de publiciteit in Voetbalvelden half augustus bedrijf „Bolsward” H| TC 'M I KHIfca hark sjoch m Veel aandacht in de vorm van en artikelen en uitgaven Fan de Marlinytoer I Gysbert Japiks 105e JAARGANG No. 57 DINSDAG 26 JULI 1966 Einde faciliteit water overlast 1603-1666-1966 i en Wymbritseradeel. KW 9 a Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 cent per mm Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Een nieuwtje uit Tokio voor zakenmensen die zonder geld zitten is een leen- machlne, waarvan de eerste in de uitgaanswijk van Tokio „Glnza” staat. Wanneer men er een speciale kaart In stopt, geeft de machine prompt een bedrag van 200 gulden. De machine registreert het nummer van de kaart voor latere verrekening. Onderhandse aanbesteding woning sportveldencomplex HOE RINT IT MEI DE BIFOLKING? Yn it provinsiael blêd nü. 36 binne de bifolkingssifers opnomd fan it jier 1965, it jier, dat foar it earst yn syn histoarje fan ieuwen, Fryslan op in heal miljoen minsken brocht, om krekt to wezen bin ne dat der 500.935. En krekt as oare jierren kin men wer sjen, hokfoar gemeenten yn tal foarüt- geane, stil stean bliuwe of jit sakje. Yn dy sifers komt nei foaren hwêr’t ta- Vooral dit jaar is er een stroom van dagblad-artikelen en tijdschrift-publica- ties over Bolsward verschenen. De knip- seldienst heeft er druk werk aan ge had. Prettig voor ons was het te horen, dat men in de kringen van het Gysbert Japicxcomité overweegt uit de aard der zaak na deskundige selectie een boekwerk samen te stellen met hetgeen er in de pers aan wetenswaardigs over de Bolswardse dichter en zijn achter gronden verscheen. Een prijzenswaar- dig initiatief, dat alle lof verdient. Intussen is er ook reeds een aantal 7110 8034 2648 689 21066 923 12624 3934 11272 1530 7387 8437 2603 720 23929 949 12176 3906 10747 1667 1348 4407 9270 3404 8014 3481 7850 1155 3033 574 1965 20467 15616 32563 21052 18948 1965 8834 12176 3906 10747 4547 23929 866 4738 949 NEDERLANDSE ZAAKGELASTIGDE IN PEKING Een foto van de heer G. J. Jonge- jans, de Nederlandse zaakgelastigde in China, die tot persona non grata is verklaard, Met de commissie voor openbare wer ken zou nog overleg worden gepleegd. Op grond van vorenstaande uiteenzet ting stellen B. en W. voor tot onder handse aanbesteding van de bouw van de woning bij het sportveldencomplex over te gaan. Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OSINGA N VBolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uut 2660 of 2335 (05157) 1965 5086 8834 9524 4623 6857 12645 11863 4738 4517 866 1960 5176 8306 9393 4750 7020 12001 11382 4827 4732 35 In verband met het feit, dat de door een aantal agrariërs in de zomer van 1965 ondervonden wateroverlast reeds onge veer een jaar achter de rug ligt, heeft de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer C. Egas, besloten met ingang van 1 augus tus 1966 een einde te maken aan de fa ciliteit, waarbij de betrokken gemeenten onder zekere voorwaarden gemachtigd werden aan gedupeerde agrariërs be drijfskapitaal te verstrekken. Dezen heb ben thans ruimschoots de tijd gehad om een aanvrage bij de gemeente in te die nen. Slechts aanvragen, welke nog vóór 1 augustus 1966 binnenkomen, zullen nog op grond van bedoelde faciliteit in be handeling genomen mogen worden. Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag En dat in de vakantie. Paultje W. Altena te Makkum kwam aldaar bij het spelen op het z.g. Achterdijkje zodanig te vallen, dat hij op twee plaatsen zijn pols brak. Dokter Bog- stra verleende eerste hulp, waarna het arme kind in het R.K. ziekenhuis te Harlingen is opgenomen. Kelder vol water? Dan is dat niet de schuld van de I.W.G.L. Monteurs belden aan bij no. 15, waar lekkage was gemeld. Bewoners niet thuis; ook de buren niet. Wie had dan wèl lek kage, of waren de bewoners er voor op de vlucht gegaan? Nieuwe bode op het stadhuis is al in functie. Bij zijn eerste rondgang met de dagelijkse koffie H. en Sj.- schrijver kreeg ook een overgescho ten bakje zei iedereen; „Nou, Mei- nema, dit is heel anders dan de bus.” Ook wat, telkens datzelfde praatje te moeten aanhoren. Op het nippertje. Maandagnacht om half 2 raakte de 26-jarige W. K. uit Kimswerd, die met zijn auto, een NSU-Prinz, vanuit de richting Tj. Hiddessluizen Harlingen binnen kwam, de juiste koers kwijt. Recht- doorrijdend kwam de wagen tussen een afsluithek en de stenen trap op Bij raadsbesluit van 9 februari 1966 is op de begroting een crediet verleend voor de bouw van een woning bij het sportvelden complex. Dit crediet is thans goedgekeurd door Ged. Staten, zodat tot uitvoering kan worden overgegaan. Volgens een mededeling van de Gront- mij. kunnen de velden omstreeks half augustus a.s. in gebruik worden geno men. Het zal in verband hiermee noodzake lijk z(jn spoedig een medewerker te be noemen voor het onderhoud van de vel den, die het onderhoudswerk van de Grontmij. kan overnemen. In de volgen de vergadering hopen B. en W. de raad hiertoe een aanbeveling te kunnen doen. Met de bouw van een woning bij dit complex zal dan ook de nodige spoed moeten worden betracht, waarom zij zich hebben gewend tot de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten voor de bouw van een BG-systeem-woning type Mimosa, waarbij gedacht wordt aan ’n woning met vier slaapkamers en een vrijstaande berging van 6.02 x 2,84 m. De hiervoor door het Bouwfonds ge raamde kosten blijven binnen het toe- gestane crediet. Volgens ontvangen inlichtingen zal de bouwtijd van deze woning 2 2’4 maand in beslag nemen. Teneinde een en ander snel te kunnen realiseren komt het B. en W. na over leg met het Bouwfonds, wenselijk voor dit werk onderhands aan te besteden en daarvoor aan één aannemer gedacht wordt aan de heer Th. Wiersma alhier een prijsopgaaf te vragen. Volgens de bepalingen van de gemeentewet moet de raad besluiten om tot een onder handse aanbesteding over te gaan, maar kan de gunning van het werk door het college van B. en W. plaats hebben, zulks in afwking van de tot nu toe ge volgde regel. Deze methode kan een zekere tijdwinst opleveren, wat voor een vlotte werkwijze van belang kan zijn. Een gunning kan alleen plaats hebben, wanneer de totale stichtingskosten blij ven binnen het raam van het op' de begroting geraamde bedrag. Wanneer de raad hiertoe besluit zullen B. en W in de eerstvolgende vergade ring mededeling doen van het resultaat van de aanbesteding. Het plan van het Bouwfonds met een prijsopgaaf komt B. en W. zeer rede lijk voor. Het bestuur van de stichting .Bolwerk’ voor het beheer van de sportvelden, met wie overleg is gepleegd over type en plaats van de woning, kan zich geheel met het plan verenigen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workurn Baerderadiel - Boalsert Frjentsjer Frjentsjeradiel Gaesterl&n Harns HaskerlAn Himmelom-Aldferd Hennae rderadiel Hynlippen tegebrek op dit moment helaas niet uit voerig kunnen bespreken, maar die iedere Bolswarder graag zal willen be zitten, is het schrijversprentenboek over Gysbert Japicx, dat vele, vele ook tot nu toe praktisch onbekende afbeeldin gen (met kort zakelijk commentaar) bevat over alles wat betrekking heeft op het leven van Gysbert Japicx en het „drieluik” dat onze oud-stadgenoot Mr. Dr. K. de Vries, schreef over een drie tal aspecten van oud-BoIsward. Op deze beide uitgaven hopen we nog uitvoeriger terug te kunnen komen. Misschien meer dan de andere Friese steden in doorsnee heeft Bolsward de naam tuk te zijn op publiciteit. Bolsward Is pers-, radio- en t.v.-mlnded. De aantallen malen dat Bolsward op het t.v.scherm verscheen, in diverse radionibrieken werd genoemd, om van kranten- en tijdschriftenartikelen maar niet te spreken, zyn nauwelijks bij benadering te schatten. Misschien kan men heel nuchter en koud zakelijk vragen: „Wat koop ik er voor?” Feit is, dat Bolsward met zijn nauwe lijks 8000 inwoners alom In den lande bekendheid geniet. Waar in Nederland men ook komt, of dit nu is het Oosten, het Westen of het Zuiden, steeds, wanneer men zegt van Bolsward te komen, knikt men begrijpend. De één weet iets van Gysbert Japicx, de ander van het heamiel, een derde van het fraaie stadhuis of de Bolletongersdei, de zuivelschool of de Martinikerk, de Skotsploech of de Schutterij. Men kent Bolsward als de stad „van het trammetje”, als de stad van „Eén tegen allen”, de stad van het orgelimprovisatieconcours en wat niet ai. Neen, in geld is deze image niet uit te drukken, waardevol is ztf zeker. Hark en Sjoch heeft ietwat last van de komkommertijd. Wij hadden het anders verwacht. In de vakantietyd gebeurt immers zoveel dat spannend, opwindend, teleurstellend af alleen maar curieus is Stuurt U van verre een kaartje met welk (hopelijk leuk) nieuws naar huis, doe het ook aan H. en Sj., Marktstraat 13, Bols ward. boekwerken van de pers gekomen, dat de aandacht op Bolsward vestigt. Het meest lijvige is zonder twijfel wel het Bolsward-nummer van De Vrije Fries, het 47e deel van het tijdschrift, uitgegeven door het Fries Genootschap, dat ruim 200 bladzijden aan diverse as pecten van Bolsward wijdt en ook ar tikelen bevat over onderwerpen betref fende Friesland uit de 17e eeuw. Een even amusant als onthullend ar tikel is dat van Drs. J. Visser over het huwelyk van Willem Frederik en wat er aan vooraf ging. In bijna 40 blad zijden vindt een schrijver hier boeiende stof voor een historische roman. Het artikel leert, dat ook 300 jaar geleden vorstenhuwelijken veel problemen oprie pen, zij het andere dan thans. De pu blieke opinie speelde geen rol. De liefde telde nauwelijks, geen wonder, dat zij zich vaak een uitweg buiten het huwe lijk zocht. Politiek en bezit waren de bepalende factoren. De bruid was slechts object van onderhandelingen en beslis singen, die grotendeels zonder haar plaats vonden. Uitvoerig verhaalt de heer W. H. Kei- kes, zelf oud-Bolswarder, uit de rijke historie van het „rijeke” gasthuis Sint Anthoon te Bolsward (het gasthuis aan de Nieuwmarkt). Het artikel gaat niet alleen over de gebouwen, maar ook over de wordingsgeschiedenis en het ontstaan van verschillende vormen van weldadigheid alszodanig. Interessant is vooral ook wat verteld wordt over de bemoeiingen van het gasthuis op cultureel en maatschappe lijk terrein (b.v. exploitatie Doele, be waarschool, naai- en breischool) en de relaties met het stadsbestuur (soms in samenspel met het Weeshuis). Dit ruim 40 bladzijden tellende artikel, verlucht met fraaie foto’s, was het waard om als overdruk apart te ver schijnen. Verschillende bijlagen zijn er aan toegevoegd, bijv, een afschrift van de acte, waarbij Gysberts vader werd opgenomen in het Gasthuis. De dames zullen vooral belang stellen in hetgeen de heer S. J. van der Mo len schrijft over de Friese plattelands- vrouwenkleding in de 17e eeuw. Van de huik naar de spijkerbroek is een lange weg geweest. Ook de relaties met de kleding in bijv. West-Friesland (Marken enz.) wordt nagegaan. In een herdenkingsnummer van de dich ter Gysbert Jacobs past een studie van het bouwkundig beeld in de decennia van Gysbert’s jeugd, temeer wanneer van zijn vader bekend is, dat deze aan de vorming daarvan heeft deelgenomen. Jacob Gysberts leverde immers het „pa troon” van het stadhuis, terwijl Haring Wytzes het „draaiwerk” verrichtte. Dit zeer deskundig geschreven artikel behoort tot de meest belangwekkende van het hele boekwerk. Over het roken in Gysbert Japiks tijd schrijft Ds. J. J. Raima, de bekende auteur van „Om Gysbert Japiks hin- ne”. Ook toen waren er al vóór- en tegenstanders van het roken! K. P. de Boer schrijft over Taquinius Poppinga, een predikantsleven in de 17e eeuw en de heer C. Boschma over Li- auckama State te Sexbierum en Mr. J. van Lennep over Harderwijkse ge promoveerden uit de Friese gewesten en ten slotte Dr. Mr. J. Belonje over een kunstwerk uit Friesland op Weldam. Al met al een rijk boekwerk, dat ook los verkrijgbaar is. Twee andere uitgaven die wij uit ruim de glooiing van de 3 m. lager ge legen Noorderpier terecht. Boven ’t diepe water kwam uiteindelijk de slechts licht beschadigde auto tot stilstand. Wonder boven wonder kon de heer K. zijn voertuig verlaten. Met een geleende fiets is hij hierna huiswaarts getogen. Wees voorzichtig. Na een inhaal manoeuvre geraakte dinsdagmiddag bij de wegkruising Wons in rijksweg 43 de 29-jarige koopman J. Rooden- burg met zijn auto in een sloot. Hij kwam terug van de markt in Sneek. Bok geschoten Iemand vertelde ons een „hertenbok” te hebben gezien tijdens het melken in een stuk land bij de Kloostervaart. Vermoedelijk zal het wel een reebok geweest zijn. Herten komen, voor zover wij weten, in ons gewest niet voor. 1848 7916 7001 7242 9771 5814 fordübeling ro- yn Tietsjerksteradiel en Opsterlan net oars. It binne de W&lden, dy’t der yn slagge binne om folie mear minsken brea to jaen. De greidhoeke en binammen de Südwesthoeke is in probleemgebiet sa as men op it heden yn Nederlan hast net fine kin. De driuwende fraech is: Moat dat sa bliuwe of is der hwat oan to dwaen? Tj. de J. brand was, wist niemand te vertel len. Natuurverschijnsel. Onlangs werd de politie op een nacht uit bed gebeld. Iemand had een natuurverschijnsel gezien, een vurige bol aan de nach telijke hemel. Ja, daar kon zelfs de dienaar van de H. Hermandad niets aan doen. Onverrichterzake bevond hij zich spoedig weer horizontaal on der de textiel. Gevaarlijk oversteken. Hoewel hij krachtig remde, kon een Haagse mijnheer niet verhinderen, dat hij op de Rijksweg ter hoogte van Laard de 3-jarige Jettie Dooper, die plot seling overstok, aanreed. Met schaaf wonden en een lichte hersenschud ding werd het kind na een salto op genomen. Het had erger kunnen zijn. De 1090ste in zicht. Eerder dan ver leden jaar meldde zich dezer dagen de 200e bus van dit jaar bij restau rant ,,’t Raadhuis". In augustus ver wacht men de 1000ste sedert de ope ning. Er zal bijzondere aandacht aan worden besteed. Huiszwaluwen zijn er in Bolsward dit jaar te over. Eerst is het wel leuk zo’n nestje onder de dakgoot. Maar als er zwaluwenkindertjes ko men, wordt het schrobben en boe nen. „Wolkom freugde fan ’e wrald”, Wij weten niet of de vroede vaderen van Bolsward dit vanavond gaan zingen als de collega’s van Wonseradeel op bezoek komen. Denken doen ze het zeker. Ze willen voor de in Witmar- sum genoten gastvrijheid gaarne iets terug doen. De onvergetelijke avond op Aylva State, gevolgd door een prachtig openluchtstuk ligt nog vers in het geheugen. Het kan zelfs zijn dat Bolsward nog warmer ontvangst biedt dan Wonseradeel het deed. Achtkarspelen Dantumadiel Smellingerlón West-Stellingwerf East-Stellingwerf Hjir hat men rounom de jael wier meitsje kinnen. En dat is Idaerderadiel Lemsterl&n Raerderhim Sleat Snits Staveren Wünseradiel Warkum Wymbritseradiel Dry 1st It bifolkingsbyld yn de Südwesthoeke lit üs sjen, dat mei ütsündering fan Lem mer, Boalsert en Snits, de greatere kon- sintraesjes, rounom de bifolking jit óf- nimt of sa as yn Hynlippen, Sleat en Starum likernóch op ien hichte bliuwt. Yn sintrael Westergoa is it lyksa, dêr groeije Harns, Frjentsjer, de Jouwer en Grou-Akkrom, mar de oaren sakje sta- dich fierder. Dit is lykwols mar in koarte perioade, dizze fiif jier. It byld wurd folie skerper as wy in langere tiid forgelykje, byge- lyks doe’t Fryslan mar de helt fan de minsken hie fan nou. Wy moatte dan to- bek nei 1848, dat is mear as hündert jier lyn. Hjirüt docht bliken, dat de groei fan de Fryske bifolking folie stadiger gien is as fan oare lansdielen, dy’t yn dyselde perioade fjouwer, fiif en seis kear safolle minsken telle. Mar wy sjog- ge, dat yn üs hoeke mar inkelde ge meenten de fordübeling meimakke haw- we, towyl oaren mar in bytsje en som migen seis sakke binne by doe. Lit üs ticht by hüs bigjinne: komst blykt to wêzen en hwêr’t dat op heden net sa is. Der binne gemeenten by dêr’t it sakjen al mar troch giet, der binne oaren, dy’t al wer bigjinne to win nen en der binne inkelden, dy’t de gong der stevich yn hawwe. Foar hiel hwat materiële en kulturele mooglikheden is dit fan bilang om dat to witten, hwant sawol it bidriuwslibben as skoóllen, tsjer- ken en bistjüren ünderfine de ynfloed fan in positive of negative bifolkings- foroaring. Dizze sifers krije jit mear wearde as hja biskikber binne oer in lange perioade, omt hjirtroch de tafal- lige omstannichheden fan oarloch of wurkleazens, heech- of leechkonjunktuer folie minder meispylje. Wy wolle dan alderearst ris in rychje sifers jaen oer de gemeenten hjir om üs hinne, dus yn de greidhoeke en de Süd westhoeke. En wol fan it jier 1960 en fan it öfroune jier dus 1965. Beide sifers binne op de léste dei fan dat jier fêst- lein. Yn alfabetyske folchoarder sjogge wy dan dit: Boalsert Wünseradiel Warkum Wymbritseradiel Hennaerderadiel Snits Hynlippen Himmelom-Aldferd Starum Allinnich Snits koe düdlik ütrinne ta trjje kear safolle ynwenners, towyl Boal sert de fordübeling goed folhalde koe, de oaren koene dat lang net. En as wy diz ze plattelansgemeenten hjirre neist in stikmannich sette üt de Walden kin elk syn konklüzjes wol lüke. Ik nim derfoar fiif plattelansgemeenten üt de Walden. Hjir binne de sifers: It libben iz yen See dy oon alle touwer- wynnen oerjuwn wezzende, uwz feil buwtte in feu binne onophadlyck hoffnet. Taljochting: Dit is de grountins fan de „Sünerlinge forhanlinge fan libjen en stjerren” (oerset üt it Fransk): in sé, dy’t oan alle tongerwyn oerjown; üs fen üten en fen binnen ünophüldlik hoffenet. Zijn negotie, w.o. vele horloges, liep ernstige waterschade op. Zelf kwam hij er goed voor weg. De auto is later door een kraanwagen weer op de weg getrokken Roodenburg staat ook wel op de markt in Bolsward. Alles in orde? Bij de geregelde autocontroles, die de politie op de Afsluitdijk instelt, worden vooral veel verbalen opgemaakt wegens ondeugdelijke handremmen en niet goedwerkende claxons. Waar was de Grand? Zaterdagavond hing er een brandlucht boven de stad. Iedere late wandelaar snoof en zei: „Ik ruik wat. Maar wóar de 7’ Gysbert - om froed en from gol en goed •eit (ia hjoed: SA 4 t: 54

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1