Noord Vietnamese dreigementen VAKANTIE hark sjoch i i De negers in Amerika en Gysbert Japiks ’I Simmerwille Zilveren filmpjes W’ A w o 105e JAARGANG No. 56 VRIJDAG 22 JULI 1966 1603-1666-1966 ■X- <4 r ri; s Li - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 cent per mm Britse economie. PYT Auto. een week juli 1941 De negers in Amerika. i Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De vrees van velen in Amerika is be waarheid: er is een gevaarlijke scheu ring ontstaan in de burgerrechtbewe- ging voor gelijkstelling van de 22 mil- E.E.G. en Kennedy- ronde. Sierlyk is de lichtreclame van fa. Haagsma in het groen van het lo ver. Doet een beetje grootsteeds aan en is opvallend, zonder schreeuwe rig te zijn. De geduchte knauw, die de langdurige staking van de zeelieden de Britse eco nomie heeft gegeven en het verdere ver lies van vertrouwen van het buitenland in het pond sterling hebben geleid tot een discontoverhoging en tot de aankon diging door premier Wilson van verder- Ook is de zaak Amsterdam nog niet voorbij. De Kamer is brandend nieuws gierig naar de uitkomst van het onder zoek, dat een onpartijdige commissie zou instellen naar de Amsterdamse po- Veel gebruikers van gas en electrlsche stroom afgesneden, omdat zij meer ge- ernstige verdeeldheid in het Britse ka binet; zeker is, dat er tussen een aan tal ministeries stevig wordt touwgetrok ken met als doel zo ongeschonden mo gelijk uit de nieuwe bezuinigingscam- pagne te voorschijn te komen. 8-persoons brik. Alleen be- op werkdagen. S. Jorritsma, Sjoch net sür niks gjin toer ek al is it libben djür elk syn part taslach bard it jild dat rólje moat Sizze de tsjinners fan 'e Kroan Needsaek, in drlpke sunich oan wiist it bryk net mear lyk? In fjirtsjen dagen ryk Fügelfrjj binne wy it lok fan it fakansjetij Ticht de doar fan ’t kantoar riid de auto foar Tiid haldt skoft, de pret bigjint nou’t wy wenje yn in tint loftich, los üt ’e pas In fjirtsjen dagen bras It smakket bést niks gjin lést fan de politike ünrêst In krante kocht efkes socht om it waerbirjocht Is ’t noch oarloch yn Vietnam Moai, se moatte har bést mar dwaen gjin maleur gjin geseur In fjirtsjen dagen fleur Abonnementsprijs 1 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) ’Giro 887926 Gyibert - om hoed en trom gol en goed leit hjoed: Gysbert Japicxstraat. Ook Ternaard krijgt een Gysbert Japicxstraat. Bin nen afzienbare tijd begint men met de woningbouw in het uitbreidings plan. De nieuwe straat die dan ont staat zal de naam dragen van de Friese dichter, wiens 300ste sterf dag dit jaar is herdacht. Te huur: schikbaar Zuidhoek, Wommels. 88e P.C.-partij. Winnaars Kuiken, De Groot (koning) en Sj. Helfrich. Minister Smallenbroek (zoals bekend van Binnenlandse Zaken) heeft overi gens meer reden om boos te zijn op een ochtendblad, dat veelal de sensatie niet schuwt. Dit blad bracht het bericht, dat de bewindsman 's nachts, na afloop van een kabinetsbijeenkomst, vlak bij zijn Haagse huis een ongeluk veroorzaakte, doorreed en pas de volgende dag de politie het gebeurde meldde. Die wist daar overigens al van, want de rustige straat was door het nachtelijk lawaai opgeschrikt en had in paniek de politie al gewaarschuwd. Aan dit bericht zit een naar luchtje. Het insinueert, dat minister Smallen broek „om begrijpelijke redenen” die nacht liever niet met een agent sprak. Zeker niet met een agent, die over een goed reukvermogen beschikt. Dat is voor een minister geen al te beste ge dragslijn. De werkelijkheid is echter anders. Mi nister Smallenbroek kwam zeer laat van een ministeriële bespreking. In de Haagse straat, waar hij woont, mag slechts aan één kant worden gepar keerd. Die kant wisselt echter op een aantal vastgestelde dagen. Dan weer links, dan weer rechts. De betreffende dag was het juist weer eens veran derd. De minister hield daar bij het in rijden van de straat geen rekening mee. Voor hij wat kon doen om de vergis sing te herstellen had hij een spatbord van een andere auto geraakt. De scha de was niet groot, dus waarom in het holst van de nacht de eigenaar gewaar schuwd? dacht de minister. Hij ging dan ook pas de volgende dag. Er schijnt wel wat lawaai te zijn ge maakt, want buurtbewoners waarschuw den de politie. Die begon, zoals gebrui kelijk, een onderzoek. Zodra duidelijk werd, dat er een minister bij was be trokken, werd de zaak doorgegeven aan de procureur-generaal in Den Haag. Dat hoort nu eenmaal, of het nu om een simpel verkeersongelukje of een zwaar misdrijf gaat. Het gaf wel extra voed sel aan sensationele geruchten. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum 4e Ontsierend is de reclame op het wachthokje op de Burgwerderhoek. Het moest niet magge. Die reclame op de wagen voor de hondenkennel kan er nog net mee door al is het niet fraai. Afijn, een hondenpension is in de vakantie een nuttige instel ling. Gean der hinne. Feike Boschma, de bikende Fryske marionettenspiler, komt mei in Frysk mearkeprogram- ma yn Warkum en wol op 29 july yn it mienskipshüs „De Klameare”. Hy bringt dan middeis om 4 üre in ütfiering foar de bern en de jouns om 8 üre foar folwoechsenen. Kaer- ten dêrfoar binne oan de seal to krijen. Telefonisch spreekuur. Omdat som mige mensen er gemakkelijker toe komen om even te bellen dan een brief te schrijven, heeft de C.J.V.- Bibliotheek annex knipseldienst te Exmorra-AUingawier een telefonisch spreekuur ingesteld. Want contact is en blijft nodig. Het „spreekuur” is Veiligheidsriemen. Op de kruising Wons-Rijksweg 43 raakte de 40- jarige F. D. uit Wassenaar de macht over het stuur van zijn auto kwijt, kwam in de berm terecht en sloeg over de kop. Zijn nog nieuwe auto werd totaal vernield. Zelf kwam hij er, dank zij de veiligheidsriemen, zonder letsel af. De Tweede Kamer is met reces. In gewoon Nederlands: op vakantie. Maar of het een echte vakantie zal worden, betwijfelen heel wat politieke deskundigen. Heel wat Kamerleden z(jn uitgezwermd naar warmere streken. Naar luxueuze hotels, minder comfortabele caravans of sportieve tenten, al naar gelang status en smaak. De fractie-voorzitters van de grote partijen zijn echter nog in Neder land. Er kan zo nu en dan wel een dagje Veluwe of Valkenburg van af, maar over het algemeen staan ze toch paraat om plichtsgetrouw over onze politieke belangen te waken. En er valt voor hen in deze dagen heel wat op wacht te staan. Nog steeds is het kabinet er niet in geslaagd en afdoende oplossing te vinaden voor de begrotingsproblemen, die 1967 in petto heeft. Zolang dat niet het geval is, kunnen de fractieleiders niet weg, omdat de bewindslieden tussentijds best wel eens overleg kunnen vragen niet hun partijen. gaande deflatalre maatregelen. Het pond is evenwel onder zeer sterke druk blijven, bestaan, hetgeen vooral te wij ten is aan de onzekerheid over de aard van de nog te nemen maatregelen. Intussen doen geruchten de ronde over en Wymbritseradeel. Traditie. Bolsward houdt van tradi ties. Maar wij hopen niet dat het dit jaar traditie wordt, dat het 's don derdags miezerig en regenachtig is, al lijkt het er wei op. Reuzenlift. Lezer van ons blad wilde met vakantie naar Turkije. Kreeg reuzenlift van 2000 km. Op de terug tocht lifte hij in één ruk van Istam- boel (Constantinopel) naar Antwer pen. Je moet maar boffen. Bezoek ambachtskunst onder het stadhuis gaat prima. Er wordt ook behoorlijk gekocht, vooral Worku- mer aardewerk en Makkumer te gels. Ook enkele grotere stukken, bijv, sculptuur van Piersma, gingen reeds van de hand. zich niet alleen tegen discriminatie te richten, maar tegen het Amerikaanse politieke systeem als zodanig. Door machtsverovering diende men zijn doe len te bereiken buiten de grote poli tieke partijen om. De radicalen zien de oude burgerrechtorganisatie als verte genwoordiger van de bevoorrechte mid denklasse onder de negers, die slechts vijf procent van de totale negerbevol- king zou uitmaken. Zij beschouwen deze middenklasse en de andere organisaties als „collaborateurs”, die profiteren van de strijd van de armere negers. De N.A.A.C.P., de oudste en grootste der burgerrechtorganisaties, heeft op deze besprekingen gereageerd met de verklaring, dat Black Power „het be gin van apartheid en omgekeerde ras senhaat” is. De gematigde negerleider dominee Martin Luther King, prediker van geweldloosheid, heeft inmiddels in een poging om het radicalisme alsnog te kunnen opvangen een „burgerlijke ongehoorzaamheidsactie” in het kader van „militante geweldloosheid” aange- kondigd. King noemde een dergelijke actie het enige alternatief voor een op stand onder de negers, die hij niet meer geheel denkbeeldig acht, nu, naar hij zei, het steeds duidelijker wordt, dat in tal van delen van het land de plaatse lijke overheid de negers zoet houdt, maar alle integratiebeloften schendt. Ook al daarvoor, maar vooral na de recente Amerikaanse bombardementen op de olie-opslagplaatsen bij de Noord Vietnamese steden Hanoi en Haiphong, wordt er In Hanoi en in sommige Oost-Europese hoofdsteden openlijk gedreigd met berechting en terechtstelling van in Noord-Vietnam krijgsgevangen gemaakte Amerikaanse vliegers. Een dergelijke daad, die strjjdig is met de ook door Hanoi ondertekende Conventie, van Genève inzake de behandeling van krijgsgevangenen, zou het beeld van de Vietnamese oorlog ingrijpend kunnen wijzigen. In de Verenigde Staten wordt deze kwestie uiteraard hoog opgenomen. In kringen van het Congres is de mening uitgesproken, dat, als Hanoi zijn dreigement zou uitvoeren, het Amerikaanse volk de volledige vernietiging van Noord-Vietnam zou eisen. Vice-president Humphry drukte zich iets gematigder uit toen hij zei, dat de gemoederen in Amerika zeer moeilijk in bedwang zouden zijn te houden. Het Noordvietnamese dreigement en de eventuele uitvoering van dat dreigement hebben kennelijk tot doel de Amerikaan se vliegers in Zuid-Vietnam te weerhou den van het ondernemen van nieuwe aanvallen, voorts president Johnson te intimideren en ook om de oppositie te gen de Amerikaanse Vietnam-politiek aan te moedigen. Executie van de Ame rikaanse vliegers zou echter hoogst waarschijnlijk averechtse gevolgen heb ben. Zij zou het Amerikaanse volk, waarvan een groot deel zich tot nu toe bij het Vietnamese conflict nauwelijks betrokken gevoelt, wakker schudden en zij zou kunnen leiden tot omvangrijke tegenmaatregelen, zoals de vernietiging van Noordvietnamese krachtcentrales en industriële centra. Intussen hebben kort na elkaar de In diase premier, mevrouw Gandhi, en pre mier Wolson van Engeland tijdens hun bezoeken aan Moskou getracht de Rus sische leiders er toe te bewegen in te stemmen met het opnieuw bijeen roepen van de Geneefse conferentie van 1954 over Indo-China en aldus een basis te scheppen voor een vreedzame regeling van het Vietnamese conflict. De Russen hebben echter mevrouw Gandhi’s verzoek naast zich neergelegd en bij het afsluiten van dit overzicht leek het wel zeker, dat ook premier Wilson onverrichterzake uit Moskou zou vertrekken. De Russen stellen zich op het standpunt, dat vredesoverleg voor al een zaak is van Hanoi en Washing- tonen dat zij niet het initiatief tot het bijeenroepen van een conferentie kunnen nemen, tenzij Noord-Vietnam hen daar om zou verzoeken. En Hanoi, gesteund door Peking, heeft juist tijdens Wilsons verblijf in Moskou nog eens duidelijk gemaakt, dat het de strijd zal voortzet ten en dat er pas aan onderhandelen kan worden gedacht wanneer eerst de bombardementen op Noordvietnamees gebied zijn gestaakt en de Amerika nen zich uit Vietnam hebben terugge trokken. iedere dag van zes tot zeven uur 's avonds, ook op zaterdag en zondag mag u bellen. Het nummer is 05158 - 436. Vroomheid in hout en steen. Er is een boekje verschenen van Drs. R. Steensma met als titel „Vroomheid in hout en steen”. De helft van dit pocketboek bestaat uit foto’s, die een beeld geven van de prachtige mid deleeuwse kerken die wij in het noor den van Nederland vinden. Veel aan dacht wordt ook aan onderdelen be steed, zoals gevonden muurschilde ringen en beeldhouwwerk. Uit onze omgeving werden de kerken van Piaam, Workum, Bozum en Bols ward afgebeeld. Kranig. Onlangs redde mej. Ettie de Vries van het Grootzand een 3-jarig kind van familie Huitema uit de Dijlakker, waar het spelend in was geraakt. Rijk worden is niet zo moeilijk als U een automaat heeft, zoals het post kantoor. Iemand deponeerde her haaldelijk dubbeltjes, maar er kwam niets uit, noch een zegel, nóch geld. Een tuin-advertentie zagen we in ’t gras ergens in een voortuin: Kano te huur. Nee, het adres verklappen we niet, daarvoor is onze rubriek „belnieuwtjes”. Afscheid. De gemeentebode A. v. d. Heide gaat nu definitief zijn uniform uittrekken en wordt gewoon burger, al gaat hij zich buiten de poorten vestigen. Apeloom; lp alle vroegte Is op 19 juli weer de Apeldoomse Vierdaagse gestart. Hier een beeld van enige deelnemers onderweg Cape Kennedy: Zelfs vlak voor de lancering werden nog grappen gemaakt- Astronaut John Young staat hier met een enorme tang in z’n handen voor het geval dat hij in de ruimte moeilijkheden zou ondervinden. In Brussel zijn de minister van Land bouw van de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap (EEG) op 13 en 14 juli bijeen geweest om be sluiten te nemen over de reeks door de E.E.G.-commissie uitgewerkte voor stellen, die de gemeenschappelijke land bouwpolitiek moeten voltooien. Het ging hierbij met name om besluiten betref fende suiker, oliën en vetten, groenten en fruit. De meningen van de partners bleken nog steeds zover uiteen te lopen, dat de ministers besloten hebben geen beslissing te forceren, maar na week opnieuw bijeen te komen. Overeenstemming over het geheel van het gemeenschappelijk landbouwbeleid is dringend nodig en wel op zeer korte termijn. De E.E.G. heeft namelijk be loofd voor het einde van de maand te zullen komen met haar voorstellen op het gebied van de landbouw voor de Kennedy-ronde, de tariefbesprekingen te Genève in het kader van de Alge mene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.). Deze besprekingen die tot doel hebben de handel op we reldschaal te liberaliseren, zijn reeds ernstig vertraagd door het gebrek aan overeenstemming tussen de E.E.G.-lan- den, die oorspronkelijk reeds in septem ber van het vorige jaar hun landbouw voorstellen te Genève zouden indienen. Zou door het falen van de Zes het over leg te Genève nog verder moeten wor den opgeschort, dan zou de Kennedy- ronde gevaar lopen volledig te stran den, aangezien het Amerikaanse Con gres president Johnson slechts tot 30 juni 1967 volmacht heeft gegeven om deel te nemen aan deze handelsbespre- kingen de omvangrijkste die de we reld ooit heeft gekend. Zwitsers stonden vol aandacht en verbazing op de Marktstraat te kij ken. Nee, niet naar het koffiehuisje, zoals u gedacht zou hebben (mis schien dat ook wel), maar speciaal naar het „open riool” dat zich door de stad slingert. Goed begin. De nieuwe burgemeester van Bolsward zal op zijn eerste werk vergadering beginnen met een pret tig voorstel; de gasprijs voor ver warming met ca. 1 /5 omlaag. En dat in deze dure tijd. Gekken en dwazen. Hier en daar op schuttingen en ruiten van leegstaan de woningen komt men het woord „Provo” tegen. Kindertjes, bedenk wat het spreekwoord zegt: gekken en dwazen schrijven op deuren en glazen. Gierzwaluwen ziet men thans aan de avondhemel hoog boven de huizen zweven (te herkennen aan de halve maanvormige vleugelstand). Waar zouden deze merkwaardige dieren wel nestelen? Druk. Het aantal bezoekers van het meest druk bezochte museum van Friesland, dat te Hindeloopen, zal dit jaar het record vermoedelijk al weer met enkele duizenden slaan. o I bruikten, dan het toegestane rantsoen. It libben Iz yen See dy oon alle louwer- wynnen oerjuwn wezzende, uwz fen buwtte in fen binne onophadlyck hoffnet. Taljochting: Dit is de grountins fan de sunerlinge forhanlinge fan libje en stjer- ren (oerset üt it Fransk): in sé, dy’t oan alle tongerwyn oerjown; üs fen britsen en fan binnen ünophald. Ek hoffenet. litieleiding en het ontstaan van het Am sterdamse vakantie-oproer. Op voorstel van de fractievoorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer Schmelzer, zal eventueel tijdens het re ces de Kajnercommissie voor binnen landse zaken samen met de commissie voor justitie tussentijdse rapporten be studeren. De opzet is, dat vervolgens uit beide commissies een speciale com missie wordt gevormd, die een open bare behandeling in de Kamer zal gaan voorbereiden. Wie deze procedure niet meer kan vol gen behoeft niet ongerust te zijn. Het komt er op neer, dat de deskundigen uit de Kamer eerst uitgebreid onderling overleg willen hebben en daarna een openbare vergadering. Iedereen heeft in het midden gelaten of deze vergade ring nog tijdens de Kamervakantie moet plaats hebben. Daarvoor zou een spe ciale bijeenkomst moeten worden aan gevraagd. Dat kan, zodra tien leden van de Kamer dat nodig vinden. Minister Smallenbroek vertelde vorige week, dat de commissie nog niet is ingesteld. „Wandelganger”, politiek scribent van een landelijk Katholiek dagblad, die in parlementaire kringen om beurten hoog geprezen en zeer ge vreesd wordt, heeft de bewindsman en kele adviezen gegeven. Hij komt o.a. tot de volgende commissies; een „com missie van wijze mannen”, met als le den onder meer de heren Drees Sr. en Drees Jr., Alidiug Warmoldus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, mr. Don ner, De Gaay Fortman (zich waar schijnlijk fietsend begevend over de Veluwe), prof. Romme, prof. Beel, God fried Bomans en Thorbecke. Een „commissie van wijze vrouwen” met (o.m.) Irene Donner, mevr. Drees, Martine Bijl, mej. Klompé, mej. Hof- joen negers in de Verenigde Staten. In wat in feite een klassestrijd tussen de negers onderling is, hebben de extre misten, verzameld achter de kreet „Black Power”, zich afgescheiden van de gematigde groeperingen. Deze ont wikkeling is kennelijk een gevolg van het feit, dat de uitvoering van de am bitieuze integratieprogramma’s van Ken nedy en Johnson zo duidelijk stag neert. De slogan Black Power bleek een magische aantrekkingskracht uit te oefenen op de overgrote meerderheid van de deelnemers aan het dezer da gen gehouden congres van Core, het Congres voor rassengelijkheid de op twee na grootste burgerrechtorganisa tie. Op dit congres werd bepaald, dat om gelijkheid tussen neger en blanke te bereiken, niet langer naar integratie maar naar Black Power gestreefd moest worden. De leiders van het congres verklaarden man, prinses Margriet en Brigitte Sachs zon Opel Een „oecumenische commissie” met (o.m.) Van ’t Reve (k.v.p.), pater Leo pold Verhagen, Hendri de Greeve, Lou, Ferdinandusse, Nico van Hees, Algra en J. Luns. Een „geheime commissie” met Majoor K. Kooske, K., Hans T., Willy L., Gerrit de St., Blonde M. en Jacques G. Minister Smallenbroek zou, zo zegt men, boos zijn,| dat hij niet in de commissie van wijze' mannen is opgenomen. 54 c I «cv Ma Et

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1