SUKARNO’S MACHT VERDER BEKNOT Kabinet Gezwaai met vuisten m o hark en sjoch 4 Erhard kreeg gevoelige nederlaag Zware strijd om centen, dubbeltjes en miljoenen Zilveren filmpjes VRIJDAG 15 JULI 1966 105e JAARGANG No. 54 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum i Ril 9 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS over Retoriek. 24 winkel fan familie ter Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Fries op stadsschool. Niet alleen op het platteland wint het Fries als vak van onderwijs veld, ook de (platte lands) steden doen mee. Zo wil de Het openbaar vertonen en aanprijzen van geschriften van de Nederlandse Unie verboden. Ook het dragen van het insig ne niet meer toegestaan. Verbod van vleesverkoop op maandag en dinsdag. Tjerkwerd nam afscheid van zuster H. Wolthuis. In Zurich een sprinkhaan gevangen. Het dier was 7 cm lang. Het aantal veldwachters in Hennaardera- deel is gebracht op 4. Met Ingang van 1 aug. zal de gasfabri- cage aan de gasfabriek te Wommels worden gestaakt. Hooibroei bij B. van Dijk op Remswerd o.d. Wolsum. Tclef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Se week juli 1941 Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Deze week heeft het kabinet het niet alleen in de Tweede Kamer moeilijk gehad bij de behandeling van de bezuinigingsnota (650 miljoen met een onmiddeliyk effect van rond 160 miljoen) van minister Vondeling (financiën). Bij deze nota ging het vooral om de begroting 1966, die al bijna weer achter de rug is. Heel zwaar heeft het kabinet het echter met de begroting voor 1967, die in septemlber moet worden ingediend. Er zijn niet alleen tegenstellingen tussen de partijen on derling. Binnen het kabinet schijnen de vuisten nu ook te zijn gezwaaid. Vooral de minister van defensie, de strijdlustige oud-duikbootcommandant De Jong, heeft volgens betrouwbare berichten harde gevechten te voeren om z(jn plannen te kunnen doorzetten. economische onzekerheid In dit gebied, waar tal van kolenmijnen zijn gesloten en waar ook een crisis in de staal industrie heerst. De nederlaag van de chrlsten-democraten kan worden be schouwd als een persoonlijke nederlaag van de christen-democratische bonds kanselier Erhard, die volgens sommigen thans rekening zal moeten houden met open rebellie binnen de partij in Bonn tegen zijn leiderschap. enkele dagen voordat premier Pompidou van Frankrijk en zijn minister van bui tenlandse zaken, Couve de Murville, voor overleg naar Londen kwamen en daar verklaarden tweede tegenslag voor Wilson dat in Franse ogen slechts een economisch sterk Engeland tot de Europese economische gemeen schap zou kunnen toetreden. Na deze uitspraak lijkt een Brits lidmaatschap van de EEG, dat de laatste tijd wat na derbij leek te komen, weer op de lange baan te lijn geschoven. Ook op verscheidene andere punten zijn dè visies van Parijs en Landen niet na der tot elkaar gekomen, zodat de re sultaten van het Frans-Britse overleg uiterst teleurstellend moeten worden genoemd dit ondanks het principe besluit om over te gaan tot de bouw van een tunnel onder het Kanaal. hij zich van een gemakkelijke toegang tot de Russen verzekerd, maar het is de vraag of hij de leiders in Moskou tot belangrijke concessies zal kunnen bewegen. Frans-Brlts overleg. Intussen heeft premier Wilson de laat ste dagen met nogal wat tegenslagen te kampen gehad. Daar was in de eerste plaats de ontslagneming van Frank Cousins als minister voor technologie, die Labours loon- en prijspolitiek nooit heeft kunnen onderschrijven. Hij keert terug naar de leiding van de bond van transportarbeiders, de grootste vakver eniging van Engeland, en hij heeft aan- gekondigd, dat hij zich tegen die poli tiek met alle macht zal verzetten. Dit is een ernstige tegenslag voor het eco nomische en sociale beleid van de re gering; het economisch herstel van En geland zal er zeker vertraging door on dervinden. Cousins’ ontslag had plaats chr. school te Workum het invoe ren. Gratis bierdrlnkcn te Hindeloopen. De heer Van der Wal van de lunch room „De Smichel” aldaar, zag dit als dè oplossing om rijn biervat te ledigen, voor hij naar zijn nieuwe woonplaats vertro' Bijna onnodig te vermelden dat er vele helpgrage kelen waren. Zaal vol - deuren dicht - dan door het raam. Zo dacht een jongeman op de zaterdagavond van de Gysbert Japicx-week. En gesteund door zijn twee metgezellen, klom hij via de letters van „Den Hof van Holland” tot aan het raam van de bovenver dieping, waarop hij spontaan door enkele gasten naar binnen gesjord werd. Daarna rustte hij niet, maar praatte net zolang totdat ook zijn beide vrienden binnengehaald waren, door de deur wel te verstaan. Topprestatie. De heer J. Tolsma te Bolsward, die slaagde voor gereed- schapmaker in Drachten (bij Phi lips) heeft de le prijs gewonnen bij gereedschapmaken voor alle scholen in heel Nederland. Al ee.rder gouden aal. Op het bericht van een Makkumer visser die een gouden aal heeft gevangen, is een reactie gekomen. De heer H. Brou- werd, markt- en kademeester in Rhenen, deelt ons mede dat precies 45 jaar geleden, op 3 juli 1921, even eens een gouden aal werd gevangen in de wetering van de Bijlmermeer door visser Kraalepoel te Weesp. Grondspeculatie. Een van de moeilijke zaken, die het ka binet deze week moest zien te regelen, is het optreden tegen grondspeculatie. De socialistische bewindslieden willen strenge maatregelen: namelijk een extra belasting, zodra de prijs van de grond boven een (laag) minimum uitkomt. Vooral minister Biesheuvel (landbouw) en minister Bogaers (volkshuisvesting) schijnen zich tegen dit socialistische streven te hebben verzet. Zij verwach ten moeilijkheden voor het verkrijgen van grond voor landbouw-reorganisatie en woningbouw. Zij verwachten, dat de grondbezitters hetzij de grond vasthou den, hetzij de prijs zo opvoeren, dat de extra belasting er weer uitkomt. GELUKKIG GEZINNETJE Honing Constanten en Koningin Anna- Marie van Griekenland met hun doch tertje Alexia, ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het prinsesje Goed zo, maar rest van de Kapelstraat, stand L treurig. Zelfs de hoofdjes gaan te water. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Muziekkorps „Oranje” houdt een con cert in het Julianapark. Kaarten 5 cent bij boekh. Falkena. Teken Gods. Deze visser ging met deze bijzondere aal Weesp en om liggende plaatsen af om te vertellen dat het een teken Gods was van het naderende einde van de wereld. Voor 10 cent, toentertijd een groot bedrag, mocht men „het teken Gods” be kijken. Waar sta ik? Dat kunt u ook zien op de plattegrond van Bolsward, die thans door boekhandel A. J. Osinga in de handel wordt gebracht. Vooral voor nieuw inkomenden en toeristen van belang. Feest was het woensdagavond in garage Groene Weide bij de Sneker- poort. De Sambrinco’s hielden er de fleur wel in. Subsidie voor jeugdkamp, aange vraagd door mej. A. S. de Boer te Workum adviseren B. en W. niet te geven. Dit met het oog op de „finan ciële positie van de gemeente.” Arm Workum. Aanduidingen als pond, el, ons, enz. mo gen als verouderde eenheden niet meer worden gebruikt. Tot de vele leerstellingen van Sukarno, die thans door het congres zijn verwor pen, behoort ook zijn patroon van een geleide economie. Dit patroon zal vol ledig moeten worden herzien; het marxisme, dat in Sukarno’s leer een belangrijke rol speelde, mag alleen nog maar een onderwerp van theoretische studie zijn. Sukarno’s positie is dus nog verder on dergraven, maar de mensen die het nu in Indonesië voor het zeggen hebben, durven hem toch nog niet geheel opzij te schuiven. Zij zijn er zich namelijk terdege van bewust, dat hij ook onder de huidige omstandigheden voor velen nog een bin dende factor vormt; bovendien vrezen rij, dat een al te sterke aantasting van zijn positie zou kunnen leiden tot een opstandige .actie onder Sukarno’s mas sale aanhang in Midden- en Oost-Java. Pact van Warschau. Aan het slot van de conferentie te Boe karest van de leiders van de zeven lan den van het Pact van Warschau de communistische tegenhanger van de Noordatlantische Verdragsorganisatie is een aantal verklaringen gepubli ceerd. In een daarvan wordt opgeroepen tot het houden van een conferentie tus sen de landen van Oost- en die van West-Europa ter bespreking van mid delen, die kunnen leiden tot het vesti gen van permanente vrede en veilig heid in Europa. Een Interessante bij zonderheid is, dat Amerika volgens de Oosteuropese leiders van deelneming aan een dergelijke conferentie moet worden uitgesloten. Nog interessanter evenwel is de ver klaring over de toekomst van het Pact van Warschau zelf. Er wordt slechts vaag gesproken over een verdere ver sterking van de defensie en er wordt met geen woord gerept van een ver door te voeren integratie van de strijdkrach ten van het communistische blok. Een dergelijke integratie wordt vooral de laatste tijd door de Russische leiders duidelijk nagestreefd, maar hun plan nen zijn op fel Roemeens verzet ge stuit. Kennelijk hebben de Russen voor het ogenblik de voorkeur gegeven aan een indruk naar buiten van hechte een heid boven een begin van verwezenlij king van hun militaire plannen. Hij zat er weer naast, want Nobelprijs winnaars zijn in Nederland niet zo dik gezaaid. „V-an welk tijdstip dateert on ze laatste medische Nobelprijs?” wilde minister Diepenhorst dan ook van hem weten. „Dat is, naar ik meen, de ultra- microscoop van een man uit Groningen. Ik ben zijn naam vergeten,” zei de heer Lamberts. „Zemike?” vroeg de minis ter. De socialistische afgevaardigde tuimelde met open ogen in het gat, dat de minister zo verraderlijk had ge graven. „Inderdaad,” zei hij. „Dat was helemaal geen medische vinding,” riep de minister. „Nou ja, maar pro beerde de heer Lamberts nog. „Nee, nee,” verzekerde de minister. Lamberts: „Het zat toch in De minister: „Het was een natuurkundige vinding, ja.” Waarop de afgevaardigde weer boos in zijn bank ging zitten. De communist Bakker weet ook altijd rake opmerkingen te maken. Toen de anti-revolutionaire woordvoerder, de heer Van Bennekom, al geruime tijd had gesproken, onderbrak de heer Bak ker hem: „U hebt nu een half uur ge praat. Hebt u nu misschien nog één minuut over om duidelijk te maken waarom u vóór het wetsontwerp zult stemmen?” De Koffijplaets zou verkocht zijn naar Amerika, aldus werd ons voor waar verteld. Desgevraagd wist fa. Van der Plaats van deze plannen echter niets. Het is niet de eerste maal, dat er te Bolsward een loos gerucht de stad doorging. Mei Snare en Tonge en de Bohanza- tentoonstelling zien we nog hier en daar achter de etalageramen aange- kondigd. Weg er mee, dat is ver leden tijd. De boot gemist. Familie J. F. K. uit Heerde, op doorreis naar Terschel ling waar men een zomerhuis had gehuurd, heeft de boot gemist. Op de kruising Marnezijl werd de nog nieuwe DAF van fam. K. dusdanig door een uit Workum komende Zuidwesthoek-bus aangereden, dat deze door garage Bruinsma met veel materiële schade moest worden weg gesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Goed zo. Achter de Amrobank zagen we een nieuw stukje walbeschoeiing. wanneer volgt de De toe- kinder- Bolswards Nieuwsblad Vietnam. op de communistische topconferentie te Boekarest is voorts onder meer een verklaring over Vietnam goedgekeurd, waarin uitbreiding van de steun aan Noord-Vietnam en het zenden van „vrij willigers”, als Hanoi daarom vraagt, worden toegezegd. Dat betekent dat het standpunt van de Oosteuropese landen in wezen niet is veranderd, al is de taal dan wat feller geworden. Ook elders in de politieke wereld heeft de Vietnamese kwestie weer veel aan dacht opgeëist. Een Franse diplomaat heeft in Hanoi de kansen op vredes overleg gepeild, op een moment waarop verscheidene bronnen erop wezen, dat Noord-Vietnam thans duidelijk tekenen van oorlogsmoeheid begint te vertonen. En inmiddels heeft de premier van In dia, mevrouw Gandhi, een krachtig pleidooi gehouden voor het opnieuw bij eenroepen van de Geneefse conferentie van 1954, die een einde maakte aan acht jaren oorlog in het toen Franse Indo-China. De totstandkoming van een nieuw Geneefs gesprek hangt in eerste instantie af van de houding van de beide voorzitters van de conferentie, de Sowjet Unie en Engeland. In dit ver band krijgt het onverwachte bezoek van de Britse premier, Wilson, aan Moskou van 16 tot 18 juli bijzondere betekenis. Officieel gaat Wilson naar Moskou om de Britse handelsbeurs al daar te bezoeken, maar het feitelijke doel van zijn bezoek vormen de bespre kingen, die hij zal hebben met zijn Russische ambtgenoot, Kosigin, waarbij ongetwijfeld de kwestie Vietnam sprake zal komen. Wilson, die 29 juli president Johnson te Washington za! ontmoeten, krijgrt nu een kans om als bemiddelaar op te treden. Door zich van de Amerikaanse bombardementen bij Hanoi en Haiphong te distantiëren heeft Het debat over de „numerus clausus”, de studentenstop van minister Diepen horst, behoorde overigens tot de meest aantrekkelijke kamervergaderingen, die dit jaar zijn gehouden. Niet alleen was er spanning. (Haait het voorstel het? Treedt de minister af?). Er was ook een overvloed aan vinnige twistgesprek ken, die het toehoren tot een aangename bezigheid maken. Dergelijke twisten gaan immers samen met heerlijk open hartige reacties. Alleen voor het so cialistische kamerlid, de heer Lamberts huisarts in Rotterdam zat er wat al te veel zout in de pap. „De minister probeert ons met retoriek te overtui gen,” klaagde hij. Nu had de heer Lamberts van de be windsman ook heel wat te lijden gehad. Op de opmerking van het Kamerlid, dat het met de modernisering van het we tenschappelijk onderwijs niet zo storm achtig vooruit ging, daar zijn zoon de citaten van rijn vader kon gebruiken en nog hetzelfde schema van colleges had, antwoordde de minister: „Ik weet niet of hier nog overjarige medici aan wezig zijn, maar met het onderwijs gaat het goed.” „Mogen we misschien in eigen boezem tasten?” vroeg later de heer Lamberts. „Daar bent u me dicus voop,” reageerde de minister. Dat het wel eens moeilijk praten is met de leiders van de medische faculteiten, ver klaarde minister Diepenhorst met de stelling, dat „chirurgen. van nature agressieve mensen zijn, anders zouden ze niet zo graag het mes in iemand anders lichaam steken.” De heer Lamberts had het ook over medische Nobelprijzen, die Nederland gewonnen zou hebben. „Nobelprijswin naars zijn een parel aan de medische kroon, maar voor de gezondheidszorg zijn ze van weinig waarde,” meende hij. Wat leuks beleefd op vakantie? Stuur een berichtje naar Hark en Sjoch. Dan kunnen anderen er van meegenieten. Garage De Jong (oud tramstation) krijgt uitbreiding. Er wordt een showroom bijgebouwd en de wasse rette krijgt meer armslag. Niet Ferwerda maar Wiarda, oud- vakbondspropagandist uit Den Haag, sprak op de dag van oud-Bolswar- ders. Tot slot vroeg hij het Fries volkslied te zingen. Spontaan klonk en davere het „yn it roun.” Ons eigen. Jongetje timmerde met vuisten op sigarettenautomaat in de Witherenstraat. Voorbijganger zei: „Niet doen, dan gaat ie stuk.” Com mentaar: „Het is ons eigen.” Nederlaag van Erhard. Noordrijn-Westfalen is de volkrijkste en de meest geïndustrialiseerde deelstaat van West-Duitsland. In deze deelstaat, waarin een derde van alle Duitse stem gerechtigden woont, en die onder meer het Roergebied omvat, zijn zondag ver kiezingen gehouden voor het staatspar- lement, die een grote zege voor de so cialistische partij hebben opgeleverd. In dit tweehonderd leden tellende parle ment bezetten de socialisten thans 99 zetels, een winst van 9. De christen democraten vielen terug van 96 op 86 zetels en de liberale partij kwam van 14 op 15. Deze uitslag valt voor een groot deel toe te schrijven aan het gevoel van Zoiets is hem wel toevertrouwd. De vraag is echter of grote waardering en politieke ervaring op het ogenblik ge noeg zijn om tegen de wensen van an dere bewindslieden veel in te brengen. Met name de socialistische ministers willen de defensiebegroting die bij de jongste bezuinigingen met driehonderd miljoen toch al het leeuwendeel torst volgend jaar met 175 miljoen gulden minder bedelen dan aanvankelijk was voorgenomen. Minister De Jong verzet rich hiertegen met hand en tand. Hij vreest, dat de zorgvuldig uitgestippelde plannen voor modernisering van wapens en voertuigen in het honderd zullen lo pen als het voor enkele jaren vastge stelde investeringsprogramma (afge- Steeds meer brokkelen macht en Invloed van president Sukarno af. liet Voor lopig Raadgevend Volkscongres, het hoogste gezagsorgaan van de Indonesische republiek, heeft in zjjn vierde zitting weliswaar Sukarno’s presidentschap laten voortbestaan, maar het heeft het presidentschap voor het leven afgeschaft en voorts bepaald, dat Sukarno niet langer via presidentiële decreten dus zonder ruggespraak met het Huls van Afgevaardigden kan regeren. Ook heeft het congres uitgesproken, dat de door Sukarno voorgestane confrontatiepolitiek tegenover Maleisië spoedig dient te warden beëindigd en verder heeft het be sloten liet door het nieuwe bewind uitgevaardigde en door Sukarno bestreden verbod van de communistische partij wettelijk vast te leggen. Door een spandoek (aan de Rijksweg) daar toe genodigd, hebben tal van toeris ten getracht de Bohanza te vinden. Spandoek vergeten weg te nemen Woonstraat wordt zakenstraat. Deze ontwikkeling maakt thans de Wit herenstraat. In enkele maanden tijds zijn 3 i 4 woonhuizen zakenpanden geworden. No. 3 werd pakhuis van Lotstra, no. 13 pakhuis van firma Lunter, no. Meurs. De koster van Allingawier is ver trokken en er is nog geen opvolger. Het gras op het kerkhof wordt ho ger en hoger en groeit over de grintpaden heen. Bohanza en geen einde. - - - ----=—- -- steld op het nationaal Inkomen) nu abrupt wordt ingekort. Minister Vondeling schijnt hem ook te hebben gevraagd de voorgenomen wed- deregeling voor dienstplichtigen uit te stellen. De Tweede Kamer heeft minis ter De Jong regelmatig gevraagd om zo’n wedde die de staat vele miljoe nen kost in te voeren met ingang van januari 1967. De minister heeft ja gezegd. Op die toezegging wil hij niet terugkomen. De positie van het kabinet tegenover de Kamer is er niet gemakkelijker op geworden. De regering heeft toch al gezichtsverlies moeten ervaren. Uit de debatten rond de Amsterdamse gebeur tenissen is minister Smallenbroek (bin nenlandse zaken, Anti-Revolutionair) niet als de sterke figuur naar voren ge komen, die men in hem zag. Het ver haal van zijn sigarendoos is bekend. Hij toonde de doos in de Tweede Kamer om de aantekeningen te laten zien die hij daarop had gemaakt tijdens een ge sprek met Amsterdams hoofdcommis saris van politie, de heer Van der Mo len. Grappenmakers wijzen nu met na druk op het merk, dat in grote letters op de doos stond vermeld; „Hofnar.” Minister Diepenhorst (onderwijs en we tenschappen), partijgenoot van minis ter Smallenbroek, zag vorige week zijn voorstel, om het aantal eerste jaars stu denten in de medicijnen te beperken, met grote meerderheid door de Tweede Kamer verwerpen. De bewindsman wees er op, dat het geen afkeuring van zijn beleid inhield. „Slechts de liberalen en de communisten hebben zich in fraaie harmonie tegen mijn beleid verenigd,” zei hij. Maar het was toch een gevoelige klap in het gezicht. Zijn spreektalent en zakelijke argumenten konden zijn plan niet redden. T few-ls*:-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1