Drastische maatregelen Engeland Chinese avonturen m Den Haag in O Jf|| hark en sjoch 1 Noord-Viernam bindt wat in Meer bezuinigen, méér offers Gysbert Japiks Loonsverhoging 105e JAARGANG No. 58 VRIJDAG 29 JULI 1966 1603-1666-1966 Illlllllllillilllllllllllliillllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum •X- - 'Mi Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS I Rijnleger. Landbouw. Bezuinigen. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Het kan er wei af. De vroede vade ren van Wonseradeel keken zich de ogen uit, dat Bolsward het gewend is onder het motto „vrij roken” tij dens de raadsvergadering sigaren en sigaretten op tafel te zetten. Zo royaal is Witmarsum niet. Maar. de raadsleden daar krijgen per ver gadering ook f 10,meer dan in Bolsward, dan kan er wel een eigen rokertje af. Kunst afkijken. Een aanstaand raads lid, mevr. Visser-van Holten, woon de te Bolsward de raadszitting bij. Ze maakte van alles meeFries, Hol lands, bezoek, stemmen, schorsing, afscheid, herdenken en had er ken nelijk plezier in. Supporters. Op de tribune zat ook een zuster van de nieuwe burgemees ter met haar echtgenoot, kennelijk om dit historische moment van de eerste werkvergadering mee te ma ken. Noord-Vietnam bindt wat in. Was het nodig de zaak zo op de spits te drijven? De Nederlandse regering zegt ja. Het is moeilijk dat niet vol mondig te beamen. Wat zijn de feiten: een Chinese ingenieur, die als gast in Nederland verblijft (hij nam deel aan een congres over lastechieken), wordt men. Vooral in de noordelijke provin cies zijn sterke eenheden Noord-Vietna- mezen gesignaleerd. zwaar gewond op straat aangetroffen. Een voorbijganger waarschuwt de po litie en de Haagse G.G.D., maar vóór deze ter plaatse kunnen zijn, hebben landgenoten van hem, waarschijnlijk de acht Chinese ingenieurs, hem het ge bouw binnen gesleept. Het gebouw is Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nu is men 't wel gewend nu en dan loonsverhoging, Is ’t niet zeven procent? Smallenbroek waagde een poging om er iets boven uit Als ’t voorstel wordt bevestigd in anderhalf jaar luidt ’t stijg-procent: zes en zestig! Uitgave: A j. OS1NGA N Vn Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) VIERDAAGSE NIJMEGEN. Het is weer zover. Dinsdagmorgen in alle vroegte is het wandelleger weer van start gegaan. Op de foto een overzicht van een grote groep deelnemers aan het wandelfestijn. Die Kamerleden toch! Een hoge gunstverstrekking, Velen plukken ook nog van een nevenbetrekking, 't Mes snijdt van elke kant Het kan dus aangeprezen om Tweede Kamer klant Rijks werknemer te wezen. Minister Smallenbroek en verdere Calsianen, Waarom niet eens op zoek naar andere wegen, samen. Een bij-baantjes verbod? Of raakt men dan in schulden? Bestedingsoverschot Beloof niet al te vlot Vijf en twintig duizend gulden Piet De regering-Cals blijft niets bespaard. Nauwelijks zijn de moeilijke onderhande- lingzen over de nieuwe begrotingen tot een goed einde gebracht of de hel breekt los op het gebied van de internationale betrekkingen. De raadselachtige dood van de Chinese technicus Hsu heeft voor ernstige diplo matieke verwikkelingen tussen communistisch China en Nederland gezorgd. De wederzijdse zaakgelastingen zijn tot „persona non grata” verklaard. De Chinezen kwamen met een eigen variant op het historische gebruik om iemand te gijzelen ais dat zo in de kraam van de omstandigheden te pas komt. De Neder landse zaakgelastigde in Peking, de heer Jongejans, mag niet eerder China verlaten, vóór de acht Chinese ingenieurs, die nog altijd op hun legatie in Den Haag verblijven, veilig uit Nederland zijn vertrokken. De ministers van landbouw van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben het afgelopen weekeinde langdurig vergaderd over de laatste elementen van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid. Aan de orde waren thans de melkprijs, de regeling van de suiker en een regeling voor de financiële steun aan de markten vooi’ groente en fruit. De melkprijs komt enkele centen hoger te liggen dan de huidige Nederlandse. Wat de bieten be treft, zal de produktie in de Gemeen schap, die gesteund zal worden, worden uitgebreid tot 6.480 miljoen ton. Voor de tuinbouw zijn regelingen ge troffen, die daarop neerkomen, dat uit het landbouwfonds per jaar maximaal 216 miljoen gulden betaald wordt om bij prijsdaling de groente- en fruitmarkt te ondersteunen. Hiervan is tweederde deel gereserveerd voor de Italianen, die veel van hun eisen ingewilligd zagen. De Nederlanders hebben daarbij moeten instemmen met allerlei oplossingen, die zij niet toejuichten. Hoe deze bijzon der ingewikkelde technische kwesties zullen ontwikkelen is niet te zeggen, maar wel kan men zeggen, dat nu de landbouwregelingen voltooid zijn en dat men nu misschien weer eens wat meer aandacht gaat schenken aan de indus triële aspecten van de E.E.G. Van be lang is het accoord bovendien, omdat er nu niets meer aan een voortgang van de onderhandelingen over de z.g. Ken- nedyronde (algemene tariefverlagingen over de gehele wereld) in de weg staat. Daarover hebben de ministers zich later in de week bezig gehouden. redenering juridisch waterdicht is, moet men de zaak vooral politiek zien. Hanoi wil hiermee Washington onder druk zetten en het verwachtte wellicht, dat er in de wereld een storm van verontwaardiging zou opgaan over de oorlogsmisdaden van de Amerikanen. Maar dat heeft anders uitgepakt. Van allerlei kanten, van mevrouw Gandhi tot de Paus, is juist aangedrongen op een verandering van het Noordvietna- mese standpunt. Hierbij speelde ook een rol de gedachte, dat een berechting van de vliegers de Amerikanen eerder nog tot een intensivering van de oorlog dan tot een terugkrabbelen zou brengen. Een intensivering heeft Hanoi toch blijk baar niet willen uitlokken, want bij alle ongewijzigde felheid van het politieke standpunt ten aanzien van vredes-on- derhandelingen heeft president Ho Tsjin- minh nu duidelijk gezegd, dat er geen proces in zicht is. Hij gaf op deze ma nier antwoord op vragen van een Ame rikaanse omroepmaatschappij. De gevechten in Zuid-Vietnam zijn de laatste tijd weer in hevigheid toegeno- door de Chinese legatie gehuurd (om Chinese bezoekers in onder te brengen) en geniet daardoor exterritoriale be scherming. Het is, juridisch gezien, Chi nees grondgebied. De Haagse politie heeft geen recht er naar binnen te gaan. Minutenlang debatteren agenten en men sen van de G.G.D. met de Chinezen. De ingenieur ligt, kermend van de pijn, in de gang. Tenslotte krijgt men verlof de zwaargewonde voor onderzoek naar het ziekenhuis te brengen. Nauwelijks is hij in de röntgenkamer of leden van de Chinese legatie ontvoeren hem op brutale en brute wijze uit het zieken huis De portier ziet toe hoe één van de Chinezen op de benen van de gewon de gaat zitten. Alsof hij wil voorko men, dat zijn landgenoot alsnog ont snapt. Uit de röntgenfoto’s blijkt, dat de ingenieur zwaar letsel aan de wervel kolom en een ernstige schedelbreuk heeft opgelopen. door onbekende oorzaak. Nederland protesteert fel tegen dit on menselijke optreden van de Chinezen. De Chinese zaakgelastigde de hoogst verantwoordelijke wordt het land uitgezet Een andere mogelijkheid was niet denkbaar China reageert met een groot aantal propagandakreten Ne derland zou aan de leidraad lopen van het imperialistische Amerika en heb ben meegewerkt aan een slinks impe rialistisch komplot om de heer Hsu over te halen naar het westen over te lopen en met de uitwijzing van de Neder landse zaakgelastigde in Peking. De tweede fase begint. De Haagste justitie begint, op last van de officier van justitie, een gerechtelijk vooronderzoek. De rechter-commissaris roept de acht Chinese ingenieurs collega’s van de overledene op als getuigen. Zij weigeren echter het ge bouw te verlaten. De Haagse politie en de B.VD. bewaken de legatiegebouwen scherp. Aanvankelijk om te voorkomen dat het later op een crematorium in beslag genomen stoffelijk overschot uit het land wordt gesmokkeld, daarna om de ontsnapping van de getuigen te beletten. China deelt mee, dat de heer Jongejans wiens diplomatieke papieren inmid dels zijn afgenomen China niet mag verlaten voor de als getuigen opgeroe pen ingenieurs uit Nederland zijn ver trokken. Herhaaldelijk dringt het mi nisterie van buitenlandse zaken er bij de legatie op aan de ingenieurs een ver klaring te laten afleggen. Formeel is het voldoende als zij zeggen „van niets te weten” of „zich niets te herinneren”. De ingenieurs blijven echter binnen de legatie, waar zij onbereikbaar zijn voor de Nederlandse justitie. Het doel van de Nederlandse regering is duidelijk. De Chinezen hebben het Nederlandse recht met voeten getreden. Dat kan geen enkele rechtsstaat van wie dan ook toestaan. China wil voor alsnog niet toegeven. In regeringskrin gen zei men begin deze week: „Het wordt een zaak van veel geduld. De Chinezen rekenen in jaren, terwijl wij misschien in dagen tellen. Wij mogen niet in een paniekstemming raken en moeten ons standpunt handhaven”. Voorlopig ziet het er niet naar uit, dat aan de zaak een eind komt. De Tweede Kamer nu op reces wil niet lijdzaam toezien. Minister Luns is schriftelijk gevraagd om uitleg te geven van de situatie. Wanneer dat zal gebeuren en hoe (nota, kamerverga dering?) is nog niet bekend. Bolswards Nieuwsblad Gysbert - om froed en from gol en goed teit 6» hjoed: TV Als Tineke op stap gaat om een weekje te gaan logeren (ze wilde wel op de divan slapen) en ze komt voor de dichte deur, dan is dit niet de schuld van de P.T.T. „Beste luit jes,” schreef haar moedert?) „als 't niet past, bel maar even bij de Way. Groeten van ons allen, daag!” Van wie, voor wie? Het was een kaart, gekocht bij boekhandel Bos met een afbeelding van De Padde stoel (kleuterschool). Maar afzen der had het adres vergeten, ook dat van haar zelf. Vandaar dat hulp werd ingeroepen van H. en Sj. Kaart ligt nog op het postkantoor. ,,Foar Pake en Beppe”, stond er op een ansichtkaart en dan Syswerder- reed. Nu wonen hier wel vier pakes en beppes, maar in dit geval vond de post het wel uit. Goede raad. Dergelijke raadseltjes zijn wel aardig, maar maak het tante voor tuinman. En de commissie maar zitten wachten. Pas toen er niemand kwam opdagen, werd het euvel ontdekt. Sinds enige tijd dreigt Noord-Vietnam de Amerikaanse vliegers, die in krijgs gevangenschap zijn geraakt, te vervol gen als oorlogsmisdadigers. Hen zou dan ten laste worden gelegd, dat zij door ’t uitvoeren van bombardementen op de burgerbevolking misdaden tegen de mensheid hebben begaan en derhalve niet op een behandeling als krijgsge vangenen zouden kunnen rekenen. Afgezien nog van de vraag of deze In het zwart. De nieuwe burgemees ter was evenals trouwens de heer Oosterhoff in het plechtig lang zwart gekleed: jacquet met streep- jesbroek. Vroeger was dat gewoonte, sedert lang heeft echter de burger vader, zelfs tijdens de raadszitting een burgerpakje aan. Om U, burgemeester, zei de heer Oosterhoff, zijn de notulen van de gezamenlijke raadsvergadering in Witmarsum (waar praktisch ieder een Fries sprak) in het Nederlands, „of zoals wij dat noemen in het Hol lands” gesteld. En dan te beden ken dat Bolsward het zelf steeds doet in de taal, waarin ook wordt ge sproken en burgemeester Mulder best Fries verstaat en spreekt. Nee, dit was niet in de geest van master Gysbert. Vakantie. Ook ambtenaren houden vakantie en zetten er dan wel eens een punt achter. Zo was te Bolsward verzuimd sollicitanten op te roepen Uitverkocht. De tentoonstelling in ’t Bolswarder stadhuis - ,Wurd en Byld’ - blijkt een ongekend succes: de op het gehele seizoen berekende voor raad catalogi is sinds een paar da gen uitverkocht en in herdruk. Woensdagmiddag 27 juli meldde zich de vierduizendste bezoekster, mevr. G. Ebbinga-Peterzon uit Haaksber gen. Samen met haar man, die een „Fries om utens” is, brengt zij haar vakantie door in onze provincie. Het echtpaar was enthousiast over de tentoonstelling èn over het boekje „Bolsward, ouderdom met gratie” dat de burgemeester haar als vier duizendste bezoekster overhandig de. en Wymbritseradeel. Aan het slot van het internationaal gebeuren, dat nu de binnenlandse poli tiek overschaduwt, ook iets over de be- grotingsperikelen. De bewindslieden zijn er niet zonder inoeite toch Dat middel, deflatie geheten, heeft men nu toegepast. Wilson heeft de accijnzen op bier, sterke drank en benzine met 10 pet. verhoogd, de omzetbelasting is met 10 pet. verhoogd evenals de z.g. „sui tax”, een extra belasting voor ho gere inkomens. Er zal ook minder uit gegeven worden. Het investeringspro gramma van de overheid zal worden ver traagd en dat geldt ook voor de gena tionaliseerde industrieën. Op deze ma nier hoopt de Engelse regering onge veer 500 miljoen pond, ofwel 5 miljard gulden, uit de circulatie te halen. Financiële deskundigen in binnen- en buitenland hadden reeds lang dergelijke deflatoire maatregelen aangeraden, maar sommigen menen, dat dit toch niet voldoende zal zijn om het pond op lan gere termijn voor een devaluatie of waardevermindering te behoeden. Voor een oplossing van de crisis zal het no dig zijn, dat de Engelse industrie effi ciënter gaat werken, dat de produktie per hoofd en per uur omhoog gaat. Om dat te bereiken zal er veel gemoderni seerd moeten worden en dat vergt veel extra investeringen, terwijl de huidige maatregelen door het afremmen van de vraag juist een remmende werking op de investering zullen hebben. Een rem mende werking op investering en eco nomie, waardoor er tevens een toene ming van de werkloosheid te verwach ten zal zijn. Dat is één van de redenen waarom de links gerichte ministers en de vakbe weging niet erg geestdriftig zijn, voor al ook niet omdat Wilson aan al zijn maatregelen een loon- en prijsstop heeft verbonden. Minister Brown, wie als mi nister van economische zaken de expan siepolitiek ter harte gaat, had al ont slag genomen, maar is daar na een paar uur weer op terug gekomen. Deze epi sode geeft in elk geval aan, dat de re gering niet erg eensgezind is. Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 55 Wy dwae az dy lytse bern, dy alle del plrege habbe, mar as dy genezmaster komt, naet meer sjoech binne. Taljochting: Wy dogge soms krekt as lytse bern, de hiele del kleije, mar as de dokter komt net mear siik binne. Pos niet te moeilijk. Het vraagt maar tijd en gepuzzel. Adresseer duidelijk. Goede vangst. Opsporingsambtena ren van de Bijzondere Radiodienst van P.T.T. hebben zondag j.l. in sa menwerking met de Rijkspolitie in Hennaarderadeel (Fr.) de clandes tiene zenders „Hongkong”, die ook wel uitzond onder de naam „Dikke Paling”, en „Jupiter” opgespoord. Met scooter over de kop. Op de Af sluitdijk werd zaterdagavond de 25- jarige heer A. Boons uit Amsterdam met zijn scooter door een passeren de auto van de rijweg gedrongen en sloeg over de kop. Met vermoedelijk een schedelbasisfractuur werd hij in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis „Oranjeoord” te Harlingen overgebracht. Gratis naar de film. Voor dorpsbe woners en toeristen is maandagavond j.l. in het hotel „De Prins” te Mak- kum een gratis filmvoorstelling ge geven, o.a. is de mooie film „Dit is Friesland” vertoond. De avond was georganiseerd door de Makkumer V.VV. 56 Wy freazje de lieelmaster boppe de sjochte, de plaester-Iizze meer az de pynne, de flieme meer az dy swolnie. Taljochting: heelmaester dokter; Sjochte sykte, flieme Hollansk vlijm (flymskerpe messen ornaris brükt foar it ierlitten.) swolme gezwel, zweer. Wilson, de Engelse premier, en zijn socialistische regering zijn genoodzaakt geweest vrjj straffe bezuinigingsmaatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan een ernstige financiële crisis, de vierde overigens van de laatste twee jaren en de ernstigste sinds de devaluatie van het pond in 1949. De onniiddellijke aanleiding tot dergelijke r.eer periodieke crises in de Engelse munt is een wegvloeien van geld en wel van buitenlandse valuta, die gebruikt wordt om in het buitenland te kopen. Dat is een bekend verschijnsel wanneer de vraag op de binnenlandse markt, o.a. door vrij sterke loonsverhogingen, zo toe neemt, dat de binnenlandse produktie de vraag niet meer aan kan. Men kan in dergelijko omstandigheden proberen bepaalde artikelen aan het buitenland te verkopen om buitenlandse valuta te verdienen, maar de Engelse prijzen z(jn hoog en de leveranties traag. Men kan proberen de binnenlandse vraag zodanig te beperken, dat deze in overeenstemming met de produktieniogelijklieden wordt gebracht, zodat ook de behoefte aan invoer afneemt. Deviezen kan men ook sparen door uit gaven in het buitenland te beperken. Toeristen krijgen nog maar 50 pond per jaar en Callaghan, de minister van fi nanciën, is met klem in Bonn gaan be togen, dat West-Duitsland Londen te gemoet moet komen in de deviezenlast voor het onderhoud van de 50.000 man van het Engelse Rijnleger. Dat onder houd kost Londen marken en in ruil daarvoor wil het, dat Bonn extra oor logsmateriaal in Engeland koopt. De Duitsers zijn niet erg scheutig en er is nu ernstig sprake van, dat een ge deelte vgn het Rijnleger uit Duitsland teruggetrokken zal worden. De Duitsers tonen zich niet erg onder de indruk, vooral niet nu de kwestie van de Fran se troepen zodanig geregeld wordt, dat deze in het land zullen blijven. Bonn blijkt toch wat meer op de Franse dan op de Engelse kaart te zetten en dat kan wel eens tot gevolg hebben, dat Schröder, de minister van buitenlandse zaken, die zeer Engels-gezind is, in een moeilijke positie komt te verkeren. De wettelijke positie van de Franse troe pen, die per 1 juli onttrokken zijn aan het commando van de N.A.V.O, is nog niet geregeld, maar naar de achter grond geschoven. weer uitgekomen. De „uitgaven-depar- tementen” zullen gaan bezuinigen. Het zijn: defensie (de Jong), woningbouw (Bogaers), verkeer (Suurhoff), en on derwijs (Diepenhorst). Opnieuw zullen offers worden ge vraagd. Dat betekent zwaardere belas tingen. De regering méént, dat dit niet te vermijden is. Minister Smallenbroek komt voor Kamerbelangen, echt niet smal uit de hoek hij wil ’t breed laten hangen. Hij maakte ’t plan bekend naar de bladen onthulden, Stel per lid ’t traktement: Vijf en twintig duizend gulden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1