Complete vrije landbouwmarkt vanaf 1 juli 1967 hark sjoch ©Of en Van grote betekenis voor onze land en tuinbouw, handel en industrie Gysbert Japiks IMwtlft WW’ DINSDAG 2 AUGUSTUS 1966 105e JAARGANG No. 59 Fan de Marlinyloer ii J, s. 1603-1666-1966 Wv en üs Fryslan Fierljeppen te Winsum Zilveren filmpjes Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS voor Redelijk. weer schoon. De beeldhou- Zware verantwoording. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Witmarsum ji - xA BIFOLKING EN REKREAESJE Tj. de J. Uitgave: A. J. OSIN'GA N VBolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Ruim baan voor voortgang. Doordat enkele niet onbelangrijke con- Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dat fiere fierten yn üs FrysUn Is stipe en help ta rest, Dat fiele de measte minsken Dan ’t wetter faeks it bést. It wetter dat kin sjonge En ’t reid docht dér yn mei, Dat heart men yn ’e hjerst Mar ek wol simmerdei. En as Ijochtend binn' de loften Mei in prüske wyn der by, De sinne skynt op 't wetter Dat stimt dan de minske blij. As weagjes boartlik dounsjend Bidarje yn it rüzjend reid, Dan is it dat üs Fryslan Noegjend foar de silers iepen leit. de. Italië wenstte eerst het Nederlandse standpunt te vernemen, welke uitnodi ging minister Biesheuvel heeft willen aanvaarden. Daarbij heeft hij onder meer zijn Italiaanse ambtsgenoot gewe zen op het grote politieke risico, dat dat hij ven. Eilannen Skiermüntseach Amelan Skylge Flylan Mëiinoar: 1860 973 2266 3376 713 7328 1880 1009 2378 3488 748 7623 minister van landbouw er zijn akkoord aan heeft gehecht. 1900 706 2187 3920 731 7544 1920 683 2016 3838 569 7137 1940 645 2070 3314 536 6565 1965 780 2711 3963 872 8326 De gevolgen voor de consument van de jongste Brusselse besluiten zullen nog enkele jaren op zich laten wachten. De thans vastgestelde gemeenschappelijke richtprijs voor de melk ligt f 1,80 boven de huidige nationale richtprijs. Dientengevolge zal de boterprijs met ca. 30 cent per pakje van 250 gram moeten stijgen, echter met de mogelijk heid maar de beslissing daarover ligt niet alleen bij de Minister van Land bouw en Visserij dat in de periode 1 april 1968 tot eind 1969, een subsidie wordt verstrekt aan de consument uit de Nederlandse schatkist, zoals op het ogenblik met het Nederlandse brood ge beurt. De kaasprijs zal een vermoedelijke ver hoging ondergaan van 60 80 cent per kg- Voor wat de prijs van de consumptie- melk betreft, deze zal hoogstwaarschijn lijk verhoging uit hoofde van het be reikte akkoord ondergaan, buiten be schouwing latende, eventueel noodzake lijke verhogingen uit andere hoofde, als bijv, de slijtersmarge. Gevolgen voor de consument. veren een Wees zuinig met gas en elektriciteit: strenge maatregelen te wachten. Abonnementsprijs f 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ldns marren, poel en plassen Sjocht men de minsken gean, Faeks bliuwt dan wol in auto In amerij dér efkes stean. 1960 787 2545 3590 736 7658 is - Voor groenten en fruit zijn geen prijs verhogingen van betekenis te verwach ten, evenmin als voor suiker. Uit hoofde van de toekomstige gemeen schappelijke oriëntatieprijs voor rund vlees, zullen de rundvleesprijzen voor de consument vanaf 1 april 1968 wel enigermate stijgen. Op dit moment kan de hoogte van de stijging echter onmo gelijk worden aangegeven, aangezien de Nederlandse prijs pas na ingewikkel de berekeningen vergelijkbaar kan wor den gemaakt met de E.E.G.-prijs, zulks in verband met de verschillende kwali teiten, op grond waarvan deze prijs be paald wordt. .Laten wij er nu maar het beste van hopen,” aldus minister Biesheuvel aan het einde van zijn slotbeschouwing bij de op 25 juli in Den Haag over de jongste Brusselse besluiten gehouden persconferentie. Voor wat alle andere zaken betreft dan de aanvullende groen ten- en fruitverordening, acht onze be windsman de door de Ministerraad ge nomen besluiten aanvaardbaar en rede lijk. Het Groenten- en Fruitreglement echter heeft naar zijn mening een in houd verkregen, die niet geheel met de Nederlandse wensen overeen komt. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen in Nederland, belangrijkste or ganisatie in de sector groenten en fruit, heeft zich in een perscommuniqué er inmiddels aldus over uitgesproken: „De besluiten over groenten en fruit zijn niet tegengevallen. hetgeen als een belangrijk succes voor minister Biesheu vel mag worden beschouwd”. Mede op grond van deze reactie verklaarde mi nister Biesheuvel redelijk tevreden te zijn met de bereikte akkoorden. cessies werden gedaan, heeft Neder land zich dus bij de andere lidstaten kunnen aansluiten. Een geïsoleerd Ne derlands „neen” zou immers het totale onderhandelingspakket op losse schroe ven hebben gesteld en ernstige stagna tie in de voltooiing van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek hebben teweeg gebracht. In zijn overwegingen heeft onze bewindsman daarbij ook sterk het nauwe onderlinge verband betrok ken tussen de onderwerpen van het on derhavige onderhandelingspakket en het terrein van de gemeenschappelijke fi nanciering van de landbouw (waarover de Ministerraad op 11 mei 1965 tot een besluit kwam), alsmede de kort nadien bereikte overeenstemming over het Man daat voor de Europese Commissie over het in de Kennedy-ronde te voeren be leid (speciaal de belangrijke graansec tor). Nu op het gebied van het land bouwbeleid overeenstemming is bereikt, mag worden verwacht, dat de bespre kingen in Brussel (die 26 juli zijn aan gevangen) over de voltooiing van het Kennedy-Mandaat voor de landbouw sector tot gunstig resultaat zullen lei den. to smel is om der folie minsken har bi- stean en takomst op bouwe to litten. It is der moai by, mar mear is it fuort net. Dit feit is jit bilangriker as de rekre- aesje minder gaedlike objekten en stre ken bifolkje moat, sa dat er hiel hwat jild ynfesteard wurde moat foar it sa- fier is. Der binne op it heden lju, dy’t sa iensidich en ünsaeklik oer dizze din gen prate en skriuwe, dat it jin grien en blau foar de eagen wurdt. De oerheit moat de marren en puollen oankeapje, de lannen der om hinne ek en dan hotels bouwe en havens, boathuzen en hellin gen, kampearplakken, boarterstunen en al sa mear, hwant de rekreaesje freget en ferget dat. En it komt straks dübel en dwers werom! Gjin ruilforkaveling yn dy streken, lit it bütlan en ünlan lizze, meitsje de fearten wer djipper en de brêgen folie heger. De rekreaesje hat dat nedich. Ja, wy wurde aerdich opjutten. Earjuster stiene wy mei noch in twein- tich auto’s foar de brêge yn de Jeltesleat to wachtsjen. Ik tink tsien minuten, omt der twa sylboatsjes al lavearjend trech moasten. Sa’n grapke kostet wol twein- tich goune oan brêge en tiidforlies, mar de silers bitelje dat net. Dat is foar de rekreaesje! En grif, it is in moai gesicht, al dy seilen en boatsjes op üs marren. Mar lit men de holle koel hélde by al dat enthousiaste driuwen. De eilannen litte de feiten sjen. Ek yn dizzen is de mjitte kostlik! Paddega. Parrega kon Paddega he ten. Zondagmorgen bevond zich een forse pad onder de kerkgangers, te vreden met een plaatsje onder een stoel en onlangs bij een trouwpartij raapte de koster een pad, bijna onder de sleep van de bruid vandaan. Internationaal. De predikant van Par rega, Ds; Riemersma, liet de post doorsturen naar zijn vakantie-adres in Duitsland. Daar ontving hij een brief van vrienden uit Frankrijk, dat zij zondag zouden komen. Een tele foontje naar Parrega en een briefje op de deur (in het Frans) vertelde de teleurgestelde gasten, dat de gast heer in Duitsland vertoefde. Tijdver lies door postnazending was oorzaak niet meer af kon schrij- Wy freazje ’t jinge wy nei beheare to hoopjen, in wy bejeare ’t jinge wy beheare to freazjen. Taljochting: Wy freezje itjinge wy hoopje moasten en wy bigeare itjinge wy freezje moasten. hij op zich zou nemen, vooral ten aan zien van de sector groenten en fruit. Minister Biesheuvel voelde zijn politie ke verantwoordelijkheid ook daarom zo zwaar, omdat het Nederlandse parle ment duidelijk bezwaren koesterde en het Europese parlement nauwelijks be voegdheden terzake heeft. Met andere woorden, na dergelijke ingrijpende be slissingen door de Brusselse Minister raad is correctie door het Parlement practisch onmogelijk. Alles tegen elkaar afwegende, kwam minister Biesheuvel evenwel tot de con clusie, dat hij het onderhandelingspaa- ket niet mocht verwerpen, omdat er uit het overleg in de Europese Commissie en in de E.E.G-Ministerraad tenslotte een compromis te voorschijn was ge komen, waarmee naar ’s Ministers me ning de gemeenschappelijke landbouw politiek kon worden voltooid. Dit acht onze bewindsman van zo’n grote bete kenis, dat hij tot aanvaarding is over gegaan, waarna als sluitstuk in de Euro pese besluitvorming ook de Italiaanse 3000 W.A.-mannen naar Rusland. Leden van de P. O. (Politieke Organisatie) zijn verplicht in de W.A. dienst te ne men. Gysbert wer Winfried Put heeft een pot zwar te verf gestuurd. Hiermee is het Gysbertbeeld opnieuw gepatineerd. Ook de sokkel is weer schoon. Van het beeld heeft de beeldhouwer een 20-tal foto’s gemaakt om aan de hand daarvan te bestuderen, wat er nog aan veranderd moet worden. De Dominee ging niet voorbij, maar kwam even op bezoek. Het bezoek werd gewaardeerd, vooral door de hond des huizes. Deze zag kans bij afwezigheid van moeder de vrouw in de keuken voor f 7,50 aan vlees te verorberen. Teken aan de wand. Minister Vonde ling heeft het krap. Werken waartoe reeds was besloten worden stopge zet of niet uitgevoerd. Zo de vernieu wing van het zwembad te Franeker, waartoe reeds voorlopige vergun ning was gegeven. En hoe komt het nu in Bolsward? Slungels. Enige opgeschoten slungels uit Schraard en Witmarsum gingen op Terschelling met een hooimachine aan de rol, waardoor het hooi-appa- raat werd beschadigd. Ze werden is it goed de forhaldingen net üt it each to forliezen, as men syn tinzen gean lit oer de needsaek mear minsken in bi- stean mooglik to meitsjen. Wy hawwe hjir to dwaen mei in ütsünderlik gefal, in stikmannich eilannen, dy’t in unieke gelegenheit jowe foar de rekreaesje en dêrby op natuerlike wize dizze ek jaen kinne. De sé en de strannen, de dunen en de bosken kostje de biwenners fan dizze eilannen gjin sint, it ünderhald is foar de Steat, allinnich de pensions, de hotels, simmerhüskes en bungalows freegje ynfestearing. Men sil lang sykje moatte om dêrneist sokke bifoarjuchte plakken to finen, yn Fryslan binne hja net. En dochs! Ik haw ris nelgien, hwat sünt 1860 mei de bifolking op dizze eilannen bard is, dus yn de hündert jier, dat de eilannen al mear folk lükten en ik leau, dat dizze sifers foar al to enthou siaste planologen net sünder bitsjutting binne. Hjir komme se: Dit is het resultaat van uiterst lang durige en moeizame onderhandelingen over het tot dusverre meest omvatten de en gecompliceerde pakket voorstellen van de Europese Commissie, waarover de Raad van Ministers heeft moeten beslissen. In 35 vergaderaren met de landbouwministers en 20 uren in een gecombineerde vergadering met de mi nisters van Buitenlandse Zaken, heeft de Nederlandse minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, met grote hardnekkigheid een strijd op on derdelen moeten voeren in het belang van minder protectionisme en meer vrij heid voor de (internationale) handel, met welke voorwaarden naar bekend Nederlands standpunt de Europese land- en tuinbouw het beste worden ge diend. Vooral de organisatie van de Europese groenten- en fruitmarkt vorm de tijdens deze onderhandelingen een struikelblok, waarover tenslotte, niet zonder concessies overigens, overeen stemming kon worden bereikt. Gysbert - om Iroed en from gol en goed teil 6s hjoed: Foar de T.V. wie okkerdeis in kausery oer it eilan Skiermüntseach. Dëryn waerd ü.o. oanhelle, dat de bikende Winkler Prins al yn 1839 wiisd hie op de mooglikheden, dy’t it eilan hawwe koe foar de rekreaesje. Der wie doe net nei harke en pas inkelde tsjientallen jierren letter bigoun dizze stadichoan op gong te kommen. Yn de tachtiger jier ren waerd it eilan al hjir en dér bikend en koe men al fan badgasten sprekke. 20 augustus a.s. voor de 10de keer de jaarlijkse kampioenswedstrijden polsstokvèrspringen te Winsum (Fr.). De zeer begeerde wisselprijs „De Sul veren Pols” moet dit jaar verdedigd worden door Roel Bokke Span te Stiens die afwisselend vanaf 1962 met George Valkema uit Joure het kampioenschap behaalde. Er zal weer zware strijd geleverd moe ten worden, niet alleen om hét kam pioenschap, doch ook bij de dames en de Junioren. Verwacht wordt dat er ook deze keer weer enkele records zullen sneuvelen. Niettemin blijft voor velen uit het pu bliek de attractie, dat bepaalde sprin gers op de een of andere manier in het water belanden. Evenals vorige jaren worden op dit 2e lustrum weer vele leden van het Am sterdamse en Friese zakenleven, als mede wederzijdse overheidsfunctionaris sen verwacht. 1ste week augustus 1941 Op zondagmorgen, 24 juli, moest minis ter Biesheuvel de allermoeilijkste be slissing nemen in zijn ambtsperiode, welke, die dag precies drie jaar duurde. Belgie, Duitsland, Luxemburg en Frank rijk hadden vrij spoedig tijdens de on derhandelingen het door de Europese Commissie voorgestelde pakket beslui ten aanvaard, onder de voorwaarde, dat er geen veranderingen in zouden wor den aangebracht. Italië en Nederland daarentegen konden niet zonder meer over hun bezwaren heenstappen, het geen veel tijd voor beraadslagingen verg- Tijdens de van 21-24 juli j.l. in Brussel gehouden bijeenkomst van de Raad van Ministers van Landbouw in de E.EG (naderhand ultgcbreid met de ministers van Buitenlandse Zaken), zijn een aantal voor de verdere afbouw van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek bijzonder belangrijke beslissingen genomen, o.a. op het gebied van de afronding van het gemeenschappelijke markt- en prijsbeleid, o.a. voor suiker, groenten en fruit en oliën en vetten de vaststelling van een aantal gemeenschappelijke landbouwprijzen, n.I. melk, rundvlees, suiker, rijst, oliën en vetten (voor granen was als bekend reed» een besluit in december 1964 genomen). Sünt dy tiid is der hiel hwat foroare en hjoeddedei is it eilan rounom bikend as ien fan de aerdichste forbliuwplakken foar in noflike en soune fakansje. Mei it Amelan en Skylge is dit jit mear it gefal. Tüzenen sykje dér har fordive- daesje, hawwe der In simmerhüske of bungalow, slane har tinten op tusken de dunen of sykje hotel of pension. Men soe sa sizze, dat as er earne fan de rekre aesje profiteard wurdt, dan is it op de eilannen. It tal bisikers rint yn de tsien- tüzenen en elk wurdt der al gau in pear hündert goune lichter. Yndied, de eilan nen binne troch de rekreaesje üt har erf- like earmoede weihelle, dat is oan alles to sjen. Mannich pleatske is forboud of nij boud en yn de doarpskearnen bigjinne al aer- dige winkels to kommen. Binammen op Skylge sjocht it der fleurich üt, der is in biskieden wolfeart, dy’t oan de rekre aesje to tankjen is, net oars. Mar dochs eilannen is, dat er simmerdeis tsientüze- nen hinne gean, de fêstiging slim toloar- stelt. Mei oare wurden, de lju, dy” miene dat dat tanimming fan de bifolking foar in great part komme moat fan de rekre aesje, dy moatte hwat biskiedener wurde. De feiten wize üt, dat dizze grounslach BRONZEN PENNING VOOR WINNAAR SKLTSJESILEN In opdracht van het ministerie van C., R. en M. heeft de in Amsterdam wer kende 36-jarige Friese beeldhouwer Jorna een bronzen penning vervaardigd welke door minister Vrolijk op 29 juli werd uitgereikt aan de winnaar van het sktttsjesiilen. De naain van de winnaar zal in de rand worden gegraveerd. door de politie gesnapt en kregen proces verbaal. Dollars. Als teken des (vakantie)* tijds opent de lijst van gevonden voorwerpen deze maand met een beurs met dollars. En nu maar ho pen, dat de Amerikaanse pechvogel abonnee is van ons blad. Glaasje op? In de nacht van zater dag op zondag is een auto bij de flauwe bocht over de brug in Burg- werd van de weg gereden en door een heg op het erf van veehouder G. Eringa terecht gekomen en tegen een boom gebotst. Of de bestuurder had een glaasje op, öf hij wist de situatie niet, het is moeilijk te zeg gen. Hij heeft zich niet bekend ge maakt en is vertrokken met mede neming van een meisjesfiets, die toe vallig tegen de muur stond. Bij onderzoek bleek dat alle papie ren en ook het contactsleuteltje nog in de auto aanwezig waren. Deze papieren bleken toe te behoren aan de heel’ Jan Lukkes uit Arurn. Daar er aan diefstal gedacht werd, telefo neerde Eringa de heer Lukkes op. Het bleek inderdaad waar te zijn, de auto was ontvreemd uit de garage van genoemde Lukkes. De nog nieuwe Cortina was van vo ren geheel vernield, waardoor verder rijden ónmogelijk was. Ook de stok Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag van een reddingsbaak, die bij de brug hangt, was in tweeën gereden. De politie heeft de zaak in onderzoek en het is te hopen, dat de dader of daders worden opgespoord. PTT schaft portzegels af. PTT is voornemens de portzegels af te schaffen. Met ingang van 1 augustus zijn bij wijze van proef in plaats van portzegels frankeerzegels van de normale uitgifte gebruikt. De op de kantoren nog aanwezige voorraad portzegels zal echter eerst worden opgebruikt. Gratis verstrekking van girostor- tingskaarten. Met ingang van 1 aug. is op de postkantoren overgegaan tot het gratis verstrekken van de giro- stortingskaarten. Zoals bekend be kend bedraagt de prijs van sommige stortingskaarten. Zoals bekend is bedraagt de prijs van sommige stortingskaarten tot op heden 1 ct. digd voorlopig nog door middel van een postzegel. De verkoop van girostortingskaarten met opdruk „Recht 25 cent betaald” zal op ge noemde datum worden gestaakt. Bij het publiek aanwezige kaarten kun nen tot nader order worden ge bruikt. Yn dizze hündert jier is dus de bifolking fan de eilannen oant 1960 ta praktysk gelyk bleaun, allinnich de léste fiif jier sit er hwat groei yn. Yn deselde hündert jier is de bifolking yn Fryslan fordübele. Dat jowt dochs wol to tinken. It liket my ta, dat al hoe kostlik it foar de Jeugdig. Aangename T.V.-verras- sing: zondagavond kwam de Bols- warder Martinikerk op het scherm. Prachtige close ups van houtsnij werk, gewelven, preekstoel en orgel tijdens het sympathieke spel van de jeugdige organiste Jacomien Rotman uit Voorburg. Weer zo’n ongezochte gelegenheid, waardoor de kerk grote bekendheid krijgt, al was het dan ditmaal zonder koster de Way. Lyk man. In lyk man is in ryk man, zegt het spreekwoord. De feesten zijn ■voorbij. Even afrekenen, heren. Wie nog iets te vorderen heeft, melde het. Berlikum, Witmarsum en Beetgum wonnen de Freulepartij de gouden, zil- en nikkelen horloges. Het was gure dag met weer als op een herfstdag. Voor Bolsward kaatsten: Sj. Roukema, H. Nota en D. Molenaar. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeet, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel. Workum en Wymbritseradeel. 57

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1