederland de groententuin van Europa. De heer A. van der Hauw 25 jaar bij de politie. De leeftijdsgrens van rechters verlaagd tot 60 jaar. Te koop raapplanten. Friese gele bij C. C. Dokter, Pingjum. Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De letter V staat thans in het middelpunt van de belangstelling. V Victoria: Duitsland wint voor Europa op alle fron ten. Ds. Boer van Berlikum deed zijn intrede in de Doopsgezinde gemeente te Bols ward. De grote droogte doet de melkopbrengst aanzienlijk dalen. De Gaulle terug in Frankrijk. De hoogste barometerstand was op 16 juni j.l., 31 graden C. De laagste temperatuur overdag was 18 nov. 6 graden en de laagste temperatuur in de nacht was van 18 op 19 febr., n.l. 11 gr. Wij hebben met elkaar 33 dagen vorst gehad in nov. 8, jan. 14 en in febr. 11 dagen. Een tweede lustrum beleeft dit jaar het fierljeppen te Winsum. Op 20 aug. is het zover, dan Wordt het gro te waterballet voor de 10e keer ge houden. Inlichtingen bij de organise rende commissie Kleasterdyk 43, al daar. De mannen springen steeds verder. De eerste kampioenssprong was van R. Jongema, die 10.20 m. onder zich liet. Drievoudig kampioen werd J. Wijnia, hij sprong 11.59, 11.60 en 12.76. Tweevoudig kampioen R B. Vorige week konden wij melden, dat Tsjoe En-lai, de Chinese minister-pre sident, niet zo veel succes heeft gehad met zijn bezoek aan Roemenië. Daarna is hij doorgereisd naar Albanië, waar de atmosfeer heel wat hartelijker voor hem was. Vervolgens vertrok hij naar Pakis tan, waar er ook wel wat moeilijkhe den voor hem gerezen zijn. Want kort voor zijn aankomst werd Bhoetto, de minister van buitenlandse zaken, met een verwijzing naar zijn gezondheids toestand de laan uitgestuui'd. Bhoetto was de man, die geheel op de Chinese kaart had gezet, hetgeen een kalikante mislukking is gebleken, want daardoor zijn de betrekkingen met an dere landen, zoals Amerika en India (actie in Kasjmir) verstoord. En dat alles zonder aanwijsbare voordelen. Men betoogt, dat de Pakistaanse bui tenlandse koers niet zal veranderen, maar men verwacht toch algemeen, dat Pakistan weer enige toenadering tot de Ver. Staten zal zoeken en dat een goed deel van de agressiviteit van de Pakis taanse politiek zal verdwijnen. Abonnementsprijs f 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week juli 1941 Voor korte brieven en rekeningen mo gen voortaan slechts kleine papiermaten worden gebruikt. Spijs- en drankkaarten mogen niet meer groter zijn dan een blad. Gysbert - om freed en bom go! en goed ■eit ft» hjoedt Verrassend nieuws is er uit Joego-Sla- vie gekomen, waar een eensgezinde doelbewuste ploeg aan het bewind was, naar men de indruk had. Maar ook daar toch spanningen. Eind vorige week werd bericht, dat Rankovic, do vice-presi dent, die als de opvolger van president Tito werd beschouwd, ontslag heeft ge nomen uit zijn partijfuncties. Hij had tevoren zware critiek moeten verduren. Onder Rankovic ressorteerde de staats veiligheid en Tito becritiseerde deze dienst en zijn leiding wegens onregel matigheden en onderdrukkende acitivi- teiten, die herinnerden aan de tijd van Stalin. Hij legde verband met een strijd om de macht, die een gevaar zou be tekenen voor de eenheid van het Joego slavische volk. Joego-Slavië is op het ogenblik in een periode van economi sche en politieke modernisatie, waarbij Goudvissers. Maar zelden vangt een visser een „gouden paling”, dezer da gen werd deze zeldzame vangst “ge daan door de Makkumer J. de Haan, Leerlooierstraat 21, de visserman van de Won 68, in één van de netten zwom de in goudkleurig velletje ge stoken paling. Het gouden diertje heeft een plaatsje gekregen in een aquarium in het Ouwehands Dieren park in Rhenen. De brandweer werd dinsdagmorgen gealarmeerd met de mededeling dat houding kan overgaan. Ideeën over de oplossing van het Duitse probleem wor den niet genoemd, men volstaat met de mededeling, dat men hierover van gedachten heeft gewisseld. Er is dus niets bereikt en dat is niet zo verwon derlijk. De Gaulle gaat uit van een zekere vorm van hereniging in een ont spannen Europa, Moskou streeft voor namelijk naar een bestendiging van de huidige toestand en zou het liefst een erkenning van Oost-Duitsland zien. Onze zomertjes. Niemand raadde ’t goed hoeveel dagen een schipper per jaar gemiddeld zonder jas aan het kon zitten. De meesten waren veel te optimistisch. Dit aantal is volgens oud-schipper Idzenga na ja renlang onderzoek slechts drie. Ondertussen heeft een andere lezer, de heer N. Ebbendorf, ook heel wat gegevens verzameld. Wist u, bijv, dat het van 21 juni 1965-21 juni 1966 136 dagen meer of minder heeft gere gend Dat wij 203 dagen de zon kon den zien schijnen? Dat op maandag 15 november de eerste sneeuw in die winter viel en dat het in deze winter 28 dagen heeft gesneeuwd? Een record. Wist U ook dat wij op dinsdag 30 nov. een zeer zware storm (windkracht 11) te verwerken kre gen en dat wij toen de laagste ba rometerstand sinds 100 jaar hadden Dat het 23 dagen heeft gestormd? Dat het 19 dagen geonweerd heeft en wel van 21 juni 1965 tot 11 april 1966 negen keer en van 11 april tot 21 juni 1966 tien keer? Na ongeveer een jaar van geruchten is het er in Argentinië dan nu van geko men. Het leger, bevreesd voor een toe nemende invloed van de peronisten op de kiezers, bevreesd ook voor commu nistische activiteiten, heeft de zwakke regering van president Illia aan kant gezet en een in november van het vo rige jaar ontslagen stafchef, generaal Ongania, met het opperste gezag be kleed. Men verwacht nu, dat de voor maart aangekondigde verkiezingen niet zullen doorgaan of in ieder geval, dat pcro- nistische candidaten niet mogen mee doen. Een langdurige dictatuur van het Span resp. met 13.40 en verleden jaar met 14.03 m. De junioren doen pas 8 jaar mee. De eerste kampioen was T. Veldstra met 11.60. Tweemaal was dit G. Valkema, resp met 11.84 en 12.22 m. Ook hier de verste sprong verleden jaar, nl. 12.93 doo K. Bakker, d.i. verder dan de senioren de eerste 5 jaar ooit hebben gesprongen. De dames brachten het vijfmaal bo ven de 10 m. De verste sprong was van mej. J. de Jong, n.l. 10.58, d.i. hoger dan de eerste kampioenssprong heren senioren. Bravo! Ongeveer 400 Nederlandse kinderen naar de Oostmark. leger staat naar alle waarschijnlijkheid voor de boeg. Tenslotte moet nog worden gemeld, dat de zeeliedenstaking in Engeland, na bijna zeven weken tot het verleden is gaan behoren. kant hebben medegedeeld, Amsterdam: Vrijdagmorgen diende ’n kort geding, aangespannen door dhr Koekoek, tegen de uitgevers van het boekje „Boer Koekoek”. Hier een beeld van dhr Koekoek In debat met de rjj- wielbewaarder van het gerechtsge bouw Maar Rusland kan er in dit verband al tevreden over zijn, dat De Gaulle con sequent doorgaat met de afbraak van zijn Atlantische verbindingen. Uit on geveer alle hoofdkwartieren van de N.A.V.O. zijn de Franse officieren per Da Tweede Kamer heeft vorige week voorlopig een streep gezet onder de Amsterdamse affaire. De regeringspartijen zijn accoord ge gaan met het ontslag van de Amster damse hoofdcommissaris van politie, de heer Van der Molen. De liberale en chr.- historische oppositie kwam weliswaar met twee moties, waarin het beleid van minister Smalienbroek (Binnenlandse Zaken) werd af gekeurd, doch deze af keuringen kregen slechts de steun van Boerenpartij, g.p.v. en s.g.p. Erg tevreden over de Amsterdamse gang van zaken bleek de Kamer ove rigens niet. Is hier niet om politieke redenen een zondebok gezocht vroeg de liberale woordvoei-der, de heer Geertsema. Heeft de minister nu geen bezwaar meer te- Vervolg er vuur aanwezig was in het hooi van de veehouder L. Fokkema .Hoxwier’ te Mantgum. Tijdens het naar bui ten brengen van het hooi vloog dit in brand. Binnen kon de brandweer het vuur in bedwang houden. Een groot deel van het hooi ging verlo ren, maar de boerderij bleef ge spaard. Elftal. De belangstelling voor en de deelname aan de openluchtconcerten van de zangver. te Longerhouw en Schettens nemen ieder jaar af. Dit ’bleek ook maandagavond j.l. weer het geval, toen het niet voltallige koortje (ca. 11 man) in beide dor pen een concert gaf. Gipsen Gysbert kreeg (gedeeltelijk althans) zijn normale (gipsen) kleur terug. Het beeld werd met verf be smeurd, een grap, die in Bolsward, zacht gezegd, maar matig wordt ge waardeerd. Funest is, dat ook het ruwe oppervlak van de sokkel met het woord „Provo” pronkt. Bohanza staat er met grote, letters op een geel geschilderd richtings- aanwijzingsbord op het Marktplein. Geen wonder dat voor tal van ramen nog reclame-biljetten voor deze „grootse expositie” hangen. Een toe rist, die ons vroeg waar hij nu pre cies moest zijn, moesten we echter teleurstellen. Gehoorgestoorden hebben nog even kunnen nagenieten van de onthulling van het Gysbertbëeld. En natuur lijk al de anderen, die verleden week geen tijd hadden. Organisatorisch werden er bij het muziekconcours enkele foutjes ge maakt. Er werd bijv, wel tapvergun- ningen aangevraagd, maar niet voor het plaatsen van een tent. Bestuur beloofde de scha van toch geplaatste tent te vergoeden. beeld ligt voor de hand. Bij de nu aan gekondigde bezuinigingsplannen ligt het zwaartepunt bij defensie. Investeringen tot in totaal 307 miljoen gulden zijn uitgesteld. Het gaat om de aankopen van wapens, voertuigen, munitie en nieuwe gebouwen. De defensieplannen op deze punten moeten nu op een later tijdstip worden uitgevoerd. Zeg over twee of drie jaren. Dan zullen deze uit gaven echter extra zwaar op de voor die jaren geldende begrotingen drukken. Voor 1966 is men weliswaar gered, maar voor de toekomst reserveert de rege ring een extra zware druk. Het is de vraag of de regeringspartijen dit zul len aanvaarden. decentralisatie en invoering van het winstbeginsel in het middelpunt staan. Het heeft er alle schijn van, dat deze ontwikkeling sterke tegenstand onder vindt van de staatsveiligheidsdienst, die op deze manier de centrale greep op het volk te veel vindt verslappen. Dat zal Rankovlc’s ondergang zijn geweest. Het gaat vooral om dit laatste bedrag. De regeringspartijen zijn dit jaar dui delijk geschrokken van de hoogte der staatsuitgaven. Zij waren bang, dat de sterke stijging van de overheidsbeste dingen een nadelige invloed zou hebben op onze toch al danig gespannen econo mie. De k.v.p. eiste, met de anti-revo- lutionairen, vermindering van de uit gaven. Het leek een logische stap van de regering, nu de regerig zelf mati ging vroeg van de loonstijging en de prijsontwikkeling. De regering kwam in mei dan ook met toezeggingen. Er zou een personeelsstop worden afgekondigd, investeringen zouden worden afgeremd en voor wat betreft de overige staats uitgaven zou de „allergrootste terug houdendheid” in acht worden genomen. De regering is deze toezeggingen nage komen. Het is echter de vraag of het voldoende is. De personeelsstop waar over Inmiddels al heel wat is afgepraat levert niet meer dan twintig mil joen op. Een te verwaarlozen bedrag op een totale begroting van ettelijke mil jarden, zo was begin van de week de reactie van de regeringspartijen. Het allergrootste deel van de bezuini gingen zal bovendien geen directe in vloed hebben op de overheidsuitgaven, zoals die in de begroting 1966 zijn vast gelegd. Van het totale bezuinigings- schema van 651 miljoen komt bijna 580 miljoen gulden voor rekening van uit gestelde investeringen. Dat wil zeggen, dat een aantal plannen, die aanvanke lijk voor dit jaar waren vastgesteld, tot een nader tijdstip in de la bl’jft. De term bezuiniging is echter, voor wat dit betreftt nogaj misleidend. liet voor- President De Gaulle is weer terugge keerd van zijn reis naar Rusland. Hij heeft daar twee accoorden getekend, één over samenwerking in de ruimtevaart en één over wetenschappelijke samen werking. Dat is nog zeker niet de alliantie, die sommigen hadden verwacht. Wat de reis-politiek waard is geweest, moet nog blijken. Men zou uit het slotcom muniqué kunnen opmaken, dat de waar de maar gering is. Er wordt gesproken van een oplossing van de problemen in een Europees kader, waardoor men van ontspanning naar een goede verstand- formeerjen fen mijn forminderjen fen myn libben wezze. Wij vermeldden vorige week al, dat er zware druk op de Amerikaanse presi dent werd uitgeoefend om het bevel tot deze bombardementen te geven. Daar uit blijkt al, dat het niet alleen een militaire aangelegenheid is, maar voor al wordt bepaald door politieke boven tonen. Is dit een uitbreiding van de oorlogshandelingen De Amerikaanse regering betoogt, dat dit niet het geval is, maar Wilson, de Engelse premier, heeft toch gemeend Johnson te moeten vertellen, dat Engeland zich distancieert van alle bombardementen, die de „be volkte gebieden van Hanoi en Haiphong treffen”. De vrees voor vele slachtoffers onder de burgerbevolking spreekt hier uit. Maar aan de andere kant toch ook de politieke zorg, dat dit door de tegen partij als een uitbreiding van de oorlog zou worden opgevat. Men blijft bezorgd, dat de Chinezen bijv, zich ’nadrukkelij- ker in de strijd zullen mengen en dat op die manier een grote oorlog zal groeien uit deze lokale worsteling. Van Russische en Chinese zijde zijn de protesten niet van de lucht. Moskou heeft aangekondigd, dat het zal door gaan met de vergroting van zijn hulp aan Noord-Vietnam, hetgeen nu niet zo verontrustend klinkt. Dat maarschalk Malinowski de noodzaak zag het Rus sische kruit droog te houden, betekent ook weinig, aangezien niemand de in druk had, dat het Russische kruit voch tig is geworden. RadioPeking heeft de aanvallen geken schetst als een ernstige uitbreiding van de oorlog, die de Ver. Staten een stap nader bij het graf zou brengen. Maar daadwerkelijke reacties zijn uit gebleven. Het is niet onmogelijk, dat deze communistische terughoudendheid de Amerikaanse president tot nieuwe maatregelen zal verleiden. Zo wordt er nl gesproken over een blokkade van de haven van Haiphong. Kop en staart. Zaterdag was het de gehele dag filerijden op de Afsluit dijk, vooral tussen half tien en het begin van de middag. Er hadden vijf kop-en-staart-botsingen plaats. Een auto moest worden weggesleept, evenals een Nederlandse caravan die door een van achter komende bot sing geheel in elkaar werd ge drukt. 1 juli teruggetrokken, zoals was aan gekondigd. De Franse eenheden in Duitsland, ongeveer 70.000 man, zijn aan het gealliseerde opperbevel onttrokken en verblijven nu op tijdelijke basis in Duitsland, in afwachting van de onder- handelingen die nog over hun status moeten worden gevoerd. Aan de andere de Amerikanen Parijs dat de Amerikaanse atoomkoppen, die tot nu toe ter be schikking van Franse vliegtuigen ston den, verwijderd zullen worden van de Franse bases. Uit Frankrijk zijn de eerste transportvliegtuigen vertrokken, die de Amerikaanse troepen in Frank rijk naar elders zullen overbrengen. Minister Vondeling (financiën) heeft de Tweede Kamer deze week zicht gestuurd van de bezuinigingen, die de regering wil doorvoeren. De plan nen waren al sinds mei bekend het schema was uiteengezet in de nota over het loon- en prijsbeleid maar de Kamer kon bij het indienen van de nota nog raden naar de bedragen waar het om gaat. Deze zijn nu eindelijk deze week bekend gemaakt. Precies een week nadat de voorzitter van de k.v.p.-fractie in de Tweede Kamer, de heer Schmelzer, vroeg aan welke getallen de regering dacht. Het antwoord van minister Vondeling is deze week niet erg helder geweest. Het gaat, zegt de bewindsman, om in totaal 651 miljoen gulden. Het effect echter op de begroting 1966 is niet meer dan rond 159 miljoen gulden. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Ilennaardcradecl, llindeloopen, Wonseradeel, Woikum en Wymbritseradeel. - -.=qagss=^g»— Vorige weck hebben Amerikaanse vliegtuigen olie-opslagplaatsen gebombar deerd op nog geen vijf kilometer van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Ook doelen bij de havenstad Haiphong zijn aangevallen. Militair gezien is dat een logische uitbreiding van de doelen, die al in Noord-Vietnam werden gebombar deerd en vormt het een onderdeel van de politiek om de Noordvietnamese steun aan de Vletcong in Zuid-Vietnam te beperken en tegelijk de druk op Hanoi zo te vergroten, dat Hanoi bereid zal zijn aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. 51

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1