Het negervraagstuk Amerika m van. Uitbarstingen slechts symptomen naderende opmars Gysbert Japiks Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Maak het kort Opening sportvelden De Freulepartij 1603-1666-1966 -X- 1 J STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND |R HM - DINSDAG 9 AUGUSTUS 1966 105e JAARGANG No. 61 VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 cent pel mm Verschijnt in: Bolsward, Baaideradeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum Moeilijke problemen Do achterblijvers. wetter in weet Theoretici. PIET. it Roosevelt heeft gesproken met Churchill. De laatste dagen is de wereld weer eens geschokt door berichten over rassen haat in Amerika. Sensationeel was bepaald het bericht, dat de Amerikaanse negerleider, dominee Martin Luther King vrydag door een steen licht aan het hoofd gewond is, toen hij in een „blanke” wijk van Chicago uit zijn auto stapte om een protestoptocht tegen de rassendiscriminatie in de huisvesting te gaan leiden. Wat later werd een mes geworpen naar dr. Luther King, dat hem echter miste en een blanke jongen verwondde. De demonstratie ontaardde in een wilde smijtpartij naar de ongeveer 600 negerbetogers, die door de bewoners van de wijk werden uitgevloekt. Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Ontvlucht uw zorgen en neem een nieu we radio. Dr. J. H. Brouwer te Hardegarijp be noemd tot hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Groningen. De tactiek van de Duitsers is er op ge richt zo vlug mogelijk de olievelden van de Kaukasus te bereiken. Het is niet meer: wees zuinig op dit of op dat, maar wees zuinig op alles. 2e week augustus 1941 Men kan zich verheugen over het feit, dat de negers in Amerika hun grond wettelijke rechten hebben verworven en hopen, dat de autoriteiten de toepassing hiervan consequent zullen doorvoeren. voor moeilijke problemen, die ook hier de aandacht verdienen. Vooreerst is er het geboortecijfer. On der de blanken heerst de opvatting, dat DE GREIDHOEKE EN DE SUDWESTHOEKE suterige simmerwaer makket üs de measte skoallen wer en mei men gjin drok bisyk mear forwachtsje, al sil it wol hwat neidrippe. En dan komme der wer acht of njoggen moanne, dat men alL.inich de noed en it ünderhald fan it spul hat, mar gjin yn- komsten. De rekreaesje, dy’t dit gebiet biede kin, is in moai-waer-rekreaesje, der stiet en fait alles mei. Is it kald en wiet, dan is hjir mar in bidroefd bytsje üntwyk foar de rekreanten. In greate stêd mei drokke winkelstrjitten, musea, tsjerken, theaters, sirkus, variété, res taurants mei gesellige muzyk, fynt men hjir net. Hwat der bean wurdt is biskie- den, omt dingen, dy’t in bulte jild kostje, hjir net üt kinne. Dêrom bliuwt de re kreaesje yn simmers mei moai waer in aerdige byfortsjinste, mar by min waer fakentiids in strop. It is neffens üs bi- tinken dan ek in illüzje to forwachtsjen, dat de bifolkingstaname foar in bilang- ryk part komme kin troch jin mear üt to lizzen op de rekreaesje. Dan soene in- kelde tsientüzenen har bistean der yn fine moatte en dat liket my net reëel. Dat wol üt-noch-yn net sizze, dat ik net bliid bin mei de groeijende bilangstelling fan fakênsjeminsken foar wettersport en silersnocht. Dat bin ik wol, mar myn freze is dat de oandacht dêrtroch óflie- den wurdt fan de folie bilangriker fra- gen dy’t Fryslan bianderjë moat, sil hjir fan in normael groeijende bifolking praten wurde kinne. Hwant it giet op it heden net goed mei de bisteanskwestje. De greate motor foar in tanimmende bi folking is jit altyd de yndustry en yn dy Zoonlief ducht: wel de wraak is zoet, toen begon - met kwame spoed een plan bij hem te rijpen. Bestevaars misdrijf zal geboet, maak het kort met zijn goeie goed, de zondagse broekspijpen. De jongeling knipte één, twee drie pijpen af tot boven de knie, stond zondags om een hoekje, en riep tegen zijn zuster Rie, de nieuwste mode, kom en zie, papa heeft een zwembroekje. Uitgave: A J. OblNGA N V., Bolsward Administratie- eu Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs t 2 90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ninklijke Familie tijdens hun vakantie in Forto Ercole. Prinses Margriet, die op de foto ontbreekt, moet met een lichte angina liet bed houden, maar zal spoedig weer beter zijn. steden een zwarte meerderheid hebben. Men kan dit toejuichen als een conse quentie van een goed beginsel van ge lijkheid, maar zal ook niet blind kun nen zijn voor de problemen, die hierin steken. Als eenmaal het grootste en sterkste blanke volk tot een zwarte wereldmacht zal zijn geworden, zal de politiek grote veranderingen ondergaan. De taak van B. en W. wordt voortaan door de burgemeester waargenomen. El ke burgemeester kan 2 tot 6 wethouders benoemen. Tevens benoemd de burge meester desgewenst raadsleden uit zijn gemeente. Naar verluidt wordt deze maatregel door de Nederlandse instan ties ten zeerste toegejuicht. nel Warkum earstdeis oanbistege wurdt. Nou, dat is dan dochs einlings en to’n lésten klear komd. Mar minder moai is wer, dat dizze dyk gjin ein meitsje sil oan de ombocht troch it lange Warkum hinne. Sa’t ik ynlochte bin, sil de dyk net fier der rinne as oan de rolpael en der wer op de aide dyk oanslute. Mei it troch- snijen fan it léste ein nei de Warkumer suvelfabryk en sa fierder nei Koudum wurdt jit wachte. It stik fan de Galama-dammen nei de Wite Brêgge komt ek noch net oan bod en de bilangrykste skeakel foar in reed- like forbining fan Ljouwert nei de Süd- westhoeke, it tracé: Boalserl-Ljouwert is wol yn biwürking, mar as it net hur- der opsjit, duorret dat ek noch jierren. En dat is nou de kwestje, dy’t my tige dwers sit. Dizze wegen binne primair foar it bistean fan greidhoeke en süd- westhoeke. Salang dizze aorta forstoppe sit, kin it ekonomysk libben hjir net ta in soene groei komme. Ik wol neat óf- dwaen oan de urginsje fan de dyk: LjouwertNijegeasterhoek, dy’t Drach ten en Ljouwert in moderne forbining jowt, mar it slimste probleemgebiet leit hjirre en yn de Südwesthoeke. Mei boatsjefarren en fiskjen komt dizze hoe- ke net ta syn doel, al hoe'n moai wurk dat ek is. Wol men reëel dizze kon- treijen üt de efterstén weihelje, dan is it earste en wichtichste in moderne wei fan Ljouwert troch Gaestcrlan nei de Lem mer. Dan kriget men hjir wer in kans, earder netl jj. ue j. Een gymnasiast te Apeldoorn deed eind examen met 5 tienen en 5 negens. Hij dacht: ik houd ’t gezag in huis, ’k stel zoonlief nog eens voor de keus en 'k wil niet langer wrokken. Ligt ’t jongeheertje vannacht kuis dromend in de armen van Morpheus, dan knip ik stil zijn lokken. Ontwaakt - in prille morgenstond de jongeling, van schrik verstomd, mijn Beatle-haar vernield, ja Hij tuurde net zo ontsteld rond als Simscn toen die kaal opstond, na de schaar van Delila. Een jongeling van achttien jaar zat dik in 't schone Beatle-haar, De pronk van het dorp Ommen. Helaas, des jongelings bestevaar vond: ’t lange haar leek nergens naar, hij ging afkeurend brommen. Beiden moesten het nu verstaan, wie 't laatst lacht, lacht het meest spontaan, papa liet stpijtig horen. Zulk Beatle-haar groeit ras weer aan, ’t Zal met een broek zo vlot niet gaan, ik heb de knip-match verloren. Zaterdag 13 augustus a.s., ’s morgens half tien zal burgemeester J. M. A. Mulder het nieuwe sportveldencomplex „Het Bolwerk” aan de Snekerstraat of ficieel openen. Hieraan vooraf gaat een défilé van de jeugdleden van de voetbalverenigingen Bolswardia, C.A.B. en R.E.S., met me dewerking van de Schutterij en de drum band Onda. Vertrek om 9 uur vanaf Plein 1455 via Laag Bolwerk, Dljkstraat, Marktstraat, Jongemastraat, Snekerstraat naar het sportveldencomplex. Om 10 uur begint het voetbaltournoot tussen de A-, B- en Welpenelftallen van de. drie genoemde verenigingen en ’s middags komen de le en 2e elftallen van de senioren in het veld, te spelen om resp. het kampioenschap van Bols ward en de P. van der Zande-beker. Deze laatste wedstrijden worden afge wisseld door gymnastiek-demonstraties. Dit sport festijn wordt door de drie voetbalverenigingen gezamenlijk geor ganiseerd en is voor een ieder gratis toegankelijk. Om echter de kosten enigszins te dek ken. komen zij met een keurig verzorgd programmaboekje uit. Deze boekjes zul len de komende dagen door de jeugd leden van die verenigingen het publiek worden aangeboden tegen een vergoe ding van 75 cent. Want yn oerfloede fen lye se toarst in hongre. Ja* habbe wol great goed, mar je doare *t naet bruw- che. Voor de Freulepartij te Wommels heb ben zich 44 parturen opgegeven (in 1964 en 1965 elk 45). Door loting werd de volgende lijst sa mengesteld: Tzummarum— Dronrijp. FianekerWommels. SneekWfltgaard. GrouwWinsum. Wieuwerd-BritswerdRied. Baard—Peins. LekkumZweins. Kimswerd—Akkrum HarlingenWarga. Jelsum-CornjumHuizum. Pi ng j urnWi rdu m. WelsrijpWeidum. MenaldumIrnsum. WitmarsumStiens. OosterendMarssum. WijnaldumHerbaijum. St. Jac. Par.Oude Bildtziji. St. Anna Par.Beetgum. MinnertsgaHolwerd. Tzum—R oor dahui zum LeeuwardenBerlikum. BolswardBozum. De Freule-partij belooft ditmaal een ge heel open strijd te worden. Franeker heeft weliswaar de beste papieren, maar Menaldum en Harlingen zijn geduchte concurrenten. En. met kan altijd voor verrassingen komen te staan. Men kan in de Europese landen, die ver van deze problemen verwijderd Zijn, gemakkelijk theoretiseren, maar het werkelijke leven heeft wetten, die met Gysbert - om hoed en from gol en goed •eit hjoedt Verschijnt DINSDAGS en sektor is it binearjend stil yn Fryslan. Sawol de eigen bisteande yndustryen as de nije fêstigingen litte it min of mear sitte en dêrtroch is de üttocht nei West en Süd wer drok oan 'e gong. It ekonomysk libben is in tige gefoelich ynstremint en as yn de sintra it tempo hwat minder gysten wurdt is it hjir oan de üteln daliks düdlik to merkbiten. Nou’t de oerheit de remmen bigjint to brüken en dêrtroch de ekonomyske akti- viteiten hwat kalmearje, is de animo foar de bütengewesten daliks minder. De hege rinte en de kapitaelskrapte dogge der harres by en sa is it ynienen dien mei de optimistyske prognoses oer de groei fan de sintra. Dy heart men net mear. Dat is ek gjin wünder as men de feiten ken. Sa hie Ljouwert it ófroune jier 962 mear ynwenners hawn as men de deaden fan de nij-bernen êflükt. Mar it wiene mar 240, dus de stêd Ljouwert forlear 722 ynwenners mear as dat der ynkamen. Ek yn de eigen stêd, dy’t fan büten der ütsjocht oft er fikse groei is, moat men de feiten under eagen sjen. It is foar de stêd in skoander ding, dat de bijierre lju hjir graech hinne gean om to rintenier- jen, mar it is minder moai, dat nou al moannen in pear fikse winkelsaken leech steane en dat de winst fan de nij- bernen ek net alhiel bihalden bliuwe koe. Ik haw net de yndruk, dat it sakelibben en de bisteande yndustry drok oan it üt- wreidzjen is. Ta myn greate blldens haw ik yn de krante lêzep1 daj de .dyk fan Boalsert Bolswards Nieuwsblai en Wymbritseradeel. Een tweede probleem is, dat er bij de snelle opmars van de zwarte bevolking een enorm groot aantal achterblijvers is. Na de tweede wereldoorlog zijn uit de zuidelijke staten een 200.000 neger- gezinnen naar het industriële noorden getrokken en vonden er als ongeschool den werk. Maar de tweede sociale re volutie (de automatisering) brengt mee, dat de ongeschoolden werkloos wor den. Er is in wezen alleen plaats voor geschoolden. De blanken kunnen djt bolwerken, de zwarten deels niet. Dat is op zich zelf geen wonder. De blan ken hebben er eeuwen over gedaan het huidige cultuurpeil te bereiken. Men kan niet verwachten, dat de zwarten het zelfde in enkele jaren klaarspelen. Een groot deel van de zwarten presteert het op bewonderenswaardige wijze. Maar wel schier de helft kan dit niet. Het beste onderwijs kan dit niet verhelpen. Ze raken werkloos, krijgen haat jegens de maatschappij, vervallen tot opstan den als in 1964, die een uiting zijn van hun wanhoop er te kunnen komen en versterken het leger van de misdaad. Een gevolg van deze situatie is ook de grote getallen van onechte geboor ten onder de negers. De statistiek wijst uit, dat er in de USA acht keer zoveel buitenechtelijke negerkinderen worden geboren als blanke. In Harlem was in 1964 zelfs 43,7 van alle negerkinde ren buitenechtelijk. Dat is verbijste rend en vormt een wraak van de na tuur op een ontwikkelingsproces, dat zoveel achterblijvers telt. Het vermeer dert op ernstige wijze de Amerikaanse problemen. de theorieën van buitenstaanders spot ten. Het is heel mooi de leuze van de vrijheid, gelijkheid en broederschap op de zwarten toe te passen; ze hebben er recht op zelfs, maar het moet zo gebeuren, dat op de duur zwart en blank tezamen niet in de chaos geraken, die in Amerika dreigt en aangezien de zwarten het meest de slachtoffers van elke crisis worden voorshands, een zwarte revolutie zou gaan betekenen. gezinsbeperking raadzaam kan zijn en gaarne prijst men dit de negers in en buiten Amerika met nadruk aan. Maar de zwarte lacht er op. De zwarte bevolking is in opmars en reeds psy chologisch staat vast, dat alle geboorte- beperkingspropaganda hier op de ener gie van de opmars afstuit. Praktisch zeggen de negers, dat wel de blanken er belang bij hebben, dat er niet te veel negers komen, maar dat de zwarte be volking het tegengestelde belang heeft. Hoe meer kinderen, hoe liever, tenein de de opmars te versterken. En dit is niet alleen theorie, het is ook praktijk; onder de ouderen was in 1950 één op de 10 Amerikanen zwart, in 1972 zal dit één op de 8 zijn. Mo menteel is onder de kleinen (onder de 14 jaar) 1 op de 7 zwart, bij kinderen onder de 6 jaar is dit al 1 op 6! Gaat dit door op dezelfde wijze en dit kan men verwachten dan is na enkele geslachten de meerderheid in de Ver enigde Staten zwart. Op het ogenblik is er nog maar één stad met een zwar- Maar dan staat men niettemin toch wel te meerderheid, n.l. Washington, maar in 1980 zullen ook Detroit, Cleveland, Baltimore, Chicago en St. Louis een zwarte meerderheid hebben. En nog 10 jaar later zullen 7 van de 10 grootste Voor het eerst sinds 27 maart ziet David Lafferty weer daglicht David heeft al die tijd in een grot op een diepte van plm. 135 meter gezeten en heeft daarmee het wereldrecord „onder de grond zitten” op zjjn naam gebracht. dit jier op en nij wer düdlik, hoe riskant de bidriuwen binne, dy’t it krekt yn dizze moannen helje moatte fan it fakansje- folk. It is dochs al sa’n koart skoftke en nou’t it waer tsjin rint, bilunet dat ta inkelde wiken. As jo der jou boarters- tün en bitsjinning foar klear hawwe, as jo der jou boaten en simmerwenten foar makke hawwe, dan sil it in hiele toer wurde om dit jier de ünkosten der üt to heljen, En mei in fjirtsjin dagen rinne Nadat Ds. King door de steen was ge troffen, zei deze tegen een verslag gever: „Ik moet dit doen, mijzelf bloot geven, om deze haat aan het licht te brengen. Ik heb nog nooit zo’n grote haat gezien, zelfs niet in Mississippi of Alabama, als hier in Chicago.” Onder de blanken bevonden zich leden van de Ku Klux Klan met vlaggen. Op een der borden stond: „De enige ma nier om de achterbuurten weg te krij gen de negers uitroeien”. Eén blan ke werd gearresteerd. Duizenden blanken waren op de been en het kwam tot heftige tonelen. De de monstratie werd gehouden in de blanke zuidwestelijke wijk van Chicago. Een auto met enige negers werd door een dertigtal blanken tegengehouden, die volle vuilnisbakken in de wagen leeg- kiepten, terwijl zij de deuren vasthiel den om de negers het uitstappen te be letten. Enige negers kwamen hun ka meraden te hulp, waarop een handge meen ontstond. De politie maakte hier snel een einde aan. Jonge blanken ble ven met voetzoekers en stenen gooien. Blanken in auto's claxonneerden onop houdelijk en schreeuwden: „Blank aan de macht” (De studenten-organisatie voor geweldloosheid onder de neger Sto- kely Carmichael voert de leuze „zwart aan de macht”. Onder de kreten „maak hem dood” van de contra-betogers liep dominee King langzaam in hun richting, waarop een regen van stenen op de negers neer daalde. De politie voerde een charge uit tegen de blanken, die daarop de vlucht namen. De sterkte van de politie werd snel op een duizend man gebracht. In de wijk wonen Amerikanen van voor namelijk Ierse, Poolse en Litause af komst. De jonge blanke die door het mes getroffen werd, is door een politiewa gen naar een ziekenhuis vervoerd. De negers liepen in rijen van zes door de lanen, vele blanken waren in de bo men geklommen. Ook in het nabijgele gen park kwam het tot botsingen tus sen negers en blanken, onder wie vele meisjes die zelfs de politie aanvie len. Op een gegeven ogenblik begon het op een opstand te lijken. De politie bleek onmachtig tegenover de losgesla gen menigte blanken. De politiemannen werden door een hagel van stenen be kogeld, die overal vandaan kwam. Toen enige politiemannen een wagen aanhiel den met een vlag van de Ku Klux Klan, werden zij door een dreigende menigte omringd, die eiste de wagen met rust te laten. Er werden verscheidene arres taties verricht. De ongeregeldheden hebben vijf uur ge duurd. Op het hoogtepunt waren 5000 blanken slaags met 2000 politieman nen. De politie heeft verscheidene char ges met de gummistok uitgevoerd. De gehele politiemacht van Chicago, 10.000 man, was in staat van alarm gebracht. Gewond werden 25 personen van wie twee ernstig, 35 blanken werden gear resteerd. 1 ft 60

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1