Engelands defensie financiën en Hoe met de Kamer de T.V. OP hark en sjoch Soekarno geeft zich niet ge makkelijk gewonnen Koningin houdt van 6 miljoen geen cent over Gysbert Japiks Zilveren filmpjes VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1966 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lie’s 105e JAARGANG No. 60 Advertentieprijs: 16 cent per rara Vorige week vrijdag heeft Wilson, de Engelse premier, ver Kennedy-ronde. Arabische spanningen. Straffer. Europese defensie. Ninnnen iz aet oorz as hy mient. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! gemeenteraden Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Centrale werkgeversorganisaties worden ontbonden. De straatverlichting te Bolsward bestaat thans uit 173 lantaarns. Na 10 mei 1940 werden de lichten gedoofd en bleef de straatverlichting verder buiten werking (jaarverslag gasbedrijf). In de nacht van 9 op 10 augustus zijn er bij een aanval op Moskou bommen gegooid op het Krimlin. Voortaan doodstraf voor hulp aan de vijand. H. Y. Kramer opent op 16 augustus a.s. een speciaalzaak in optiek, barometers, enz. in het winkelpand Jongemastraat naast Dr. ten Cate. Baarderadeelpartij. De uitslag is: 1. Evert Heeg te Huins, Gerrit Fokkema te Winsum en Cornells Anema, Huins. Touwtrekken ju Indonesië. Dominee W. Schotanus, pastor bij de Reformed (Presbyterian) Church in Canses City was met zijn echtgenote in zijn stamland. Zijn grootvader Marten Wypkes Schotanus vertrok vanuit Bolsward in 1861 naar Ame rika. De vader van Ds. Schotanus was nog maar 11 jaar oud, toen deze grootvader bij het vissen verdronk. Slechts bij overlevering wist men, er en Spanningen in de Arabische wereld ne men weer toe, nu Nasser bijzonder na drukkelijk gezegd heeft niet de minste belangstelling meer te hebben voor Ara bische topconferenties, omdat die de reactionaire machten in de Arabische wereld in de kaart speelden. Die mach ten zijn vooral Saoedi-Arabië en Jor danië, die er door Nasser van beschul digd werden onder één hoedje te spe len met het imperialisme en het zio nisme. Dat laatste vooral is een ernstige be schuldiging in de Arabische wereld, waarmee Nasser zijn tegenstanders in de Arabische wereld in discrediet wil brengen. Het is niet uitgesloten, dat de felle redevoering van Nasser de voor bode is van zijn hernieuwde subversieve activiteit in de Arabische landen en met name in Jordanië. Tenslotte verdient vermelding, dat een vertrouwde figuur van het internatio nale toneel, de Belgische oud-minister Paul Henrl Spaak, de politiek vaarwel heeft gezegd, vooral omdat hij zich de laatste tijd in ernstige tegenstelling be vond tot zijn partij, de socialistische partij. beetje ouden le rveek augustus 1941 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 2.90 pet kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Regelrechte uitzendingen uit de Tweede Kamer behoren niet tot de meest amusante of aangrijpende programma’s van de Nederlandse televisie. Dat is niet een fout van de televisie. Het is ook moeilijk te zeggen, dat het een fout van de Kamer is. Het ge.makkeljjkst komt men er af door te zeggen, dat parle mentaire vergaderingen zich er niet toe lenen te «’orden uitgezonden. Maar daarmee doet men geen recht aan alle kanten van het vraagstuk. Kamervergaderingen zijn geen zaak alleen van de Kamerleden. Dezen treden op als volksvertegenwoordigers en een eerste vereiste is, dat een -zo groot mogelyk deel van het volk Ivan volgen wat er in de Kamer gebeurt. Waarom dan niet een zo massaal communicatiemiddel als de televisie gebruiken? In Parijs zijn de ministers van defensie van de N.A.V.O. bijeen geweest. Zij hebben een nieuw vijfjarenplan opge steld, waarbij zij niet meer, zoals voor heen, zijn uitgegaan van wat wenselijk zou zijn, maar van wat er beschikbaar is. Dat betekent, dat er niet meer ge streefd wordt naar een strijdmacht van de N.A.V.O. van dertig divisies, maar dat 21 voor Centraal Europa voldoende worden geacht. In de vergadering is een tegenstelling tussen Amerika en West-Duitsland dui delijk aan het licht gekomen. McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, verlangde van de Euro pese bondgenoten een grotere bijdrage aan de paraatheid en liet tegelijk dóór schemeren, dat een terugtrekking van een gedeelte van de Amerikaanse troe- Het gevaar voor Maleisië van de kant van Indonesië is geweken met de ver mindering van de macht van president Sukarno. Deze machtsvermindering is duidelijk tot uitdrukking gekomen in de vorming van de nieuwe Indonesische regering onder leiding van generaal Su harto. Alle oude vrienden van Sukamo zijn nu verdwenen. Maar Sukarno geeft zich niet gemakkelijk gewonnen. Enkele dagen na de vorming van de nieuwe regering sprak hij boos over het feit, dat Leimena en Abdulgani niet meer in de regering waren opgenomen. Hij bleek nog wel in staat deze beiden nieu we hoge functies te bezorgen. Hoewel in feite een einde is gekomen aan de confrontatie-politiek tegenover Maleisië betoogde Sukamo, dat deze politiek zou voortduren. Men krijgt de indruk, dat Suharto bij het touwtrekken flink aan de winnende hand is, maar dat de partij .toch nog niet gewonnen is. Goed gezien. Verontruste Hessel Bou- ma uit Skuzum stuurde ons kiekjes van wegwijzer bij de Bargefenne Blauwpoortsbrug. Door de bloem bakken er voor geplaatst, moet men af- en uitstappen om te zien wat er op staat. Hij denkt dat dit met opzet is om de toeristen te houden. Zal wel. een zeer kort bezoek aan de Ver. Staten gebracht. Zaterdag was hij alweer terug. Men zal niet men veronderstelt, dat de voornaamste reden van Wilsons en daarmee week Geld voor het Koningshuis. Enkele groeperingen van politieke jon geren onder aanvoering van de jonge K.V..Pers hebben fel geprotesteerd tegen het regeringsvoorstel het inko men van Koningin Juliana te verhogen tot 5.2 miljoen gulden. De jongeren zijn vooral boos over het naar hun mening ontactische ogenblik waarop dit rege- ringsplan is ingediend. Van alle kanten wordt op bezuiniging en matiging aan gedrongen. ’g Rijks financiën staan er niet al te best voor. Op elk miljoentje moet worden beknabbeld. En juist op zo’n moment komt het voorstel het in komen van de koningin te verhogen van twee-en-een-half miljoen tot meer dan vijf miljoen gulden per jaar. Ook het inkomen van prins Bernhard zou om hoog moeten: van 300 duizend tot 475 duizend gulden. De uitkering voor het onderhoud van de paleizen wil de re gering verhogen tot 825 duizend gulden per jaar (met een half miljoen per jaar). De verhogingen worden gemotiveerd met de sterk gestegen personeelskosten, die de koningin heeft (op Soestdijk wer ken 279 man) en de waardedaling van het geld. Van de rond zes miljoen gul den, die de koningin gaat ontvangen, blijft geen cent over, heeft de regering berekend. Alles gaat op aan personeels- en onderhoudskosten en de kosten van officiële reizen en bezoeken. Natuurlijk komt de aankondiging op een moeilijk ogenblik. Bezuiniging is in derdaad het enige motief in de nieuwe begrotingen. Maar moet men daarom de koningin laten zitten met een inkomen, dat nog niet eens voldoende is om de personeelslasten te bestrijden? Wie een monarchie kiest, moet daar ook voor betalen. Johnson heeft vermoedelijk getracht Wilsons militaire bezuinigingsactie te beperken in ruil voor de belofte Enge land zoveel mogelijk financieel te steu nen bij de verdediging van het pond. Die verdediging eist harde maatregelen. Vorige week hebben wij deze vermeld. Maar de loon- en prijspolitiek is toch nog wat straffer uitgevallen dan men aanvankelijk meepde. De loon- en prijs- stop blijft vrijwillig, maar de mogelijk heid van een verplichte handhaving is bij amendement in de wet gebracht. Hierbij schijnt men vooral het oog op Washington gehad te hebben. De vak beweging is niet geestdriftig over de nieuwe economische politiek, maar heeft er zich toch grommend bij neergelegd. Vakantiebaan. Velen zoeken (en vin den) tegenwoordig een vakantiebaan. Zo de jeugdige Gerrit Kooiker te Bolsward, nauwelijks enkele turven hoog. Er werd gebeld al was brand. Vlug het werk ruimen naar de deur. Daar stond Gerrit: of wij zijn kiekje wilden zien waar hij op stond met een geitje. Het was een vertederend plaatje. Kosten de zes 1 cent. Contante betaling. Bols ward heeft zo’n 2000 huizen, kan Gerrit een bokkie mee verdienen. Zeven maanden na de staatsgreep in Nigeria, die het einde betekende van een sterke noordelijke mohammedaan se invloed op de politiek van dit grote federaal geregeerde land, is de regering (van militairen), die sindsdien aan de macht was en die zelfs van de federatie een eenheidsstaat trachtte te maken, door een nieuwe staatsgreep, nu weer van noordelijke officieren, ten val ge bracht. Men neemt aan, dat de federa tieve staatsvorm in zeer losse stijl weer ingevoerd zal worden, hetgeen natuur lijk de kracht van het land als geheel aanzienlijk zal beperken. dat de Schotanussen uit Bolsward stamden. Neven en nichten. Dank zij de be middeling o.a. van het stadhuis ge lukte het spoedig (achter)neven en nichten te vinden, o.a. W. Schotanus, Harlingerstr., Jan Schotanus, Laag Bolwerk en mevr. Boschma-Schota- nus, Grote Dijlakker. Er werden vele foto’s gemaakt. Ds. en mevr. Scho tanus woonden in Oxford (Engeland) een conferentie bij en hadden ook een reis gemaakt naar het Heilige land. Maar het was toch een groots gebeuren hier de naam W. Schota nus op een bordje te zien staan. In lytse fisker yn Makkum. Op ’e wal yn Makkum stie in jonkje to fiskjen. Opiens slingere er in ieltsje üt it wetter. Hurd treau er it glêdde ding yn syn büse, mar hieltdy kaem it kopke wer boppe de ranne ütstek- ken. Op 't lést kaem syn han net mear üt ’e büse wei; de striid tus- ken fongen fisk en fisker. De koe wou trekker rijden. Het ge beurde bij de veehouder J. Odinga te Bozum, die in het land was te mel ken, met tractor en wagen, dat plot seling een koe de euvele moed had de motor aan te zetten. De boer dit ziende, belette koe-lief spoedig zijn onderneming te staken. Ondankbare poes. Iemand was ver huisd naar elders en had vergeten de poes mee te nemen. Poes krijgt bij Staatsgreep In Nigeria. Provinciale Staten en bulten werking gesteld. Gysbert - om freed en from got en goed •eit 6i hjoed: Toen het Europese landbouwbeleid na een laatste marathon-zitting van de mi nisters in kannen en kruiken was, kwam de gemeenschappelijke houding in de Kennedy-ronde d.w.z. de internationale besprekingen over een algemene verla ging van de invoerrechten over en weer met 50 aan de orde. De Europese partners van de Fransen hadden al enkele malen concessies ge daan inzake de graanprijs, bijv, in ruil voor een soepeler houding van de Fran sen in de Kennedy-ronde. Maar de eer ste besprekingen van de vorige week vielen tegen, doordat de Fransen eerst zeer negatief waren. De landbouw in de Kennedy-ronde is een moeilijke zaak, doordat subsidies en beschermende maat regelen normale concurrentie-verhou- dingen onmogelijk maken. Maar ten slotte kon de ministerraad van de E.E.G. het eens worden over een aanbod voor bepaalde tariefverlagingen in de agra rische sector, waarvan men echter moet aannemen, dat zij de Amerikanen zul len tegenvallen. In het afgelopen parlementaire jaar zijn enkele belangrijke Kamervergaderingen geheel uitgezonden. Na afloop waren er maar weinig tevreden mensen te vin den. Er waren te veel vervelende uren bij. Het is vaak ook niet gemakkelijk om van dertien afgevaardigden dertien maal precies hetzelfde verhaal te moe ten aanhoren. Toch wil ieder in de Ka mer van zo’n t.v.-uitzending gebruik maken om zijn zegje te doen. Want wat zouden de eigen brave kiezertjes wel zeggen, als ze hun politieke voorman niet op het scherm zouden zien? Een voorman, die keurig in zondags pak is Neg eens Amsterdam. Minister Smallenbroek (binnenlandse zaken) en minister Samkalden (justitie) hebben tenslotte toch een commissie kunnen samenstellen, die gaat onder zoeken hoe het in Amsterdam tot ern stige ordeverstoringen kon komen en in hoeverre daarbij onderlinge verhoudin gen tussen de verantwoordelijke autori teiten een rol hebben gespeeld. De com missie moet rapporten uitbrengen, die in de Tweede Kamer zullen worden be sproken. Het eerste rapport wordt niet voor eind september verwacht. De vraag is wel wat moet gebeuren als uit de rapporten blijkt, dat de ontsla gen Amsterdamse hoofdcommissaris van politie niet de belangrijkste „falen de autoriteit” was. Keert het tij zich dan tegen burgemeester Van Hall of tegen minister Smallenbroek? Melchior inplaats van Japic Gys- berts Krantenknipseldienst zond ons plaatje met bijschrift over raad huis in Ooltgensplaat, dit jaar 350 jaar oud. In 1616 gebouwd door de bouwmeester Melchior van Harlingen de architect, die ook Bolsward en Klundert op zijn naam heeft staan, aldus het bijschrift. En Japic Gys bert dan? een K.F.F.B.-boek uitbeeldt, hiervan opzenden aan Hid. plantsoen 1, Bolsward. Schapen en Bokken. Een apartheidspilitiek voeren de van dagen uit Oosterlittens. Ze gin gen samen uit in twee bussen, een bus vol vrouwen en een bus vol mannen. Samen uit, da’s gezellig en toch „los fan ’t wiif”. Eindelijk is het dan zover, dat het sportveldencomplex geopend kan worden. Het gebeurt met een sport dag voor Bolswards jeugd. Nu niet bijgelovig zijn; het is op de 13de augustus. Langebaan-renner. Het dorpje Edens dat vroeger een 3-tal langebaan schaatsrijders opleverde, n.l. de jon gens van de „Sinteklazeboer” Wynia, telt momenteel een langebaan-renner onder haar schaarse inwoners. De ongeveer 30-jarige Gorrit van Ber- kum reed vorige week op één dag in één ruk van Edens naar Brussel. Hij startte ’s morgens half vier en kwam om 10 uur ’s avonds op het gestelde doel aan, een afstand van 380 k.m. ongeveer. Hij trapte de „tour” helemaal in zijn eentje bij matige, vrij ongunstige, wind. pen uit Europa niet onmogelijk is, maar dat dat zou gaan zonder de gevechts- capaciteit van de Amerikaanse troepen te verminderen. Uit zijn betoog kon men opmaken, dat hij de defensie van Europa vooral aan conventionele troepen wil opdragen met zo weinig mogelijk risico voor een kern oorlog. Zijn Duitse collega Von Hassel betoog de daarentegen, dat de nucleaire af schrikking juist een belangrijk onder deel van de Europese defensie moest blijven. Over dit strategisch debat zal men nog wel het een en ander horen, vooral wanneer het McNamara-comité, dat de kwestie van de nucleaire zeggenschap in het bondgenootschap bestudeert, ein delijk eens met de problemen zelf zal gaan worstelen. de buren te eten, maar kreeg jonge poesjes in de leegstaande woning. Eén van de buurvrouwen had zin in één van de jonge diertjes en nam dit mee om het thuis te vertroetelen. Edoch, moeder poes kwam z’n portie eten halen aan haar adres, zag poes je, kreeg het in het nekvel en liep trots als een pauw naar de leeg staande woning, om het bij zijn broer en zusje te deponeren. Boekewein. Nog een prijsvraag. De K.F.F.B. looft f 100,uit voor de mooiste praalwagen, e.d., die een boeketitel van of een fragment uit Foto’s Hero- Vele mélanges. Onze koffyplaets drong door tot de fotopagina van Utrechts Nieuwsblad. „Men schenkt er koffie op verschillende manieren gezet, uit vele mélanges samenge steld,” aldus het onderschrift. In het verre Oosten heeft Engeland op het ogenblik 55000 man, die zij, naar verluidt, wil inkrimpen tot 30.000. De bedreiging van Maleisië door Indonesië maakte een handhaving van deze leger macht, voornamelijk op Malakka en Borneo, wenselijk, maar nu het er alle schijn van heeft, dat Indonesië zijn „confrontatie-politiek” tegenover Malei sië gaat laten vieren en de bedreiging daardoor vervalt, betogen de Engelsen, dat hun legermacht daar wel overbodig gaat worden. Maar dc Amerikanen zien in deze le germacht toch nog iets anders dan al leen een bescherming tegen Indonesië. De aanwezigheid van goed geoefende Engelse troepen kan, naar Amerikaans oordeel, zijn nut hebben als afschrikking van Aziatische avonturen. De Engelse aanwezigheid laat Amerika bovendien niet zo alleen in Azië, waar Amerika bovendien niet zo alleen in Azië, waar Amerika de zware strijd in Vietnam voert. gehuld en even indrukwekkend praat als een eerbiedwaardig predikant uit de vorige eeuw. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. van Thiel, heeft kort geleden in een gesprek zijn mening gegeven over t.v.-uitzendingen van Kamerverga deringen. Twee kernpunten had hij: een uitzending vanuit de Kamer bevordert het contact tussen kiezer en gekozene en een integrale uitzending is het meest waarachtige. Hij voelt weinig voor kor te, samenvattende flitsen, omdat die geen recht doen aan wat werkelijk al lemaal is gezegd. Een integrale uitzen ding is de enige, die werkelijk objectief is, meent de Kamervoorzitter. Hij heeft natuurlijk gelijk. Een uitzen ding van een gehele vergadering is ob jectief, want niemand behoeft een keus te maken voor wrat wel en wat niet op het scherm komt. Weegt dit voordeel echter op tegen het haast onoverkome lijke nadeel, dat zo’n integrale uitzen ding onvermijdelijk het risico draagt, hoogst vervelend te worden? Hier komt nog een ander punt bij. Wat is de taak van de televisie? In Hilver sum houdt men vast aan drie stevige pijlers: nieuws brengen (actualiteit), ontspanning en ontwikkeling. Er be staat geen twijfel ©ver, dat datgene wat zich in het parlement afspeelt, thuis- behoort onder het hoofdstuk nieuws. Nu is er in geheel Nederland geen nieuwsorgaan te vinden, dat bereid of in staat is een Kamervergadering woord voor woord te verslaan. Moet nu plotse ling de televisie die taak wel overnemen Mr. van Thiel heeft gezegd, dat naar zijn mening flitsen uit een debat wel eens meer de indruk van ontspanning kunnen krijgen en zij het ook geheel te goeder trouw meer het karakter kunnen krijgen van amusement dan van werkelijke voorlichting over het doen en laten in de Kamer. Het is een moei lijk te begrijpen argument. Omdat flit sen niet snel vervelen, moet men hen niet ogenblikkelijk in de amusements- hoek schuiven. Of bedoelt mr. van Thiel, dat bij korte t.v.-flitsen de Ka merleden zelf wat amusant werken? Heel veel hangt af van de manier waar op de Tweede Kamer het parlementai re werk verricht. Mr. van Thiel heeft daar zelf ook op gewezen. Hij noemde het wekelijkse vragenuurtje als goed onderwerp voor een integrale televisie uitzending. Terecht. Maar dan moet dat vragenuurtje in Nederland worden wat het in bijvoorbeeld Engeland is: een ideale gelegenheid om dikwijls zeer fel over allerlei actuele onderwerpen van gedachten te wisselen met de regering. In het Nederlandse parlement lukt dat nog niet z© best. Misschien dat, voor wat dit betreft, de televisie een stimu lerende werking kan hebben. Ex-Marinier Charles J. Whitman, op Unkse foto met zijn vrouw, zaaide pa niek, toen hij vanaf de toren van de universiteit van Texas een kogelregen op de niets vermoedende burgerij los liet. Eerder vermoordde hij zijn vrouw en zijn moeder. Rechts het arsenaal, waarmee Whitman zich in de toren had verschanst. Tenminste 10 personen werden gedood door kogels uit zijn geweren, de schutter werd later zelf door de politie neergeschoten. mistasten wanneer korte bezoek overleg met Johnson de Engelse financiële positie samenhangend Engelands positie in de wereld betrof. Zoals wij vorige hebben gemeld, gaat de Engelse regering, om de economie van het land wat te herstellen, o.a. bezuinigen op militaire uitgaven. Een vermindering van het Rijnleger ligt vermoedelijk al In het verschiet en dat zou de Amerikaanse rege ring nog wel kunnen accepteren, maar zij schijnt ernstiger bezwaar te maken tegen verminderingen in wat heet Engelands rol ten Oosten van Suez. Bolswards Nieuwsblai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradcel, 59

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1