LOOPT DE AMERIKAANSE ECONOMIE GEVAAR? Geen vakantiespreiding Kabinet en STADGENOTEN, i i i l f I hark sjoch Rusland blijft matiging betrachten Gysbert Japiks ',-'3 105e JAARGANG No. 62 VRIJDAG 12 AUGUSTUS I960 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J’ F* Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs 16 cent pet mm W ymbritseradeel. I Dwaen y qua' so habbe y God to fynne. Nog even: het Hof. en huis- J. M. A. MULDER, Burgemeester. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Uitgave: A. J. OSINGA N V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 1} Opticien Oostnuin te Amsterdam introduceert het laatste op het gebied van de brillenmode met deze uit New York afkomstige monturen, de Granny Look”, geïnspireerd op de militante grootmoeder van de Beverly Ilillibiilics. Marjon toonde onze fotograaf twee modellen uit deze serie. Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Abonnementsprijs f 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een foto van het prijswinnend partuur (Marssum) van de Freule-partij te Wommels. V.l.n.r.: L. Breuker, H. Klazinga en IJ. Zuierveld. Foto Bocrsma - Pingjum In het befaamde politieke en ideologische geschil met China deed Kosigin geen enkele concessie. Hij wenst vriendschap pelijke betrekkingen met China, maar dan moeten de Chinezen eerst eens op houden de leiders van Moskou te belas teren en ervan te beschuldigen met Ame rika onder een hoedje te spelen. Door deze lasterlijke beschuldigingen, waar mee zij de eenheid van het communis tische kamp verbreken, spelen de Chine zen volgens Kosigin Amerika juist in de kaart. van de al bejaarde Mao Tse toeng schij nen te kunnen worden geschreven. Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Amerikaanse economie. Het heeft in de Ver. Staten enige op winding veroorzaakt, dat de staalmaat- schappijen haar prijzen voor sommige soorten staal met ongeveer twee procent hebben verhoogd en dat terwijl zij wisten dat de president dit maar zeer ongaarne zag omdat hij en zijn raadgevers hierin een versterking van de inflationistische druk zien. Van een groot aantal andere dingen, die zwaarder tellen in het dage lijks onderhoud, zijn de prijzen al heel wat meer gestegen, maar van de staal- prijzen verwacht men vooral psychologi sche invloed. Hét is overigens logisch, dat de prijzen wat stijgen en dat daaruit bij de komen de besprekingen nieuwe looneisen wor den gedistilleerd, want de voortdurend toenemende vraag in de Ver. Staten, aan- gewakkerd door de grote uitgaven voor de oorlog in Vietnam, laat de industrie op volle toeren draaien en de werkloos- Toepasselijk. Marktcafé Vijver heeft een wandbord in de bar hangen met de spreuk; „In lyk man is in ryk man". Wel toepasselijk lijkt ons. dat het niet be- Het rumoer is nog niet verstomd. Nog altijd mommelt en moppert men over het regeringsvoorstel het salaris van de ko ningin te verhogen tot 5,2 miljoen gul den per jaar. De socialistische partij voorzitter Tans heeft nu een nieuw ar gument gevonden voor de verhoging. „De verhoging Is nodig omdat vorige re geringen niets hebben gedaan”, zei hij op een bijeenkomst van de PvdA in Roer mond. Nu wordt dit zo langzamerhand een vervelende uitspraak. Het kabinet Cals heeft vele ongetwijfeld noodzake lijke, maar voor sommige mensen ver velende beslissingen genomen of moe ten nemen. De KVP en ARP blijven der gelijke beslissingen steunen met het sim pele argument „er valt niet aan te ont komen”. De socialisten echter voegen er altijd aan toe: „want vorige regeringen deden niets”. Dat wekt wat al te veel de indruk, dat de PvdA nu de drijvende kracht is in de regeringscoalitie. Daar mee zou men de anderen te kort doen. Is, dat hij nogal lankmoedig staat tegen over de apartheidspolitiek? Oud gebruik. Voorheen werden vrou wen, die in het kraambed waren ge storven (dit kwam vroeger helaas veelvuldig voor) begraven met een wit laken over de kist. Iemand vraagt ons of er nog lezers zijn, die dit gebruik, al is het bij overlevering nog kennen. Graag geven wij uw antwoorden door. mogelijkheid van een eenmaal ingeno men standpunt af te brengen. Dat gaf al eerder probleempjes binnen de KVP. De heer*Moorman stemde namelijk als eenling in de KVP demonstratief tegen „de ton van Luns”, het geld dat de re gering wilde geven aan het „defence and aid fund”, dat slachtoffers helpt van de Zuidaf rikaanse apartheidspolitiek De reacties op de uitlatingen van de heer Moorman in Zuid-Afrika waren op het Binnenhof niet mals. „Er is geen twijfel over mogelijk, dat de KVP tegen de apartheidspolitiek is. Ik vind de uitla tingen van de heer Moorman zo vér gaand, dat ik moeilijk kan aannemen, dat hij het zo heeft gezegd”, zei de heer Aalberse, voorzitter van de KVP. „De uitlatingen van de heer Moorman zijn nogal ongenuanceerd”, vond de heer C. J. van der Ploeg, waarnemend fractie voorzitter van de KVP. Er zit overigens toch al een luchtje aan het bezoek van de heer Moorman. De Zuidafrikaanse regering heeft het be zoek van de Nederlandse parlementaire delegatie geweigerd. Waarom wel een uitnodiging aan het Nederlandse kamer lid, de heer Moorman, waarvan bekend Misleid. De heer Kroontje was in de veronderstelling het licht van een rijwiel te zier, toch was dit niet zo, Voor de Nederlandse kamerleden heeft de vakantie tot nu toe niet erg veel echte politieke rust gebracht. Allerlei politieke zaken staan vakantie of niet plotse ling in het middelpunt van de belangstelling. De ontwikkelingen zjjn dezer dagen niet erg gemakkelijk te volgen. De traditionele kanalen en wegen zijn in de va- kantictijd vrijwel voortdurend verstopt. Het politieke wereldje ziet er daardoor wat rommelig uit. Hoe ging het ook al weer met die Chinese affaire? Eerst was de politiek verantwoordelijke man minister Luns van buitenlandse zaken. Maar die is zelden in Den Haag. Staatssecretaris Van der Stoel nam het over. Hij ging echter ook op vakantie. Premier Cals werd waarnemer. Niet voor lang, want ook de premier kon geen weerstand bieden aan de verlokkingen van het zonnige zuiden. H-lj vertrok. Minister Vondeling (financiën) bleef in Den Haag achter om een oogje in het zeil te houden. Tenslotte werd de enige vrijgezel in het kabinet, mi nister Diepenhorst (onderwijs en wetenschappen) het slachtoffer van het gebrek aan vakantiespreiding binnen het kabinet. Minister Diepenhorst was deze week overigens de machtigste man van Nederland. Want hij was ook nog minister van ontwikkelingshulp, minister van buitenlandse zaken, minister van justitie, minister van defensie en minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Oud-vice-admiraal Moorman heeft weer eens voor opschudding gezorgd. Deze openhartige en robuuste afgevaardigde van de Katholieke Volkspartij in 'de 2de Kamer heeft in Zuld-Afrika volgens persberichten kwalijke dingen verteld. De heer Moorman maakt een reis door Zuid-Afrika op uitnodiging van de Zuid afrikaanse regering. Hij zou hebben ge zegd, dat de mening van de meerderheid van het Nederlandse volk niet strookt met het beleid van de Nederlandse re gering inzake de Zuld-afrikaanse apart heidspolitiek. In het algemeen zou het Nederlandse publiek maar weinig be langstelling hebben voor wat in Zuid- Afrika gebeurt, zou de heer Moorman volgens de berichten hebben verteld. De heer Moorman (67) zal In het vol gende parlementaire jaar niet meer in de Tweede Kamer terugkeren. Dat is geen gevolg van zijn uitlatingen in Zuid- Afrika, maar was al van tevoren uitge maakt. De kamer verliest in hem een schijderachtige figuur. Hij was met geen Thants pessimisme. De terughoudendheid en het betrekke lijke optimisme van Kosigin stonden in tegenstelling tot het pessimisme, waar mee eind vorige maand Thant, de se- cretaris-generaal van de Ver. Naties, uit Moskou was teruggekomen. Hij was daar in zijn gesprekken met de Russi sche leiders bevestigd in zijn bezorgd heid, dat het Vietnamese conflict zou kunnen uitgroeien tot een grote oorlog. Niet door Russisch toedoen, zo zou men nu kunnen zeggen. De vraag is nu, of Thant zo pessimistisch is omdat Moskou geen stap wil doen om onderhandelingen tot stand te brengen of omdat Thant In zijn vrees voor Chinese tussenkomst ge sterkt Is door gelijke vrees in Moskou. De tijd zal moeten leren, of de Chinezen, wanneer Hanoi zou gaan wankelen onder de Amerikaanse slagen, het risico van een grote oorlog met de Ver. Staten zou den aandurven. Volgens Guillain, een zeer bekende Franse deskundige van 't Verre Oosten, is China daartoe zeker be reid en zouden de Amerikanen zeer on verstandig doen door de talloze Chinese waarschuwingen de handen van Noord- Vietnam af te houden zonder meer in de wind te slaan. Volgens Guillain is tegen het einde van het vorige jaar in China het besluit gevallen zich op een oorlog voor te bereiden. Dat besluit zou ook, althans ten dele, een verklaring kunnen zijn voor de zuiveringen, die in China plaatshebben en die niet geheel op de rekening van een strijd om de opvolging Op een vergadering van de Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet-Unie, is premier Kosigin met algemene stemmen herkozen tot premier. De verwachting van sommige waarnemers, dat Kosigin, die niet zo’n blakende gezondheid schijnt te genieten, het veld zou moeten ruimen, mede omdat de Sowjetunie in de inter nationale politiek een scherpere koers zou uitzetten, is niet bewaarheid. De rede, die Kosigin in de Opperste Sowjet uitsprak, was zelfs liet toonbeeld van matiging. Natuurlijk deed hij een aanval op het Amerikaanse imperialisme en de Ameri kaanse agressie in Vietnam. Hij zegde de Vietnamezen alle steun toe, maar tege lijk liet hij toch duidelijk doorschemeren, dat er naar Russisch inzicht tendenties zijn in de richting van een ontspanning op langere termijn. Dat is een duidelijk teken, dat Rusland weliswaar Vietnam zal bljjven helpen, maar dat het toch geen oorlog met Amerika wil riskeren. Dat zou ook al de moeizaam tot stand gebrachte economische opbouw van de Sowjetunie, waar de consument nu eens wat meer aan zijn trekken gaat komen, in gevaar brengen. De zuiveringen in China. De zuiveringen zouden vooral de gema tigden en de tegenstanders van de felle koers treffen. Zij treffen ook diegenen, die het meest heil zien in een goed ge oefend beroepsleger, maar het hebben moeten afleggen tegen diegenen, die het leger willen maken tot een volksleger, dat ook andere, economische en politieke taken onder de bevolking moet vervullen en dat de basis moet vormen voor de guerrillastrijd. Niet alle berekeningen komen uit, zelfs niet van communisten, maar het is niet temin van groot belang, dat Amerika bij elke intensivering van de oorlog zorg vuldig overweegt, of deze niet een Chi nese reactie ten gevolge kan hebben. Nigeria. In Nigeria is de macht nu in handen van Gowon, een officier uit het Mohamme daanse noorden van het land, na de staatsgreep die wij in ons vorige over zicht nog hebben vermeld. Stamverschil len en godsdienstverschillen zijn van zo groot belang in Nigeria, aldus de nieuwe leider, dat alle streven naar een een heidsstaat, zoals de van van het toneel verdwenen generaal Irons! wenste, op niets uitloopt. Het is een handige zet van Gowon geweest om een aantal poli tici, die door Irons! in de gevangenis waren gezet, vrij te laten. Daaronder zijn enkele figuren, die in de zuidelijke ge bieden over aanhang beschikken. Op de ze manier kan hij daar dan enige aan hang verwerven. Hij heeft weliswaar verklaard, dat hij het bewind aan een burgerregering zal overdragen, maar de inlossing van dergelijke beloften stuit in welk land dan ook meestal op grote moeilijkheden. kettingbotsing. Een inzittende van een der betrokken auto’s, de 54-jari- ge mevr. S. Hofer-Veenema uit Eind hoven kreeg een gebroken arm en enkele verwondingen. De 46-jarige mevr. M. Wagner uit Seilsheim (Duitsland) die in een andere auto zat, liep, behalve enkele verwondin gen, een ernstige shock op. De bei de dames werden overgebracht naar het streekziekenhuis Oranjeoord te Harlingen. het was het licht uit een woning ach ter de kerk vandaan. Voor insiders is dit geen moeilijkheid, doch voor die hier niet bekend zijn, kan het misleidend zijn. De auto is inmiddels opgehaald door een garage. De be stuurder kon door zijn broer naar huis gebracht worden. Half Friesland wachtte woensdag avond het t.v.journaal af om nog een paar flitsen te zien van de Wom- melser Freulepartij. Het wachten was tevergeefs. Wommels heeft een kans gemist. Compliment of niet? Uw H. en Sj.- schrijver werd door de verkeers-po- litie aangehouden voor contróle rij bewijs. Bij het bestuderen van de foto zei de agent: „U lijkt op mi nister Smallenbroek. Is U familie? Misschien staat er ook nog wel een mooie stoel voor U klaar.” Aardig van die egent, vindt U niet? Knap. De Wommelser drumband le verde een knappe prestatie door te Kerkrade op het internationaal mu ziekconcours hoge ogen te gooien. Met een tweede prijs in de zak kwam men thuis. O, die Afsluitdijk. Door het drukke filerijden op de Afsluitdijk ontstond even achter Kornwerderzand zater dag omstreeks het middaguur een Honderd jaar. In de eeuw van 1840- 1940 groeide Baarderadeel met 500 inwoners, Bolsward met 2600, Hen- naarderadeel met 1600, Sneek met 10.000, Workum met 600, Wonsera- deel met 4500. Het arme Hindelopen daalde in deze eeuw van 1207 tot 881 inwoners. Zonder vertrekoverschot zou in deze eeuw Baarderadeel tot ruim 19000 inwoners, Bolsward tot 18, Hennaar- deradeel tot 14, Hindeiopen tot 5, Sneek tot 31, Workum tot 14, Won- seradeel tot 37 en Wymbritseradeel tot 31000. Maar helaas! Skieppetsiis. „Hwat hat dy boer in greate skieppetsiis,” aldus een jon getje, dat een kuilhoop zag met een witte plastichoes. It Tjirkenêst. In 1543 werd een boerderij te Jorwerd genoemd „Tyr- ckswert", d.i. „it Tjirkenêst" (nest van een tureluur). Kan iemand ons meedelen, of deze naam zich heeft gehandhaafd? Over de kop. De heer J. Kroontje, komende met een luxe auto uit rich ting Bolsward, reed te Hichtum bij de Pólle in de bocht, wilde uitwij ken voor een (naar hij meende) wielrijder, remde af met het gevolg dat de auto over de kop sloeg. Ge lukkig, naar dat het zich liet aan zien, is de bestuurder er, behalve enkele schrammen, nog goed afge komen. Vakantie. De bezorgers genoten, genieten een welverdiende vakantie in een zomerhuisje in Oudemirdum, dus is er geen bezor ging. Inwoners van het dorpje vra gen zich af „waar blijft de krant.” Niet ongerust wezen, brave burgers, „alles sal reg kom.” Gysbert - om froed eo from gol en goed •eit 6s hjoed: I Duister Hichtum. Het is bij avond moeilijk om Hichtum te ontdekken, daar de straatverlichting, als een kaars is uitgegaan. Maar de klap op de vuurpijl is toch wel, Nieuwsblad van Bolsward zorgd wordt. Marktbezoek. Gistermorgen maakte burgemeester J. M. A. Mulder in ge zelschap van de vice-voorzitter van de marktcommissie een rondgang langs de markt, waarbij ook een be zoek werd gebracht aan de beurs-ac- comodatie van de Doele, enz. Hoewel het bezoek officieus was, maakten verschillende marktbezoekers toch gebruik van de gelegenheid de bur gemeester verschillende wensen voor te leggen, betreffende een woning enz. i Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Ilen^.aarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en I f Zaterdag 13 augustus 1966 is het voor geheel Bolsward een grote dag. Na jarenlange voorbereidingen, na eindeloze besprekingen en onderhandelingen, kan onze jeugd gaan sporten en voetballen op een aantal prachtig aangelegde velden. Het Rijk en de Gemeente hebben een enorm bedrag neergeteld voor dit complex sportterreinen, de Grontmij. heeft krachten noch moeite gespaard om er een schitterend geheel van te maken en de leden van onze plaatselijke beheerscommissie zijn vol ijver aan het werk getogen om alles tijdig te regelen vóór het nieuwe speel seizoen begint. Nu is het dan zover! Morgen de opening, niet met een wedstrijd van bekende en dure profclubs, maar met een wedstrijdprogramma voor de gehele Bolswarder jeugd. De organisatie van dit tournooi is in handen van de 3 plaatseltfke voetbalverenigingen. Geen hoge entree’s, maar gratis toegang voor iedereen in Bolsward. Wij, Sportstichting en Gemeentebestuur, hebben deze vorm van opening gekozen om alle Bolswarder ingezetenen in de gelegenheid te stellen ons mooie complex, een aanwinst voor de gehele stad, te komen bekijken. Jammer, dat de kleedboxen en de cantine nog niet gereed zijn. Hiervoor is echter rijkssubsidie nodig en U weet allen, dat zulks een lange weg is, vooral nu met de bestedingsbeperking! Toch hopen we dit, evenals het zwembad, zo spoedig als maar enigszins mogelijk is, te realiseren. Van harte welkom op 13 augustus op onze nieuwe sportvelden, waarop héél Bolsward terecht trots kan zijn! pese landen hebben in grote meerderheid gekozen voor een sluipende inflatie van een percent of drie, mits de werkgelegen heid blijft. Economische en sociale fac toren worden in Amerika en Europa wat anders gewogen. heid, die vele jaren een zorgenkind van de regering was, is al redelijk terugge lopen, zodat de arbeidsreserve geringer gaat worden. Was b.v. in 1958 7 procent van de beschikbare arbeidskrachten werkloos, dat percentage is nu gedaald tot 4 procent. Naar Europese maatstaven gerekend nog een behoorlijke hoeveelheid, zoals ook naar Europese maatstaven een prijs stijging van 2,5 procent voor het jaar, dat van juni 1965 tot juni 1966 liep, weer bijzonder gering is. Maar de Euro- SS-'-*. x ax-.s y.wM- ax-x*...kswm aav; w../. 61

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1