Wurd Byld, tentoonstelling en een die U moet zien hark en sjoch Een kans die ivellicht nimmer terug zal komen Gysbert Japiks EKS/XMEN Fan de Mart iny loer es Zilveren filmpj Fit DINSDAG 12 JULI 1965 105e JAARGANG No. 53 jl ‘l 1603-1666-1966 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS IJ motte oerwaegje dat de Ijeafde bljjn iz Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Bouwvakvakantie 4—9 augustus. weer Tj. de J. Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) eigenhandig door Gysbert Japicx ver anderd in ,,’t is druwkt to Liauwerd” bij de „LAnschips-druwker, hy wennet ijnn’ graete Tjerck-stritte, ijn 't Jier yentuwzen, seys 100 in fjirtig”, wellicht als aanwijzing voor een eventuele 2e druk, die waarschijnlijk in deze vorm Provo’s uit Franeker, 17 jaar oud, bekladden met enkele vriendjes hét MP beeldje in Harlingen. Ze hebben inmiddels bekend. Of ze ook de hand hebben gehad in Gysberts toetake ling staat nog niet vast. Ze zijn aan de vooravond ervan wel in Bolsward gesignaleerd. gezellig ingerichte Groene Weide. heid niet alle uitgaven zijn getoond n.I. die van Waling Dijkstra, Prof. Dr. J. Brouwer en een vitrine is gewijd aan Zondagavond speelt Gerrit Schuil in Den Hof van Holland. Tüzenen, nou heech romme Bieten yn spanning, slim oh, oh, hoe wol dit komme, men wit soms net hoe’t kin, ik krij nachts gjin wink yn ’e eagen ik trilje as in houn, is ’t wier of is ’t in leagen? né, ’t is sa, ik ha’t woun! Tüzenen jonge mlnsken krigen de léste tiid, faek blommen en lokwinsken, allegear like bliid yn doarpen en yn stêdden hjir is it brlefke, sjoch ynoarder, ik ha 't rédden oké, ik bin der troch. 8e week juli 1941 Abonnementsprijs f2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Geheugensteuntje. Vergeet niet het orgelconcert van hedenavond te ge ven door Felke Asma in de Martini kerk. Gysbert - om froed en frons gol en goed •eit 6s hjoed: sjen, it is folie slimmer om to sizzen, hwat dêroan to dwaen is. Hwant eltse selsstannige wit, dat der ek wol wer oare tiden komme kinne en dat it dêrom nou faeks syn gouden üre is. Yn de boufak- ken is it nou al jierren sa drok as flea- nen, men moat bidde en smeke om de lju to krijen en hja binne sa djür as rat- tekrüd. Har tal is dêrom tlge oanwoun en alle jierren leverje de Technyske skoallen mear learlingen óf, dy’t dit le- gerke greater meitsje. Jit stean de kran ten noch fol mei adfortinsjes om tim mer- en skilderfeinten en dat sil de ears- te tiid wol net oars wurde. Mar it stiet foar my wol fêst, dat it sa net bliuwt. De débacle mei inkelde stienfabriken is jit mar in lyts wolkje oan dizze blauwe loft, mar it is der. De publikaesjes oer de regearingsplannen mei de nije bigreating litte in toan hearre, dy’t wy de léste jier ren net fornamen, alle skoallen, universi- teiten, tsjinsten en ynstellingen, hwert oerheitsjild foar nedich is, hawwe dizzer dagen in sirkulaire krige mei de op- drachte, de greatste sunichheit to brüken by de ütjeften en foar it kommende jier to rekkenjen mei lytsere subsydzjes. De hege rinten binne in twadde rem op de aktiviteit fan wurkjende ynstansjes, it jild is skriklik djür. Mei oare wurden, it soe bést ris kinne, dat wy mei koarte jierren der oars foar komme to stean en dat de faklju, dy’t nou har üt de naed skreppe om har klanten to bitsjinjen, ek wer ris dien hawwe. Gjin minsk wit de takomst, mar it is aide wiisheit to siz zen, dat tiden ek tiden kenne en dat it Tijdens de dag van de oud-BoIswarders bleek menigeen het stadhuis te gaan zien, die tijdens zijn woonverblijf in de stad, nimmer de moed had opgebracht het bordes te betreden, of het moest al zijn met een huwelijksplechtigheid. Wij ge loven dat in onze tijd het stadhuis veel meer „open huis” is geworden en veel méér Inwoners dan voorheen er worden ontboden, hetzij in het kader van het verenigings- of commissiewerk, hetzij bjj officiële ontvangsten of tijdens het spreekuur van de burgemeester.. Ook de jaarlijkse zomertentoonstelling biedt steeds weer een welkome gelegenheid het stadhuis eens te bekijken. Dit jaar zijn dit er al weer een 2000. Maar hoeveel Bolswarders zijn daarbij? Luchtslag boven het Kanaal. 54 Britse vliegtuigen werden neergeschoten. Windgeneratoren, Electro Technisch be drijf Nieuwland. Toppunt. U heeft bij de j.l. maand- wisseling de lijst van gevonden voor werpen in ons blad gemist Het boek met gevonden voorwerpen was op het politiebureau zoek dutsen wurde of ien of twa siden moatte ünder hannen omt it dakhout forgien is en de latten der los by bongelje, dan wurdt it in oare preek. Dêrom kin men op it greatste part fan üs pleatsen faken- tiids mei de hannen yn it hier sitte en sylt it troch op it rammeljen fan de pels. Nim it ris kwea as jo it jild tsjin 7 of 8 procent liene moatte. Hwant op it greatste diel fan üs pleatsen stiet it net stil mei soksoarte fragen. De froulju wolle ek wol ris in kear fan de aide rommel óf en In knappe keamer en in kreaze koken ha. Hja hawwe mear as gelyk, mar in boer moat alderearst om syn bidriuw tinke, hwant dêrüt moat dy knappe keamer en kreaze koken wei komme. Moam wurdt der wer in greide- dei hélden yn Aldehaske, mei alle mo derne wurktugen en masines yn bidriuw Hünderten boeren en jonge boeren kom me der, hwant hja witte, dat it op in aiderwetske manear net mear kin. Mar de prizen lige der ek net om. Wie eartiids in meanmasine de dreech- ste ütjefte, momenteel binne de hünder- tsjes foaroare yn tüzenntsjes en dy moatte rinte en ófskriuwing opbringe kinne, oars frette de masines de boer op. Sokken binne der al mear as ien. En dochs kin hy it net üntrinne, hwant in arbeider komt him alle jierren ek op tsientüzen oan lean en lésten. De gouden middenwei sjen to finen, elk nei syn ei gen situaesje, is de iennige goede ried, dy’t men by dit paedsykjen de boer ta- winskje kin. Presiden Bourguiba van Tunesië, heeft tesamen met Prinses Margriet een be zoek gebracht aan de L'niversiteit van Leiden. In de receptiekamer heeft de President een aantal oude Arabische handschriften bekeken waarvan hier een beeld Citroenen mogen niet duurder zijn dan 5 cent. Tüzenen nammen prlnte yn de nijsblêd-rubryk, fieróf, üt de bikindte elk lies it, drok op syk nei bipaelde persoanen hoe is ’t mei him forroun moai sa, it slagge skoan en drekt in kaertsje, lokkich woun. Tüzenen, blommen, feesten Mar ünder oan ’e list. de tragyk, afgewezen inkelen de kêns mist. Learden hja minder flytich? Welné, tinke heit en mem Bütensteaners sizze: spitich Kop op, gjin moed forlern. Doch ’t takom jier op ’en nij oer. Meifreugde is swiet, meilijen sür. PYT Gysbert had eerst ook een fiets om de nek en graszoden op de schou ders, maar deze attributen zijn in de vroege morgen door de gemeente- reiniging verwijderd. De politie zet het speurwerk voort. Veel Engels geld werd er de laatste dagen aan de banken gevraagd. Zo veel dat het zelfs per taxi van el ders moest worden opgehaald. Heel wat gaan er het Kanaal over om de internationale voetbalmatches bij te wonen, o.a. de heren H. Dijkstra en K. Landman. Kritiek. Toen een Bolswards meisje las dat de 2e Kamer kritiek had op Smallenbroek zei ze: Ze bemoeien zich ook overal mee. Moeten we alle maal wijde pijpen dragen, zeker! Dundoek contra haan. Op een kerk toren in de omgeving van Bolsward was door de storm het vlaggendoek om de weerhaan geslingerd. De kos ter rukte er zo aan dat met de vlag ook de haan naar beneden kwam. Kilo’s zijn de autopedracers uit Wit- marsum op hun tocht van Leeuwar den naar Witmarsum afgevallen. Hierna hebben zij zich tegoed ge daan in De Gekroonde Roskam. Hoe veel ze toen weer zijn aangekomen meldt het bericht niet. Drieluik heet een aardig boekje over Bolsward. Maar weet u dat Bols ward momenteel ook drie tentoon stellingen telt? Een in het stadhuis, een onder het stadhuis en een in de Martinikerk. Vakantiewerk. Heel wat jongeren zoeken in de vakantie een baan. Bur gemeester Mulder, die normaal ge sproken ook vakantie zou hebben ge had (zijn gezin zit op Terschelling) bleef echter aan de vaste wal om zich met jeugdig elan op zijn nieuwe taak te perken. evenwel niet is verschenen. Het meest kostbare en interessante stuk, dat op het enige gedicht dat in Gysbert Japicx eigen handschrift bewaard is gebleven en dat in de 17e eeuw in bezit was van Franciscus Junius. Met de exemplaren van de Fryske Tsjeme is dit document speciaal voor de Bolswardse expositie uit de Bodleian Library uit Oxford (Engeland) gehaald. In de prachtige catalogus vinden we op bladzijde 8 een foto van de op de achter zijde van dit gedicht aangebrachte ver taling van de dagen der week. (N.B. het onderschrift is hier dus niet geheel juist). Ook liggen er de eerste uitgaven van de Rymlarije nl. die van 1668 van Samuel van Haringhouk (het betreft hier een exemplaar dat Constanten Huygens in 1675 van Jhr. Vegelin van Claerbergen ten geschenke ontving), die van 1681 bezorgd door Simon Abbes Gabbema en de uitgaven van Epkema uit 1821. Eigenlijk jammer dat bij deze gelegen- Heren en beren. Niet ieder is blijk baar heer in het verkeer. Enkele uren later lagen de eendenmoeders ongeveer terzelfder plaatse vermor zeld. Van de kuikens geen spoor. Om te huilen. de rijke literatuur over de Bolswardse rangen. Er is wel eens gezegd, dat over hem „een boekenkast vol is geschre ven” en wie de indrukwekkende lijst ziet, die ds. J. J. Kalma heeft samen gesteld, zal dit zeker geloven. De sa mensteller van de tentoonstelling heeft zich echter beperkingen opgelegd en de beschikbare ruimte in dit vertrek ver der gewijd aan bekende tijdgenoten van Gysbert Japicx, zoals b.v. Johannes Bogerman (1576-1637) de voorzitter van de Dortse Synode (die ook in Bols ward heeft gewoond), Camphuysen (1586-1627), Jacob Cats, Simon Abbes Gabbema (1628-1688), de historie schrijver van Friesland, die veel invloed heeft gehad op de latere dichtkunst van Gysbert Japicx, Hooft (1581-1647), Huygens (1596-1677), die omstreeks 1653 Gysbert te Bolsward bezocht en bij zijn dood in Windsor zijn verzame ling handschriften vermaakte aan de bibliotheek te Oxford, Anna Maria van Schuurman (1607-1678) de bekende aanhangster van de Labadisten gemeen schap in Wieuwerd, Spiegel (1549-1612), Jan Jans Starter (1594-1626), de schrijver van de Friese Lusthof, Auke Stellingwerf (1635-1665), Tjerk Hid- desz de Vries (1622-1666), twee Friese zeehelden, en o.a. een prachtig portret van Joost van den Vondel (1587-1679) op 87-jarige leeftijd geschilderd door Philips Koninck. Eigenlijk heel jammer, dat een derge lijke verzameling documenten enz. niet blijvend bijeen kan blijven. Naast deze zaal bevat de tentoonstelling nog tal van schilderijen over de andere zalen verdeeld, doeken en panelen van be roemde tijdgenoten als Rembrandt, Frans Hals, Ruysdael, Jan Steen, Van der Velde, Avercamp, Ferdinand Bol, Gerard Dou, Wijbrand de Geest, Van Goyen, Margaretha de Heer (nicht van Gysbert Japicx), Mancadan, Aert v. d. Meer Van Ostade, Wouwermans enz. Zelfs al is u geen Gysbert-fan, ook dan mag u deze expositie niet missen. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag En toch moet u beslist dit jaar niet verzuimen eens een uurtje uit te trek ken voor een bezoek aan „het palejjs der stad.” Zag u andere jaren geregeld schilderijen, die ook te zien waren in tal van musea en kunstverzamelingen, dit jaar T.u de expositie Wurd en Byld (Woord en Beeld) speciaal is gewijd aan Gysbert Japicx en zijn tijd, vindt u er een verzameling documenten, die u wellicht nimmer in deze vorm bijeen zult zien. Omdat deze unieke collectie „geen daglicht kan verdragen” is zelfs een speciaal vertrek, nl. de B. en W. kamer afgeschermd en is een en ander onder kunstlicht tentoongesteld. Centraal hangt hier het originele por tret van Gysbert Japicx, in 1637 (dus bij zijn huwelijk) geschilderd door Mathijs Harings, de enige afbeelding van de dichter tijdens zijn leven ge maakt en dat gediend heeft voor al de andere portretten, gravures, tekenin gen, zelfs beeldhouwwerken later van hem vervaardigd, het portret, waarvan aan Bolsward een copie in bruikleen is afgestaan. Mathijs Harings was een bekend Fries portretschilder, die van 1641-1644 sche pen van Leeuwarden zou worden. Hij was gehuwd met een tante van Gys berts echtgenote Sijke Salvesch, dus de aangetrouwde oom van de dichter. Merkwaardigerwijs vinden we in een vitrine ook een handschrift van de schilder. In het Album Amicorum van de Friese schilder Wybrand de Geest lezen we nl.: Doen ic, Mathijs Harynghs drie jaer hadde geleert Maeckte ick de ze ruiter te peert. (Al is het jammer dat het blad waarop deze ruiter blijk baar stond afgebeeld uit het album is gescheurd). Naast tal van documenten kaarten, plattegronden betreffende Friesland en Bolsward van die dagen, vinden we hier ook archiefstukken over Gysberts leven, b.v. het kerkeboek van Bolsward, waarin wij de aanneming van Gysbert Japicx met zijn broer Pier als lidmaat van de Nederlands Her vormde Kerk (februari 1624, Gysbert was dus toen 21 jaar) zien opgetekend. Hiernaast vinden we een ander docu ment nl. betreffende het traktement aan Gysbert Japicx als schoolmeester te Witmarsum uitgekeerd, zoals dit staat opgetekend in het rekeningboek der Kerkvoogdij van Witmarsum. Hier lezen we Gysbert Jacobs schoolmr. van zijn pensie 5 Jacob 25 juli) ver schenen lut quitantie mei F 25-0-0. Niet minder belangrijk is de huwelijks afkondiging van de dichter met Sycke Salvius, dochter van notaris Salvius Nicolai, wonende op de Nieuwstad te Leeuwarden. Wij lezen dat zij „binnen deser stede sien vor dee erste reis auff- ghelesen opde 25 September Anno 1636 ende ten tveden opde 2 October ende ten derde opde 9 October. Verder zijn er de attestatie van Gysbert Japicx als lidmaat van de Herv. kerk en de in ventaris opgemaakt na zijn overlijden Betreft het hier steeds documenten over Gysbert Japicx, wij hadden het leuk gevonden als er ook de originele handtekening van Gysbert Japicx was getoond die zich nog te Bolsward be vindt, nl. in het archief van het St. Anthony Gasthuis, waar hij samen met zijn broer Willem een stuk tekent, waarin de opname van Gysberts vader in het Gasthuis nader is omschreven. Veel aandacht is in de vitrine besteed aan de werken van Gysbert Japicx, die, zoals men weet ook gedichten in het Nederlands heeft gepubliceerd, zoals b.v. een klinck-dicht op de slag bij Duins (1669). Interessant is ook de uitgave van de „Friessóhe Tjerne” (in de herdenkings- week in moderner vorm opgevoerd in het Julianapark). Dit is het enige Frie se werk, dat Gysbert tijdens zijn leven in druk heeft gezien. Het werd in 1640 anoniem uitgegeven bij Claude Fon- teyne te Leeuwarden en in 1668 als openingsgedicht opgenomen in de Rijm- larije. Het „ghedruckt tot Leeuwarden” en hst adres van Claude Fonteyne, „Landtschap Drucker woonende in de Groöte Kerckstraat, Anno 1640” is Finnen maken grote oorlogsbuit. Bij Dieppe hebben lichte Engelse zee- strijdkrachten geprobeerd de kust te na deren. Duitse kustbatterijen openden het vuur en dwongen hen terug. Eerste gedeelte van het Nederlands legioen naar het oostfront verzonden om de Germaanse beschaving te redden van volksontbindende elementen. Lieftallige meisjes reikten de strijders bloemen. Nafuif. De buurtbewoners van de Snekerpoort zullen met de organi satoren van het feest, de feestcom missie en medewerkers, woensdag avond bijeenkomen in de nog steeds gezellig ingerichte garage van de MODERN BUORKJEN IS IS PAEDSYKJEN It is drok op it heden, drok by de fabri- ken, drok by de faklju en drok by it boerefolk. Fakentiids to drok en to ban- nich. Mannich sakeman en middenstan- ner rekket hommels yn it slkehüs, omt hy troch dizze omstannichheden to folie fan himsels frege, mannich boer is foar de sechtich al to’n ein. Hwa’t him to skoar set yn dizze bannige tiid en de rem net op tiid brükt of brüke kin, dy rekket finder de fuotten. It s maklik om dit to skip fan wolfeart gjin fêst plak hat. Dit alles makket it ek foar it boerefolk net maklik om to buorkjen. Oan de iene kant freegje de foroare omstannichheden om modernlsearing fan bidriuw en bi- driuwsmiddels, oan de oare kant easkje sokke dingen hiel hwat djür jild. De lea- nen binne dit jier mel 9% tanommen yn de Idnbou. De 7% wie normael en de 2% wie nedich omt de boerearbeiders jit in fikse efterstan hiene by oaren. It seit himsels, dat eltse boer, dy’t ien of mear arbeiders of feinten hat, by himsels nel- giet oft it ek oars kin. Dat moat er ek, sil hy der bliuwe kinne. Mar de fragen binne makliker to stellen as to biantwurdzjen. Oer de melkmasine binne wy gau klear, in traktor kin him ek gau bitelie meitsje op in gemiddeld bidriuw. Dizze masines kin men it hiele jier brüke, al is it dan mar in pear üre dels. De heafentilatoaren komt men ek wol oerhinne, hja bifeiligje op it lést it wich- tichste foer foar de hiele winter. Mar dan komme dy oare dingen, dy’t winlik ne dich binne om op de arbeidskosten to bisparjen. En dan wurdt it net makliker. Hwannear is in pakjesparse forantwurde en moat men in selsladende wein oan- skaffe foar fiif, seistüzen goune? Sil men it büthüs opbouwe mei it hea op souder om in ein to meitsjen oan de krappe romte en it heasjouwen nei it hok? De simmer liket aerdich goed to wurden, der wurdt goed molken en de priis koe ek hiel wol minder. Mar as men in min tek hat en it moat fannijs Tonnenstelsel. Bolsward zette de tonnetjes op straat. Eerst met vlag gen en bloemen was dat wel leuk, maar nu zonder vlaggen, bloemloos, op het trottoir of er voor op straat staan ze er maar verfomfaaid bij. De slagers in Hennaarderadeel zijn voortaan ’s maandags en dinsdags ge sloten. Hier sta ikdat staat er op het grote houten bord, dat vrijdag is aangebracht door de Vereniging van Plaatselijk Belang en het VW in de Kerkstraat te Makkum, bij de ta bakszaak K. Hettema. Dit fraaie bord is vervaardigd door de heer B. Bijlstra, assistent-tekenaar bij Tichelaars Kon. aardewerkfabriek n.v. en geeft u een kleurrijk beeld van de plattegrond van Makkum. Straten, kerken, doktoren en politie post en natuurlijk de bezienswaar digheden in eigen dorp zijn hierop aangegeven. Een leuk idee, dat na volging verdient. Loos alarm. Er werd zondag 5 voor 12 een binnenbrand gemeld bij ban ketbakker J. van Dijk aan de Knete- gjanstraat. Nog vóórdat de brand weer kon uitrukken was het vuur met eigen middelen gedoofd. Bij de witte pomp van Kroontje botste personenwagen, bestuurder E. E. M., op toeringcar uit Amster dam. Auto had nogal wat schade. Is er zo’n gedrang bij de goedkoop ste pomp van Nederland? De Burgemeester spreken Dat vroeg deze week te Bolsward wegens om standigheden op een ongewoon uur, nl. donderdag tussen 9 en 10.30 uur. Burgemeester Mulder is op de nor male spreekuurtijd door ambtsbezig heden bezet. In de stadhuistoren zal een sirene wor den aangebracht. Hark en Sjoch schrijver zag zondag morgen op de Rijksweg enkele „he ren” in het verkeer geduldig wach ten op overstekende voetgangers, n.I. eendenmoeders met kuikens. Iedere automobilist had er graag enkele minuten voor over, dit tafe reeltje gade te slaan. Hulde. Officieel. Burgemeester J. M. A. Mulder zal woensdagavond de offi ciële opening verrichten van de ver bouwde zaak van Hette de Boer. De eerste officiële opening, vermoede lijk van een lange rij. Hoe lang zal die rij wel worden? Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1